Početna stranicaPortalFAQPretraľnikRegistracijaLogin

Share | 

Veliko sazimanje

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Autor/icaPoruka
bukva
Prašina

Male
Sagittarius Pig
Broj postova : 1
Registration date : 30.08.2008

PostajNaslov: Veliko sazimanje   sub kol 30, 2008 10:36 pm

cuo sa za to kao za mogucu teoriju svrsetka svemira...
nakon nekog vremena svemir se prestne siriti i pocne skupljatri sve do takve velicine kakve je bio prije velikog praska...
i onda se dogodi veliki prasak i sve pocne ispocetka...

e sad to vam je sve sto sam ja cou o tome pa sad pitam za vasha misljenja, komentareili spoznaje...
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4

Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Registration date : 15.09.2007

PostajNaslov: Re: Veliko sazimanje   sub kol 30, 2008 10:52 pm

Dobro došao, bukva :)

Da, to je jedna od teorija da se svemir uvijek iznova širi u svojevrsnoj eksploziji - big bang - i onda nakon nekog vremena kolabira natrag, skupi s ei opet eksplodira i tako u nedogled. Druga teorija kaže da se svemir stalno širi i da se više neće sažimati. O svemu tome sigurno će više reći Eclypso :)
[Vrh] Go down
userNejm
Pračovjek

Male
Leo Rooster
Broj postova : 3398
Registration date : 01.10.2007

PostajNaslov: Re: Veliko sazimanje   ned kol 31, 2008 1:13 am

ja sam čuo da u slučaju našeg svemira vrijedi druga teorija, tj. da će se svemir sve više i više širiti i stat će kad mu nestane energije (iako mi ovo nije jasno -> kažu da energija ne nestaje, samo prelazi u novi oblik) energije će biti dok se zadnja zvijezda ne ugasi, a nove se neće stvarati i svemir će pusti vakuum
[Vrh] Go down
OLugo
Riba

Male
Capricorn Snake
Broj postova : 127
Registration date : 29.08.2008

PostajNaslov: Re: Veliko sazimanje   ned kol 31, 2008 10:12 am

nate kaj sam ja siguran.... da mi to nemo doživeli pa nemaš frke...
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4

Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088

PostajNaslov: Re: Veliko sazimanje   pon ruj 01, 2008 4:48 pm

bukva je napisao/la:
cuo sa za to kao za mogucu teoriju svrsetka svemira...
nakon nekog vremena svemir se prestne siriti i pocne skupljatri sve do takve velicine kakve je bio prije velikog praska...
i onda se dogodi veliki prasak i sve pocne ispocetka...

e sad to vam je sve sto sam ja cou o tome pa sad pitam za vasha misljenja, komentareili spoznaje...

Ta teorija je bila veoma popularna u 19. stoljeću, ali prema današnjim saznanjima mogućnost takve sudbine svemira jest veoma mala. Znanstvenici koji se bave proučavanjem dalekih dubina svemira i Dopplerovog pomaka, ustvrdili su da svemir ne usporava širenje, već da ubrzava, a to se pokazalo i pomoću takozvanog Hubbleovog zakona koji govori da se u svemiru zbog metričnog širenja tijela međusobno brže udaljavaju što su međusobno dalja.

Hubbleova konstanta nam govori o proporcionalnosti toga udaljavanja i međusobne udaljenosti... Trenutno iznosi oko 75km/s po megaparseku.
S vremenom se lagano povećava.

Kao razlog širenja svemira znanstvenici krive takozvanu tamnu energiju koja stvara negativan pritisak na okolinu i s time potiče širenje svemira. O toj energiji se ne zna puno, ali pretpostavlja se da čini oko 75% poznatog svemira. Pomoću Hubbleovog zakona i još nekih stvari znanstvenici su otkrili da svemir zapravo ubrzava svoje širenje...
Šansa da se svemir skupi s obzirom na današnja saznanja jest veoma mala.
[Vrh] Go down
OLugo
Riba

Male
Capricorn Snake
Broj postova : 127
Registration date : 29.08.2008

PostajNaslov: Re: Veliko sazimanje   pon ruj 01, 2008 10:10 pm

nice.......
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4

Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088

PostajNaslov: Re: Veliko sazimanje   pon stu 09, 2009 4:21 pm

Dakle, bile su i ostale zasad 2 popularne teorije u vezi širenja svemira.

Prva je opisivala širenje, a potom i sažimanje. Kao glavni razlog sažimanja bila bi prijeđena kritična masa svemira, to jest da će ga vlastita masa opet povući natrag. U takvom svemiru, kako bi se on sažimao, preživljavale bi samo supermasivne crne rupe dok ne bi ostale 2 zadnje megamasivne sa nekim periodom vrtnje jedne oko druge.
Problem sa tom teorijom jest što bi toliko brutalno masivne crne rupe stvarale izuzetno snažne gravitacijske valove koji su već otkriveni u slučaju milijarde puta manje masivnih crnih rupa. Upitno je kakav bi utjecaj na prostor imali ti valovi i bi li onda uopće bilo moguće da bi se svemir opet skupio u točku ili ne.

Druga teorija koja danas ima jake argumente jest vječno širenje svemira. Već sam napisao o tome u postu iznad. Dakle, tamna energija bi bila krivac ubrzanja širenja svemira. Takav svemir bi se prema teoriji širio u nedogled, na kraju bi ostale samo elementarne čestice. Takav svemir bio bi taman ocean elementarnih čestica.

U izgradnji je teorija sa hipersvemirima i crnim rupama kao tunelima između njih. Dakle, tada bi naš svemir bio jedan od mnogih unutar jednog hipersvemira, a ''hiper'' bi označavalo višu dimenzionalnost sveukupne čelije gdje se svi svemiri nalaze. Tada je moguć da ti nižedimenzialni svemiri na neki način ulaze jedan u drugi i izlaze tako van... Ali to su ionako prekomplekse stvari za shvatiti, niti se ima pravih dokaza za tako nešto.
[Vrh] Go down
Kretos
Stanica

Male
Libra Pig
Broj postova : 10
Registration date : 08.12.2009

PostajNaslov: Re: Veliko sazimanje   čet pro 10, 2009 10:03 pm

Pa zapravo postoje 3 teorije o sudbini svemira.
Jedna je ovo veliko sazimanje, druga veliko hladjenje i treca veliko razdiranje. Prema teoriji velikog hladjenja tamna energija je konstantna i zbog toga ce se svemir nastaviti siriti i postepeno hladiti, sto znaci da ce nakon jakooo mnogo milijardi godina svemir dostici ekstremno nisko energetsko stanje u kojemu ce ostati do konacne toplinske smrti sa kojom prestaje svako gibanje i promjena stanja. A prema teoriji velikog razdiranja tamna energija ce s vremenom rast i to ce dovesti do toga da ce se svaka struktura raspasti do posljednjeg atoma. Svemir ce postati nezamislivo razrijedjena mjesavina subatomskih cestica i fotona koji ce se sve vise i vise udaljavati. I zanimljivo je i to da svemir koji bi se urusio u sebe ima jos jedno svojstvo a to je promjena toka vremena. Taj svemir bi izgledao krajnje bizarno : zvijezde bi upijale svjetlost umjesto da zrace, ljudi bi zivjeli zivot od smrti do rodjenja. Nekoliko kozmologa ukljucujuci i Stephena Hawkinga pokusali su matematicki dokzati da li vreme moze teci u suprotnom smjeru ali konacan odgovor jos nisu nasli...
Uglavnom sve zavisi od tamne energije i njezine stvarne kolicine.
[Vrh] Go down
Sponsored content

PostajNaslov: Re: Veliko sazimanje   Today at 9:04 am

[Vrh] Go down

Veliko sazimanje
Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Baćinska jezera -nastavak II.DIO
» Stabanska jezera