Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Trputac

Go down 
+2
meli
Gringo
6 posters
Autor/icaPoruka
Gringo
Višestanični organizam
Gringo


Male
Leo Snake
Broj postova : 37
Age : 46
Location : Đakovo
Registration date : 21.03.2008

Trputac Empty
PostajNaslov: Trputac   Trputac Icon_minitimened tra 13, 2008 3:05 pm

Plantago lanceolata
Naziva se još i ženska bokvica. Grčki liječnik Dioskorid u svojoj je knjizi posvetio opsežno poglavlje u kojem je hvalio njegovo djelovanje kod mnogih bolesti.. Plinije je biljku nazvao "plantago" i visoko cijenio njezino djelovanje kao adstrigensa. U srednjovjekovnim knjigama o ljekovitom bilju ta se vrlo cijenjena biljka preporučala za čak 24 različite bolesti.
Taj "smradljivi terputec", kojega "ni vrag ne gledi" djelomičan je citat iz Krležinih Balada.
Pojedine listove ili cijelu biljku ubiremo za vrijeme cvatnje. Dobro je to što nakon svake košnje trputac ponovo izraste tako da se može brati od svibnja do listopada.
Kod sušenja listovi, zbog akubina, često brzo pocrne; stoga ga sušimo brzo.
Srodne su vrste; običan ili veliki trputac (Plantago majok) i srednji trputac (Plantago media) s dlakavim listovima, a koristimo ih kao i uskolisnu vrstu.
U listovima su glavni sastojci treslovine, sluzi i iridoidni glikozid aukubin te katalpol. Sadrži i ulje gorušice koje, uz aukubin, pridonosi odavno poznatom antibiotičnom djelovanju.
Trputac djeluje kao adstrigens, a zbog sluzi ublažava upale. Poboljšava izlučivanje sluzi i iskašljavanje. Koristi se kod katara gornjih dišnih puteva, kod upale sluznice usne šupljine i ždrijela te kod bolesti debelog crijeva. U narodnoj medicini su ga koristili za liječenje rana, često u mješavinama s kamilicom, za ispiranje ili obloge. Na manje rane ili posjekotine polažemo smrvljene listove, a ti smrvljeni listovi ili sok iz listova sprječavaju nastanak oteklina i svrbeži kod uboda insekata. Svježi je sok preporučljiv kod proljetne kure čišćenja krvi i za poticanje metabolizma. Zahvaljujući velikoj količini kalija, trputac djeluje i diuretički. Svježi je sok trputca djelotvoran u liječenju katara crijeva, tuberkuloznih krvarenja, te bolesti jetre, maternice i bijelog pranja..
Mlade i nježne listove svih triju vrsta, skupljene u proljetnim mjesecima, prije razvoja cvijetne stabljike, možemo upotrebljavati za juhe, mješane salate ili ih možemo spremiti kao špinat (varivo). Dodajemo ih juhama, a nakon kuhanja od 10-15 minuta mogu se prirediti kao salata i to je još bolje ako ih se miješa sa drugim lisnatim povrćem. U Njemačkoj listove prže na masti s jajima, šećerom i cimetom. Na kavkazu i na Dalekom istoku stavljaju ih u juhe.
Kuhanjem listovi ženskog trputca poprime ugodan, slabo aromatičan miris i okus sličan vrganjima. Nagorak okus starijih listova može se ukloniti namakanjem usitnjenih listova u mlakoj vodi kroz 30 minuta. Isto se tako starijim listovima s donje strane trebaju izvući vlakanaste žile (kao što se radi s mahunama).. Mladi listovi sadrže vitamin C i karotin te su bogati kalijem.
Čaj se priprema kao oparak od dvije čajne žlice osušene biljke. Pijemo po dvije do tri šalice na dan. Trputac se inače nalazi u mnogobrojnim čajnim mješavinama koje poboljšavaju iskašljavanje i ublažavaju kašalj (list trputca, podbjelov list, kaduljin list, omanov korijen- spravlja se uvarak i pije se po dvije fdo tri šalice na dan).
Sirup možemo sami pripremiti, a može se naći i u trgovinama. Jede se i sjeme koje se skuplja povlačenjem šake duž klasa prema gore. U njima ima dosta ulja, sluzi, bjelančevina i šećera. Još su bolje i zdravije proklijale sjemenke. Taj način prehrane Kinezi poznaju već 5000 godina.
Svježi sok je posebno dobar u ovo, proljetno vrijeme.
Sve se vrste Trputca modu sakupljati i pripremati na isti način.
voah for binah
[Vrh] Go down
meli
Pračovjek
meli


Female
Pisces Dragon
Broj postova : 3492
Age : 48
Registration date : 15.02.2008

Trputac Empty
PostajNaslov: Re: Trputac   Trputac Icon_minitimened tra 13, 2008 3:18 pm

Trputac uvijek stavljam na neku zagnojenu ranu, on povuče van gnoj i rana brže zacijeli. To je preporuka moje bake.
[Vrh] Go down
Gringo
Višestanični organizam
Gringo


Male
Leo Snake
Broj postova : 37
Age : 46
Location : Đakovo
Registration date : 21.03.2008

Trputac Empty
PostajNaslov: Re: Trputac   Trputac Icon_minitimened tra 13, 2008 3:44 pm

zna baka šta valja study
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Trputac Empty
PostajNaslov: Re: Trputac   Trputac Icon_minitimened tra 13, 2008 6:43 pm

Sakupila sam jako puno sjemenki trputca kao dijete jer smo se igrali da nam je to "zimnica". Nisam imala pojma da su jestive. Na istim livadama smo brali i kiselicu i jeli je, bilo je to dobro mjesto. Trputac smo ponekad stavljali na male posjekotine dok smo bili vani, a bila je i neka fora igrica kad otkineš list kome će ispasti više onih čvrstih vlakana tako da vire iz stabljike van, ali nismo u tome pretjerivali :)
[Vrh] Go down
Merkurica
Čovjek
Merkurica


Female
Capricorn Cat
Broj postova : 3886
Age : 36
Registration date : 24.12.2007

Trputac Empty
PostajNaslov: Re: Trputac   Trputac Icon_minitimened tra 13, 2008 8:13 pm

još jedno veliko hvala, gringo hail

svjetlo, i ja sam jela kiselicu kad sam bila mala. zvala sam je kiselić. zubo
a običaj s trputcem bio je taj da smo kao djeca kidali listove i brojali koliko je vlakana ostalo jer broj vlakana govorio je koliko ćemo djece imati. cerek

što točno trebam napraviti da dobijem svježi sok trputca? confused
[Vrh] Go down
meli
Pračovjek
meli


Female
Pisces Dragon
Broj postova : 3492
Age : 48
Registration date : 15.02.2008

Trputac Empty
PostajNaslov: Re: Trputac   Trputac Icon_minitimened tra 13, 2008 8:17 pm

Cure podsjetile ste i mene na kiselicu. Njam, njam... Bili smo ludi za njom kao djeca.
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Trputac Empty
PostajNaslov: Re: Trputac   Trputac Icon_minitimened tra 13, 2008 8:45 pm

Binah je napisao/la:
još jedno veliko hvala, gringo hail

svjetlo, i ja sam jela kiselicu kad sam bila mala. zvala sam je kiselić. zubo
a običaj s trputcem bio je taj da smo kao djeca kidali listove i brojali koliko je vlakana ostalo jer broj vlakana govorio je koliko ćemo djece imati. cerek

što točno trebam napraviti da dobijem svježi sok trputca? confused

E da, broj djece je bio u pitanju! Ali zbunjivalo je to da sam stalno dobivala neki drugi broj :D
[Vrh] Go down
gloria_g
Čovjek
gloria_g


Female
Leo Tiger
Broj postova : 4131
Age : 49
Location : Zagreb
Registration date : 16.11.2007

Trputac Empty
PostajNaslov: Re: Trputac   Trputac Icon_minitimečet lis 16, 2008 3:35 pm

trputac me spasio!!
imam kroničnu upalu sinusa, i nakon svake rasplamsale upale, poslije me muči bronhitis po 3 mjeseca.
progutala sam u životu 5 šlepera antibiotika, i na kraju, naravno postala alergična na njih.
dok mi nije susjed otkrio trputac.
odšetam na livuda, naberem punu vrećicu dugačkog uskog trpuca, operem, osušim, ispasiram, procijedim kroz gazu (list bacim, a sok pijem), u njega stavim meda (po izboru koliko volite slatko) i malu rakuju kao konzervans. držim to u frižideru cijelu zimu, i po potrebi pijem.
dnevno 2 - 3 žlice velike kuhinjske u najžešćim fazama sinusa.
prestanem rikavati od kašljanja za cca 2-3 tjedna. i nema šetanja cijele noći od kašlja....
ides
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Trputac Empty
PostajNaslov: Re: Trputac   Trputac Icon_minitimečet lis 16, 2008 4:53 pm

To dođe kao sirup?
[Vrh] Go down
gloria_g
Čovjek
gloria_g


Female
Leo Tiger
Broj postova : 4131
Age : 49
Location : Zagreb
Registration date : 16.11.2007

Trputac Empty
PostajNaslov: Re: Trputac   Trputac Icon_minitimečet lis 16, 2008 4:56 pm

da da.

od trpuca i ljekarne rade sirupe protiv kašlja, al on je s puno manje koncentracije trpuca, pa je puno, puno manje učinkovit.
ja jednom popila cijelu bočicu u roku od 1 sata, hodajući po gradu, a kašalj me i dalje doslovno gušio.
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Trputac Empty
PostajNaslov: Re: Trputac   Trputac Icon_minitimečet lis 16, 2008 5:07 pm

A ti pripravci iz apoteka su kako koji, nikad nisi sto posto siguran što je u njima i koliko je svježe. Inače je većina stvari koje se rade u zagrebačkoj Gradskoj ljekarni i u riječkom Galenskom laboratoriju uglavnom dobra.
[Vrh] Go down
gloria_g
Čovjek
gloria_g


Female
Leo Tiger
Broj postova : 4131
Age : 49
Location : Zagreb
Registration date : 16.11.2007

Trputac Empty
PostajNaslov: Re: Trputac   Trputac Icon_minitimečet lis 16, 2008 5:09 pm

da, a ovo je u stvari čista trava, sok od lista
[Vrh] Go down
floridana
Legenda foruma CE-4
floridana


Other / Decline to state
Aries Tiger
Broj postova : 27984
Age : 61
Registration date : 22.09.2007

Trputac Empty
PostajNaslov: Re: Trputac   Trputac Icon_minitimesub lis 18, 2008 6:48 pm

gloria, a kako si ako si uopće riješila problem sinusa? imam problema s njima. evo i sad me glava boli. ja bi znala ljeti to dobro ispuhati u moru pa mi se nisu dešavale upale tijekom godine ali ima par godina da se i ne okupam pošteno pa mi se upala vrača.
[Vrh] Go down
gloria_g
Čovjek
gloria_g


Female
Leo Tiger
Broj postova : 4131
Age : 49
Location : Zagreb
Registration date : 16.11.2007

Trputac Empty
PostajNaslov: Re: Trputac   Trputac Icon_minitimeuto lis 21, 2008 11:05 am

flo, zamotam glavu, tj. čelo maramom, ne izlazim van i pijem trputac. procedura ozdravljenja duže traje neg s antibioticima, al bar se ne gutaju tablete.
jer, toliko sam ih progutala, da sada od njih dobivam u usnoj šupljini penicilinske gljivice, pa dok to izliječim, ne mogu jesti 100 god....
osim toga, može se dogoditi od prezasićenja organizma, penicilinski šok, pa zbogom Glo....
[Vrh] Go down
Sponsored content





Trputac Empty
PostajNaslov: Re: Trputac   Trputac Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Trputac
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  CE-4 prošireno :: Herbal-
Forum(o)Bir: