Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Zajedničko kućanstvo

Go down 
+6
Aurora Borealis
floridana
meli
Alpha
malena
Svjetloisjena
10 posters
Autor/icaPoruka
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Zajedničko kućanstvo Empty
PostajNaslov: Zajedničko kućanstvo   Zajedničko kućanstvo Icon_minitimepon svi 12, 2008 2:46 pm

Meni je mama od malih nogu ponavljala da nije dobro živjeti u zajedničkom kućanstvu nakon vjenčanja. Misli se na zajedničko kućanstvo s roditeljima ili s jednim roditeljem jednog od bračnih drugova. Imala sam sreće i uspjela to uistinu izbjeći. No znam da u današnje vrijeme to često nije moguće. Nisu sva zajednička kućanstva loša, ljudi se često uspiju prilagoditi a pritom uživaju i neke bonitete poput većeg zajedničkog prihoda, mogućnosti za čuvanje djece kod kuće, komfornijeg stanovanja kad se radi o kući i tako. No većina priča koje sam dosad čula nisu baš najsretnije. Zanimaju me vaša iskustva kao odraslih ljudi koji kroz to prolaze ili su prošli ili djece koja dijele životni prostor s djedovima i bakama (to je nešto što sam kao dijete često priželjkivala, priznajem)
[Vrh] Go down
malena
Moderator
malena


Female
Aquarius Tiger
Broj postova : 2633
Age : 38
Location : Split
Registration date : 18.09.2007

Zajedničko kućanstvo Empty
PostajNaslov: Re: Zajedničko kućanstvo   Zajedničko kućanstvo Icon_minitimepon svi 12, 2008 5:09 pm

Ja sam nakon vjenčanja živila tri miseca s roditeljima svog muža, plus 4 miseca prije vjenčanja. U početku je bilo sve super, ali nakon nekog vrimena nemaš više tolerancije za neke stvari, a s vremenom te počinju smetati i one stvari koje te inače kroz život nikad nisu smetale, dapače, radiš ih i sam.
Nakon svega, zaključak je da sam se spasila otkad smo odselili.
Ali bitna činjenica je da su moji svekar i svekrva (mrzim te izraze) super osobe i vrlo dobro smo se slagali prije, ali se još bolje slažemo otkako ne živimo skupa.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Zajedničko kućanstvo Empty
PostajNaslov: Re: Zajedničko kućanstvo   Zajedničko kućanstvo Icon_minitimepon svi 12, 2008 11:42 pm

Smatram da je bolje kad su ljudi odvojeni...al okolnosti to cesto ne dozvoljavaju...
[Vrh] Go down
meli
Pračovjek
meli


Female
Pisces Dragon
Broj postova : 3492
Age : 48
Registration date : 15.02.2008

Zajedničko kućanstvo Empty
PostajNaslov: Re: Zajedničko kućanstvo   Zajedničko kućanstvo Icon_minitimeuto svi 13, 2008 7:36 am

I jedno i drugo ima svoje prednosti i nedostatke. Živjela sam i na jedan i drugi način. Ipak uvijek bih prije izabrala samostalan život, no kao što kaže alpha zbog današnje nezavidne financijske situacije često je to nemoguće.
Istina je da ćeš uvijek biti u boljim odnosima sa svojim roditeljima ili svekrom i svekrvom, ako ne živiš s njima, pa koliko god se vi inače super slagali, no u zajedničkom životu uvijek nešto izađe na vidjelo što zasmeta jednu ili drugu stranu. Ima nešto u sukobu generaciju, no i svi mo različiti imamo druge navike, želimo svoj mir ponekad itd.
[Vrh] Go down
floridana
Legenda foruma CE-4
floridana


Other / Decline to state
Aries Tiger
Broj postova : 27984
Age : 61
Registration date : 22.09.2007

Zajedničko kućanstvo Empty
PostajNaslov: Re: Zajedničko kućanstvo   Zajedničko kućanstvo Icon_minitimeuto svi 13, 2008 2:00 pm

da...na početku braka se bračni partneri pokušavaju prilagoditi jedno drugom, a kad se moraš još uz to prilagođavati još nekim osobama sa strane onda to zna biti teško.

živila sam sedam dana kod svekra i svekrve face . toliko sam izdržala. i nije da njih krivim nego se ja nisam mogla prilagoditi. radije sam živjela odvojeno od muža nego da živim tamo gdje ja nisam ja.
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Zajedničko kućanstvo Empty
PostajNaslov: Re: Zajedničko kućanstvo   Zajedničko kućanstvo Icon_minitimeuto svi 13, 2008 2:03 pm

floridana je napisao/la:
da...na početku braka se bračni partneri pokušavaju prilagoditi jedno drugom, a kad se moraš još uz to prilagođavati još nekim osobama sa strane onda to zna biti teško.

živila sam sedam dana kod svekra i svekrve face . toliko sam izdržala. i nije da njih krivim nego se ja nisam mogla prilagoditi. radije sam živjela odvojeno od muža nego da živim tamo gdje ja nisam ja.

Bojim se da bih i ja tako završila da sam morala u zajedničko kućanstvo s njima. Pritom uopće nisu loši ljudi, osobito svekrva. Više bi bio problem u meni. Danas bi možda nekako i prošlo, ali srećom nema potrebe...
[Vrh] Go down
Aurora Borealis
Dinosaur
Aurora Borealis


Female
Scorpio Cat
Broj postova : 474
Age : 36
Location : Split/Sovinjak
Registration date : 25.06.2009

Zajedničko kućanstvo Empty
PostajNaslov: Re: Zajedničko kućanstvo   Zajedničko kućanstvo Icon_minitimepet lip 26, 2009 12:15 am

ma sve šta ste vi napisali i aj tako mislim... nažalost danas mladim parovima je gotovo nemoguće da imaju svoj stan,ili su podstanari ili dignu kredit na 30 godina...jad i bijeda. Mi smo imali izbor ili se odselit kod njegovih ili da muž dođe meni, i živi s mojim ocem. Ja sam inzistirala na ovom drugom i uspilo je. A zašto..nisu ni njegovi loši ljudi, ali živili bi na otoku, sa njegovom babom,mamom i tatom. u tako skučenom prostoru da više ni mačka ne bi mogla tu živit.. muž mi kvoca zbog toga često ali ja mislim da sam ispravnije postupila. sada živimo u Splitu,u stanu od 42 kvadrata,otac ima svoju sobu i svoj život i ne dira se u nas nimalo, stan ćemo ionako prodat za godinu dvi, i kupit veći a otac je reka da će on otić jer nam ne želi smetat... ja zaista mislim da sam pametno postupila. S njegovima bi prodimila na živce u roku odma jer nije ista stvar kad živiš sa svekrvom i njenom mamom u istom kućanstvu ili s mojim ocem koji je zaista tolerantan i ne petlja se ni u odgoj djeteta ni u naše probleme, a i većinu vremena je toliko neprimjetan da mi se ponekad čini da živimo sami :)
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Zajedničko kućanstvo Empty
PostajNaslov: Re: Zajedničko kućanstvo   Zajedničko kućanstvo Icon_minitimepet lip 26, 2009 7:24 am

Pa poznato je da mlade obitelji bolje funkcioniraju kad su kod ženinih roditelja nego kod muževih, naprosto zato što je žena puno aktivnija u kućanstvu a onda joj je lakše izaći na kraj s vlastitim roditeljima nego s muževima koji si često na račun sina i unuka priušte zahvate u život mladog para koji su štetni. Žena lakše može odbiti takve stvari od roditelja nego od muževih roditelja prema kojima osjeća respekt i nisu joj toliko bliski. Ima naravno i drugačijih situacija gdje kod svekra i svekrve bolje funkcionira nego kod roditelja.

Nažalost je u našim krajevima još jako nasljeđe patrijarhalnog društva gdje žena i djeca ulaze na neki način u posjed muževe obitelji (to se događa nesvjesno, naravno), pa se češće događa da mladi stanuju kod muževih roditelja kad nemaju izbora. Osim toga, neke žene se nadaju da će na taj način riješiti probleme koje su imale sa svojim roditeljioma, a nisu svjesne da srljaju u još veće probleme s polunepoznatim ljudima. Obiteljski odnosi nisu nikad jednostavni.
[Vrh] Go down
Aurora Borealis
Dinosaur
Aurora Borealis


Female
Scorpio Cat
Broj postova : 474
Age : 36
Location : Split/Sovinjak
Registration date : 25.06.2009

Zajedničko kućanstvo Empty
PostajNaslov: Re: Zajedničko kućanstvo   Zajedničko kućanstvo Icon_minitimepet lip 26, 2009 8:39 am

svjetlo i sjena- mudro zboriš ;)
nažalost moj muž eto ne shvaća ni nikad neće shvatit zašto je meni teško živit s njegovima. Ali oni se upliću u odgoj mog djeteta i u onih par dana kad dođemo kod njih u posjet a što bi tek bilo da živimo s njima....on tu ne vidi problem, ja vidim,on ne shvaća i misli da sam sebična. No ne dira me to. Ja radim po svom. Mislim da nam brak ne bi trajao duže od 1 godine da sam otišla živit kod njegovih,ako i toliko.. Moja je mama živjela sa svojom svekrvom, svekrom i očevom sestrom i pokupila sebe i moju sestru već nakon par mjeseci i otišla te mom ocu rekla "ili ja i mala ili tvoja mama-biraj". Zna se što je izbirao,i tako su otišli u podstanare ali su bili sretniji nego prije..
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Zajedničko kućanstvo Empty
PostajNaslov: Re: Zajedničko kućanstvo   Zajedničko kućanstvo Icon_minitimepet lip 26, 2009 12:31 pm

Meni je mama od malih nogu govorila da mladi par treba biti sam i točka. Uvijek postoji rješenje, moji su u početku živjeli u podstanarskoj sobici bez vode, s jednom zajedničkom pipom i toaletom u hodniku. I to nakon što su zbog posla i stana otišli u drugi grad i drugu tadašnju republiku. To je bio njihov izbor i pokazao se dobrim jer su posao dobili, a i stan se na kraju pojavio, nakon što su već bili spremni otići dalje.
[Vrh] Go down
Aurora Borealis
Dinosaur
Aurora Borealis


Female
Scorpio Cat
Broj postova : 474
Age : 36
Location : Split/Sovinjak
Registration date : 25.06.2009

Zajedničko kućanstvo Empty
PostajNaslov: Re: Zajedničko kućanstvo   Zajedničko kućanstvo Icon_minitimepet lip 26, 2009 1:00 pm

poanta je da bez odricanja i hrabrosti ne možeš ništa napravit... najdraži su mi oni koji žive pod maminim krovom i žale se kako im je teško a zapravo se ne žele odreć lagodnog života di im drugi plaćaju račune,kuhaju i pospremaju ;)
[Vrh] Go down
Buby30
Žaba
Buby30


Female
Aquarius Dog
Broj postova : 294
Age : 42
Location : Split
Registration date : 14.10.2011

Zajedničko kućanstvo Empty
PostajNaslov: Re: Zajedničko kućanstvo   Zajedničko kućanstvo Icon_minitimeuto stu 08, 2011 1:47 pm

eee....nisam vidila do sad ovu temicu...

Tu sam na svom podrucju.......
kao sto napisah nekoliko postova prije..

Situacija u takvom okruzju je katastrofa
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Zajedničko kućanstvo Empty
PostajNaslov: Re: Zajedničko kućanstvo   Zajedničko kućanstvo Icon_minitimeuto stu 08, 2011 2:02 pm

A sto kazes za roditelje koji zele da su im djeca blizu tj. u kucanstvu ili neposrednoj blizini (npr. obiteljska kuca sa odvojenim ulazima ali zajednickom okucnicom) i sto mislis o djeci koja zele ostati u roditeljskom domu te tamo dovesti partnera/icu (ili opet u neposrednoj blizini)?
[Vrh] Go down
Buby30
Žaba
Buby30


Female
Aquarius Dog
Broj postova : 294
Age : 42
Location : Split
Registration date : 14.10.2011

Zajedničko kućanstvo Empty
PostajNaslov: Re: Zajedničko kućanstvo   Zajedničko kućanstvo Icon_minitimeuto stu 08, 2011 2:04 pm

Alpha je napisao/la:
A sto kazes za roditelje koji zele da su im djeca blizu tj. u kucanstvu ili neposrednoj blizini (npr. obiteljska kuca sa odvojenim ulazima ali zajednickom okucnicom) i sto mislis o djeci koja zele ostati u roditeljskom domu te tamo dovesti partnera/icu (ili opet u neposrednoj blizini)?

Moze definitivno, to bi bilo idealno rjesenje.....
Bitno da imas svoj shaper za kuhati, televiziju i sobicu...e i wc.....

Svi sritni i skoro zajedno, a ti mozes se zakljucati kad zelis...

Bas sam sinog gledala emisiju krv nije voda, na slicnu temu...netko gledao
[Vrh] Go down
Mama
PraGlodavac
Mama


Female
Taurus Goat
Broj postova : 569
Age : 44
Location : Hrvatska
Registration date : 05.11.2009

Zajedničko kućanstvo Empty
PostajNaslov: Re: Zajedničko kućanstvo   Zajedničko kućanstvo Icon_minitimeuto stu 08, 2011 4:30 pm

Mi smo, nakon rođenja blizanaca, 3 mjeseca živjeli sa muževim roditeljima. Kaj da vam velim-užas cry . Mi smo imali jednu viziju odgoja klinaca, oni drugu, miješali su se dosta
u sve i čak nas i prisluškivali. Muž i ja s klincima zatvoreni u jednoj sobi i onda ja više nisam mogla i otišli u podstanare. Njegovi onda nisu razgovarali s nama... Trebali smo to prije napraviti... Kad se sve ohladilo, dobro smo se počeli slagati. Ako postoji mogućnost, mladi par bi trebal živjeti odvojeno od roditelja.
[Vrh] Go down
Athena
Superforumaš CE-4
Athena


Female
Gemini Buffalo
Broj postova : 12351
Age : 38
Registration date : 09.09.2009

Zajedničko kućanstvo Empty
PostajNaslov: Re: Zajedničko kućanstvo   Zajedničko kućanstvo Icon_minitimeuto stu 08, 2011 5:09 pm

Citat :
A sto kazes za roditelje koji zele da su im djeca blizu tj. u kucanstvu ili neposrednoj blizini (npr. obiteljska kuca sa odvojenim ulazima ali zajednickom okucnicom) i sto mislis o djeci koja zele ostati u roditeljskom domu te tamo dovesti partnera/icu (ili opet u neposrednoj blizini)?
Da se malo uključim...
Naime, mislim da je neposredna blizina (tipa ista kuća itd.) vrlo slična zajedničkom življenju, jer se mladi ljudi hoće-neće svakodnevno susreću sa roditeljima, ako radi ničeg drugog, tada radi fizičke blizine.
Znam puno takvih primjera mladih bračnih parova, koji su napravili stan u potkrovlju obiteljske kuće, jer je tako jeftinije.
Svi znaju za eventualne probleme onih drugih itd. :P

S druge strane, sve ovisi o tome koliko se dobro slažu roditelji sa svojom djecom.
Ako su diskretni i tiši, tada im blizina može biti od pomoći, bilo radi djece ili nečeg trećeg.
Međutim, ukoliko su glasni i bučni ljudi, tada to baš i nije idealno.

Znam i za primjere mladih samaca koji doslovno žele živjeti vrata do roditelja i biraju takav život, čak iako imaju mogućnost otići u vlastiti stan.
Takav je jedan moj poznanik, otprilike moje godište. zubi
Uglavnom, mislim da je previše vezan uz roditelje i ne valja kad se osoba ne može maknuti i de facto osamostaliti, ukoliko ima priliku.

Svojedobno je i moja majka sugerirala kako ja danas-sutra mogu napraviti stan u potkrovlju, ali budući da (srećom) imam mogućnost separirati se u drugi stan, to nije izvjesno.
Naime, poznajući navike svojih roditelja, koji se recimo slobodnije ponašaju (npr. stalno prolaženje kroz tuđu sobu, jer njima nije tako bitno imati mir), takav život "vrata-do" ne bi bio pravi, odvojeni život.
Tako da ta mogućnost kod mene ne dolazi u obzir lol! , ali najbitnije je da mlada osoba sama procijeni koliko je zasebno življenje (npr. u istoj kući) u njihovom slučaju ostvariva. miga
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Zajedničko kućanstvo Empty
PostajNaslov: Re: Zajedničko kućanstvo   Zajedničko kućanstvo Icon_minitimeuto stu 08, 2011 8:52 pm

Slažem se s Athenom da u tom slučaju puno ovisi o tome kakav je odnos roditelja prema djeci i obratno.
Mislim da je veliki problem za većinu mladih parova ako su iz ovog ili onog razloga prisiljeni živjeti u istom kućanstvu s roditeljima. Poznato je da se dvije žene u istoj kuhinji ne mogu dogovoriti, a dva muškarca ne mogu biti obojica šefovi. Tradicionalno promatrano. Naravno, vrijedi i ako zamijenimo uloge. cerek
Međutim, ako im se omogući privatnost u zasebnom stanu/dijelu kuće u koji roditelji ne upadaju, tada bi to trebalo biti dovoljno ako su obje strane obazrive i cijene se međusobno.
[Vrh] Go down
Athena
Superforumaš CE-4
Athena


Female
Gemini Buffalo
Broj postova : 12351
Age : 38
Registration date : 09.09.2009

Zajedničko kućanstvo Empty
PostajNaslov: Re: Zajedničko kućanstvo   Zajedničko kućanstvo Icon_minitimesri stu 09, 2011 12:24 am

MoW je napisao/la:

Međutim, ako im se omogući privatnost u zasebnom stanu/dijelu kuće u koji roditelji ne upadaju, tada bi to trebalo biti dovoljno ako su obje strane obazrive i cijene se međusobno.
Može se, da.
Znam primjer mladih ljudi sa djecom koji tako žive i skroz im je u redu, jer nekada je i prednost da su roditelji (i odrasla djeca) pri ruci, za pomoć.

Možda zvuči malo previše "komotno" i samoživo to što sam spomenula kako smatram da život pod istim krovom, a u odvojenom kućanstvu nije poželjno rješenje.
Naravno da je bolje i prihvatljivije nego "zajednička kuhinja" ili preseljenje jako daleko od roditelja.

Međutim, ja tako snažno zagovaram življenje u odvojenom stanu, vjerojatno i zbog toga što sam u obiteljskoj kući (cijelu srednju) praktički osjećala manjak vlastitog prostora.
Kuća je dosta velika, ali prostorije su nezgodno građene, tako da sam cijelu gimnaziju praktički učila u kasne i rane sate (toga se sjećam face) , kad svi spavaju, u doba mira i tišine.
Isto tako, skoro čitav studij sam doma, jer odvojeni stan treba renovirati pa se opet može reći da nisam puno okusila "samostalni" život.
Možda otprilike godinu i pol i bilo mi je ugodno.
Tako da je želja za vlastitim prostorom u mom slučaju ostvariva, a tim više i razumljiva. miga

Da sam više godina kontinuirano živjela sama, možda bih baš poželjela napraviti nešto u potkrovlju obiteljske kuće. zubi
Ma, meni bi najbolje bilo živjeti na dvije lokacije. lol!
[Vrh] Go down
Buby30
Žaba
Buby30


Female
Aquarius Dog
Broj postova : 294
Age : 42
Location : Split
Registration date : 14.10.2011

Zajedničko kućanstvo Empty
PostajNaslov: Re: Zajedničko kućanstvo   Zajedničko kućanstvo Icon_minitimesri stu 09, 2011 9:47 am

Mama je napisao/la:
Mi smo, nakon rođenja blizanaca, 3 mjeseca živjeli sa muževim roditeljima. Kaj da vam velim-užas cry . Mi smo imali jednu viziju odgoja klinaca, oni drugu, miješali su se dosta
u sve i čak nas i prisluškivali. Muž i ja s klincima zatvoreni u jednoj sobi i onda ja više nisam mogla i otišli u podstanare. Njegovi onda nisu razgovarali s nama... Trebali smo to prije napraviti... Kad se sve ohladilo, dobro smo se počeli slagati. Ako postoji mogućnost, mladi par bi trebal živjeti odvojeno od roditelja.

Mi znaci zivimo zajedno, sa njegovima i sekom njegovom ...
I da, nemozete virovati, ja odem u sobu, a oni njemu glovore kako da se postavi prema meni
[Vrh] Go down
Buby30
Žaba
Buby30


Female
Aquarius Dog
Broj postova : 294
Age : 42
Location : Split
Registration date : 14.10.2011

Zajedničko kućanstvo Empty
PostajNaslov: Re: Zajedničko kućanstvo   Zajedničko kućanstvo Icon_minitimesri stu 09, 2011 10:04 am

Citat :
Možda zvuči malo previše "komotno" i samoživo to što sam spomenula kako smatram da život pod istim krovom, a u odvojenom kućanstvu nije poželjno rješenje.
Naravno da je bolje i prihvatljivije nego "zajednička kuhinja" ili preseljenje jako daleko od roditelja.

da, puno bi se bolje slagali nego kad bi bili bas zajedno.....i opet se ponavljam, to mi zvuci najbolje rjesenje...
Ovako je nered zivi, mali mi posao u skolu, ja radim sa njim, a oni mom muzu dirigiraju da mi kaze, da ostavim dio za sutra ujutro(skola poslijepodne)....
[Vrh] Go down
Sponsored content





Zajedničko kućanstvo Empty
PostajNaslov: Re: Zajedničko kućanstvo   Zajedničko kućanstvo Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Zajedničko kućanstvo
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Obitelj-
Forum(o)Bir: