Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Slijepa poslušnost autoritetu

Go down 
+13
TokyKido
mawla_adri
Fantom
MoW
Skulptura
Goran
gloria_g
.meLinda.
Blizzard
Alpha
floridana
Svjetloisjena
silver
17 posters
Go to page : Previous  1, 2
Autor/icaPoruka
riki45
Višestanični organizam



Male
Aquarius Monkey
Broj postova : 30
Age : 79
Location : tuzla
Registration date : 17.11.2010

Slijepa poslušnost autoritetu - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Slijepa poslušnost autoritetu   Slijepa poslušnost autoritetu - Page 2 Icon_minitimečet sij 20, 2011 3:40 pm


- šta je sa poslušnim djetetom...?

poslušno dijete liči na otključan automobil koji se nalazi parkiran na autoputu i za čiji
volan može svako sjesti....

[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel


Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Age : 42
Location : Leonberg
Registration date : 15.08.2009

Slijepa poslušnost autoritetu - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Slijepa poslušnost autoritetu   Slijepa poslušnost autoritetu - Page 2 Icon_minitimened srp 29, 2012 8:20 pm

Da napomenem dvije stvari:

1. Ovdje to nije pomenuto, ali koliko se sjećam, ti elektrošokovi kojima su "učitelji" snabdijevali one "iza stakla" nisu bili stvarni elektrošokovi. Ispitanicima je sugerirano da oni postoje i da će ovi patiti za svaki "pogrešan odgovor", ali to je bilo samo sugestija.

2. Što se tiče "slijepe poslušnosti autoritetu" kao takve, da napomenem da ne postoji "neslijepa" poslušnost (ako se radi o poslušnosti), jer ako se radi o poslušnosti autoritetu, ona implicira barem djelomično "sljepilo". Ako je netko "poslušan autoritetu" to znači da taj autoritet misli umjesto onoga koji je poslušan i da onaj poslušni to prihvaća bez previše kritike. U suprotnom, ne bi se radilo o poslušnosti tom autoritetu, već o poslušnosti sebi samom, što znači da onaj poslušni ima opciju da kritički razmatra ratio tog drugog autoriteta i da bira šta će poslušati a šta ne.

Takvo što bi se onda moglo okarakterisati kao savez jednakih odnosno da obe strane imaju jednak autoritet da donose odluke, jer implicira da se ne može donijeti odluka koja šteti jednoj strani. Drugim riječima, druga strana zadržava pravo veta.

Kad objedinimo ove dvije stvari, dolazimo do zaključka da je stvaranje poslušnosti identično hipnozi. Hipnotizer posebnim tehnikama nastoji da prevaziđe pathos jednakosti s kojim sesija počinje, a zatim osvaja poziciju nadređenosti u kojoj hipnotisani prihvaća sugestije bez kritike - što znači da je podređenost potpuna.

Prema tome, svaki vođa koji isto, koristeći posebne tehnike (zamor čula, repeticiju, draženje moći, obećanja...) uspije rekreirati efekt hipnoze postaje vrhovni i apsolutni vladar nad svojim stadom, narodom, koji ga slijedi zato što ga voli, poštuje, a ne zato što ga se boji. Strah obuzima kontrolu nad tijelom, ali se duh nastavlja boriti protiv tog stanja, uslijed čega je svaka dosadašnja tiranija bila osuđena na propast.
[Vrh] Go down
Kahali
PraGlodavac
Kahali


Male
Capricorn Dragon
Broj postova : 584
Age : 47
Registration date : 19.10.2011

Slijepa poslušnost autoritetu - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Slijepa poslušnost autoritetu   Slijepa poslušnost autoritetu - Page 2 Icon_minitimepon srp 30, 2012 11:52 am

Ma ne Arch, taj kojemu su kao davali elektro šokove je njihov čovjek, nije mu se ništa sugeriralo niti hipnotiziralo, on je glumio da dobija elekroškove jaučući i slično, on nije onaj na kojem se vrši experiment, samo onaj koji daje elektrošokove ne zna da se na njemu experimentira i uvjeren je da se sudjeluje u pokusu koji se bavi bio-kemijom i medicinom.
Što se tiče ostalog slažem se, ali znamo to, upitno je kako smo došli do te konstantne i nevjerovatno dugostrajne organizacije društva u kojoj piramidalna struktura "zapovjedanja" nikako da se shvati da ne valja i da se na kraju "implodira" ili eskalira u revoluciju u kojoj se vrlo brzo nakon 'smiraja' opet uspostavi neka slična društvena forma koja opet iima duboko ukorijenjenu piramidalnu vlast...
Nastavit ću na ovoj temi ..
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel


Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Age : 42
Location : Leonberg
Registration date : 15.08.2009

Slijepa poslušnost autoritetu - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Slijepa poslušnost autoritetu   Slijepa poslušnost autoritetu - Page 2 Icon_minitimepon srp 30, 2012 4:01 pm

Kahali je napisao/la:
Ma ne Arch, taj kojemu su kao davali elektro šokove je njihov čovjek, nije mu se ništa sugeriralo niti hipnotiziralo, on je glumio da dobija elekroškove jaučući i slično, on nije onaj na kojem se vrši experiment, samo onaj koji daje elektrošokove ne zna da se na njemu experimentira i uvjeren je da se sudjeluje u pokusu koji se bavi bio-kemijom i medicinom.

To sam i rekao. Ako sam bio nejasan, izvinjavam se.

Citat :
Što se tiče ostalog slažem se, ali znamo to, upitno je kako smo došli do te konstantne i nevjerovatno dugostrajne organizacije društva u kojoj piramidalna struktura "zapovjedanja" nikako da se shvati da ne valja i da se na kraju "implodira" ili eskalira u revoluciju u kojoj se vrlo brzo nakon 'smiraja' opet uspostavi neka slična društvena forma koja opet iima duboko ukorijenjenu piramidalnu vlast...
Nastavit ću na ovoj temi ..

To je jako složeno pitanje, ali neke indicije postoje kako je došlo do piramidalne strukture. Ja smatram da je to pokušaj emulacije čoporske hijerarhije koja je rastom broja stanovnika evoluirala u sistem koji je, zbog psiholoških nedostataka onih koji su bili na čelu, postao i gotovo redovno postaje neodrživ sistem, i to prvenstveno zbog nerazumijevanja razlike između metoda uspostavljanja discipline u čoporu i u krdu, odnosno, zbog brkanja pojmova discipline i kazne - koje je opet posljedica korupcije instinkata koju stvara inflacija lične kvalitete što prati svaki model "velike zajednice"... Pisao sam već o tome, ako hoćeš pošaljem ti link.

Zbog čega ti misliš da "piramidalna struktura zapovijedanja" ne valja i imaš li kakvu alternativu?
[Vrh] Go down
DakotaSkye
Stanica
DakotaSkye


Female
Taurus Snake
Broj postova : 16
Age : 34
Location : Nothingtown
Registration date : 12.06.2012

Slijepa poslušnost autoritetu - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Slijepa poslušnost autoritetu   Slijepa poslušnost autoritetu - Page 2 Icon_minitimesub kol 04, 2012 6:05 pm

Citat :
Što mislite, do koje mjere su ljudi spremni ići u slijepoj poslušnosti nekoj autoritativnoj osobi?

Mislim da su spremni ići poprilično daleko jer, koliko god netko može glumit da ima "svoje ja", puno je lakše činiti nešto za/u ime druge osobe jer time smanjujemo odgovornost.

Citat :
Svi znamo za dva uzasna svjetska rata koja su obilježila prošlo stoljeće. Obični ljudi u tim ratovima činili su užasne zločine. Zašto, odakle je proizašlo to ponašanje? Jesmo li mi uistinu zli i težimo ka nasilju, a u ratovima ljudi dobivaju priliku za iskazivanje svojih duboko potisnutih poriva?

Ja osobno vjerujem da su ljudi više zli nego dobri samo da s vremenom možemo postati jako dobri glumci i "zamaskirati" ono šta nas odaje kao (više) zle nego dobre pojedince.

Ljudi inače vole osjećati pripadnost u bilo kojem smislu. Što više ljudi pripada onome što i mi podržavamo, to smo više sigurni i u sebe i u grupu istomišljenika općenito. U ratu je i jedna i druga strana uvjerena da radi dobro i da je shema "ili mi ili oni". Mislim da su ljudi svjesni da ubijanje i sve ostalo što se u ratu događa nije dobro, al nemaju grižnju savjesti jer to rade u svrhu "višeg cilja" i rade to u kolektivu, a ne sami.

Citat :
Zašto je Hitler imao toliku moć nad pučanstvom, je li on uspio probuditi to 'zlo' u ljudima? Ili je riječ o nečem drugom, što mislite?

Hitler je bio samo dobar manipulator i govornik. Ljude je lako nagovoriti na svašta ako im se dobro "proda" priča. Ljudi ubijaju i u ime boga i misle da rade dobro pa zašto onda ne bi i u ime ideala nekog iskompleksiranog brke? :D
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel


Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Age : 42
Location : Leonberg
Registration date : 15.08.2009

Slijepa poslušnost autoritetu - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Slijepa poslušnost autoritetu   Slijepa poslušnost autoritetu - Page 2 Icon_minitimepon kol 06, 2012 12:12 pm

Slabe individue, koje uvijek čine većinu, po nužnosti, uvijek idu linijom manjeg otpora. A eto, dešava se da je slijeđenje uvijek lakše od zapovijedanja. Tako, čak i kada je vođa i sam slijep i nestabilan, masa će uvijek radije slijediti čak i takvog. Masa ne može zapovijedati. Ona može samo slušati. Ona nema nikakvu "kolektivnu volju" - ona može samo "posuditi" tuđu volju, volju nekog pojedinca, volju nekog "ideala" i prisvojiti je - ali, ona i dalje ostaje sljedbenik...

Zahvaljujućiu tom mehanizmu, uvijek je lakše manipulirati većinom nego pojedincem. Ili, kako sam već spominjao: "Čovjek je pametan, samo su ljudi glupi...

Ne vjerujem da je Hitler bio nekakav poseban slučaj, da je bio "iskompleksiran" samo on, dok su ovi ostali bili "neiskompleksirani". Društvo je tako uređeno da se ono naprosto održava i hrani kompleksima. Na kraju, sve se svede na to čiji kompleksi "imaju više duha" i koji će na kraju pobijediti...

Zli ljudi ne postoje, ništa više nego što postoje dobri ljudi - postoje samo varijacije u snazi: one su te koje nešto, na kraju, učine "dobrim" ili "zlim"...
[Vrh] Go down
Kahali
PraGlodavac
Kahali


Male
Capricorn Dragon
Broj postova : 584
Age : 47
Registration date : 19.10.2011

Slijepa poslušnost autoritetu - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Slijepa poslušnost autoritetu   Slijepa poslušnost autoritetu - Page 2 Icon_minitimepon kol 06, 2012 2:13 pm

Citat :
Slabe individue, koje uvijek čine većinu, po nužnosti, uvijek idu linijom manjeg otpora. A eto, dešava se da je slijeđenje uvijek lakše od zapovijedanja. Tako, čak i kada je vođa i sam slijep i nestabilan, masa će uvijek radije slijediti čak i takvog. Masa ne može zapovijedati. Ona može samo slušati. Ona nema nikakvu "kolektivnu volju" - ona može samo "posuditi" tuđu volju, volju nekog pojedinca, volju nekog "ideala" i prisvojiti je - ali, ona i dalje ostaje sljedbenik...

Ovo je obično istina, ali ne uvijek, postoje odredjene grupe ljudi, alternativni gradovi, neke stare civilizacije za koje se zna kako su živjeli i ja mislim da masa (kada tu riječ 'masa' ne koristimo u startu kao negativan pojam za veću grupu ljudi) ne mora biti slaba, ne mora biti uvijek ona koja je sljedbenik i ne mora biti uvijek nešto gadljivo ..
Uzmi primjer Damanhura i ljudi koji žive tamo. Njih ima i više nego dosta da ih nazovemo 'masom ljudi', ali nijedan pojedinac od njih ne slijedi neku dogmu, neki zakon ili neku potpuno suludu retoriku nekog velikog leader-a iz kojeg progovara patologija pomiješana ushićenjem ili tzv. Karizmom, za nijednu od tih individua tamo ne može se reći da je "slaba".
njima je omogućeno mnoštvo znanstvenih radova, mnoštvo mudrih textova i različitih znanja i vještina kojima se ljudi tamo bave. Dovoljan je jedan ovakav primjer (a danas ih ima na desetine na Zemlji) da kažemo da Većina ne ide Uvijek linijom manjeg otpora, da nije uvijek osuđena da bude slaba i uopće da se je drugačije društvo ostvarivo.
Društvo se obično hrani nagonima, reflexima i ovisno o okolnostima voljom za preživljavanjem i održavanjem... u drugim raznim okolnostima, kod raznih mikromentaliteta možemo razgovarati o čitavom malom univerzuumu različitih vrsta "hrane" sa kojim se neko društvo "hrani"... "hraniti se komplexima" vrlo je apstraktna, vrlo neprecizna i prilično nespretno izrečena metafora - ideja.
Takodjer kada pričamo o "dobrim i zlim ljudima" bez navodnika a poslije toga navedemo dobro i zlo pod navodnike tada rečenica sama po sebi nema smisla jer ako ne postoje dobre ili zle stvari sa kraja rečenice naravno tada ne postoje ni dobri i loši (zli) ljudi koji bi ih izvršavali, ali šta je ta rečenica onda rekla ? sa čim se ona bavi ?
sprtljani, kontradiktorni i vrlo općeniti su ti tvoji stavovi.
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel


Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Age : 42
Location : Leonberg
Registration date : 15.08.2009

Slijepa poslušnost autoritetu - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Slijepa poslušnost autoritetu   Slijepa poslušnost autoritetu - Page 2 Icon_minitimepon kol 06, 2012 6:07 pm

Ok, ok, kritika gramatike je u redu, potrudiću se da ubuduće sve bude pod špagu. Čak i ako zbog toga bude i dosadnije... :)

Ovo "hraniti se kompleksima" možda se može nekome činiti apstraktnim i nepreciznim (ovo potonje možda i jest) ali nije bez osnova. Ako treba, elaboriraću.

Ja termin "masa" ni ne koristim u "negativnom" smislu (barem ga nisam takvim smatrao, makar tako ponekad izgledalo), masa je neophodna, poslušnost je neophodna kao i zapovijedanje. Zašto bi ono što je nužno moralo biti pozitivno ili negativno? Dovoljno je da je nužno.

O Damanhuru nemam nikakvog ni iskustva ni Iskustva, daleko je, i izvjesno je da tamo nikad neću moći otići i vidjeti iz prve ruke o čemu se radi. Trenutno sam, kao i većina drugih ljudi, prisiljen da se oslanjam na izvore iz druge i treće ruke, kao što je Wikipedija. Našao sam, međutim, i jedan malo drugačiji pogled, svojevrsnu "drugu stranu medalje", i njega se može pročitati OVDJE.

Prema onome što sam shvatio, ni ti Damanhurci nisu "ispali na oči" - i oni slijede autoritet: slijede ideju "Eko-svijesti" i New Age-a i služe da otjelotvore zamisao Oberta Airaudija. Razlikuju se po nekim detaljima, ali u ostalim, koliko vidim, imaju organizaciju isto kao i svaka država. Imaju hijerarhiju, kao prvo, imaju podjele, kao drugo. Gdje to nema? Jasno je i njima da je neki kolektivistički anarhizam neostvariv ideal - oni mogu samo da zamažu oči da se ne vide sličnosti sa ostalim društvima, ali ona ostaje.

Uostalom, ko baš ne želi da bude dio krda, nek od sebe samoga napravi svoj Damanhur, ako mu je do toga, barem ga niko neće moći optužiti za licemjerje...

Nažalost, duhovnjački pathos na kojem se i Damanhur i slična društva zasnivaju (zajedno sa pojedincima) pretpostavlja "veliki broj" - a znamo kako veliki brojevi utječu na pojam vrijednosti... Jesu li oni slabi? Kao što rekoh, ne znam iz prve ruke. Šta onda znam? Znam da su ljudi koji su izgradili Damanhur već pripadali jednom društvu, jednoj zajednici, da su rezultat eugenike "velikog broja". Stoga, ono što su stvarali, moralo je da odražava psihologiju krda - to je neizbježno.

Ko hoće da živi "u skladu s prirodom" neće od prirode stvarati jeftinu kopiju - otići će u šumu ili pustinju, zasukati rukave i rizikovati život. To znači biti "ekološki svjestan" - svijest koju si platio kockanjem sa životom. To je istinska snaga: snaga koja dolazi iznutra. Jedino je ta snaga tvoja. Sve ostalo je posuđeno - stoga ima i vrijednost posuđenog...

Nije li najveća mađioničarska vještina umjetnost diverzije? Zašto bi u ovom slučaju bilo drugačije?
[Vrh] Go down
Kahali
PraGlodavac
Kahali


Male
Capricorn Dragon
Broj postova : 584
Age : 47
Registration date : 19.10.2011

Slijepa poslušnost autoritetu - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Slijepa poslušnost autoritetu   Slijepa poslušnost autoritetu - Page 2 Icon_minitimeuto kol 07, 2012 5:09 pm

Nisam nigdje ni pokušao insinuirati da Damanhurci ne slijede autoritet niti da nemaju sistem. Pa oni su sami davno dobili autonomiju od Italije i žive u sistemu, ne zna gdje si ti vidio da sam ja rekao da oni nemaju Ideju ili ideal, da nemaju društveno uredjenje.
Ja uostalom nisam rekao da svijetu ne treba društveno uredjenje već samo da je piramidalna struktura vladanja prilično plitak i kontinuirano isti izrabljujući sistem, a postoje 20 puta bolje alternative.
Ne brini se za tu "drugu stranu medalje", ti ljudi koji rade na miniranju i anti-propagandi Damanhura davno su prohaklani i ja sam osobno pitao gosp. Falco-a koliko su svjesni tih stvari i dali je istina da su ga se Damahurci odrekli na što se on upitno nasmijao sjedeći na klupici u Damanhuru sa 30-ak ljudi koji su nas dočekali. Oni se uopće ne zamaraju sa tom anti-ptopagandom i čak im u jednu ruku odgovara jer su prije nekoliko godina imali navalu mnoštva ljudi koji su gotovo do agresivnosti htjeli postati dio zajednice.
Pojavljivali su se takodjer ljudi koji su bili unutarnji špijuni i saboteri koji su pokušavali započeti svađe i razdor unutar Damanhura ali ih je organizam sam ispljunuo.
Ja sam u svom post-u napisao da je ta grupa ljudi jaka i da ne sljede zaluđene autoritete niti stupidnu i uvijek prisutnu piramidalnu hijerarhiju.
Njihovo uredjenje nebi se moglo nazvati piramidalnim iako ti možeš ostati u tom uvjerenju. Falco je oficijelno kao na vrhu ali on sam nikome ne govori što da radi, on je više vizionar ili savjetnik ljudima koji ga pitaju za stvari koje im nisu jasne, on sebe smatra pomoćnim kuharom kada ga upitah što radi..
...oni takodjer nemaju klasični monetarni sistem niti imaju Euro. Žive, kako mi je objašnjeno, u jednoj vrsti Solucionizma i jako mi se svidjelo kako to zapravo funkcioniora.
Ti možeš vjerovati stranicama na internetu ili nekome tko je bio tamo nekoliko puta i htio im se pridružiti.
Solucionizam funkcionira tako da raspodijeli odredjenu zajednicu na nekoliko grupa ljudi i prepoznaje okvirne zahtjeve i sposobnosti tj. profesije ili zanate u tim grupama. Tako naprimjer netko tko je Zubar a treba mu jakna, ode kod čovjeka koji se time bavi i dobije jaknu, za tu jaknu mu Zubar kaže koliko je dobio nekih imaginarnih kredita, a ne onaj tko je napravio jaknu, takodjer kada dođete kod zubara vi njemu kažete koliko vrijedi njegov rad.
Solucionizam ukratko prepoznaje zahtjve i probleme sa jedne strane (u vidu potreba ili luksuza ljudi) i solucije i rješenja sa druge strane (u vidu profesija, zanata ili vještina) i miješa ih u istu grupu u cilju neutralizacije zahtjeva ili problema.
ne znam na što misliš pod "psihologijom krda", ali ja sam tamo vidio sve samo ne krdo... takodjer ne znam kako si došao do toga da ako netko želi živjetu u skladu sa prirodom treba otići u pustinju i riskirati život ?? o čemu pričaš ? kakve to veze ima sa bilo čim ?
Ti ljudi kopali su svojim rukama jedan od najnevjerovanijih i najvećih umjetnih Labirinata na svijetu unutar Planine bogate Kvarcom iznad koje se ukrštavaju 4 sinhrone linije o kojima sam već pisao..
Ova 'organizacija' više je ezoterička komuna nego neko društveno uredjenje ili neko new-age eko-selo. Oni se ne bave new-age-om nego pravim i autentičnim (prastarim) tehnikama od kojih su meni neke vrlo dobro poznate. Prilično sam dobro upoznat sa Damanhurom i mislim da si stvorio prilično lošu sliku o njima temeljenu na nijednom argumentu. Ne znam dali ja to samo da bi kontrirao ili slučajno, ali u vakom slučaju krivo.
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel


Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Age : 42
Location : Leonberg
Registration date : 15.08.2009

Slijepa poslušnost autoritetu - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Slijepa poslušnost autoritetu   Slijepa poslušnost autoritetu - Page 2 Icon_minitimeuto kol 07, 2012 5:52 pm

Moguće je da si u pravu, ali ja to ne mogu znati. Nažalost (ili nasreću, vrijeme će, možda, pokazati) vjerujem samo svojim očima.

Čak ni to nije pouzdano. I mi svi (manje-više) živimo u svojem "Damanhuru" ovom našem sistemu (štagod bio) - impresije se razlikuju: od žestokih apologeta do defamatora, i ovi potonji su obično u manjini. Svako društvo prodaje određenu sliku sebe, stvarnog sebe čuva od očiju. Tako, čak i kad živiš u nekom takom društvu, nije ti sve poznato, čak možeš biti praktički siguran da su najskrivenije tajne i nijanse uvijek "s one strane očiju".

Ovaj tvoj opis Damanhura me je jako podsjetio na jednog drugog socioteoretičara koji je imao slične ideje: pročitaj i reci mi ima li možda kakva poveznica, možda uzročna veza (da ne kažem "plagijat")?

LINK

Nego, sad me počelo mučiti jedno pitanje: ako je neko "slijepo poslušan" - može li znati da je "poslušan" ako je "slijep"? I dalje: ono od čega je taj "poslušni" obnevidjeo je li moguće da i drugi ljudi od toga obnevide?
[Vrh] Go down
Kahali
PraGlodavac
Kahali


Male
Capricorn Dragon
Broj postova : 584
Age : 47
Registration date : 19.10.2011

Slijepa poslušnost autoritetu - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Slijepa poslušnost autoritetu   Slijepa poslušnost autoritetu - Page 2 Icon_minitimeuto kol 07, 2012 9:39 pm

Pogledao sam Link, nemam pojma što je to i nije mi se dalo čitati, ali nisam ja izmislio Solucionizam niti oni tvrde da su izmislili taj sistem... Postoje razni alternativni sistemi za današnje monetarne sisteme, mislim da se radi o 2 sistema koji su složili u jedan, pričali su o tome ali nije me to toliko zanimalo.
Ako vjeruješ samo svojim očima zašto onda vjeruješ da su vidjeli sve što kažu dasu vidjeli pod mikroskopom i dali moraš otići na svaki kontinent i u svako mjesto na Zemlji o kojem se priča da bi se uvjerio da postoji ?
Takodjer ako vjeruješ samo "svojim očima" (oooj bože kako plitko) a razgovaraš sa nekim i želiš se upustiti u malo dublju i ozbiljniju konverzaciju dali provjeravaš sve što on kaže ili ti se može nešto reći pa da se eventualno kasnije uvjeriš svojim izvorima ? i zanima me ako sve odmah provjeravaš i ne vjeruješ u ništa što nisi prethodno vidio, ne znam kako inače pričaš sa ljudima ?
Ili se radi o tome da u neke stvari vjeruješ a u druge ne ? ako je tako po kojim si parametrima napravio liniju šta uzimaš kao istinito a što ne ?
Ne znam kako bi nekome uspio ispričati bilo što kada bi mu morao dokazivati sve što kažem stalno ili neprestano pokazivati "dokazne materijale".
[Vrh] Go down
Archangel
Pračovjek
Archangel


Male
Leo Rooster
Broj postova : 2973
Age : 42
Location : Leonberg
Registration date : 15.08.2009

Slijepa poslušnost autoritetu - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Slijepa poslušnost autoritetu   Slijepa poslušnost autoritetu - Page 2 Icon_minitimeuto kol 07, 2012 10:06 pm

Kahali je napisao/la:
Takodjer ako vjeruješ samo "svojim očima" (oooj bože kako plitko) a razgovaraš sa nekim i želiš se upustiti u malo dublju i ozbiljniju konverzaciju dali provjeravaš sve što on kaže ili ti se može nešto reći pa da se eventualno kasnije uvjeriš svojim izvorima ? i zanima me ako sve odmah provjeravaš i ne vjeruješ u ništa što nisi prethodno vidio, ne znam kako inače pričaš sa ljudima ?

Oprezno i sa rezervom. Nije svaki razgovor jednak svakom drugom, ovisi šta se traži od mene, šta moram staviti na kocku, šta pri tom moram rizikovati. Alternativno, mogao bi popušiti - ljudi "ponekad" lažu, znaš. Ne moraju čak ni htjeti da te obmanu - ako su obmanuli sebe, tebe će obmanuti potpuno nevino i niko neće znati istinu dok ne bude kasno.

Citat :
Ili se radi o tome da u neke stvari vjeruješ a u druge ne ? ako je tako po kojim si parametrima napravio liniju šta uzimaš kao istinito a što ne ?
Ne znam kako bi nekome uspio ispričati bilo što kada bi mu morao dokazivati sve što kažem stalno ili neprestano pokazivati "dokazne materijale".

Ako nekoga želim u nešto uvjeriti, onda su dokazi itekako bitni. Osim ako za nekoga nisam autoritet - u tom slučaju "dokazivanje" može čak i odmoći: pretjerivanje sa "dokazivanjem" navodi na sumnju da li onaj koji dokazuje možda skriva potencijalno štetne namjere po nas, jer mu je očito jako "stalo" da prihvatimo sliku koju nam nudi (odn. prodaje).

U običnim situacijama, ja počnem od jedne, izuzetno dvije premise i bacim ih kroz logički aparat - ako ima smisla, prihvatiću ih, ali čak ni tada nije mudro odbacivati opreznost. Život me je naučio mnogočemu, jedna od tih stvari je da ako imaš iza sebe čitav aparat, bio stvarni ili imaginarni, koji će te pridržati i izvući iz neke nevoljne situacije u koju si upao svojom nerazboritosti - onda neopreznost i predubijeđenost mogu da cvjetaju, jer nisu od presudne važnosti za opstanak. Tamo gdje nema te sigurnosne mreže, čovjek se nauči da bude skeptik, nauči se nepovjerenju u privid, jer svaki privid sakriva opasnost.

Vjerujem ja svakome, ali uvijek zadržavam za sebe sumnju. Ona je samo moja. Ona je dio mene koji znači život.

Blaženi su bezbrižni...
[Vrh] Go down
Sponsored content





Slijepa poslušnost autoritetu - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Slijepa poslušnost autoritetu   Slijepa poslušnost autoritetu - Page 2 Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Slijepa poslušnost autoritetu
[Vrh] 
Stranica 2 / 2.Go to page : Previous  1, 2

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Psihologija-
Forum(o)Bir: