Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Savršenstvo

Go down 
+6
Stripy
gothic45
Jaykof
Alpha
floridana
Blizzard
10 posters
Go to page : 1, 2  Next
Autor/icaPoruka
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Savršenstvo Empty
PostajNaslov: Savršenstvo   Savršenstvo Icon_minitimepon ruj 22, 2008 1:58 pm

Ovaj pojam dobro je poznat svima.
Ljudi primjenjuju pojam 'savršenosti' kako bi dočarali vlastito oduševljenje nekom pojavom ili nekim događajem. Puno rjeđe se pojam savršenosti koristi kako bi se opisalo i nešto loše, recimo savršen nesklad.
Sve ovo opisano zapravo je subjektivan doživljaj neke stvari, pojave ili događaja.

Postavlja se pitanje što bi to značio taj pojam? Kada kažemo da je netko savršen ili da je nešto savršeno, da li to znači da se to nešto nalazi unutar većine naših kriterija?

To je subjektivno savršenstvo.

Druga kategorija savršenstva jest objektivno savršenstvo. To je savršenstvo koje se ne gleda sa perspektive živih bića, već na objektivnoj razini koju nažalost ne možemo spoznati.
Što bi bilo objektivno savršenstvo?
[Vrh] Go down
floridana
Legenda foruma CE-4
floridana


Other / Decline to state
Aries Tiger
Broj postova : 27984
Age : 62
Registration date : 22.09.2007

Savršenstvo Empty
PostajNaslov: Re: Savršenstvo   Savršenstvo Icon_minitimepon ruj 22, 2008 4:13 pm

voda je savršeno mokra gica
dali je to objektivno ili u Svemiru postoji još mokrija voda nego ova naša?
[Vrh] Go down
floridana
Legenda foruma CE-4
floridana


Other / Decline to state
Aries Tiger
Broj postova : 27984
Age : 62
Registration date : 22.09.2007

Savršenstvo Empty
PostajNaslov: Re: Savršenstvo   Savršenstvo Icon_minitimepon ruj 22, 2008 4:26 pm

Citat :
Puno rjeđe se pojam savršenosti koristi kako bi se opisalo i nešto loše, recimo savršen nesklad.
zašto bi bilo loše to da je nešto savršeno neskladno? možda je taj nesklad baš tu da netko napravi od njega nešto skladno ili za uspoređivanje pa je opet dobro i savršeno. u skladu nesklad da bi cjienili sklad gica
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Savršenstvo Empty
PostajNaslov: Re: Savršenstvo   Savršenstvo Icon_minitimepon ruj 22, 2008 4:35 pm

Nisi definirala što smatraš savršenstvom ;)

Da, kada ne bi postojao nesklad, tada ne bi bilo niti sklada. Isto tako kada ne bi bilo smrti, tada ne bi bilo niti života.


Zadnja promjena: Eclypso; pon ruj 22, 2008 8:12 pm; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh] Go down
floridana
Legenda foruma CE-4
floridana


Other / Decline to state
Aries Tiger
Broj postova : 27984
Age : 62
Registration date : 22.09.2007

Savršenstvo Empty
PostajNaslov: Re: Savršenstvo   Savršenstvo Icon_minitimepon ruj 22, 2008 4:46 pm

Eclypso je napisao/la:
Nisi definirala što smatraš savršenostvom ;)

Da, kada ne bi postojao nesklad, tada ne bi bilo niti sklada. Isto tako kada ne bi bilo smrti, tada ne bi bilo niti života.
teško je to definirati. recimo ukratko to bi za mene značio sklad, ali sklad opet po mojim mjerilima. s obzirom da mi je teško biti objektivna ne mogu ni definirati objektivno savršenstvo.



i prstom ću te u to oko jer me savršeno nervira taj mig-smajlić cerek. pari neki perverznjak zubi
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Savršenstvo Empty
PostajNaslov: Re: Savršenstvo   Savršenstvo Icon_minitimepon ruj 22, 2008 8:20 pm

floridana je napisao/la:
Eclypso je napisao/la:
Nisi definirala što smatraš savršenostvom ;)
Da, kada ne bi postojao nesklad, tada ne bi bilo niti sklada. Isto tako kada ne bi bilo smrti, tada ne bi bilo niti života.
teško je to definirati. recimo ukratko to bi za mene značio sklad, ali sklad opet po mojim mjerilima. s obzirom da mi je teško biti objektivna ne mogu ni definirati objektivno savršenstvo.

i prstom ću te u to oko jer me savršeno nervira taj mig-smajlić cerek. pari neki perverznjak zubi

Objektivno savrsenstvo je prakticki nemoguce definirati. Mozda bi kroz raspravu mogli doci do nekih zakljucaka...
Gledajuci iz perspektive Svemira da li bi Savrsenstvo znacilo ono sto je u skladu? Kako se Svemir i dalje siri i dovodi se u sklad to bi znacilo da nista nije savrseno samo da tezi tome...

Subjektivno savrsenstvo...ovisi o cem se prica...vrlo je individualno i vjerujem da postoji i to promatrano kroz trenutak. Dakle Savrsenstvo bi bi za nas, ljude, bilo stanje duha.

Flo...zenit cu te!!! lovely hug Ni ja ne mogu vidit tog plavoga :P Zato sam i molila Svjetlo da nam stavi ovoga miga ...meni taj plavi izgleda ko svodnik zubi :P

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Savršenstvo Empty
PostajNaslov: Re: Savršenstvo   Savršenstvo Icon_minitimened stu 09, 2008 10:00 pm

Savršenstvo se može shvatiti i kao granica. Recimo kako ste proveli ovaj dan? Je li bilo dobro? Jako dobro?
Kako bilo da bilo, uvijek može bolje, ali ne može bolje od savršenoga. To bi bila kao nedostižna granica sa strane gdje se stvari grade na sve bolje.
Možemo stvari i rastavljati tako dugo dok ne dođemo do ničega... U tom slučaju 'savršenstvo' i 'ništa' bili bi pojmovi koji označavaju slično, ali suprotno stanje.

Savršenstvo se može shvatiti i kao nepromjenjivost. Ako bi nešto bilo savršeno 'plavo', tada bi to moglo značiti da je to oduvijek plavo, nepromjenjivo.

Ovo su bili pokušaji primjera objektivnog savršenstva tek toliko da tema ne spava, međutim činjenica jest da ne možemo pričati o objektivnoj stvarnosti ukoliko ne računamo subjektivnu, jer svejedno to savršeno 'plavo' bi za nekoga bilo nesavršeno.


Zadnja promjena: Omega; ned stu 09, 2008 10:02 pm; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh] Go down
Jaykof
Pračovjek
Jaykof


Male
Gemini Goat
Broj postova : 2477
Age : 32
Location : Na temi za odbrojavanje do 21.12.2012.
Registration date : 30.07.2008

Savršenstvo Empty
PostajNaslov: Re: Savršenstvo   Savršenstvo Icon_minitimened stu 09, 2008 10:01 pm

Jel može postojat savršeno nesavršenstvo?
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Savršenstvo Empty
PostajNaslov: Re: Savršenstvo   Savršenstvo Icon_minitimened stu 09, 2008 10:04 pm

@Omega...Hm, hm...ne znam bas...mislim da se savrsenstvo moze osjetiti samo u trenutku...dakle u ovom trenutku...cim isti prodje i osjecaj prodje i tada ostaje samo ljuska...jer ako proslost ne postoji...kao ni buducnost...samo ovo sad... I zato cak ako bi smo mogli kazati 'danas sam, u jednom trenutku, osjetio savrsenstvo' - to je proslo...i ostaje ljuska i lijepa uspomena ali ne i savrsenstvo...

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Savršenstvo Empty
PostajNaslov: Re: Savršenstvo   Savršenstvo Icon_minitimened stu 09, 2008 10:06 pm

Jaykoq je napisao/la:
Jel može postojat savršeno nesavršenstvo?
To bi bili svi ostali trenutci izuzev savrsenih...ali savrsenstvo je, u slucaju ljudi, uvijek subjektivno... Ako bi gledali iz neke druge pespektive...Svemira, Boga...mozda je sve Savrsenstvo i u tom slucaju Nesavrsenstvo ne postoji...

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Savršenstvo Empty
PostajNaslov: Re: Savršenstvo   Savršenstvo Icon_minitimened stu 09, 2008 10:09 pm

Jaykoq je napisao/la:
Jel može postojat savršeno nesavršenstvo?

Pojam nesavršenstva bi označavalo mnogo više stanja nego pojam savršenstva. To bi bilo sve što nije savršeno, jel da. U tom slučaju savršeno nesavršenstvo bi u pogledu nepromjenjivosti označavalo sve što nikad ne može biti savršeno.

Kada ne bi postojala živa bića, tada bi sve bilo savršeno jer bi funkcioniralo po zakonima fizike i sve bi bilo točno određeno. Kada su ljudi tu i njihove misli, odmah se javlja i pojam nesavršenstva kao ''nedovoljno dobro''. Postoji li savršeno nesavršenstvo nemoguće je reći, jer subjektivno gledano sve može u određenoj granici za nas postati savršeno, no gledano u slučaju kada nema živih bića, tada savršeno nesavršenstvo ne bi postojalo.
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Savršenstvo Empty
PostajNaslov: Re: Savršenstvo   Savršenstvo Icon_minitimened stu 09, 2008 10:16 pm

Alpha je napisao/la:
@Omega...Hm, hm...ne znam bas...mislim da se savrsenstvo moze osjetiti samo u trenutku...dakle u ovom trenutku...cim isti prodje i osjecaj prodje i tada ostaje samo ljuska...jer ako proslost ne postoji...kao ni buducnost...samo ovo sad... I zato cak ako bi smo mogli kazati 'danas sam, u jednom trenutku, osjetio savrsenstvo' - to je proslo...i ostaje ljuska i lijepa uspomena ali ne i savrsenstvo...

Ovo je teško za reći. Savršenstvo može i trajati ako mi to dopustimo, ipak je sve na nama zapravo.

Ne znam postoji li prošlost, ali ako se gleda po našim mislima, tada postoji. Da, ostaje ta ljuska, ali ne i savršenstvo, no zamislio sam to drugačije. Savršenstvo se može osjetiti u trenutku, ali to je relativno jer naše misli nemaju granica, pa baš zato uvijek može biti bolje zapravo... Ono što sam ja mislio pod savršenstvo jest finalna granica kada ne možemo zamisliti bolje od toga, a to se ne može dogoditi.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Savršenstvo Empty
PostajNaslov: Re: Savršenstvo   Savršenstvo Icon_minitimened stu 09, 2008 10:31 pm

Moze trajati ali je uvijek upravo u tom trenutku...

Utvrdili smo da je Savrsenstvo subjektivno i stoga relativno...ali jedino o takvom mozemo pricati jer zapravo ne znamo sto bi bilo Apsolutno Savrsenstvo...u principu iz perspektive Svemira sve bi bilo/moglo biti Savrsenstvo jer se sve odvija/pokorava po zakonima koji vrijede u istome...pa tako i sve sto se desava na Zemlji...

A sto se tice ljuske subjektivnog savrsenog trenutka...sutra mozda bude neki drugi trenutak koji ce uzrokovati jednak osjecaj pa cak mozda i osjecaj jos veceg/kompletnijeg savrsenstva...ali mislim da to ne umanjuje vazonst/vrijednost/ljepotu onog prije...kao sto ni ljubav prema novoj osobi ne umanjuje ljubav prema ljudima koje vec volis...

_________________
Respect
[Vrh] Go down
gothic45
Dinosaur
gothic45


Male
Gemini Monkey
Broj postova : 359
Age : 31
Location : Ploče
Registration date : 02.11.2008

Savršenstvo Empty
PostajNaslov: Re: Savršenstvo   Savršenstvo Icon_minitimepet pro 19, 2008 4:48 pm

Savrsentvo je maksimalni doseg necega ili nekoga.
[Vrh] Go down
Stripy
Pračovjek
Stripy


Male
Gemini Buffalo
Broj postova : 2514
Age : 50
Registration date : 04.04.2008

Savršenstvo Empty
PostajNaslov: Re: Savršenstvo   Savršenstvo Icon_minitimepet pro 19, 2008 5:00 pm

gothic45 je napisao/la:
Savrsentvo je maksimalni doseg necega ili nekoga.

eto koliko ovi gore filozofiraju zubi a sve je ovdje receno ides
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Savršenstvo Empty
PostajNaslov: Re: Savršenstvo   Savršenstvo Icon_minitimepet pro 19, 2008 5:01 pm

gothic45 je napisao/la:
Savrsentvo je maksimalni doseg necega ili nekoga.

Malo mi ova definicija ne štima. Ja nemam sluha i kad pjevam, moj jedini mogući doseg je da smanjim fušanje na najmanju mjeru. No to nije savršeno pjevanje ni za mene, kamoli za druge. misli
[Vrh] Go down
ThE_IMMORTAL
Majmun
ThE_IMMORTAL


Male
Taurus Goat
Broj postova : 1324
Age : 32
Location : Evanescence Croatia
Registration date : 18.09.2007

Savršenstvo Empty
PostajNaslov: Re: Savršenstvo   Savršenstvo Icon_minitimepet pro 19, 2008 5:25 pm

savrsenstvo je najvece dobro, dobro koje sebi ne moze proturijecit. ono sto je sve sto moze sve...
[Vrh] Go down
gothic45
Dinosaur
gothic45


Male
Gemini Monkey
Broj postova : 359
Age : 31
Location : Ploče
Registration date : 02.11.2008

Savršenstvo Empty
PostajNaslov: Re: Savršenstvo   Savršenstvo Icon_minitimepet pro 19, 2008 5:45 pm

Svjetloisjena je napisao/la:
gothic45 je napisao/la:
Savrsentvo je maksimalni doseg necega ili nekoga.

Malo mi ova definicija ne štima. Ja nemam sluha i kad pjevam, moj jedini mogući doseg je da smanjim fušanje na najmanju mjeru. No to nije savršeno pjevanje ni za mene, kamoli za druge. misli

Savrsenstvo se moze promatrati na dva nacina, osobno i opcenito.
Ti npr. kazes da nemas talenta za pjevanje ali kad se potrudis najvise sto mozes i dođeš do vrha svojih mogucnosti onda si ostvarila osobno savrsentsvo.

Opce savrsentsvo je spoznaja da je netko u necemu najbolji, ali glavni je problem savrsentva tj. naseg percipiranja njega kao takvog prolaznost, mora li nesto biti zauvijek biti savrseno.

Citat :
savrsenstvo je najvece dobro, dobro koje sebi ne moze proturijecit. ono sto je sve sto moze sve...

Ova definicija mi je nekako najbolja ispala.

stripy je napisao/la:
gothic45 je napisao/la:
Savrsentvo je maksimalni doseg necega ili nekoga.

eto koliko ovi gore filozofiraju zubi a sve je ovdje receno ides

hehe hvala zubi
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Savršenstvo Empty
PostajNaslov: Re: Savršenstvo   Savršenstvo Icon_minitimened pro 21, 2008 5:27 pm

stripy je napisao/la:
gothic45 je napisao/la:
Savrsentvo je maksimalni doseg necega ili nekoga.

eto koliko ovi gore filozofiraju zubi a sve je ovdje receno ides

A sad kreni razlagati tu izjavu i vidjet ćeš do čega ćeš doći. Svakako neće biti ništa ''konkretno'', bit će sve puno nepoznanica. Ovakve kratke izjave su lijepe, ali izrazito neprecizne.

Evo recimo ja bih htio znati što to zapravo znači da je savršenstvo maksimalni doseg nečega? Ili zašto bi to bio maksimalni doseg nekoga? zubi
[Vrh] Go down
ThE_IMMORTAL
Majmun
ThE_IMMORTAL


Male
Taurus Goat
Broj postova : 1324
Age : 32
Location : Evanescence Croatia
Registration date : 18.09.2007

Savršenstvo Empty
PostajNaslov: Re: Savršenstvo   Savršenstvo Icon_minitimened pro 21, 2008 7:20 pm

definicija nekog pojma mora biti konkretna. ne smije biti dvosmislena i mora najkrace i najblize objasnjavat sadrzaj tog pojma kojeg definiramo.
pojmovi kao savrsenstvo, ljubav, mrznja, sloboda... nista to nema konkretnu definiciju, odn. ti pojmovi se mozda ne mogu objasnit rijecima...
[Vrh] Go down
gloria_g
Čovjek
gloria_g


Female
Leo Tiger
Broj postova : 4131
Age : 49
Location : Zagreb
Registration date : 16.11.2007

Savršenstvo Empty
PostajNaslov: Re: Savršenstvo   Savršenstvo Icon_minitimepon pro 22, 2008 6:50 pm

zbunjujete me, kaj to znači?

gledajući na skalu, netko je dosegao svojim napretkom i usavršio se do broja 5, a netko može do broja 25.
znači nisu savršeni, samo su na putu prema savršenosti
(na čiji cilj i tako nikada nebu došli - uostalom tko zna na kojem broju skale je savršenstvo)

Bože, o čemu ja??
scratch

lolcina
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Savršenstvo Empty
PostajNaslov: Re: Savršenstvo   Savršenstvo Icon_minitimepon pro 22, 2008 7:22 pm

gloria_g je napisao/la:
zbunjujete me, kaj to znači?

gledajući na skalu, netko je dosegao svojim napretkom i usavršio se do broja 5, a netko može do broja 25.
znači nisu savršeni, samo su na putu prema savršenosti
(na čiji cilj i tako nikada nebu došli - uostalom tko zna na kojem broju skale je savršenstvo)

Bože, o čemu ja??
scratch

lolcina

Ma ne sekiraj se, to je sve samo stvar definicije. kava
[Vrh] Go down
floridana
Legenda foruma CE-4
floridana


Other / Decline to state
Aries Tiger
Broj postova : 27984
Age : 62
Registration date : 22.09.2007

Savršenstvo Empty
PostajNaslov: Re: Savršenstvo   Savršenstvo Icon_minitimepon pro 22, 2008 8:15 pm

Svjetloisjena je napisao/la:
gothic45 je napisao/la:
Savrsentvo je maksimalni doseg necega ili nekoga.

Malo mi ova definicija ne štima. Ja nemam sluha i kad pjevam, moj jedini mogući doseg je da smanjim fušanje na najmanju mjeru. No to nije savršeno pjevanje ni za mene, kamoli za druge. misli

savršeno je za tvoje mogućnosti. drugo je što ti znaš i oni oko tebe da je to nesavršeno ako uspoređuju s drugima. po tome nema na svijetu ili je jako teško naći (zbog samog naćina nalaženja) nekoga tko savršeno pjeva jer uvijek netko možda može savršenije.
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Savršenstvo Empty
PostajNaslov: Re: Savršenstvo   Savršenstvo Icon_minitimepon pro 22, 2008 8:19 pm

Postoje osobno i apsolutno savršenstvo, to su dvije stvari. Treba težiti jednome i drugome, ali se ne previše izjedati kad ga ne postignemo. A zna se da savršenstvo gotovo i nije moguće postići, kao što se ni ideali ne mogu dostići...
[Vrh] Go down
floridana
Legenda foruma CE-4
floridana


Other / Decline to state
Aries Tiger
Broj postova : 27984
Age : 62
Registration date : 22.09.2007

Savršenstvo Empty
PostajNaslov: Re: Savršenstvo   Savršenstvo Icon_minitimepon pro 22, 2008 8:22 pm

ako se ne mogu dostići pitanje je dali savršenstvo uopće postoji
[Vrh] Go down
Sponsored content





Savršenstvo Empty
PostajNaslov: Re: Savršenstvo   Savršenstvo Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Savršenstvo
[Vrh] 
Stranica 1 / 2.Go to page : 1, 2  Next

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Filozofija-
Forum(o)Bir: