Početna stranicaPortalFAQPretraľnikRegistracijaLogin

Share | 

Dogovoreni brakovi

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Go to page : 1, 2  Next

Biste li pristali vjenčati se s osobom koju bi vam odabrali vaši roditelji?
Nikad
61%
 61% [ 11 ]
Možda, ako bi mi se osoba svidjela
39%
 39% [ 7 ]
Vjerojatno da
0%
 0% [ 0 ]
Ne znam
0%
 0% [ 0 ]
Ukupno glasova : 18

Autor/icaPoruka
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4

Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Registration date : 15.09.2007

PostajNaslov: Dogovoreni brakovi   sri oľu 26, 2008 9:27 pm

Upravo sam OVDJE pročitala zanimljiv putopisni članak u kojem se osobito pažljivo obrađuje pitanje sklapanja braka u Indiji. Iako su iznimke sve češće, tamo još uvijek prevladava mišljenje da je normalno da vam roditelji odaberu bračnog druga kojeg ćete vjerojatno upoznati tek na vjenčanju. Uz malo sreće možda će vam pokazati njegovu sliku ili omogućiti kratak razgovor prije svečanog čina. Oni na brak gledaju kao na zajedničko odrađivanje karme koje smireno prihvaćaju. Roditelji obično pripaze da se mladenci slože u profesijama i da se njihovi horoskopi podudaraju, o čemu će pitati astrologa prije nego što počnu planirati vrlo skup čin združivanja svoje djece u zajednicu. Pritom sinovi uvijek ostaju u roditeljskoj kući, dok kćeri zajedno s mirazom "pripadnu" muževoj obitelji. Ako ostanu udovice, može im se dogoditi da ih muževa obitelj odbaci, a očeva ne primi natrag pa su u tom slučaju prisiljene prositi kako bi preživjele. Možda je izbjegavanju takve situacije služio stari običaj da žena bude živa spaljena na muževoj pogrebnoj lomači, što se i danas ponekad dogodi iako je zakopnom zabranjeno.

Uza sve to u Indiji ima neusporedivo manje razvoda nego na zapadu gdje ljudi tradicionalno uglavnom sami biraju bračne drugove. Mislim da su razlozi za tro vrlo mnogobrojni i raznoliki. Pa da vidimo face
[Vrh] Go down
floridana
Legenda foruma CE-4

Female
Aries Tiger
Broj postova : 27972
Registration date : 22.09.2007

PostajNaslov: Re: Dogovoreni brakovi   sri oľu 26, 2008 10:20 pm

mora biti manje razvoda kad uglavnom zapale žene kad potroše miraz kava
[Vrh] Go down
meli
Pračovjek

Female
Pisces Dragon
Broj postova : 3492
Registration date : 15.02.2008

PostajNaslov: Re: Dogovoreni brakovi   čet oľu 27, 2008 10:29 am

Normalno da ima manje razvoda, kad ih cijeli život uče da je to smrtni grijeh, da su bez muža niko i ništa, da se uglavnom ne mogu vratiti k roditeljima jer bi to bila velika sramota, većina njih je neškolovana, pa se teško zaposle, a onda opet kako preživjeti.... Žene i kad bi htjele ne mogu to učiniti u većini slučajeva, već ostaju u braku i trpe.
[Vrh] Go down
None
banned

Female
Capricorn Dragon
Broj postova : 2617
Registration date : 26.02.2008

PostajNaslov: Re: Dogovoreni brakovi   čet oľu 27, 2008 11:51 am

nema šanse da udem u brak s nekim kog ne volim samo zbog roditelja. ako im to smeta nemoraju me gledat više. to ce bit moja obitelj a ne njihova
[Vrh] Go down
Aleksandar Veliki
Čovjek

Male
Pisces Monkey
Broj postova : 6274
Registration date : 20.09.2007

PostajNaslov: Re: Dogovoreni brakovi   čet oľu 27, 2008 12:50 pm

Ja sam odgovorio pod broj 2.
Pa zašto ne ako mi se dotična svidi tj. ako se međusobno svidimo. Mislim glupost, da iz nekog uvjerenja se ne ženim, a cura dobra, prava kakva treba biti.
[Vrh] Go down
sanja
Čovjek

Female
Aquarius Buffalo
Broj postova : 5172

PostajNaslov: Re: Dogovoreni brakovi   čet oľu 27, 2008 2:02 pm

meliJ je napisao/la:
Normalno da ima manje razvoda, kad ih cijeli život uče da je to smrtni grijeh, da su bez muža niko i ništa, da se uglavnom ne mogu vratiti k roditeljima jer bi to bila velika sramota, većina njih je neškolovana, pa se teško zaposle, a onda opet kako preživjeti.... Žene i kad bi htjele ne mogu to učiniti u većini slučajeva, već ostaju u braku i trpe.
sjećam se da sam jednom čitala jedan članak upravo o razvodima na zapadu i na istoku, gdje je reporter pričao sa jednom ženom s istoka.
Ona mu je rekla kako se zapadnjaci žene nakon samo par mjeseci poznanstva, a kad stupe u brak, ne znaju se nositi sa problemima i zato se razvode. Dok se istočnjaka ljudi uopće ne poznaju, ali s vremenom prihvate i dobre i loše strane svojih partnera, zapravo, s vremenom se razviju i prijateljstvo i ljubav...
zanimljivo...
[Vrh] Go down
sanja
Čovjek

Female
Aquarius Buffalo

PostajNaslov: Re: Dogovoreni brakovi   čet oľu 27, 2008 2:04 pm

birdy je napisao/la:
nema šanse da udem u brak s nekim kog ne volim samo zbog roditelja. ako im to smeta nemoraju me gledat više. to ce bit moja obitelj a ne njihova
slažem se...
odgovorila sam pod 1, ući ću u brak s osobom za koju ja smatram da je najbolja za mene...
roditeljima ionako ne dam da mi se previše upliću u život...
[Vrh] Go down
meli
Pračovjek

Female
Pisces Dragon

PostajNaslov: Re: Dogovoreni brakovi   čet oľu 27, 2008 3:51 pm

vruća mačka je napisao/la:
meliJ je napisao/la:
sjećam se da sam jednom čitala jedan članak upravo o razvodima na zapadu i na istoku, gdje je reporter pričao sa jednom ženom s istoka.
Ona mu je rekla kako se zapadnjaci žene nakon samo par mjeseci poznanstva, a kad stupe u brak, ne znaju se nositi sa problemima i zato se razvode. Dok se istočnjaka ljudi uopće ne poznaju, ali s vremenom prihvate i dobre i loše strane svojih partnera, zapravo, s vremenom se razviju i prijateljstvo i ljubav...
zanimljivo...

Možda je to zbog totalno drugačijih mentaliteta ljudi, a isto tako i drugačijeg odgoja. Ja mislim da oni koji ulaze u te dogovorene brakove da i ne pomišljaju na razvod jer su ih cijelog života učili da to tako mora biti, pa je onda bolje ako već pristaju na želje svojih roditelja da taj brak i pokušaju učiniti što snošljivijim. Sigurno se onda s vremenom jave i prijateljstvo i ljubav, naravno ako su to dvije normalne osobe, tj. ako nema zlostavljanja u braku ili sličnih drugih problema. Dok na zapadu rješenje za problem u braku uglavnom je razvod, bez da čak i pokušaju riješiti te probleme. (naravno ne globaliziram ima i na zapadu dobrih i dugotrajnih brakova)
[Vrh] Go down
sanja
Čovjek

Female
Aquarius Buffalo

PostajNaslov: Re: Dogovoreni brakovi   čet oľu 27, 2008 3:59 pm

ima tu svega pomalo...
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4

Female
Aquarius Dragon

PostajNaslov: Re: Dogovoreni brakovi   čet oľu 27, 2008 4:01 pm

Moram napomenuti da u Indiji razvod nije nešto što treba pozdraviti, ali nije ni grijeh u smislu kako se pod utjecajem kršćanstva tumači na zapadu. U hinduizmu i budizmu čovjek koji se razvede ili vara partnera ili ne održava svoj brak kako treba da bi opstao svjesno na sebe preuzima lošu karmu za buduće živote. Ali se na to ne gleda kao na grijeh koji treba istoga časa sankcionirati vanjskim sredstvima.

Uistinu, sve ovisi od stava i malo sreće u izboru partnera, da ipak nisu baš nespojivi u psihičkom ili fizičkom smislu, no oni imaju beskrajno dugu tradiciju u tome i vjerojatno znaju kako spojiti ljude koji uz malo truda MOGU ostati zajedno. To se do te mjere kosi s našim trenutnim shvaćanjem slobode izbora da nerado čak i razmišljamo o tome zato sam stavila temu jer mi se čini da se o njoj stvarno može puno toga reći :)

Ne treba zaboraviti na "podvodadžije" ili kako su ih ono zvali u našim krajevima, i na one ljubazne tetice koje su još prije stotinjak i manje godina marljivo spajale mlade ljude po sličnim načelima kao i u priči u članku - dakle da nisu iz jako različitih društvenih slojeva, da nema prevelike razlike u imovinskom smislu osim ako imovina ne kompenzira kakav defekt kod bogatijeg partnera - starost, bolest, lošu narav...

Ja sam dosta dugo bila cura i znam da sam se svako malo morala spašavati od ljubaznih nastojanja vlastite bake koja je mislila da mora malkice gurnuti u tom smislu. lolcina
[Vrh] Go down
meli
Pračovjek

Female
Pisces Dragon

PostajNaslov: Re: Dogovoreni brakovi   čet oľu 27, 2008 4:06 pm

svjetloisjena je napisao/la:
Moram napomenuti da u Indiji razvod nije nešto što treba pozdraviti, ali nije ni grijeh u smislu kako se pod utjecajem kršćanstva tumači na zapadu. U hinduizmu i budizmu čovjek koji se razvede ili vara partnera ili ne održava svoj brak kako treba da bi opstao svjesno na sebe preuzima lošu karmu za buduće živote. Ali se na to ne gleda kao na grijeh koji treba istoga časa sankcionirati vanjskim sredstvima.

To što oni to preuzima na sebe lošu karmu za buduće živote, skoro je isto ko smrtni grijeh kod kršćana jer on zna da se opet udaljava od Boga i da produžuje svoj ciklus reinkarnacije. Jedino što to radi svjesno. Ako je odabrao takvu odluku, morat će i snositi posljedice za nju.
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4

Female
Aquarius Dragon

PostajNaslov: Re: Dogovoreni brakovi   čet oľu 27, 2008 4:09 pm

meliJ je napisao/la:

To što oni to preuzima na sebe lošu karmu za buduće živote, skoro je isto ko smrtni grijeh kod kršćana jer on zna da se opet udaljava od Boga i da produžuje svoj ciklus reinkarnacije. Jedino što to radi svjesno. Ako je odabrao takvu odluku, morat će i snositi posljedice za nju.

Mislim da je njima to dublje usađeno nego nama ono o smrtnom grijehu koji je ionako nešto neuvjerljivo za većinu. Karma je nešto neumoljivo i vrlo logično, shvatljivo gotovo svakome. Smrtni grijeh zbog kojeg odlaziš u pakao i ondje ostaješ zauvijek iz mnogo razloga je teško objasniti i ozbiljno doživjeti.
[Vrh] Go down
sanja
Čovjek

Female
Aquarius Buffalo

PostajNaslov: Re: Dogovoreni brakovi   čet oľu 27, 2008 4:10 pm

meliJ je napisao/la:

isti je slučaj bio i sa kastama ranije...
ko se vjenča s nekim izvan kaste, prema njihovom vjerovanju, u idućem životu će pasti za jednu kastu niže... no
a te njihove kaste su bile jebena stvar...rofl2
[Vrh] Go down
floridana
Legenda foruma CE-4

Female
Aries Tiger
Broj postova : 27972
Registration date : 22.09.2007

PostajNaslov: Re: Dogovoreni brakovi   čet oľu 27, 2008 5:41 pm

ja sam isto glasala pod dva iz istog razloga kao i aco.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin

Female
Aries Goat
Broj postova : 29066
Registration date : 30.09.2007

PostajNaslov: Re: Dogovoreni brakovi   čet oľu 27, 2008 6:51 pm

Takodjer dva...vec navedeni razlozi kava

Legenda foruma CE-4

Female
Aquarius Dragon

PostajNaslov: Re: Dogovoreni brakovi   pet oľu 28, 2008 12:19 am

Zaboravila sam napisati - dvojka je i moj odgovor :)
[Vrh] Go down
sanja
Čovjek

Female
Aquarius Buffalo

PostajNaslov: Re: Dogovoreni brakovi   pet oľu 28, 2008 4:29 pm

vi što ste glasali pod dva:
zamislite da birat eizmeđu dvije osobe:
jedna-vama se sviđa i sviđa se vašim roditeljima
druga osoba-ne sviđa se roditeljima, ali se vama više sviđa od ove prve...
koju biste izabrali?
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4

Female
Aquarius Dragon

PostajNaslov: Re: Dogovoreni brakovi   pet oľu 28, 2008 4:30 pm

Naravno onu koja se meni sviđa zubo
[Vrh] Go down
sanja
Čovjek

Female
Aquarius Buffalo

PostajNaslov: Re: Dogovoreni brakovi   pet oľu 28, 2008 4:42 pm

znači, ti si na granici između prve i druge opcije.. misli
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4

Female
Aquarius Dragon

PostajNaslov: Re: Dogovoreni brakovi   pet oľu 28, 2008 4:47 pm

Ne, ja sam odlučno za drugi odgovor. Ako bi mi se osoba svidjela, a svidjela mi se kad sam se s njom spetljala i sviđa mi se još uvijek, onda je samo plus ako se sviđa i mojim roditeljima, a osoba se jako svidjela i mojim roditeljima. Uostalom, imala sam sreće s roditeljima i bilo bi jako neobično da im se ne svidi osoba koja se meni sviđa.

Eto, sad je sve jasno, nadam se zubi
[Vrh] Go down
sanja
Čovjek

Female
Aquarius Buffalo

PostajNaslov: Re: Dogovoreni brakovi   pet oľu 28, 2008 4:48 pm

blago tebi... zubi
[Vrh] Go down
Svjetloisjena