Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Sobno bilje

Go down 
+4
Daenerys
Nefertiti
floridana
Svjetloisjena
8 posters
Autor/icaPoruka
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Sobno bilje Empty
PostajNaslov: Sobno bilje   Sobno bilje Icon_minitimened svi 04, 2008 4:41 pm

Uzgaja se zbog ljepote i utjecaja na okolinu, inače obično nema izravnih ljekovitih svojstava. No ako uzmemo u obzir da nas i najmanji kontakt s prirodom u okruženju stana ili kuće može razveseliti ili nam podariti bolje raspoloženje, onda je i sobno bilje na neki način ljekovito, kao i kućni ljubimci koje držimo kao predstavnike životinjskog svijeta :)

Ovdje možemo postati slike (ne preko 700px, molim) i nazive svog omiljenog sobnog cvijeća, sukulenata, kaktusa i ostalih zelenih ljubimaca.
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Sobno bilje Empty
PostajNaslov: Re: Sobno bilje   Sobno bilje Icon_minitimened svi 04, 2008 4:42 pm

Afrička ljubica (Saintpaulia), jedna od meni najdražih, osobito u ovoj boji, iako ima i bijelih i roza i dvobojnih:

Sobno bilje Saintpaulia1
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Sobno bilje Empty
PostajNaslov: Re: Sobno bilje   Sobno bilje Icon_minitimesri kol 27, 2008 6:30 am

Sobno bilje Fern_Asparagus300

Asparagus lovely
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Sobno bilje Empty
PostajNaslov: Re: Sobno bilje   Sobno bilje Icon_minitimečet lis 02, 2008 8:38 am

Sobno bilje Kalanchoe3

Kalanhoa
[Vrh] Go down
floridana
Legenda foruma CE-4
floridana


Other / Decline to state
Aries Tiger
Broj postova : 27984
Age : 62
Registration date : 22.09.2007

Sobno bilje Empty
PostajNaslov: Re: Sobno bilje   Sobno bilje Icon_minitimepet lis 03, 2008 7:23 am

Svjetloisjena je napisao/la:
Sobno bilje Fern_Asparagus300

Asparagus lovely
meni su drage šparoge ali one sa sitnijim i nježnijim bodljama.
kad uhvatim vremena slikat ću nešto svog sobnog bilja. uglavno su to zelene biljke bez cvata. prije sam imala na zatvorenom balkonu pravi mali viseći vrt ali sad sam nekako izgubila volju za to tuzni
[Vrh] Go down
floridana
Legenda foruma CE-4
floridana


Other / Decline to state
Aries Tiger
Broj postova : 27984
Age : 62
Registration date : 22.09.2007

Sobno bilje Empty
PostajNaslov: Re: Sobno bilje   Sobno bilje Icon_minitimeuto stu 18, 2008 10:23 am

Sobno bilje Dsc052791jk4

moja Benjamina. stara je nekih 17 godina šta se nebi reklo na njoj ali ona je prošla sa mnom i sito i rešeto, od selidbe do rata, suše i depresije, zaborava i sjećanja...zato je volim lovely
iizgleda ko polubonsai zubi
[Vrh] Go down
Nefertiti
Moderator
Nefertiti


Female
Pisces Pig
Broj postova : 3651
Age : 53
Registration date : 15.10.2007

Sobno bilje Empty
PostajNaslov: Re: Sobno bilje   Sobno bilje Icon_minitimeuto stu 18, 2008 12:46 pm

Presladak je....

moji Benjamini više izgledaju kao žbunići.... zubo
[Vrh] Go down
floridana
Legenda foruma CE-4
floridana


Other / Decline to state
Aries Tiger
Broj postova : 27984
Age : 62
Registration date : 22.09.2007

Sobno bilje Empty
PostajNaslov: Re: Sobno bilje   Sobno bilje Icon_minitimeuto stu 18, 2008 1:21 pm

aj stavi Nef svoju zubi
meni je on u ženskom rodu, ne znam zašto misli
[Vrh] Go down
Daenerys
Riba
Daenerys


Female
Leo Pig
Broj postova : 197
Age : 40
Registration date : 26.09.2007

Sobno bilje Empty
PostajNaslov: Re: Sobno bilje   Sobno bilje Icon_minitimeuto stu 18, 2008 3:29 pm

meni je super začinsko bilje
em što fino izgleda
em šta kad je potriba može se čoknit bokun miga

zasad je u pitaru ružmarin, metvica, mažuran, mini papričica, peršin i selen a bosiljak je platia glavon
[Vrh] Go down
Nefertiti
Moderator
Nefertiti


Female
Pisces Pig
Broj postova : 3651
Age : 53
Registration date : 15.10.2007

Sobno bilje Empty
PostajNaslov: Re: Sobno bilje   Sobno bilje Icon_minitimeuto stu 18, 2008 4:51 pm

Moram poslikati biljčice....
Pa postnem... cerek

Menni su moji u muškom rodu.... zubo .... Benđi ... lovely
[Vrh] Go down
Athena
Superforumaš CE-4
Athena


Female
Gemini Buffalo
Broj postova : 12351
Age : 38
Registration date : 09.09.2009

Sobno bilje Empty
PostajNaslov: Re: Sobno bilje   Sobno bilje Icon_minitimesri lis 27, 2010 8:28 pm

Meni se sviđaju ove crvenkaste sobne biljke, posebno lijepe u zimsko doba.:)
Po trgovinama ima dosta ponuda pa ću vjerojatno nešto izabrati.

Solanum capsicastrum (zimska trešnja)

Tropska višegodišnja biljka potječe iz Brazila. U ljetnom periodu pojavljuju se bijeli cvjetići nakon kojih ubrzo izrasta okrugli plod mijenjajući boje od zelene,žute,narančaste do crvene.

Još je zovu Božićna trešnja. Dosegne visinu od 45-60cm. Voli osvjetljeno mjesto ili laganu sjenu. Zalijevati mekanom (odstajalom) vodom. Održavati zemlju vlažnom ali ne mokrom. Ako listovi prerano otpadaju znači da trebate smanjiti zalijevanje. Ako trešnje otpadaju ili je premalo svjetla ili je zrak previše topao i suh.

Tip: Zimi zalijevanje treba reducirati, skratiti za 1/3 u proljeće i ljeti držati bijku na otvorenom (kako bi cvjetovi bili oprašeni) te kako bi vaša trešnja zasjala punim sjajem u blagdansko vrijeme.
Sobno bilje Wm0cg0

Capsicum annum (ukrasna paprika)

Porodica : pomoćnice (Solanaceae)
Druga imena – babura, španjolski papar, turski papar

OPIS BILJKE:
Paprika je jednogodišnja biljka s plitkim sustavom korijena i zeljastim stablom visine do 60 cm. Zeleni jajoliki listovi raspoređeni su na biljci pojedinačno ili u grupama.Cvjetovi su bijeli, žućkasti ili blago ljubičasti. Danas je poznato preko 200 vrsta i podvrsta te biljke. Posljednjih nekoliko godina vrlo su popularne male ukrasne vrste te biljke koje su prikladne za uzgoj na prozorskoj dasci ili na balkonu.
Vrste paprika razlikuju se prije svega oblikom, veličinom i bojom plodova, te njihovim okusom. Plodovi mogu biti okrugli, konusni ili duguljasti, žute, zelene i crvene boje. Danas postoje i ukrasne sorte paprika s ljubičastom bojom plodova.

PORIJEKLO I POVIJEST
Paprika je porijeklom tropska biljka iz srednje Amerike, a otuda se raširila po svim toplijim zemljama Europe, Azije i sjeverne Amerike. Paprika se upotrebljavala već prije dvije do tri tisuće godina, o čemu svjedoče oslikani predmeti s njezinim motivom pronađeni u grobovima Inka. Prvi put se spominje u zapisima Kolumbovog liječnika Chanca iz 1494. godine. To su bile izrazito ljute paprike koje su se upotrebljavale kao začin, a slatke sorte dobivene odabranom selekcijom uspjeli su uzgojiti Španjolci i Mađari tek polovicom prošlog stoljeća.

KARAKTERISTIKE I SASTOJCI
Crvenu boju mljevenoj paprici koju upotrebljavamo kao začin daju boje koje po svojoj kemijskoj strukturi spadaju u karotenoide, a to su kapsantin i kapsorubin. Ljutinu i paprenost ljutoj paprici daje kapsaicin koji se nalazi u unutarnjim pregradnim zidovima ploda. Paprika je i važan izvor vitamina, posebno C vitamina u svježim plodovima, a sadrži i vitamine A, B1, B2, E i P i tragove drugih.

UPORABA I LJEKOVITA VRIJEDNOST
Paprika se može koristiti svježa, osušena ili konzervirana, vrlo je zdrava za naš organizam, a ljuta stimulira apetit i pozitivno utječe na probavu. Ekstrakti ljute paprike služe kao sastojci mnogih ljekovitih sredstava koje upotrebljavamo za liječenje reumatskih i sličnih oboljenja.
Sobno bilje 33u6dll

_________________
"Riječi…spajaju ljude kao mostovi, stvarajući u isto vrijeme između čovjeka i čovjeka nepromostivosti vrlo često dublje od najmračnijega ponora."
[Vrh] Go down
floridana
Legenda foruma CE-4
floridana


Other / Decline to state
Aries Tiger
Broj postova : 27984
Age : 62
Registration date : 22.09.2007

Sobno bilje Empty
PostajNaslov: Re: Sobno bilje   Sobno bilje Icon_minitimesri svi 25, 2011 6:42 pm

ovu sam danas kupila na brzinu. bila blizu blagajne a cijena povoljna. kad sam pročitala koliko je nezahtjevna bila sam oduševljena. taman za mene zubi

dracaena marginata

Sobno bilje Dsc03688mj

Dracena pripada porodici agava (Agavaceae)
ime im potječe od grčke riječi drakaina šta znači ženka zmaja.
voli svjetlo ali ne direktno sunce. ne zaljeva se puno. zemlju treba ostaviti da se posuši. zimi se može držati u tamnom i hladnom prostoru. dohranjivanje: jednom u mjesecu od proljeća pa dalje, a zimi ne.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Sobno bilje Empty
PostajNaslov: Re: Sobno bilje   Sobno bilje Icon_minitimesri svi 25, 2011 8:32 pm

I ja imam dracaenu cerek

_________________
Respect
[Vrh] Go down
floridana
Legenda foruma CE-4
floridana


Other / Decline to state
Aries Tiger
Broj postova : 27984
Age : 62
Registration date : 22.09.2007

Sobno bilje Empty
PostajNaslov: Re: Sobno bilje   Sobno bilje Icon_minitimepet svi 27, 2011 10:29 am

žena zmaj zubi
kolika je tvoja? moja nekih 15 cm. tako piše, mada je duplo viša. valjda računaju samo stabljiku.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Sobno bilje Empty
PostajNaslov: Re: Sobno bilje   Sobno bilje Icon_minitimepet svi 27, 2011 11:19 am

Moja ti je dosta velika. Ima minimalno metar, metar i 20... :D

_________________
Respect
[Vrh] Go down
floridana
Legenda foruma CE-4
floridana


Other / Decline to state
Aries Tiger
Broj postova : 27984
Age : 62
Registration date : 22.09.2007

Sobno bilje Empty
PostajNaslov: Re: Sobno bilje   Sobno bilje Icon_minitimepet svi 27, 2011 11:22 am

aj uslikaj je cerek
[Vrh] Go down
Mama
PraGlodavac
Mama


Female
Taurus Goat
Broj postova : 569
Age : 44
Location : Hrvatska
Registration date : 05.11.2009

Sobno bilje Empty
PostajNaslov: Re: Sobno bilje   Sobno bilje Icon_minitimepet pro 09, 2011 10:07 pm

Joooj, obožavam sobno bilje. Cijeli stan je pun svakakvog sobnog bilja, cvatućeg i necvatućeg.
[Vrh] Go down
Akasha
Majmun
Akasha


Female
Aquarius Horse
Broj postova : 1299
Age : 34
Location : Between nowhere and hiding
Registration date : 09.11.2011

Sobno bilje Empty
PostajNaslov: Re: Sobno bilje   Sobno bilje Icon_minitimepet pro 09, 2011 10:18 pm

Također volim sobno bilje, al bi meni sve pocrkavalo tuzni Mislim, živim sa roditeljima još i imamo dosta biljaka svakojakih al nijedna nije 'moja' jer ako neš deklariram pod 'moje' odma crkne XD. Osim mačke......ona je moja i još je živa, al da je biljka bi krepala :D
[Vrh] Go down
Athena
Superforumaš CE-4
Athena


Female
Gemini Buffalo
Broj postova : 12351
Age : 38
Registration date : 09.09.2009

Sobno bilje Empty
PostajNaslov: Re: Sobno bilje   Sobno bilje Icon_minitimepet pro 09, 2011 10:35 pm

Vjerojatno nisam spomenula da sam u 11-om mjesecu nabavila Capsicum annum iliti ukrasnu papričicu. miga
O njoj sam opširnije pisala na prethodnoj stranici.
Uglavnom, biljčica je simpatična, povremeno je zalijevam i premjestila sam je u malo hladniju sobu, jer ne voli previše ugrijane prostorije.

Sobno bilje Papriica

Nažalost, čini mi se da su neke papričice smežurane i imaju i dalje takvu tendenciju.
Povremeno skidam suhe listiće pa je malo neslavno ispala na slici. Mislim da ima dovoljno vlage, ali vjerojatno će polako ocvasti.
Nadam se da nakon toga biljku neću morati baciti u smeće. scratch

_________________
"Riječi…spajaju ljude kao mostovi, stvarajući u isto vrijeme između čovjeka i čovjeka nepromostivosti vrlo često dublje od najmračnijega ponora."
[Vrh] Go down
Sponsored content





Sobno bilje Empty
PostajNaslov: Re: Sobno bilje   Sobno bilje Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Sobno bilje
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Vrtno bilje

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  CE-4 prošireno :: Herbal-
Forum(o)Bir: