Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Breza

Go down 
2 posters
Autor/icaPoruka
Gringo
Višestanični organizam
Gringo


Male
Leo Snake
Broj postova : 37
Age : 46
Location : Đakovo
Registration date : 21.03.2008

Breza Empty
PostajNaslov: Breza   Breza Icon_minitimesri sij 07, 2009 2:31 pm

Breza
Betula pendula


SAKUPLJANJE:
BETULAE FOLIUM: Ljepljive mlade brezove listove beremo u svibnju, kada breza ocvate. Prljetnu kuru započinjemo lisnim pupoljcima, a kasnije koristimo svježe listove. Karakterističnog je mirisa i gorkog okusa,
BETULAE CORTEX: Početkom proljeća i krajem jeseni beremo koru mladih grana i sušimo ju,
BETULAE GEMMAE: Ljepljive brezove pupoljke beremo prije cvatnje, potkraj zime i u rano proljeće, brzo ih sušimo i čuvamo u dobro zatvorenim posudama, jer sadrže hlapljivo ulje. Iz njih se destilira i eterično ulje, koje dodajemo pripravcima za bolji rast kose.

OPIS BILJKE:
Do 30 metara visoko drvo s nepravilnom, ovalnom, rijetkom krošnjom, s glatkom bijelom kožicom na kori i s tankim savitljivim crvenosmeđim grančicama. Promjer debla je do 60 cm. Listovi su 4 – 7 mm dugi i 2,5 – 4 cm široki, zaobljeno trokutasti, dvostruko pilastog ruba, s peteljkama dugim 2 – 3 cm. Žućkastosmeđi jednodomni cvjetovi razvijaju se u proljeće zajedno s listovima. Muške rese dugačke su do 10 cm, a vise obično po dvije na kraju grančica; formiraju se već u jesen. Ženske su rese manje, oko 2 cm duge, stoje uspravljene, pojedinačno, a pojavljuju se tek u proljeće. Kod sazrijevanja ženska se resa raspada.

SASTAV:
Listovi sadrže flavonoide (hiperozid, triterpenske saponine), eterično ulje, metilsalicilat, smole, katehinske trjeslovine i gorke tvari. Kora sadrži eterično ulje i metilsalicilat. Pupoljci sadrže najviše hlapljivog ulja u kojem se nalazi glavna aktivna tvar seskviterpenski alkohol betulol.

DJELOVANJE I UPOTREBA:
Upotreba brezovog soka za piće vrlo je stara, a vjerovatno ga je iskorištavao prethistorijski čovjek. Sok se još i danas skuplja u mnogim zemljama i služi kao piće u svježem, fermentiranom i prerađenom stanju. Iskorištava se u Rusiji, Poljskoj i drugdje. U svježem soku ima i do 2% šećera (pretežno monosaharidi: glukoza i fruktoza) i dosta kalija, kalcija i željeza. U Rusiji brezov sok prerađuje se u alkohol. Fermentirani sok može sadržavati do 5% alkohola. Rjeđe se sok upotrebljava za proizvodnju sirupa ili šećera. Količina šećera u soku najveća je u vrijeme izbijanja listova.
Na mladom deblu probuši se svrdlom u proljeće nekoliko cm dubokih rupa, pa se krozutaknutu cijev hvata sok za vrijeme od 48 sati, nakon čega se rupa začepi drvenim klinom. Jedno stablo daje na dan oko 4,5 l, a na sezonu oko 170 l soka. Za toplog vremena sok vrlo brzo fermentira. Brezov sok miješaju s vinom, šećerom, kvascem ili limunom. Seljaci u Rusiji i Poljskoj sišu ga preko cijevi izravno iz debla, no češće ga skupljaju u burad i piju poslije fermentacije, koja traje nekoliko dana. U Austriji brezovim su sokom razrijeđivali vino. Sok iskorištavaju i u nekim našim krajevima; zovu ga buza ili musa. Treba napomenuti da često bušenje istog debla štetno djeluje na drvo i izlaže ga gljivičnim zarazama.
Lisni pupoljci ili sasvim mladi listovi breze mogu se upotrebljavati u vrijeme oskudice zajedno s drugim divljim povrćem za spremanje variva i juha. Prelijevanjem grančica breze ključalom vodom priređuje se čaj. Osušenim grančicama i listovima može se aromatizirati ocat za salate. U brezovim listovima ima oko 140 mg% viramina C, dosta karotina, vitamina E i važnih minerala
Unutrašnji dio brezove kore može se iskorištavati za hranu. U Norveškoj i Finskoj u vrijeme oskudice koru su sušili, mljeli u brašno i pekli kao kruh. U vrijeme američkog građanskog rata brezova je kora mnoge vojnike spasila od gladi. Na Kamčatki usitnjenu koru jedu izmješanu s kavijarom. Brezovo brašno može se prirediti kao kaša, a brezov kruh ponegdje se pekao uz mješanje brezovog brašna s medom. Prema nekim podacima i sjeme breze služilo je za jelo za vrijeme rata; osušene i samljevene brezine rese također se mogu dodavati brašnu.
Breza je dobar diuretik kod svih bolesti bubrega, mokraćnog mjehura, vodene bolesti i sličnih vodenih oteklina organizma. Količina mokraće povećava se pet puta, a istodobno se iz krvi i tkiva ubrzano izlučuje mokraćna kiselina. Znakovi bolesti (osobito bolovi u zglobovima) kod reumatičnih bolesti i kostobolje ublažavaju se, kao i kronični kata mjehura i tegobe pri uriniranju. Kod kroničnih kožnih bolesti pijemo čaj ili čajne mješavine kao kuru, koju dopunjujemo kupkama od brezove kore.

PRIPREMA:
Čaj: jednu do dvije jušne žlice brezovih listova spravljamo kao oparak, koji pokriven treba odstajati 10 – 15 minuta. Tri do četiri puta na dan između obroka pijemo svježe spravljen, nezaslađen čaj.
Čaj: od osušenih pupoljaka i lišća stimulira mokrenje i dobro djeluje na žuć. Uz to je dobar dezinficijens mokraćnih puteva, jer se u lišću nalaze antibiotičke tvari; list i pupoljci breze se upotrebljavaju kao diuretici i antiseptici urgenitalnih organa (puteva)
Čajne mješavine: kod vrućice i prehlade mješavina od jednakih djelova brezova lišća, bazgova i lipova cvijeta; ovaj čaj odstranjuje suvišne kiseline iz tijela i stimulira znojenje kroz nekoliko sati. Za izlučivanje tekućine možemo miješati i brezov list, korijen glatkog sladića i zelen obične zlatnice.
Lokalna primjena obloga od brezova mladog lišća djeluje pozitivno kod liječenja gihta, reume i vodene bolesti, pri čemu odstranjuju bjelančevine iz mokraće, otapa se pijesak i bubrežni kamenci koji se izbacuju s mokraćom, a paralelno s tim liječi se jetra i čisti krv, te se ublažuje i arterioskleroza. U istu se svrhu upotrebljava i brezov sok.
Kod natečene slezene pije se natašte čaj od 20 grama brezove kore i 10 grama korijandra kuhanih u 2,5 dcl bijelog vina.
Kupelj: od 100 grama kore i jedne litre vode spravljamo uvarak te ga dodajemo u kadu
Masaža: koristi se u Finskoj; u sauni se koriste svježe, prolistale brezove grančice
Korištenje u veterini: Čaj od brezove kore (dvije do tri jušne žlice na 250 ml vode) kao uvarak koristimo za čišćenje rana. Kojiput se koristi brezov katran, za liječenje furunkula i drugih kožnih tegoba. Brezovi pupoljci i mladi listovi namočeni u voćnu rakiju ili 40 % alkohol pomažu kod upala i natečenih zglobova domaćih životinja.

molio bih koju fotografiju
[Vrh] Go down
floridana
Legenda foruma CE-4
floridana


Other / Decline to state
Aries Tiger
Broj postova : 27984
Age : 61
Registration date : 22.09.2007

Breza Empty
PostajNaslov: Re: Breza   Breza Icon_minitimesri sij 07, 2009 4:29 pm

stižu zubi

Breza 32BrezaKucabetula_pendula

Breza 32BrezaDetalj3Betula_pendul

Breza 32Breze
[Vrh] Go down
floridana
Legenda foruma CE-4
floridana


Other / Decline to state
Aries Tiger
Broj postova : 27984
Age : 61
Registration date : 22.09.2007

Breza Empty
PostajNaslov: Re: Breza   Breza Icon_minitimesri sij 07, 2009 4:42 pm

Breza Navadna_breza

Breza 020a

Breza 020b
[Vrh] Go down
Gringo
Višestanični organizam
Gringo


Male
Leo Snake
Broj postova : 37
Age : 46
Location : Đakovo
Registration date : 21.03.2008

Breza Empty
PostajNaslov: Re: Breza   Breza Icon_minitimesri sij 07, 2009 9:25 pm

voah
hvala, baš su lijepe
sve prikazuju baš ono što se bere!!
sory na greškama...
[Vrh] Go down
Sponsored content





Breza Empty
PostajNaslov: Re: Breza   Breza Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Breza
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  CE-4 prošireno :: Herbal-
Forum(o)Bir: