Početna stranicaPortalFAQPretraľnikRegistracijaLogin

Share | 

sudbina

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Go to page : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
Autor/icaPoruka
Skulptura
Guardian

Male
Leo Buffalo
Broj postova : 6014
Registration date : 05.09.2009

PostajNaslov: Re: sudbina   čet lis 15, 2009 6:16 pm

Ne razumijem. Sta kako biras? Odlucis nesto i to je to.

Superforumaš CE-4

Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Registration date : 01.10.2007

PostajNaslov: Re: sudbina   čet lis 15, 2009 9:38 pm

Skulptura je napisao/la:
Npr: Hoces li preci cestu na crveno ili ne. Ako predes i pregazi te autobus, to nemozes nazvati sudbinom.

Naravno da možeš, to je stvar pojedinca hoće li to nazvati sudbinom ili ne. Može se i sam izbor nazvati sudbinom, zašto ne... Opet stvar pojedinca miga
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4

Male
Sagittarius Snake

PostajNaslov: Re: sudbina   čet lis 15, 2009 11:20 pm

Gea je napisao/la:

izvrsno si opisao tu "nedefinicuju" sudbine, ali ovaj zadnji odlomak mi se najviše dojmio i nadam se da se nećeš ljutiti ako ga prepišem u svoju knjižicu inteligentih rečenica pametnih osoba :)

Ako ti se sviđa rečeno, samo prepiši miga I zahvaljujem na komplimentu :)
[Vrh] Go down
zvezda
Guardian

Female
Capricorn Rooster
Broj postova : 3230
Registration date : 23.09.2007

PostajNaslov: Re: sudbina   pet lis 16, 2009 2:51 pm

Skulptura je napisao/la:

Na osnovu čega odlučuješ? Koji su ti kriterijumi?
I, najvažnije, koji deo teeb odlučuje???... *

Superforumaš CE-4

Male
Sagittarius Snake

PostajNaslov: Re: sudbina   pet lis 16, 2009 6:49 pm

Zvezda, a kako ti odlučuješ? Koji dio tebe odlučuje?miga
[Vrh] Go down
Skulptura
Guardian

Male
Leo Buffalo

PostajNaslov: Re: sudbina   pet lis 16, 2009 7:13 pm

zvezda je napisao/la:
Skulptura je napisao/la:

Na osnovu čega odlučuješ? Koji su ti kriterijumi?
I, najvažnije, koji deo teeb odlučuje???... *
Sad ti radis filozofiju od najbanalnije stvari na svijetu :) Ako ti je teze odluciti, uzmes papir i olovku pa napises nekoliko stvari za i protiv. Ono sta prevlada to napravis. Inace, neke jednostavnije odluke se, (bar kod mene) desavaju automatski, jednostavno odaberem sta cu. Odlucim na temelju ranijih iskustava ili sta vec.... neznam a i to nema veze sa sudbinom.

@Omega:
nebi se slozio sa tobom. Za mene sudbina oznacava nesto sto je vec predodredeno. Mislim da nas izbor nije predodreden, vec da imamo slobodnu volju i mogucnost odluke. Ako nam je doista sve vec zapisano, svaki nas pokret i odluka, onda nismo nista vise nego strojevi koji rade sto im je u programu. Sa samim time netrebamo niti preuzimati odgovornost za nase postupke jer smo samo "pratili naredbe".
Opet ponavljam da meni teorija sudbine kao takve, nema smisli.

Superforumaš CE-4

Male
Sagittarius Snake

PostajNaslov: Re: sudbina   pet lis 16, 2009 7:19 pm

Ne slažeš se s time da je stvar pojedinca hoće li neki događaj nazvati sudbinom ili ne? Pazi, to sam rekao, ne nešto drugo.

A isto tako ne gledaju svi na sudbinu na isti način kao i ti ;)
[Vrh] Go down
Skulptura
Guardian

Male
Leo Buffalo

PostajNaslov: Re: sudbina   sub lis 17, 2009 1:59 am

Sta se mene tice,pojedinac pojedini dogadaj moze nazvati sudbinom, kolacicem ili kako god zeli. Meni je svejedno. Ja sam samo rekao svoje misljenje o tome. Naravno, netko vjeruje, netko ne. Ja osobno ne. Inace u jako malo stvari vjerujem, a opet vjerujem u sve i svasta.

Admin

Female
Aries Goat
Broj postova : 28999
Registration date : 30.09.2007

PostajNaslov: Re: sudbina   sub lis 17, 2009 10:59 am

@Skulptura...a sto ako sudbina postoji ali vise u nekim grubim crtama... Recimo, kao da roditelj zamisli kako bi njegovo dijete trebalo graditi svoj zivot. Prakticki mu osmisli sudbinu. I sad. Ako je dijete 'slabo', ono ce popustiti roditeljskom pritisku/zelji, ali isto tako moze se destiti da se dijete pobuni i odabere drugi put.

Guardian

Male
Leo Buffalo

PostajNaslov: Re: sudbina   sub lis 17, 2009 12:19 pm

Nazalost, takve stvari se dogadaju. I sam znam jednog 28-godisnjaka, koji je potpuno zdrav, pametan covjek, ali bez mame nikud. Takoder mu je kreirala zivot od vrtica pa do faksa. U pocetku mozda i nije imao nekog izbora, ali odrastao je. Vec sa 15-16 godina donekle znas sta hoces a sta ne u zivotu. No on i dalje slusa svoju mamu i kako ona kaze tako mora biti.
Sad ja neznam u cemu je tu tocno stvar. Kao sto sam rekao, to mozes nazvati sudbinom, i u redu je, ali ja svejedno ostajem pri tome da je, osoba iz navedenog primjera imala mogucnost izbora.

Admin

Female
Aries Goat
Broj postova : 28999
Registration date : 30.09.2007

PostajNaslov: Re: sudbina   sub lis 17, 2009 7:02 pm

To i kazem...postojanje 'sudbine' i slobodne volje istodobno miga

Moderator

Female
Scorpio Snake
Broj postova : 10216
Registration date : 21.04.2009

PostajNaslov: Re: sudbina   sub lis 17, 2009 7:28 pm

e sad me nešto podsjetilo kad ste pisali o gubim crtama sudbine - kao odabirate školovanje kad niste svjesni što želite?
kako ste sigurni da je to (ili bilo što) za vas?
jer ipak to su godine kad roditelji ne utječu previše na vas - gledam po sebi - moji su bili protiv moje odluke o tom pravcu školovanja, jer sam bila dobra učenica,a tamo ne idu tako "dobri"
oduvjek sam znala da želim biti učiteljica - i gle čuda ikao sam odabrala srednju koja nije ni približna tom zanimanju - jedini pravac na akademiji koji sam mogla ispuniti bio je upravo nastavnički
sudbina? ili moj odabir? ili jedno i drugo? zubi

Višestanični organizam

Male
Virgo Horse
Broj postova : 34
Registration date : 06.05.2009

PostajNaslov: Re: sudbina   ned lis 18, 2009 10:47 pm

...Ono sto moras upoznati postoji vjecno i neprestano za sva vremena. Nista od toga nije izvan tebe. Ono sto je izvan tebe su stvari koje su od pocetka bile izvan tebe.
[Vrh] Go down
Skulptura
Guardian

Male
Leo Buffalo

PostajNaslov: Re: sudbina   ned lis 18, 2009 10:59 pm

Gea je napisao/la:
e sad me nešto podsjetilo kad ste pisali o gubim crtama sudbine - kao odabirate školovanje kad niste svjesni što želite?
kako ste sigurni da je to (ili bilo što) za vas?
jer ipak to su godine kad roditelji ne utječu previše na vas - gledam po sebi - moji su bili protiv moje odluke o tom pravcu školovanja, jer sam bila dobra učenica,a tamo ne idu tako "dobri"
oduvjek sam znala da želim biti učiteljica - i gle čuda ikao sam odabrala srednju koja nije ni približna tom zanimanju - jedini pravac na akademiji koji sam mogla ispuniti bio je upravo nastavnički
sudbina? ili moj odabir? ili jedno i drugo? zubi

Moze bit svasta, ali ja bi na to dodao jos: Slucajnost?

Moderator

Female
Scorpio Snake

PostajNaslov: Re: sudbina   pon lis 19, 2009 12:25 am

slučajnosti ne postoje zubo

Guardian

Male
Leo Buffalo

PostajNaslov: Re: sudbina   pon lis 19, 2009 12:36 am

'Oces se ti svadit'? :P Mislim da postoji. Tijek nekih nasumicnih i neplaniranih dogadaja dovede do odredene situacije. Ti ces to mozda nazvati sudbinom, a ja cu reci slucajnost. Na kraju ti dode na isto :P

Superforumaš CE-4

Male
Sagittarius Snake

PostajNaslov: Re: sudbina   uto stu 10, 2009 2:06 am

Slučajnost... Može se definirati s obzirom na nas. Slučajnost bi bila rezultat nasumičnih i neplaniranih događaja. Kao recimo bacanje kocke. Mi ne znamo što će se okrenuti, ima 6 mogućih elementarnih ishoda uz pretpostavku da se kocka ne može zaustaviti na rubu. Rezultat koji se dobi je za nas ''slučajan''.

Međutim pojam slučajnosti van našeg poimanja je malo zeznut. Rekao bih da je sve oko nas uzročno-poljedično deterministički definirano i ostvareno, tako će se na kocki okrenuti broj 6 jer smo joj mi bacanjem dali određenu energiju i početnu brzinu kao i rotaciju, a putem fizike se kocka zaustavila na broju 6 jer nije imala dovoljno energije za dodatan okret.

Drugi primjer. Mi gađamo metu sa strijelom, trudimo se da pogodimo u sredinu, ali promašimo i pogodimo kamermana pokraj. Taj pogodak je bio ''slučajan'' jer to nismo namjeravali, ali ako promatramo fizikalni svijet, tada je strijela odletjela tamo jer smo nespretno zatrzali luk i usmjerili ju u onom smjeru, dali joj početnu kinetičku energiju i kut izbačaja, tu je i otpor zraka kao i vremenski uvjeti, i eto rezultata pogođenog kamermana.

Dakle, moje je mišljenje da je slučajnost samo iluzija naše percepcije svijeta oko nas i da slučajnost ne postoji, da je sve deterministički određeno.
A da ona eventualno postoji može se reći onda dok postoje živa bića sa subjektivnom i nesavršenom percepcijom svijeta. :P
[Vrh] Go down
Skulptura
Guardian

Male
Leo Buffalo

PostajNaslov: Re: sudbina   uto stu 10, 2009 2:37 am

Naravno. Svaka posljedica ima svoj uzrok.
Tako i ova kocka koju bacamo. Slazem se u potpunosti sa svime sto si napisao.

No ja sam sa pojmom slucajnost htio pobiti pojam sudbine.
Dali je doista toj kocki bilo sudeno da se okrene na broj 6? Da imamo genijalni um i da u trenutku, poput racunala mozemo izracunati kojom snagom i putanjom moramo baciti kocku da ishod bude odredeni broj, mogli bismo promjeniti taj rezultat.

Naravno, kao sto kazes, u fizici nema slucajnosti ali mi kao pojedinci te stvari nemozemo predvidjeti niti kontrolirati. Da je tako, dobitak na lotu bi bio moguc za svakoga. Ali nema tog fizicara i matematicara koji bi mogao izracunati koja ce loptica proci kroz onaj kanal. Na tu slucajnost sam ja mislio :P

Guardian

Female
Capricorn Rooster
Broj postova : 3230
Registration date : 23.09.2007

PostajNaslov: Re: sudbina   uto stu 10, 2009 4:40 am

Samo dve stvari:
Ajnštajn: "God does not play dice"...
Svaka posledica ima uzrok. Slažem se. Ali je i posledica uzrok svog uzroka. Povratna sprega... *

Superforumaš CE-4

Male
Sagittarius Snake

PostajNaslov: Re: sudbina   uto stu 10, 2009 6:26 pm

Skulptura je napisao/la:

No ja sam sa pojmom slucajnost htio pobiti pojam sudbine.
Dali je doista toj kocki bilo sudeno da se okrene na broj 6? Da imamo genijalni um i da u trenutku, poput racunala mozemo izracunati kojom snagom i putanjom moramo baciti kocku da ishod bude odredeni broj, mogli bismo promjeniti taj rezultat.

Naravno, kao sto kazes, u fizici nema slucajnosti ali mi kao pojedinci te stvari nemozemo predvidjeti niti kontrolirati. Da je tako, dobitak na lotu bi bio moguc za svakoga. Ali nema tog fizicara i matematicara koji bi mogao izracunati koja ce loptica proci kroz onaj kanal. Na tu slucajnost sam ja mislio :P

Da, znam... :)

Nemam neki konkretan odgovor, ali mogu ponuditi jednu teoriju koja postaje sve popularnija.

