Početna stranicaPortalFAQPretraľnikRegistracijaLogin

Share | 

nagrada "Kiklop"

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 

treba li Nives dobiti nagradu "Kiklop" za knjigu "Gola istina"
da
36%
 36% [ 4 ]
ne
64%
 64% [ 7 ]
Ukupno glasova : 11

Autor/icaPoruka
floridana
Legenda foruma CE-4

Female
Aries Tiger
Broj postova : 27939
Registration date : 22.09.2007

PostajNaslov: nagrada "Kiklop"   sri pro 10, 2008 4:14 pm

Citat :
Knjižna nagrada Kiklop dodjeljuje se u 13 kategorija, o dobitnicima 12 kategorija navodno odlučuje brojno glasačko tijelo, dok je Hit godine jedina kategorija koja se dodjeljuje prema rezultatima istraživanja agencije Puls o čitanosti i prodaji knjiga.
više ovdje

ove godine će izgeda biti ukinuta nagrada zbog knjige Nives Celzijus "Gola istina" koja je po broju prodanih prmjeraka postala hit i prema tim kriterijima bi je trebala dobiti.
pitanje je....treba li Nives Celzijus dobiti nagradu za knjigu "Gola istina" bez obzira na njenu kvalitetu?

Zadnja promjena: Čarolija; čet pro 11, 2008 8:26 am; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4

Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Registration date : 15.09.2007

PostajNaslov: Re: nagrada "Kiklop"   čet pro 11, 2008 1:20 am

Pa ako su unaprijed odredili da će nagradu u jednoj od kategorija dobiti najprodavanija knjiga, zar je uistinu bilo tako teško predvidjeti što će se dogoditi? no

"Kiklop" je Marinkovićev roman koji jako cijenim i mislim da bi trebao biti dodijeljen samo stručno ocijenjenim djelima vrlo visoke i najviše kategorije. Autorici bi se mogfla dodijeliti ista nagrada, ali s nekim drugim imenom, da se stvari ne brkaju.

Ili se možda u Celzijusici skriva neka nova Austenica zubo

Btw, ne mogu glasovati jer nagrada u anketi nije imenovana. Nisam za to da dobije nagradu Kiklop, ali nagradu za najprodavaniju knjigu, ako se to pokaže istinitim, zašto ne...
[Vrh] Go down
floridana
Legenda foruma CE-4

Female
Aries Tiger
Broj postova : 27939
Registration date : 22.09.2007

PostajNaslov: Re: nagrada "Kiklop"   čet pro 11, 2008 8:30 am

dodala sam koja nagrada pa možeš glasati premda mislim da je bilo jasno na koju se odnosi :)
ako se dosad davala i u kategoriji najprodavanije ne vidim razloga da se ne dodijeli i ovaj put bez obzira na kvalitetu i način prodaje.
[Vrh] Go down
gloria_g
Čovjek

Female
Leo Tiger
Broj postova : 4131
Registration date : 16.11.2007

PostajNaslov: Re: nagrada "Kiklop"   čet pro 11, 2008 5:58 pm

ma čitam po medijima tu sagu, ali nigdje nisam pročitala koji su točno, eksplicitno kriteriji za dodjelu te nagrade. članci su mi prilično nejasni u vezi s tim.
ako je broj prodanih knjiga kriterij pri dodjeli te nagrade, a pritom nitko drugi nije prodao više od Nives, onda nema dileme da nije ok ako ju ne primi, to je čista diskriminacija, zbog lika i djela Nives.
ali ako su kriteriji stručnosti književna vrijednost itd..., onda definitivno o tome moraju dati svoju riječ.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin

Female
Aries Goat
Broj postova : 28999
Registration date : 30.09.2007

PostajNaslov: Re: nagrada "Kiklop"   čet pro 11, 2008 6:19 pm

Mislim da ju je zena posteno zasluzila ako je nagrada za najprodavajiju knjigu...kao sto je vec receno...

To sto je knjiga takava kakva jeste (u biti ne znam kakva je jer nisam citala al mogu predpostavit) je upravo to sto ju je i prodalo i sto je pokazalo jedan opci profil Rvacke nacije. E, sad bi ovi sto dijele nagrade da smo mi fensi-smensi narod i sve u bijelim rukavicama i da ispadne da mi samo citamo Bracu Karamazove i tako to dej after dej...al nismo...mi smo polupismena nacija koja se pali na narodnjake, BB i trash literaturu u kojoj se nada da ce naci sto vise traceva i diskriminirajucih informacija kako bi se istima nasladjivali govoreci sebi kako oni sami bolji od drugih... E pa Nives je dala narodu sto zeli i nek sad dobije nagradu... Nitko ne dovodi u pitanje kad neki glazbenik proda odredjeni broj ploca pa postane zlatni, platinasti i sl. Kod nas bi najvjerojatnije Ceca pokupila tu nagradu...ili opet Nives ako nastavi sa onim pjevanjem u koje se upustila...

Medjutim...ima nesto sto mi je nejasno...svuda se govori da je Kiklop nagrada za najprodavaniju knjigu...u tom slucaju nije diskutabilno tko je prodao najvise...al na Wikipedji pise ovo:

Kiklop je nagrada koja se dodjeljuje svake godine u okviru Pulskog festivala knjiga i autora. "Sa(n)jam knjige u Istri" utemeljio je nagradu Kiklop 22. septembra 2004.
Nagrada se dodjeljuje u sljedećim kategorijama:
* urednik/urednica godine
* biblioteka godine
* prozno djelo godine
* debitantska knjiga godine
* pjesnička zbirka godine
* knjiga eseja godine
* publicistička knjiga godine
* dječja knjiga godine
* knjiga inozemnog autora/autorice godine
* prijevod godine
* oblikovanje knjige godine

Čovjek

Female
Leo Tiger

PostajNaslov: Re: nagrada "Kiklop"   čet pro 11, 2008 6:25 pm

e pa nigdje ne vidim da piše naprodavanija knjiga godine. u koju bi onda to kategoriju spadalo od ovih nabrojanih??
[Vrh] Go down
meli
Pračovjek

Female
Pisces Dragon
Broj postova : 3492
Registration date : 15.02.2008

PostajNaslov: Re: nagrada "Kiklop"   pet pro 12, 2008 10:12 am

gloria_g je napisao/la:
ako je broj prodanih knjiga kriterij pri dodjeli te nagrade, a pritom nitko drugi nije prodao više od Nives, onda nema dileme da nije ok ako ju ne primi, to je čista diskriminacija, zbog lika i djela Nives.
ali ako su kriteriji stručnosti književna vrijednost itd..., onda definitivno o tome moraju dati svoju riječ.

U potpunosti se slažem s time. Ako su kriteriji, kako se navodi u medijima, najprodavanija knjiga, onda je trebala dobiti.
I dobro veli Nives da je to pljuska i ljudima-čitačima koji su knjigu kupili, naravno većina nas se ne slaže s tim da je to kvalitetna knjiga i da je Nives književnica, no očito je preko 40 000 ljudi koji su kupili njenu knjigu nešto vidjeli u njoj.
Definitivno je nagrada trebala biti dodijeljenja, a druge godine ako su uvidjeli da kriterij ne valja su ga trebali promijeniti.

Znači sad već svi znate da sam glasala sa da!!
[Vrh] Go down
meli
Pračovjek

Female
Pisces Dragon

PostajNaslov: Re: nagrada "Kiklop"   pet pro 12, 2008 10:15 am

Alpha je napisao/la:

Kiklop je nagrada koja se dodjeljuje svake godine u okviru Pulskog festivala knjiga i autora. "Sa(n)jam knjige u Istri" utemeljio je nagradu Kiklop 22. septembra 2004.
Nagrada se dodjeljuje u sljedećim kategorijama:
* urednik/urednica godine
* biblioteka godine
* prozno djelo godine
* debitantska knjiga godine
* pjesnička zbirka godine
* knjiga eseja godine
* publicistička knjiga godine
* dječja knjiga godine
* knjiga inozemnog autora/autorice godine
* prijevod godine
* oblikovanje knjige godine

Osim ovih koje si navel apostoji i kategorija:
HIT GODINE,
dodjeljuje se autoru i nakladniku iz Hrvatske temeljem podataka o prodaji i čitanosti knjiga koje provodi Puls, nezavisna agencija za istraživanje tržišta i javnog mnijenja.

U toj kategoriji je Nivesina knjiga trebala dobiti.
[Vrh] Go down
meli
Pračovjek

Female
Pisces Dragon

PostajNaslov: Re: nagrada "Kiklop"   pet pro 12, 2008 10:22 am

Ovo je isječak iz članka sa dnevnik.hr - sa prekjučerašnje dodjele nagrada Kiklop:

Književna nagrada 'Kiklop' u kategoriji 'hita godine', koja se dodjeljuje autoru i nakladniku iz Hrvatske na temelju podataka o prodaji i čitanosti knjiga nije dodijeljena, a službeno obrazloženje je da to nije učinjeno zbog manjkavosti metodologije prikupljanja tih podataka. Naime, ove je godine po rezultatima ispitivanja tržišta i javnog mnijenja Nezavisne agencije PULS o čitanosti i prodaji knjiga, nagradu za hit godine trebala dobiti Nives Celzijus za knjigu 'Gola istina', no, Udruga 'San(j)am knjige u Istri', kako tvrdi, zbog neslaganja s metodologijom ispitivanja odlučila je da neće dodijeliti nagradu.
evo malo sumnjivog razloga zašto nagrada nije dodijeljena, nek onda barem kaže iskreno što je rarlog, meni je ovo zaista licemjerno.
[Vrh] Go down
gloria_g
Čovjek

Female
Leo Tiger

PostajNaslov: Re: nagrada "Kiklop"   pet pro 12, 2008 5:58 pm

sama Nives mi djeluje (reći ću djeluje jer ju nisam upoznala pa nemam pojma dal je takva, a i tko sam ja da karakteriziram ljude) jeftino i vulgarno, al moram priznati da knjigu nisam čitala, pa čak ni s tog gledišta nemam blage veze jel knjiga umjetnička vrijednost ili je šund.
još jedan razlog da ne glasam...fakat nemam pojma...
[Vrh] Go down
meli
Pračovjek

Female
Pisces Dragon

PostajNaslov: Re: nagrada "Kiklop"   ned pro 14, 2008 11:38 am

Uopće se na radi o tome da li je njena knjiga šund ili umjetnost (mada je jako malo vjerojatno da nešto takvo može biti umjetnost), no nagrada je trebala dobiti jer je najprodavanija knjiga (prema kriterijima HITA godine). A to nije mjerilo dali je nešto umjetnost ili šund. Zapravo se više čitaju lakše knjige, neki plitki ljubići kod kojih već na početku znaš kako će završiti neko neka prava vrijedna literatura.
[Vrh] Go down
Sponsored content

PostajNaslov: Re: nagrada "Kiklop"   Today at 9:26 pm

[Vrh] Go down

nagrada "Kiklop"
Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Novi "FORESTER" - recenzijica
» Ishrana iz prirode - "SREMUŠ"
» NOVI FOTO/VIDEO NATJEČAJ "ZIMA"
» "RUBY"Mlada lisica kao kučni ljubimac.
» Homemade survival stove "Armagedon" po Valar God-u