Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 život nakon Juge

Go down 
+14
floridana
Casper
Berny_Sinara
gloria_g
Karl Marx
BUBI
malena
zmija
Aleksandar Veliki
Cvrcak
gogx
Svjetloisjena
vladimir
sanja
18 posters
Go to page : Previous  1, 2, 3, 4  Next
Autor/icaPoruka
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

život nakon Juge - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: život nakon Juge   život nakon Juge - Page 3 Icon_minitimesub oľu 07, 2009 7:22 pm

Bila je, bez ikakve sumnje. Imala je i ugled u Zapadnom svijetu, bila je posebna, nešto između Istoka i Zapada, a i predvodila je pokret nesvrstanih.
[Vrh] Go down
floridana
Legenda foruma CE-4
floridana


Other / Decline to state
Aries Tiger
Broj postova : 27984
Age : 62
Registration date : 22.09.2007

život nakon Juge - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: život nakon Juge   život nakon Juge - Page 3 Icon_minitimesub oľu 07, 2009 11:45 pm

da, o mrtvima sve najbolje...ali ako ćemo gledati realno ona je imala poprilično mana. jedna od njih je centralizam. pa tako smo imali glavni grad Beograd gdje se slivala sva lova i odatle se raspoređivalo po republikama. normalno, tko bliže oltaru taj je primio više blagoslova nego oni tamo u zadnjem redu. u vojsci i miliciji su bili uglavnom Srbi. to je činjenica. nemam ništa protiv njih ali radi povjerenja trebalo je biti zastupljeno više časnika drugih narodnosti. živim u gradu koji je bio okružen kasarnama pa znam.
kao drugo...nije se razvijalo privatno poduzetništvo pa tako tko je imao hrabrosti otvoriti nešto privatno bio je obilježen kao da je teški buržuj i izrabljivač radnika i pri tom imao puno neugodnosti.
kao treće, nesloboda mišljenja. dok ste dizali ruku na sastancima u znak slaganja i niste pjevali pjesme o domovini bilo je dobro i milicajci nisu tukli. ne može se braniti domoljublje i iskazivanje tih osjećaja jer na kraju to mora pukniti a kad pukne pokazuje se u svom najgorem obliku. tko je imao drugačije mišljenje tome nije ništa drugo preostajalo nego se iseliti u inozemstvo. ili to ili goli otok.
jedan primjer. dvojica nizozemskih tursta koja su kampirala u kampu blizu grada su na svom šatoru istakli nizozemsku zastavu. bili su pretučeni jer je to miliciji izgledalo kao hrvatska zastava bez grba šta ih je opet asociralo na ustaštvo.


e sad, da se vratim na onu ekonomsku stranu kao jedan laik iliti promatrač. tamo nekih 50-ih jednom prosječnom čovjeku je bilo nezamislivo da će on jednog dana imati svoje vlastio auto, stan, struju i vodu u njemu. i normalno da će se on toga doba sjećati kao odličnog. doslovno iz opanka u visoke pete, sigurna plaća, zdravstveno i mirovinsko osigurano...kasnije Trst, vikendice na moru itd....sve je išo uzlazno do jedne točke, a onda je krenulo nizbrdo, nestalo je poleta. neki su se počeli bogatiti na račun radnika a radnici su sve ćešće išli na bolovanja i radili u fušu za sebe.... pa se sjećam redova za kruh, nestašica, inflacije....dakle bilo je na klimavim nogama kako se i pokazalo. sve ostalo znamo kako se odigravalo, svatko iz svog ugla gledanja i iskustva.
ja sam se osbono osjećala bezbrižnije u ex jugi jer sam bila mlađa pa se nisam opterećivala politikom ali znam da nisam imala radnog elana u poduzeću jer sam vidila kako to funkcionira. svi smo mi jednaki samo su neki jednakiji. ne žalim za njom. neka ostane tamo u povijesti. ono šta mene sad nervira da Hrvatska koja nikad do sada nije bila nezavisna država, uvijek je bila u nekakvim unijama i uvijek je netko bio iznad nje (u svakom pogledu pa i u jezičnom) opet hrli u nekakvu uniju. krivo mi je šta se pljačka narodna imovina koja je stvarana godinama. krivo mi je šta se Hrvatska rasprodaje jer je vlast nesposobna i tom rasprodajom krpa rupe u proračunu pa onda imamo to da ono šta su silom stoljećima pokušali mnogi oko nas sada dajemo na pladnju....
[Vrh] Go down
floridana
Legenda foruma CE-4
floridana


Other / Decline to state
Aries Tiger
Broj postova : 27984
Age : 62
Registration date : 22.09.2007

život nakon Juge - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: život nakon Juge   život nakon Juge - Page 3 Icon_minitimened oľu 08, 2009 10:32 am

he he...prigodna zubi



Jugo 45
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

život nakon Juge - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: život nakon Juge   život nakon Juge - Page 3 Icon_minitimened oľu 08, 2009 12:15 pm

Draga Flo, ovu analizu sam si spremila na hard, toliko je sveobuhvatna i realna s našeg stanovišta - kao tihih običnih građana svjedoka. Lako se zaboravi. :)
[Vrh] Go down
floridana
Legenda foruma CE-4
floridana


Other / Decline to state
Aries Tiger
Broj postova : 27984
Age : 62
Registration date : 22.09.2007

život nakon Juge - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: život nakon Juge   život nakon Juge - Page 3 Icon_minitimened oľu 08, 2009 9:15 pm

hug
nije ni čudo da se s nostalgijom sjećamo prošlih vremena jer nam sada baš i ne cvjetaju ruže a i bilo je dobrih stvari koje su mogle i ostati ili se ukomponirati u ovaj sistem.
[Vrh] Go down
snake
Riba
snake


Male
Leo Buffalo
Broj postova : 108
Age : 50
Location : BIH
Registration date : 28.03.2008

život nakon Juge - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: život nakon Juge   život nakon Juge - Page 3 Icon_minitimepon oľu 09, 2009 10:03 am

moja politicko-ideoloska strana je lijeva strana, i mozda ce neko misliti da bas zbog toga favoriziram bivsu drzavu, no stvarno nije tako i moj fanovski stav spram NJE apsolutno nije utemeljen na politickoj ideologiji...

neko je spomenuo spor ekonomski razvoj s cime se nikako ne mogu sloziti..
u cca 50 godina izgraditi onoliku infrastrukturu, od koje je mi kojimo smo ostali podijeljeni u ostatcima tih drzava , koristimo jos uvjek u procentu preko 80% , onolike privredne kapacitete preko cije imovine se enormno obogatila vladajuca klika u svim bivsim republikama, skole, bolnice i da ne nabrajam vise, ni najmanje nisu primjer sporog ekonomskog rasta...

neki mozda ne znaju da je BIH, za vrijeme dok su vladajuce funkcije u tadasnjem CK i predsjenistvu iste republike , obnasali Hamdija Pozderac i Branko Mikulic, treceg se ne sjecam , u periodu od samo 10 godina izgradila 1000 skola, putnu mrezu koja je bila kvalitenija od one u tadasnjoj sloveniji recimo, 3 univerziteta i milion stanova...
to meni lici samo na ekonomksi progres i nista vise..
to je valjda i upalilo zlikovacki okidac srpske hegemonije pa se onda stihijski pocela pripremati smjena ovih ljudi koje sam gore napomenuo..

to sa privatnim sektorom stoji, ali jednostavno takva politicka platforma nije dozvoljavala generisanje privatnog kapitala , cije negativne efekte i nezajazljivu i nekontroliranu zedj za profitom osjetimo danas kroz recesiju i stagnaciju u svijetu..

svjesni ste da se politika nekadasnjih ortodoksnih kapitalistickih, ja cu ih nazvati diktatura jer one to i jesu, danas mijenja do one u kojoj se ne libe za drzavnom intervencijom u privatni sektor i uspostavljanje ogranicavajucih faktora tom korporativnom kapitalu, jer su i sami postali svjesni da Marx nije bio samo jedna bradata komunisticka spodoba , vec uvelike neshvacen reformator...

ako mi ove danasnje politike mogu obezbjediti onoliku dozu sigurnosti i egzistencijalne perspektive, zdravstvenu zastiitu i besplatno skolstvo onda necu imati nikakvih problema da zaboravim cisti primjer i fizicki dokaz UTOPIJE by Thomas Mor, koja nas je u nekim segmentima jednom bila i dotakla..
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

život nakon Juge - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: život nakon Juge   život nakon Juge - Page 3 Icon_minitimepon oľu 09, 2009 10:27 am

Svi mi stariji plačemo za tom egzistencijalnom sigurnošću, mogućnostima korištenja zdravstvene zaštite, sigurnim poslom, školovanjem i ostalim. No sve u svoje vrijeme. Ovo naše sadašnje nudi manje i pod nepovoljnijim uvjetima. Osim toga imam dojam da se već gotovo dva desetljeća nalazimo u procesu promjena za koje je vrlo nejasno kako bi mogle završiti, a mogle bi i ne završiti u slijedećih nekoliko desetljeća. Kako nema smisla žaliti za prošlim, mislim da se treba prilagoditi koliko smo u mogućnosti i tješiti se onom Krležinom - Jer nigdar ni bilo, da ni nekak bilo, pa nigdar ni ne bu, da nekak ne bu... Živjelo se i u gorim vremenima od sadašnjih, ne ponovilo se.
[Vrh] Go down
snake
Riba
snake


Male
Leo Buffalo
Broj postova : 108
Age : 50
Location : BIH
Registration date : 28.03.2008

život nakon Juge - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: život nakon Juge   život nakon Juge - Page 3 Icon_minitimepon oľu 09, 2009 10:48 am

slazem se, htjeli ne htjeli prilagodili smo se , ne mogu se ja pozaliti ni na moj danasnji status ( vozam nov auto, imam dobar posao ( nadam se da cu ga jo dugo imati , stan , obitelj, kakvu takvu zdravstvenu zastitu, osiguran sam,), relativno sam siguran, kao svi ostali u BIH ( ako nista naoruzan sam no ), medjutim ono sto me smeta i na sto se nikad necu prilagoditi je to da nam broje krvna zrnca i etnicki( citaj fasisticki ) nas svrstavaju na ove ili one..
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

život nakon Juge - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: život nakon Juge   život nakon Juge - Page 3 Icon_minitimepon oľu 09, 2009 10:51 am

Snake, na to se i ne trebaš prilagoditi, to su nacistička s..nja. no

Sredit će se valjda i to s vremenom, nisu ljudi budale na dugu prugu...
[Vrh] Go down
snake
Riba
snake


Male
Leo Buffalo
Broj postova : 108
Age : 50
Location : BIH
Registration date : 28.03.2008

život nakon Juge - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: život nakon Juge   život nakon Juge - Page 3 Icon_minitimepon oľu 09, 2009 12:25 pm

Svjetloisjena je napisao/la:
Snake, na to se i ne trebaš prilagoditi, to su nacistička s..nja. no

Sredit će se valjda i to s vremenom, nisu ljudi budale na dugu prugu...

draga moja @svjetlosjena ja vec cekam evo 15-tak godina neko svjetlo na kraju tunela ( u smislu popravka situacije ), medjutim kako stvari stoje izgleda da je to tunel bez kraja...mada ne treba prestati insistirati na tome da izlaz iskopamo i na silu ako treba...

u svakom slucaju hvala na pozitvnom razmisljanju :)
[Vrh] Go down
gloria_g
Čovjek
gloria_g


Female
Leo Tiger
Broj postova : 4131
Age : 49
Location : Zagreb
Registration date : 16.11.2007

život nakon Juge - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: život nakon Juge   život nakon Juge - Page 3 Icon_minitimepon oľu 09, 2009 1:03 pm

a svjetlo, što se tiče dugova,
kaj kažeš na to da se Hrvatska uspjela zadužiti u cca 15 god. više nego kaj je Jugoslavija u svojih 50 god??
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

život nakon Juge - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: život nakon Juge   život nakon Juge - Page 3 Icon_minitimepon oľu 09, 2009 1:20 pm

Ima li Juge nakon zivota? zubi

_________________
Respect
[Vrh] Go down
snake
Riba
snake


Male
Leo Buffalo
Broj postova : 108
Age : 50
Location : BIH
Registration date : 28.03.2008

život nakon Juge - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: život nakon Juge   život nakon Juge - Page 3 Icon_minitimepon oľu 09, 2009 2:39 pm

gloria_g je napisao/la:
a svjetlo, što se tiče dugova,
kaj kažeš na to da se Hrvatska uspjela zadužiti u cca 15 god. više nego kaj je Jugoslavija u svojih 50 god??

kazem da je prezaduzena :)

jeste prezaduzeni ali ( ja sam iz BIH pa mozda zbog toga i gledam ovako na vasa kreditna zaduzenja ) imate perspektivu da te dugove , ako ne vratite, a ono uredno servisirate, za razliku od BIH koja nije ni priblizno duzna, ali zato u njoj nista ni nema ( infrastruktura ne postoji, odnosno postoji ono sto se izgradilo u bivsoj drzavi )..

sta mi imamo u BIH : hrpu nacionalistickih bezveznjakovica koji po osnovu podjele na tri etno-konfesije vladaju i kradu narod i drzavu vec 15 godina, premijera vlade Brankovica koji nije sposoban da izrealizira auto put sarajevo-zenica , vec 10 km tog autoputa gradi 10 godina i koji pobjegne na drugi izlaz kad mu invalidi upadnu na skupstinu na kojoj su netom ponistili odluke o novcanoj pomoci istima jer nema dovoljno novca zbog njegovih marifetluka ; Reisa islamske zajednice Cerica koji brani osudjenog pedofila umjesto da postuje odluke pravosudnih organa ; Dodika - fasistu kojemu nista nije sveto osim , deklarativno republike srpske, a stvarno mu je stalo samo do miliona eura koje je sabi prigrabio u prodaji rafinerije u Bos. Brodu..naravno ni hrvatsko-hercegovacka linija u BIH nije nista bolja od gore navedene dvije..
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

život nakon Juge - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: život nakon Juge   život nakon Juge - Page 3 Icon_minitimepon oľu 09, 2009 2:51 pm

Da te 'utjesim'...nije ni kod nas bolje. Jedino sto kod nas nice su shopping centri...samo ne znam gdje ce ljudi zaradit novce za trosenje u pomenutima...

Mi smo se zaduzili da bi se 200 odabranih obitelji moglo obogatit i sad je to - to...

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Michael Wittmann
Pračovjek
Michael Wittmann


Male
Scorpio Broj postova : 2443
Age : 132
Location : Heidenheim
Registration date : 24.05.2009

život nakon Juge - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: život nakon Juge   život nakon Juge - Page 3 Icon_minitimepet srp 03, 2009 1:13 am

Alpha je napisao/la:
Da te 'utjesim'...nije ni kod nas bolje. Jedino sto kod nas nice su shopping centri...samo ne znam gdje ce ljudi zaradit novce za trosenje u pomenutima...

Mi smo se zaduzili da bi se 200 odabranih obitelji moglo obogatit i sad je to - to...
alpha kolike su prosecne plate u hrvatskoj (u evrima)
[Vrh] Go down
Aurora Borealis
Dinosaur
Aurora Borealis


Female
Scorpio Cat
Broj postova : 474
Age : 36
Location : Split/Sovinjak
Registration date : 25.06.2009

život nakon Juge - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: život nakon Juge   život nakon Juge - Page 3 Icon_minitimepet srp 03, 2009 1:22 am

Prosječna plaća (kako država kaže!) je oko 4000 kn,dakle, 550 eura,tu negdi. A realno gledajući, plaće su većinom 3000-3500kn (410 eura) a za žene i manje,oko 2500 (350 eura).
[Vrh] Go down
gloria_g
Čovjek
gloria_g


Female
Leo Tiger
Broj postova : 4131
Age : 49
Location : Zagreb
Registration date : 16.11.2007

život nakon Juge - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: život nakon Juge   život nakon Juge - Page 3 Icon_minitimepet srp 03, 2009 9:31 am

i te od 350 eura su većina. to su uglavnom trgovici, a hrvatska ni nema ništa više od gospodarstva nego trgovinu. davno je proizvodnja zamrla, zato i jesmo tu gdje jesmo...

najviše me nerviraju te tzv. statistike, nemaju veze s vezom sa realnošću.
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

život nakon Juge - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: život nakon Juge   život nakon Juge - Page 3 Icon_minitimepet srp 03, 2009 9:32 am

Pa kod nas su trenutno jako velike razlike u plaćama. Dio ljudi ima plaće više puta veće od prosječnih, pa one podižu tu sredinu...
[Vrh] Go down
Michael Wittmann
Pračovjek
Michael Wittmann


Male
Scorpio Broj postova : 2443
Age : 132
Location : Heidenheim
Registration date : 24.05.2009

život nakon Juge - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: život nakon Juge   život nakon Juge - Page 3 Icon_minitimepet srp 03, 2009 12:39 pm

kod nas su prosecne i to max 300-350 evra...
[Vrh] Go down
Berny_Sinara
Pračovjek
Berny_Sinara


Female
Sagittarius Snake
Broj postova : 2704
Age : 34
Location : Zagreb :D
Registration date : 24.02.2009

život nakon Juge - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: život nakon Juge   život nakon Juge - Page 3 Icon_minitimepet srp 03, 2009 12:43 pm

kod mojih placa od moje stare koja ima 26 godina radnog staza: placa joj je 1100 kn mj pa sad reci
[Vrh] Go down
Michael Wittmann
Pračovjek
Michael Wittmann


Male
Scorpio Broj postova : 2443
Age : 132
Location : Heidenheim
Registration date : 24.05.2009

život nakon Juge - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: život nakon Juge   život nakon Juge - Page 3 Icon_minitimepet srp 03, 2009 12:47 pm

Berny_Sinara je napisao/la:
kod mojih placa od moje stare koja ima 26 godina radnog staza: placa joj je 1100 kn mj pa sad reci
neznam koliko je kn evra... ?!
ne verujem da si gledala ali kod nas su radnici u nekoj fabrici radili 1-2 meseca za dzabe dok nisu skapirali da se firma skroz raspala i da nece da im isplati vise nista..
a i kod nas se takodje desava da ima niskih plata..(odprilike 30-50 evra mesecno)..
[Vrh] Go down
Berny_Sinara
Pračovjek
Berny_Sinara


Female
Sagittarius Snake
Broj postova : 2704
Age : 34
Location : Zagreb :D
Registration date : 24.02.2009

život nakon Juge - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: život nakon Juge   život nakon Juge - Page 3 Icon_minitimepet srp 03, 2009 1:18 pm

1 euro =7.3 kune
[Vrh] Go down
Michael Wittmann
Pračovjek
Michael Wittmann


Male
Scorpio Broj postova : 2443
Age : 132
Location : Heidenheim
Registration date : 24.05.2009

život nakon Juge - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: život nakon Juge   život nakon Juge - Page 3 Icon_minitimepet srp 03, 2009 1:22 pm

predpostavljam da je to mala plata kod vas ali ovde ima i nizih.. tuzni
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

život nakon Juge - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: život nakon Juge   život nakon Juge - Page 3 Icon_minitimepet srp 03, 2009 6:48 pm

Sama plaća ništa ne znači ako se ne znaju životni troškovi. Hrvatska je skupa kao EU, a nema njihove plaće. Veći dio plaće ode ljudima na hranu, ono što ostane na račune (režije), zatim higijenske potrepštine, lijekove, ponekad odjeću i obuću.
[Vrh] Go down
Michael Wittmann
Pračovjek
Michael Wittmann


Male
Scorpio Broj postova : 2443
Age : 132
Location : Heidenheim
Registration date : 24.05.2009

život nakon Juge - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: život nakon Juge   život nakon Juge - Page 3 Icon_minitimepet srp 03, 2009 8:24 pm

mi smo skuplji cak od EU, kazu da je u Nemackoj mnogo stvari jeftinije nego kod nas...
[Vrh] Go down
Sponsored content





život nakon Juge - Page 3 Empty
PostajNaslov: Re: život nakon Juge   život nakon Juge - Page 3 Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
život nakon Juge
[Vrh] 
Stranica 3 / 4.Go to page : Previous  1, 2, 3, 4  Next
 Similar topics
-
» Promjene nakon prekida
» Depresija nakon ljeta
» Dijeljenje nakon raskida

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Politika i Ekonomija-
Forum(o)Bir: