Početna stranicaPortalFAQPretraľnikRegistracijaLogin

Share

Kastracija spašava životinje

Go down 
Go to page : 1, 2  Next
Autor/icaPoruka
meli
Pračovjek
meli

Female
Pisces Dragon
Broj postova : 3492
Registration date : 15.02.2008

Kastracija spašava životinje Empty
PostajNaslov: Kastracija spašava životinje   Kastracija spašava životinje Icon_minitimeuto oľu 25, 2008 1:02 am

KASTRACIJA SPAŠAVA ŽIVOTINJE

Samo jedna mačka i njeno potomstvo tijekom sedam godina mogu donijeti na svijet 420.000 mačića, dok samo jedna kuja i njeno potomstvo tijekom sedam godina mogu donijeti na svijet 67.000 štenadi. Kastracija kućnih i uličnih životinja savjestan je pristup ovom problemu tvrde Prijatelji životinja.

Naime Zakon o zaštiti životinja u članku 48., stavku 5. i 6. nalaže da su skrbnici kućnih životinja dužni osigurati kontrolu razmnožavanja životinja, a u slučaju nekontroliranog razmnožavanja zbrinuti njihove potomke. U protivnom ih Zakon tereti za troškove i kaznu od 5.000,00 kn do 15.000,00 kn za fizičke i 30.000,00 kn do 50.000,00 kn za pravne osobe.

Psi i mačke ne žive u divljini, već u suživotu s ljudima i njihova prekobrojnost i nekontrolirano razmnožavanje povezani su s velikom patnjom neželjenih i napuštenih životinja.

Utapanje tek rođenih mačića, davljenje štenaca, trovanja, izbacivanje na ulicu, stradavanje u prometu, ubijanje iz lovačkih pušaka, glad, žeđ, bolesti ili eutanazija svakodnevna je sudbina brojnih životinja koje nikada ne dobiju priliku za život. Prevencija ovog problema je kastracija kućnih i uličnih životinja.

Kastracijom se sprječava nekontrolirano povećanje populacije kućnih životinja, nepotrebno nasilno gašenje njihovih života, kao i rađanje neželjenih štenaca/mačića, koje je teško ili nemoguće udomiti. Također, kastracijom se sprječava psihička patnja životinja zbog nemogućnosti zadovoljavanja njihovih prirodnih nagona. Kastracija je zaštita od bolesti kao što su tumor dojki i maternice, piometra, sepsa, rak prostate i testisa, a kastrirane životinje žive duže. Operacija se obavlja rutinski i životinja već nekoliko sati nakon operacije mogu sve samostalno obavljati.

Što mislite o opravdanosti kastracije?

Kakva su vaša iskustva s kastrairanim životinjama?
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena

Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Registration date : 15.09.2007

PostajNaslov: Re: Kastracija spašava životinje   Kastracija spašava životinje Icon_minitimeuto oľu 25, 2008 1:14 am

Moja kujica mješanka kastrirana je nakon prvog tjeranja i ostala je ista kakva je i bila, psihički i fizički, osim što izostaje taj uistinu vrlo neugodan period kad nije bilo šanse da izađe s djetetom van, a jedan slatki crni pas se tri dana i tri noći nije dao maknuti od naših vrata...
[Vrh] Go down
meli
Pračovjek
meli

Female
Pisces Dragon

PostajNaslov: Re: Kastracija spašava životinje   Kastracija spašava životinje Icon_minitimeuto oľu 25, 2008 10:36 am

Naša mačka takđer je kastrirana i ne vidim na njoj nikakve negativne promjene. Malo se udebljala. Uspjela sam nagovoriti i susjede da kastriraju svoju macu i onda sad bolje izgleda. Prije je jadna nakon okota bila izmučena i mršava, dok nisu mačići odrasli. A naravno problem je i udomiti mačiće. K tome svi bi ako već i nađeš udomitelja samo muške mačiće, s izgovorom onda nemaju problema s malim mačićima. Udomiti ženku je nemoguća misija.
Nadam se da će se svijest o kastraciiji životinja proširiti, jer vjerojatno imam nekih negativnih strana, no smatram da pozitivnih ima puno više.

Jedno vrijeme sam bila dosta aktivna u lokalnoj udruzi za zaštitu životinja, pa sam se susretala sa raznim okrutnim načinima rješavanja mačića i štenadi. Tak da je ovo najbolje rješenje. Ljude samo treba educirati. Ako se dobro sjećam cijena je negdje oko 200 kn, što nije neki jako veliki novac.
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena

Female
Aquarius Dragon

PostajNaslov: Re: Kastracija spašava životinje   Kastracija spašava životinje Icon_minitimeuto oľu 25, 2008 9:41 pm

Mislim da je cijena oko 50€, ali ako udomite životinju imate pravo na besplatnu kastraciju, tako smo i mi to realizirali preko Noine arke. Ne znam kako je zakonski riješeno, mislim da je najbolje pitati nekoga iz udruge za zaštitu životinja tko se bavi tim pravnim aspektima udomljavanja. Logika je da je puno jeftinije platiti kastraciju nego udomljavati brojno potomstvo koje svaka kujica, a osobito maca može izroditi u fertilnom razdoblju.
[Vrh] Go down
meli
Pračovjek
meli

Female
Pisces Dragon

PostajNaslov: Re: Kastracija spašava životinje   Kastracija spašava životinje Icon_minitimečet oľu 27, 2008 11:06 am

svjetloisjena je napisao/la:
Mislim da je cijena oko 50€, ali ako udomite životinju imate pravo na besplatnu kastraciju, tako smo i mi to realizirali preko Noine arke. Ne znam kako je zakonski riješeno, mislim da je najbolje pitati nekoga iz udruge za zaštitu životinja tko se bavi tim pravnim aspektima udomljavanja. Logika je da je puno jeftinije platiti kastraciju nego udomljavati brojno potomstvo koje svaka kujica, a osobito maca može izroditi u fertilnom razdoblju.

Koliko ja znam to nije definirano u zakonu, to kako svaka udruga ima organizirano. Mi smo imali dogovor s dva veterinara koji su obavljali kastracije, no morali smo sami pronalaziti sredstva za podmirenje troškova kastracije. Naravno veterinari su nam pokušali dati najpovoljniju cijenu koliko su mogli, uglavnom se plaćao samo utrošen materijal, vrijeme utrošeno na posao su poklanjali.
[Vrh] Go down
None
banned

Female
Capricorn Dragon
Broj postova : 2617
Registration date : 26.02.2008

PostajNaslov: Re: Kastracija spašava životinje   Kastracija spašava životinje Icon_minitimečet oľu 27, 2008 12:04 pm

ja imam doma zecicu jednu staru 7 mj. nisam ju dala kastrirat al ozbiljno mislim od tome jer se tjerala i stvarno je ludilo bilo doma. sve je grizla okolo, ocistim joj kavez a ona izbaci sve van itd... strah me da se ne povrijedi negdje il nešto. pa sad imam pitanje dal ju mogu kastrirat još il je prekasno malo
[Vrh] Go down
meli
Pračovjek
meli

Female
Pisces Dragon

PostajNaslov: Re: Kastracija spašava životinje   Kastracija spašava životinje Icon_minitimečet oľu 27, 2008 4:18 pm

birdy je napisao/la:
ja imam doma zecicu jednu staru 7 mj. nisam ju dala kastrirat al ozbiljno mislim od tome jer se tjerala i stvarno je ludilo bilo doma. sve je grizla okolo, ocistim joj kavez a ona izbaci sve van itd... strah me da se ne povrijedi negdje il nešto. pa sad imam pitanje dal ju mogu kastrirat još il je prekasno malo

Koliko ja znam, nisam baš veterinar, no imam nekih iskustava s kastriranjem pasa i mačaka, najbolje je to učiniti poslije prvog tjeranja. Znači pošto se ona već tjerala onda može, a da je prekasno nikad nije.
Svakako se prije savjetuj s veterinarom, on će ti dati sve potrebne informacije.
[Vrh] Go down
None
banned

Female
Capricorn Dragon
Broj postova : 2617
Registration date : 26.02.2008

PostajNaslov: Re: Kastracija spašava životinje   Kastracija spašava životinje Icon_minitimečet oľu 27, 2008 4:35 pm

ok budem :) hvala
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena

Female
Aquarius Dragon

PostajNaslov: Re: Kastracija spašava životinje   Kastracija spašava životinje Icon_minitimečet svi 14, 2009 7:46 am

Evo, možemo ovdje o kastraciji kućnih ljubimaca :)
[Vrh] Go down
floridana
Legenda foruma CE-4
floridana

Female
Aries Tiger
Broj postova : 27984
Registration date : 22.09.2007

PostajNaslov: Re: Kastracija spašava životinje   Kastracija spašava životinje Icon_minitimečet svi 14, 2009 7:49 am

dobro zubi
[Vrh] Go down
Gea
Moderator
Gea

Female
Scorpio Snake
Broj postova : 10254
Registration date : 21.04.2009

PostajNaslov: Re: Kastracija spašava životinje   Kastracija spašava životinje Icon_minitimečet svi 14, 2009 11:41 pm

moj kujica je sterilizirana iskreno ja sam bila protiv toga, ali smo je udomili - socijalizacija pasa za buduće vodiće slijepih - i u ugovoru je to moralo tako biti
kad se vratila od veterinara... to je nešto najstrašnije što sam ikad doživjela. bila je u polušlagiranomm stanju, jedvah je držala glavu, a morala je sve pozdraviti i obići sva mjesta na kojima inaće boravi, svi smo se plakali nad njom cry
istina da ima previše pasa premalo željenih vlasnika, pogotovo onih koji uzmu štene, maze ga paze, a kad odraste u prihvatilište, ali malo humanizacije u taj sustav ne bi škodilo

Stanica
Miruina

Female
Gemini Rooster
Broj postova : 17
Registration date : 02.05.2009

PostajNaslov: Re: Kastracija spašava životinje   Kastracija spašava životinje Icon_minitimepet svi 29, 2009 1:43 am

Ja sam svoje kuje dala sterilizirat al ne zbog štenaca već zbog lažnih trudnoća. Nije mi bilo svejedno jer je to ipak operacija ali sve je prošlo u najboljem redu niti su se udebljale nakon tog.
[Vrh] Go down
Berny_Sinara
Pračovjek
Berny_Sinara

Female
Sagittarius Snake
Broj postova : 2704
Registration date : 24.02.2009

PostajNaslov: Re: Kastracija spašava životinje   Kastracija spašava životinje Icon_minitimepet svi 29, 2009 2:28 am

nisam kastrirala al vjerovatno cu zenku kastrirat ...za muzjake nemam plan malo mi je glupo oduzet im "muskost" mozda ocu jednog radi zapishavanja
[Vrh] Go down
gloria_g
Čovjek
gloria_g

Female
Leo Tiger
Broj postova : 4131
Registration date : 16.11.2007

PostajNaslov: Re: Kastracija spašava životinje   Kastracija spašava životinje Icon_minitimepet svi 29, 2009 9:22 am

ja sam svog psa kastrirala. nisam željela, ali sam morala. trpila sam i odugovlačila 5 godina, bježao mi je, gnjavio sve ljude u susjedstvu koji su imali kuje.
jedan dan, na savjet veterinara, kada stvarno više nisam znala kaj ću (a i susjedi su mi se počeli žaliti na njega - da ste samo čuli, znao je zavijati i dernjati se po 5 sati bez prekida) dala sam mu 4 xanaxa i ništa.
tada sam popustila, i odvela ga na kastraciju.
ostao je on isti u svom karakteru, no, definitivno mirniji i još više plašljiviji. nekako kao da je prije ostario?
ne čini mi se to prirodnim
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena

Female
Aquarius Dragon

PostajNaslov: Re: Kastracija spašava životinje   Kastracija spašava životinje Icon_minitimened svi 31, 2009 12:03 am

Berny_Sinara je napisao/la:
nisam kastrirala al vjerovatno cu zenku kastrirat ...za muzjake nemam plan malo mi je glupo oduzet im "muskost" mozda ocu jednog radi zapishavanja

Mužjaci "proizvedu" više mladunčadi tijekom živoa nego što ih jedna ženka može okotiti. Zato ih se više isplati kastrirati. Osim toga, kod njih je ta operacija manje zahtjevna i opasna nego kod ženki. Što muškost ima s tim? miga
[Vrh] Go down
josip21
banned

Male
Libra Buffalo
Broj postova : 4822
Registration date : 15.12.2008

PostajNaslov: Re: Kastracija spašava životinje   Kastracija spašava životinje Icon_minitimened svi 31, 2009 12:06 am

cim procitam rijec kastracija odma mi se digne kosa na glavi ko da me je struja udarila affraid
zaobilaziv e teme u sirokom luku giba
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena

Female
Aquarius Dragon

PostajNaslov: Re: Kastracija spašava životinje   Kastracija spašava životinje Icon_minitimened svi 31, 2009 12:08 am

A da ih malo pročitaš? Nismo ni mi oduševljeni, te stvari treba odvagnuti, ne odlučuju se vlasnici samo tako kastrirati svoje ljubimce...
[Vrh] Go down
Berny_Sinara
Pračovjek
Berny_Sinara

Female
Sagittarius Snake
Broj postova : 2704
Registration date : 24.02.2009

PostajNaslov: Re: Kastracija spašava životinje   Kastracija spašava životinje Icon_minitimepon lip 01, 2009 2:32 pm

nisam ni ja happy al cu morati kastrirat radi zapishavanja cry
[Vrh] Go down
catwoman
Prašina

Female
Aries Snake
Broj postova : 3
Registration date : 07.02.2011

PostajNaslov: Re: Kastracija spašava životinje   Kastracija spašava životinje Icon_minitimesri vel 09, 2011 9:19 pm

Slažem se sa gore rečenim, mi smo sterilizirali jako puno mužjaka i ženki mačaka ( ukupno bliže 40 ), i nije bilo nikakvih promjena u karakteru, niti ubrzanog starenja, dečki se barem nisu više krvili - oni su užasno međusobno agresivni zbog tog testosterona, pa tko misli da je agresivnost neka dobra "muževna" osobina, tu ga, nažalost, ne mogu razuvjeriti.

No, nekim životinjama se doista mogu pojaviti nakon sterilizacije problemi, oni su vezani ili za nedovoljno sterilnu izvedbu operativnog zahvata ( što je kod mužjaka manje opasno i vrlo rijetko ) što dovodi do infekcije ili se zbog bolesti srca za koju ne znamo da je kod životinje prisutna ( ljudi prije operacije idu na EKG, životinje ne ) uslijed anestezije mogu dogoditi pogoršanja tog stanja.

Srećom, to je vrlo rijetka pojava, imali smo na tih 4o sterilizacija jedan slučaj infekcije ( laparoskopski sterilizirana mačkica ) a jedan mačak je "zamro" tijekom anestezije. Kasnije tegobe i pretrage pokazale su da su on i sva njegova braća iz istog legla bolovali od genetski uvjetovane bolesti srca - hipertrofične kardiomiopatije.

Stoga, tko se boji da bi sterilizacija mogla naškoditi njegovom ljubimcu, neka prethodno obavi RTG i UZV srca, eventualno EKG ( ne preporučujem, ukoliko nisu osuvremenili metode, vrlo je stresna i tako nefunkcionalna ). Za zečeve i kuniće potrebna je specijalna anestezija, i mislim da je za njih baš specijaliziran jedan veterinar u Zagrebu. Perzijske mačke isto ne smiju biti standardno sedirane, već dobivaju poseban anestetik.

Sterilizacija ne spašava samo od patnje neželjeno potomstvo, već direktno i živote naših ljubimaca, jer se velik broj zaraznih bolesti ( mačja leukemija, imunodeficijencija, šugarac ) prenose preko ugriza ili krzna, kada su životinje u takvom bliskom kontaktu tijekom tučnjavi ili parenja. I dodatno nemate brige da će se uslijed ugriza razviti infekcija ili da će mačka / pas zbog predugog lutanja, tj. poslijedične pothranjenosti i neispavanosti izgubiti na imunitetu, pa pokupiti upalu pluća, sinusa, očiju, bubrega ...

[Vrh] Go down
catwoman
Prašina

Female
Aries Snake
Broj postova : 3
Registration date : 07.02.2011

PostajNaslov: Re: Kastracija spašava životinje   Kastracija spašava životinje Icon_minitimesri vel 09, 2011 9:40 pm

Prije dva mjeseca dali smo kastrirati jednog "zloćka", maltretirao je dvije plašljive ženke, da su one umirale od straha zbog njega. One su odavno sterilizirane, i on se nije želio pariti, nego je uživao vrebati i proganjati, posebno one za koje vidi da ga se boje.

Evo, sada ih uopće ne gnjavi, a niti njega ne napadaju više dva davno sterilizirana brata, ali očito još uvijek netolerantna prema dotičnim testosteronskim feromonima. Naime, macani pamte taj specifičan miris ( koji mi niti ne moramo osjetiti ) i iako su kastrirani, napast će nekastriranog mačka. Mladim macanima ( oko godinu dana ) treba u prosjeku dva mjeseca da se hormoni nakon kastracije potpuno razgrade u tijelu, dok kod starijih životinja treba dulje čekati da promijene ponašanje, jer im je "testosteronski trag" već zapisan u mozgu. Ukoliko je mačak stariji od 5 godina, trebat će mu godinu dana nakon kastracije da prestane s obilježavanjem terena i agresivnim ispadima.

Zato je najbolje reagirati čim počnu obilježavati, odnosno agresivno se ponašati, a to je negdje oko 12 mjeseci starosti. Englezi iz kastriraju i ranije, no postoje dvojbe je li to zdravo zbog razvoja urinarnog trakta. Zato je najbolje pričekati navedene prirodne pokazatelje da se urinarni trakt razvio ( oko tih godinu dana starosti ), i tek onda pristupiti kastraciji.

Kod ženki tjeranje počinje i ranije, s 8, pa čak i 6 mjeseci, najčešće oko 9. mjeseca ( ovisi i o godišnjem dobu, tj. veljača i proljeće ce svakako ubrzati situaciju ), i nije ih dobro tada dok se tjeraju dati na operaciju, već kada se smire, jer onda su krvne žile suženije, pa je opasnost od iskrvarenja na operaciji manja.

Zbog toga smo koristili u nekim situacijama COVINAN hormonalne injekcije za mačke/ pse, koje nakon pet dana stopiraju tjeranja i održavaju to stanje oko 3 mjeseca. To je nesigurna metoda, a postoje i rizici za zdravlje kod dugotrajne upotrebe, tako da se može korisititi jednokratno da se životinja smiri, pa ju onda operativno sterilizirati.

Jedna naša mačka bila je godinu dana na tom COVINANU, dakle, dobila je 4 injekcije, i nije se uslijed toga razboljela ( obično navode upale ili tumore dojki kao moguću opasnost takve hormonalne terapije ), tako nemojte brinuti ukoliko biste zbog nekog razloga morali svoju ljubimicu držati na toj terapiji i dulje vrijeme. To je dobra alternativa za one koji ne smiju biti anestetizirani.
[Vrh] Go down
orca
PraGlodavac
orca

Male
Libra Dragon
Broj postova : 592
Registration date : 17.08.2011

PostajNaslov: Re: Kastracija spašava životinje   Kastracija spašava životinje Icon_minitimened ruj 18, 2011 10:59 am

Po meni jos jedno bespotrebno guranje covjeka u prirodu.. radi vlastitog mira ajmo ga kastrirati. Koda se radi o igracki, a ne o zivom bicu. Cekam samo dan kada ce izmisliti i operiranje glasnica da psi ne laju a macke ne mjaucu. Sigurno i to bude dobro za "njihovo dobro".
[Vrh] Go down
biga
Pračovjek
biga

Male
Taurus Cat
Broj postova : 2861
Registration date : 28.08.2009

PostajNaslov: Re: Kastracija spašava životinje   Kastracija spašava životinje Icon_minitimened ruj 18, 2011 11:22 am

super... a sad zamislite npr, ja il neki drugi pripadnik muške vrste se malo više voli za*ebavati i ono da se više ne zezam, odvedu me tamo, stric krc i gotovo... jbt ja mislim da životinje upanu u tešku depresiju tada... zamisli mačka čiji je smisao života se zimi i ljeti debljati kako bi mogao u 2. mjesecu haračiti selom, otkineš mu jaja, šta mu ostaje???

And the fact that I haven't put a gun in my mouth, makes me a winner!
[Vrh] Go down
orca
PraGlodavac
orca

Male
Libra Dragon
Broj postova : 592
Registration date : 17.08.2011

PostajNaslov: Re: Kastracija spašava životinje   Kastracija spašava životinje Icon_minitimened ruj 18, 2011 11:31 am

Ma bolest brate.. oke slazem se, macaka i pasa lutalica je fakt pun k. Ali tko je doista kriv tome? Covjek ili one same?

Onak, "gle zajebali smo.. ajmo ih sad kasapit da probamo umanjiti problem".
[Vrh] Go down
malenaivi
Čovjek
malenaivi

Female
Virgo Rooster
Broj postova : 7178
Registration date : 13.12.2007

PostajNaslov: Re: Kastracija spašava životinje   Kastracija spašava životinje Icon_minitimesub sij 21, 2012 2:11 pm

kastraciju je najbolje obavit prije prvog tjeranja
[Vrh] Go down
Akasha
Majmun
Akasha

Female
Aquarius Horse
Broj postova : 1299
Registration date : 09.11.2011

PostajNaslov: Re: Kastracija spašava životinje   Kastracija spašava životinje Icon_minitimesub sij 21, 2012 3:24 pm

orca je napisao/la:
Ma bolest brate.. oke slazem se, macaka i pasa lutalica je fakt pun k. Ali tko je doista kriv tome? Covjek ili one same?

Onak, "gle zajebali smo.. ajmo ih sad kasapit da probamo umanjiti problem".
Ok onda ja neću sterilizirat svoju mačku pa kad okoti 3-4 maćića sad u proljeće i opet u jesen da ih tebi donesem? xD
Ja sam 100% za kastraciju/sterilizaciju jer time ne da se mačkama ili psima produžuje život već i sama kvaliteta tog života. Prijašnji mačak što smo ga imali nije bio kastriran i svako malo je dolazio natrag doma polu-polomljen krvav i ofucan. I doživio samo 5 godina. Vjerujem da smo ga kastrirali bi još bio s nama sretan, mazast i bucmast.
[Vrh] Go down
Sponsored content

PostajNaslov: Re: Kastracija spašava životinje   Kastracija spašava životinje Icon_minitime

[Vrh] Go down

Kastracija spašava životinje
[Vrh] 
Stranica 1 / 2.Go to page : 1, 2  Next