Početna stranicaPortalFAQPretraľnikRegistracijaLogin

Share | 

Reinkarnacija

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Go to page : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
Autor/icaPoruka
PurpLady
Riba

Female
Leo Pig
Broj postova : 140
Registration date : 19.09.2010

PostajNaslov: Re: Reinkarnacija   uto lis 12, 2010 9:37 am

istina je da je nagon za prezivljavanjem ono najbitnije u nama al covjek nekad zeli vise..... covjeku ponekad nije dovoljno samo to prezivljavanje pa stane i upita se koji je to smisao prezivljavanja..... zato ljudi cesto puta traze pravu religiju za njih... neki u njoj pronadu ''spas'' ili bar nadu.... dok drugi cesto puta jednostavno ostanu zatoceni u vremenu i prostoru.....u prezivljavanju...
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek

Male
Leo Rooster
Broj postova : 2970
Registration date : 15.08.2009

PostajNaslov: Re: Reinkarnacija   pon vel 13, 2012 9:27 pm

Reinkarnacija mi je oduvijek, otkako sam čuo za nju, bila pomalo čudan pojam. Možda čak čudniji od ostalih oblika zagrobnog života. conf1

Kaže se da je naš zemaljski život samo jedan od mnogobrojnih života koje mi živimo, i to u različitim tijelima, različitim vremenima i da je svrha toga da nešto naučimo? Jesam to dobro sažeo? Ako jesam onda idemo dalje.

1. ZAŠTO?

Kraljica svih pitanja, izvor sveg znanja i sredstvo dijagnoze neznanja: zašto? Zašto se ljudi, tj. njihove duše, uopšte stvaraju? Kažem to u pasivu, no koliko sam mogao iščitati iz prethodnih postova, jasno se implicira postojanje singularne inteligencije, volje koja svim upravlja i koja je gospodar. Taj gospodar iz ništavila stvori dušu, takoreći tabula rasa-u, podari joj određene osobine učenja, inteligenciju, intuiciju itd. i onda je pusti na svijet da ona nešto "uči".

Zašto joj odmah ne podari sve znanje koje treba? Postavlja se pitanje.

Umjesto toga, taj gospodar je izlaže raznoraznim patnjama da bi ona naučila nešto, što, implikativno, ona MORA da zna. Zašto mora učiti kroz patnju? Na vlastitim greškama? Čineći te greške ona čini štetu i sebi i usporava svoj traženi, žuđeni, evolutivni razvoj, a istovremeno uzrokuje bol drugim dušama, postaje dio njihove patnje i ressentimenta. Zašto?

Ako je gospodar ovog svijeta u kojem živimo na tako visokom "duhovnom razvoju" da je etalon po kojem se sve ostale duše ravnaju, zašto sve duše nije stvorio identične sebi? Jednake po moći, razvoju, sposobnosti - on ima ono što one trebaju i traže - zašto im to ne da? Ganja nekakvu zaslugu? Šta on ima sa zaslugama? Čime je on zaslužio svoj status?

2. DEAD END

Šta je sa mrtvorođenom djecom? Šta je sa pobačenom djecom? Ona nisu ni dobila priliku da zažive, da uče, da prave greške, da se duhovno uzdižu. Otpočela su egzistirati (a po nekim shvatanjima, ona i ne postoje dok ne izađu iz maternice), no nisu uspjela ni upoznati svijet u kojem su se, kao, trebala roditi. Zašto su onda uopšte nastajala? Kome to koristi? Nastanu, u njih se useli duša spremna na učenje i duhovnu evoluciju, a potom, netko kaže "ne, stani, predomislio sam se, ti moraš umrijeti i ponovo se roditi..." Zašto? Šta nije štimalo prvi puta? Da nije netko pogriješio?

3. VIVA LA DIFFÉRENCE!

Stvaraju se duše različite po sposobnostima učenja i asimilacije informacija, različitih brzina evolucije. Zašto? Zašto nisu sve duše jednake? Ovako, jedne nauče, druge ostanu na "nižim sferama" i nastavljaju da se pate... Čemu segregacija? Gospodar je stvorio i jedne i druge i trebao bi, kao svaki dobar gospodar, da svim svojim robovima da jednake alate za rad, a ne da kažnjava ove sa slabijim alatom zato što nisu uradili posao kako treba. Njihova patnja je njihova kazna. No jedne je stvorio nadarenima a druge inferiornima - pa opet pitam - zašto?

4. VJEČITO VRAĆANJE

Duša se useli u tijelo, proživi ovaj život, i bez obzira je li naučila ovo ili ono - ona biva prebačena u neko drugo tijelo. Jedno tijelo i jedan život nude određeni set problema i situacija specifične datom tijelu, životu i vremenu. Dođe vrijeme, tijelo umre i ponovo se rodi - no ovaj put se suočava sa drugačijim setom problema i situacija. I kako da ta duša u praksi išta nauči? To se može uporediti sa speed datingom - dođeš kod jedne osobe, ona ti nabrzinu nešto nadrobi o sebi i tek što si se zainteresovao za ono što ta osoba govori - zvekne zvono i seliš se kod druge osobe. Na kraju od svake osobe dobiješ samo jedan infinitezimalni dio i tada možeš reći da posjeduješ infinitezimalni dio recimo, 1000 različitih osoba - no nijednu osobu u stvari ne upoznaš! Zapravo, na kraju, ne znaš ništa o nikome, čak i ono što su ti one rekle i što uspiješ zapamtiti je krajnje dubiozno - možda su lagale, možda su pred tobom nosile masku kroz koju nisi uspio vidjeti?

Ne bi li bilo daleko svrsishodnije iznova proživljavati jedan te isti život, stalno učeći i iznova pokušavajući raznorazne varijante sa krajnjim ciljem da se dostigne savršenstvo tako što ćeš - PROŽIVJETI SAVRŠENI ŽIVOT?

Ako proživiš savršeni život, ti si sam SAVRŠEN! I tačka. Kraj. Kud dalje od savršenstva? Dostigao si božanstvo!

confused

Guardian

Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8378
Registration date : 28.12.2007

PostajNaslov: Re: Reinkarnacija   pon vel 13, 2012 10:17 pm

Odlično pitanje si postavio na početku, zašto? Zašto uopće živimo i zašto smo uopće stvoreni. To pitanje podrazumjeva jednu činjenicu koju uzimamo zdravo za govoro. Mi postojimo, mi doista živimo. Što god mi mislili o tome i što god mi zaključili u ovoj raspravi to se neće promjeniti. Jednako tako je i sa reinkranacijom, ona ili jest činjenica ili nije, mi smo se reinkarnirali u ova tijela ili nismo. I bez obzira što ti ili ja mislili to se neće promjeniti ;)

Da li je reinkranacija stvarna? Ja osobno ne znam, ali mogu reći da je to najlogičniji sustav vjerovanja do kojeg sam ja došao, možda je i pogrešan, ali meni daje odgovore na mnoga pitanja.

Moje je vjeroavanje da mi živimo radi iskustva, ne toliko radi stjecanja znanja nego radi toga da proživimo i doživimo razna iskustva, ona mogu biti pozitivna ili negativna, dakle radost, sreću, ali i strah, razočaranja, smrt i slično. Što ćemo mi doživjeti i proživjeti ovisi o nama, mi sami stvaramo svoju stvarnost i sami biramo što ćemo iskusiti. Netko možda želi iskusiti kako to izgleda biti mrtvorođenče i jednostavno izabere taj put. E sad zašto je ta osoba to izabrala? A zašto ne, pa tako i onako ima života koliko želi, u jednom je željela/želio doživjeti i to iskustvo. Ako malo promatraš ljude (a znam da to radiš :) onda si i sam vidio da ljudi kao da izazivaju sudbinu i kao da traže nevolje, da bi se nakon toga žalili na lošu sreću, loše ljude i slično. Jednostavno kao da žele doživjeti nešto "loše".

Zašto je to tako? Odgovor na to pitanje možemo dobiti ponovno pitanjem, kada potpunije doživljavamo sreću? Da li je to nakon dugih perioda sreće ili pak nakon perioda nesreće? Sunce nam je uvijek lijepše nakon kiše ;) Ako smo stalno sretni, tada nam sreća postane nešto uobićajeno i ne možemo ju osjetiti u potpunosti. Kao da nam trebaju neki periodi nesreće da nam užitak sreće bude potpuniji. Dakle nije bit u znanju, jer podsvjesno mi tako i onako sve to znamo, ali mi to želimo i iskusiti, želimo to proživjeti :)

E sad možda si ti i u pravu, možda je ovo samo jedan i jedini život koji ćemo ikada proživjeti i možda nakon smrti sve prestaje. No, meni se čini da je ovaj svijet ipak malo kompleksniji od toga, postoji puno sjećanja, osjećaja, problema s kojima se mi suočavamo tokom života, a koji nisu posljedica događaja u ovom životu. Kao da vučemo neke repove od nekud drugdje, kao da imamo nerješenih stvari i nevraćenih dugova. Naravno opet to može biti samo moj osjećaj, ali opet može biti da je svijet kompleksniji od onoga što mi zamišljamo ;)

Pračovjek

Male
Leo Rooster

PostajNaslov: Re: Reinkarnacija   pon vel 13, 2012 10:42 pm

Nikad nisam sumnjao u taj "osjećaj" koji opisuješ, samo u njegovu interpertaciju. Jer, pogledano kroz vrijeme i prostor i različite kulture, kud god da kreneš uvijek isto, uvijek se isto vraća i neprestano podastire pred čovjeka - njegov zagrobni život je tako sličan ovozemaljskom da je prosto nevjerovatno kako to ljudim i dalje leti ispod radara! confused

Hijerarhija, ekonomija moći, dužničko-povjerilački odnosi svuda naokolo, eskapizam, uništenje individualnosti kroz "unio mystica" sa nečim apsolutnim, nečim krajnjim, postajanje dijelom svega (ili simbolično osvajanje svega, stvar gledišta), ropski moral, izvjesna feminizacija vrijednosti kroz koje se sve to postiže...

Spojiš tačke i dobiješ svijet... Možda slika nije nešto naročito lijepa, ali odražava te tačke... mudri

Mislio sam da ako netko vjeruje već u nešto, da bar zna zašto vjeruje... "Svijet je takav i takav." "Zašto?" "Ne znam zašto, samo znam da je takav!" :D

Guardian

Male
Scorpio Dragon

PostajNaslov: Re: Reinkarnacija   pon vel 13, 2012 10:54 pm

A čuj i ti vjeruješ u svoj stav da nema ničega nakon života, ni ti nemaš baš neke konkretne dokaze, ali znaš da je tako. Poanta u vjerovanju i je to da ne možemo imati dokaze u ono u što vjerujemo, ali ipak vjerujemo, jer nam ona druga ideja ne daje odgovore na neka pitanja koja mi smatramo važnim ;)

Majmun

Male
Sagittarius Cat
Broj postova : 1714
Registration date : 20.10.2010

PostajNaslov: Re: Reinkarnacija   pon vel 13, 2012 11:16 pm

Archangel je napisao/la:

Ne bi li bilo daleko svrsishodnije iznova proživljavati jedan te isti život, stalno učeći i iznova pokušavajući raznorazne varijante sa krajnjim ciljem da se dostigne savršenstvo tako što ćeš - PROŽIVJETI SAVRŠENI ŽIVOT?

Ako proživiš savršeni život, ti si sam SAVRŠEN! I tačka. Kraj. Kud dalje od savršenstva? Dostigao si božanstvo!

confused

Slazem se sa ovim,s tim sto je glavno pitanje sta je to shto cini neciji zivot savrsenim u smislu savrsenog ispunjenja,srece i blazenstva.da li to savrsenstvo zavisi od SADRZAJA zivota(dakle onoga sto ulazi u nas um preko cula,iz vanjskog svjeta),pa onda mi moramo zivjeti milion zivota ne bi li se sadrzaj nasheg umnog modela kojeg mi smatramo za nesto savrseno poklopio sa stvarnoscu,pa da mozemo reci da zivimo savrseni zivot ili savrsenstvo NE ZAVISI od dogadjaj oko nas ?

Ja smatram da je ovo zadnje i da je to jedan od,ako ne i glavni cilj evolucije svakog bica.Da spozna da je savrsen ZIVOT vec u Njemu,i da je oduvjek bio savrsen,ali zbog vezivanja za nezbiljsko,doslo se do iluzije da treba zivjeti ponovo i ponovo ne bi li se ono sto mi smatramo za stvarnoscu poklopilo sa stvarnoscu,sto se naravno nikad ne desava.

Ustvari,taj stav kojeg ti iznosis je stav na foru :"ma,ako sad nisam uspio,sljedeci put sigurno hocu,sigurno ce se stvari u vanjskom svjetu poklopiti pa cu bit savrseno sretan,sad sam bio luzer nisam imao srece,morace se to nekad promjeniti,a mozda je cak pametno i probati zivjeti zivotom nekog drugog bica,jer njima je mozda lakse"

Poenta je da se to mozda nikad nece desit,da ono sto mi smatramo savrsenstvom,ne samo da se nece poklopiti sa stvarnoscu,nego to mozda cak i nije maksimum savrsenstva u smislu unutrasnjeg ispunjenja.

[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek

Male
Leo Rooster

PostajNaslov: Re: Reinkarnacija   uto vel 14, 2012 2:01 am

@Chak,

Teret dokazivanja je uvijek na afirmaciji, tj. pozitivnoj premisi. Antiteza od "Ja vjerujem u X" nije "Ja vjerujem u ¬X", nego "Ja ne vjerujem u X". Jedno je vjerovati u ne-postojanje zagrobnog života a drugo ne-vjerovati u njegovo postojanje. Dosad mislim da sam izložio bar jedan tucet različitih mogućnosti i razloga zašto ljudi uvijek završavaju na toj istoj tački.

Ti veliš:
Citat :
Poanta u vjerovanju i je to da ne možemo imati dokaze u ono u što vjerujemo, ali ipak vjerujemo, jer nam ona druga ideja ne daje odgovore na neka pitanja koja mi smatramo važnim

Da, to jeste poanta u vjerovanju, no ne valja smetnuti s uma još jednu poantu: vjerovanje ne daje odgovor, ono samo inhibira žudnju za traženjem odgovora, donosi mir, pacifizira radoznalost koja je izvor nespokoja. A to može i često jeste izvor još veće nevolje, jer paralizira volju za spoznajom i spontano vodi u neznanje i mrak. To važi za svako vjerovanje. I neke današnje teorije su već polagano prerasle u vjerovanje, i možemo primijetiti, na osnovu iskustava iz prošlosti, da ta vjerovanja uvijek, praktički bez iznimki, predstavljaju jednu barijeru koja stoji na putu onome koji bi htio da nešto i stvarno zna. Nemalo puta je ta borba protiv vjerovanja stajala tragaoca za istinom glave. A mislim da je dovoljno jasno da čovjek mora imati što više stvarnog znanja da bi mogao ostvarivati svoju volju i da život isključivo na vjeri nije moguć...

@prim,

Samo jedan mali detalj:
Citat :
Da spozna da je savrsen ZIVOT vec u Njemu,i da je oduvjek bio savrsen,ali zbog vezivanja za nezbiljsko,doslo se do iluzije da treba zivjeti ponovo i ponovo ne bi li se ono sto mi smatramo za stvarnoscu poklopilo sa stvarnoscu,sto se naravno nikad ne desava.

Šta je "nezbiljsko", šta je "iluzija", šta je "stvarnost"??? Subjektivizam, objektivizam, relativizam, solipsizam, perspektivizam ili nešto šesto? Svatko to tumači na svoj način, a ne mogu svi načini biti ravnopravno validni. Ako bi bili, onda ne bi imali razloga uopšte išta "tumačiti" jer bi sve bilo SVE-JEDNO ;) i mišljenje i ne-mišljenje, i znanje i ne-znanje - sva vrijednost bi se svela na ne-vrijednost - nihilizam par excellence. Osim ako uništenje svih vrijednosti čovjeka nije generalni cilj, nihilizam nije poželjan. No, i ako jeste, potpada pod vlastitu definiciju vrijednosti - vrijednost ne-vrijednosti!

"Čovjek će radije htjeti ništa, nego ništa ne htjeti." Tako je govorio Zaratustra. mudri

Majmun

Male
Sagittarius Cat

PostajNaslov: Re: Reinkarnacija   uto vel 14, 2012 2:52 am

To sam zbiljsko i nezbiljsko probao definisati u odnosu na stanje ispunjenja,totalne ekstaze,najvise srece koje covjek moze dozivjeti.Najvise.Dakle na to mislim :)

Npr neko izjebe vrhunsku ribu,i dozivi odredjenu vrsu ekstaze,um mu se smiri,energetski kanali malo ociste i slicno(dakle jedan oblik "duhovne" prake,kultivacija),emotivni vrtlozi isprazne,i on smatra da je to savrsenstvo,da je to jedino zbilja sto se tice njegove srece.

S druge strane,mozda nije to tako....Mozda je cjelo shvatanje takvog bica pogresno,od pocetka do kraja,i mozda se ne radi o tome,da savrsenu srecu dobijas na taj nacin,nego moras transformisati svaku celiju,da bi doshao do stanja da te vishe niste "ne pali" iz svjeta,da si vec na maksimumu srece,da si zavrsio potragu za savrsenstvom...

Dakle,ne mislim na te fore subjektivno/objektivno (mada subjektivno neki klosar koji izjebe vrh ribu moze tvrditi da je dozivio vecu ekstazu nego npr neki mistik u visokim fazama kultivacije,a opet objektivno to je laz i njegova iluzija)...

Ovo zadnje sto govoris,je na neki nacin opis upravo tog stanja o kojem govorim,samo shto se smatra da je HEREZ takvo stanje covjeka zvati nihilizmom,tj nistavilom.Bolje je reci da je to praznina,ali specificna praznina od nezbiljskog koje donosi patnju,a boravak u svemu onome shto se definise kao zbiljsko jer jedino ono donosi apsolutnu srecu i blazenstvo....Medjutim to zadnje najzbiljskije se ne moze definisati sa necim van toga,jer sve van toga je nezbiljsko.To se jedino moze BITI,i bivanjem Toga se shvata To....

Vrh mi je kako se na kraju poklopi ono sto mislimo reci :)
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian

Male
Scorpio Dragon

PostajNaslov: Re: Reinkarnacija   uto vel 14, 2012 10:46 am

Archangel je napisao/la:

...no ne valja smetnuti s uma još jednu poantu: vjerovanje ne daje odgovor, ono samo inhibira žudnju za traženjem odgovora, donosi mir, pacifizira radoznalost koja je izvor nespokoja. A to može i često jeste izvor još veće nevolje, jer paralizira volju za spoznajom i spontano vodi u neznanje i mrak....
...ali što ako mi ne možemo doći do odgovora koji bi se zasnivao na činjenicama, što ako čvrstih dokaza nemamo? Ja sam mišljenja da mi ne možemo sa sigurnošću znati što se dešava poslije naše smrti. Postoje ljudi koji se sjećaju prošlih života, postoje ljudi koji su proživjeli iskustva bliska smrti, ljudi koji se sjećaju događaja i stvari koje nikako nisu mogli doživjeti u svom sadašnjem životu. Ja sam imam neka iskustva i osjećaje koje ne mogu protumačiti na uobičajeni način.

Sve to nije dovoljno dobro da bi sa sigurnošću rekao da postoji život prije/poslije ovog života, ali mi je dovoljno da vjerujem u to. Ne želim odbaciti sve to, ne želim se praviti da to ne postoji. Upravo suprotno to mi daje za pravo da te stvari i dalje istražujem, da razmišljam o njima, razgovaram sa drugima, razmjenjujem iskustva, diskutiram na forumu :)

Admin

Female
Aries Goat
Broj postova : 28999
Registration date : 30.09.2007

PostajNaslov: Re: Reinkarnacija   uto vel 14, 2012 12:35 pm

Recimo bol je nesto prilicno subjektivno. Nesto sto samo mi osjecamo i sto mozemo samo predpostaviti da osjecaju i drugi ljudi, a temeljno na vlastitim iskustvima. Neki ljudi imaju ogroman prag boli dok drugi imaju jako nizak. U povijesti se smatralo kako zivotinje nemaju osjet boli jer su niza stvorenja. Smatralo da se zivotinja reagira na udarac samo zato jer je to automatska reakcija na podrazaj, a ne zato jer osjeca bol. Dakle bol ne postoji. Osim ako nije nasa osobna. Tako i ovo sa dusom i proslim zivotima i svime time...ne postoji jer nije mjerljivo. Ne postoji jer ja i samo ja i ja osobno nisam dozivio/dozivjela tj. iskusio/iskusila da ima neceg u tome. Zanimljiva znanstvena metoda - nesto ne postoji jer ja osobno nisam vidio/vidjela.

Guardian

Male
Scorpio Dragon

PostajNaslov: Re: Reinkarnacija   uto vel 14, 2012 1:00 pm

Dobro, nije baš tako, neke stvari se mogu i drugačije objasniti. Siguran sam da je i ovo sa životinjama i njihovim osjećajima bilo logično. Zato ja ne isključujem mogućnost da sam u krivu, ali opet nije logično niti odbaciti sve dokaze koji upućuju na postojanje reinkarnacije :)

Admin

Female
Aries Goat

PostajNaslov: Re: Reinkarnacija   uto vel 14, 2012 1:07 pm

Gle, sa danasnjim instrumentima mozemo pokazati kako odredjeni podrazaj (recimo zabijanje igle u tijelo) ima adekvatnu neuronsku rekaciju koja pobudjuje odredjeni dio mozga i da je to tako kod vecine ljudi pa stoga mozemo zakljuciti da vecina ljudi osjeca bol i ima centar za bol. Medjutim, to je samo zato jer imamo strojeve. Prije ih nismo imali. Sada nemamo strojeve koji bi kao na filmu prikazali prosli zivot ali imamo slucajeve koji neobjasnjivo prikazuju znanje koje osoba ne bi smjela imati pa tako dokazuju i nesto...reinkarnaciju, kolektivnu svijest...nesto. Da li treba cekati da nam stroj nesto potvrdi da bi vjerovali?

Guardian

Male
Scorpio Dragon

PostajNaslov: Re: Reinkarnacija   uto vel 14, 2012 1:25 pm

Ja ne, ali nekom opet trebaju dokazi i potvrde. U stvari ti ljudi ne žele vjerovati nego žele biti sigurni, žele znati.

Majmun

Female
Leo Snake
Broj postova : 1396
Registration date : 09.06.2011

PostajNaslov: Re: Reinkarnacija   uto vel 14, 2012 3:35 pm

Chakotay je napisao/la:
Ja ne, ali nekom opet trebaju dokazi i potvrde. U stvari ti ljudi ne žele vjerovati nego žele biti sigurni, žele znati.
Ljudi žele znati, jer se ljudi boje nepoznatog. Strah od nepoznatog nameće potrebu za dokazima.

A stvar je i tradicija, učenja, filozofija ... Istočnjaci sigurno ne bi imali raspravu ovog tipa.

Zadnja promjena: Lyra; uto vel 14, 2012 3:39 pm; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4

Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Registration date : 01.10.2007

PostajNaslov: Re: Reinkarnacija   uto vel 14, 2012 3:36 pm

Archangel je napisao/la:
2. DEAD END

Šta je sa mrtvorođenom djecom? Šta je sa pobačenom djecom? Ona nisu ni dobila priliku da zažive, da uče, da prave greške, da se duhovno uzdižu. Otpočela su egzistirati (a po nekim shvatanjima, ona i ne postoje dok ne izađu iz maternice), no nisu uspjela ni upoznati svijet u kojem su se, kao, trebala roditi. Zašto su onda uopšte nastajala? Kome to koristi? Nastanu, u njih se useli duša spremna na učenje i duhovnu evoluciju, a potom, netko kaže "ne, stani, predomislio sam se, ti moraš umrijeti i ponovo se roditi..." Zašto? Šta nije štimalo prvi puta? Da nije netko pogriješio?

Ako ćemo u cijelosti ići navodima reinkarnacije, onda moramo uzeti u obzir i koegzistenciju svih tih duša, tj. jedna duša utječe na iskustvo druge i obratno. Tako je možda jedna duša odlučila biti to spomenuto dijete kako bi duša majke nešto naučila iz svog postupka, ili iskusila nešto što bi "trebala" iskusiti. Možda je baš to dijete bilo dovoljno da "spoji" dvoje ljudi koji će preživjeti divne trenutke zajedno. Ili šta ja znam, mašti na volju.
Želim reći, ako i jesmo tu kao duše koje uče (pravimo se da je to činjenica), onda tu nipošto ne bismo bili samo radi sebe i svog iskustva. Možda svojim postupcima pomognemo nekom drugom da nešto nauči/iskusi. Sve je to jedna velika mješavina, ništa nije izolirano. zubi

A sad se pravimo da to više nije činjenica. Dakle, dobro je pitanje zašto bismo uopće bili stvoreni s ciljem da učimo i napredujemo, što je zapravo stvoritelj s time htio postići, koja je naša uloga u svemu tome. Priča reinkarnacije, koliko u nekim trenucima lijepo zvuči poduprta određenim iskustvima pojedinaca, toliko je na nekim mjestima cijela priča nategnuta i ostala neobjašnjena. Možda ljudski um niti ne može shvatiti svrhu postojanja reinkarnacije, jer mi u svemu tražimo smisao i logiku, a ako toga prema našem naučenom iskustvu nema, onda nam cijela priča zvuči, ko u mom slučaju, nategnuto. Recimo razlog "živiš da bi živio, učenje je da bi živio potpunije", što takvom razlogu zbilja fali? Osim hrpe odgovora i činjenice da nekima takav razlog zvuči smiješno i besmisleno. Volimo tražiti neku matematičku formulu razloga zašto bi sve to postojalo, a pravi razlog možda može biti toliko jednostavan da ga ne bismo shvatili ozbiljno niti da nam ga Bog osobno kaže. Zato jer, ako uzmemo sve te spike sa iskustvom i učenjem itd., rekao bih da je razlog itekako vezan za sva ta iskustva na način da ga bez istih ne možeš zbilja ni shvatiti.

Ako Bog kaže, "razlog zašto živiš je da bi živio", možda se u tom razlogu skriva toliko detalja i shvaćanja da bismo se svojim propitkivanjem o valjanosti razloga samo udaljili od stvarnog i jednostavnog odgovora.

To bi mogao biti jedan od razloga zašto mi ne znamo ili ne možemo pojmiti razlog postojanja reinkarnacija, nego smo osuđeni na vječita ispitivanja i filozofije. Inače, koji god razlog bio postojanja svemira ili bilo koje nadzagrobne teorije, vjerujem u to da je sve skupa itekako sasvim jednostavno razložno-uzročno-posljedično povezano, samo mi ljudi svojom ludom fizikom i matematikom sve toliko izkompliciramo da ni sami sebe ne razumijemo. Ali takav nam je način razmišljanja na koji smo navikli i iz kojeg nema bijega, ne tako skorog niti tako očitog.
Eh, kad bi fizika i znanost išli objašnjavati razloge zaljubljenosti, završili bi na milijun formula, milijun kemikalija i milijun obrazaca ponašanja ljudskog bića i mozga, a na kraju krajeva, stvar se svede na to kako se osjećaš i što ti sve to nosi sa sobom. study
[Vrh] Go down
Alpha
Admin

Female
Aries Goat

PostajNaslov: Re: Reinkarnacija   uto vel 14, 2012 3:38 pm

Pa, ljudi su prije tisucu godina ZNALI da je zemlja ravna ploca. Zapremamo jedan djelic dimenzija u kojem ne mozemo prakticki nista znati s apsolutnom sigurnoscu. A ajde da kazemo da mozemo. Sto je konacan dokaz i potvrda? Mjerljivost strojem? Jel to znaci da se do unazad 20 godina niti jedan zlocn nije trebao procesirati i kazniti jer zapravo nije bilo fizickih dokaza tipa otisak prsta, dna i sl.? Od kada je ljudsko svjedocanstvo prestalo znaciti ista? I to svjedocanstvo koje se moze podkrijepiti dokazima poput imena, lokacija, gradova, jezika i td. koji su postojali...

Nisu mi bas jasni ti ljudi kojima je tek mjerljivost strojem dokaz necega. Ne tvrdim da reinkarnacija apsolutno postoji. Ali jos sam dalje od tvrdnje da apsolutno ne postoji. Ako pricamo o vjerojatnosti (a to je jedino o cemu mozemo pricati) vise je vjerojatno da postoji nesto sto nazivamo ili tumacimo reinkarnacijom nego da ne postoji nista slicno tome.

Guardian

Male
Scorpio Dragon

PostajNaslov: Re: Reinkarnacija   uto vel 14, 2012 5:49 pm

Većina ljudi nije ni čula za svjedočanstva ljudi koji opisuju svoje prošle živote. Vjerojatno i ti razgovaraš sa drugima kao i ja i većina se iznenadi kad im kažem da postoje ljudi koji se "sjećaju" događaja u kojima su sudjelovali prije svog rođenja. Ljudi za to jednostavno ne znaju, kad im se spomenu neki osjećaji za koje ja znam da ih svi imamo, oni tada kažu, ups pa zar to i svi drugi osjećaju, ja mislio/mislila da to sa mnom nije nešto u redu :)

I tako ljudi kao da ne vjeruju sami sebi. Ne samo da smo se udaljili od prirode i od drugih nego i sami od sebe. I kao što je Lyra rekla u predhodnom postu u Indiji ovakav razgovor uopće ne bi vodili, sve bi se ovo podrazumjevalo. No obzirom mi nismo u Indiji, ona moramo i o reinkarnaciji :)

Pračovjek

Male
Leo Rooster

PostajNaslov: Re: Reinkarnacija   uto vel 14, 2012 11:29 pm

Chakotay je napisao/la:

...ali što ako mi ne možemo doći do odgovora koji bi se zasnivao na činjenicama, što ako čvrstih dokaza nemamo?

Onda ih tražimo.

Alpha je napisao/la:
Da li treba cekati da nam stroj nesto potvrdi da bi vjerovali?

Ne. Očigledno, stroj nam ne treba da bi vjerovali. ;)

Lyra je napisao/la:
Ljudi žele znati, jer se ljudi boje nepoznatog. Strah od nepoznatog nameće potrebu za dokazima.

Tačno. I? Šta se dešava kad ih ne pronađe dovoljno brzo?

Blizzard je napisao/la:
Ako ćemo u cijelosti ići navodima reinkarnacije, onda moramo uzeti u obzir i koegzistenciju svih tih duša, tj. jedna duša utječe na iskustvo druge i obratno. Tako je možda jedna duša odlučila biti to spomenuto dijete kako bi duša majke nešto naučila iz svog postupka, ili iskusila nešto što bi "trebala" iskusiti. Možda je baš to dijete bilo dovoljno da "spoji" dvoje ljudi koji će preživjeti divne trenutke zajedno. Ili šta ja znam, mašti na volju.

Da... a mašta radi... (šta?) ;)

Ima više teškoća oko takvog tumačenja fenomena mrtvorođenčadi. Prva koja mi pada na pamet je da li to dijete, ta duša, sama, slobodnom voljom - odlučuje da nastanjuje dijete koje će umrijeti prije nego se rodi?

Ako da, onda iz toga slijedi da je ona došla zato da bi umrla - to se može posmatrati kao samoubojstvo - iz toga bi slijedilo da su mrtvorođenčad sami izabrali da budu mrtvi - ubili su same sebe. Ne znam kako, doduše, ali tako ispadne. No - zašto? Kažeš: da bi pomogla drugim ljudima. Na osnovu čega su te duše uopšte... kako bi rekao... kvalifikovane da pomažu nekome bez da su prethodno najprije pomogle sebi, da su dosegle savršenstvo, naučile sve što se imalo naučiti - i onda krenule da poučavaju druge? Ako nisu najprije prošle taj stepen, to znači da imaju manu, da su nesavršene - a to opet stavlja znak pitanja na tu njihovu odluku. Tako smisleno, planski utjecati na druge ljude i "poučavati" ih iziskuje, imajući u vidu moralni realizam, ništa manje od bezgrešnosti i savršenstva da se i sami posjeduju. Jer, kako dati ono što ni sam nemaš? Ako jesu prošle taj stepen, onda bi one trebale biti u nirvani. U miru. Konačnoj smrti. To je valjda cilj budizma i čitave priče o reinkarnaciji?

Ako ne, onda to pobija slobodnu volju, a koliko sam ovdje primijetio, na slobodnu volju se stalno stavlja naglasak.

Druga teškoća (iliti aporija): kako se namjerno inducirani pobačaji uklapaju u sveukupnu sliku? Jesu li i oni dirigirani od strane viših sfera (ili kocaka)? Ako jesu, onda to opet pobija slobodnu volju. Ako nisu, ko je odgovoran za takvo što, majka ili dijete? Oboje su duše, i one interaguju jedna s drugom. Da bi sve bilo savršeno, one bi se morale međusobno dogovoriti oko toga šta treba da se desi, i majka i dijete bi tako sporazumno odlučili da se prekine trudnoća. Ukoliko nema tog sporazuma, onda - neovisno o tome ko je ko - jedna duša nameće svoju volju drugoj duši i stavlja je u potčinjen položaj. I ovdje se doista može nešto naučiti, ali to nije ništa posebno, ništa što i inače ne bi mogli naučiti tokom života - da je život i samo postojanje - BORBA VOLJÂ.

Treća teškoća, koja bi bila svojevrsna interpretacija tvog primjera, gdje dijete umire da bi se dvoje ljudi spojilo i bilo sretno zajedno - da li je sreća dvoje ljudi vrijedna smrti jednog nerođenog djeteta? Od koje je važnosti da se to dvoje, baš to dvoje, ljudi spoji i mazi i pazi da nijedno drugo, kako bi rekao, manje ekstremno rješenje nije bilo dovoljno? Zbilja, zar nije moglo drugačije? I ako nije moglo, ZAŠTO JE UOPŠTE MORALO?

I koja bi bila pouka koju bi takve duše mogle izvući iz svega ovoga? "Dok jednom ne smrkne, drugom ne svane?"

Da se nadovežem na Chakov posljednji post: zbilja šta je sa drugim ljudima, onima koji nisu nikad ni čuli za reinkarnaciju - da li i oni imaju takva iskustva? Da li imamo priče Sjevernoameričkih i Južnoameričkih Indijanaca, Inuita, Sibiraca, Aboridžina i pacifičkih naroda o sjećanjima na prošle živote u kojima su bili Kleopatra, mačka ili stidna uš?

Ako je reinkarnacija stvarni fenomen, onda bi ona teško mogla biti genealoški rezervisana samo na Indiju i Orijent - morala bi biti opštesvjetska! I priče o reinkarnaciji bi morale biti slične bez obzira na udaljenost i izolovanost, one bi morale biti prije pravilo a ne izuzetak. Zar ne? scratch

Majmun

Male
Sagittarius Cat

PostajNaslov: Re: Reinkarnacija   sri vel 15, 2012 12:06 am

Mislim da treba razlikovati one teorije koje govore o reinkarnaciji duse kao takve(dakle nekakav atomski entitet po imednu dusa) i one koje govore da se ne reinkarnira dusa,nego vezanosti,projekcije,zelje,strahovi i slicne energetske strukture.U ovo zadnje spada npr ortodoksni budizam i nauk Krishne iz Bhagavat Ghite npr,sa tom razlikom sto Buda negira postojanje entiteta po imenu atman,ali se slaze da se karman opet radja,dok Krisna kaze da atman postoji,da je on ustvari brahman/apsolut,ali da se on ne radja opet jer je transcendentalan karmi,nego se karma opet radja...

Sad zasto su takva ucenja prije svega zastupljena u Indiji je drugo pitanje.Ali opet Indija je ogroman kontinent,nije to sam tamo neka Indija,mala zemljica.To je ogromno prostranstvo,jedan od centara civilizacije covjeka.Takodje,tamo se je njegovao takav pristup,gdje se postovao svaki misticni-filozofski pravac,u vecini slucajeva,tako da kad bi se pojavio covjek sa novom teorijom ne bi ga odma svi klali i proglasavali heretikom,nego bi oni mudri poslusali sta govori pa bi se razne teorije i pravci medjusobno nadopunjavali sto je vremenom dovodilo i do cudnih grananja i mjesanja.Cisto sumnjam da je svaki od tih mistika sve sam smislio iz nova,jer da je tako,niko ga ama bash nista ne bi razumio,dakle oni su morali preuzeti veliki dio vjerovanja ljudi i to nekako promjeniti da bi predstavili svoj model desavanja u realnosti.Nisu mogli ni iz chega napraviti svoju teoriju,jer bi kao takva bila neshvatljiva drugim ljudima.

Takodje smatram da za teoriju o reinkarnaciji nije toliko bitno samo sjecanje na prosli zivot nego nesto skroz drugo.Naime,u pravcima u Indiji gdje se naglasava spoznaja svoje sustine kao Apsoluta koji sanja svoj san,gdje Apsolut u tom jednom specificnom zivotu "sanja" da je nekakav muskarac npr,implicira kad se taj Apsolut probudi i spozna samog sebe i vidi da je njegovo uvjerenje da on nekakav covjek laz i iluzija,te da je on ustvari cjelo vrjeme bio taj Apsolut.Kada se to desi nekome,on logicno mora da pita sebe sljedece pitanje :"Ukoliko sam u ovom zivotu bio apsolut koji je bio zavaran da misli da je covjek,mozda sam u proslom zivotu bio pas,ili macka ili bilo koje zivo bice,nesvjesno svoje prave prirode ! "...

To pitanje mora da dodje,mora.Uopste tu po meni nije nuzno da se takva osoba sjeti proslog zivota ili proslih zivota,nego cistom logikom mora da se zapita to pitanje...Ako sam ja Apsolut,a mislio sam da sam covjek,ko zna sta sam prije mislio,sta sam prije bio....

Druga je stvar sa Budinim objasnjenjem procesa reinkarnacije.On takodje smatra da se reinkarnira karman,s tim sto nije nuzno da ce se ta "licnost" reinkarnirati kao jedan entitet,vec postoji velika sansa da se "razbije" na skup pojedinacnih entiteta,i da se svaki reinkarnira shodno svome energetskom momentu.

dakle,ukoliko je kohezivna sila neke zle,mracne,"lude" licnosti slaba( a slaba je,jer je takva osoba cjela izjedena iznutra od svih tih zala i strahova) sva je prilika da ce se takva licnost nakon smrti raspasti na niz licnosti.Dobra osoba ima cvrst karmicki agregat,i on bi trebao da se odrzi i da se dalje razvija i raste....Budino objasnjavanje reinkarnacije mi se najvise svidja i ima mi najvise smisla.On te pojave gleda kao fizicar.Postoje raznorazne energetske sile u covjeku,koje imaju svoje vektore,intenzitete,pravce,nesto ih veze zajedno a nesto ih odvaja.Takodje,postojanje Ja je samo privid,tj cjeli taj skup misli,osjecaja,emocija i ideja je samo skup pojedinacnih i potpuno nezavisnih umnih reakcija,a zbog neprosvjetljenog stanja svjesti,ne shvata se taj skup,taj agregat nema nezavistan zivot.Npr kad krchag padne i razbije se,budista moze reci da se krcag reinkarnirao.

to je dobra fora...to znaci da npr generalno dobra osoba,nakon smrti moze da "ispljune" neke svoje grjehe te da se reinkarnira nezavisno od nekih grjehova.S druge strane,grjesna osoba se maltene nakon smrti raspadne na jako niske elemente licnosti jer je kohezivna sila koja je u tjelu bila jaka(uprkos sto je osoba bila zla i istrzana),i ti se elementi licnosti nezavisno inkarniraju u odredjenim sferama.

Tu onda vidimo da je jako jako jako mala sansa (iako je to cilj evolucije) da karmicki agregat neke osobe dovoljno sazri da moze da napravi neke kriticne duhovne spoznaje i da shvati Budin nauk npr te zaustavi tu igru,barem na tom nivou...Tesko da ce neko ko je iz zivota u zivot bio cisto zlo,da se odjednom rodi kao plemenito bice,mudro,jakog intelekta,sposobno za totalno prosvjetljenje.

Zasto takvih ucenja nema drugdje ? Pa,nema isto tako ni raznih ucenja iz psihologije,matematike,fizike svuda,sta cemo sad.Tako se desilo.Ipak,nauk o reinkarnaciji je najmanje bitan po meni.

Dakle,napominjem,sustina teorija o reinkarnaciji nije bazirana toliko na sjecanjima o proslim zivotima,nego prije svega kao nuzna posljedica nekih drugih postavki,koje se javljaju nakon jako visokih spoznaja o nama samima i temelju univerzuma,sto nisu svi narodi uspjeli da naprave,ili su uspjeli,ali bash zbog toga sto je npr neki Aztec dozivio stanje nirvane u nekoj pecini i nije imao potreban vokabular da sva svoja iskustva prenese drugim Aztecima npr(koji vjeruju u totalno drugaciji sistem svjeta i bogova),moguce je da takvi prosvjetljeni koji bi u Indiji naisli na plodno tlo,u Azteckoj civilizaciji nisu mogli...Jer jedinostavno bi ih smatrali ludim,ubili bi ih...Pa zamisli ti imas svoj nekakav politeizam bogova,klasicno antropomorfno gledanje svemira,bogova,demona,klasicna projekcija psihizama covjeka na vanjski svjet,gdje se trazi svemirski otac ili majka,rjesavanje edipovih kompleksa,i onda ti usred toga dodje Budin nauk,koji je toliko sofisticiran,da bi ti mogli shvatiti jedino to da je Buda neki demon jer je totalno lud i prica besmislice :) Po meni to je jedan od razloga,zasto takvih teorija nema svuda po svjetu.

[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4

Male
Sagittarius Snake

PostajNaslov: Re: Reinkarnacija   sri vel 15, 2012 2:15 am

@ Archangel
Budem odgovorio, ali ću malo rascjepkati post da se bolje snalazim u svemu tome.

Archangel je napisao/la:
Ima više teškoća oko takvog tumačenja fenomena mrtvorođenčadi. Prva koja mi pada na pamet je da li to dijete, ta duša, sama, slobodnom voljom - odlučuje da nastanjuje dijete koje će umrijeti prije nego se rodi?

Neki tako kažu, da sami biramo što ćemo i kako ćemo zubi

Citat :
Ako da, onda iz toga slijedi da je ona došla zato da bi umrla - to se može posmatrati kao samoubojstvo - iz toga bi slijedilo da su mrtvorođenčad sami izabrali da budu mrtvi - ubili su same sebe. Ne znam kako, doduše, ali tako ispadne. No - zašto? Kažeš: da bi pomogla drugim ljudima. Na osnovu čega su te duše uopšte... kako bi rekao... kvalifikovane da pomažu nekome bez da su prethodno najprije pomogle sebi, da su dosegle savršenstvo, naučile sve što se imalo naučiti - i onda krenule da poučavaju druge? Ako nisu najprije prošle taj stepen, to znači da imaju manu, da su nesavršene - a to opet stavlja znak pitanja na tu njihovu odluku. Tako smisleno, planski utjecati na druge ljude i "poučavati" ih iziskuje, imajući u vidu moralni realizam, ništa manje od bezgrešnosti i savršenstva da se i sami posjeduju. Jer, kako dati ono što ni sam nemaš? Ako jesu prošle taj stepen, onda bi one trebale biti u nirvani. U miru. Konačnoj smrti. To je valjda cilj budizma i čitave priče o reinkarnaciji?

Ako se razmatraju duše kod reinkarnacije, onda pojam samoubojstva dobiva neko drugo značenje. Ono je definirano sa našeg ljudskog stajališta, no ako promatramo nas kao duše, onda takvim izborom duša nije počinila samoubojstvo jer nije ubila sebe. Pristala je umrijeti kao tijelo, no sukladno ideji reinkarnacije o čemu pričamo, duša ne umire s tijelom, već nastavlja dalje. Zato ovdje niti ne bismo trebali pričati o samoubojstvu - jer ga niti nema, akter radnje ne umire nego živi dalje.

Kako mogu učiti druge ako i same nisu "savršene"? U prvom redu pitao bih, zašto bi duša trebala biti savršena i bezgriješna da bi poučavala druge duše? Slično kao što učitelji u srednjoj uče djecu, recimo profesori matematike, a pritom ni sami nemaju savršeno znanje o istoj. Ipak, znaju dovoljno da znaju što da uče i da nešto nauče djecu. To je što se tiče odnosa učitelj-učenik, nisu ni učitelji savršeni, učenjem i oni uče dodatne stvari, ipak da bi nešto naučili druge, dovoljno je da to nešto znamo, pritom ne moramo imati savršeno znanje o nečemu. Takvo stanje vrijedi za naš svijet, ali ne vidim razlog da tu komponentu mijenjamo u odnosu na taj "drugi" svijet, ili nazovimo to kako želimo.
Isto tako, mi možemo nešto pomoći nekome i bez da i sami imamo o tome puno saznanja, jer na kraju krajeva osoba uči za sebe, ne možeš ju ti nešto naučiti ako ona to ne želi. I ta osoba može naučiti nešto iz bezazlene situacije, a naročito nešto iskusiti iz neke nastale situacije do koje dođe.

Citat :
Druga teškoća (iliti aporija): kako se namjerno inducirani pobačaji uklapaju u sveukupnu sliku? Jesu li i oni dirigirani od strane viših sfera (ili kocaka)? Ako jesu, onda to opet pobija slobodnu volju. Ako nisu, ko je odgovoran za takvo što, majka ili dijete? Oboje su duše, i one interaguju jedna s drugom. Da bi sve bilo savršeno, one bi se morale međusobno dogovoriti oko toga šta treba da se desi, i majka i dijete bi tako sporazumno odlučili da se prekine trudnoća. Ukoliko nema tog sporazuma, onda - neovisno o tome ko je ko - jedna duša nameće svoju volju drugoj duši i stavlja je u potčinjen položaj. I ovdje se doista može nešto naučiti, ali to nije ništa posebno, ništa što i inače ne bi mogli naučiti tokom života - da je život i samo postojanje - BORBA VOLJÂ.

Također možemo pitati postoji li sudbina, i ako postoji, na koji način koegzistira sa takozvanom slobodnom voljom. Mi dapače možemo nastaviti ovdje graditi svoju priču da pokrimo pitanja. Iliti moj odgovor na pitanje je "Ne znam, ali možda mogu osmisliti nešto što bi se uklopilo kao odgovor."

Citat :
Treća teškoća, koja bi bila svojevrsna interpretacija tvog primjera, gdje dijete umire da bi se dvoje ljudi spojilo i bilo sretno zajedno - da li je sreća dvoje ljudi vrijedna smrti jednog nerođenog djeteta? Od koje je važnosti da se to dvoje, baš to dvoje, ljudi spoji i mazi i pazi da nijedno drugo, kako bi rekao, manje ekstremno rješenje nije bilo dovoljno? Zbilja, zar nije moglo drugačije? I ako nije moglo, ZAŠTO JE UOPŠTE MORALO?

Ne mogu pričati o perspektivi jedne duše koja se odluči na takav čin, ali mogu pretpostaviti da ako se odluči na tako nešto, da taj svoj čin "žrtve" uopće ne percipira kao smrt sebe u obliku nerođenog djeteta - slično kao u slučaju samoubojstva spomenuto iznad. misli
Ostala pitanja su, rekao bih, vezana isključivo za pojedini slučaj zašto se nešto desilo, dao sam primjer napamet, ali mogao sam osmisliti još drugih stvari. Recimo kao dodatak - možda će to dvoje ljudi zajedno jedno drugom pomoći da prebrode mnoge situacije, itd. itd. Nipošto stvar ne bi stala na sreći i zajedništvu budući da pričamo kako je smisao reinkarnacija neko iskustvo i učenje, ne sreća.

Citat :
I koja bi bila pouka koju bi takve duše mogle izvući iz svega ovoga? "Dok jednom ne smrkne, drugom ne svane?"

Duše izvlače iskustvo i učenje, a mi pitanja i nedoumice. Ako bih baš želio odgovoriti na pitanje zubi

Citat :
Da se nadovežem na Chakov posljednji post: zbilja šta je sa drugim ljudima, onima koji nisu nikad ni čuli za reinkarnaciju - da li i oni imaju takva iskustva? Da li imamo priče Sjevernoameričkih i Južnoameričkih Indijanaca, Inuita, Sibiraca, Aboridžina i pacifičkih naroda o sjećanjima na prošle živote u kojima su bili Kleopatra, mačka ili stidna uš?

Također me interesira odgovor na ta pitanja.
I brdo drugih, recimo kada se uopće duša nastanjuje u tijelu, u kojem razdoblju trudnoće ili kako to ide. Taj dio mi nekako nedostaje u cijeloj toj priči. Dani odgovori iznad su pod pretpostavkom da duša nastanjuje već i fetus i tako nadalje, iako mi možemo pretpostaviti da nije tako. Onda bi se pitanje svelo samo na ovo dvoje ljudi, oca i majku, zašto su izabrali da im dijete umre i tako dalje.
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek

Male
Leo Rooster

PostajNaslov: Re: Reinkarnacija   sri vel 15, 2012 3:07 pm

Samoubistvo nije samoubistvo jer ta smrt nije stvarna? Po tome slijedi i da ubistvo nije ubistvo jer ni ta smrt nije prava. Prema tome, ubiti nekoga je sasvim dozvoljeno, možda čak i poželjno, jer će naučiti da je ova zemaljska egzistencija prolazna i praktički nevažna, a da je bitno samo ono poslije života. Sa tim znanjem, poželjno je one do kojih nam je najviše stalo otpraviti na sljedeću inkarnaciju sa tim znanjem il ubrzati njihov evolutivni put... ili tako nešto...

Lyra je rekla da ovakve rasprave najvjerovatnije ne bi vodili da smo u Indiji. To je krajnje mudra obzervacija, pogotovo ako se shvati u tačno određenom kontekstu... Zato što Indijci nisu među sobom dovoljno raspravljali o ovim stvarima, nemaju ni odgovore... a ako ONI nemaju odgovore, pa... ne znam.... kako, odakle da znamo mi? Teško je naći neki članak pa kopipejstati ovdje kao odgovor.... A mašta? Kvragu, zakaže baš onda kad ne treba... ;)

Ljudi, hajmo smisliti neke odgovore na ova pitanja koja sam dosad postavio, mislim da ih je samo 20-ak! Moramo spasiti vjerovanje u reinkarnaciju! reakcija

Ček malo... ne moramo... Jupi, imam rješenje! Kompartmentalizacija! Odsada ćemo obraćati pažnju samo na one stvari koje joj idu u prilog, a ove ostale ćemo zaboraviti da postoje...

Problem riješen. :P

Guardian

Male
Scorpio Dragon

PostajNaslov: Re: Reinkarnacija   sri vel 15, 2012 4:26 pm

Citat :

Ako je reinkarnacija stvarni fenomen, onda bi ona teško mogla biti genealoški rezervisana samo na Indiju i Orijent - morala bi biti opštesvjetska! I priče o reinkarnaciji bi morale biti slične bez obzira na udaljenost i izolovanost, one bi morale biti prije pravilo a ne izuzetak. Zar ne?
Ne znam, ali sam siguran da su i ti ljudi razmišljali o smrti i o tome što se dešava poslije smirti, što su zaključili, u što su vjerovali? Ne znam, no vrijedilo bi i tome pročitati, jer to što ja ne znam ništa o tome, ne znaći da to i ne postoji.

Što se tiče smrti nerođenih beba ili pak abortusa. Činjenica je da je koncept slobodne volje jako kompleksan i da u bilo kojem primijeru u kojem se govori o tome da jedna osoba nameće svoju volju drugoj, ovaj drugi nema slobodnu volju, a prvi ima, to vrijedi za ubojstvo, silovanje, pljačku, krađu... No ni jedan od tih primjera ne dokazuje postojanje ili ne postojanje reinkarnacije.

Blizzard je napisao/la:
. Onda bi se pitanje svelo samo na ovo dvoje ljudi, oca i majku, zašto su izabrali da im dijete umre i tako dalje.
Zašto netko odabire to što odabire je teško reći i ovdje na Zemlji, zašto netko odabire potrošiti novac u kladionici ili na alkohol, zašto netko mlati svoje dijete, zašto netko vara svoju ženu, zašto netko ogovara svoje prijatelje itd. Teško je to reći, ali se te stvari dešavaju, možda su i nelogične, možda je teško za povjerovati da netko to radi, ali se ipak nešavaju. A ako je nama teško odgovoriti na ova pitanja, koliko je tek teško odgovoriti na pitanje zašto je netko izabrao život koji je izabrao? Barem je meni teško ;)

Superforumaš CE-4

Male
Sagittarius Snake

PostajNaslov: Re: Reinkarnacija   sri vel 15, 2012 8:15 pm

Archangel je napisao/la:
Samoubistvo nije samoubistvo jer ta smrt nije stvarna? Po tome slijedi i da ubistvo nije ubistvo jer ni ta smrt nije prava. Prema tome, ubiti nekoga je sasvim dozvoljeno, možda čak i poželjno, jer će naučiti da je ova zemaljska egzistencija prolazna i praktički nevažna, a da je bitno samo ono poslije života. Sa tim znanjem, poželjno je one do kojih nam je najviše stalo otpraviti na sljedeću inkarnaciju sa tim znanjem il ubrzati njihov evolutivni put... ili tako nešto...

Zakonodavstvo da uzima u obzir reinkarnaciju kao činjenicu, i dalje bi samoubojstvo i ubojstvo ostali iste stvari, s tim da bi u slučaju reinkarnacije navedeni pojmovi dobili neku sasvim novu dimenziju. Ubit ćemo se kao ljudi, ali pritom ne umrijeti. Ubit ću te, a pritom će samo tvoje tijelo umrijeti, a ti ćeš živjeti. Bez reinkarnacije je stvar naprosto jednostavna, tko umre, umre. Dakle, razlika bi bila u toj dodatnoj "dimenziji" poimanja. Tu razliku stvaram jer zapravo ne vidim razlog da se u ta dva slučaja pojmovi ubojstva i samoubojstva poimaju na isti način, morao bi mi malo pojasniti zašto bi se mogli/morali. scratch

Isto tako ne vidim na koji način bi ubiti nekoga bilo na ikakav način poželjno, zato jer ne vidim što bi pojedinac od toga uopće imao. Vidjet će da je ono "tamo" bitnije? Ako pričamo o reinkarnaciji, onda pričamo o tome da je od tamo ta duša i došla i sigurno u tom slučaju ne bi došla u zemaljsku egzistenciju da bi jednostavno umrla i vratila se odakle je i došla. Nema mi baš nikakve logike. Ko da nam Japanci daruju skupi stroj s kojim se možemo povezati i dijeliti osjećaje (kao u filmu surogat), i onda se s tim robotom bacimo s prve zgrade da vidimo kako je to rasporiti se po asfaltu. Tako ja vidim ovo što kažeš. I što od toga imamo onda?

Da bi to bilo poželjno, onda po mojoj logici ljudi niti ne bi trebali postojati, koj će nam drek, da se "ubijamo" u njihovim tijelima? zubi

Archangel je napisao/la:
Moramo spasiti vjerovanje u reinkarnaciju! reakcija

Ako bih se izrazio onako kako to radim face-to-face konverzaciji s nekim, rekao bih: "Jebeš reinkarnaciju, spašavajmo konkretne stvari" zubi
[Vrh] Go down
Lyra
Majmun

Female
Leo Snake
Broj postova : 1396
Registration date : 09.06.2011

PostajNaslov: Re: Reinkarnacija   uto tra 03, 2012 1:19 am

:)

Admin

Female
Aries Goat

PostajNaslov: Re: Reinkarnacija   sub tra 14, 2012 6:04 pm

Blizz...super post ides

Cinjenica je da za sada nemamo dovoljno (cvrstih znanstvenih) dokaza za postojanje reinkarnacije ali imamo jake indicije kako npr. prikazuje filmic koji je postavila Lyra. I za postojanje i za nepostojanje reinkarnacije ili druge dimenzije postojanja mogu se naci argumenti. Npr. argumenti za postojanje su oni koji su vidjeli nesto prilikom klinicke smrti, za nepostojanje su oni koji nisu vidjeli nesto/nista prilikom klinicke smrti. Sad se samo postavlja pitanje sto cemo odabrati proucavati (ili u sto cemo vjerovati). Neki ce proucavati fenomen zivota nakon smrti poput dr. Moodya, a neki ce sve proglasiti igrom mozga, zazmiriti na mnoga iskustva koja govore suprotno i to je to. To je ujedno i najlakse. A mozda se samo radi o nekom strahu. Mozda zvuci nelogicno jer bi covjek pomislio da ljudi koji vjeruju u reinkarnaciju ili neki vid zivota nakon zivota imaju manji strah od smrti ili da cak u to vjeruju kako bi se utjesili i ublazili strah od smrti ali nije bas (uvijek) tako. Puno je lakse biti "kurvin sin" kada ne vjerujes ni u sta, zivis principom "u se, na se i poda se" i boli te briga nego kada vjerujes u nesto.
Od svih vjerovanja mene najvise smrzne bas ideja o reinkarnaciji. Naravski, mogla bih reci "ma, nema tu niceg" sto bi mi, recimo mozda, odgovaralo i jos bih to mogla opravdat okolinom koja je katolicki orijentirana, a katolicizam je protiv ideje o reinkarnaciji i blablabla...uvijek ima nacina da zatvorimo oci pred onim sto nam nije drago i onda je svaki razlog dobar. To je definitivno najlakse ali, meni, i najgluplje i najbesmislenije. Ocito nesto postoji. Ljudi su nesto vidjeli, iskusili, svjedocili...valja to uzeti u obzir. Pokusat vidjeti o cem se radi, ima li tu cega i koliko...
E da...razlog zasto se bas najvise "bojim" reinkarnacije (u koju sam, u principu, prilicno uvjerena kao najvjerojatniju varijantu egzistencije duse ako predpostavimo da dusa postoji) je cinjenica da sam tu sto znaci da sam vec prije (ko zna koliko puta) zabrljala. Osim toga sto ako zabrljam da ni ne znam. Sto ako sam vec do sad dovoljno "zasrala motku" da ima da se reinkarniram zauvijek...i tako :P

PostajNaslov: Re: Reinkarnacija   Today at 7:01 am

[Vrh] Go down

Reinkarnacija
Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 7 / 8.Go to page : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next