Početna stranicaPortalFAQPretraľnikRegistracijaLogin

Share | 

Bog sve zna - kontradikcija?

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Go to page : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
Autor/icaPoruka
Blizzard
Superforumaš CE-4

Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Registration date : 01.10.2007

PostajNaslov: Re: Bog sve zna - kontradikcija?   sub srp 25, 2009 3:11 am

Greed je napisao/la:
Gripphon je napisao/la:
To je što se tiče naše subjektivne razine (na subjektivnoj razini može postojati sve što se zamisli), no to nije ona prava slobodna volja, već samo iluzija naše svijesti, zar ne?

to sto je negdje zapisano, il netko zna sta ces ucinit, ne znaci da nemas izbor, jer ono direkt na tebe ne djeluje
ti imas volju, samo neki znaju kak ces postupit :P
prije mislim da oni znaju sta ces ti napravit, nego da ti oni odrede sta ces :P
nitko te ne sili na to, nego oni znaju, big difference, bar za mene

A na koji način imam izbor ako je unaprijed poznat ishod? Trenutno ne mislim na subjektivan izbor, već na onaj objektivan, Božanski.
[Vrh] Go down
Greed
Višestanični organizam

Male
Virgo Horse
Broj postova : 90
Registration date : 16.07.2009

PostajNaslov: Re: Bog sve zna - kontradikcija?   sub srp 25, 2009 4:03 am

Gripphon je napisao/la:
Greed je napisao/la:
Gripphon je napisao/la:
To je što se tiče naše subjektivne razine (na subjektivnoj razini može postojati sve što se zamisli), no to nije ona prava slobodna volja, već samo iluzija naše svijesti, zar ne?

to sto je negdje zapisano, il netko zna sta ces ucinit, ne znaci da nemas izbor, jer ono direkt na tebe ne djeluje
ti imas volju, samo neki znaju kak ces postupit :P
prije mislim da oni znaju sta ces ti napravit, nego da ti oni odrede sta ces :P
nitko te ne sili na to, nego oni znaju, big difference, bar za mene

A na koji način imam izbor ako je unaprijed poznat ishod? Trenutno ne mislim na subjektivan izbor, već na onaj objektivan, Božanski.

jel utjece na tebe? ne
imas izbor, al netko zna koji ces odabrat
on ne da tebi odreduje sta ces ucinit, nego zna sta ces ucinit
that's my point
zato i je sveznajuci, a ne svesilujuci il svetjerajuci ;)
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4

Male
Sagittarius Snake

PostajNaslov: Re: Bog sve zna - kontradikcija?   sub srp 25, 2009 11:34 am

Pa nema smisla da mi određuje šta ću učiniti kad je to već određeno, pa neće mi valjda biti dvaput određeno što će se dogoditi.

Dakle ako netko zna što ćemo mi učiniti, po tebi imamo izbor ukoliko nas taj netko ne sili na ništa. E po meni to sa izborem nema nikakve veze, ako je tako, tada smo po meni samo robovi zadane sudbine, a izbori koje učinimo ionako nisu naši jer je to već predodređeno da se izabere. Dakle svi izbori koji su ispred nas u životu su već izabrani, nemamo mi tu šta onda birati ako je već netko izabrao umjesto nas.
Onda pak se pitam gdje je tu odgovornost. Ako nam je predodređeno da ubimo nekoga, kako onda mi možemo biti krivi za to ubojstvo, kako uopće možemo biti krivi što smo ubojice?
[Vrh] Go down
zvezda
Guardian

Female
Capricorn Rooster
Broj postova : 3230
Registration date : 23.09.2007

PostajNaslov: Re: Bog sve zna - kontradikcija?   sub srp 25, 2009 8:30 pm

Hajd' da prihvatimo predestinaciju, kao jednu od mogućnosti. Izbori su unapred određeni. Nije bitno verujem li ja u to ili ne, hajde da razmislimo o logici... ;)

Ne vidim da je ikako moguće da nam je te izbore napravio iko drugi sem nas samih. To je kao kada nešto važno planiramo, pa razrađujemo smernice unapred, držeći se krajnjeg cilja i zadržavajući se na bitnim momentima... Možda je tako i sa celim životom. Možda pre njegovog početka zadamo sebi cilj "za ovaj put". Onda malo razmislimo o najboljem mogućem scenariju, razradimo prekretnice... Ali svi znamo da zamišljanje nije isto što i delanje. Dakle, kada zaključimo kako je najbolje (posmatrano iz jedne više perspektive) utrošiti ovaj život, onda se rodimo i sve to lepo temeljno i odradimo, iskusivši sve iz prve ruke i direktno na svojoj koži... Tako da bi to u ovom slučaju moglo samo da bude nešto kao ponavljanje već učinjenih izbora. Nisu nam nametnuti sa strane, već smo ih sami sebi zadali... *

Superforumaš CE-4

Male
Sagittarius Snake

PostajNaslov: Re: Bog sve zna - kontradikcija?   ned srp 26, 2009 2:55 pm

Hvala, u tom smjeru sam htio potaknuti raspravu. :)

Dakle sve ovo napisano je lijepo objašnjeno i sažeto. Sad opet imam pitanje. Ako mi prije života razrađujemo sav svoj život gdje ćemo se onda samo držati cilja, zna li onda Bog kako ćemo mi razraditi svoj život prije nego ga uopće razradimo?

Opet se dolazi na isto, zna li Bog što ćemo izabrati prije nego izaberemo ;)
[Vrh] Go down
Alpha
Admin

Female
Aries Goat
Broj postova : 28999
Registration date : 30.09.2007

PostajNaslov: Re: Bog sve zna - kontradikcija?   ned srp 26, 2009 8:19 pm

Klasicna 'zamka' rekla bih...naime, mi smo ograniceni linearnim poimanjem vremena za razliku od Boga i/ili nekih drugih oblika svijesti...zato ono sto mi zovemo putem ili sudbinom, i sto se pitamo da li je zapisano, je cisto nasa perspektiva poimanja spomenutog puta/sudbine obzirom u ovom casu ne vidimo nista drugo nego sadasnjost.
Vrlo je tesko opisati tj. objasniti to jer kako uopce objasniti nesto van naseg poimanja. Najblizi primjer bi bio jedan od onih koje sam vec navodila na drugim temama, a gdje se pisalo o slicnoj problematici...tako ako zamislimo da cisto fizicki gledamo na dio naseg svijeta, npr. kvart od par ulica, vidjet cemo razlicite mogucnosti, odabire i posljedice cak i prije samih aktera. Dakle, ako dva automobila jure prema raskrscu, povecavajuci brzinu, mi cemo biti svjesni rezultata prije nego se on dogodi.
Tako i kada smo u prosirenom stanju svijesti u mogucnosti smo 'vidjeti' stvari koje normalno ne bi bile moguce.
To su samo natrusi onoga u sto bi Energija koju zovemo Bog imala uvid.

Ipak...cinjenica jeste da su nasa tijela ogranicena jednosmjernim, linearnim djelovanjem dimenizje vremena. Ako smo sami odabrali zivjeti u toj dimenziji, moguce smo si sami odabrali i neke zadatke (nazovimo to sudbinom) koje bi zeljeli 'odraditi' u svrhu prikupljanja potrebnog znanja ali to ne znaci da ne postoji sansa da ne ispunimo ocekivano/predvidjano... To bi bilo kao da covjek ima odredjenu ideju za sliku i krene sa slikanjem ali u procesu dodaje i/ili oduzima elemente te na poslijetku dobije nesto posve razlicito od pocetne ideje, a to razlicito moze biti bolje ili losije...kakvo god bilo i dalje je kreativni izricaj.

Superforumaš CE-4

Male
Sagittarius Snake

PostajNaslov: Re: Bog sve zna - kontradikcija?   ned srp 26, 2009 10:33 pm

Opisani primjer daje samo otprilike sliku o onome što će se dogoditi, dakle našu pretpostavku u samoj biti. A stvar u ovoj temi je da se događaji znaju savršeno kako će se dogoditi, do najsitnijih detalja, a to nije isto kao i kada mi gledamo sa zgrade i vidimo da će se 2 auta slupati. Mi ne znamo jel će se jednome vrata strgati, hoće puknuti stražnje staklo, a u ovoj temi glavna baza jest da se točno zna kako će se što dogoditi.
No dobro, pokušala si opisati da se sa drugog kuta stvari mogu i drugačije vidjeti, ali točno na milimetar takve kakve će biti...? Pričam o određenosti izbora prije samog izbora.

Naša tijela jesu ograničena linearnim djelovanjem vremena, ali što ako je takvo djelovanje jedino koje postoji? Tada naša tijela nisu ograničena kao ni naše poimanje, već smo jednostavno robovi linearnog vremena, a mašta može zamisliti kombinacije koje god želi.
[Vrh] Go down
zvezda
Guardian

Female
Capricorn Rooster

PostajNaslov: Re: Bog sve zna - kontradikcija?   ned srp 26, 2009 11:50 pm

Gripphon je napisao/la:
Hvala, u tom smjeru sam htio potaknuti raspravu. :)

Dakle sve ovo napisano je lijepo objašnjeno i sažeto. Sad opet imam pitanje. Ako mi prije života razrađujemo sav svoj život gdje ćemo se onda samo držati cilja, zna li onda Bog kako ćemo mi razraditi svoj život prije nego ga uopće razradimo?

Opet se dolazi na isto, zna li Bog što ćemo izabrati prije nego izaberemo ;)

Nazovimo to Bog, valjda je lakše... :)
Zna. Zna za naš plan, za naznake koje smo napravili i kako smo ZAMISLILI da stvari teku...
ALI (uvek to ali) - ni on ni mi nemamo pojma da li će na terenu, u praksi, odnosno u životu sve ići onako kako smo planirali... Jer nismo izdvojena individua u kosmosu koja svoje puteve ne prepliće sa drugima... I dalje, i pored plana, postoje šanse da se dogodi nešto nepredviđeno i da sve krene drugim tokom... I uopšte ne bude onako kako smo planirali.

Znam da je sledeće pitanje: Da li je Sveznajući već znao da će stvari krenuti drugim tokom (ako se to desi)?...

Žao mi je, ali na ovo pitanje zaista nemam odgovor. Kako ne mogu jasno definisati Boga, ne mogu znati ni šta mu je u glavi (nekad ne znam ni šta je u mojoj :) ). *

Admin

Female
Aries Goat

PostajNaslov: Re: Bog sve zna - kontradikcija?   pon srp 27, 2009 12:26 am

@Gripphon...moj primjer je cisto ilustrativan...recimo, pokusaj da materijalnim docaram nematerijalno...jer, upravo je stvar da cemo mi s visine vidjeti samo materijalnu stetu sudara ali sad treba zamisliti sto tek moze entitet na visem nivou svijesti plus koji nije ogranicen linearnim protokom vremena.
Tvoja premisa da je vrijeme, moguce, jedino linearno mi nije prihvatljiva jer cak i mi koji smo robovi te linearnosti znamo da je ono zapravo relativno.

Superforumaš CE-4

Male
Sagittarius Snake

PostajNaslov: Re: Bog sve zna - kontradikcija?   pon srp 27, 2009 11:38 am

Točno, Zvezda, to bi bilo sljedeće pitanje iako znam da se na njega ne može odgovoriti ;)

A Alpha, daj mi 2 primjera gdje relativnost vremena negira njegovu linearnost. Osim onih gdje mi zamišljamo Tom&Jerry-a kako se uzdignu na nebo i gdje vide da će patak Dodo završiti kao pečena purica.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin

Female
Aries Goat

PostajNaslov: Re: Bog sve zna - kontradikcija?   pon srp 27, 2009 1:28 pm

Gripphon ja nisam Einstein ali ako ti tvrdis da vrijeme nije relativno i da je apsolutno pravocrtno onda pokusaj to poduprijeti nekim dokazima koji bi tebi bili prihvatljivi.

Ja mogu samo navesti nesto poput npr. vizija buducih dogadaja gdje netko ima 'pristup' sceni koja se jos nije odvila ali ju ovaj svejedno vidi...

Superforumaš CE-4

Male
Sagittarius Snake

PostajNaslov: Re: Bog sve zna - kontradikcija?   pon srp 27, 2009 8:11 pm

Alpha je napisao/la:
Gripphon ja nisam Einstein ali ako ti tvrdis da vrijeme nije relativno i da je apsolutno pravocrtno onda pokusaj to poduprijeti nekim dokazima koji bi tebi bili prihvatljivi.

Ja mogu samo navesti nesto poput npr. vizija buducih dogadaja gdje netko ima 'pristup' sceni koja se jos nije odvila ali ju ovaj svejedno vidi...

Gdje si ti pročitala da ja tvrdim da vrijeme nije relativno, molim lijepo? I zašto bi se relativnost vremena kosila sa njegovom linearnosti? Doista, meni nije jasno zašto ti vidiš da se to dvoje mora nužno poništavati, možeš li mi reći zašto i kako?

Pa općenito u fizici postoji relativnost vremena, to postoji i u našem doživljaju svijeta oko nas, dakle relativnost vremena nije upitna, ona je doista realna i postoji. U fizici je vrijeme linearno, a istovremeno i relativno. Doista, objekt koji se brže giba vrijeme mu sporije ide za mirujućeg promatrača, ali mu vrijeme i dalje teče linearno. Primjer za to su mioni iz atmosfere koji nemaju dovoljan životni vijek da stignu do površine Zemlje, no kako oni brzo putuju, tako im se vrijeme uspori te oni doista stignu do površine Zemlje te bivaju registrirani. No i dalje, oni nestanu nakon što stignu, rok trajanja im istekne.

Evo savršenog primjera da relativnost vremena ne isključuje njegovu linearnost u svim kategorijama stvarnosti, a ti slobodno daj primjer gdje se to dvoje isključuje.

Za vizionare budućnost imam isto tako teoriju, pa ako nekog zanima, mogu reći. Ipak, Alpha, ja ne iznosim ono što vjerujem, nego pokušavam iskovati teoriju, kao što si ti pokušavala onu na filozofiji u vezi materije i vremena, pa bih rado htio pomoć kakvu mi je Zvezda recimo pružila.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin

Female
Aries Goat

PostajNaslov: Re: Bog sve zna - kontradikcija?   pon srp 27, 2009 11:54 pm

Gle, ne bih ulazila u fiziku u ovom casu ali ajmo kazati da se relativitet i linearnost teoretski ne iskljucuju. OK. To svejedno ne znaci da je linearnost apsolutna. Misljenja sam da je apsolutna samo nasem fizickom postojanju, dakle cak niti nije nasoj svijesti...ajde daj tu teoriju oko vizionara prvo pa cemo nastaviti.

Superforumaš CE-4

Male
Sagittarius Snake

PostajNaslov: Re: Bog sve zna - kontradikcija?   uto srp 28, 2009 1:40 am

Dakle kako je Zvezda rekla, prije života mi bismo isplanirali svoj život i izabrali izbore, a onda bismo tek išli to odživjeti. Slično kao i planiranje posla kod kuće, prvo isplaniramo, a tek onda to i odradimo. Samim time naš život postaje negdje zapisan i čeka da se odradi. Onda vizionar preko izmijenjenog stanja svijesti pročita što je zapisano i što će se dogoditi, a što se još nije dogodilo. Dakle, kao da ti napišeš plan pa vizionar pročita što ćeš zadnje napraviti prije nego završiš posao, a to se još nije dogodilo.

Ja bih rado da napišeš primjer gdje u našoj svijesti nije linearan tok vremena i događaja.

Dani primjer je iz fizike jer mi je prvi pao na pamet, ali ako trebaš desetak nefizikalnih primjera, mogu ti dati, iako ne vidim smisao toga.

Nego isto tako možeš mi dati primjer gdje se relativnost i linearnost vremena isključuju?
[Vrh] Go down
Alpha
Admin

Female
Aries Goat

PostajNaslov: Re: Bog sve zna - kontradikcija?   uto srp 28, 2009 10:40 am

A ja sam se s time slozila ali i dopisala da bi se to trebalo gledati kao umjetnicko djelo koje kreator u glavi ima ali tijekom procesa ga moze potpuno promijeniti...glupo mi se ponavljat...imam dojam da ti zapravo uopce niti ne procitas moj post kako spada nego nesto ofrlje samo da mi mozes kontrirat.

Znaci, ako je ovo gore nacin kojim objasnjavas vidovnjake onda se tu, iz navedenih razloga, ne bih slozila jer slobodna volja ipak postoji. To znaci da bi vidovnjastvo ili prosirena svijest trebala funkcionirati na nacin da se na tren utopi u kolektivnu svijest ili visu energiju koja posjeduje zapis svih vibracija iz cega onda ima uvid i u neke dogadjaje u koje, teoretski, ne bi trebala imati.

Gle, meni vrijeme debelo nije jasno. Naime, ako je na nekom nivou vrijeme nesto sto, zapravo, ne postoji i ako se s tog nivoa moze vidjeti sva 'proslost' i 'buducnost' onda ga to zbilja dojde kao da je sve vec zapisano...isto tako vjerovanje da se nasa dusa ne mora nuzno roditi u sadasnjosti ili buducnosti vec i u nekom, za nas, proslom vremenskom razdoblju (ako je to ono sto toj dusi treba za razvoj) me zbunjuje.
Ipak...mi ovdje imamo 3 dimenzije plus vrijeme...a cini se da je dimenzija puno vise od ovoga...dakle jos puno vise od same dimenzije vremena ima sto prakticki niti ne naslucujemo, a kamoli razumjemo. Samo zato jer moj 3d mozak ne moze pojmiti sve aspekte vremena mi ne daje hrabrost da isto idem ogranicavati kako bih ga utrpala u kalup koji bi mozak mogao razumjeti. Strpljenje je vrlina...sve ce doci na svoje...ne moramo nesto razumjeti da bi to postojalo ili bilo upravo takvo kakvo jeste.

Primjer gdje se iskljucuju...eno sam vec navela malo ranije u postu...ako je istina da se netko moze roditi u npr. 18 st. onda je ocito da to vrijeme nije proslo svrseno. Ne znam jel to dobar primjer ili nije, jer kao sto rekoh, mozak mi blokira kad se osjecam kao na sudu.

Zadnja promjena: Alpha; uto srp 28, 2009 12:27 pm; ukupno mijenjano 1 put. (Reason for editing : Pobrisan dio posta koji nema veze s temom)
[Vrh] Go down
zvezda
Guardian

Female
Capricorn Rooster

PostajNaslov: Re: Bog sve zna - kontradikcija?   uto srp 28, 2009 12:31 pm

O linearnosti vremena (iako mrzim svaki pokušaj pisanja ili, ne daj Bože, objašnjavanja o vremenu):

Vreme je nepromenljivo linearno u svakodnevnom stanju svesti i tu nema izuzetaka. Ne doima mi se baš da mu je proticanje kontinuirano, ali mislim da je linearnost neizbežna iz ove perspektive.
S' druge strane, sklona sam verovanju u uzročno-posledinčnu (u oba smera!) vezu prošlosti i budućnosti, ali nisam je u stanju zdravorazumski objasniti.
Pri drugim stanjima svesti (san bi bio najjednostavniji primer) vreme se ponaša sasvim drugačije i nije ni linearno ni kontinuirano. *

Čovjek

Female
Leo Tiger
Broj postova : 4131
Registration date : 16.11.2007

PostajNaslov: Re: Bog sve zna - kontradikcija?   uto srp 28, 2009 1:19 pm

vrijeme linearno postoji, samo u slučaju kada postoji i objekt.
nema nas, nema ni linearnog vremena
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4

Male
Sagittarius Snake

PostajNaslov: Re: Bog sve zna - kontradikcija?   uto srp 28, 2009 3:55 pm

zvezda je napisao/la:
O linearnosti vremena (iako mrzim svaki pokušaj pisanja ili, ne daj Bože, objašnjavanja o vremenu):

Vreme je nepromenljivo linearno u svakodnevnom stanju svesti i tu nema izuzetaka. Ne doima mi se baš da mu je proticanje kontinuirano, ali mislim da je linearnost neizbežna iz ove perspektive.
S' druge strane, sklona sam verovanju u uzročno-posledinčnu (u oba smera!) vezu prošlosti i budućnosti, ali nisam je u stanju zdravorazumski objasniti.
Pri drugim stanjima svesti (san bi bio najjednostavniji primer) vreme se ponaša sasvim drugačije i nije ni linearno ni kontinuirano. *

Lijepo objašnjeno, Zvezda. Dijelim tvoje mišljenje u potpunosti. Uostalom tko uopće može zdravorazumski objasniti istovremenost budućnosti i prošlosti, kako se god to išlo objašnjavati, uvijek se dolazi do ''kvazi-logike'' kontraintuitivne našem životnom iskustvu.

To je kao objašnjenje da bi uhvatio loptu koja je ispucana lijevo, trebaš skrenuti desno. Želim reći da bi za objašnjenje trebali znati i percepciju pucača, ne samo našu percepciju, jer ako istovremeno skombiniramo obje percepcije, tada rečeno ima smisla.

U snu niti nismo svjesni vremena, no ipak slijed akcija u snu je linearan, što nije?
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4

Male
Sagittarius Snake

PostajNaslov: Re: Bog sve zna - kontradikcija?   uto srp 28, 2009 3:56 pm

gloria_g je napisao/la:
vrijeme linearno postoji, samo u slučaju kada postoji i objekt.
nema nas, nema ni linearnog vremena

Drugim riječima nema materije, nema linearnog vremena, a možda niti vremena uopće. Ipak posljedice vremena se primjećuju jedino preko materijalnog.
[Vrh] Go down
zvezda
Guardian

Female
Capricorn Rooster

PostajNaslov: Re: Bog sve zna - kontradikcija?   sri kol 05, 2009 11:33 am

Gripph je napisao/la:

U snu niti nismo svjesni vremena, no ipak slijed akcija u snu je linearan, što nije?
Pa, nije... Bar u mojim snovima nije uvek. Ako bih trebala definisati vreme u snu, nekad je linearno (akcija -> posledica), nekad skokovito, nekad se vraća u nazad, ili prosto idem iz kadra u kadar, dok ga nekad uopšte i nema... *

Legenda foruma CE-4

Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Registration date : 15.09.2007

PostajNaslov: Re: Bog sve zna - kontradikcija?   sri kol 05, 2009 11:37 am

I u mojim snovima je vrijeme rijetko linearno, slično je kao kod zvezde...
[Vrh] Go down
gloria_g
Čovjek

Female
Leo Tiger
Broj postova : 4131
Registration date : 16.11.2007

PostajNaslov: Re: Bog sve zna - kontradikcija?   čet kol 06, 2009 11:11 am

i kod mene, a ponekad se zna dogoditi da mi se dvije različite radnje događaju u isto vrijeme, preklapaju se.
i u snu meni je to apsolutno normalno, pratim oba događaja u isti čas i sudjelujem u njima.
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek

Male
Leo Rooster
Broj postova : 2970
Registration date : 15.08.2009

PostajNaslov: Re: Bog sve zna - kontradikcija?   sub kol 15, 2009 4:14 pm

Svjetloisjena je napisao/la:
Pa nema baš smisla raspravljati jer se radi o različitim kategorijama stvarnosti.
Ovo je mozda najpronicljiviji zakljucak o ovoj temi koji mi trenutno pada na pamet. Impresivno, u najmanju ruku! Zasto?

Bog kao superkompjuter?Da li je Bog svemocan? Svevideci? Da li je on ovakav? Onakav?

Koliko sam god puta nabasao na ovakve forume jedna (da, bas, samo jedna...!) greska se kontinualno ponavlja: ljudi uzimaju pojmova iz religije, mitologije i onda pokusavaju da racionalno diskutuju o njima. Buuuum!!! Upravo se sudari faktivno sa fiktivnim. Da pokusam nesto da razjasnim, pa da svi mozemo nastaviti dalje sa svojim zivotima- Bog je ono sto god ti kazes da jest! Ljubav je sve ono sto god ti kazes da jest! Hajd' cik dokazi suprotno! Na isti nacin na koji su ti i slicni pojmovi nastali nastali su i epiteti koji se za njih vezu.Fikcija radja fikciju. A ako se uzme da neko ne moze da prihvati da je Bog stvar fikcije, to jos uvijek ne dokazuje ni da je fikcija ni da nije.Mozda digresiram, ali ipak moram reci da neko ko je temeljno procitao Bibliju, Stari i/ili Novi Zavjet imao je priliku da nadje sijaset odlomaka gdje se Bog protivi "mudrosti ovoga svijeta" zato sto je ta mudrost tjelesna, izjednacena je sa grijehom po sebi. Bog iz Biblije odobrava samo ono sto spada pod providjenje, nadahnuce odozgo itd...Takve stvari se ne dokazuju, U NJIH SE ILI VJERUJE ILI NE! Je li ko ikad cuo za fizicara koji je dosao do neke teorije i zahtijevao od ostalih naucnika da u nju slijepo vjeruju.Ja bar nisam. Je li ko ikad cuo z nekog pustinjaka ili sveca koji je dozivio Bozansku viziju, recimo da mu se ukazala Bogorodica, i onda rekao: "Ja sam to i to vidio, i to je doslo s neba, a vi sad dokazite da je tako i bilo!"

Da zakljucim, jer sam se vec raspisao nadugacko: HOCES DA VJERUJES? ONDA VJERUJ! HOCES DA NESTO ZNAS? TAD SAZNAJ! Potrudi se! Ne cekaj da ti znanje padne s neba vec zasuci rukave! A sto se vjernika tice, vjeruj u ono sto pise u Svetom pismu i ne pitaj previse, jer ako nastavis propitkivati crkvene dogme... ja znam gdje to zavrsava. U ateizmu! samo je pitanje koliko ce ti trebati vremena. to znam iz iskustva.
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4

Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Registration date : 15.09.2007

PostajNaslov: Re: Bog sve zna - kontradikcija?   sub kol 15, 2009 5:06 pm

Dobrodošao na forum, Archangel. Dobro pišeš, nadam se da ćeš se zadržati :)
[Vrh] Go down
zvezda
Guardian

Female
Capricorn Rooster

PostajNaslov: Re: Bog sve zna - kontradikcija?   sub kol 15, 2009 7:31 pm

Archangel je napisao/la:

A sto se vjernika tice, vjeruj u ono sto pise u Svetom pismu i ne pitaj previse, jer ako nastavis propitkivati crkvene dogme... ja znam gdje to zavrsava. U ateizmu! samo je pitanje koliko ce ti trebati vremena. to znam iz iskustva.

Pozdrav, Archangel! :)
Zanimljiv nick.
I svakako zanimljiv post...
Misliš li da svaki vernik treba verovati u sve što piše u Svetom pismu? Starom ili Novom Zavetu, ili oba?
I zašto bi se u slučaju razumne skepse u to što u knjigama piše moralo završiti u ateizmu. Možda tvoj slučaj jeste takav, ali nismo svi isti i rekla bih da nema pravila...
Izjednačavaš li veru u Boga sa poštovanjem dogmi crkve? Po meni, to je veoma bitno. Ja ne. Verujem u Boga, ali crkvu kao instituciju smatram daleko odmaklom od njega... A Sveto pismo... je ipak delo čoveka, zapravo, više ljudi, verovatno i može se čitati na mnogo načina i u mnogo nivoa razumevanja...
Nisam za slepu veru. Vernik mora da OSEĆA da nešto postoji. To ne mora da mu kaže neko ko je završio bogosloviju. Za mene je vera nešto privatno i intimno, nešto između mene i Njega, za šta mi posrednik nije potreban....
Dakle, propitivanje crkvenih dogmi ne vodi obavezno u ateizam... ;) *

PostajNaslov: Re: Bog sve zna - kontradikcija?   Today at 6:49 am

[Vrh] Go down

Bog sve zna - kontradikcija?
Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 2 / 5.Go to page : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next