Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Origami-shuttle

Go down 
5 posters
Autor/icaPoruka
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Origami-shuttle Empty
PostajNaslov: Origami-shuttle   Origami-shuttle Icon_minitimesri tra 09, 2008 9:07 pm

Ne zvuči baš jako znanstveno, ali, nikad se ne zna. Preuzeto ODAVDE

Origami-shuttle 0064007.17

Citat :
Japanski znanstvenici i majstori origamija će s Međunarodne svemirske stanice prema Zemlji 'baciti' papirnati avion. Bude li uspješan, pokus će biti poticaj za nove svemirske letjelice.

JAXA je odobrila plan eksperimenta bacanja papirnatog aviona s ISS-a kako bi proučila njegovu putanju i donijela korisne zaključke za izradu budućih svemirskih brodova.

Prema Agenciji, prototipovi papirnatih aviona nalik američkom space shuttleu preživjeli su test izveden u siječnju u hipersoničnom zračnom tunelu na Sveučilištu u Tokiju.

Ti avioni od specijalnog papira dugog sedam i širokog dva centimetra podnijeli su brzine od 7 maha (sedam puta brzina zvuka) i temperature od 200 °C, navelo je Japansko udruženje origami aviona, koje je JAXA-i predložilo taj pokus.

Ti uvjeti su slični onima u koje ulaze svemirski brodovi tijekom ulaska u zemljanu atmosferu.

Pokus je bio uspješan zahvaljujući ostakljenom papiru koji je kemijski obrađen kako bi bio otporan na ekstremno visoke temperature, preciziralo je udruženje na svojoj internetskoj stranici.

"I nakon tog tretmana papir zadržava svoja svojstva i može se koristiti za origami", objasnio je Shinji Suzuki, profesor aeronautike i astronautike Sveučilišta u Tokiju.

"Povratak iz svemira papirnatog zrakoplova će nam dati ideje za nove svemirske brodove", nada se.

"Najveći problem je što ne možemo predvidjeti gdje će se avion prizemljiti, ako se uopće uspije vratiti iz svemira. To je zato što će ga pri ulasku u troposferu odmah otpuhati vjetrovi", kaže Suzuki.

"Razmatrali smo dodavanje malog odašiljača, no samo bi otežao 'letjelicu' i ionako bi izgorio zbog otpora zraka", dodao je.

"To je njegov prvi let i možda bismo na papir na raznim jezicima mogli napisati: 'Molimo vas da nas obavijestite kad ovo pronađete.'"

Osim toga, avion će nositi i poruku mira na nekoliko jezika.

"Samo zamislite djecu širom svijeta koja će nestrpljivo čekati povratak origami-shuttlea i koja će povremeno radoznalo gledati u nebo", kaže Suzuki. "Prava zabava."
[Vrh] Go down
l337_m4n
Riba
l337_m4n


Male
Capricorn Goat
Broj postova : 102
Age : 32
Location : Imam
Registration date : 26.12.2007

Origami-shuttle Empty
PostajNaslov: Re: Origami-shuttle   Origami-shuttle Icon_minitimesri tra 09, 2008 10:53 pm

pa nekako i ne vjerujem da će stići do Zemlje ako to planiraju.
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Origami-shuttle Empty
PostajNaslov: Re: Origami-shuttle   Origami-shuttle Icon_minitimesri tra 09, 2008 10:54 pm

I ja tako mislim, samo čekam omegu ili nekoga da nam to znanstveno objasni. :)
[Vrh] Go down
l337_m4n
Riba
l337_m4n


Male
Capricorn Goat
Broj postova : 102
Age : 32
Location : Imam
Registration date : 26.12.2007

Origami-shuttle Empty
PostajNaslov: Re: Origami-shuttle   Origami-shuttle Icon_minitimečet tra 10, 2008 10:46 am

sad će on samo što nije, al ovoga, ako kažu da može pretrpiti uvjete kakvi su u atmosferi, onda bi trebao, ali, niam sad ja tu neki znanstvenik, može li se nekako odbiti od atmosfere, mislim ipak je to papir.
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Origami-shuttle Empty
PostajNaslov: Re: Origami-shuttle   Origami-shuttle Icon_minitimečet tra 10, 2008 4:07 pm

Mislim da bi se moglo dogoditi da godinama leti prije nego što sleti tko zna gdje :)
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Origami-shuttle Empty
PostajNaslov: Re: Origami-shuttle   Origami-shuttle Icon_minitimečet tra 10, 2008 7:08 pm

Znači bacit će papirnati avion sa stanice.

Taj papir će biti privučen gravitacijom i ubrzavat će prema Zemlji.
Taj avion bi morao skoro pa pod pravim kutem ući u atmosferu, a do onda će poprilično nabrati brzinu jer će ubrzavat kroz vakuum gdje nema otpora zraka da ga zaustavlja, dakle ubrzavat će kao i da letjelicu bacimo na Zemlju.

E sad neznam što bi se moglo dogoditi kada papir dotakne atmosferu pod tim uvjetima, ali mislim da bi se raspao.
Naime svemirske letjelice se vraćaju na Zemlju pod kutem od 6°-7° s obzirom na atmosferu. Uđe li pod većim kutem, raspadne se, kao da udari u zid i previše se zagrije jer ipak je atmosfera puno gušća od vanjskog dijela kroz koji će ti objekti putovati.
Uđe li pod manjim kutem, tada se odbi od atmosfere prema svemiru...
Neznam bi li bilo isto s takvim papirom

Možda da ga puste s male udaljenosti od atmosfere pa da nema priliku toliko ubrzat? misli
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Origami-shuttle Empty
PostajNaslov: Re: Origami-shuttle   Origami-shuttle Icon_minitimečet tra 10, 2008 9:18 pm

To se zove objašnjenje face
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Origami-shuttle Empty
PostajNaslov: Re: Origami-shuttle   Origami-shuttle Icon_minitimečet tra 10, 2008 10:42 pm

svjetloisjena je napisao/la:
To se zove objašnjenje face

Neznam bolje tuzni
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Origami-shuttle Empty
PostajNaslov: Re: Origami-shuttle   Origami-shuttle Icon_minitimečet tra 10, 2008 11:20 pm

Omega je napisao/la:
svjetloisjena je napisao/la:
To se zove objašnjenje face

Neznam bolje tuzni

Pa ovo gore je bila pohvala, što ćeš bolje, tko još baca avione iz svemira lovely
[Vrh] Go down
gloria_g
Čovjek
gloria_g


Female
Leo Tiger
Broj postova : 4131
Age : 49
Location : Zagreb
Registration date : 16.11.2007

Origami-shuttle Empty
PostajNaslov: Re: Origami-shuttle   Origami-shuttle Icon_minitimepet tra 11, 2008 11:44 am

baš kad sam vidjela na netu članak ideja me ponukala na razmišljanje - mene ne muči kako će on doći do naše atomsfere lolcina a valjda je to ono ključno???

nego mi palo na pamet: "prizemne sitnice" - a to su kiša....i tako to. a on od papira????
[Vrh] Go down
meli
Pračovjek
meli


Female
Pisces Dragon
Broj postova : 3492
Age : 48
Registration date : 15.02.2008

Origami-shuttle Empty
PostajNaslov: Re: Origami-shuttle   Origami-shuttle Icon_minitimepet tra 11, 2008 11:47 am

Papir slovi kao baš ne otporan materijal. Dobro pitanje? Možda Omega zna Origami-shuttle Smil4093e95ebc67a
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Origami-shuttle Empty
PostajNaslov: Re: Origami-shuttle   Origami-shuttle Icon_minitimepet tra 11, 2008 5:16 pm

meliJ je napisao/la:
Papir slovi kao baš ne otporan materijal. Dobro pitanje? Možda Omega zna Origami-shuttle Smil4093e95ebc67a

Taj dio je objašnjen u tekstu :)

Citat :
Pokus je bio uspješan zahvaljujući ostakljenom papiru koji je kemijski obrađen kako bi bio otporan na ekstremno visoke temperature, preciziralo je udruženje na svojoj internetskoj stranici.
[Vrh] Go down
gloria_g
Čovjek
gloria_g


Female
Leo Tiger
Broj postova : 4131
Age : 49
Location : Zagreb
Registration date : 16.11.2007

Origami-shuttle Empty
PostajNaslov: Re: Origami-shuttle   Origami-shuttle Icon_minitimepet tra 11, 2008 5:19 pm

misli hmmm....pa meni je papir, papir, ako je baš tako ostakljen da je otporan na sve, a ljudi, onda nije papir, onda je staklo ili nešto već???
no, oni su znanestvenic, valjda znaju....
a ja ću im vjerovati :)
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Origami-shuttle Empty
PostajNaslov: Re: Origami-shuttle   Origami-shuttle Icon_minitimepet tra 11, 2008 5:21 pm

Pa mislim da i nema puno celuloze u tom "papiru", a stekla sam dojam da žele provjeriti može li nešto tako lagano uopće dospjeti sa samog ruba atmosfere do tla.
[Vrh] Go down
gloria_g
Čovjek
gloria_g


Female
Leo Tiger
Broj postova : 4131
Age : 49
Location : Zagreb
Registration date : 16.11.2007

Origami-shuttle Empty
PostajNaslov: Re: Origami-shuttle   Origami-shuttle Icon_minitimepet tra 11, 2008 5:25 pm

to već ima neke logike.
onda su u stvari na taj način prezentirali, samo da zvuče senzacionalistički jel?
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Origami-shuttle Empty
PostajNaslov: Re: Origami-shuttle   Origami-shuttle Icon_minitimepet tra 11, 2008 5:28 pm

gloria_g je napisao/la:
to već ima neke logike.
onda su u stvari na taj način prezentirali, samo da zvuče senzacionalistički jel?

Pa naravno, aviončić od papira koji leti pod nemogućim uvjetima... lood
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Origami-shuttle Empty
PostajNaslov: Re: Origami-shuttle   Origami-shuttle Icon_minitimesub tra 12, 2008 3:13 pm

svjetloisjena je napisao/la:
Pa mislim da i nema puno celuloze u tom "papiru", a stekla sam dojam da žele provjeriti može li nešto tako lagano uopće dospjeti sa samog ruba atmosfere do tla.

Mislim da prije žele provjeriti atmosferske vjetrove, u kojem smjeru pušu, jačina, gdje su čvorovi... To bi moglo koristiti, pogotovo u ratne svrhe. Balonima se bombe podignu do te struje koja će balon nosit prema cilju i tada se u određenom trenu bomba ispusti i na taj način iznenadi protivnika koji si ne može pomoći. Naravno izradi se veoma tanka i oštra bomba tako da vjetar na nju gotovo i neće imati utjecaja.
Zamislite koliko bi to goriva uštedjelo, a i rizik je malo manji.

To je korištenje vjetra u ne baš dobre svrhe, no to je jedino čega se mogu sjetiti.


Moguće je da nešto tako lagano poput papira dospije do Zemlje sa ruba atmosfere uz uvjet da se ne raspadne ulaskom u atmosferu.

Postoji životinja (mislim da je paučnjak) koja putuje atmosferom dok je mlada. Radi se o veoma laganoj životinjici koja se 'preda' vjetru koji ju uzdigne veoma visoko, toliko visoko da se životinja smrzne. Uglavnom kasnije se negdje spusti i nastavlja po svome. Neznam zašto to rade, možda neka vrsta transformacije ili što, ali spuste se sa velike visine unatoč tome što su lagani, puno lakši od papira...

gloria_g je napisao/la:
baš kad sam vidjela na netu članak ideja me ponukala na razmišljanje - mene ne muči kako će on doći do naše atomsfere lolcina a valjda je to ono ključno???

Što ga može spriječiti osim zalutalog komada smeća koje kruži oko Zemlje ili ako ga prije ne raspori meteor?
[Vrh] Go down
Sponsored content





Origami-shuttle Empty
PostajNaslov: Re: Origami-shuttle   Origami-shuttle Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Origami-shuttle
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Origami

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Znanost i tehnologija-
Forum(o)Bir: