Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Sličniji su nam simpatičniji

Go down 
+6
Legionar
malenaivi
silver
Alpha
floridana
Svjetloisjena
10 posters
Autor/icaPoruka
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Sličniji su nam simpatičniji Empty
PostajNaslov: Sličniji su nam simpatičniji   Sličniji su nam simpatičniji Icon_minitimečet oľu 05, 2009 11:10 am

Poznata je ona izreka da se različitosti privlače. No činjenica je da razlike ne smiju biti prevelike, a da bi postojala priivlačnost, ljudi moraju biti slični u dobrom dijelu svojih osobnosti. Onda se lakše nađu na istoj valnoj dužini i istražuju preostale zanimljive različitosti. Kad je riječ o fizičkoj sličnosti, fenomen je lakše istražiti, pa je tako nastala i studija. Ovaj ČLANAK govori upravo o tom fenomenu:

Citat :
Znanstvenici tvrde da ćemo prije pohitati u pomoć strancu koji nam nalikuje, nego nekom tko nam fizički ne sliči ili podsjeća na nekog člana naše obitelji. Razlozi sežu još u prapovijest.

Što nam više netko nalikuje veće su šanse da ćemo mu pomoći, tvrde znanstvenici.

Susretljiviji smo prema ljudima koji nam sliče jer su naši davni predci pretpostavljali da su u krvnoj vezi s nekim tko im je fizički sličan, pokazala je studija.

Ovaj instinkt potječe iz vremena kada nije bilo ogledala i kadu su ljudi mogli saznati kako otprilike izgledaju promatrajući članove svoje obitelji.

Studija objavljena u časopisu Biology Letters otkrila je i da nas više privlače ljudi koji izgledaju poput nas nego oni koji sliče nekom članu naše obitelji.

Znanstvenici su došli do ovog zaključka nakon studije u kojoj je sudjelovalo 70 identičnih blizanaca u srednjim godinama koji su se, iako su genetski jednaki, s godinama počeli razlikovati jedni od drugih.

Znanstvenici su obradili fotografije sudionika izmiješavši njihova lica s licima modela, tako da su nove fotografije nalikovale ili ispitanicima ili njihovim blizancima.

Onda su pitali svakog od njih koga bi prije spasili da se nađe u opasnosti i bili osobu suprotnog spola, koja im je fizički slična, odabrali za budućeg bračnog druga.

U dvije trećine slučajeva odbrali su osobu koja im je najviše nalikovala.

''Naš rad pokazuje da stranac koji nam sliči aktivira našu altruističnu crtu više nego stranac koji sliči nekom članu naše obitelji, čak i ako se radi o identičnom blizancu'', rekao je dr. Paola Bressan sa sveučilišta u Padovi.

[Vrh] Go down
floridana
Legenda foruma CE-4
floridana


Other / Decline to state
Aries Tiger
Broj postova : 27984
Age : 62
Registration date : 22.09.2007

Sličniji su nam simpatičniji Empty
PostajNaslov: Re: Sličniji su nam simpatičniji   Sličniji su nam simpatičniji Icon_minitimečet oľu 05, 2009 11:21 am

nešto mi tu ne štima. nebi spasili onoga tko nam sliči na članove obitelje ali bi spasili onoga koji sliči nama, a mi sličimo čalanovima obitelji conf1
ja isto mislim da biramo partnere koji su nam slični u karakternom pogledu. manji je otpor kod prilagođavanja.
čitala sam o tome nešto. uglavnom, prije bi spasili osobu koja pripada našoj rasi nego onu koja ne pripada.
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Sličniji su nam simpatičniji Empty
PostajNaslov: Re: Sličniji su nam simpatičniji   Sličniji su nam simpatičniji Icon_minitimečet oľu 05, 2009 11:31 am

To su prosječni rezultati. Što se većine ljudi koje bolje poznajem tiče, priskočili bi u pomoć svakome.

Sjećam se kad je kod nas gostovala škotska nogometna reprezentacija, Zagreb je bio pun navijača u kiltovima (dakle krajnje neobičnih za naše pojmove) koji su bili nevjerojatno pristojni i na ulicama i u kafićima koje su preplavili prije tekme. padala je kiša i jedan se poskliznuo i pao pred ulazom u banku na Jelačić placu. Svi koji smo se zatekli u blizini smo istoga časa priskočili, srećom mu nije bilo ništra iako je ružno pao, a ljudi bi mogli pomisliti da je lud ili pijan s obzirom na odjeću i činjenicu da mlađi muškarci ipak rijetko padaju samo tako. To je jedan primjer, a viđala sam puno puta solidarnost na djelu. Jedno su izjave u istraživanjima, drugo je ono što činimo na licu mjesta. Ali za suživot sličnosti ipak moraju prevagnuti, i to debelo :)
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Sličniji su nam simpatičniji Empty
PostajNaslov: Slicnosti privlace   Sličniji su nam simpatičniji Icon_minitimepet oľu 06, 2009 2:08 pm

Sličniji su nam simpatičniji Sepiatwinsswns468x647
Znanstvenici tvrde da ćemo prije pohitati u pomoć strancu koji nam nalikuje, nego nekom tko nam fizički ne sliči ili podsjeća na nekog člana naše obitelji. Razlozi sežu još u prapovijest.

Što nam više netko nalikuje veće su šanse da ćemo mu pomoći, tvrde znanstvenici.

Susretljiviji smo prema ljudima koji nam sliče jer su naši davni predci pretpostavljali da su u krvnoj vezi s nekim tko im je fizički sličan, pokazala je studija.

Ovaj instinkt potječe iz vremena kada nije bilo ogledala i kadu su ljudi mogli saznati kako otprilike izgledaju promatrajući članove svoje obitelji.

Studija objavljena u časopisu Biology Letters otkrila je i da nas više privlače ljudi koji izgledaju poput nas nego oni koji sliče nekom članu naše obitelji.

Znanstvenici su došli do ovog zaključka nakon studije u kojoj je sudjelovalo 70 identičnih blizanaca u srednjim godinama koji su se, iako su genetski jednaki, s godinama počeli razlikovati jedni od drugih.

Znanstvenici su obradili fotografije sudionika izmiješavši njihova lica s licima modela, tako da su nove fotografije nalikovale ili ispitanicima ili njihovim blizancima.

Onda su pitali svakog od njih koga bi prije spasili da se nađe u opasnosti i bili osobu suprotnog spola, koja im je fizički slična, odabrali za budućeg bračnog druga.

U dvije trećine slučajeva odbrali su osobu koja im je najviše nalikovala.

''Naš rad pokazuje da stranac koji nam sliči aktivira našu altruističnu crtu više nego stranac koji sliči nekom članu naše obitelji, čak i ako se radi o identičnom blizancu'', rekao je dr. Paola Bressan sa sveučilišta u Padovi. (Izvor)


Recimo, poznajem nekoliko parova koji toliko slice da djeluju kao rodjeni brat i sestra...ono...skoro bizarno...


Fora mi je kako gore pise da cemo prije pomoci nekom tko slici nama nego clanu nase obitelji...hehe...ima li to skirvenu poruku zubi

_________________
Respect
[Vrh] Go down
floridana
Legenda foruma CE-4
floridana


Other / Decline to state
Aries Tiger
Broj postova : 27984
Age : 62
Registration date : 22.09.2007

Sličniji su nam simpatičniji Empty
PostajNaslov: Re: Sličniji su nam simpatičniji   Sličniji su nam simpatičniji Icon_minitimepet oľu 06, 2009 6:39 pm

Alpha, tvoju temu sam spojila sa ovom jer su potpuno iste miga
[Vrh] Go down
silver
Majmun
silver


Male
Pisces Horse
Broj postova : 1439
Age : 34
Registration date : 25.10.2007

Sličniji su nam simpatičniji Empty
PostajNaslov: Re: Sličniji su nam simpatičniji   Sličniji su nam simpatičniji Icon_minitimened oľu 22, 2009 12:42 pm

Alpha je napisao/la:

Znanstvenici su došli do ovog zaključka nakon studije u kojoj je sudjelovalo 70 identičnih blizanaca u srednjim godinama koji su se, iako su genetski jednaki, s godinama počeli razlikovati jedni od drugih.
...

U dvije trećine slučajeva odbrali su osobu koja im je najviše nalikovala.

''Naš rad pokazuje da stranac koji nam sliči aktivira našu altruističnu crtu više nego stranac koji sliči nekom članu naše obitelji, čak i ako se radi o identičnom blizancu'', rekao je dr. Paola Bressan sa sveučilišta u Padovi.

dakle, napravili su istraživanje na uzorku od 70 ljudi, i to vrlo specifičnom i pristranom uzorku, i na temelju toga što su u dvije trećine slučajeva (66%) ljudi tako odabrali, donose općeniti zaključak da ćemo prije pomoći čovjeku koji nam sliči nego ako sliči članu obitelji?
Stvarno mi nije baš jasno kakvi bi to znanstvenici tako proveli istraživanje.

Kao prvo, uzorak od 70 ljudi je premalen za ikakve zaključke. Kao drugo, to nije populacija svih ljudi, to je populacija jednojajčanih blizanaca u Italiji (vjerojatno) srednjih godina. A ne znam baš koliko prosječni hrvat ima veze sa jednojajčanim blizancima talijanima srednjih godina. To su dva posve različita svijeta. Na takvim uzorcima se baš ne može generalizirati.
Osim toga, navedeno je da su se u dvije trećine slučajeva odlučili za osobu koja im sliči. A to je 65%. Što, kad malo bolje pogledate, i nije tako puno. To znači da se od njih 70, cca 45 odlučilo za tu opciju. A što je s ostalih 25?
Uglavnom, mislim da ovakvo istraživanje baš i ne daje povoda za neke zaključke, osim eventualno da bi se srednjovječni jednojajčani blizanci u italiji u više od 50% slučajeva odlučil prije za pomoć osobi koja im je sličnija nego osobi koja je sličnija članu obitelju (ili bratu blizancu, al nije mi jasno ni kako može model bit sličniji nego brat blizanac, a da ne izgleda isto kao ta osoba koju se ispituje).
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Sličniji su nam simpatičniji Empty
PostajNaslov: Re: Sličniji su nam simpatičniji   Sličniji su nam simpatičniji Icon_minitimepet oľu 27, 2009 7:28 pm

Silver...slazem se...i generalno su mi takva istrazivanja tj. pokusi vrlo upitni...

_________________
Respect
[Vrh] Go down
malenaivi
Čovjek
malenaivi


Female
Virgo Rooster
Broj postova : 7178
Age : 42
Registration date : 13.12.2007

Sličniji su nam simpatičniji Empty
PostajNaslov: Re: Sličniji su nam simpatičniji   Sličniji su nam simpatičniji Icon_minitimepet tra 24, 2009 9:31 am

ne slažem se, evo npr ja sam neki dan pomogla jednoj staroj baki, ne vidim sličnost :D


pomažem svima bez obzira na sličnost ili ne
[Vrh] Go down
Legionar
Moderni čovjek
Legionar


Male
Gemini Dog
Broj postova : 8711
Age : 29
Location : Negdje u mislima
Registration date : 27.07.2008

Sličniji su nam simpatičniji Empty
PostajNaslov: Re: Sličniji su nam simpatičniji   Sličniji su nam simpatičniji Icon_minitimeuto srp 14, 2009 1:35 am

Citat :
Znanstvenici tvrde da ćemo prije pohitati u pomoć strancu koji nam nalikuje, nego nekom tko nam fizički ne sliči ili podsjeća na nekog člana naše obitelji.
Fali im jedan zarez... Ova rečenica bi trebala izgledati ovako:

Znanstvenici tvrde da ćemo prije pohitati u pomoć strancu koji nam nalikuje, nego nekom tko nam fizički ne sliči, ili podsjeća na nekog člana naše obitelji.
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

_________________
"Learn what is true in order to do what is right."
[Vrh] Go down
zvezda
Guardian
zvezda


Female
Capricorn Rooster
Broj postova : 3245
Age : 42
Location : Gore
Registration date : 23.09.2007

Sličniji su nam simpatičniji Empty
PostajNaslov: Re: Sličniji su nam simpatičniji   Sličniji su nam simpatičniji Icon_minitimeuto srp 14, 2009 11:29 pm

Ispod veznika "ili" se ne stavlja zarez... *

_________________
"...ja sam Bog, ja sam junak, ja sam filozof, ja sam Đavo i ja sam svet, a to je zamoran način da se kaže da ne postojim."
[Vrh] Go down
Jaykof
Pračovjek
Jaykof


Male
Gemini Goat
Broj postova : 2477
Age : 32
Location : Na temi za odbrojavanje do 21.12.2012.
Registration date : 30.07.2008

Sličniji su nam simpatičniji Empty
PostajNaslov: Re: Sličniji su nam simpatičniji   Sličniji su nam simpatičniji Icon_minitimeuto srp 14, 2009 11:37 pm

Pusti sad pravopis, moguće je oboje. Ovisi samo o kojem je kontekstu riječ. Legijev ili se odnosi na rečenicu: "Znanstvenici tvrde da ćemo prije pohitati u pomoć strancu koji nam nalikuje", dok u onom gore iz časopisa se odnosi na ovu poslije zareza ("nego nekom tko nam fizički ne sliči").
Barem ja tako mislim misli

Al iz konteksta mislim da su zaboravili zarez suspect
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Sličniji su nam simpatičniji Empty
PostajNaslov: Re: Sličniji su nam simpatičniji   Sličniji su nam simpatičniji Icon_minitimesri srp 15, 2009 3:35 am

Dobri ste, zarezi su najbitniji na ovoj temi rofl2
[Vrh] Go down
Jaykof
Pračovjek
Jaykof


Male
Gemini Goat
Broj postova : 2477
Age : 32
Location : Na temi za odbrojavanje do 21.12.2012.
Registration date : 30.07.2008

Sličniji su nam simpatičniji Empty
PostajNaslov: Re: Sličniji su nam simpatičniji   Sličniji su nam simpatičniji Icon_minitimesri srp 15, 2009 1:16 pm

Pa nego, tu nas zbunjuju sa svih strana o zavjerama, a još i zareza zaboravljaju :D
[Vrh] Go down
Legionar
Moderni čovjek
Legionar


Male
Gemini Dog
Broj postova : 8711
Age : 29
Location : Negdje u mislima
Registration date : 27.07.2008

Sličniji su nam simpatičniji Empty
PostajNaslov: Re: Sličniji su nam simpatičniji   Sličniji su nam simpatičniji Icon_minitimesri srp 15, 2009 2:44 pm

zvezda je napisao/la:
Ispod veznika "ili" se ne stavlja zarez... *
Istina, ali u rečenicu je umetnut dio koji je uvijek omeđen zarezima i završava upravo ispred ''ili''.
Ovo je taj umetnuti dio:''nego nekom tko nam fizički ne sliči''.

_________________
"Learn what is true in order to do what is right."
[Vrh] Go down
zvezda
Guardian
zvezda


Female
Capricorn Rooster
Broj postova : 3245
Age : 42
Location : Gore
Registration date : 23.09.2007

Sličniji su nam simpatičniji Empty
PostajNaslov: Re: Sličniji su nam simpatičniji   Sličniji su nam simpatičniji Icon_minitimečet srp 16, 2009 10:30 am

Može i tako. Apozicija se istina uvek odvaja zarezima, ali ovo je malo čudno pozicionirana apozicija, jer čini kontrast prethodnom i potonjem delu rečenice, a one obično bliže objašnjavaju i potvrđuju već rečeno. Najbolji oblik bi bio reći sve ovo pre, onda staviti zarez, pa napisati apoziciju na kraju.

A o sličnijim i simpatičnijim... Nisam sigurna koliko ova teorija pije vodu... Lično sam analizirajući ljude koji mi i nisu baš simpatični dolazila do zaključka da je ono što mi se kod njih ne dopada upravo isto to što mi se ne dopada ni kod mene, samo što kod mene nije dovoljno osvešćeno, pa sam ga projektovala na druge... *

_________________
"...ja sam Bog, ja sam junak, ja sam filozof, ja sam Đavo i ja sam svet, a to je zamoran način da se kaže da ne postojim."
[Vrh] Go down
Athena
Superforumaš CE-4
Athena


Female
Gemini Buffalo
Broj postova : 12351
Age : 38
Registration date : 09.09.2009

Sličniji su nam simpatičniji Empty
PostajNaslov: Re: Sličniji su nam simpatičniji   Sličniji su nam simpatičniji Icon_minitimepet ruj 11, 2009 3:23 pm

Hm, možda ima nešto u tome...
Naravno kad se netko nađe u opasnosti da ćemo postupati instinktivno, pritom ne razmišljajući sliči li nam fizički. Prvo bi pomogli starijima, djeci, jer to je nešto što propagira dobar odgoj, odnosno društvo kao humano ponašanje.
Možda bi se moglo doći do nekog sveobuhvatnijeg zaključka da se testirao veći broj ljudi i da se promatralo reakcije kad bi pomoć tražilo istodobno više njih, neki od njih fizički slični nama.

Moje iskustvo. Površno sam znala curu koja je iste visine, stasa kao ja, a imamo i slične crte lica. Nosile smo jednom prilikom identične uniforme, reakcija jedne od osobe u blizini bila je :"Ja vas dvije uopće ne razlikujem, mislila sam kako si se sad tu stvorila, a malo prije si bila tamo?!"

Uglavnom, nakon toga smo se počele smiješkati jedna drugoj, promatrati se, intenzivno komunicirati, čak se prilikom sastanaka s velikim brojem ljudi zajedno družiti, ići na kave... I smatrala sam je vrlo simpatičnom, pomalo kao da mi je "alter ego" (začudo), iako se nismo dobro poznavale.

Drugom prilikom imala sam u trgovačkom centru bliski susret sa svojom drugom "dvojnicom". Prošla sam kraj ogledala i vidjela svoj odraz, svoj način kretanja, a onda skužila da to nisam ja, ha, ha! Cura mi je lagano mahnula (i ja njoj) i nasmiješila se.

Na temelju toga mogu samo razglabati o raznim razlozima takve reakcije. Možda se radi o tome da fizičke sličnije ljude smatramo bližima sebi samima i da su nam radi te predispozicije sličnije "aspektirani" izazovi i situacije svakodnevnog života pa smo često u "sličnoj kaši". Jedan dio istine je vjerojatno u tome da kod takvih, nama sličnih ljudi nema potreba kompetcije, uspoređivanja, konkurencije pa ni potencijalne zavisti, jer smo "tu, negdje". Ona/on meni fizički sliči pa nećemo dolaziti u sukobe, pokušavajući da jedna dostigne drugu.

Za teoriju koja se tiče obitelji, stvarno ne znam što bi rekla. Možda je razlog tome međuobiteljsko nadmetanje?!
[Vrh] Go down
Sponsored content





Sličniji su nam simpatičniji Empty
PostajNaslov: Re: Sličniji su nam simpatičniji   Sličniji su nam simpatičniji Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Sličniji su nam simpatičniji
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Psihologija-
Forum(o)Bir: