Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Gastritis

Go down 
5 posters
Autor/icaPoruka
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Gastritis Empty
PostajNaslov: Gastritis   Gastritis Icon_minitimened ruj 28, 2008 8:36 am

S dolaskom jeseni povećava se broj nekih zdravstvenih tegoba. Gastritis je jedna od njih. Ako se zanemari, može doći do krvarenja iz sluznice želuca ili dvanaesterca što nije nimalo zgodno, zato treba obratiti pažnju na one rane simptome koji nisu uvijek jasno izraženi. Tako smanjujemo šansu da hitno završimo na gastroskopiji što nije nimalo ugodno iskustvo face

ČLANAK:

U slučaju da simptomi traju dulje od 7 dana svakako se obratite liječniku te obavezno napomenite ako uzimate kakve lijekove za bolove ili osteoporozu. Pijete i pušite?
Kako stiže jesen tako su češće tegobe sa želucem: poznato je da se gastritis i čir na želucu javljaju više u proljeće i u jesen.
Često čujemo od poznatih, prijatelja, rođaka "Imam gastritis. To je od stresa".

Upravo želim razjasniti ŠTO je uopće gastritis, kako nastaje, kako se liječi i na kraju: kako ga spriječiti?
Sama riječ gastritis znači upala želučane sluznice a može nastati kao rezultat infekcije bakterijom Helicobacter pylori, uporabom antinlfamatornih lijekova (tipa Voltaren, Aspirin, Ketonal, Brufen i sl), te određenom traumatskom ozljedom koja remeti homeostazu želučane sluznice.

Gastritis može nastati naglo, tada govorimo o AKUTNOM gastritisu a može trajati godinama u kojem slučaju se radi o KRONIČNOM gastritisu.

SIMPTOMI

Bol, pečenje, pritisak u epigastriju
Mučnina
Povraćanje
Gubitak apetita
Nadimanje, podrigivanje
Osjećaj punoće u gornjem trbuhu nakon jela
Gubitak na tjelesnoj masi
Povremeno može doći do želučanog krvarenja ali obično to nije ozbiljno kao kod ulkusa (čira). U slučaju da se jave crne stolice ili povraćanje krvavog sadržaja ODMAH SE JAVITI U OBLIŽNJU HITNU SLUŽBU.

UZROCI:

Sluznica koja oblaže želudac štiti ga od kiseline koja razgrađuje hranu. Čimbenici koji naruše homeostazu uzrokuju oštećenja sluznice te upalu koju zovemo gastritis.
Ti čimbenici jesu:
Bakterijska infekcija. Osobe inficirane bakterijom Helicobacter pylori mogu imati želučane tegobe, najčešće gastritis. Oko polovice svjetske populacije zaraženo je bakterijom ali nemaju svi tegobe. Zašto neki imaju upalu ili čir, a neki ne - nije jasno: na to utječu i mnogi drugi čimbenici: stres, pušenje, način života, prehrana, nasljeđe.

Redovita terapija/korištenje antiinflamatronih lijekova kao što su Aspirin, Voltaren, Brufen, Ketonal uzrokuje akutni ili kronični gastritis jer oštećuju sluznicu želuca.
Povećani unos alkohola
Stres
Reflux (vraćanje) sadržaja iz žučne vrećice u želudac

Autoimuni gastritis: stanje u kojemu organizam sam stvara protutijela koja "napadaju" želučanu sluznicu te uzrokujući upalu/gastritis, češći je u osoba s drugim autoimunim bolestima kao što su Hashimotov tireidoitis, dijabetes mellitus tip 1, Adisonova bolest, pomanjkanje vitamina B12.

Ostalo: gastritis se može javiti kod bolesti kao što su: Crohnova bolest, AIDS; reumatološke te bolesti bubrega i jetara


KADA JE POTREBNO OTIĆI LIJEČNIKU?

Većina ljudi kad-tad u životu doživi probavne tegobe: nadutost, iritaciju želučane sluznice, kiselinu koje prođu same od sebe te nije potrebna dodatna obrada i terapija. U slučaju da simptomi traju dulje od 7 dana svakako se obratite liječniku te obavezno napomenite ako uzimate kakve lijekove za bolove ili osteoporozu.

U slučaju da se javi crna ili krvava stolica odmah se javiti u obližnju hitnu službu.


PRETRAGE I DIJAGNOZA:

Sumnja na gastritis može se postaviti i već nakon uzete anamneze i kliničkog pregleda, kako sam već rekla kod brojnih stanja i bolesti. U blagim slučajevnima nije potrebna dodatna obrada.

Da bi se dobila konačna dijagnoza obično se preporučuju sljedeće pretrage:

Laboratorijski nalazi (kompletna krvna slika, jetrene, bubrežne probe, šećer u krvi, SE, željezo)
Izdisajni test na Helicobacter pylori (dokazuje AKUTNI INFEKT)
protutijela na H. Pylori; dokazuje da ste bili u kontaktu s bakterijom ali ne i da je prisutna u želucu u tom trenutku
Pregled stolice na okultno krvarenje
Gastroskopija
Pasaža želuca ; pregled želuca rentgenom

TERAPIJA/LIJEKOVI

U slučaju da su tegobe prouzrokovane alkoholom i antiinflamatornim lijekovima dovoljno je prestati konzumirati te supstancije.

Ako je uzrok bakterija Helcobacter pylori preporučuje se terapija kombinacijom antibiotika te blokatorima protonske pumpe (Ortanol, Nexium, Controloc i sl).

Budući da kod gastritisa dolazi do iritacije i upale sluznice zbog pojačanog djelovanje želučane kiseline terapija temelji se na supresiji izlučivanja kiseline.
Ima nekoliko načina kako smanjiti količinu želučane kiseline:

Antacidi: Gastal, Rupurut, Belomet
Blokatori izlučivanja kiseline: Peptoran, Ranisal, Famosan, Ulfamid

Blokatori protonske pumpe: Lijekovi koji blokiraju proizvodnju kiseline unutar stanica sluznice želuca: omeprazole (Ortanol), pantoprazol (Controloc, Nolpaza), lanzoprazol (Lanzul, Lanzul S)

Bakterija Helicobacter pylori: za eradikaciju bakterije postoji nekoliko "režima" terapije a uključuju 2 antibiotika te blokator protonske pumpe. Ponekad bakterija ne reagira na terapiju te je kuru potrebno ponoviti a povremeno i poslati na antibiogram: testiranje na koje točno antibiotke Helicobacter reagira.

KAKO SPRJEČITI GASTRITIS?

Paziti na prehranu!!. Ako se jave probavne tegobe pokušajte češće jesti manje obroke te izbjegavajte hranu koja izaziva tegobe, posebice jako začinjenu, masnu i kiselu hranu.
Izbjegavajte alkohol
Prestanite pušiti! (sve neke zabrane, što nam onda u životu preostaje???). Dokazano je da pušenje oštećuje sluznicu želuca te pojačava lučenje kiseline što rezultira upalom (gastritis) te može uzrokovati karcinom želuca. U stvari je pušenje jedan od najvažnijih čimbenika u nastajanju karcinoma želuca.
Izbjegavajte antiinflamatorne antireumatike tipa Voltaren, Brufen, Ketonal. Za bolove koristite paracetamol (Lekadol, Neofen). Uvriježeno je paracetamol koristiti za temperaturu (znači kao antipiretik) a zaboravljamo njegovo izvrsno analgetsko djelovanje bez nepoželjnih utjecaja na sluznicu želuca.

Smanjite stres u svojemu životu. Kako to učiniti? Ako ne možete utjecati na okolinu, utječite na sebe: naučite vladati stresom! A to je puno lakše ako jedete zdravu, kvalitetnu hranu, vježbate redovito, dovoljno spavate i odmorite se te se naučite opustiti.

Za MojDoktor: Mirela Cvijanović dr. med.
Specijalist interne medicine
Poliklinika medikol, Zagreb
[Vrh] Go down
Casper
Dinosaur
Casper


Male
Scorpio Snake
Broj postova : 305
Age : 46
Location : Croatia
Registration date : 10.02.2009

Gastritis Empty
PostajNaslov: Re: Gastritis   Gastritis Icon_minitimepon vel 16, 2009 11:58 pm

Za lječenje gastritisa koristi se i peptoran koji samnjuje izlučivanje pepsina u želucu.

Žgaravica je dosta slična gastritisu i na isti način se može dobiti zbog stresa.
[Vrh] Go down
Miruina
Stanica
Miruina


Female
Gemini Rooster
Broj postova : 17
Age : 42
Registration date : 02.05.2009

Gastritis Empty
PostajNaslov: Re: Gastritis   Gastritis Icon_minitimened svi 03, 2009 3:45 am

Peptoran baš i nije neki dobar lijek :S
Inaće je dobro provjeriti gastrin u serumu (to je hormon koji je zaslužan za ispuštanje kiseline u želudac).
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Gastritis Empty
PostajNaslov: Re: Gastritis   Gastritis Icon_minitimened svi 03, 2009 7:57 am

Controlok je valjda najbolji trenutno, ali se ne daje samo tako, treba proći pretrage onda ide na liječnički recept.
[Vrh] Go down
urbanaaa
Čovjek
urbanaaa


Female
Scorpio Tiger
Broj postova : 3747
Age : 37
Location : Rijeka
Registration date : 24.09.2007

Gastritis Empty
PostajNaslov: Re: Gastritis   Gastritis Icon_minitimened svi 03, 2009 1:54 pm

Ja imam kronično akutni gastritis hahahahaha

Od 2. srednjeg me hebe... doktor je reko da ne smijem pušit, pit alkohol, gazirano, jest fast food... ničeg se ne držim... al bolje mi je sad nego u srednjoj i na 1.oj godini faksa. Rijeđe mi se javljaju simptomi. Meni je to lančana reakcija, kad počnu bolovi u želucu, pečenje, onda slijedi povraćanje, gubitak apetita, napuhanost, ako povraćanje i gubitak apetita traju duže od jednog dana onda i gubim tjelesnu masu...

Peptoran mi djeluje samo ako ga na vrijeme popijem..kad počne povraćanje onda je kasno.
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Gastritis Empty
PostajNaslov: Re: Gastritis   Gastritis Icon_minitimened svi 03, 2009 2:46 pm

Uz spomenute uzroke tipa teška hrana, puno kave i gaziranog, pušenje itd, glavni razlog i okidač je zapravo stres. Kad bismo normalnije živjeli, mislim da nitko ne bi imao gastritis i još puno toga...
[Vrh] Go down
Miruina
Stanica
Miruina


Female
Gemini Rooster
Broj postova : 17
Age : 42
Registration date : 02.05.2009

Gastritis Empty
PostajNaslov: Re: Gastritis   Gastritis Icon_minitimened svi 03, 2009 4:46 pm

Svjetloisjena je napisao/la:
Controlok je valjda najbolji trenutno, ali se ne daje samo tako, treba proći pretrage onda ide na liječnički recept.
Je, trenutno ga pijem, inaće je dosta skup i zato ga baš nedaju samo tako. Posvadila sam se sa svojom doktoricom kad sam došla po još. Naime doktor specijalist koji mi je napravio gastroskopiju, dakle vidio mi je stanje čireva napisao je da moram piti taj lijek 2 puta dnevno mjesec dana a zatim 3 mjeseca jednom dnevno. I dođem ja kod svoje lijene glupače od doktorice po recept i ona se čudi što su meni čirevi bili pukli (a svaki put koj kažem da pazi na lijekove zbog želuca, jel roll )
i ona meni kaaaj? pa to se pije samo 7 dana, ser, ser. I ja sam naravno pila kak mi je specijalist napisao. I dođem ja nedavno opet po lijek i ona meni da kaaaj sam sve popila, da nisam to smjela pit, da sam ja gracilne građe, da je to prejak lijek suspect
A tako mi je isto htjela uvalit da pijem manju dozu antibiotika (imala sam bakteriju) jer kao ljudi to teško podnose. Naravno nisam ju poslušala. Još mi samo treba da mi te bakterije ostanu i da dobijem još čireva neides
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Gastritis Empty
PostajNaslov: Re: Gastritis   Gastritis Icon_minitimened svi 03, 2009 7:59 pm

Ta tvoja doktorica nije sasvim čitava. Da je promijeniš? Nije jako komplicirano ako imaš neku drugu koja te hoće primiti.
Controloc u apotekama ne daju jer je vrlo učinkovit a ljudi bi ga kupovali i njime liječili smetnje koje se sprečavaju na drugi način. Ovu priču gore sam kompletnu prošla, moraš malo paziti, u trojnoj terapiji sam ja recimo dobila vrlo jaku hipoglikemiju kad sam uzimala antibiotik fromilid koji se daje s controlocom i još jednim lijekom, ne mogu se sad sjetiti kojim. Onda mi je doktorica promijenila antibiotik, ali nije smjela dati controloc nego ulsol koji ima slično djelovanje. Tako da imaju oni neka svoja pravila kojih se moraju držati, ali tjedan dana controloca za čireve nije ništa, inače te terapije traju kod ozbiljnijih stvari najmanje četiri tjedna.

Možda je doktorica propisivala previše lijekova općenito pa su je sad stisle kontrole od HZZO-a, no to nije razlog da se štedi na ovakvom pacijentu doh
[Vrh] Go down
Miruina
Stanica
Miruina


Female
Gemini Rooster
Broj postova : 17
Age : 42
Registration date : 02.05.2009

Gastritis Empty
PostajNaslov: Re: Gastritis   Gastritis Icon_minitimeuto svi 05, 2009 12:16 am

A moguće da je htjela uštedit.

Da, promijenit ću ju sigurno. Malo sam se raspitala i čula sam od prijatelja da ima odličnu doktoricu koja svako malo odlazi na seminare i šalje na pretrage i razgovara sa pacijentom. Inaće ne prima nove pacijente ali prijatelj joj je objasnio o čemu se radi pa će me primit :D
Srećom nije mi bila strašna ova trojna terapija, bila sam samo umornija ali sve ostalo je bilo u redu.
[Vrh] Go down
Casper
Dinosaur
Casper


Male
Scorpio Snake
Broj postova : 305
Age : 46
Location : Croatia
Registration date : 10.02.2009

Gastritis Empty
PostajNaslov: Re: Gastritis   Gastritis Icon_minitimepet svi 29, 2009 10:23 am

Svjetloisjena je napisao/la:
Controlok je valjda najbolji trenutno, ali se ne daje samo tako, treba proći pretrage onda ide na liječnički recept.
istin da je controlok najbolji za sad, jer štiti želučanu sluznicu i daje se 1x1 jer ima dugo djelovanje od ostalih lijekova protiv želučanih bolest
[Vrh] Go down
malenaivi
Čovjek
malenaivi


Female
Virgo Rooster
Broj postova : 7178
Age : 42
Registration date : 13.12.2007

Gastritis Empty
PostajNaslov: Re: Gastritis   Gastritis Icon_minitimepet svi 29, 2009 3:36 pm

imam gastritis, nažalost, bol se javlja kad se jako iznerviram
[Vrh] Go down
Casper
Dinosaur
Casper


Male
Scorpio Snake
Broj postova : 305
Age : 46
Location : Croatia
Registration date : 10.02.2009

Gastritis Empty
PostajNaslov: Re: Gastritis   Gastritis Icon_minitimepon pro 28, 2009 8:41 pm

Donat Mg također je dobar protiv žgaravice i gastritisa ako se pije polako 3 puta dnevno po 2 deci mlako (sobna temperatura)
[Vrh] Go down
Sponsored content





Gastritis Empty
PostajNaslov: Re: Gastritis   Gastritis Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Gastritis
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Zdravlje-
Forum(o)Bir: