Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Razoran potres mogao bi se dogoditi u Dubrovniku

Go down 
+2
floridana
Svjetloisjena
6 posters
Autor/icaPoruka
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Razoran potres mogao bi se dogoditi u Dubrovniku Empty
PostajNaslov: Razoran potres mogao bi se dogoditi u Dubrovniku   Razoran potres mogao bi se dogoditi u Dubrovniku Icon_minitimepet stu 14, 2008 9:50 pm

Danas je u Dubrovniku rano poslijepodne registriran prilično jak potres oko 4 stupnja po Merkaliju. To je izazvalo napise i podsjećanja na studiju koju su proljetos objavili američki i hrvatski znanstvenici.

c/p članka objavljenog OVDJE:

Razoran potres mogao bi se dogoditi u Dubrovniku 0164007.17

Najnovije podrhtavanje tla koje se u petak jako osjetilo u Dubrovniku aktualiziralo je tezu o trusnom području. Seizmolozi smještaju Dubrovnik u tzv. trusna područja koja se protežu na mediteransko-transazijskom pojasu.

Uz Dubrovnik i južnu Dalmaciju u rizično područje spada i predio sjeverno od Rijeke, šire područje Zagreba i Dilj-gora u Slavoniji.

U višestoljetnoj povijesti Dubrovnika zabilježeno je više od tisuću podrhtavanja tla, od kojih je posebno kobno bilo ono iz 1667., koje je uzelo 3000 žrtava te ujedno označilo kraj zlatnoga doba Dubrovačke Republike.

Dubrovčani kao osobito jak pamte potres iz 1979. godine (9 stupnjeva po Mercalliju) te potres iz rujna 1996., kad je stradalo područje Dubrovačkog primorja i Stona. U tri rujanska tjedna stonsko, primorsko i dubrovačko područje prije 12 godina uzdrmalo je više od dvjesto potresa snage između 7 i 8 stupnjeva Mercallijeve ljestvice.

Od potresa iz 1979. Zavod za obnovu Dubrovnika provodi aseizmičku sanaciju zgrada u povijesnoj jezgri pod zaštitom UNESCO-a.

Inače, američko-hrvatska skupina znanstvenika nedavno je ispod mora kod Dubrovnika otkrila 200 kilometara dugačku tektonsku pukotinu. Zbog pukotine, koja se pruža od Dubrovnika prema sjeverozapadu, u budućnosti bi cijeli Balkan mogao biti ugrožen razornim potresima, pa čak i tsunamijima. Iako ti tsunamiji neće biti jaki kao onaj koji je u Indoneziji ubio stotine tisuća ljudi, ipak će poprilično razoriti obalu, upozoravaju stručnjaci, koji su svoj rad proljetos objavili u američkom znanstvenom časopisu Geology.

Prognoze stručnjaka su zastrašujuće, jer prema njihovim prvim predviđanjima, koja u obzir uzimaju dosadašnju seizmičku aktivnost na tom području, govore da nije nemoguće da se dogodi potres jačine sedam Richterovih stupnjeva.

Skupina znanstvenika, pod vodstvom prof. dr. Richarda Benneta sa Sveučilišta Arizona u Tucsonu, otkrila je da novi tektonski rasjed koji prolazi ispod Jadranskog mora gradi nove dalmatinske otoke i dinarske planine.

Istraživanje je pokazalo i da se talijanska “čizma“ približava Hrvatskoj četiri milimetra godišnje. Ako se taj proces nastavi, navodi se u Geologyu, za 50 do 70 milijuna godina moglo bi nestati Jadransko more, a talijanska bi se obala spojila s našom obalom.

Tijekom istraživanja, američko-hrvatska znanstvena skupina koristila se metodom sličnoj funkcioniranju GPS navigacije u automobilima, samo što su to bila statička geodetska mjerenja. Znanstvenici su uspostavili mrežu točaka na kojima su postavili GPS antene, a zatim su sofisticiranom obradom podataka mjerenja pratili relativne pomake između točaka.

U području oko novootkrivenog podmorskog rasjeda u posljednjih 2000 godina nije zabilježen razorniji potres. No, područje u blizini južnog kraja rasjeda jest seizmički aktivno. Tamo je 1667. godine zabilježen snažan potres u Dubrovniku te 1979. godine u Crnoj Gori - naveli su stručnjaci.

Studija prof. Bennetta i njegovih suradnika, objavljena u časopisu Geology, privukla je veliku pozornost uglednih svjetskih medija, uključujući National Geographic i New Scientist, koji ističe “da u popularnoj europskoj turističkoj destinaciji rastu novi otoci”.
[Vrh] Go down
floridana
Legenda foruma CE-4
floridana


Other / Decline to state
Aries Tiger
Broj postova : 27984
Age : 62
Registration date : 22.09.2007

Razoran potres mogao bi se dogoditi u Dubrovniku Empty
PostajNaslov: Re: Razoran potres mogao bi se dogoditi u Dubrovniku   Razoran potres mogao bi se dogoditi u Dubrovniku Icon_minitimepet stu 14, 2008 11:20 pm

šta će nam više otoka nego šta imamo a i ti Talijani nam se opasno približavaju. to oni namjerno da uštede na benzini kad je feragosto cerek
[Vrh] Go down
Sentinel
Čovjek
Sentinel


Male
Gemini Dog
Broj postova : 4571
Age : 41
Location : Outa Space
Registration date : 04.02.2008

Razoran potres mogao bi se dogoditi u Dubrovniku Empty
PostajNaslov: Re: Razoran potres mogao bi se dogoditi u Dubrovniku   Razoran potres mogao bi se dogoditi u Dubrovniku Icon_minitimepet stu 14, 2008 11:44 pm

Svjetloisjena je napisao/la:
Danas je u Dubrovniku rano poslijepodne registriran prilično jak potres oko 4 stupnja po Merkaliju.

Eto bogme jest, dobro je zatreslo, ali doduše malo je trajalo, koje 3-4 sekunde! face
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Razoran potres mogao bi se dogoditi u Dubrovniku Empty
PostajNaslov: Re: Razoran potres mogao bi se dogoditi u Dubrovniku   Razoran potres mogao bi se dogoditi u Dubrovniku Icon_minitimepet stu 14, 2008 11:47 pm

Sentinel je napisao/la:
Svjetloisjena je napisao/la:
Danas je u Dubrovniku rano poslijepodne registriran prilično jak potres oko 4 stupnja po Merkaliju.

Eto bogme jest, dobro je zatreslo, ali doduše malo je trajalo, koje 3-4 sekunde! face

Izvještaj iz prve ruke, hvala, Sentinel i drago mi je da ste svi čitavi lovely
[Vrh] Go down
Cico
PraGlodavac
Cico


Male
Aquarius Tiger
Broj postova : 839
Age : 37
Registration date : 11.10.2008

Razoran potres mogao bi se dogoditi u Dubrovniku Empty
PostajNaslov: Re: Razoran potres mogao bi se dogoditi u Dubrovniku   Razoran potres mogao bi se dogoditi u Dubrovniku Icon_minitimesub stu 15, 2008 12:23 am

da zatreslo, ja sam bio na poslu, kad sam vidio kako u butizi stupovi na katu idu lijevo desno po 10 cm srce mi je stalo...

prvo sam kolegama rekao, "potres" jewr sam mislio da je samo neki lagani, a onda je zaljuljalo ludo...

moja prva reakcija je bila, onda ja nisam sanjao ono sinoc, jer sam sanjao potres proslu noc...

P.S. Sentinel, nisam znao da si iz Dubrovnika
[Vrh] Go down
Sentinel
Čovjek
Sentinel


Male
Gemini Dog
Broj postova : 4571
Age : 41
Location : Outa Space
Registration date : 04.02.2008

Razoran potres mogao bi se dogoditi u Dubrovniku Empty
PostajNaslov: Re: Razoran potres mogao bi se dogoditi u Dubrovniku   Razoran potres mogao bi se dogoditi u Dubrovniku Icon_minitimesub stu 15, 2008 12:41 am

Cico je napisao/la:
da zatreslo, ja sam bio na poslu, kad sam vidio kako u butizi stupovi na katu idu lijevo desno po 10 cm srce mi je stalo...

Dobro sad Cico, 10 cm, helou!!! Pa mislim kenova? roll miga

Citat :
P.S. Sentinel, nisam znao da si iz Dubrovnika

Eto nisam ni ja! kava
[Vrh] Go down
Cico
PraGlodavac
Cico


Male
Aquarius Tiger
Broj postova : 839
Age : 37
Registration date : 11.10.2008

Razoran potres mogao bi se dogoditi u Dubrovniku Empty
PostajNaslov: Re: Razoran potres mogao bi se dogoditi u Dubrovniku   Razoran potres mogao bi se dogoditi u Dubrovniku Icon_minitimesub stu 15, 2008 1:06 am

pa meni je tako izgledalo, valjda od soka ili straha...

da uglavnom je bilo prilicno panicno...

btw. Mokosica city ovdje
[Vrh] Go down
Sentinel
Čovjek
Sentinel


Male
Gemini Dog
Broj postova : 4571
Age : 41
Location : Outa Space
Registration date : 04.02.2008

Razoran potres mogao bi se dogoditi u Dubrovniku Empty
PostajNaslov: Re: Razoran potres mogao bi se dogoditi u Dubrovniku   Razoran potres mogao bi se dogoditi u Dubrovniku Icon_minitimesub stu 15, 2008 2:02 am

Šica, ha?
[Vrh] Go down
floridana
Legenda foruma CE-4
floridana


Other / Decline to state
Aries Tiger
Broj postova : 27984
Age : 62
Registration date : 22.09.2007

Razoran potres mogao bi se dogoditi u Dubrovniku Empty
PostajNaslov: Re: Razoran potres mogao bi se dogoditi u Dubrovniku   Razoran potres mogao bi se dogoditi u Dubrovniku Icon_minitimesub stu 15, 2008 7:59 am

i ja se čudim 10 cm pa sve mislim da su neki viseći stupovi.. inače odvratno je kad trese, naročito kad si na 11. katu pa kad zidovi škripe strah
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Razoran potres mogao bi se dogoditi u Dubrovniku Empty
PostajNaslov: Re: Razoran potres mogao bi se dogoditi u Dubrovniku   Razoran potres mogao bi se dogoditi u Dubrovniku Icon_minitimesub stu 15, 2008 8:57 am

Kod potresa se nikad ne zna kad će stati i kako će biti jak u trenutku kad počne. Valjda ih se zato tako jako bojimo. Kad sam imala 10 godina doživjela sam potres u Furlaniji koji je tamo napravio dar-mar sredinom sedamdesetih, a mi smo živjeli u Sloveniji i taj potres je trajao valjda više od pola minute a kako je epicentar bio daleko udarni valovi su bili dugački i nikad neću zaboraviti ritmično lupanje i škripu ugrađenih ormara - bilo je kao da smo na brodu strah
[Vrh] Go down
Cico
PraGlodavac
Cico


Male
Aquarius Tiger
Broj postova : 839
Age : 37
Registration date : 11.10.2008

Razoran potres mogao bi se dogoditi u Dubrovniku Empty
PostajNaslov: Re: Razoran potres mogao bi se dogoditi u Dubrovniku   Razoran potres mogao bi se dogoditi u Dubrovniku Icon_minitimesub stu 15, 2008 12:28 pm

da, evo gore si spomenula ovaj 96', taj se meni jako duboko urezao u pamcenje... mozda oko 10 na vecer sam se igrao sa sestrom, i ona je pocelo.. samo sam odtrcao u sobu, tamo je bio tata.., gledao sam kako se vrti onako cijela soba i nikako da stane,, uzas, nesto sto se ne zaboravlja..

nakon nekog vremena, opet je udario jos jedan. Da stvar bude jos gora, tu cijelu noc nismo spavali ni ja ni sestra, a cijelu noc je ljuljalo,, jedna obitelj,koja je zivljela na 7. katu ,na vrhu, izasla vani i vani prespavali...

Citat :
inače odvratno je kad trese, naročito kad si na 11. katu pa kad zidovi škripe Boji se

meni skripi i na 6. lol!

Citat :
Šica,ha?

da, a ti??
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Razoran potres mogao bi se dogoditi u Dubrovniku Empty
PostajNaslov: Re: Razoran potres mogao bi se dogoditi u Dubrovniku   Razoran potres mogao bi se dogoditi u Dubrovniku Icon_minitimesub stu 15, 2008 12:32 pm

Sjećam se ja onog dubrovačkog iz '79, ako se ne varam. Bili smo u Zagrebu kod tete na uskršnjem ručku i samo što smo otišli drmnulo je i ovdje, ali smo mi već bili u autu. Teta je pričala da se luster zanjihao - ona je na visini 3-4 kata u staroj zgradi, inače je službeno drugi. '82. kad sam bila u Dubrovniku na maturalcu Knežev dvor je još bio zatvoren, a stari dio Budve kroz koju smo prošli na jednom izletu bio je zatvoren rešetkama...
[Vrh] Go down
Cico
PraGlodavac
Cico


Male
Aquarius Tiger
Broj postova : 839
Age : 37
Registration date : 11.10.2008

Razoran potres mogao bi se dogoditi u Dubrovniku Empty
PostajNaslov: Re: Razoran potres mogao bi se dogoditi u Dubrovniku   Razoran potres mogao bi se dogoditi u Dubrovniku Icon_minitimesub stu 15, 2008 12:35 pm

da, treslo i u ZG??

jak je onda taj bio, al nisam bio ni u planu tad, tako da ne znam...
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Razoran potres mogao bi se dogoditi u Dubrovniku Empty
PostajNaslov: Re: Razoran potres mogao bi se dogoditi u Dubrovniku   Razoran potres mogao bi se dogoditi u Dubrovniku Icon_minitimesub stu 15, 2008 12:37 pm

A ja završavala osnovnu... mudri
[Vrh] Go down
m@lena
Višestanični organizam
m@lena


Female
Gemini Goat
Broj postova : 88
Age : 32
Registration date : 13.10.2008

Razoran potres mogao bi se dogoditi u Dubrovniku Empty
PostajNaslov: Re: Razoran potres mogao bi se dogoditi u Dubrovniku   Razoran potres mogao bi se dogoditi u Dubrovniku Icon_minitimepon stu 17, 2008 10:39 pm

nesjecam se oveg 96god...bila sam mala hehehe....
ali ovo u petak mi je bilo prvi put da sam osjetila potres..

bila sam u hotelu na praksi..kad je to pocelo,samo sam uhvatila prijateljicu za ruku,tanjuri se poceli trest,gosti zbunjeni..ma drama..

iza toga jos 5 min su mi se noge tresle..bilo je uzas.imala sam osjecaj da propadamo..nije bilo ljepo:(.nebi htjela da se ponovi...

al kasnje smo komentirali sto da je pao luster na pod..koji ko zna koliko kosta..jbg ipak hotel od 5 zvjezdica..hehehe...:)
[Vrh] Go down
Cico
PraGlodavac
Cico


Male
Aquarius Tiger
Broj postova : 839
Age : 37
Registration date : 11.10.2008

Razoran potres mogao bi se dogoditi u Dubrovniku Empty
PostajNaslov: Re: Razoran potres mogao bi se dogoditi u Dubrovniku   Razoran potres mogao bi se dogoditi u Dubrovniku Icon_minitimepon tra 06, 2009 11:28 pm

onda, jel itko strahuje???

http://www.tportal.hr/vijesti/hrvatska/16295/Hrvatsku-svake-minute-trese-slab-potres.html

kazu da bi nas mogao zadesiti i jaci potrs od ovog u Italiji :(
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Razoran potres mogao bi se dogoditi u Dubrovniku Empty
PostajNaslov: Re: Razoran potres mogao bi se dogoditi u Dubrovniku   Razoran potres mogao bi se dogoditi u Dubrovniku Icon_minitimeuto tra 07, 2009 1:36 am

Ma krasno, živim u Zagrebu, a za nekoliko dana putujem u Dubrovnik. Dakle samo čekam gdje će me drmnuti zubo
[Vrh] Go down
Cico
PraGlodavac
Cico


Male
Aquarius Tiger
Broj postova : 839
Age : 37
Registration date : 11.10.2008

Razoran potres mogao bi se dogoditi u Dubrovniku Empty
PostajNaslov: Re: Razoran potres mogao bi se dogoditi u Dubrovniku   Razoran potres mogao bi se dogoditi u Dubrovniku Icon_minitimeuto tra 07, 2009 10:46 am

lose za tebe :( valjda ce drmnuti dok budes u zraku :P
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Razoran potres mogao bi se dogoditi u Dubrovniku Empty
PostajNaslov: Re: Razoran potres mogao bi se dogoditi u Dubrovniku   Razoran potres mogao bi se dogoditi u Dubrovniku Icon_minitimeuto tra 07, 2009 11:44 am

Kazu da su tipa koji je upozoravao na potres u Italiji optuzili da siri paniku...ko zna je li i kakve sankcije pretrpio...i sto sad...hoce li bit sankcija za one koji su ga usutkavali?

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Cico
PraGlodavac
Cico


Male
Aquarius Tiger
Broj postova : 839
Age : 37
Registration date : 11.10.2008

Razoran potres mogao bi se dogoditi u Dubrovniku Empty
PostajNaslov: Re: Razoran potres mogao bi se dogoditi u Dubrovniku   Razoran potres mogao bi se dogoditi u Dubrovniku Icon_minitimeuto tra 07, 2009 11:49 am

da i ja sam jucer sirio paniku da cemo i mi pretpriti jedan jako veliki potres...

kazu kad se pojavi velika magla da prijeti velika nevolja...

tako barem kazu stari ljudi ovdje u nas ( potres,rat ili glad)

jucer je bila veeelika magla u Dubrovniku, ja takvu nisam vidio u zivotu...

http://www.hrt.hr/index.php?id=48&tx_ttnews[tt_news]=34769&tx_ttnews[backPid]=38&cHash=913149ebee

http://dulist.hr/content/view/4095/69/
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Razoran potres mogao bi se dogoditi u Dubrovniku Empty
PostajNaslov: Re: Razoran potres mogao bi se dogoditi u Dubrovniku   Razoran potres mogao bi se dogoditi u Dubrovniku Icon_minitimeuto tra 07, 2009 11:58 am

U Splitu je tri dana magle za redom bilo...i to je trajala dugo u dan...ono, ocekivala sam da ce je sunce otopiti ali nije...

Isto tako je ta magla bila na citavom podrucju srednjeg Jadrana, a vidim i juznog...

Sto se tice narodnih vjerovanja...eh, ima ih puno koja imaju smisla ali i puno koji su praznovjerje temeljeno na neznanju pa kad se desi neka rijetka pojava (kao magla u Dalmaciji) to prozovu losim znakom.
Iako je magla za Dalmaciju rijetkost (pogotovo ovakva) meteorolozi objasnjavaju kako je ona moguca bas u ovom dijelu godine. Dakle, ocito postoji znanje o tome.

Ipak, moram reci da je zbilja bilo neugodno i neobicno...par dana te magle...brrr...a sad ako se sto i dogodi ispast ce da zbilja magla ima neke veze s time :P

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Razoran potres mogao bi se dogoditi u Dubrovniku Empty
PostajNaslov: Re: Razoran potres mogao bi se dogoditi u Dubrovniku   Razoran potres mogao bi se dogoditi u Dubrovniku Icon_minitimeuto tra 07, 2009 10:11 pm

Cico je napisao/la:
lose za tebe :( valjda ce drmnuti dok budes u zraku :P

Ne letim nego idem busom zubo

I ja sam vidjela loše znakove, ali oni se često pojavljuju kad se bojimo.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Razoran potres mogao bi se dogoditi u Dubrovniku Empty
PostajNaslov: Re: Razoran potres mogao bi se dogoditi u Dubrovniku   Razoran potres mogao bi se dogoditi u Dubrovniku Icon_minitimesri tra 08, 2009 12:53 am

Sto bi zacilo da se prvo moramo bojati da bi ih primjetili...a sto ako ih prvo primjetimo, a bez da vidimo razlog za strah?

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Sponsored content





Razoran potres mogao bi se dogoditi u Dubrovniku Empty
PostajNaslov: Re: Razoran potres mogao bi se dogoditi u Dubrovniku   Razoran potres mogao bi se dogoditi u Dubrovniku Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Razoran potres mogao bi se dogoditi u Dubrovniku
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Baklava u Dubrovniku - 75kn
» vicevi..
» Kako si mogao?!

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Znanost i tehnologija-
Forum(o)Bir: