Početna stranicaPortalFAQPretraľnikRegistracijaLogin

Share | 

Crna rupa

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Go to page : Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Next
Autor/icaPoruka
Blizzard
Superforumaš CE-4

Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Registration date : 01.10.2007

PostajNaslov: Re: Crna rupa   pet lis 17, 2008 9:23 pm

gloria_g je napisao/la:
aha, znanstvenici znače ne vjeruju u Boga,
duhove....jer ih nisu nikada vidjeli. al vjeruju u crnu rupu, iako ju
nikada nisu vidjeli??? zbunjena sam... misli

Crna rupa je nastala na temelju poznatih i dokazanih fizikalnih zakona, zato ona spada u područje teorije, a samim time i mogućnosti. Bog je pak potpuno drugo područje od crnih rupa. Za Njega ne možeš dokazati postoji li ili ne, dok crne rupe, to jest masivni objekti brutalne gravitacije postoje (ukoliko bi to bila definicija crne rupe).

A i tko kaže da 'znanstvenici' ne vjeruju u te stvari? Zato se i zove vjera jer ju ne možeš dokazati, a vjerovati može svatko.

Tutankhamon je napisao/la:

Pa ima ona kada su je ulovili kako savija svjetlost ta crna rupa.

Savijanje geodezika jest zbog mase, no sama ta masa ne mora biti crna rupa. I tamna materija stvara velika svinuća i gravitacijske leće.

Oprosti Yado, ne mogu otvoriti link.
[Vrh] Go down
Cico
PraGlodavac

Male
Aquarius Tiger
Broj postova : 839
Registration date : 11.10.2008

PostajNaslov: Re: Crna rupa   pet lis 17, 2008 10:06 pm

jos jedna stvar, ne znam bas je li istinita,al to sam tako cuo...

npr ako imamo neki izvor svjetlosti i ta svjetlost dodje na crnu rupu i sad npr.
ugasimo taj izvor svjetlosi...
na crnoj rupi bi se i dalje zadrzala ta svjetlost neko vrijeme, zbog prejake gravitacije...
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4

Male
Sagittarius Snake

PostajNaslov: Re: Crna rupa   pet lis 17, 2008 10:56 pm

Cico je napisao/la:
jos jedna stvar, ne znam bas je li istinita,al to sam tako cuo...

npr ako imamo neki izvor svjetlosti i ta svjetlost dodje na crnu rupu i sad npr.
ugasimo taj izvor svjetlosi...
na crnoj rupi bi se i dalje zadrzala ta svjetlost neko vrijeme, zbog prejake gravitacije...

To se misli gledano iz sustava vanjskog promatrača.

Kada bi netko padao prema crnoj rupi s upaljenom žaruljom u ruci usmjerena prema drugom promatraču koji se nalazi dalje od crne rupe. U trenutku kada se čovjek sa žaruljom nađe blizu ruba crne rupe, on ugasi žarulju.

Sada se događa sljedeće u očima čovjeka koji pada:

1. U trenu kada on ugasi žarulju on to gotovo istovremeno i vidi (brzina svjetlosti je c), dakle žarulja se za njega odmah ugasila

2. On pada preko ruba horizonta crne rupe i pada prema središtu (singularitetu) uz stalno ubrzanje g.

Što promatrač vidi:

1. Kako njegov kompanjon pada prema rubu crne rupe, svjetlost žarulje postaje sve crvenija i on uočava da njegov kompanjon sve 'sporije' pada na crnu rupu.

2. U trenu kada je njegov kompanjon ugasio žarulju, promatrač i dalje vidi svjetlost sa žarulje koja je sada vidno crvenija

3. Za vanjskog promatrača kompanjon se 'smrzne' na rubu crne rupe, nikad ne upadne u nju.

Sve je to relativnost i ovisi iz kojeg sustava se gleda. U trenu kada se žarulja ugasi, u njenom sustavu ona se odmah ugasi, ali za nekog drugog ona će možda još biti upaljena neko vrijeme. Jača gravitacija uzrokuje dilataciju vremena, te se vremenski 2 sustava počinju razlikovati, a tako i impulsi kvanta energije između 2 sustava.
[Vrh] Go down
Cico
PraGlodavac

Male
Aquarius Tiger

PostajNaslov: Re: Crna rupa   pet lis 17, 2008 11:56 pm

da zanimljiva teorija o tome sto vidimo i sto u biti jeste

anyway, ovdje je dosta toga bazirano na teoretskoj matematici

pa bi zamolio, ako bi netko znao otvoriti nesto o hypercubeu

dakle film kocka 2 hypercube, nisam nasao tu temu jos nigdje, pa ako bi mogli to malo prokomnetirati, jer je meni to poprilicno cudno i nepoznato, a ne znam kako i gdje da to otvorim, a i kad bi otvorio, ne bi znao zapoceti temu da bude zanimljivo :(
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4

Male
Sagittarius Snake

PostajNaslov: Re: Crna rupa   sub lis 18, 2008 12:06 am

Cico je napisao/la:

anyway, ovdje je dosta toga bazirano na teoretskoj matematici

Matematici utoliko koliko se radi o višedimenzionalnom prostoru pa se jediničnim vektorima može predočiti djelovanje sile-vektora rastavljenog na jedinične vektore, ali ostalo je fizika.

Citat :
pa bi zamolio, ako bi netko znao otvoriti nesto o hypercubeu

dakle film kocka 2 hypercube, nisam nasao tu temu jos nigdje, pa ako bi mogli to malo prokomnetirati, jer je meni to poprilicno cudno i nepoznato, a ne znam kako i gdje da to otvorim, a i kad bi otvorio, ne bi znao zapoceti temu da bude zanimljivo

Jel misliš ovako nešto?

To je tema o višedimenzionalnoj matematici uglavnom, a pisalo se o politopima konveksnih poliedara.
[Vrh] Go down
Cuppycake.Disaster
Žaba

Female
Cancer Rooster
Broj postova : 257
Registration date : 02.09.2008

PostajNaslov: Re: Crna rupa   sub lis 18, 2008 12:45 am

e meni nije jasno ovo: crne rupe usisavaju sve oko sebe-ok-ali moje pitanje je sta se nalazi u crnim rupama ako je to itko otkrio,sta je u njima?One stvari koje su usisane,prznina ili nest sasvim drugo? Mozda je ovo pitanje bilo,ali onda nisam skuzila^^
[Vrh] Go down
Cico
PraGlodavac

Male
Aquarius Tiger

PostajNaslov: Re: Crna rupa   sub lis 18, 2008 4:31 pm

pa o crnim rupama postoje samo teorije koliko sam ja skuzio

dakle da bi znali sto je u njima, to bi opet bila nova teorija o tome ;)
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4

Male
Sagittarius Snake

PostajNaslov: Re: Crna rupa   pon lis 20, 2008 4:56 pm

tiny_tini77 je napisao/la:
e meni nije jasno ovo: crne rupe usisavaju sve oko sebe-ok-ali moje pitanje je sta se nalazi u crnim rupama ako je to itko otkrio,sta je u njima?One stvari koje su usisane,prznina ili nest sasvim drugo? Mozda je ovo pitanje bilo,ali onda nisam skuzila^^

Pitanje je koliko dobro shvaćamo crne rupe, ali ako ih shvaćamo točno, tada se unutar crne rupe nalazi jedno područje veoma guste materije gdje se ona nakuplja, a to više ne bi bila materija kakvu poznajemo, više bi bila kao energija. Protoni, neutroni i ekipa vjerojatno ne bi postojali, već bi oni bili razdvojeni na kvarkove i energiju...

Je li to tako, to se ne zna, to je samo teorija zasad.

Ono što jezgra crne rupe mora sadržavati: Masa, energija i eventualno naboj (poseban slučaj).

Ako si mislila na sam izgled crne rupe unutar nje, tada bi to bilo slično atomu. Unutar ruba horizonta nalazio bi se prazan prostor, a samo maleni dio bila bi singularnost (jezgra).
[Vrh] Go down
gloria_g
Čovjek

Female
Leo Tiger
Broj postova : 4131
Registration date : 16.11.2007

PostajNaslov: Re: Crna rupa   čet pro 11, 2008 2:07 pm

ako sam dobro shvatila, sinoć na dnevniku su pokazali snimak crne rupe, prvi puta su ju kamere ulovile, daleko u svemiru, ali eto, ipak postoji.
još jedan u nizu dokaza da u ništa ne treba sumnjati dok se suprotno ne dokaže.

omega???
[Vrh] Go down
Alpha
Admin

Female
Aries Goat
Broj postova : 28999
Registration date : 30.09.2007

PostajNaslov: Re: Crna rupa   čet pro 11, 2008 2:22 pm

A evo i clanka sa dnevnika.hr

Golema crna rupa mase 4 milijuna puta mase našeg Sunca, nalazi se u samom središtu naše galaksije Mliječnog puta, stoji u najnovijem istraživanju objavljenom u znanstvenom časopisu Astrophysical Journal.
Crna rupa

Na temelju te informacije znanstvenici smatraju da je potvrđeno ono što su dulje vrijeme pretpostavljali, a to je da se u središtu svake galaksije nalazi crna rupa, oko koje se formira galaksija.

'Iako smo crne rupe uvijek doživljavali kao svojevrsnu prijetnju, budući da bi se u njezinoj blizini stvarno našli u nezavidnoj situaciji, čini se da su one izuzetno važne za formiranje galaksije, i to ne samo naše, nego galaksija uopće', rekao je dr. Robert Massey iz britanskog Kraljevskog astronomskog društva.

Ono do čega su znanstvenici zapravo došli tijekom 16-godišnjeg istraživanja, kao do najspektakularnijeg rezultata, je najbolji do sada empirijski dokaz da supermasivne crne rupe doista postoje.

'Njihova je uloga u tome da omogućavaju okupljanje i zgušnjavanje materije. Ako se materijala (prašine, plinova i sl.) nakupi dovoljno na jednom prostoru, dolazi do uvjeta u kojima nastaju zvijezde', objašnjava dalje.

Crna rupa u našoj galaksiji nalazi se solidno dalekih 27 tisuća svjetlosnih godina od nas.

Crne rupe su misteriozni svemirski objekti, zvijezde koje su se pod svojom golemom masom i gravitacijom 'urušile' u sebe pri čemu je privlačna sila njihove gravitacije sada toliko jaka da im ne može pobjeći ništa, pa čak ni svjetlost te sve što se nađe u njezinoj blizini bude 'usisano' u nju.

Admin

Female
Aries Goat

PostajNaslov: Re: Crna rupa   čet pro 11, 2008 2:24 pm

Omega...jos ce do kraja biti u pravu onaj tip ciji si izracun provjeravao, a sto kaze da smo zapravo mi svi (Svemir) u Crnoj Rupi...
Hmmm...to bi, pak, pojasnilo mnoge stvari :P

Meni se i dalje svidja ideja da bi C.R. mogla biti prolaz na drugu stranu...necega :)

Čovjek

Female
Leo Tiger

PostajNaslov: Re: Crna rupa   čet pro 11, 2008 4:17 pm

jedini način da saznamo....je eksperiment...koja će se on nas dvije baciti unutra i zaviriti...
:D
[Vrh] Go down
Alpha
Admin

Female
Aries Goat

PostajNaslov: Re: Crna rupa   čet pro 11, 2008 4:49 pm

Moze ja. Ti nabavi Crnu Rupu zubi

Čovjek

Female
Leo Tiger

PostajNaslov: Re: Crna rupa   čet pro 11, 2008 5:31 pm

deal !! ides

ne zaboravi izvješće ;)
[Vrh] Go down
Alpha
Admin

Female
Aries Goat

PostajNaslov: Re: Crna rupa   čet pro 11, 2008 5:32 pm

Nemaj brige...first thing in the morning zivili

Superforumaš CE-4

Male
Sagittarius Snake

PostajNaslov: Re: Crna rupa   pet pro 12, 2008 1:29 pm

Ne shvaćam kakva je ono novost iznad zapravo. Još sam u osnovnoj školi učio da se u središtu naše galaksije nalazi objekat 3.7 milijuna puta masivniji od Sunca i koji je zato najvjerojatnije crna rupa.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin

Female
Aries Goat

PostajNaslov: Re: Crna rupa   pet pro 12, 2008 2:44 pm

Pa, da...i ja isto...dobro ne u skoli al to je bila teorija...a ovo su kao sad potvrdili tu teoriju pa eto kao vijest... Plus su nadodali da nas ona zapravo i drzi na okupu...tako da je to dobra stvar, ne losa obzirom ljudi pojam C.R. obicno vezuju za nesto ne bas dobro vec nesto prijetece i opasno...

Superforumaš CE-4

Male
Sagittarius Snake

PostajNaslov: Re: Crna rupa   pet pro 12, 2008 4:38 pm

Crna rupa je manje prijeteća od neke prosječne zvijezde, recimo Sunca. Jednom kada se na Suncu dogodila ''eksplozija'' energije, oslobođen sunčev vjetar bio je toliko jak da se polarna svjetlost vidjela na dosta niskim geografskim širinama, a direktno na udaru se našla Sjeverna Amerika što je za posljedicu imalo masovan nestanak struje po skoro cijelom SAD-u.
Da te jedna takva aktivnost pogodi u svemiru, nastradao si ce-4zubo

Inače crna rupa je daleko premalo masivna da bi se moglo reći kako nas ona drži na kupu, njena masa je prema masi cijele galaksije poprilično sičušna... Na kupu nas drži masa vlastite galaksije, i to ne samo vidljive, već i nevidljive tamne materije čiji je udio u masi galaksije veoma značajan.
[Vrh] Go down
gloria_g
Čovjek

Female
Leo Tiger

PostajNaslov: Re: Crna rupa   pet pro 12, 2008 6:13 pm

novost je što su je prvi puta snimili
[Vrh] Go down
ThE_IMMORTAL
Majmun

Male
Taurus Goat
Broj postova : 1324
Registration date : 18.09.2007

PostajNaslov: Re: Crna rupa   pet pro 12, 2008 7:28 pm

mozda nije crna rupa, nego bijela, jer ja nisam nikad ni u jednoj galaksiji vidio crninu u sredistu!?
obicno bude nekakva jaka svjetlost. da tu nije raj nase galaksije, odn. raj u kojeg mi odemo kad umremo xD
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4

Male
Sagittarius Snake

PostajNaslov: Re: Crna rupa   pet pro 12, 2008 11:49 pm

gloria_g je napisao/la:
novost je što su je prvi puta snimili

Ni to mi nije jasno na koji način su je sada snimili, a da je to drugačije nego je bilo prije. Kako su crne rupe ''crne'', tako ju ne možeš direktno snimiti, već se može vidjeti utjecaj na okolinu... Takve snimke već i postoje, ali stvarno ne znam na koji su ju način sada uslikali da je to drugačije nego prije misli

ThE_IMMORTAL je napisao/la:
mozda nije crna rupa, nego bijela, jer ja nisam nikad ni u jednoj galaksiji vidio crninu u sredistu!?
obicno bude nekakva jaka svjetlost. da tu nije raj nase galaksije, odn. raj u kojeg mi odemo kad umremo xD

Bijela rupa je također ''crna'' po teoriji zubi

Veličina crne rupe u usporedbi sa veličinom galaksijskog središta je zanemariva. Ono što ti gledaš su središta od više milijardi zvijezda, i to su većinom stare i veoma sjajne zvijezde. Crnu rupu jednostavno ne možeš vidjeti zbog njene zanemarive veličine s obzirom na središte i zbog raspršenja svjetla. Da je crna rupa jako velika, a pokraj nje da je nevjerojatno jak izvor svjetlosti, opet ne bi vidio ''crninu'' jer bi se svjetlost raspršila preko nje.
[Vrh] Go down
gothic45
Dinosaur

Male
Gemini Monkey
Broj postova : 359
Registration date : 02.11.2008

PostajNaslov: Re: Crna rupa   sub pro 13, 2008 3:27 pm

ThE_IMMORTAL je napisao/la:

Koliko se sjecam da sam procitao u nekoj enciklopediji o svemiru u sredistu galaksije se nalaze pulsari
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4

Male
Sagittarius Snake

PostajNaslov: Re: Crna rupa   pon pro 15, 2008 1:31 pm

Neutronske zvijezde imaju mase od 1.44 mase Sunca do otprilike 3 mase Sunca, a objekti koji su nađeni u središtu mnogih galaksija imaju i po nekoliko milijardi puta veću masu od Sunca, recimo OJ287

To prema našim saznanjima nisu pulsari, no svakako pulsara i neutronskih zvijezda ima u središtu, ali čini se da nisu najzanimljiviji objekti tamo :D
[Vrh] Go down
Berny_Sinara
Pračovjek

Female
Sagittarius Snake
Broj postova : 2704
Registration date : 24.02.2009

PostajNaslov: Re: Crna rupa   čet vel 26, 2009 2:25 am

govori se da su crne rupe portali u druge svemire....
[Vrh] Go down
Alpha
Admin

Female
Aries Goat

PostajNaslov: Re: Crna rupa   čet vel 26, 2009 11:41 am

Je, i meni se svidja ta teorija miga

PostajNaslov: Re: Crna rupa   Today at 2:03 am

[Vrh] Go down

Crna rupa