Početna stranicaPortalFAQPretraľnikRegistracijaLogin

Share | 

Phoenix na Marsu

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Go to page : Previous  1, 2, 3  Next
Autor/icaPoruka
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4

Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Registration date : 15.09.2007

PostajNaslov: Re: Phoenix na Marsu   sub svi 31, 2008 7:56 pm

Ima na onom linku iz prvog posta na ovoj temi puno vijesti, filmića i slika koje se tiču misije, ako netko ima bolji komp može uživati - meni se grozomorno sporo sve učitava pa ne mogu ovako na brzaka zaviriti kako bih htjela.

Btw, jutros moj mali postavio zanimljivo pitanje - kako to u novinama piše da će kolonizacija Marsa početi do 2020 kad još nisu ni blizu tome i još nitko nije tamo bio misli
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4

Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Registration date : 01.10.2007

PostajNaslov: Re: Phoenix na Marsu   sub svi 31, 2008 10:28 pm

''u novinama piše...''

Moguće je da će početi u ne tako dalekoj budućnosti, ipak se tehnologija sve brže razvija, eksponencijalno može se reći. Tko zna do koje razine je došla tehnologija na Zemlji jer one najnovije stvari ostaju tajna... Moguće je da Amerikanci imaju letjelice poznate kao NLO, a to zbilja jest napredno.
Mi već sada možemo poslat čovjeka na Mars, imamo dovoljno razvijenu tehnologiju za to, jedini problem su pare jer bi to bio veoma skupi put.
Dakle moguće je do 2020. da će sigurno biti poslani prvi ljudi na Mars, a kolonizacija bi mogla započeti nedugo nakon toga.
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4

Female
Aquarius Dragon

PostajNaslov: Re: Phoenix na Marsu   sub svi 31, 2008 10:34 pm

Da, ne isplati se, znam da tehnologija to omogućava. Ali za kolonizaciju negostoljubive pustinje bez upotrebljive atmosfere (za disanje, mislim) ipak treba jako puno toga što bi inicijalno trebalo onamo prebaciti, a let traje gotovo godinu dana, ako ne smisle neki drugi način transporta. Mislim da će do kolonizacije doći samo ako se na Marsu nađe nešto vrijedno tolikog uloženog novca i truda i vjerojatno žrtava jer čini se da zasad slijetanje na Mars sve prije nego sigurno (bio je negdje podatak da je samo pet poslanih letjelica uspješno dospjelo do Marsove površine a poslali su ih više, mislim da je bilo spomenuto više od deset, da sad ne lažem, čini mi se).
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4

Male
Sagittarius Snake

PostajNaslov: Re: Phoenix na Marsu   sub svi 31, 2008 10:40 pm

Ma problem kisika se riješi biljkama, ali trenutno niti ja ne vidim svrhu naseljavanja Marsa osim za nuklearne pokuse, industriju ili proučavanje okolnog Sunčeva sustava pa da se otkre opasni asteroidi. Naravno ako bi uspjeli lansirati letjelice sa Marsa, to bi bio velik dobitak. Uostalom, lakše bi se otkrivali procjepi u asteroidnom polju za uspješnije misije...
[Vrh] Go down
malena
Moderator

Female
Aquarius Tiger
Broj postova : 2633
Registration date : 18.09.2007

PostajNaslov: Re: Phoenix na Marsu   sub svi 31, 2008 10:45 pm

A Phoenix-u su se dogodili problemi sa elektronikom, i to na uređaju za analiziranje leda i površine Marsa. Navodno nije ništa strašno i smatraju da će se riješiti prije nego dođe do područja gdje navodno postoji led.
Zamisli koliko love se potroši na izradu i put, i onda kad dođe, crkne im najbitniji uređaj.... Ludilo...
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4

Female
Aquarius Dragon

PostajNaslov: Re: Phoenix na Marsu   sub svi 31, 2008 10:53 pm

Stvarno doh
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4

Female
Aquarius Dragon

PostajNaslov: Re: Phoenix na Marsu   čet lip 26, 2008 8:50 am

A eto, ipak su naišli na led i odlučili dokazati da se radi o ledu čisto fizikalnim eksperimentom - čekanjem da se otopi zubo

Ove slike, snimljene 21. i 25. dana misije, prikazuju promjene na ledu u jarku koji je iskopala robotička ruka sonde
Nedoumice više nema: jarkobijeli materijal koji je NASA-ina sonda Phoenix otkrila prilikom slijetanja na Crveni planet definitivno je vodeni led, a ne sol ili neka druga tvar.

"Pronašli smo dokaze da je taj tvrdi jarki materijal zaista vodeni led, a ne nešto drugo", rekao je Peter Smith sa sveučilišta u Arizoni.

Phoenix je sletio na Mars u svibnju i od tada kopa i pretražuje teren oko mjesta slijetanja u blizini Marsovog sjevernog pola.

Led još uvijek nije analiziran, ali znanstvenici tvrde da su preko kamere dobili jasne dokaze da se radi o ledu.

Komadi leda koje je u nedjelju iskopao Phoenix bili su čitavi i sljedeći dan, ali su do četvrtka ishlapili.

"Da je bijela tvar bio led od ugljičnog dioksida, uslijed sunčevog zračenja ne bi ostao u komadu niti jedan cijeli dan", pojasnio je Smith.

Prvi dokaz postojanja vode na Marsu otkrio je 2002. orbiter Odyssey. Istraživanja su se potom usmjerila na sjeverni dio planeta gdje se, kako se pretpostavlja, nalaze veće koncentracije vodenog leda.

Preuzeto ODAVDE
[Vrh] Go down
Alpha
Admin

Female
Aries Goat
Broj postova : 28999
Registration date : 30.09.2007

PostajNaslov: Re: Phoenix na Marsu   uto ruj 30, 2008 12:19 pm

Nova vijest vezano za Phoenix:

Phoenix će prikupljati podatke na Marsu dok ne umre

NASA je odlučila produžiti misiju na Marsu pa su znanstvenici danas objavili da će Phoenix nastaviti obavljati zadatke sve dok se ne ugasi. Naime, vozilu na solarni pogon već prijeti zima na Marsu kada će se sunčani sati toliko smanjiti da Phoenix više neće moći prikupljati energiju potrebnu za rad. Na Marsu već pada snijeg, odnosno prašina koja po svom kemijskom sastavu nalikuje morskoj vodi, što dodatno potkrepljuje NASA-inu teoriju o tome da je crvenim planetom nekoć tekla voda. Znanstvenici su prezadovoljni radom Phoenixa koji je u pogonu trebao ostati 90 marsovskih dana no svoj vijek trajanja produžio je za još 30.

Preuzeto ODAVDE

Legenda foruma CE-4

Female
Aries Tiger
Broj postova : 27939
Registration date : 22.09.2007

PostajNaslov: Re: Phoenix na Marsu   uto ruj 30, 2008 6:42 pm

Prognostičari su za danas na Marsu najavili maglovito i pretežno oblačno vrijeme s mogućim snijegom. Ova je prognoza sastavni dio novog NASA-ina izvješća utemeljenog na mjerenjima sonde Phoenix u području Marsovog sjevernog pola.

NASA-ini stručnjaci objavili su na konferenciji za novinare u Jet Propulsion Laboratory da je rover pomoću lasera u oblacima na visini od oko 3 km otkrio kristaliće leda.

"Nikada ranije nismo zabilježili ništa slično na Marsu“, rekao je Jim Whitemay, stručnjak za meteorološku postaju na Phoenixu. Dodao je kako će znanstvenici sljedećih tjedana nastojati utvrditi je li snijeg pao na površinu planeta ili je ispario u atmosferi.

Znanstvenici su i prije dolaska sonde znali kako na niskim temperaturama sjevernih područja Marsa postoje naslage zaleđene vode i CO2, međutim, snijeg u atmosferi još nikada nije otkriven.

Stručnjaci su danas također objavili kako je sonda u tlu otkrila kalcijev karbonat, glavni sastojak krede i gline koji na Zemlji nastaju samo u nazočnosti vode.

Brojni dokazi ukazuju na postojanje vode u prošlosti, međutim, klima na Marsu danas je prehladna da bi ona mogla postojati u tekućem stanju čak i tijekom ljeta.

[Vrh] Go down
kayser
Moderator

Male
Taurus Tiger
Broj postova : 1149
Registration date : 03.12.2007

PostajNaslov: Re: Phoenix na Marsu   sri lis 01, 2008 5:03 pm

mene zanima kako su kristalići leda mogli isparit ako je temp na marsu čak i na ekvaroru ispod nule, oko -30C.
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4

Female
Aquarius Dragon

PostajNaslov: Re: Phoenix na Marsu   sri lis 01, 2008 6:43 pm

Pa možda se ne radi o vodi - nije vodajedina tvar koja kristalizira. Meni je članak malo nejasan, kao da pevoditelj nije znao što autor članka želi reći, a možda autor nije znao što znanstvenik želi reći i tako...
[Vrh] Go down
kayser
Moderator

Male
Taurus Tiger
Broj postova : 1149
Registration date : 03.12.2007

PostajNaslov: Re: Phoenix na Marsu   sri lis 08, 2008 8:49 pm

da ali ako je nešto kristalizitano (što god to bilo) zar nije potrebna temperatura poviše nule da se to od kristalizira ili ispari kako je napisano u izviješću?
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4

Female
Aquarius Dragon

PostajNaslov: Re: Phoenix na Marsu   sri lis 08, 2008 9:28 pm

kayser je napisao/la:
da ali ako je nešto kristalizitano (što god to bilo) zar nije potrebna temperatura poviše nule da se to od kristalizira ili ispari kako je napisano u izviješću?

Pa postoji nešto što se zove sublimacija - sunčeva energija bez obzira na temperaturu okoline može izazvati izravno pretvaranje krutog kristala u plinovito stanje. A Marsova je atmosfera suha pa bi to možda i išlo. Ali nemam pojma, ti izvještaji su ono, malo idi-mi-dođi-mi kako kažu kod nas :)
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4

Female
Aquarius Dragon

PostajNaslov: Re: Phoenix na Marsu   pet sij 16, 2009 10:19 pm

Čini se da je dokazano da na Marsu postoje velike količine metana. Metan stvaraju živa bića, uglavnom probavom hrane, ali on nastaje i kao posljedica nekih geoloških procesa, npr. prilikom oksidacije željeza.

ČLANAK
[Vrh] Go down
floridana
Legenda foruma CE-4

Female
Aries Tiger
Broj postova : 27939
Registration date : 22.09.2007

PostajNaslov: Re: Phoenix na Marsu   pet sij 16, 2009 10:41 pm

interesanto. uglavnom velika većina vjeruje da postoji život izvan ovog našeg planeta a nikako uz sav uložen trud da dobijemo dokaz za to.
[Vrh] Go down
Jaykof
Pračovjek

Male
Gemini Goat
Broj postova : 2477
Registration date : 30.07.2008

PostajNaslov: Re: Phoenix na Marsu   pet sij 16, 2009 11:39 pm

Na Marsu nađeni tragovi života a nigdje žive duše ... xD
(to je moj stari dns provalio dok smo slušali 101)
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4

Female
Aquarius Dragon

PostajNaslov: Re: Phoenix na Marsu   sub sij 17, 2009 12:01 am

Čarolija je napisao/la:
interesanto. uglavnom velika većina vjeruje da postoji život izvan ovog našeg planeta a nikako uz sav uložen trud da dobijemo dokaz za to.

Možda gledaju pogrešne stvari. Život nije uvijek lako prepoznati zubi
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4

Male
Sagittarius Snake

PostajNaslov: Re: Phoenix na Marsu   sub sij 17, 2009 2:05 am

Svjetloisjena je napisao/la:

Možda gledaju pogrešne stvari. Život nije uvijek lako prepoznati zubi

Što je to uopće život zubi
[Vrh] Go down
Legionar
Moderni čovjek

Male
Gemini Dog
Broj postova : 8711
Registration date : 27.07.2008

PostajNaslov: Re: Phoenix na Marsu   sub sij 17, 2009 1:46 pm

kayser je napisao/la:
mene zanima kako su kristalići leda mogli isparit ako je temp na marsu čak i na ekvaroru ispod nule, oko -30C.

Agregatna stanja ne ovise samo o temperaturi nego i o tlaku.
Marsova atmosfera je puno rijeđa od Zemljine, a atmosferski tlak toliko malen da bi voda na Marsu isparila već na 40°C.
Zbog toga su točke tališta i vrelišta pomaknute prema dole.

-to naravno ide u korist ljudima ako ikada žele kolonizirati Mars

Pračovjek

Male
Gemini Goat

PostajNaslov: Re: Phoenix na Marsu   sub sij 17, 2009 1:55 pm

Kakv je gravitacija? Jel veća il manja od Zemljine?
[Vrh] Go down
Legionar
Moderni čovjek

Male
Gemini Dog
Broj postova : 8711
Registration date : 27.07.2008

PostajNaslov: Re: Phoenix na Marsu   sub sij 17, 2009 2:02 pm

Jaykoq je napisao/la:

Aj logički razmišljaj -.-'

Pračovjek

Male
Gemini Goat

PostajNaslov: Re: Phoenix na Marsu   sub sij 17, 2009 3:14 pm

Logos mi je pobjego od kuće -.-'
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4

Male
Sagittarius Snake

PostajNaslov: Re: Phoenix na Marsu   sub sij 17, 2009 4:17 pm

Legionar je napisao/la:

Aj logički razmišljaj -.-'

Za to je potrebno i određeno znanje, ne samo znanstvena logika.

Jaykoq je napisao/la:

Što stvara gravitaciju? O čemu ovisi jakost gravitacije? Eto, odgovori si na ta 2 pitanja, zatim potraži osnovne podatke o Zemlji i Marsu i dobit ćeš odgovor.

Ukoliko ti se ''neda'', ovdje je odgovor.

Spoiler:

[Vrh] Go down
Jaykof
Pračovjek

Male
Gemini Goat

PostajNaslov: Re: Phoenix na Marsu   ned sij 18, 2009 1:41 am

Pa gravitacija ovisi o radijusu planeta i vjerojatno strukturi, tj. masi. Zar nije ona neka formula mM/r il tak nekaj za gravitaciju ili nešto tome slično (m=masa tijela, M=masa planeta, r=radijus)

A ja ne znam kakav je Mars u odnosu na Zemlju, znam da su tu negdi, al ne znam koji je veći, i kakve su mase :(

Btw, Procyon, šta studiraš (ako)? Zvučiš mi ko da znaš dosta o fizici i sličnim stvarima.
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4

Male
Sagittarius Snake

PostajNaslov: Re: Phoenix na Marsu   pon sij 19, 2009 2:16 pm

Jaykoq je napisao/la:
Pa gravitacija ovisi o radijusu planeta i vjerojatno strukturi, tj. masi. Zar nije ona neka formula mM/r il tak nekaj za gravitaciju ili nešto tome slično (m=masa tijela, M=masa planeta, r=radijus)

A ja ne znam kakav je Mars u odnosu na Zemlju, znam da su tu negdi, al ne znam koji je veći, i kakve su mase :(

Btw, Procyon, šta studiraš (ako)? Zvučiš mi ko da znaš dosta o fizici i sličnim stvarima.

Za podatak odnosa masa planeta samo pogledaš tetu Wikicu. Mars je duplo manji od Zemlje.

Studiram fiziku u Zagrebu, a o fizici ne znam baš puno, bar ne van laičke razine, a astronomija mi je ionako hobi od 6. godine pa o tome dosta i znam.
[Vrh] Go down
Sponsored content

PostajNaslov: Re: Phoenix na Marsu   Today at 9:29 pm

[Vrh] Go down

Phoenix na Marsu
Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 2 / 3.Go to page : Previous  1, 2, 3  Next