Početna stranicaPortalFAQPretraľnikRegistracijaLogin

Share | 

Dobro i Zlo

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Autor/icaPoruka
Alpha
Admin

Female
Aries Goat
Broj postova : 28999
Registration date : 30.09.2007

PostajNaslov: Dobro i Zlo   sri vel 04, 2009 2:58 am

Svi znamo onu pricu o Einsteinu u kojoj kaze da je Zlo nedostatak Boga (Dobra)...

Definirati te pojmove gotovo je nemoguce. U biti mislim da jeste nemoguce ali povodim se za onom 'nikad ne reci nikad'...kao i uvijek, uostalom miga
Grubo gledano znamo sto bi bila neka univerzalna shvacanja Dobra i Zla...opet ono sto je nekom dobro drugom moze biti izvor svih zala...recimo TV...ili recimo noz - ovisi tko ga koristi i u koju svrhu... Vatra, voda...gotovo sve moze biti veliko dobro i veliko zlo... Postoji li onda uopce Dobro i Zlo? Naravno, svi imamo svoj subjektivni dozivljaj koji nam govori da postoji (htjeli to ili ne) ali cisto ovako malo za razmisljanje...

Da li ih je ipak moguce definirati i kako ih vi definirate sebi? Sto je za vas Dobro i kada Dobro postaje Zlo? Vjerujete li da ima nesto u onoj poslovici 'Svako Zlo za neko Dobro'?

Pračovjek

Male
Gemini Buffalo
Broj postova : 2514
Registration date : 04.04.2008

PostajNaslov: Re: Dobro i Zlo   sri vel 04, 2009 1:12 pm

poslovica 'Svako Zlo za neko Dobro' vrijedi ali je potreban neki vremenski tok
[Vrh] Go down
zvezda
Guardian

Female
Capricorn Rooster
Broj postova : 3230
Registration date : 23.09.2007

PostajNaslov: Re: Dobro i Zlo   čet vel 26, 2009 8:58 pm

Verujem da postoji zlo... ne kao nedostatak dobra, vec kao nesto sto postoji samo po sebi, iskonsko...*

Pračovjek

Female
Sagittarius Snake
Broj postova : 2704
Registration date : 24.02.2009

PostajNaslov: Re: Dobro i Zlo   ned oľu 01, 2009 5:25 pm

postoji Dobro i Zlo....trenutno Zlo vlada medu nama ljudima ali znate kako kazu ljudi jednom mora doci Dobro previse je zla bilo u posljednje vrijeme
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4

Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Registration date : 15.09.2007

PostajNaslov: Re: Dobro i Zlo   ned oľu 01, 2009 7:35 pm

Ja se ipak slažem s Einsteinom. Zlo je nedostatak dobra, mislim, odnosno vjerujem. Ali kao što smo već na više mjesta pisali, zlo na našem nivou se često manifestira na način da nama izgleda kao zasebni entitet. Einstein je valjda polazio od pretpostavke da je Bog dobar, i da je sve njegova kreacija pa samo po sebi ne može biti zlo. Nažalost nas zlo može i te kako samostalno ugristi pa nam preostaje da se na neki način branimo od onoga što vidimo, čak i ako smo zapravo uvjereni da se radi o prividu i nečemu što se ovdje nalazi zbog našeg učenja. Teško je to ukomponirati u svakodnevicu, to spada u spajanje nespojivog :)
[Vrh] Go down
Berny_Sinara
Pračovjek

Female
Sagittarius Snake

PostajNaslov: Re: Dobro i Zlo   ned oľu 01, 2009 9:18 pm

Svjetloisjena je napisao/la:
Ja se ipak slažem s Einsteinom. Zlo je nedostatak dobra, mislim, odnosno vjerujem. Ali kao što smo već na više mjesta pisali, zlo na našem nivou se često manifestira na način da nama izgleda kao zasebni entitet. Einstein je valjda polazio od pretpostavke da je Bog dobar, i da je sve njegova kreacija pa samo po sebi ne može biti zlo. Nažalost nas zlo može i te kako samostalno ugristi pa nam preostaje da se na neki način branimo od onoga što vidimo, čak i ako smo zapravo uvjereni da se radi o prividu i nečemu što se ovdje nalazi zbog našeg učenja. Teško je to ukomponirati u svakodnevicu, to spada u spajanje nespojivog :)
moze biti i nemora biti ;)
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4

Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Registration date : 15.09.2007

PostajNaslov: Re: Dobro i Zlo   ned oľu 01, 2009 11:25 pm

Pa normalno da može i ne mora biti :) takve stvari je nemoguće dokazati nekom izravnom metodom. Možemo samo iznositi svoja mišljenja i eventualno ih usporediti :)
[Vrh] Go down
zvezda
Guardian

Female
Capricorn Rooster
Broj postova : 3230
Registration date : 23.09.2007

PostajNaslov: Re: Dobro i Zlo   pon oľu 02, 2009 12:41 am

Iliti - filozofirati... :)

Ne zamišljam Boga ni kao dobrog ni kao zlog. Smatram da je izvan ovih podela i da u sebi objenjuje sve što postoji, pa ako govorimo o dobru i zlu, onda i njih.
No, opet, ne bih uopšte pokušala spojiti pojmove Boga kao tvorca, poretka ili sveprožimajućeg elementa sa pojmovima dobra i zla. Bog ili priroda ili kako god nisu ni dobri ni zli, samo pravični... *

Pračovjek

Female
Sagittarius Snake

PostajNaslov: Re: Dobro i Zlo   pon oľu 02, 2009 2:13 am

Svjetloisjena je napisao/la:
Pa normalno da može i ne mora biti :) takve stvari je nemoguće dokazati nekom izravnom metodom. Možemo samo iznositi svoja mišljenja i eventualno ih usporediti :)
da tako je :D
[Vrh] Go down
Madonna
Pračovjek

Male
Virgo Dragon
Broj postova : 2438
Registration date : 07.11.2010

PostajNaslov: Re: Dobro i Zlo   sri sij 18, 2012 4:45 pm

vec sam rekao jednom da cu pojasniti pa evo sad...inace kaze se da zlo nije bice,da uopce ne postoji kao narav...koliko god to zlo nije bice toliko je i nista,rekao bih...mozemo reci da je zlo u biti nedostatak dobra,manjak dobra(privatio boni)ili ako cemo promatrati plotinisticki kao svojevrsna udaljenost od dobra-boga...dakle zlo nije dobro ali je uvijek u nekom dobru kojega kvari...isto tako ni pali andeli nisu po naravi zli vec samo malo udaljeni od dobra...boga,apsoluta sto li vec kako ga vec netko poima...a vjerom znamo da bog pripusta zlo...@
[Vrh] Go down
Sponsored content

PostajNaslov: Re: Dobro i Zlo   Today at 3:11 am

[Vrh] Go down

Dobro i Zlo
Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Praćke
» Dobro iskorišten proljetni dan-Petrinja
» Bolje vas nasao...