Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Dobra i manje dobra djeca

Go down 
+12
Lyra
Goran
Sigmund Freud
Galileo Galilei
malena
None
Blizzard
Alpha
Svjetloisjena
gloria_g
meli
Merkurica
16 posters
Go to page : Previous  1, 2
Autor/icaPoruka
malena
Moderator
malena


Female
Aquarius Tiger
Broj postova : 2633
Age : 38
Location : Split
Registration date : 18.09.2007

Dobra i manje dobra djeca - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Dobra i manje dobra djeca   Dobra i manje dobra djeca - Page 2 Icon_minitimepet svi 30, 2008 2:23 pm

je, ispalila sam.
meni kao nevjernici je ovo ipak malo previše, pogotovo sa nekima kao IKD..... affraid
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Dobra i manje dobra djeca - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Dobra i manje dobra djeca   Dobra i manje dobra djeca - Page 2 Icon_minitimepet svi 30, 2008 8:30 pm

Pa već sam napisala da treba seliti, eto budem ja.
[Vrh] Go down
meli
Pračovjek
meli


Female
Pisces Dragon
Broj postova : 3492
Age : 48
Registration date : 15.02.2008

Dobra i manje dobra djeca - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Dobra i manje dobra djeca   Dobra i manje dobra djeca - Page 2 Icon_minitimeuto lip 03, 2008 8:12 pm

Alpha je napisao/la:
Sve je individualno...oni su osobe...bas kao sto kazemo da su svi ljudi razliciti...a oni su mali ljudi...

Da to je istina, različitu su, no na njih, izgradnju njihovog karaktera ne utječu samo geni već i roditelji i okolina. I ja vjerujem da ako im se odmalena postave neke granice i s njima razgovara u enormnim količinama da će im nešto od toga ostati i da će shvatiti, naučiti što su ispravni a što pogrešni postupci. Najgore je djetetu sve dozvoliti, pustiti ga da radi sve po vom, kupovati mu sve što zaželi i ako još ima malo teži karakter evo nastat će monstrum, kako kaže malena.
To nam dokazuju sve češći slučajevi koje čitamo po novinama - ubojstva, silovanja među djecom, mučenja, i to već u nižim razredima osnovne škole.
[Vrh] Go down
Merkurica
Čovjek
Merkurica


Female
Capricorn Cat
Broj postova : 3886
Age : 36
Registration date : 24.12.2007

Dobra i manje dobra djeca - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Dobra i manje dobra djeca   Dobra i manje dobra djeca - Page 2 Icon_minitimeuto lip 03, 2008 8:54 pm

na stranu moje misli o "neobrađenoj" djeci koja još uvijek nemaju osjećaj za dobro i zlo, ono što je svakako bitno jest to da s djecom treba znati.
s djecom treba normalno razgovarati, sve im jasno i nedvosmisleno objasniti, reći im da u njima vidite potencijal da u nečemu budu najbolji i reći im da ćete dati sve od sebe da im pomognete u tome. prema svakom djetetu ponašati se kao da je čudo prirode (zubo) što ono zapravo i jest.
djeci ne treba stalno nešto pametovati, treba ih slušati. manje ih koriti, a više se s njima igrati.
ne volim kad su moja djeca (tako zovem svoje učenike) previše samokritična, ne volim kad se preznojavaju od straha. učenju pristupamo kao igri.
opet kažem, s djecom treba znati. treba se spustiti na njihovu razinu. ne kažem sad da su manje vrijedni ili tako nešto, ali treba se spustiti na njihovu razinu tako da ih bolje razumijete, da bolje shvatite njihove probleme koji su nama smiješni, ali njima su itekako teški.
tek kad se spustite na njihovu razinu, sa životnim iskustvom i znanjem koje posjedujete, možete se kvalitetno baviti djecom jer ih na njihovim vlastitim primjerima, kroz njihovo ponašanje, te ophođenje s ljudima, možete kvalitetno učiti ne samo nekom predmetu, nego i životu.
i definitivno ne smatram da trebam uzeti odmor od svoje profesije.
govorim objektivno, govorim iz vlastitog iskzstva, ali sve to ne umanjuje moju ljubav prema djeci, nego baš naprotiv, služi mi kao još jedan način da ih bolje shvatim. :)
[Vrh] Go down
meli
Pračovjek
meli


Female
Pisces Dragon
Broj postova : 3492
Age : 48
Registration date : 15.02.2008

Dobra i manje dobra djeca - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Dobra i manje dobra djeca   Dobra i manje dobra djeca - Page 2 Icon_minitimesri lip 04, 2008 8:36 am

Slažem se u svemu merkurice.
[Vrh] Go down
Sigmund Freud
Dinosaur
Sigmund Freud


Male
Pisces Snake
Broj postova : 393
Age : 107
Registration date : 28.03.2008

Dobra i manje dobra djeca - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Dobra i manje dobra djeca   Dobra i manje dobra djeca - Page 2 Icon_minitimesri lip 04, 2008 12:25 pm

http://www.nf.unmo.ba/dl/Psihologija/Razvojna_psihologija/Kognitivna%20teorija%20Jeana%20Piageta.pdf


da ne pisem previse ovdje imate objasnjene faze razvoja djece i tu mozete vidjeti sto je u redu ocekivati od nekog djeteta u skladu s njegovim godinama

djeca nisu jednostavno ljudi u malom i ne mozemo ih smatrati odgovornima kao odrasle jer ne barataju sa repertoarom znanja, iskustva i emocija kao vecina odraslih .... kao da ocekujete da fićo vozi jednako brzo kao bmw samo zato sto su oboje auti

... djeca traze puno potkrepljenja , paznje . Ako se djetetom ne bavite kada je pristojno , ako ga ne pohvalite kada napravi nesto dobro, vec samo onda kad napravi neku glupost obratite paznju i galamite na njega to ce mu posluziti kao primjer kako moze privuci vasu paznju .
S druge strane ako djetetu ispunjavate svaki hir onda vise necete imati s cim potkrijepiti njegovo dobro ponasanje , nece imati ni motiva jer ionako sve dobije .

Znaci treba dobro balansirati između davanja i oduzimanja nagrada . Kaznjavanje inace nije dobar nacin odgoja jer tada u djetetu raste frustracija , moguca mrznja prema roditelju , bjezanje od kuce i puno vece probleme jer kazna kao kazna ne daje alternativno rjesenje za neko lose ponasanje .

Ako dijete zabrlja nesto , ne samarat ga odmah nego pokazat alternativu i ako ucini tako onda ga nagraditi u protivnom nema sladoleda :P


Usput kad sam se raspisao da spomenem jos jednu stvar oko odgoja ,... to je neusuglasenost ponasanja roditelja s vlastitim pravilima koje postavljaju djetetu. Npr. dijete slaze nesto i majka ga nasamara ko vola u kupusu i govori mu da ne smije lagat , a onda kad dobije od bake neku ruznu majicu i kaze iskreno da mu se ne sviđa onda ga opet majka nasamara . Ili kad majka govori ne psuj , a otac govori - samo tako sine posalji ti njih sve u rodni kraj ... to moze uzrokovat velike poteskoce djeci i treba izbjegavat .
[Vrh] Go down
meli
Pračovjek
meli


Female
Pisces Dragon
Broj postova : 3492
Age : 48
Registration date : 15.02.2008

Dobra i manje dobra djeca - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Dobra i manje dobra djeca   Dobra i manje dobra djeca - Page 2 Icon_minitimepon srp 14, 2008 11:47 am

Evo jednog članka koji ima veze sa temom:

Djeca se rađaju s osjećajem za dobro i zlo


dnevnik.hr



Djeca su rođena s ugrađenim osjećajem za dobro i loše, pokazala su najnovija istraživanja. Vjeruje se da će upravo ova spoznaja u pitanje dovesti odgoj kao posljedicu njihova ponašanja prema drugim ljudima.


Dobra i manje dobra djeca - Page 2 60136787
Suosjećanje prema drugima nije posljedica odgoja



Studija koja je pokazala da su djeca opremljena s osjećajima poput suosjećanja, pokrenut će debate na način odgoja, a mogla bi baciti svjetlo i na uzroke agresivnog ponašanja, odnosno bullyinga.
Znanstvenici su otkrili da su djeca od sedam do 12 godina svjesna i da razumiju patnju druge osobe. Većina ih također raspoznaje loše ponašanje kao što je bullying te osjećaju prirodnu potrebu zaštitit žrtvu.
Istraživači su zaključili da ta dječja karakteristika nije posljedica dogoja.
Kako bi se otkrilo razumiju li djeca bol i patnju poput odraslih, tim na Sveučilištu Chicago pokazao je skupini djece filmove nogu i ruku ljudi koji pate. Kod nekih je bol bila slučajna, kao naprimjer pad predmeta na ruku, dok su drugi iskusili bol koju im je netko namjero nanio, npr. namjerno stajanje na nogu.
Mjerači aktivnosti mozga pokazali su koji je dio mozga djeteta reagirao na pojedini prizor. Reakcije na namjerno i slučajno izazivanje boli bile su drugačije, pa je tako prilikom namjerne boli povećana aktivnost dijelova mozga povezanih s društvenom interakcijom i moralnim prosuđivanjem.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Dobra i manje dobra djeca - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Dobra i manje dobra djeca   Dobra i manje dobra djeca - Page 2 Icon_minitimepon srp 14, 2008 12:09 pm

Mislim da je to razvijeno od samog pocetka...nevjerojatno kako sasvim mala beba skuzi kada je npr. na tv nesto negativno, a ne govorim na reakciji na buku ili tako nesto...
U tom i je fora...djeca se radjaju s osobnoscu...zato ti prirucnici 'kako odgajat dijete' nisu tek tako primjenjivi i univerzalni...nece svako dijete radit nepodopstine iz istog razloga niti se svakog moze na isti nacin kaznit...
Kada bi ponasanje djeteta bilo uvjetovano na nacin kako to pise u prirucnicima onda bi odgoj bio prilicno jednostavan. Djeca nisu roboti. Nisu tabula rasa.
Neke stvari se mogu primjenit za odredjenu djecu koja su karakterno slicna...ali ne za svu djecu...

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Goran
Majmun
Goran


Male
Cancer Rooster
Broj postova : 1550
Age : 42
Registration date : 21.11.2008

Dobra i manje dobra djeca - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Dobra i manje dobra djeca   Dobra i manje dobra djeca - Page 2 Icon_minitimečet stu 04, 2010 4:08 pm

Svatko se rodi kao dobar, dijete okruženo pozitivcima će najčešće biti isto takvo, nisu djeca kriva što ih odrasli pokvare - ispune ih strahovima, pogrešnim uvjerenjima i navikama itd.
Mala djeca su nepogrešiva u procjeni tko je dobra, a tko loša osoba od starijih, savršeno osjete energiju, jer osjete i energiju svoje duše. Onaj tko smatra da su mala djeca svjesno loša nije normalan. Djeca samo kopiraju odrasle, igraju se i ne razlikuju uvijek dobro od zla, igru od stvarnosti.
[Vrh] Go down
Lyra
Majmun
Lyra


Female
Leo Snake
Broj postova : 1398
Age : 46
Registration date : 09.06.2011

Dobra i manje dobra djeca - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Dobra i manje dobra djeca   Dobra i manje dobra djeca - Page 2 Icon_minitimepet lis 21, 2011 4:20 pm

Goran je napisao/la:
Svatko se rodi kao dobar, dijete okruženo pozitivcima će najčešće biti isto takvo, nisu djeca kriva što ih odrasli pokvare - ispune ih strahovima, pogrešnim uvjerenjima i navikama itd.
Mala djeca su nepogrešiva u procjeni tko je dobra, a tko loša osoba od starijih, savršeno osjete energiju, jer osjete i energiju svoje duše. Onaj tko smatra da su mala djeca svjesno loša nije normalan. Djeca samo kopiraju odrasle, igraju se i ne razlikuju uvijek dobro od zla, igru od stvarnosti.
Goran, ides


Ja ne mogu vjerovati da netko misli da su odrasli bolji od djece. A još manje da su djeca loša.
Problem je kada ljudi očekuju nešto od djeteta, a ono po razvoju (uzrastu) još uvijek nije sposobno ispuniti te zahtjeve. Ili ga zbunjuju sa svojim pravilima, nisu doslijedni, ili nisu usaglašani...ili jednostavno nisu dovoljno jasni u postavljanju granica i pravila. A ako dodamo još fizičko ili verbalno zlostavljanje, onda će to djete neminovno imati problem, i samo sa sobom, i sa okolinom, socijalizacijom itd... Ja ne kažem da je to jednostavan posao, naprotiv, smatram da je odgoj djeteta najteža disciplina na svijetu, ali i najbitnija. Dakle, isključivo su roditelji odgovorni za ponašanje (svoga) djeteta.

Djeca su prirodno po rođenju skroz otvorena, dobra, i na jako zavidnoj duhovnoj razini, ali mi odrasli ih svojim glupim programima i strahovima spustimo na niske frekvencije. Pa vremenom postanu poput nas.

_________________
南無 妙法 蓮華 経
[Vrh] Go down
Einar
Majmun
Einar


Male
Capricorn Broj postova : 1241
Location : Daleko od zdravog razuma...
Registration date : 27.04.2010

Dobra i manje dobra djeca - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Dobra i manje dobra djeca   Dobra i manje dobra djeca - Page 2 Icon_minitimepet lis 21, 2011 4:28 pm

ides potpisujem
[Vrh] Go down
Foto
Žaba
Foto


Male
Scorpio Tiger
Broj postova : 233
Age : 37
Location : Dugo Selo
Registration date : 22.06.2011

Dobra i manje dobra djeca - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Dobra i manje dobra djeca   Dobra i manje dobra djeca - Page 2 Icon_minitimesub lis 22, 2011 9:59 am

Dok sam bio mali bojao sam se autoriteta, slusao sam, iako sam nekad bio i mali buntovnik koji je testirao izjave i pravila od "odraslih" cisto da vidim dal su u redu ili ne valjaju. I odrastao sam u normalnu osobu koja ima mozak.

Danas....joj kako bi ja tu djecu tukao, to vristi, baca se okolo, psuje, pljuje, lupa ljude oko sebe bez razloga, a roditelji ti jos brane da ih ljuto pogledas u vlaku. To sve treba namlatit da znaju gdje im je mjesto. A i njihove roditelje. Nisam za tuc djecu ako ne pojedu rucak i slicne gluposti, ali ako sjedi u busu i nogom najmerno maze osobu ispred sebe, a mama ga svako malo zaustavlja, onda bome zasluzuje dobre batine.

Bezobrazne male larve -.-
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Dobra i manje dobra djeca - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Dobra i manje dobra djeca   Dobra i manje dobra djeca - Page 2 Icon_minitimesub lis 22, 2011 2:27 pm

Ma kad se danas javljaju izjave da je tući djecu zapravo zlostavljanje, pa roditelji idu na nekakve verbalne kazne kao alternativu. Zapravo uvijek idu samo na to. Kod nekih pali, a kod nekih... Možda ih ne treba tući, ali pošteno im zapapriti svakako. A to definitivno nisu nekakve kazne kompjutora i izlazaka, nešto konkretnije treba. Al kad roditelji ništa neće napraviti, samo štite djecu kakva god da jesu.

Bila ona jedna slika, prije dok je klinac dobio jedinicu u školi, onda je dobio porciju doma. Danas dok dobi jedinicu, starci se idu prepirati s učiteljicom. I to je istina. Danas se ne usudiš zašpotati nekog klinca koji radi sranja da ne naiđe njegov roditelj koji onda počne špotati tebe zašto mu napadaš klinca.
[Vrh] Go down
Mama
PraGlodavac
Mama


Female
Taurus Goat
Broj postova : 569
Age : 45
Location : Hrvatska
Registration date : 05.11.2009

Dobra i manje dobra djeca - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Dobra i manje dobra djeca   Dobra i manje dobra djeca - Page 2 Icon_minitimesub lis 22, 2011 5:44 pm

@Blizzard, vjeruj mi da je kazna izlaska i kompjutera i te kako konkretna. Samo treba biti dosljedan, a tu je obično problem. Ne može biti kazna kompjutera ili izlaska 1 dan, nego cijeli tjedan i mjesec ako je potrebno (ovisi o tome kaj je klinac napravil).
Istina jest da roditelji danas brane klince bez obzira na sve ,a to je zato jer nas se fila da se sve , ali baš sve može riješiti samo razgovorom, jer ako bude sankcija, to je već zlostavljanje. I onda se roditelj za svaku kaznu osjeća sve gore i ima osjećaj da ništa ne radi kako treba. Pa se osjeća kao bolji roditelj ako ga štiti i tamo di ne treba. I tako ukrug..
[Vrh] Go down
Einar
Majmun
Einar


Male
Capricorn Broj postova : 1241
Location : Daleko od zdravog razuma...
Registration date : 27.04.2010

Dobra i manje dobra djeca - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Dobra i manje dobra djeca   Dobra i manje dobra djeca - Page 2 Icon_minitimesub lis 22, 2011 6:54 pm

nisu takve kazne dovoljno konkretne. Šlapa je konkretna. :P
[Vrh] Go down
dora
Žaba
dora


Female
Aquarius Goat
Broj postova : 268
Age : 45
Location : Zagrebačka županija
Registration date : 29.04.2011

Dobra i manje dobra djeca - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Dobra i manje dobra djeca   Dobra i manje dobra djeca - Page 2 Icon_minitimened vel 12, 2012 1:23 pm

djeca već malena uče oponašaju,odnosno usvajaju jedini obrazac koji im se nudi u vlastitom domu i bližoj sredini. Mislim da i genetska predispozicija ima tu svoje prste, a okrutna djeca kroz okrutnost ventiliraju svoju frustriranost,bijes, ponajčešće zbog nepravdi koje su zbog krivog, lošeg roditeljskog pristupa nanešene njihovoj maloj duši... Po meni nema loše djece već loših roditelja.
[Vrh] Go down
dora
Žaba
dora


Female
Aquarius Goat
Broj postova : 268
Age : 45
Location : Zagrebačka županija
Registration date : 29.04.2011

Dobra i manje dobra djeca - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Dobra i manje dobra djeca   Dobra i manje dobra djeca - Page 2 Icon_minitimened vel 12, 2012 1:32 pm

Foto je napisao/la:
Dok sam bio mali bojao sam se autoriteta, slusao sam, iako sam nekad bio i mali buntovnik koji je testirao izjave i pravila od "odraslih" cisto da vidim dal su u redu ili ne valjaju. I odrastao sam u normalnu osobu koja ima mozak.

Danas....joj kako bi ja tu djecu tukao, to vristi, baca se okolo, psuje, pljuje, lupa ljude oko sebe bez razloga, a roditelji ti jos brane da ih ljuto pogledas u vlaku. To sve treba namlatit da znaju gdje im je mjesto. A i njihove roditelje. Nisam za tuc djecu ako ne pojedu rucak i slicne gluposti, ali ako sjedi u busu i nogom najmerno maze osobu ispred sebe, a mama ga svako malo zaustavlja, onda bome zasluzuje dobre batine.

Bezobrazne male larve -.-

ovaj primjer u vlaku zorno pokazuje da dijete to namjerno radi iz neke svoje frustracije odnosno potrebom za nužnom pažnjom, makar to bio i majčin prijekor, tako mi se čini......

Za kaznu sam, ali i tu se mora točno odvagati. Za fizičko kažnjavanje nikako, to je čista demonstracija moći od strane roditelja, dijete to prepoznaje te se u njemu rađa još veći revolt.

Roditelji koji kažnjavaju djecu batinama, su po meni roditelji kojima je to najjednostavniji odgojni način koji ne zahtijeva nikakav trud od njihove strane.

Ili možda to čine čak i zbog ventiliranja svojih vlastitih frustracija, uglavnom to je potpuno krivi način odgoja, to je ne-odgoj.......
[Vrh] Go down
Sponsored content





Dobra i manje dobra djeca - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Dobra i manje dobra djeca   Dobra i manje dobra djeca - Page 2 Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Dobra i manje dobra djeca
[Vrh] 
Stranica 2 / 2.Go to page : Previous  1, 2
 Similar topics
-
» Da li smo dobra ili rdjava osoba
» WICCA
» NLO iznad Londona - jako dobra snimka :)

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Psihologija-
Forum(o)Bir: