Početna stranicaPortalFAQPretraľnikRegistracijaLogin

Share | 

Bog sve zna - kontradikcija?

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Go to page : 1, 2, 3, 4, 5  Next
Autor/icaPoruka
Blizzard
Superforumaš CE-4

Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Registration date : 01.10.2007

PostajNaslov: Bog sve zna - kontradikcija?   sub sij 03, 2009 6:06 am

Ne znam je li ovo pravi podforum za ovu temu, ali odlučio sam ovdje otvoriti ovu temu jer je vezana uz našeg dragog Boga.

Zna se kako se tvrdi da je Bog svemoguć, On može apsolutno sve i zna sve... Naslušao sam se ovakvih tvrdnji, no, ako se logički razmisli, tada se dovodi u pitanje ta mitska ''svemogućnost'' Boga.

Razmislite ovako: Bog sve zna i sve može. To bi bila neka opća definicija svemoćnosti, zar ne? E sad, ako On doista sve zna, tada to znači da On zna kako će završiti naš život, što ćemo sve napraviti i na koji način... No ako je doista tako, tada bi to značilo da postoji sudbina, a nadalje to bi značilo da ne postoji naša slobodna volja niti izbori, jer sve je predodređeno, On ZNA što će i kako biti.

Primjer: Na ulici nas zaustavi prolaznik i pita nas možemo li mu posuditi mobitel za kratki poziv. Pred nama se javlja ''izbor'', mi možemo tom čovjeku posuditi mobitel za taj poziv, a možemo ga i odbiti i nastaviti starom rutom. Ako Bog zna što ćemo mi učiniti, tada doista ne postoji izbor, postoji samo zadana ruta kojom mi trebamo proći... Kontradikcija Božjeg znanja?

Da bismo mogli izabrati, tada mora postojati i naša volja, slobodna volja koja to omogućuje, jer inače se ne radi o izboru. Ako ne postoje izbori, tada ne postoji niti naša slobodna volja, mi smo robovi zadanog puta, sudbine. Kontradikcija?

Mnogi govore da se 'loši' ljudi trebaju promijeniti i postati 'bolji', no može li se čovjek sam promijeniti ako nema njegove slobodne volje za to? Mijenjamo li se mi samo zbog zadane sudbine? To bi značilo da se mi ne mijenjamo zbog vlastitih postupaka, nego zbog sudbine koju Bog zna. Kontradikcija?

I na kraju ako ne postoje izbori, ne postoji naša slobodna volja, tada ne postoji niti odgovornost jer kako možemo biti odgovorni za nešto što smo napravili bez ostavljenog izbora, kao robovi zadanoga puta? Da usporedim, nalazimo se u kutiji u nekom tunelu, a iza nas sporo se kreće vlak prema nama. Dolazi do nas i gura nas prema naprijed i nikuda ne možemo pobjeći. Kada izađemo van iz tunela, mi smo odgovorni zašto smo izašli. Kontradikcija?

Mene zanima što imate za reči na ovu temu, ove moje primjere i iznesena mišljenja... Napokon, zna li Bog sve ili nam je s razlogom dao slobodnu volju i mogućnost izbora? Ili vi definirate slobodnu volju, izbore i odgovornost na temelju predodređene sudbine?
[Vrh] Go down
floridana
Legenda foruma CE-4

Female
Aries Tiger
Broj postova : 27939
Registration date : 22.09.2007

PostajNaslov: Re: Bog sve zna - kontradikcija?   sub sij 03, 2009 10:05 am

pokušat ću to objasniti ovako. ako zamislimo da je Bog superkompjuter onda on zna forumulu i može izračunati konačni ishod. mi smo ti koji imamo slobodnu volju a on je svemoguć pa može izračunati kad napravimo neki postupak konačni ishod naših djelovanja. dakle, budućnost nije određena jednim tunelom već ima pitaj Boga zubi koliko kombinacija.
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4

Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Registration date : 15.09.2007

PostajNaslov: Re: Bog sve zna - kontradikcija?   sub sij 03, 2009 11:42 am

Ovo što si napisao je točno za naš trenutni linearni način života. Ovdje smo gdje jesmo, da, i imamo slobodnu volju birati u svakom trenutku. To zapravo nije privilegija slobodne volje nego obaveza djelovanja. Djelovanjem mi se na neki način određujemo u svakom trenutku, čak i kad odlučimo ništa ne napraviti jer nedjelovanje također ima učinak na našu okolinu, nikakvo pranje ruku od onoga što jesmo ili nismo učinili ne dolazi u obzir. Istočnjaci tu prisilu na djelovanje nazivaju karmom i kad budeš čitao, a čitat ćeš tu lektiru prije ili kasnije budući da si jako zainteresiran za tematiku, vidjet ćeš da puno mudrih ljudi tvrdi da se treba uzdići iznad karme kako bi se izbjegao njezin učinak (ona je zakon uzroka i posljedica koji prilično mehanički djeluje i koji moramo proučiti u zemaljskim inkarnacijama). Dakle, mi imamo mogućnost slobodno odlučivati u tim zadanim okvirima. Taj naš naizgled slobodan izbor služi tome da shvatimo da smo slobodni i kompetentni tek kad se uskladimo s voljom Božjom. Jednom kad čovjek dopusti da Bog upravlja njegovim postupcima, dakle kad mu se preda i prepusti, onda je učinio zapravo jedini čin slobodne volje koji je uistinu čin slobodne volje. No to se ne može učiniti pukim intelektualiziranjem i govorenjem "prepuštam se", to je stvar duhovnog razvoja (btw, u kršćanstvu je jako važan dio Očenaša kad kažemo Budi volja Tvoja, ali danas taj pasus nije u modi, ljudi obično misle da sve mogu i moraju sami)

Btw, tema spada na Duhovnost ili na Filozofiju, reci kamo da je preselimo.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin

Female
Aries Goat
Broj postova : 28999
Registration date : 30.09.2007

PostajNaslov: Re: Bog sve zna - kontradikcija?   sub sij 03, 2009 1:17 pm

Mislim da se tema OK uklapa na Duhovnost...

E, nekidan sam gledala neki film..."Sumrak"...radi se o nekim vampirima i tako tome...i sad jedan od likova vidi buducnost ali izbor ostaje...dakle vizije se mijenjaju ako npr. osoba odluci promijeniti put.

Bozja volja i nasa volja bi trebale biti iste ako krenemo od postavke da sami biramo put prije rodjenja...zato bi imalo smisla prepustanje Bozjoj volji...

Superforumaš CE-4

Male
Sagittarius Snake

PostajNaslov: Re: Bog sve zna - kontradikcija?   sub sij 03, 2009 2:39 pm

Čarolija je napisao/la:
pokušat ću to objasniti ovako. ako zamislimo da je
Bog superkompjuter onda on zna forumulu i može izračunati konačni
ishod. mi smo ti koji imamo slobodnu volju a on je svemoguć pa može
izračunati kad napravimo neki postupak konačni ishod naših djelovanja.
dakle, budućnost nije određena jednim tunelom već ima pitaj Boga zubi koliko kombinacija.

Ako budućnost nije određena, tada Bog ne bi trebao znati što ćemo mi učiniti jer se dolazi do kontradikcija zubi

Svjetloisjena je napisao/la:
Ovo što si napisao je točno za naš trenutni linearni način života. Ovdje smo gdje jesmo, da, i imamo slobodnu volju birati u svakom trenutku. To zapravo nije privilegija slobodne volje nego obaveza djelovanja. Djelovanjem mi se na neki način određujemo u svakom trenutku, čak i kad odlučimo ništa ne napraviti jer nedjelovanje također ima učinak na našu okolinu, nikakvo pranje ruku od onoga što jesmo ili nismo učinili ne dolazi u obzir. Istočnjaci tu prisilu na djelovanje nazivaju karmom i kad budeš čitao, a čitat ćeš tu lektiru prije ili kasnije budući da si jako zainteresiran za tematiku, vidjet ćeš da puno mudrih ljudi tvrdi da se treba uzdići iznad karme kako bi se izbjegao njezin učinak (ona je zakon uzroka i posljedica koji prilično mehanički djeluje i koji moramo proučiti u zemaljskim inkarnacijama). Dakle, mi imamo mogućnost slobodno odlučivati u tim zadanim okvirima. Taj naš naizgled slobodan izbor služi tome da shvatimo da smo slobodni i kompetentni tek kad se uskladimo s voljom Božjom. Jednom kad čovjek dopusti da Bog upravlja njegovim postupcima, dakle kad mu se preda i prepusti, onda je učinio zapravo jedini čin slobodne volje koji je uistinu čin slobodne volje. No to se ne može učiniti pukim intelektualiziranjem i govorenjem "prepuštam se", to je stvar duhovnog razvoja (btw, u kršćanstvu je jako važan dio Očenaša kad kažemo Budi volja Tvoja, ali danas taj pasus nije u modi, ljudi obično misle da sve mogu i moraju sami)

Btw, tema spada na Duhovnost ili na Filozofiju, reci kamo da je preselimo.

Ja ne bih to nazvao slobodnom voljom ako se prepustim nekome da upravlja samnom. To je po meni robija, ne slobodna volja. Božja volja recimo da postoji, a cilj našeg života jest onda postići tu njegovu volju, ali moje je mišljenje da joj se mi nikad ne prepustimo jer se onda ne radi o našoj volji, slobodna volja nestaje u tom slučaju...

Uglavnom još uvijek od svega vidim samo kontradikcije iz mog uvodnog posta. S druge pak strane uzimam mogućnost da Bog zna što ćemo mi učiniti jedino ako prošlost i budućnost kod njega ne postoje, već svaki događaj vidi kao sadašnjost. A druga mogućnost je da on zna našu budućnost na nama nezamisliv način, ne na način na koji mi znamo nešto, no je li ima uopće smisla onda o tome raspravljati? Držimo se onoga što znamo, a to je naše linearno razmišljanje, sve ostalo je vjerovanje.
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4

Female
Aquarius Dragon

PostajNaslov: Re: Bog sve zna - kontradikcija?   sub sij 03, 2009 2:53 pm

Pa nema baš smisla raspravljati jer se radi o različitim kategorijama stvarnosti.
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4

Male
Sagittarius Snake

PostajNaslov: Re: Bog sve zna - kontradikcija?   sub sij 03, 2009 3:09 pm

Pa zato bih ja ograničio raspravu na našu kategoriju stvarnosti i onda itekako ima smisla.
[Vrh] Go down
floridana
Legenda foruma CE-4

Female
Aries Tiger

PostajNaslov: Re: Bog sve zna - kontradikcija?   sub sij 03, 2009 4:52 pm

Procyon je napisao/la:
Čarolija je napisao/la:
pokušat ću to objasniti ovako. ako zamislimo da je
Bog superkompjuter onda on zna forumulu i može izračunati konačni
ishod. mi smo ti koji imamo slobodnu volju a on je svemoguć pa može
izračunati kad napravimo neki postupak konačni ishod naših djelovanja.
dakle, budućnost nije određena jednim tunelom već ima pitaj Boga zubi koliko kombinacija.

Ako budućnost nije određena, tada Bog ne bi trebao znati što ćemo mi učiniti jer se dolazi do kontradikcija zubi

tko tebe može zadovoljiti zubi
s obzirom da je Bog sveprisutan i sveznajući on zna u svakom trenutku šta ću ja napraviti pa prema tome zna i budućnost (o prošlosti da i ne govorimo) a to ne umanjuje moju slobodnu volju.
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4

Male
Sagittarius Snake

PostajNaslov: Re: Bog sve zna - kontradikcija?   sub sij 03, 2009 5:22 pm

Čarolija je napisao/la:

tko tebe može zadovoljiti zubi
s obzirom da je Bog sveprisutan i sveznajući on zna u svakom trenutku šta ću ja napraviti pa prema tome zna i budućnost (o prošlosti da i ne govorimo) a to ne umanjuje moju slobodnu volju.

E, točno to sam čekao da napišeš. Objasni mi kako ti imaš slobodnu volju ako već imaš točno zadanu rutu kojom moraš ići i koju Bog zna? Aj mi to objasni, bio bih jako zahvalan raspa
[Vrh] Go down
floridana
Legenda foruma CE-4

Female
Aries Tiger

PostajNaslov: Re: Bog sve zna - kontradikcija?   sub sij 03, 2009 6:29 pm

biram neodgovoriti na ovo pitanje jerbo je to moja slobodna volja hekla
pa se sad ti misli jel' on zna ili nije da ću ja ovo napraviti :P
[Vrh] Go down
Stripy
Pračovjek

Male
Gemini Buffalo
Broj postova : 2514
Registration date : 04.04.2008

PostajNaslov: Re: Bog sve zna - kontradikcija?   sub sij 03, 2009 6:33 pm

Procyon je napisao/la:
Pa zato bih ja ograničio raspravu na našu kategoriju stvarnosti i onda itekako ima smisla.

ima smisla u toj našoj dimenziji. tvoji primjeri i zaključci u toj našoj dimenzji jesu ispravni i ajmo reći da si tada dobro zaključio odnosno izvukao svu tu kontradiktornost. ali zaboravljaš da smo mi "zarobljeni" u vremenskoj dimenziji i zbog toga imamo tj. možemo imati ovako poimanje.
tu je isti problem kao i sa drugom i trećom dimenzijom. samo da ponovim radi lakšeg razumjevanja što želim reći. ako imamo svijet sa dvije dimenzije tj x i y u kojem "žive" različiti geometrijski oblici oli ti likovi (trokut, četverokut, krug i bla bla). kako se oni međusobno vide a da pri tome nisu svjesni treće dimenzije. kao nekave dužine ili samo kao točka, jel tako. e sad samo netko tko je svjestan treće dimenzije može reći da su oni u stvari trokut, četverokut i td. oni međusobno mogu nijekati da su to i tvrditi da nisu ništa drugo nego dužina. po meni je razumljivo da ti likovi donose nekakve zaključke na temelju spoznaja koje mogu dobiti u dvodimenzionalnom svijetu.
tako i ovi tvoji zaključci su OK ali u našem trodimenzionalnom svijetu. tek kada se uzdigne u četvrtu dimenziju (a možda i više) može se doći do zaključka kako ovo što si gore naveo nije istina.
sve je stvar poimanja.
isto tako reći da je Bog dobar možda nije ispravno reći, zato što mi možemo imati sasvim krivu percepciju dobrog. zato bi opet ponovio jedan svoj zaključak kako je Bog Bog jer ga ne možemo do kraja objasniti ovom svojom percepcijom
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4

Male
Sagittarius Snake

PostajNaslov: Re: Bog sve zna - kontradikcija?   sub sij 03, 2009 8:45 pm

Čarolija je napisao/la:
biram neodgovoriti na ovo pitanje jerbo je to moja slobodna volja hekla
pa se sad ti misli jel' on zna ili nije da ću ja ovo napraviti :P

Nemam ja šta misliti, ja samo znam da nisi odgovorila na pitanje, a zašto, to ti najbolje znaš raspa

stripy je napisao/la:
Procyon je napisao/la:

ima smisla u toj našoj dimenziji. tvoji primjeri i zaključci u toj našoj dimenzji jesu ispravni i ajmo reći da si tada dobro zaključio odnosno izvukao svu tu kontradiktornost. ali zaboravljaš da smo mi "zarobljeni" u vremenskoj dimenziji i zbog toga imamo tj. možemo imati ovako poimanje.
tu je isti problem kao i sa drugom i trećom dimenzijom. samo da ponovim radi lakšeg razumjevanja što želim reći. ako imamo svijet sa dvije dimenzije tj x i y u kojem "žive" različiti geometrijski oblici oli ti likovi (trokut, četverokut, krug i bla bla). kako se oni međusobno vide a da pri tome nisu svjesni treće dimenzije. kao nekave dužine ili samo kao točka, jel tako. e sad samo netko tko je svjestan treće dimenzije može reći da su oni u stvari trokut, četverokut i td. oni međusobno mogu nijekati da su to i tvrditi da nisu ništa drugo nego dužina. po meni je razumljivo da ti likovi donose nekakve zaključke na temelju spoznaja koje mogu dobiti u dvodimenzionalnom svijetu.
tako i ovi tvoji zaključci su OK ali u našem trodimenzionalnom svijetu. tek kada se uzdigne u četvrtu dimenziju (a možda i više) može se doći do zaključka kako ovo što si gore naveo nije istina.
sve je stvar poimanja.
isto tako reći da je Bog dobar možda nije ispravno reći, zato što mi možemo imati sasvim krivu percepciju dobrog. zato bi opet ponovio jedan svoj zaključak kako je Bog Bog jer ga ne možemo do kraja objasniti ovom svojom percepcijom

Upravo zato što sam uzeo u obzir ove druge ''dimenzije'' sam napisao izjavu koju si quotao, zar ne? Napisah, ako Bog doista zna sve unaprijed, tada to definitivno nije na isti način na koji mi znamo stvari.

Dakle ne možemo znati jel Bog doista zna sve što se događa unaprijed ili ne, postoji samo vjera, no logički gledano to Božje ''znanje'' nije na način kao i naše ''znanje''. Pitanje je bismo li mi ljudi onda to nazvali znanjem ili jednostavno postojanošću istine?
[Vrh] Go down
Stripy
Pračovjek

Male
Gemini Buffalo
Broj postova : 2514
Registration date : 04.04.2008

PostajNaslov: Re: Bog sve zna - kontradikcija?   sub sij 03, 2009 9:16 pm

onda se u principu slažemo
možda je ovdje u pitanju i retorika. u svakoj dimenziji možemo reći da postoji znanje koje u toj dimenziji u suštini fercera jer je to znanje nastalo iz kuta gledišta te dimenzije. po meni se može reći da je to i istina. e sad kako se ide u viši ajmo reći dimenzijski prostor tako se ta istina nadopunjuje pa tako i znanje. slično kao i kod nekih fizikalnih zakona, neki zakon pod nekim uvjetima vrijedi a pod nekim se ne može primjeniti. mislim da i ovdje možemo reći kako taj zakon ne da ne vrijedi, nego nešto fali da bi on vrijedio u nekim drugim prilikama.
tako i ovo pitanje, nadograđuje se znanje, a sad kako ćemo to zvati to ostavljam drugima. biti ću slobodan izraziti mišljenje kako je Bog na vrhu puta kroz dimenzije pa zbog toga on može i sve znati. kada bi čovjek sve znao onda bi on bio Bog, a mislim da to ne ide tako
[Vrh] Go down
Merkurica
Čovjek

Female
Capricorn Cat
Broj postova : 3886
Registration date : 24.12.2007

PostajNaslov: Re: Bog sve zna - kontradikcija?   ned sij 04, 2009 3:08 pm

Procyon je napisao/la:

Zna se kako se tvrdi da je Bog svemoguć, On može apsolutno sve i zna sve... Naslušao sam se ovakvih tvrdnji, no, ako se logički razmisli, tada se dovodi u pitanje ta mitska ''svemogućnost'' Boga.
Mislim da se nad tim tvrdnjama treba dobro zamisliti. Za početak, uvidjeti tko tvrdi tako nešto i na koji način to objašnjava, te zašto tvrdi tako nešto kao i koja je svrha takvih tvrdnji.
U smislu da On zna, ali se ne miješa u osobni izbor pojedinca, onda to i nije tako strašno, iako će neki pronaći zamjerku takvom B i reći da ne shvaćaju pojam Njegove dobrote budući da je svemoguć i svemoćan, a unatoč svojim "karakteristikama" dopušta da se na svijetu događa to što se događa.

Procyon je napisao/la:
Razmislite ovako: Bog sve zna i sve može. To bi bila neka opća definicija svemoćnosti, zar ne? E sad, ako On doista sve zna, tada to znači da On zna kako će završiti naš život, što ćemo sve napraviti i na koji način... No ako je doista tako, tada bi to značilo da postoji sudbina, a nadalje to bi značilo da ne postoji naša slobodna volja niti izbori, jer sve je predodređeno, On ZNA što će i kako biti.

Dosta sam razmišljala o slobodnoj volji. Rekla bih da ne postoji apsolutna slobodna volja.
Slobodna volja postoji u okvirima naše osobnosti, karaktera s kojim se rodimo. Mi nemamo apsolutnu slobodnu volju jer imati apsolutnu slobodnu volju značilo bi da smo sposobni izdići se iznad svoje osobnosti. Netko se rodi s malo žešćim temperamentom zbog kojeg u 99% slučajeva, u afektu, donosi iste odluke, te zbog kojeg u 99% slučajeva donosi odluke upravo u afektu.
Rekla bih da slobodna volja u religioznom smislu ne podrazumijeva svakodnevne odluke koje donosimo, nego se odnosi na izbor - hoćemo li izaći iz oklopa svoje osobnosti ili ne. U tom smislu, mislim da se Njegova svemoćnost očituje u tome da je 100% siguran da se možemo, a i ne moramo izdići iznad svog ega. zubo

Procyon je napisao/la:

Mene zanima što imate za reči na ovu temu, ove moje primjere i iznesena mišljenja... Napokon, zna li Bog sve ili nam je s razlogom dao slobodnu volju i mogućnost izbora? Ili vi definirate slobodnu volju, izbore i odgovornost na temelju predodređene sudbine?
Eto, to su moja ugrubo predstavljena razmišljanja.
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4

Female
Aquarius Dragon

PostajNaslov: Re: Bog sve zna - kontradikcija?   pon sij 05, 2009 9:36 am

Da, naša slobodna volja sastoji se u tome da možemo prihvatiti ili privremeno ne prihvatiti volju Božju. Slažem se s Merkuričinim razmišljanjem, osobito u tom dijelu. Inače normalno imamo slobodnu volju krenuti lijevo ili desno, trčati ili puzati, učiniti nešto ili ne učiniti. Ta slobodna volja nečemu služi, vjerojatno za učenje u ovom našem okruženju u kojem svaka naša odluka donosi posljedicu po nas i sve što nas okružuje.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin

Female
Aries Goat
Broj postova : 28999
Registration date : 30.09.2007

PostajNaslov: Re: Bog sve zna - kontradikcija?   pon sij 05, 2009 11:10 am

Mislim da je najljepsi dio upravo prepoznati svoj kalup i onda raditi na tome da se uzdignemo...

Superforumaš CE-4

Male
Sagittarius Snake

PostajNaslov: Re: Bog sve zna - kontradikcija?   uto srp 21, 2009 3:51 am

Kako da definiramo svemoćnost? U uvodnom postu sam koristio svemoćnosti na način da netko može baš sve što mu mašta želi.

Ja vjerujem da je Bog svemoćan baš kao što je to naša mašta, da se njegova svemoć ostvaruje preko života pojedinaca i raznih stanja svijesti kao i materije, a ne da je on svemoćan sam za sebe. Svemoć koju ovdje opisujem nije ona klasična svemoć gdje netko pucne prstima i stvori što god želi, već pričam o pojmu svemoći kao o sveprisutnosti. Bog je sveprisutan, on je istovremeno sve što postoji, energija, mašta ,svijest, misao... Sve. E takva definicija svemoći mi se sviđa. A vama?
[Vrh] Go down
zvezda
Guardian

Female
Capricorn Rooster
Broj postova : 3230
Registration date : 23.09.2007

PostajNaslov: Re: Bog sve zna - kontradikcija?   uto srp 21, 2009 10:31 am

Sviđa mi se.
Prodato.
Daj! ;) *

Višestanični organizam

Male
Virgo Horse
Broj postova : 90
Registration date : 16.07.2009

PostajNaslov: Re: Bog sve zna - kontradikcija?   čet srp 23, 2009 4:44 am

erm, samo cu par recenica reci
bog sve zna, al to neznaci da nemas izbor
imas ga,no bog zna samo koji ces izbor uzet :P
no kak ne vjerujem u boga, nisam previse sklon ovoj temi ;)
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4

Male
Sagittarius Snake

PostajNaslov: Re: Bog sve zna - kontradikcija?   čet srp 23, 2009 10:55 am

Da, ali na kojoj razini imam taj izbor? Imam li taj izbor na Božjoj (apsolutnoj) razini budući da on zna unaprijed što ću napraviti? Uostalom, ako bi znao što ću napraviti, to pak znači da nam je cijeli život negdje već zapisan, kao da se već dogodio. Ne čini li to našu slobodnu volju samo iluzijom naše svijesti?

A i ova tema nije toliko vezana uz samog Boga. Pretpostavi da se radi o nekom superbiću koji nas je stvorio te nas sada promatra.
[Vrh] Go down
Greed
Višestanični organizam

Male
Virgo Horse

PostajNaslov: Re: Bog sve zna - kontradikcija?   čet srp 23, 2009 6:53 pm

Gripphon je napisao/la:
Da, ali na kojoj razini imam taj izbor? Imam li taj izbor na Božjoj (apsolutnoj) razini budući da on zna unaprijed što ću napraviti? Uostalom, ako bi znao što ću napraviti, to pak znači da nam je cijeli život negdje već zapisan, kao da se već dogodio. Ne čini li to našu slobodnu volju samo iluzijom naše svijesti?

A i ova tema nije toliko vezana uz samog Boga. Pretpostavi da se radi o nekom superbiću koji nas je stvorio te nas sada promatra.

dokle god ti ne znas sto ces uzet, imas izbor
nebitno da li je negdje odredeno sta ces ucinit, dok ti toga nisi svjestan, izbora imas
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4

Male
Sagittarius Snake

PostajNaslov: Re: Bog sve zna - kontradikcija?   čet srp 23, 2009 8:31 pm

To je što se tiče naše subjektivne razine (na subjektivnoj razini može postojati sve što se zamisli), no to nije ona prava slobodna volja, već samo iluzija naše svijesti, zar ne?
[Vrh] Go down
zvezda
Guardian

Female
Capricorn Rooster
Broj postova : 3230
Registration date : 23.09.2007

PostajNaslov: Re: Bog sve zna - kontradikcija?   pet srp 24, 2009 12:37 am

Ah, Gripphone, nekad se pitam - postoji li išta za šta bih sa stopostotnom sigurnošću mogla reći da nije samo iluzija svesti?... *

Višestanični organizam

Male
Virgo Horse

PostajNaslov: Re: Bog sve zna - kontradikcija?   pet srp 24, 2009 4:12 am

Gripphon je napisao/la:
To je što se tiče naše subjektivne razine (na subjektivnoj razini može postojati sve što se zamisli), no to nije ona prava slobodna volja, već samo iluzija naše svijesti, zar ne?

to sto je negdje zapisano, il netko zna sta ces ucinit, ne znaci da nemas izbor, jer ono direkt na tebe ne djeluje
ti imas volju, samo neki znaju kak ces postupit :P
prije mislim da oni znaju sta ces ti napravit, nego da ti oni odrede sta ces :P
nitko te ne sili na to, nego oni znaju, big difference, bar za mene
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4

Male
Sagittarius Snake

PostajNaslov: Re: Bog sve zna - kontradikcija?   sub srp 25, 2009 3:10 am

zvezda je napisao/la:
Ah, Gripphone, nekad se pitam - postoji li išta za šta bih sa stopostotnom sigurnošću mogla reći da nije samo iluzija svesti?... *

Naravno da ne možemo biti sigurni, no ovdje je stvar malo drugačija... Pokušavam izvući neku logičku stranu cijele priče, što god logika nekome značila.
[Vrh] Go down
Sponsored content

PostajNaslov: Re: Bog sve zna - kontradikcija?   Today at 7:21 am

[Vrh] Go down

Bog sve zna - kontradikcija?
Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 1 / 5.Go to page : 1, 2, 3, 4, 5  Next