Početna stranicaPortalFAQPretraľnikRegistracijaLogin

Share | 

Zuti zutuju, a crveni putuju

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Autor/icaPoruka
Alpha
Admin

Female
Aries Goat
Broj postova : 29066
Registration date : 30.09.2007

PostajNaslov: Zuti zutuju, a crveni putuju   sri vel 04, 2009 2:43 am

Zuti zutuju, a crveni putuju - da li ste culi za ovu narodnu izreku? Uglavnom, grubo gledano, objasnjenje bi bilo kako oni koji koji se stalno zale pozive i sto godina, a oni koji sute i idu upravo to i naprave - odu...cesto prerano...

Da li vam se cini da dobri ljudi cesce odlaze puno prije onih koji su na neki nacin zli? Meni se cini da sto je covjek veca gnjusoba to duze zivi. Ko plasticna vrecica...treba joj milion godina da se razgradi...tako i ovi...oneciscuju do krajnjih granica. A oni drugi ugase se prerano.

Naravno u gornjoj poslovici nisu oni koji su 'zuti' ujedno i zli...ali povlacim paralelu...

Imate li taj osjecaj da su ljudi koji su nas napustili, a koje ste dozivljavali krajnje pozitivnima, mogli pozivjeti jos u odnosu na neku srednju vrijednost zivotnog vijeka? I da oni koji su 'vragu iz torbe ispali' nikako da se u nju i vrate...

Majmun

Male
Cancer Rooster
Broj postova : 1550
Registration date : 21.11.2008

PostajNaslov: Re: Zuti zutuju, a crveni putuju   sri vel 04, 2009 3:11 am

Ne brini Alpha, dugo ćeš živjeti! ;)
[Vrh] Go down
silver
Majmun

Male
Pisces Horse
Broj postova : 1439
Registration date : 25.10.2007

PostajNaslov: Re: Zuti zutuju, a crveni putuju   sri vel 04, 2009 9:58 pm

pa ne mislim da je tako, mozda jednostavno vise zamjecujemo smrt onih dobrih ljudi, i vise zalimo za njima.
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4

Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Registration date : 15.09.2007

PostajNaslov: Re: Zuti zutuju, a crveni putuju   sri vel 04, 2009 10:33 pm

Nisam primijetila, ljudi su umrli kako koji - valjda kad im je bilo vrijeme. Osim toga, ne poznajem uistinu loše ljude, nego samo one koji loše postupaju.
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4

Female
Aquarius Dragon

PostajNaslov: Re: Zuti zutuju, a crveni putuju   sri vel 04, 2009 10:35 pm

Btw, poslovica se odnosi na bolesti - često očekujemo da će blijedi i žućkasti ljudi brže umrijeti, no oni se uza sve svoje boleštine probijaju i dalje kroz život. Crveni su oni lijepo zarumenjena lica - to često ukazuje na srčane greške u mladosti, a može biti znak visokog tlaka u starijoj dobi pa takvi ljudi ponekad naprasno umru od srca i čini nam se da su oni umrli iznenada u punom zdravlju, za razliku od prije spomenutih. To objašnjenje sam dobila od liječnika.
[Vrh] Go down
floridana
Legenda foruma CE-4

Female
Aries Tiger
Broj postova : 27972
Registration date : 22.09.2007

PostajNaslov: Re: Zuti zutuju, a crveni putuju   čet vel 05, 2009 8:07 am

ljudi su skloni o pokojnicima govoriti samo ono šta je pozitivno (ne znam zašto to rade) pa se može steći dojam da je tako kako Alpha kaže. međutim, može biti da ti zaista veliki ljudi odrade svoj posao na Zemlji i odu prije dok oni šta ostaju imaju još štošta za naučiti.
[Vrh] Go down
gloria_g
Čovjek

Female
Leo Tiger
Broj postova : 4131
Registration date : 16.11.2007

PostajNaslov: Re: Zuti zutuju, a crveni putuju   čet vel 05, 2009 11:53 am

znam samo jedno, ako sam ja crvena i rumena u licu, bolesna sam....
[Vrh] Go down
Alpha
Admin

Female
Aries Goat

PostajNaslov: Re: Zuti zutuju, a crveni putuju   čet vel 05, 2009 12:17 pm

Vjerojatno je poslovica i dosla sa medicinske strane ali mislim da se koristi da bi oznacila taj odlazak i tako to (barem kod nas)... Ali hvala na objasnjenju iste hug

Ovo sto kazes da ne poznajes lose ljude vec samo one s losim postupcima...da...to bi bilo politicki korektno kazano. Slazem se. A ako smo onakvi kakva su nasa djela onda mozda mozemo reci i ovo drugo miga

No dobro...meni se cini da prije odlaze oni koji postupaju dobro nego oni koji postupaju lose. Zato sam napisala da se moze uzeti neka srednja vrijednost zivotnog vijeka kao mjerilo.

Flo kaze da se o pokojnima prica sve najbolje pa mozda zato se cini...mozda...ali pricam o ljudima koje (vise ili manje) sami poznajemo. Recimo...cak i kad pricam o starim ljudima i kad gledam nacine na koje su otisli primjecujem da oni koji su bili dragi, dobri (dakle, njihovi postupci su bili takvi) su cesto umrli ne ne bas lijep nacin dok su neki drugi jos zivi i imam dojam da ce umrijeti u snu...

Isto tako mi se cini da cesto ginu i mladi ljudi koji su bas bili posebni po svojim dobrim postupcima...

Mozda mi se to cini ali...eto...

Legenda foruma CE-4

Female
Aquarius Dragon

PostajNaslov: Re: Zuti zutuju, a crveni putuju   čet vel 05, 2009 6:39 pm

Ne, kod nas se baš ne koristi ova pooslovica u spomenutom smislu. Možda radije jedna druga izreka - Koga bogovi vole, umire mlad.

Poznavala sam jako dobre ljude koji su se približili stotoj godini, a i druge koji su dobri i živi, u sedamdesetima, osamdesetima.

Oni koji su ranije umrli bili su razočarani, ogorčeni, depresivni, ili naprosto nisu imali sreće. Ali ne nužno - iako je poznato da stres doprinosi nastanku i razvoju bolesti. Uistinu nisam nikad primijetila pravilo iz prvog posta.

Možda se to više odnosi na stranu promatrača - kad nam netko baš nije drag, a ode netko koga smo voljeli, onda pomislimo kako je šteta što nije onaj prvi otišao a drugi ostao, a ni ne pomislimo da bi onaj drugi također kasnije mogao postati zločest. Mislim, to mi sve skup nema puno smisl, stvarno vjerujem da ljudi umiru kad im dođe vrijeme, sviđalo se to nama ili ne tuzni
[Vrh] Go down
Alpha
Admin

Female
Aries Goat

PostajNaslov: Re: Zuti zutuju, a crveni putuju   čet vel 05, 2009 11:37 pm

Aha...vidis, kod nas se koristi...zanimljivo :)

Nisam ciljala na subjektivni dojam...zato sam rekla da se usporedi s nekim srednjim zivotnim vjekom...eto...ja sam bas to primjetila pa...

Legenda foruma CE-4

Female
Aquarius Dragon

PostajNaslov: Re: Zuti zutuju, a crveni putuju   čet vel 05, 2009 11:39 pm

Pa moguće, samo ja sam vidjela drugačije. Trebalo bi zbrojiti i podijeliti :)
[Vrh] Go down
silver
Majmun

Male
Pisces Horse
Broj postova : 1439
Registration date : 25.10.2007

PostajNaslov: Re: Zuti zutuju, a crveni putuju   ned vel 08, 2009 7:44 pm

Svjetloisjena je napisao/la:
Btw, poslovica se odnosi na bolesti - često očekujemo da će blijedi i žućkasti ljudi brže umrijeti, no oni se uza sve svoje boleštine probijaju i dalje kroz život. Crveni su oni lijepo zarumenjena lica - to često ukazuje na srčane greške u mladosti, a može biti znak visokog tlaka u starijoj dobi pa takvi ljudi ponekad naprasno umru od srca i čini nam se da su oni umrli iznenada u punom zdravlju, za razliku od prije spomenutih. To objašnjenje sam dobila od liječnika.

a zato sam se ja mislio kakve veze zuti i crveni imaju s dobrim i losim ljudima. a tako dakle!
[Vrh] Go down
Sponsored content

PostajNaslov: Re: Zuti zutuju, a crveni putuju   

[Vrh] Go down

Zuti zutuju, a crveni putuju
Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Život bez novca
» guska u magli
» Jesenska poučna šetnja