Početna stranicaPortalFAQPretraľnikRegistracijaLogin

Share | 

Odluka Amenofisa IV.

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Autor/icaPoruka
Legionar
Moderni čovjek

Male
Gemini Dog
Broj postova : 8711
Registration date : 27.07.2008

PostajNaslov: Odluka Amenofisa IV.   sub sij 10, 2009 7:13 pm

Koliko ste upoznati s Egiptom i jačanjem lokalnih svečenika u njemu.

Imali smo raspravu jednog sata na povijesti o odluci Amenofica IV. da u Egipat uvede vjeru u jednoga boga Atona. To je učinio da bi oslabio utjecaj i moć svećenstva kulta Amon-Ra. Sebe je prozvao Ehnaton-Sjaj Atonov.
Istodobno je oslabio i ojačao državu. Centralizirao ju je, ali i izazvao pobunu zbog vjere.

Što mislite o takvoj odluci, mjenjati vjeru za dobrobit zemlje?
Što mislite o tome koliko vjera utječe na jačinu vlasti u sadašnjem svijetu, a koliko u starom Egiptu? Koliko je egipatska vjera zapravo bila jaka ako je donesena takva odluka?

Legenda foruma CE-4

Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Registration date : 15.09.2007

PostajNaslov: Re: Odluka Amenofisa IV.   sub sij 10, 2009 9:22 pm

Ako voliš takve stvari, svakako pročitaj knjigu "Sinuhe Egipćanin" od finskog pisca Mike Waltarija. To mi je jedna od najdražih knjiga otkako sam je prvi put pročitala, a opisuje upravo ovo razdoblje. Osim toga, pisac djela je izvrsno upućen u komparativnu povijest religija, a i sam je bio nešto poput duhovnog tražitelja, ali nenametljiv u svojim djelima koja su uglavnom povijesni romani kroz koje se poput Arijadnine niti uvijek razmotava ili namotava i nit čovjekove vječne težnje za božanskim u raznim oblicima, u najrazličitijim vremenima i na raznim mjestima.

Vjera starog Egipta na koju očito misliš nije se mogla odvojiti od države i njezinog uređenja. U starom vijeku kralj je uvijek bio i vrhovni svećenik ili je sa svećenstvom bio povezan u neraskidivoj simbiozi. Mnogi povjesnićari staroegipatsko doba vide kao vrijeme u kojem je jedan u početku moćan i dobar nauk prerastao u mastodontsku birokratiziranu formaciju koju su održavali u spomenuto vrijeme upravo Amonovi svećenici. Čini se da je Echnaton iskreno vjerovao da je našao pravu vjeru u jednog jedinog boga kojeg je poistovijetio sa sunčevim diskom koji daje i odnosi život. Ne zna se je li on sam ili su njegovi savjetnici preko njega pokušali izvesti prevrat umjetnog zahvata u religiju, no taj je događaj ostao crvenim slovima zabilježen za potomstvo iz više razloga o kojima sad ne bih duljila.

Religija (ne vjera) u jednoj zemlji može se promijeniti jako, jako teško, jer zadire puno dublje nego što se na prvi pogled čini. I uvijek ima onih, obično su u većini, koji će se s uzdahom olakšanja vratiti na staro kad se ponovo uspostavi stariji sistem, možda tek malo promijenjen.

Religiju u uobičajenom smislu riječi danas su zamijenile neke druge društvene pojave - umjesto osjećaja prema sv. Antunu ili nekom drugom božanskom liku, ljudi će nesvjesno gajiti slične osjećaje prema likovima iz filmova ili prema glumcima, prema športašima ili nekom uglednom političaru. Nažalost, većini ljudi potrebna je vanjska podrška, umjesto da vjeru i povjerenje u život traže iznutra. Lakše je to prepustiti izvanjskim faktorima koji s našom uznemirenom nutrinom nemaju puno veze no
[Vrh] Go down
Legionar
Moderni čovjek

Male
Gemini Dog

PostajNaslov: Re: Odluka Amenofisa IV.   ned sij 11, 2009 6:47 pm

Da, egipatska vlast - teokracija.

Čuo sam za tu knjigu, čak je i spomenuta priča (mit ili istina?) u našem udžbeniku.
Otprilike znam radnju, no kad nađem vremena sigurno ću je pročitati, hvala :)

Svjetloisjena je napisao/la:
Čini se da je Echnaton iskreno vjerovao da je
našao pravu vjeru u jednog jedinog boga kojeg je poistovijetio sa
sunčevim diskom koji daje i odnosi život.

E, upravo to me zanimalo. Neki izvori navode da je on promjenio vjeru samo radi jačanja vlasti, a neki da je uistinu vjerovao u Aton-a.
Što misliš?

Legenda foruma CE-4

Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Registration date : 15.09.2007

PostajNaslov: Re: Odluka Amenofisa IV.   ned sij 11, 2009 8:50 pm

Pa zapravo sam napisala u nastavku. Vrlo religiozan čovjek obično se posvećuje religiji i ne bavi se puno praktičnim stvarima. Zapravo mislim da su začetnici raznih vjerskih ratova i prevrata oni koji su dovoljno "prizemljeni" da mogu iskoristiti vjerski fanatizam drugih ljudi. Dakle mislim da su ga neki drugi iskoristili za svoje sasvim svjetovne i materijalne ciljeve.
[Vrh] Go down
Hexenkind
banned

Male
Gemini Rat
Broj postova : 278
Registration date : 01.07.2009

PostajNaslov: Re: Odluka Amenofisa IV.   čet srp 02, 2009 9:50 pm

Poprilično problematično pitanje, i moguće još problematičniji odgovor.
Taj pokušaj Ehnatona je zapravo drugi pokušaj za nametanje monoteizma. Prvi je također bio u Egiptu, kada ga je pokušao uvesti vladar dinastije Hiksa Apepi. Koliko je Ehnaton bio omiljen u drevnom Efgiptu dokazuje i to da je neposredno nakon njegove smrti nasljednik koji se rodio kao Tut-Ankh-Aton, promijenio ime u Tut-Ankh-Amon i prekinuo Ehnatonov pokušaj. Također, gotovo je u potpunosti izbrisan iz povijesti, a o njemu nam govore samo strani, neegipatski izvori. Taj potez bi se zapravo trebao gledati u svjetlu ondašnjih političkih zbivanja i samog porijekla Amenofisa IV, za kojeg danas postoje dokazi da i nije bio Egipćanin, nego Židov. Samim time, židovska religija je zapravo nastavak Ehnatonovog pokušaja, što je egipćanima bilo u potpunosti strano, s obzirom na izrazitu tradicionalnost. Tako da bi se Ehnatonova vjerska reforma prije mogla nazvati stranim nametanjem, a reakcija egipćana povodom za kasnije netrpeljivosti spoemute i u Starom Zavjetu. U svakom slučaju, nejasno je što je zapravo želio i da li je to doista bio pokušaj sprečavanja samovolje Amonovog svećenstva, s obzirom na manjak autentičnih izvorišta. Moje je osobno mišljenje da se radilo o potezu luđaka koji je pokušao sebi stvoriti mjesto u povijesti na potpuno sulud način, nametanjem nekakve nove religije koja je bazirana isključivo na njegovom osobnom stavu i bez nekakve teološke vrijednosti tog vremena. Što ga je najvjerojatnije i stajalo gubitka supruge, moći, utjecajnosti, a na kraju i glave.
Još bi samo dodao da religija drevnog Egipta nije bila politeistička u pravom smislu riječi, nego monolatrička. To znači da su Egipćani vjerovali u jednog boga kojeg su nazivali Nećer, a bogovi, Nećeru, su njegova utjelovljenja s kojima možemo komunicirati, dok nam je sam Nećer preapstraktan i toliko velik da nam je jednostavno nedosežan.
[Vrh] Go down
Legionar
Moderni čovjek

Male
Gemini Dog

PostajNaslov: Re: Odluka Amenofisa IV.   sri srp 08, 2009 1:17 pm

Znači, time što je bio židovskog podrijetla isključuje mogućnost da je mijenjao vjeru radi bolje kontrole stanovništva?

A da pitam, mislite li da se vjere mjenjaju sukladno onome kakav efekt vladari među stanovništvom žele postići?

banned

Male
Gemini Rat
Broj postova : 278
Registration date : 01.07.2009

PostajNaslov: Re: Odluka Amenofisa IV.   sri srp 08, 2009 5:52 pm

Njegovo židovsko porijeklo je možda razlog pokušaja izmjene religijskog sustava, ali nije razlog mijenjaja vjere zbog bolje kontrole stanovništva. Imao je sasvim dobru kontrolu i bez te promjene. Kao faraonu, dakle osobi koja je bila i duhovni i svjetovni vođa, ta kontrola je bila potpuno neupitna. Upravo promjenom religije je ugrozio vlastiti status.

A ovo drugo je zanimljivo pitanje, da li društvo stvara religiju, ili religija društvo...mislim da je i jedno i drugo pomalo...a što se tiče vladara, većina njih itekako koristi religiju za učvršćivanje svoje vlasti. Postoje nekoliko primjera u povijest kad je upravo to i učinjeno, pa je dolazilo do i potpuno otvorenih sukoba između vladara i vjerskih vođa.
[Vrh] Go down
Sponsored content

PostajNaslov: Re: Odluka Amenofisa IV.   Today at 5:19 pm

[Vrh] Go down

Odluka Amenofisa IV.
Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 1 / 1.