Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Operirana sova

Go down 
2 posters
Autor/icaPoruka
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Operirana sova Empty
PostajNaslov: Operirana sova   Operirana sova Icon_minitimesub stu 01, 2008 10:24 pm

O ovome sam gledala reportažu na televiziji, u dnevniku mislim, jer autor priloga dobio je CNN-ovu nagradu za svoju kategoriju, što je velika stvar u ogromnoj konkurenciji. No sovica je ipak životinja pa sam temu stavila ovamo.

Citat :
Operirana sova 0375007.17

Prilog o prvoj operaciji sove pod anestezijom, snimljen u Sokolarskom centru u Šibeniku, osvojio je drugo mjesto u kategoriji priča na temu zaštite okoliša za 2008. godinu.

Priča Hrvoja Gunjače o operaciji sove snimljena je u Sokolarskom centru u šibenskoj Dubravi, a snimio ju je Milan Živković, također iz šibenskog studija HTV-a.

Zaštićena ptica, koja bez operacije ne bi preživjela, u prirodu je vraćena dan nakon operacije. Emilio Menđušić, vlasnik Sokolarskog centra, odlučio se za zahvat koji je uključivao narkozu ptice, što dosad nije napravljeno nigdje u svijetu.

Priznala je to i britanska stručnjakinja za sokolarstvo Victoria Norman koja je pratila operaciju, a i sama tridesetak godina operira ptice grabljivice, ali bez anestezije. Primjena anestezije bitna je jer ptica ne doživljava šok, a i dok je mirna može se bolje namjestiti geometrija krila ili sanirati ozljeda.

Sovi iz priče oštećeno je desetak pera na krilu, pa nije mogla letjeti i život joj je time bio u opasnosti. Zahvaljujući banki perja koju je Menđušić organizirao u svome Centru, pronađeno je desetak odgovarajućih te su karbonskim štapićem uspješno spojena sa zdravim ostacima sovina perja.

Nakon kraćeg oporavka u Centru sova je pomoću GPS-a vraćena na istu lokaciju u mjestu Konjevrate, u zaleđu Šibenika, gdje su je lovci i pronašli.

Emisija World Report već 20 godina objavljuje priloge iz gotovo svih zemalja svijeta. Samo proteklog tjedna u programu je sudjelovalo 350 TV-kuća iz 150 zemalja. Prvo mjesto u kategoriji reportaža na temu zdravstva ili okoliša pripalo je priči hongkonške kabelske Fat Camp for Children in Hong Kong.

IZVOR
[Vrh] Go down
floridana
Legenda foruma CE-4
floridana


Other / Decline to state
Aries Tiger
Broj postova : 27984
Age : 62
Registration date : 22.09.2007

Operirana sova Empty
PostajNaslov: Re: Operirana sova   Operirana sova Icon_minitimesub stu 01, 2008 10:40 pm

bila sam u tom centru. odlično je uređen....
a vidila sam i sovu, ne ovu jer je to bilo prije 6 godina. nosili su je neznam odakle njih dvojica pa sam se iznenadila kolika je. nisam mogla vjerovati da je to tolika ptičurina. i pogledala me kava
drago mi je da je baš taj prilog dobio nagradu. vjerovatno će se povećati posjećenost centra a time i olakšati njegovo financiranje.
[Vrh] Go down
 
Operirana sova
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  CE-4 prošireno :: Životinjsko carstvo-
Forum(o)Bir: