Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Mudrost

Go down 
+4
Svjetloisjena
Alpha
arhont
floridana
8 posters
Go to page : Previous  1, 2
Autor/icaPoruka
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Mudrost - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Mudrost   Mudrost - Page 2 Icon_minitimesub lis 04, 2008 1:12 pm

floridana je napisao/la:
"Jedina prava mudrost je u saznanju da ništa ne znaš."
a ova?

Ovaj ništa je po meni višak kao i u Sokratovoj izreci. Kada već spoznaš da ''ništa'' ne znaš, tada automatski nešto ''znaš'' i zato je izreka bez toga ''ništa'' točnija.
No svakako razumijem šta se hoće s time reći.

floridana je napisao/la:
jesi alpha, uspjela si objasniti... i ja nisam primjetila da se ti nešto spetljaš ili da loše objašnjavaš conf1

Alpha zna objasniti nešto, ali ponekad se zapetlja zubi
To je moj subjektivan dojam ofc
ljubi

floridana je napisao/la:
iza svakog velikog muškarca stoji još veća žena zubi

Iza svakog velikog muškarca stoji velika sjena, to je sve :P

Šta bi bila mudrost i mudrac?
Mudrost kao i mudrac je zapravo u ''očima'' promatrača. Sokrat je možda po mnogima bio ''mudar'', ali objektivnu mudrost ne možemo spoznati. Sve što možemo jest na subjektivnoj razini postojanja.

Jedan čovjek je za 1000 ljudi mudar, za 20 je kreten... Je'l to znači da je mudar? Ne, ne znači. On je mudar u očima tih 1000 ljudi, a za druge je ovo drugo.
Mudrost i mudraca možemo definirati samo na subjektivnoj razini jer ne vrijedi kod svih ista definicija.

Ja mudrost povezujem uz pamet. Za mene je mudar čovjek ujedno i pametan čovjek, no mudar čovjek jest onaj koji je spoznao da zapravo 'ne zna'. Kada se to spozna, tada se dobije malo drugačiji pogled na svijet, po meni svakako bolji. To je za mene kao prosvjetljenje.
Dakle mudraca povezujem i uz prosvjetljenje, to je po meni prosvjetljen čovjek.

Šta je sama mudrost isto ovisi o subjektivnom dojmu 'slušatelja'. Dakle, po meni mudrac i mudrost spadaju u istu kategoriju kao i subjektivno savršenstvo, sve ovisi o onima koji slušaju i promatraju. Kako je to na objektivnoj razini ne možemo znati.
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Mudrost - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Mudrost   Mudrost - Page 2 Icon_minitimened svi 24, 2009 2:29 am

Koja je povezanost između mudrosti i genijalnosti?
[Vrh] Go down
Legionar
Moderni čovjek
Legionar


Male
Gemini Dog
Broj postova : 8711
Age : 29
Location : Negdje u mislima
Registration date : 27.07.2008

Mudrost - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Mudrost   Mudrost - Page 2 Icon_minitimened svi 24, 2009 2:33 am

Mislim da se mudrost više povezuje sa duhovnim, a genijalnost s intelektualnim stvarima. No ne mora biti tako.
Mudar čovjek će većinom imati dobar odnos s ljudima jer 'zna' kako s njima, dok za genijalca to ne mora značiti.
No s druge strane, mislim da će genijalac prije nekoga uhvatiti u laži, a mudrac da će nekoga navesti da se izda, tj. da navede nekoga da slučajno prizna laž.

Smatram da se genijalnost manifestira spontano ako se radi u odnosima s drugim ljudima, a mudrost može biti i spontana, ali i planiranih postupaka.

_________________
"Learn what is true in order to do what is right."
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel


Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Age : 42
Location : Leonberg
Registration date : 15.08.2009

Mudrost - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Mudrost   Mudrost - Page 2 Icon_minitimepon ruj 21, 2009 6:24 pm

floridana je napisao/la:
Citat :
Mislim da bi Mudrac bila osoba koja zna prenijeti znanje...mudrost...bit...
onda bi mudrost bila znanje
i ja sam razmišljala (šta je reći cerek ) i teško je definirati mudrost. po mome ona bi bila skup... inteligencije+ znanja +iskustva= mudrost a onaj koji posjeduje ovo bi po nekoj logici bio mudrac. možemo li nešto iz ovoga iizbaciti pa da opet ostane mudrost ili mudrac? mogu li djeca biti mudraci?
od svih mudrih o mudrima i mudrosti mi se najviše svidila ova...
"Poznavati druge je inteligencija; poznavati sebe je prava mudrost. Kontrola drugih je snaga; kontrola sebe samog je prava moć."
za mene je mudrac onaj tko je u stanju kontrolirati samog sebe...a to opet ne ide bez ovog gore... inteligencija+ znanje+ iskustvo
i dali je nužno da mudrac prenosi znanje?

Ne valja brkati znanje i mudrost, ovo prvo je samo jedan od elemenata ovog drugog. Znanje možeš prenijeti, mudrost ne možeš. (Eh, kad ne bi bilo tako…Gdje bi nam bio kraj…?) Sviđa mi se ovo što si napisala: „i ja sam razmišljala (šta je reći ) i teško je definirati mudrost. po mome ona bi bila skup... inteligencije+ znanja +iskustva= mudrost a onaj koji posjeduje ovo bi po nekoj logici bio mudrac.“ E, sa ovim se već može raditi. Ne, definicija mudrosti to svakako nije, ali najbitniji elementi mudrosti – vrlo moguće.

Kad se ovo troje (ili više) sretne u pravom omjeru nastaje protomudrost. Mnogi ljudi (zapravo svi!) posjeduju ove elemente ali se ne zovu mudracima. Ovi navedeni elementi su relativni. Ako uzmemo za referentni sistem običnog čovjeka, neki prosjek najvećeg broja, onda možemo reći da su ti elementi zapravo natprosječno znanje+natprosječna inteligencija+određeno iskustvo=mudrost. Može se biti mudar u mnogim područjima, ali pretpostavljam da se ovdje misli na mudrost u filozofiji, u kom slučaju je potrebna, kao prvo, urođena sklonost postavljanju pronicljivih pitanja vezanih za apstraktuum, kao drugo, sposobnost da se iz uvijek ograničenog dijapazona iskustava ličnih i tuđih iščitaju odgovori na ta pitanja, kao treće, vječito propitkivanje tih odgovora, i četvrto, hrabrost da se uvelo lišće i truli plodovi otresu sa svog drveta mudrosti, kako bi ono moglo dalje da raste.
Jer, čim nešto raste, pa prestane da raste – to odumire.
[Vrh] Go down
zvezda
Guardian
zvezda


Female
Capricorn Rooster
Broj postova : 3245
Age : 42
Location : Gore
Registration date : 23.09.2007

Mudrost - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Mudrost   Mudrost - Page 2 Icon_minitimepon ruj 21, 2009 11:10 pm

Pitanje svakako nije lako, utoliko gore što te termine olako koristimo svakodnevno.
Mudrost bi otprilike bila sinteza visoke inteligencije, iskustva, samokontrole, promišljenosti, pronicljivosti, sposobnosti usmeravanja volje i svesnog delovanja. Mudar čovek je u stalnom dosluhu sa samim sobom, na kojeg budno motri. Ne deluje bez potrebe ali i ne okleva. Itd, itd... Mislim da je dovoljno da se stekne dojam... *

_________________
"...ja sam Bog, ja sam junak, ja sam filozof, ja sam Đavo i ja sam svet, a to je zamoran način da se kaže da ne postojim."
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel


Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Age : 42
Location : Leonberg
Registration date : 15.08.2009

Mudrost - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Mudrost   Mudrost - Page 2 Icon_minitimepon ruj 28, 2009 5:01 pm

mudri ides
[Vrh] Go down
arhont
PraGlodavac
arhont


Male
Aries Horse
Broj postova : 579
Age : 34
Location : Slavonski Brod
Registration date : 06.06.2008

Mudrost - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Mudrost   Mudrost - Page 2 Icon_minitimepet lis 09, 2009 12:41 am

mudrost je neopisiva rijecima, ono je tisina
[Vrh] Go down
zvezda
Guardian
zvezda


Female
Capricorn Rooster
Broj postova : 3245
Age : 42
Location : Gore
Registration date : 23.09.2007

Mudrost - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Mudrost   Mudrost - Page 2 Icon_minitimesub lis 10, 2009 12:41 am

Reči "vuku" snagu mislima. Reči su korak ka otelotvorenju misli.... *

_________________
"...ja sam Bog, ja sam junak, ja sam filozof, ja sam Đavo i ja sam svet, a to je zamoran način da se kaže da ne postojim."
[Vrh] Go down
Sponsored content





Mudrost - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Mudrost   Mudrost - Page 2 Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Mudrost
[Vrh] 
Stranica 2 / 2.Go to page : Previous  1, 2

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Filozofija-
Forum(o)Bir: