Početna stranicaPortalFAQPretraľnikRegistracijaLogin

Share | 

Da li koristimo 100% mogućnosti mozga?

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Go to page : Previous  1, 2, 3, 4, 5

Koristimo li 100% mozga
Mislim da koristimo
9%
 9% [ 9 ]
Mislim da ne koristimo
91%
 91% [ 95 ]
Ukupno glasova : 104

Autor/icaPoruka
zvezda
Guardian

Female
Capricorn Rooster
Broj postova : 3230
Registration date : 23.09.2007

PostajNaslov: Re: Da li koristimo 100% mogućnosti mozga?   sub tra 17, 2010 7:54 pm

marin je napisao/la:
mene zanima jedna stvar,vratimo se upovijest 10 000 godina,20,tisuca ili 30 tisuca,sto se dogodilo da ajmo ca rec glupog neandrtalca nastao moderan covijek,pametan lijep.zgodan,
nije to bas puno u cijeloj evoluciji,kakav je bia njihov mozak,koliko su ga oni koristili,

Možda su i oni bili, pametni, lepi i zgodni... ;)
Šalim se, naravno. Pretpostavljam da misliš na pećinske ljude. Ako je ono što mi smatramo tačno, onda je verovatno došlo do nekakve genetske mutacije. Sada, kako je do nje došlo je široka tema za raspravu. Mogla je biti spontana. Isto tako, mogla je biti deo pripadnika neke naprednije civilizacije (sa ove ili neke druge planete, iz ove ili neke druge dimenzije). Sve je stvar uverenja, a različitih teorija (kao i dokaza koji ih podržavaju) je mnogo, od detaljnih nacrta Sirijusa koje su imali Dogoni, pa do Piramida. Širom planete nalaze se ostaci civilizacija koje su, po svemu sudeći, bile napredne. Crteži iz Altamire su procenjeni na oko 60.000 godina starosti, tako da se pitam je li apsurdno uopšte išta pouzdano tvrditi. Meni lično je mnogo verovatnije da je ljudska rasa (ili rase) oduvek ili užasno dugo ovde, ili vremena kao takvog i nema. Ili se sve vrti u krug, civilizacije dostižu svoje vrhunce i uništavaju se ili bivaju pokošene kataklizmama, a pećinski ljudi su samo povremene zaostale skupine koje devoluiraju... Ko zna?
Uhhhhhhhhhhhhhhh...... moj post je katastrofa.
Ali to je delom zato jer je i tvoje pitanje preopširno, pa ja pucam na sve strane. Pitaj nešto preciznije... :) *

Višestanični organizam

Male
Scorpio Goat
Broj postova : 56
Registration date : 13.04.2010

PostajNaslov: Re: Da li koristimo 100% mogućnosti mozga?   sub tra 17, 2010 8:27 pm

u pravo si pitanje je preopsirno ali istovremeno i tako jednostavno,vidis da se trebamo pitat ko smo?odakle dolazimo?sta radimo ode?
sta je mozak koliko je razvijen,koliko je razvijen u sai babe?jesmo li mi neandrtalci prema njemu ili ostalim duhovnim vodjama?
majmun,pracovijek,pecinski,neandrtalac,pa prema vamo do nas sta se dogodilo to nek takodavno ljudi moj ne vise mozda cak od 10 000 godina,a to je nista sprema evolucije,to je sekunda,neznan
[Vrh] Go down
zvezda
Guardian

Female
Capricorn Rooster

PostajNaslov: Re: Da li koristimo 100% mogućnosti mozga?   sub tra 17, 2010 8:41 pm

Imaš gomilu pitanja, ali imaš li neke odgovore? Ili bar ideje? Nagoveštaje?...
Tražiš li ih? I kako?... *

Višestanični organizam

Male
Scorpio Goat

PostajNaslov: Re: Da li koristimo 100% mogućnosti mozga?   sub tra 17, 2010 8:48 pm

neman odgovore,neman ideje samo pitan sta vi mislite
[Vrh] Go down
zvezda
Guardian

Female
Capricorn Rooster

PostajNaslov: Re: Da li koristimo 100% mogućnosti mozga?   sub tra 17, 2010 8:51 pm

Ja mislim i previše, kada sebi dozvolim taj luksuz.
Zato mi dobro dođe da me neko tematski ograniči...
Jer uživam u takvim vrstama traganja i ne smeta mi da se izgubim... ;) *

Višestanični organizam

Male
Scorpio Goat

PostajNaslov: Re: Da li koristimo 100% mogućnosti mozga?   sub tra 17, 2010 8:57 pm

izgubis u cemu......hm
[/i][/b][/url]
[Vrh] Go down
zvezda
Guardian

Female
Capricorn Rooster

PostajNaslov: Re: Da li koristimo 100% mogućnosti mozga?   sub tra 17, 2010 8:59 pm

U sebi... U beskrajnim svetovima...
Jasno?... ;) *

Višestanični organizam

Male
Scorpio Goat

PostajNaslov: Re: Da li koristimo 100% mogućnosti mozga?   sub tra 17, 2010 9:04 pm

nisi jedina,ali nemoj ic predaleko draga nije dobro,
zivimo zivot,nemoj drugima cinit sta ne zelis da tebi cine,voli sve,pruzaj ljubav,ne mrzi i sami ce ti se putevi otvorit,iako je teze malo ljudima koji su prepuni ljubavi
[Vrh] Go down
zvezda
Guardian

Female
Capricorn Rooster

PostajNaslov: Re: Da li koristimo 100% mogućnosti mozga?   sub tra 17, 2010 10:39 pm

Nisi prvi koji mi daje ovaj prvi savet...
I u pravu si. :)

I ovaj razgovor (čisto da ne bude zabune) spada pod temu o iskorišćenosti potencijala ljudskog mozga... Istražiti svetove u nama... Sve je u nama, i mi smo u svemu...
Kako?
Ako se odstrani deo mozga (ili postane nefunkcionalan - ne predlažem lobotomiju), mozak nastavlja da radi kao celina. Tu se svaki deo ponaša kao celina... *

Višestanični organizam

Male
Scorpio Goat

PostajNaslov: Re: Da li koristimo 100% mogućnosti mozga?   sub tra 17, 2010 11:10 pm

na svaku mogucu temu koliko vidin ides u krajnost i zelis sve svatit u 5 minuti,neki cili zivot meditiraju,posvetu zivot pa na kraj opet nista neznaju
ivimo zivot,nemoj drugima cinit sta ne zelis da tebi cine,voli sve,pruzaj ljubav,ne mrzi i sami ce ti se putevi otvorit,iako je teze malo ljudima koji su prepuni ljubavi,ovo san ti gori napisa
[Vrh] Go down
zvezda
Guardian

Female
Capricorn Rooster

PostajNaslov: Re: Da li koristimo 100% mogućnosti mozga?   sub tra 17, 2010 11:15 pm

Ma, to i radim...
Samo što nemam baš nameru ceo život čekati i ne spoznati ništa... mislim da sam dovoljno takvih života već pregurala preko glave...
Naravno, ne očekujem nikakvo "instant prosvetljenje". To je smešno i popularno zaglepljivanje, samo pratim sopstveni tempo i mogućnosti... *

Dinosaur

Male
Gemini Rooster
Broj postova : 483
Registration date : 10.09.2009

PostajNaslov: Re: Da li koristimo 100% mogućnosti mozga?   sub tra 24, 2010 10:48 pm

a ko je to izracunao 2%, i kako zna gde je 100%. nije moguce to izracunati i mazda mi i koristimo 100% mozga ali neki koji misle da imaju koji procenat vise govore o 2%,ako me razumete. Niko ali niko JOS to ne moze da izracuna
[Vrh] Go down
BlackQueen
Prašina

Female
Scorpio Rooster
Broj postova : 1
Registration date : 25.12.2011

PostajNaslov: Re: Da li koristimo 100% mogućnosti mozga?   uto pro 27, 2011 2:00 pm

Ovisi kako se gleda na stvar.
Npr. ako govorimo o tome koliki dio mozga koristimo na svjesno razmišljanje, kreativnost, intuiciju (tzv. više moždane funkcije), to je jedna stvar, ali kad uzmemo u obzir da mozak upravlja i funkcioniranjem organizma ... hm?

Čisto laički razmišljam, tko zna koliki dio mozga koristimo za počohat rit kad nas svrbi, a koliki da uopće zasvrbi; ili na disanje, ili npr. na mahanje rukom da otjeramo muhu s lica. Također, osjećaj gladi ili sitosti - dolazi iz mozga, gledanje, hodanje, govorenje, slušanje, smijanje... itd. itd.
Plus, treba računati i da nam je i hard-disk (memorija, pamćenje, uspomene...) smješten u mozgu. Netko je ranije spomenuo staničnu memoriju, no koliko se meni čini - ako ima nešto u tome, onda je stanična memorija zadužena za neke opće ljudske funkcije, ono što kažemo da nam je "zapisano u genima", instinkt za preživljavanje.
Ne bih baš rekla da se stanična memorija odnosi i na pamćenje izlaska kad se fren napio ko prase i sl. A i to treba negdje smjestit.

Tak da ako zborjimo sve za što je mozak odgovoran i zaslužan, jednostavno mi nije logično da bi nekih 10-20% bilo dovoljno.
Mada, rado bih vidjela "račun" - npr. (brojke lupam bezveze)
disanje - 0,17%;
gledanje - 0,7%;
prepoznavanje mamine rođakinje u tramvaju + smišljanje načina kako istu izbjeć - 2,4%
itd. itd.
I na kraju - koliki dio mozga koristi mozak za vlastito funkcioniranje?
Baš me zanima je li se itko bavio takvim proračunima...
No, kad se sve zbroji, ipak mislim da koristimo dobar dio mozga, a naravno, dio ostaje neiskorišten, možda kao rezerva za daljnje mogućnosti i razvoj. doh
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek

Male
Libra Dog
Broj postova : 6272
Registration date : 26.05.2009

PostajNaslov: Re: Da li koristimo 100% mogućnosti mozga?   uto pro 27, 2011 3:22 pm

Kad se kaže da čovjek koristi X% mozga, a ostatak je neiskorišten, tada se govori o tome da se koristi X% u nekom određenom trenutku. Ne da se samo X% koristi uopće.
Kad bi koristili 100% mozga u svakom trenutku, tada bi nam mozak vrlo brzo "izgorio", što se može primijetiti kod osoba koje dulje vremena konzumiraju droge i slične umjetne supstance.
Mozak nije napravljen da stalno radi na 100%.
Ako se pak promatraju moždani režnjevi i određeni centri u mozgu, tada u određenom trenutku komuniciraju neke zone u mozgu u ovisnosti o vanjskim zahtjevima. Budući da se tu radi o visokoparalelnoj neuronskoj mreži, mnogo neurona iz više zona u mozgu komunicira da bi pokrenulo određeni dio tijela i dalo neku vanjsku akciju. Pritom, veći dio mozga zapravo djeluje tijekom jednog dana. Ne 100%, ali jedan vrlo visoki postotak mozga bude aktivan, pogotovo ako smo se bavili različitim tipovima aktivnosti. Dalje se govori o intenzitetu i trajanju aktivacije u pojedinom dijelu mozga. Svakako da sva područja nisu jednako aktivna kod raznih ljudi, a neka područja nisu aktivna kod većine ljudi tijekom jednog prosječnog dana.

Pračovjek

Male
Virgo Dragon
Broj postova : 2438
Registration date : 07.11.2010

PostajNaslov: Re: Da li koristimo 100% mogućnosti mozga?   čet sij 19, 2012 5:28 pm

mislim da ne koristimo...@
[Vrh] Go down
Sin_Nanna
Majmun

Male
Libra Dragon
Broj postova : 1550
Registration date : 10.06.2011

PostajNaslov: Re: Da li koristimo 100% mogućnosti mozga?   čet sij 19, 2012 8:27 pm

Naravno da ne koristimo jer bismo, u suprotnom, bili super ljudi.
[Vrh] Go down
bros
Majmun

Male
Leo Cat
Broj postova : 1348
Registration date : 01.12.2009

PostajNaslov: Re: Da li koristimo 100% mogućnosti mozga?   čet sij 19, 2012 8:54 pm

-Hm, mozda uvijek koristimo 100% trenutnih mogucnosti. confused

-Ne koristimo cijeli mozak, ali ljudski mozak je dosta fleksibilan te je moguce stvaranje veza na do tada ne koristenom djelu ako se drugi dio osteti. Dio sigurno sluzi i kao rezerva. Mozda bi se moglo dodati jos umjetnih inputa na te rezervne dijelove nekako.?:)

-Dali imamo mogucnosti koje ne koristimo odgovor je svakako da.

Sta bi realno mogli bolje razviti?
Sjecate se onog decka koji je koristo eko kao i radari da vidi?

http://www.youtube.com/watch?v=YBv79LKfMt4
ili ovo:
http://thelinguistblogger.wordpress.com/2008/09/30/the-wisdom-of-a-man-who-knows-115-languages/

i naravno:

http://topdocumentaryfilms.com/the-boy-with-the-incredible-brain/
[Vrh] Go down
Sponsored content

PostajNaslov: Re: Da li koristimo 100% mogućnosti mozga?   Today at 11:09 am

[Vrh] Go down

Da li koristimo 100% mogućnosti mozga?
Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 5 / 5.Go to page : Previous  1, 2, 3, 4, 5
 Similar topics
-
» Biljka budučnosti, žrtva zavjere ... KONOPLJA