Početna stranicaPortalFAQPretraľnikRegistracijaLogin

Share | 

Tko je spalio Rim?

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Go to page : 1, 2  Next
Autor/icaPoruka
vladimir
banned

Male
Taurus Dog
Broj postova : 10694
Registration date : 19.09.2007

PostajNaslov: Tko je spalio Rim?   pet tra 04, 2008 6:03 pm

Do sada se vjerovalo da je to učinio sam Neron. No najnovije teorije
tvrde da on uopće nije bio lud. Niti loš političar. Do sada se
vjerovalo zapisima Senatora, no danas se misli kako je to obična
propaganda.
Naime, Car je bio u sukobu sa Senatom. Oni su bili moćnici sami po sebi koji nisu htjeli nikakve promjene.
On je bio čovjek od akcije i promjena. No oni su mu u tome podmetali koljena.
Od tuda sukob.
[Vrh] Go down
Pandora
Dinosaur

Female
Libra Snake
Broj postova : 354
Registration date : 29.03.2008

PostajNaslov: Re: Tko je spalio Rim?   pet tra 04, 2008 11:14 pm

Pa šta oš reć da su Kršćani spalili Rim????
Baš in je to trebalo....
[Vrh] Go down
meli
Pračovjek

Female
Pisces Dragon
Broj postova : 3492
Registration date : 15.02.2008

PostajNaslov: Re: Tko je spalio Rim?   pet tra 04, 2008 11:24 pm

Zašto tvrdiš da su kršćani zapalili Rim? Ili ne tvrdiš, baš mi nije jasna tema!
[Vrh] Go down
Pandora
Dinosaur

Female
Libra Snake

PostajNaslov: Re: Tko je spalio Rim?   pet tra 04, 2008 11:33 pm

Ni meni...Vlado razjasni ili je budemo makli.....
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4

Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Registration date : 15.09.2007

PostajNaslov: Re: Tko je spalio Rim?   ned svi 11, 2008 11:28 pm

Ne treba micati temu, samo sam malo korigirala naslov koji nema veze ni s uvodnim postom ni s nastavkom teme. Ne znam zašto začetnik teme misli da su svi mislili da je Neron spalio Rim, ali to nije točno, to je samo jedno od raširenijih uvjerenja. Tko god je učio malo više povijest zna da je Neron možda spriječio gašenje požara, o tome imamo nekakve zapise, ali vrlo je mala vjerojatnost i da je to učinio. Ono što je gore napisano odgovara izjavama iz serijala o ludim rimskim carevima koji je izvrsno napravljen i konačno je počeo promicati ideje bliske istinama koje nisu onako paušalno iznesene u stilu kriv je - linčajte ga.

Neron je vrlo kontroverzna povijesna ličnost, a većina ga danas poznaje kao karikiranu ulogu P. Ustinova iz filma Quo vadis. Bio je svestrano nadaren dječak omiljen u Rimu, a zahvaljujući vrlo častohlepnoj majci Agripini, nakon sumnive smrti cara Klaudija za kojeg je bila udana u njegovim poznim godinama, zasjeo je na prijestolje tada najmoćnije države svijeta (Zapadnog, mislim). Dječačka skromnost ubrzo je nestala i ustupila mjesto priličnoj neumjerenosti u svemu, a osobito je želio biti slavljen kao pjesnik. Kad se našao u krajnje krvoločnom okruženju visoke politike većinu vremena je proveo u kolebanju između zahtijeva svoje majke koja je imala vlastitu viziju vođenja carstva i svojih želja za uživanjem, zabavama, putovanjima. Kad se dogodio požar, Neron čak nije bio ni u Rimu, ali se odmah vratio iz ljetnikovca kako bi pomagao, a ne svirao nad gorućim gradom, kako su ga kasnije zlurado prikazivali. Činjenica je da je imao viziju kako bi Rim trebao izgledati - grad širokih ulica i velebnih palaća umjesto tijesno naguranih potleušica kojih je bilo oko samog središta. Zato su ga kasnije, kad je sagradio upravo takav grad nakon požara i veliku prekrasnu palaču za sebe i svoju obitelj, optužili da je namjerno potaknuo požar što nije nikad bilo dokazano. Bio je neprijatelj senata i u serijalu o ludim rimskim carevima to je bilo prikazano kao dovoljan razlog da ga se ocrni za budućnost iako nije bio ni bolji ni gori od većine ostalih careva (a svi su bili neki lijevi, čini se, ili barem većina...)
[Vrh] Go down
sanja
Čovjek

Female
Aquarius Buffalo
Broj postova : 5172
Registration date : 20.09.2007

PostajNaslov: Re: Tko je spalio Rim?   pon svi 12, 2008 1:18 pm

i zbog tog sukoba je ostao zapamćen kao jedna od najcrnjih ličnosti u povijesti... no
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4

Female
Aquarius Dragon

PostajNaslov: Re: Tko je spalio Rim?   pon svi 12, 2008 3:35 pm

sanja je napisao/la:
i zbog tog sukoba je ostao zapamćen kao jedna od najcrnjih ličnosti u povijesti... no

Nije bio nimalo bijel, ali vjerojatno ni toliko crn kakvim ga prikazuju, barem ne u odnosu na ostale s kojima bi ga se moglo usporediti. Ostaje priča o ubojstvu njegove majke i učitelja Seneke koja se teško mogu opravdati nekakvim frustracijama. Zna se da povijest pišu pobjednici, a senat se zadržao do dana današnkjeg u nekom obliku, tko danas šljivi sulude i umišljene careve i kraljeve.
[Vrh] Go down
silver
Majmun

Male
Pisces Horse
Broj postova : 1439
Registration date : 25.10.2007

PostajNaslov: Re: Tko je spalio Rim?   uto svi 13, 2008 7:29 pm

kršćani nisu imali zašto zapaliti Rim, a ni Neron, realno govoreći, nije imao zašto (čuo sam i ja te novije informacije još odavna).. Ako ga nije Neron zapalio, ne znači da kršćani jesu, ne kužim odakle (skoro) svima taj zaključak..
Možda je požar izazvan slučajno. uostalom, radilo se o natrpanim, tijesnim ulicama kojima se požar lako mogao proširiti.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin

Female
Aries Goat
Broj postova : 28999
Registration date : 30.09.2007

PostajNaslov: Re: Tko je spalio Rim?   sri svi 14, 2008 12:06 am

Mozda se samozapalio? zubi

Ja ga nisam... face

Legenda foruma CE-4

Female
Aquarius Dragon

PostajNaslov: Re: Tko je spalio Rim?   sri svi 14, 2008 1:21 am

silver je napisao/la:
kršćani nisu imali zašto zapaliti Rim, a ni Neron, realno govoreći, nije imao zašto (čuo sam i ja te novije informacije još odavna).. Ako ga nije Neron zapalio, ne znači da kršćani jesu, ne kužim odakle (skoro) svima taj zaključak..
Možda je požar izazvan slučajno. uostalom, radilo se o natrpanim, tijesnim ulicama kojima se požar lako mogao proširiti.

Pa najvjerojatniji scenarij jest da je do požara došlo slučajno negdje u skladištima i barakama, nije to bio prvi ni zadnji veliki požar u Rimu, nego najpoznatiji zbog posljedica koje je izazvao. Neron možda uistinu nije dopustio da se neki dijelovi gase ili je netko mislio da bi caru tako bilo milo s obzirom na graditeljske planove... Bio je ubojica i ne branim ga, samo mi se ne sviđa kad se nekoga a priori osuđuje za nešto što uistinu nije lako dokazati. Takve stvari kroz povijest donose samo nesreću i potpiruju mržnju, tisućljećima nakon što su se dogodile. Da je istina bila sto posto dokazana, mislim da bi sve skupa puno brže palo u zborav.
[Vrh] Go down
snark
Žaba

Male
Aquarius Rooster
Broj postova : 248
Registration date : 19.04.2008

PostajNaslov: Re: Tko je spalio Rim?   sri lip 04, 2008 11:37 pm

jedna stvar je vrlo vjerovatna, da je neron kao i mnogi drugi rimski carevi bio potpuni luđak... a povijest se piše i pisat će se nova i nova... uvijek novi pobjednici i uvijek nove povjesti. povjest i mit su sestre.
[Vrh] Go down
floridana
Legenda foruma CE-4

Female
Aries Tiger
Broj postova : 27939
Registration date : 22.09.2007

PostajNaslov: Re: Tko je spalio Rim?   čet lip 05, 2008 12:04 am

ja nisam kava
[Vrh] Go down
vladimir
banned

Male
Taurus Dog
Broj postova : 10694
Registration date : 19.09.2007

PostajNaslov: Re: Tko je spalio Rim?   sub lip 07, 2008 8:35 am

Svjetloisjena je napisao/la:
Ne treba micati temu, samo sam malo korigirala naslov koji nema veze ni s uvodnim postom ni s nastavkom teme. Ne znam zašto začetnik teme misli da su svi mislili da je Neron spalio Rim, ali to nije točno, to je samo jedno od raširenijih uvjerenja. Tko god je učio malo više povijest zna da je Neron možda spriječio gašenje požara, o tome imamo nekakve zapise, ali vrlo je mala vjerojatnost i da je to učinio. Ono što je gore napisano odgovara izjavama iz serijala o ludim rimskim carevima koji je izvrsno napravljen i konačno je počeo promicati ideje bliske istinama koje nisu onako paušalno iznesene u stilu kriv je - linčajte ga.

Neron je vrlo kontroverzna povijesna ličnost, a većina ga danas poznaje kao karikiranu ulogu P. Ustinova iz filma Quo vadis. Bio je svestrano nadaren dječak omiljen u Rimu, a zahvaljujući vrlo častohlepnoj majci Agripini, nakon sumnive smrti cara Klaudija za kojeg je bila udana u njegovim poznim godinama, zasjeo je na prijestolje tada najmoćnije države svijeta (Zapadnog, mislim). Dječačka skromnost ubrzo je nestala i ustupila mjesto priličnoj neumjerenosti u svemu, a osobito je želio biti slavljen kao pjesnik. Kad se našao u krajnje krvoločnom okruženju visoke politike većinu vremena je proveo u kolebanju između zahtijeva svoje majke koja je imala vlastitu viziju vođenja carstva i svojih želja za uživanjem, zabavama, putovanjima. Kad se dogodio požar, Neron čak nije bio ni u Rimu, ali se odmah vratio iz ljetnikovca kako bi pomagao, a ne svirao nad gorućim gradom, kako su ga kasnije zlurado prikazivali. Činjenica je da je imao viziju kako bi Rim trebao izgledati - grad širokih ulica i velebnih palaća umjesto tijesno naguranih potleušica kojih je bilo oko samog središta. Zato su ga kasnije, kad je sagradio upravo takav grad nakon požara i veliku prekrasnu palaču za sebe i svoju obitelj, optužili da je namjerno potaknuo požar što nije nikad bilo dokazano. Bio je neprijatelj senata i u serijalu o ludim rimskim carevima to je bilo prikazano kao dovoljan razlog da ga se ocrni za budućnost iako nije bio ni bolji ni gori od većine ostalih careva (a svi su bili neki lijevi, čini se, ili barem većina...)
Zacetnik teme misli bash suprotno;da nije Neron spalio Rim vec konspiratori iz senata jer im njegova politika nikako nije odgovarala iako je Neron u nekom smislu bio megaloman oni su bili josh veci u smislu finansija ako se tako moze reci.
No ipak vratimo se tih par hiljadu godina unazad i zapitajmo se da li se u tom historijskom periodu znalo za psihicku bolest "piromanije"?
Ali uzmimo u obzir da oni koji pobedjuju pishu historiju,njihovu historiju gde cesto cestite historijske licnosti ispadaju ozloglasheni odnosno"zrtveni jarci".
[Vrh] Go down
snark
Žaba

Male
Aquarius Rooster

PostajNaslov: Re: Tko je spalio Rim?   ned lip 08, 2008 3:07 pm

poanta je u tome da možemo vjerovati ili ne vjerovati da je neron spalio ili nije spalio rim. prije 15 godina učili smo da su partizani dobri nijemci loši. da su četnici i ustaše domaći izdajnici. to je povjest. raznorazni povjesničari u povjesti imali su svoja mišljenja o onome što se događalo ili se događa. neki su bili potplaćeni, neki glupi, neki zlobni, neki pošteni. zajedničko im je to što su znali pisati i što je ono što su napisali sačuvano do danas. mi iz toga moramo zaključiti što se stvarno desilo. povjesničari odnosno tumači njihovih zapisa su glavni krivci što mi o tome imamo krivo mišljenje. ja na žalost ne znam grčki ni posebno dobro latinski i ne bih imao vremena da sam sve to pročitam da bih došao do pravih zaključaka. a modernim povjesničarima ne vjerujem dovoljno... e a šta sad da radim? da se ubijem? ne znam tko je zapalio rim i točka.
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4

Female
Aquarius Dragon

PostajNaslov: Re: Tko je spalio Rim?   ned lip 08, 2008 5:12 pm

Nemoj se ubiti, snark, samo ostavi pitanje otvoreno i to je to :)
[Vrh] Go down
snark
Žaba

Male
Aquarius Rooster

PostajNaslov: Re: Tko je spalio Rim?   ned lip 08, 2008 11:34 pm

ma nisam se ni mislio ubiti ali mislim da je tim mojim postom nekom nešto jasnije ili nejasnije, uglavnom korak naprijed a dva nazad...
[Vrh] Go down
Sigmund Freud
Dinosaur

Male
Pisces Snake
Broj postova : 393
Registration date : 28.03.2008

PostajNaslov: Re: Tko je spalio Rim?   pon lip 09, 2008 12:13 am

Ja nisam nista cuo na vijestima da je netko zapalio Rim confused

Vladimire je li ti imas potrebu zapaliti nesto ,... volis gledati vatru kako pucketa ? Je li tvoj otac vatrogasac ?
[Vrh] Go down
Pandora
Dinosaur

Female
Libra Snake

PostajNaslov: Re: Tko je spalio Rim?   pon lip 09, 2008 8:43 pm

Sigmund Freud je napisao/la:

Vladimire je li ti imas potrebu zapaliti nesto ,... volis gledati vatru kako pucketa ? Je li tvoj otac vatrogasac ?

lolcina lolcina lolcina lolcina lolcina lolcina lolcina
[Vrh] Go down
gogx
Žaba

Male
Aries Rooster
Broj postova : 235
Registration date : 21.09.2007

PostajNaslov: Re: Tko je spalio Rim?   sub lip 14, 2008 3:02 pm

Prema posljednjem istrazivanju, kratak spoj na radijatoru. uhhh
[Vrh] Go down
Karl Marx
banned

Male
Cancer Goat
Broj postova : 165
Registration date : 26.06.2008

PostajNaslov: Re: Tko je spalio Rim?   pon srp 07, 2008 6:04 pm

pa šta su rimljani radili kršćanima u ono doba pa i ja bi im ga zapalio..neka su..
[Vrh] Go down
Alpha
Admin

Female
Aries Goat
Broj postova : 28999
Registration date : 30.09.2007

PostajNaslov: Re: Tko je spalio Rim?   pon srp 07, 2008 7:58 pm

Blago tebi gica

Višestanični organizam

Male
Taurus Goat
Broj postova : 39
Registration date : 09.10.2007

PostajNaslov: Re: Tko je spalio Rim?   čet srp 10, 2008 3:34 pm

moguće da je neron dao zapaliti rim kako bi izbrisao prijašnju infrastrukturu grada te započeo neku svoju novu, izmjenjenu sliku grada prenijeti u stvarnost...
S druge strane, Neron je bio jedan od najpoznatijih progonitelja kršćana uz Trajana i Dioklecijana,pa su ovi iz inata i građanskog neposluha dali zapaliti Rim i uništiti ga te mu tako učiniti magareću uslugu.
Moguće je opet da su ratni neprijatelji toga doba uspijeli zapaliti rim uz pomoć senatora izdajnika koji su htjeli bogatstvo i moć.
Vjerujem da Neron nije bio lud. ustvari bio je lud za one kojima nije pasala njegova politika, njegova stajališta i slika Rima i carstva općenito. Možda je zbog tih drugačijih stavova Rim zapaljen.
A možda se nekom kovaču u nekoj tabulariji rasulo tekuće željezo, vatra zapalila slamu, izgorjela jedna stambena zgrada...dvije, tri, kvart i ode...pa za sve okrivljen neron...možda

i btw. rimljani su znali za piromaniju...znali su oni puno više nego što mi mislimo, a znali su puno više nego što mi uopće znamo....
[Vrh] Go down
silver
Majmun

Male
Pisces Horse
Broj postova : 1439
Registration date : 25.10.2007

PostajNaslov: Re: Tko je spalio Rim?   pet ruj 26, 2008 10:39 pm

zapravo, što se tiče Nerona i progona kršćana, prema nekim istraživanjima, u njegovo vrijeme kršćanstvo uopće nije smatrano religijom (već malom sektom, ipak je to bilo oko 60. godine tek), tako da baš i nije bilo nekih organiziranih progona kršćana, jer jednostavno nitko ih nije smatrao nešto posebno opasnima. Tako da je lako moguće da su priče o broju kršćana koje je naredio ubiti pretjerane. Ali, ipak, lako je moguće da je neron u kršćanima pronašao žrtveno janje da bi zadovoljio narod, pošto se stvorilo uvjerenje da je on spalio rim (zbog njegovih ideja o novom gradu), tako je koristio onu metodu panem et circenses. a sam neron vjerojatno nije spalio rim, pošto je u to vrijeme bio u svojoj vikendici, a ne u gradu. da ga je spalio, onda bi sigurno htio gledati požar.
[Vrh] Go down
Jeff Hardy
banned

Male
Taurus Dog
Broj postova : 598
Registration date : 20.11.2008

PostajNaslov: Re: Tko je spalio Rim?   ned stu 30, 2008 12:50 pm

Sigmund Freud je napisao/la:
Ja nisam nista cuo na vijestima da je netko zapalio Rim confused

Ne nisam piroman,si ti?
A moj otac je moj otac.
[Vrh] Go down
Neo
Majmun

Male
Capricorn Tiger
Broj postova : 1051
Registration date : 02.08.2008

PostajNaslov: Re: Tko je spalio Rim?   ned pro 28, 2008 2:41 pm

[quote="Sigmund Freud"]Ja nisam nista cuo na vijestima da je netko zapalio Rim confused quote]

nije baš neka šala
[Vrh] Go down
Sponsored content

PostajNaslov: Re: Tko je spalio Rim?   Today at 9:52 am

[Vrh] Go down

Tko je spalio Rim?
Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 1 / 2.Go to page : 1, 2  Next