Mi prije samog fizičkog života izabiremo kakav život želimo, kakva iskustva, kakvo znanje... Na taj način sami kreiramo svoj život. Potom se ubacujemo u tijelo i živimo po tom nacrtu koji smo sami napravili. Sam nacrt je promjenjiv ukoliko kontaktiramo sa višim entitetima ''čuvarima'' i potom nas mogu ranije povući iz života ako to zatražimo i ako je zahtjev ''valjan''. A do onda živimo po nacrtu, takozvanoj ''sudbini''. Ako bismo mi u nekom trenutku savršeno izračunali kut, putanju i energiju bačene kockice, te bi znali što će se okrenuti, to je sve ionako bilo već zapisano prije, to je bilo predodređeno da se dogodi.

Ovo je ta teorija, iako ne doslovno, to sam otprilike opisao... I tako, zabavno, zar ne zubi

Mislim da nema smisla tražiti dokaz za takvu teoriju, već da je ona tu da se vjeruje u nju ili da se odbaci. Kao recimo u slučaju Boga :D
[Vrh] Go down
Skulptura
Guardian

Male
Leo Buffalo

PostajNaslov: Re: sudbina   uto stu 10, 2009 6:36 pm

Da, za ovu teoriju nemoguce je pronaci dokaz. kao sto kazes, sve ostaje ne vjerovanju. Netko vjeruje a netko ne.
Ja sam u skupini koja ne vjeruje. Ta teorija bi se kosila sa teorijom slobodne volje i odgovornost za nase postupke u ovom slucaju postaje upitna.

Ova teorija sa sobom povlaci i neku vrstu kolektivne svijesti. Jer ako ja nekoga pregazim autom i taj pogine, znaci da sam se ja prije fizickog zivota dogovorio sa tom osobom da cu ju ubiti autom. Sad ostaje pitanje zasto bi zrtva te nesrece odabrala poginuti i zasto bi ja odabrao nekog ubiti.

Teorija da je to zbog toga da nesto naucimo mi ne stoji, jer ne vidim sto bi iz toga naucio.

Superforumaš CE-4

Female
Gemini Buffalo
Broj postova : 12302
Registration date : 09.09.2009

PostajNaslov: Re: sudbina   uto stu 10, 2009 6:47 pm

Zanimljiva teorija, ali pitam se ne bi li onda svi unaprije kreirali "savršene živote" i što bi bilo sa životnim balansom savršenstva-nesavršenstva? misli
Zapravo, ni takav "besprijekorni" koncept života koji bi većina zasigurno izabrala, ne bi mogao opstati u realnom, nesavršenom svijetu.

Na neki način vjerujem u reinkarnaciju i postojanje prijašnjih života, čiji se postupci na neki način mogu reflektirati u ovom životu.
Nisam puno proučavala ta pitanja, tako da nemam potkrijepljenu teoriju niti konkretne poveznice sa pojmom sudbine.
Trebala bi se malo pozabaviti time.

Moderator

Female
Scorpio Snake

PostajNaslov: Re: sudbina   sri stu 11, 2009 1:05 am

u biti to je teorija reinkarnacije koju i ja imam... naša duša mora sve probati, ne nužno redom striktne karme - danas ubojica-sutra žrtva, već kako se "okrene"

u biti možemo i čitavu situaciju gledati u domino efektu - kao što je zvezda napisala posljedica je uzrok svih posljediva
naš um je izabrao i samim time pokrenuo našu sudbinu -
naprimjer da skrenemo desno na raskrižju - jedna domina je pala i tako se strušio niz koji nas očekuje iza desnog ugla - npr. sretnemo znanca
ili odlučimo skrenuri lijevo - e tada je sasvim drugi niz događaja "pao"
ali kao god okrenuli nama je suđeno skrenuti ili desno ili lijevo i time prouzrokovati određeni slijed događaja ... evo tim nekim smijerom idu moje misli o sudbini

Guardian

Male
Leo Buffalo

PostajNaslov: Re: sudbina   sri stu 11, 2009 8:06 pm

Zasto bi nasa dusa trebala sve isprobati? Ako reinkarnacija postoji, mi se ne sjecamo nicega iz proslog zivota tako da mi to bas nema smisla...

Superforumaš CE-4

Male
Sagittarius Snake

PostajNaslov: Re: sudbina   sri stu 11, 2009 9:28 pm

Athena je napisao/la:
Zanimljiva teorija, ali pitam se ne bi li onda svi unaprije kreirali "savršene živote" i što bi bilo sa životnim balansom savršenstva-nesavršenstva? misli
Zapravo, ni takav "besprijekorni" koncept života koji bi većina zasigurno izabrala, ne bi mogao opstati u realnom, nesavršenom svijetu.

To je dobro pitanje, a kao odgovor-teoriju nadovezao bih se na Skulpturino pitanje iznad.
Dakle, zašto mi uopće idemo ovdje učiti? Ne zna se odgovor, ali isto tako se ne zna u kakvom se stanju nalazimo kao duša nakon što fizički umremo. Jel se onda osjećamo nešto prosvjećeniji, jel vidimo svijet drugačijim očima, imamo li onda drugačiju svijest?

Ako pretpostavimo da je na sve odgovor pozitivan i ako pretpostavimo da smo ovamo doista došli učiti iz ''prve ruke'', tada se može dati jedna teorija. Mi kao duše vidimo svašta što sada ne vidimo, ali ono što nam tada nedostaje jest - iskustvo. Kao i ovdje tijekom života, gledamo mi kako čovjek zida 20 godina i jasno nam je već što radi, zašto radi i kako radi, ali kada mi tada prvi puta pokušamo, osjećamo se totalno izgubljeno. Teoriju znamo, ali nikad nismo imali prilike zbilja osjetiti o kakvom je poslu riječ. Povezao bih to sa stanjem duše. Možda mi kao duše možemo vidjeti objektivnije neku situaciju, osjećaje i slično, ali možda u praksi ne znamo kako je to imati te osjećaje, biti u određenoj situaciji i slično.
Zbog toga bi se išlo na prvu ruku ovamo osjetiti sve to, da se ima svjesnost o svemu tome i na temelju iskustva. To nas može dovesti do boljeg razumijevanja situacija nadalje.

Zašto mi zaboravljamo naučeno iz prošlog života kada opet idemo u život? Ne bih rekao da zaboravljamo, nego da nam ostaju ona najdublja stečena znanja, ona bi išla s nama i bila izraženija od ostalih koja bivaju dublje potisnuta. Međutim, kako mi možemo nakon savršena života uzorna vjernika i moraliste postati ubojica? Na to se nudi odgovor da i samo tijelo ima neki karakter. Dakle, spoj duše i tijela bio bi potpun spoj jednog i drugog, da naš karakter nije samo onaj od duše, već je i od tijela, samog mozga. Ni za životinje ne znamo imaju li dušu, to jest bilo je primjera da imaju, ali nije bitno sada. Bitno je da životinje pokazuju različite karaktere. Možda tako ljudsko tijelo ima tu materijalnu stranu koja također ima vlastiti karakter, a s kojim se mi ponekad borimo čitav život.
I onda tijekom života mi upijemo ono najdublje od karaktera tog tijela i sva iskustva koja smo prošli, sve ostalo se duboko potisne u nama kada idemo u život.

Zašto zaboravljamo? Ne znam, ali logično je da ako planiramo učiti, da onda krenemo skoro iz početka drugačijim putem, tako ćemo se lakše skoncentrirati na sam put, a neće nas brinuti problemi iz prošlog života. Jednostavno, zamislite čovjeka koji ima stav da su sve žene ne znam kakve, zbog toga ih mrzi, pljuje i tvrdoglav je ko mazga, on je u pravu i gotovo. I onda da takav čovjek krene u novi život... Taj njegov stav bi ga totalno blokirao za kvalitetno učenje, naučio bi puno manje nego da nema taj stav. Zato, tkogod ili štogod nam briše ili potisne sjećanja, dobro učini. Možda mi to sami učinimo, potisnemo vlastita sjećanja dublje u dušu i tada se prepustimo tijelu... Zato se dubokim hipnozama možemo prisjećati stvari iz prijašnjeg života, jer su u nama, potisnuta duboko, a vjerujem da si ih sami potisnemo iz navedenog razloga. Zato, ne bih rekao da je riječ o zaboravljanju, nego o postiskivanju.

Dakle, to bi bila ovako neka teorija na brzinu :P

Zadnja promjena: Omega; sri stu 11, 2009 9:43 pm; ukupno mijenjano 2 put/a.
[Vrh] Go down
Sponsored content

PostajNaslov: Re: sudbina   Today at 7:26 am

[Vrh] Go down

sudbina
Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 7 / 8.Go to page : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
 Similar topics
-
» Karadayi - epizoda po epizoda 2