Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Ortodoksni židovi

Go down 
5 posters
Autor/icaPoruka
meli
Pračovjek
meli


Female
Pisces Dragon
Broj postova : 3492
Age : 48
Registration date : 15.02.2008

Ortodoksni židovi Empty
PostajNaslov: Ortodoksni židovi   Ortodoksni židovi Icon_minitimeuto tra 15, 2008 1:59 pm

Ortodoksni Židovi pobunili se protiv filma u avionu

JERUZALEM - Ultraortodoksni putnici na letu izraelske zrakoplovne kompanije El Al za Kijev prošli su vikend izazvali ozbiljan problem pri pokušaju prikazivanja filma. Iako je na višesatnim letovima prikazivanje filma uobičajeno, ortodoksni se Židovi takvih komercijalno-sekularnih sadržaja užasavaju.

Prema iskazima putnika, zrakoplovna im je tvrtka obećala da na tom letu neće prikazivati film, pa kad su se ekrani počeli spuštati, nastao je nered. Zaprepašteni ortodoksni Židovi uz vrisku su fizički pokušali zaustaviti otvaranje elektroničkih zaslona.

- Bila je to prilično zastrašujuća scena - izjavio je jedan očevidac. Konačno odredište većine putnika bio je ukrajinski grad Uman koji je zbog groba poznatoga bratislavskog rabina Nachmana mjesto hodočašća mnogih ortodoksnih Židova.

To nije prvi put da se El Al suočava s problemima na letovima kad je riječ o ultraortodoksnim putnicima Židovima. Tako je 2002. na letu za Englesku zrakoplovna posada morala fizički spriječiti ultraortodoksnog Židova u pokušaju da se zamota u plastične vrećice.

Zbog izazvanog se meteža pilot morao vratiti u izraelsku zračnu luku kako bi izbacio putnika. Putnik je bio Cohen, odnosno pripadnik povijesne obitelji svećenika koja u židovstvu ima poseban status te se na njih primjenjuju i posebni vjerski propisi vezani za održavanje ritualne čistoće. Putnik se, naime, bojao da će zrakoplov preletjeti područje groblja u izraelskom gradu Holonu, što bi ga onečistilo jer Coheni ne smiju doći ni u kakav doticaj s mrtvima, pa se odlučio zamotati u vrećice.

Cohen je postupio prema vjerskoj uputi koja nalaže zamatanje u plastične vrećice tijekom prelijetanja groblja, ali njegov pokušaj samozaštite nije naišao na razumijevanje posade zrakoplova.


(jutarnji list)
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Ortodoksni židovi Empty
PostajNaslov: Re: Ortodoksni židovi   Ortodoksni židovi Icon_minitimeuto tra 15, 2008 2:07 pm

Super mi je to kad se postuju tudji prohtjevi i slobode, a na racun drugih...kako divno...
Ti razno-razni ortodoksni imaju izbor da ne putuju avionom, da ne gledaju film, da puno toga cime ne zadiru i u tudja prava...ali jok...najlakse je tudjim k***** po kupinama mlatit (stara narodna).

_________________
Respect
[Vrh] Go down
meli
Pračovjek
meli


Female
Pisces Dragon
Broj postova : 3492
Age : 48
Registration date : 15.02.2008

Ortodoksni židovi Empty
PostajNaslov: Re: Ortodoksni židovi   Ortodoksni židovi Icon_minitimeuto tra 15, 2008 2:20 pm

Izdvojila sam nekoliko pitanja i odgovore novog zagrebačkog rabina
(Zwi Eliezer Alonie) o običajima ortodoksnih židova. Dosta je duhovito odgovoreno pa pročitajte.


NACIONAL: Vi ste ortodoksni židov. Što za vas znači biti ortodoksan?

- Prvo moram kazati da mi židovi imamo 614 pravila. Primjerice, jedno od pravila je da ne radimo na Šabat, što znači da na taj dan ne smijemo činiti mnogo stvari - voziti, pritiskati dugme u liftu i slično. Međutim, imamo i tzv. \'backdoors\': kupimo kartu prije Šabata, poništimo je u automatu prije Šabata i objesimo je oko vrata kao lančić, ne otvaramo vrata nego stojimo kraj njih i nadamo se da će vozač stati na stanici. No postoje i posebna dizala, koja su programirana tako da automatski staju na svakom katu, bez da pritisnete gumb. Kako se vremena mijenjaju, i mi se pokušavamo prilagoditi današnjici i ljudima. No, neke stvari se ne mogu mijenjati, primjerice: zašto ja nikad neću pružiti ruku nepoznatoj ženi? Neću to učniti jer mi to brani zakon. Ja joj neću pružiti ruku, ali ću joj se ispričati i objasniti zašto joj neću pružiti ruku. Postoji nekoliko razloga: nama je zabranjeno biti sa ženom dok ona ima mjesečnicu. U kampovima, žene bi odlazile na izdvojeno mjesto i čekale da to prođe, a onda bi se morale očistiti. To pravilo postoji već pet tisuća godina. Ako bih ja pružio ruku toj ženi, a ona je religiozna, pa zbog pravila povuče ruku, ja bih je na taj način doveo u neugodnu situaciju, jer bi svi znali da nije čista. Drugi razlog bio bi poštovanje prema toj ženi: ona je s nekim drugim muškarcem i ja je nemam pravo dirati, čak je ne bih smio ni gledati.

NACIONAL: Je li tijekom Šabata ortodoksnim židovima dopušten seks?

- Apsolutno da. No, postoji razlika između onog što obični ljudi i ortodoksni židovi podrazumijevaju pod seksom. Nama seks služi da bismo napravili djecu. Seks je užitak, ali ne samo to - služi da bismo osigurali potomke. Jedno od naših 614 pravila je imati sinove i kćeri. To je zakon. Ja, primjerice, još uvijek nisam ispunio tu dužnost jer imam tri kćeri, ali još nemam sina, što znači da se moram nastaviti truditi.

NACIONAL: Što ako vam se rodi četvrta, peta kćer?

- To je u redu, ali ću se i dalje truditi da dobijem sina.



(preuzeto sa nacional.hr)


Zadnja promjena: meliJ; sri tra 16, 2008 11:02 am; ukupno mijenjano 3 put/a.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Ortodoksni židovi Empty
PostajNaslov: Re: Ortodoksni židovi   Ortodoksni židovi Icon_minitimeuto tra 15, 2008 2:23 pm

Ortodoksan znaci biti IKD lolcina

_________________
Respect
[Vrh] Go down
meli
Pračovjek
meli


Female
Pisces Dragon
Broj postova : 3492
Age : 48
Registration date : 15.02.2008

Ortodoksni židovi Empty
PostajNaslov: Re: Ortodoksni židovi   Ortodoksni židovi Icon_minitimeuto tra 15, 2008 2:26 pm

Namcor je napisao/la:
Ortodoksan znaci biti IKD lolcina

pa u biti da, on je ortodoksni kršćanin.
[Vrh] Go down
Sentinel
Čovjek
Sentinel


Male
Gemini Dog
Broj postova : 4571
Age : 41
Location : Outa Space
Registration date : 04.02.2008

Ortodoksni židovi Empty
PostajNaslov: Re: Ortodoksni židovi   Ortodoksni židovi Icon_minitimeuto tra 15, 2008 11:21 pm

Ma ti židovi su uistinu naporan narod! IKD?? IKD je mila majka za ove roll
[Vrh] Go down
Aleksandar Veliki
Čovjek
Aleksandar Veliki


Male
Pisces Monkey
Broj postova : 6274
Age : 116
Location : E11T
Registration date : 20.09.2007

Ortodoksni židovi Empty
PostajNaslov: Re: Ortodoksni židovi   Ortodoksni židovi Icon_minitimeuto tra 15, 2008 11:26 pm

Nemam ništa protiv nikoga, a sve protiv fantika.
[Vrh] Go down
Tutankhamon
Pračovjek
Tutankhamon


Male
Cancer Cat
Broj postova : 2109
Age : 48
Location : Hrvatska sahara
Registration date : 22.12.2007

Ortodoksni židovi Empty
PostajNaslov: Re: Ortodoksni židovi   Ortodoksni židovi Icon_minitimesri tra 16, 2008 11:00 am

Namcor je napisao/la:
Ortodoksan znaci biti IKD lolcina

lolcina lol

Ortodoksni - bolesni u mozak. Pa ko ih tjera da gledaju, neka zmire face
Sta bi sada trebalo radi njih par svi putnici bi trebali gledati u plafon evil
Kaj oni nisu culi za demokraciju scratch face
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Ortodoksni židovi Empty
PostajNaslov: Re: Ortodoksni židovi   Ortodoksni židovi Icon_minitimesri tra 16, 2008 11:04 am

Ah, Tuticu...jel da da vise nije isto bez njega...mislim IKD-a? face cuga

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Tutankhamon
Pračovjek
Tutankhamon


Male
Cancer Cat
Broj postova : 2109
Age : 48
Location : Hrvatska sahara
Registration date : 22.12.2007

Ortodoksni židovi Empty
PostajNaslov: Re: Ortodoksni židovi   Ortodoksni židovi Icon_minitimesri tra 16, 2008 11:06 am

Teska srca moram priznat da mi fali cry face
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Ortodoksni židovi Empty
PostajNaslov: Re: Ortodoksni židovi   Ortodoksni židovi Icon_minitimesri tra 16, 2008 11:16 am

Bit ce bolje...izdrzat cemo nekako ljubi cuga face

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Sentinel
Čovjek
Sentinel


Male
Gemini Dog
Broj postova : 4571
Age : 41
Location : Outa Space
Registration date : 04.02.2008

Ortodoksni židovi Empty
PostajNaslov: Re: Ortodoksni židovi   Ortodoksni židovi Icon_minitimesri tra 16, 2008 11:49 am

Baš me zanima što je s tim likom danas, mislim je li se preselio na koji drugi forum?? Dao bi ruku u vatru da sad on vjerovatno terorizira na nekom drugom forumu face
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Ortodoksni židovi Empty
PostajNaslov: Re: Ortodoksni židovi   Ortodoksni židovi Icon_minitimesri tra 16, 2008 12:02 pm

Pa vjerojatno je na onom "svom" religijskom forumu...bio je jednom Alex linknuo taj forum...raj za IKD-a face

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Sentinel
Čovjek
Sentinel


Male
Gemini Dog
Broj postova : 4571
Age : 41
Location : Outa Space
Registration date : 04.02.2008

Ortodoksni židovi Empty
PostajNaslov: Re: Ortodoksni židovi   Ortodoksni židovi Icon_minitimesri tra 16, 2008 12:05 pm

Ma daj. A koji je link je li znaš, odnosno gdje je objavljen. Baš bi volio to poć vidjet! :D
[Vrh] Go down
meli
Pračovjek
meli


Female
Pisces Dragon
Broj postova : 3492
Age : 48
Registration date : 15.02.2008

Ortodoksni židovi Empty
PostajNaslov: Re: Ortodoksni židovi   Ortodoksni židovi Icon_minitimesri tra 16, 2008 12:08 pm

Ljudi sad ste malo pretjerali. Ako želite pričat o IKD-u otvorite novu temu. Ortodoksni židovi Egzorcist
[Vrh] Go down
Sentinel
Čovjek
Sentinel


Male
Gemini Dog
Broj postova : 4571
Age : 41
Location : Outa Space
Registration date : 04.02.2008

Ortodoksni židovi Empty
PostajNaslov: Re: Ortodoksni židovi   Ortodoksni židovi Icon_minitimesri tra 16, 2008 12:10 pm

Istina, oprosti, pošli smo malo puno u oftopic :(
[Vrh] Go down
Sponsored content





Ortodoksni židovi Empty
PostajNaslov: Re: Ortodoksni židovi   Ortodoksni židovi Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Ortodoksni židovi
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Društvo-
Forum(o)Bir: