Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Stanja disocijacije i opsjednutosti u različitim kulturama

Go down 
+4
Svjetloisjena
Legionar
castrumrider
Lullaby
8 posters
Go to page : Previous  1, 2, 3  Next
Autor/icaPoruka
castrumrider
Višestanični organizam
castrumrider


Male
Virgo Horse
Broj postova : 34
Age : 57
Location : Castrum Novum
Registration date : 06.05.2009

Stanja disocijacije i opsjednutosti u različitim kulturama - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Stanja disocijacije i opsjednutosti u različitim kulturama   Stanja disocijacije i opsjednutosti u različitim kulturama - Page 2 Icon_minitimesri svi 13, 2009 10:37 pm

Ovo sa flasterom me podsjeća na izreku: Kada te ništa ne u životu ne muči, stavi u cipeli kamen da te žulja. Ili tako nekako. U principu, manje zlo nas na neki način štiti od većeg, jer kada dođe sa namjerom da nam "naudi" primjeti da se mi već s nečim mučimo pa se okrene i ode. Ne uvijek. A što se tiče dokazivanja slučajeva opsjednutosti...sve ovisi od toga ko dokazuje. Jer ima nešto što je dobar primjer u kvantnoj psihologiji i o tome koliko onaj koji sprovodi neki experiment u tiče na sam experiment i rezultate. Kao recimo kod Schrodingerove mačke gdje se mačka nalazi u jednoj kutiji gdje je ampula sa smrtonosnim plinom i okidač koji može sam pokrenuti plin nezavisno od bilo čega u blio kom trenutku. Recimo nakon sat vremena, bez da otvorimo kutiju, treba da odgovorimo, šta je sa mačkom. Klasični fizičri kažu, Mačka je Ili živa Ili mrtva. Kvantni fizičar kaže, mačka je u tom trenutku kada otvaramo kutiju I živa I mrtva. Onog trenutka kada otvorimo kutiju, ispoljava se jedna od mogućnosti. No, to je tema za sebe ali vrijedna pažnje.
Moje "oslobađanje" imalo je svoje pojavne oblike koje sam već navodio iznad. Ali kad si spomenula alkohol, znao sam ga konzumirati i to dosta extremno. Netom kad bih došao u situaciju gdje se pije, i ja se kao trebam uključiti, nešto mi nije dalo da to činim, a nešto mi je govorilo da treba samo da počnem pa poslije sve ide lakše. I stvarno, "tjerao" sam sebe da počnem i kako odmiče konzumiranje onaj prvi glas polako popušta. Ali sam znao kada sam već bio dobro pod utjecajem alkohola, otići u toalet i u ogledalu se svađati sa samim sobom i govoriti tom tamo liku, tj, sebi kako je ružan, glup, odvratan... To je trajalo prilično dugo. Jednog dana je prestalo. Kao da nikada nije ni bilo, zapravo jeste, ali kao da se dešavalo "tamo nekome", što mi je nekako najbliže objašnjenje. Ma...ima toga još.
Tačnu hijerarhijsku "poziciju" onoga koji me je opsjedao ne znam. Ali što se tiče efikasnosti, moj prijatelj i ja smo ih u svoj muci i crnom humoru nazivali Masterima. Najbolji od najboljih. Radili su to definitivno dobro. SAVRŠENO LOŠE.
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Stanja disocijacije i opsjednutosti u različitim kulturama - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Stanja disocijacije i opsjednutosti u različitim kulturama   Stanja disocijacije i opsjednutosti u različitim kulturama - Page 2 Icon_minitimesri svi 13, 2009 10:43 pm

Ovo s flasterom se nije odnosilo na neki bezvezni problem. Radilo se npr. o smrti najbliže osobe s kojom je netko bio jako povezan, npr. smrt majke u najranijoj dobi kad je dijete jako treba, a nema je tko adekvatno zamijeniti ili dijete to ne može nikako preboljeti. U takvom trenutku, kad situacija postane nepodnošljiva, vodič stavi takav flaster. Nije bilo rečeno da ga stavlja nekom dokoličaru koji se rastužio kad mu je netko razlupao auto bez većih posljedica od materijalnih.
[Vrh] Go down
castrumrider
Višestanični organizam
castrumrider


Male
Virgo Horse
Broj postova : 34
Age : 57
Location : Castrum Novum
Registration date : 06.05.2009

Stanja disocijacije i opsjednutosti u različitim kulturama - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Stanja disocijacije i opsjednutosti u različitim kulturama   Stanja disocijacije i opsjednutosti u različitim kulturama - Page 2 Icon_minitimesri svi 13, 2009 10:50 pm

Nisam ni mislio da je neki bezvezni problem. Ja sam svoj flaster dobio u vidu alkohola. A zato što sam bio totalno urušen, slomljen, izgubljen i šta sve ne... a nakon što sam zbog svega gore opisanog, ostao bez porodice koju sam s toliko ljubavi stvarao. Pao sam toliko ne nisko, već duboko, da tamo dole gdje sam bio, nije bilo svjetla. Puzao sam u tom ljigavom mraku.
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Stanja disocijacije i opsjednutosti u različitim kulturama - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Stanja disocijacije i opsjednutosti u različitim kulturama   Stanja disocijacije i opsjednutosti u različitim kulturama - Page 2 Icon_minitimesri svi 13, 2009 10:54 pm

Drago mi je da si našao put do svjetla :) Mislim da je taj put jako teško izgubiti kad ga se jednom domognemo. Naprosto nas vuče dalje.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Stanja disocijacije i opsjednutosti u različitim kulturama - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Stanja disocijacije i opsjednutosti u različitim kulturama   Stanja disocijacije i opsjednutosti u različitim kulturama - Page 2 Icon_minitimečet svi 14, 2009 11:23 am

Ova prica s OPS-ovcima i njihovim nacinom hranjenja zvuci kao djavo na koje nas upozorava katolicka vjera. Price kako vrag vreba na svakom kutu da nas odvede na krivi put i sl. Valjda razlicite vjere imaju razlicite nazive/poglede/objasnjenja za istu stvar (ofc, ako predpostavimo da bi u ovom slucaju OPS-ovci zbilja bili ono sto su u Bibliji Vragovi).

@Castrumrider...Ima logike da nije isto kupiti vibracije od nekog vise ili manje nevinog. Recimo da bi ovi nevini onda bili nesto kao delikatesa u vrhunskom restoranu zubi

Spominje se Stvoritelj Svih Svjetova. Dakle on bi bio Jedini Bog. A ono sto propovijedaju religije bi zapravo bilo nesto nize na ljestvici, jel tako?
Inace, dosta smo se ovjde na Forumu bavili razmisljanjima sto je (za nas) Bog. Pa eto, nekako mi se cini da nas vecina razmislja u smjeru ovoga sto ti zoves SSS :)

Cemu se Oni (OPS-ovci) pokoravaju? Visim vibracijama?

Definitivno se slazem kako bi se stvari trebale nazivati pravim imenom. Vise pricati i rusiti tabue. Vjerujem da puno ljudi ima iskustva slicna tvojima, a da se osjecaju vrlo osamljeni/izgubljeni u citavoj situaciji pa mozda cak misle i kako je to sve 'van pameti'. Ali s druge strane valja procijeniti kome smijes pricati jer reakcije mogu biti vise nego neocekivane. Nazalost, previse smo zabrazdili u zapadnjacki, materijalni nacin dozivljavanja i razmisljanja o zivotu sto znatno otezava sve skupa conf1

Sto mislis o Karmi? Kazes da razumjes da se neki ljudi radjaju zli. Mislis da je to radi Karme? Da li su prvi ljudi svi bili dobri i kako su opce zabrazdili i tako onecistili Karmu? Da li su ih OPS-ovci naveli na krivi put? A cini mi se da iz zivota u zivot sve vise tonu i sve se teze iscupati iz neceg sto postaje njihova bit/priroda. I sad se postavlja pitanje kolika je njihova stvarna krivica/odgovornost u svemu?
Meni se to sa Zlom cini prilicno relativno. Jer, kao sto smo vec kazali, ono sto je nekom Zlo drugome je Dobro. Ili cak ono sto netko smatra/dozivljava Zlom je zapravo za njegovo/njeno Dobro. Kao sto kaze izreka: Svako Zlo za neko Dobro.
Sto je s ciscenjem Karme? Koliko netko ima vremena/zivota/prilike da se iscisti i sto ako ne uspije?
Vec sam pitala pa samo da ponovim...da li zbilja postoji Zlo kao univerzalni pojam? Ili je sve samo energija? I sto ako prevlada ono sto mi zovemo Zla ili Negativna Energija, a sto ako prevlada Dobra? Mislim, sto to znaci za sam Svemir i sve skupa?
Mozda pretjerujem s pitanjima. Samo kazi/kazite ako pretjerujem pa cu usporit. Ali vidim da Castrumrideru nije tesko pisati, a mene zanimaju njegova (i od ostalih, ofc) razmisljanja i iskustva :)

Sto mislis o onome da je u Petoknjizju zapisana sudbina svakog covjeka? I uopce o tome da je sudbina zapisana? Ili da otvorim novu temu za ovo?

Svjetlo spominje osobnog cuvara. Misljenja sam da ovo sto kaze ima prilicno logike. Castrumrider, tko su, po tebi, Osobni cuvari? Koliko nas oni mogu stiti od OPS-ovaca?
Svjetlo, da li imas jos primjera djelovanja Osobnih cuvara? :)

E, kako to mislis da se mi NE pokoravamo Stvoritelju? Jel to radi slobodne volje? Opet se vracamo na pitanje o sudbini i postoji li uopce.

Castrumrider...rekao si da si fizicki mogao vidjeti sjene i sl. Da li si imao iskustva sa vidjenjem jos nekih entiteta?
Da li si kada vidio nesto sto podsjeca na malo bijelo svjetlece sunce ali sa puno duzim zrakama. Ne znam kako objasnit. Evo nesto poput ove zvijezde na slici:

Stanja disocijacije i opsjednutosti u različitim kulturama - Page 2 468535-xs

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Stanja disocijacije i opsjednutosti u različitim kulturama - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Stanja disocijacije i opsjednutosti u različitim kulturama   Stanja disocijacije i opsjednutosti u različitim kulturama - Page 2 Icon_minitimečet svi 14, 2009 11:26 am

@Alpha, nemam više primjera iz tog konteksta koji mi se ovamo uklopio, to je bilo nešto što sam upamtila iz te knjige Excallibur koja mi je bila posuđena iz knjižnice. Osobni vodiči, čuvari, smatrali ih mi anđelima ili pratiteljima su priča za sebe. Poslije ću se uključiti, sad upravo odlazim.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Stanja disocijacije i opsjednutosti u različitim kulturama - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Stanja disocijacije i opsjednutosti u različitim kulturama   Stanja disocijacije i opsjednutosti u različitim kulturama - Page 2 Icon_minitimečet svi 14, 2009 11:33 am

OK, tnx svakako. O Osobnim cuvarima smo vec pricali, sjecas se :) Svakako ce biti zanimljivo nastavit razgovor. Cekam daljnje postove hug

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Lullaby
Višestanični organizam
Lullaby


Female
Capricorn Monkey
Broj postova : 93
Age : 103
Registration date : 01.05.2009

Stanja disocijacije i opsjednutosti u različitim kulturama - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Stanja disocijacije i opsjednutosti u različitim kulturama   Stanja disocijacije i opsjednutosti u različitim kulturama - Page 2 Icon_minitimečet svi 14, 2009 7:19 pm

Spam post, znam..ali moram se javiti. Ne stizem citati..letimično presla preko postova i pojedinih recenica..tipkati posebno nemam kad...ali zelim se ukljuciti. A niti zelim povrsno i nabrzinu. Zaista zanimljiva tema i postovi.
[Vrh] Go down
castrumrider
Višestanični organizam
castrumrider


Male
Virgo Horse
Broj postova : 34
Age : 57
Location : Castrum Novum
Registration date : 06.05.2009

Stanja disocijacije i opsjednutosti u različitim kulturama - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Stanja disocijacije i opsjednutosti u različitim kulturama   Stanja disocijacije i opsjednutosti u različitim kulturama - Page 2 Icon_minitimepet svi 15, 2009 8:31 pm

POST - DRUGI PUT

pa....otprilike se u oficijelnim religijama, svugdje spominje đavo. šejtan(Satan)...i brojna druga imena kojih ima i u monoteističkim vjerovanjima a odnose se na isto.
Da kažem nešto o sebi. Iako nekome može zvučati čudno, a meni je to nekako normalno, je ne pripadam nijednoj religiji. Bez obzira na porijeklo mojih roditelja. Zahvaljujući tome što sam u dobi već od četiri-pet godina, počeo postavljati pitanja odraslima zabavna a zatim i pomalo neugodna ( u smislu da nisu mogli dati odgovor ), i okruženju o kojem sam živio, nisam bio indoktriniran onim što nazivaju vjerskim stavom. Čak sam bio sklon reći da sam ateist, ali u smislu onog što vidim u zvaničnim religijama. Nisam nevjernik. Ali nisam ni slijepi vjernik. Ja sam tražio odgovore gdje je uzrok toga što ljudi kažu da postoji kao Bog. Nisam mogao skontati nikavog Njega. Zašto On. Čak i kad kažem Stvoritelj, nameće se muški rod, muški princip i dolazim na pomisao o nekom kao jako moćnom, velikom, uzvišenom i nevidljivom čovjeku. E to je meni bilo uvijek bezveze. Kako neko može vjerovati u čovjeka tamo gore negdje. To što je stvorilo Sve, sadrži u sebi sve, pa i ženski princip. Godinama sam tražio kako spoznati šta je to. Nakon što sam u osnovnoj školi već uvelike čitao A. Adlera i K.G. Junga, tražeći odgovore zašto smo takvi kakvi smo, Dolazi mi u ruke Platon i Država. Prvo mi se sve pobrkalo i onda počela stvarati jasnija slika. Tako sam nastavio sa tim do slijedeće postaje i tu sreo Budizam. I tu sam se kao i mnogi najviše zadržao. Što ne znači da sam prestao. Ali uvijek, u svemu sam pokušavao biti "kritika čistog uma." I tako sam učio. Zano sam da je Znanje tu negdje. Samo treba Znati doći do Znanja. Bez uvrede nekome, ali nisam nikako mogao podnijeti sve te ljude na raznim misama, liturgijama, bogomolioce koji kad to "obave", već slijedećeg trenutka psuju tog istog Boga ili čine odvratne stvari. Ma ko je zapravo taj BOG. Mora biti nešto. Budizam spominje Krišnu. U nešem jeziku to zvuči kao muški rod. Ali Krišna je TO, Ono. Tako i u Islamu, Allah se označava kao Onaj Koji stvara. Ali je zapravo Ono što stvara. TO stvara. I čak se kaže "Allah je jedini Živi." To me je vratilo unazad na Biće Krišne. Mnogi čitaju jezikom a ne srcem. Bog, je beskonačno ŽIVO BIĆE, koje Svojom Voljom stvara SVE. A SVE, je više no što možemo pojmiti. I mi smo tom biću svi isti. Mi smo U Živom Biću.Mi, mislim na ljude kao bića i ostala bića od Bića stvorena. Zato Dobro i Loše postoje onako kako ih mi gledamo. Dobro nije dobro, i Zlo nije zlo. Kad toga postanemo svjesni, tad prestaje borba PROTIV ZLA, i počinje ČINJENJE, ne borba za dobro, već Činjenje Principa Dobrog, tj. činimo isto što i Vječno Živo Biće Stvaranja. Znaš Alpha, zahvaljujiući tvojim pitanjima, ponovo sam kao i više puta do sada, od tebe dobio Znanje. I osjećam zahvalnost prema Onome što te vodi da postavljaš pitanja.

Sad...OPS-ovci, izraz koji rabimo u zadnje vrijeme, a dobar je za one koji mogu razumjeti suštinu značenja, pokoravaju se frekvencijama Opšteg. Ipak, kako je ovaj naš Svemir, područje činjenja slobodne volje, jer nema stvaranja bez slobodne volje, oni čine svoju slobodnu volju do te mjere kada se to što čine svojim vibracijama ne uklapa u ukupni Čin Vječnog Stvaranja. Kao recimo nas dvadesetak pravimo neku hižu, a njih nekolicina to rade tako da iako "stvaraju", nije u skladu sa ukupnom kreacijom ( projektom).
Da bi smo "spriječili" širenje njihovog djelovanja, njihove frekvencije, vibracije koju šire, moramo svjesnije širiti našu frekvenciju tako da i njih nekolicina djeluju u skladu sa ukupnim stvarnjem. I opet, sve je slobodna volja. U Kur`anu stoji rečenica:" U vjere nema prisile " Kao i to da se nikog u vjeru ne smije silom tjerati. Slobodna Volja. Ali ako se upitamo, šta ako takvi - OPS - koji slobodnom voljom ne izaberu opštu frekvenciju, nastave sa svojim djelovanjem, odgovor je : Širenjem Svjesnosti, širenjem vibracija Opšteg Principa Vječnog stvaranja, taj princip prevladava i recimo "asimilira" ( ne kao borgovi-nasilno) svoju ne suprotnost već komplementarnost. Zato suprotnosti poput Dobrog i Lošeg-Zla, postoje. Navodno "Zlo" je tu da čini da Dobro svjesno postane boljim. Tako je oduvijek bilo. Zlo nije zlo samo po sebi, kako mi to vidimo, već je zlo ono što mi činimo sami sebi povodeći se za "zlim". Tj. prihvatamo upravo suprotnu frekvenciju i vibriramo na taj način.
Kad sam spomenuo da nema prisile u vjeru, spomenuću da prilikom istjerivanja džina, postoji praksa da kada se džin javi onome koji ga isteruje, ovaj mu ponudi da primi Islam i da napusti tijelo ( džina kao iljudi ima različitih vjera,kao i mnogobožaca ). Tada džin, zao duh, OPS,kako god...se opire i time uzrokuje patnje i kod sebe i kod onoga u čijem se tijelu nalazi. Rasprave o ovome su različite jer tu na izvjestan način dolazi do odstupanja ajeta iz Kur`ana koji kaže " U vjere nema prisile " Derviški red, nastao od Sufija, praktikuje da džina vrati onome ko ga je poslao i tako ovaj napada osobu koja se time bavi i ljudima uzrokuje patnje, a to je direktno djelovanje na sam uzrok bolesti, što je najbolji vid istjerivanja. Takvu praksu provode samo vrlo, da kažem sposobni, tj. svojim bićem predani Velkom Biću. A rijetki su takvi. Sve ovo i više toga treba znati, kada se i ako se dođe do ovog čina.

Što se tiče Sudbine i toga da je ona zapisana,pa...recimo da sam tu negdje da objasnim. U procesu kreacije, stvaranja, nismo oduvijek bili to što smo sada, tj ovaj nivo da imamo mogućnost da svjesno razvijamo svoje biće. Bili smo prilično amorfni i nalazili se u nižim oblicima života/postojanja. Svrha je, uvijek više i bolje po Zakonu Stvaranja. Sad, kad smo tu gdje jesmo na ljestvici, imamo slobodnu volju da odlučujemo o svom razvoju i tome da pređemo na viši nivo postojanja, ostanemo na ovome pa možda i niže od ovoga. Ovdje smo sada, jer smo tako izabrali tamo gdje smo bili prije nego što smo ovdje došli. Ovdje, na Zemlji smo samo i jedino zbog toga da kada se vratimo u oblik postojanja odakle zapravo dolazimo, vratimo bolji i bez potrebe da prolazimo ovo iskustvo. Prije nego što se "rodimo" ( čega se naravno sada ne sjećamo ) mi biramo sve za život ovdje, čak i one koji se više ne "rađaju", konsultujemo da nam budu vodiči na Zemlji, i s njima se dogovaramo o našem izboru, roditelja, uslova života, događaja, prijatelja, neprijatelja, bolesti ili zdravlja, trenutka "smrti",uzroka itd..., pa i saznamo o entitetima koji će nam činiti boravak ovdje težim. Sve se zapisuje baš u kjnigu. Ta knjiga je dostupna svima ostalima koji su tamo odakle smo svi. Samoubojstvo je prekid zapisanog u knjizi jer ne spada u čin slobodne vollje,već nedovoljnu svjesnost i razvijenost, te se takvi nađu negdje između na povratku kući. To su oni "kućni duhovi" koji ne znaju gdje su i nastavlaju postojati na samoj granici između ovog, materijalnog i onog nematrijalnog nivoa ukupne stavrnosti.
Kada se dovoljno izgradimo boravcima ovdje, tamo odakle smo došli, postižemo viši nivo postojanja i idema dalje na putu ka sjedinjavanju sa Svime, čineći i to da se međusobno savjetujemo i pomažemo kao i pomažući one koji su na zemlji.
Osobni čuvari, koje si spomenula, su uz nas, i lakše im je obavljati svoj zadatk ukoliko mi dobro obavljamo posao. Nije do njih, do nas je. Uostalom, sami smo izabrali. Intervenišu vanredno samo u iznimnim situacijama. A to uključuje i naše postupke, odluke koje opet utiču na druge oko nas na globalnom nivou postojanja. Npr. spriječe vjenčanje zato da bismo sreli nekoga drugoga ili da bi smo ostali možda sami i radili na višem duhovnom razvoju. Vjerujte, ništa, baš ništa se ne dešava bez razloga. Čak i moj dolazak na ovaj forum ima svoj razlog, za mene, nekoga drugoga, ili oboje. Ovo je prvi oblik ovakve moje komunikacije jer nisam htio biti članom ni jedne od "social network" tipa facebook i ostale.
Da...mala digresija ( postaje mi običaj )..
Kad sam sa prijateljem koji je došao u istu situaciju kao i ja, pod utjecajem "nekog drugog", razgovarao o svemu u pojavama ovoga što nam se dešava, sjetili smo se da smo i on i ja ponekad negdje u gradu, sretali nekog tipa, kojeg smo i on i ja isto opisali. Malo niži, recimo pedesetak godina, tamnokos, malo proćelav, brkovi...i uvijek nekako dođe iz istog pravca, pozdravi, nasmješi se i to se sve desi tako na brzinu, a ja se pitam, "otkud ja ovoga znam." Dugo ga nisam vidio, nekih godinu i po-dvije. Ni moj prijatelj. Baš smo ga neki dan spominjali.( čuvar...?) I dešavalo nam se da na gradskom korzu trepere određene ulične sijalice ( one preko ulice, na žici ). Ispočetka sam samo primjećivao nešto ali nisam obraćao pažnju. Poslije sam skontao i postalo je "zabavno". Idem i Znam. Gledam u sijalice ili samo budem svjestan kad prolazim ispod i...ugasi se, ili samo zatreperi. Bilo je toga štošta,npr. kako sam dobijao razne "ponude" da učinim nešto što bi me još više ukopalo.
A što se tiče malog bijelog svjetlećeg sunca...nešto takvo nisam baš viđao, ono..da ga ugledam, već...imao sam trenutke kada je neko takvo svjetlo, mekano mi je najbliži izraz, samo odjednom bilo tu, svud oko mene. Dešavalo mi se kad sam nešto "spoznavao", nešto o čemu sam dugo razmišljao, i kad sam postajao svjestan to sam znao ugledati-osjetiti.

Hvala na pitanjiima.

" Dobro pitanje polovica je znanja "
[Vrh] Go down
castrumrider
Višestanični organizam
castrumrider


Male
Virgo Horse
Broj postova : 34
Age : 57
Location : Castrum Novum
Registration date : 06.05.2009

Stanja disocijacije i opsjednutosti u različitim kulturama - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Stanja disocijacije i opsjednutosti u različitim kulturama   Stanja disocijacije i opsjednutosti u različitim kulturama - Page 2 Icon_minitimepet svi 15, 2009 8:51 pm

Post je prošao iz ponovljenog pokušaja, ja idem vanka, pa...vidimo se.
[Vrh] Go down
floridana
Legenda foruma CE-4
floridana


Other / Decline to state
Aries Tiger
Broj postova : 27984
Age : 62
Registration date : 22.09.2007

Stanja disocijacije i opsjednutosti u različitim kulturama - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Stanja disocijacije i opsjednutosti u različitim kulturama   Stanja disocijacije i opsjednutosti u različitim kulturama - Page 2 Icon_minitimepet svi 15, 2009 9:09 pm

ne znam šta ti se dešava kod postanja misli
ja nemam takvih problema jedino mi se ponekad, ali stvarno rijetko javlja ono error
a da ti nisu postovi predugi pa ih neće prihvati kao takve? eto i to mi se znalo desiti pa bi morala post iscjepkati na više postova.
[Vrh] Go down
Lullaby
Višestanični organizam
Lullaby


Female
Capricorn Monkey
Broj postova : 93
Age : 103
Registration date : 01.05.2009

Stanja disocijacije i opsjednutosti u različitim kulturama - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Stanja disocijacije i opsjednutosti u različitim kulturama   Stanja disocijacije i opsjednutosti u različitim kulturama - Page 2 Icon_minitimepet svi 15, 2009 11:08 pm

Nije lagan zadatak odgovoriti na ovakve postove, a moj nacin pisanja, osobito ako je vise od 10 recenica rezultira konfuznim tekstom i meni samoj na kraju..hehe..
Zato necu se previse truditi, vec cu se osvrnuti na neke misli koje si upale u oci..
A to sto cu otic s teme nisam ja kriva, castrumrider je..hehe
Citat :
Nakon što sam u osnovnoj školi već uvelike čitao A. Adlera i K.G. Junga, tražeći odgovore zašto smo takvi kakvi smo, Dolazi mi u ruke Platon i Država. Prvo mi se sve pobrkalo i onda počela stvarati jasnija slika. Tako sam nastavio sa tim do slijedeće postaje i tu sreo Budizam. I tu sam se kao i mnogi najviše zadržao. Što ne znači da sam prestao. Ali uvijek, u svemu sam pokušavao biti "kritika čistog uma." I tako sam učio.

.... ovo me, necu rec zasmetalo, ali ..ma ne znam sta ali, samo znam da je moj dozivljaj trazenje istine koji je to zapravo trazenje Mira drugaciji i ne mislim da je potrebno manijakalno citati od Platona do razlicitih religija i ici u dubine svega do te mjere necemo li sta pronaci.. Treba uciti, to je u redu, slusati, znati... ali radije posmatrati, ucestvovati .. nego citati o tudim posmatranjima i ucestvovanjima...i traziti Istini posto poto u drugim svjetovima, razmisljanjima..a samog sebe staviti u drugi plan.
Hippie sam u dusi. Hippie u smislu nacina poimanja svijeta oko sebe...zivot je lijep i jednostavan, samo treba imati petlje zivjeti ga tako, odhrvati se.. i tu je sva filozofija , po mom misljenju.. I zato se ne slazem sa opceprihvacenim teskim filozofijama i definicijama bilo cega, pa i Boga, Ljubavi, Istine...bilo cega.
Istina je u djecijem oku, Bog je rano jutro, Ljubav je dodir, ..itd..a sve je to samo zato sto je to u nama. Kako doci do toga? Nekom nije lako, nekom da.. Treba stati..smiriti se..disati lagano..osluskivati, osjecati..biti spojen sa okolinom i sobom samim... /naravno, ne pricam doslovmo/

Mir. Pomirenje sa samim sobom... jednostavnost ... Nirvana..

Citat :
Bez uvrede nekome, ali nisam nikako mogao podnijeti sve te ljude na raznim misama, liturgijama, bogomolioce koji kad to "obave", već slijedećeg trenutka psuju tog istog Boga ili čine odvratne stvari

Bez uvrede nekome..ali jednostavno ne volim ovakve recenice.
Zasto? Da se razumijemo ..text iz citata je djelomicno istinit..i zaista je tuzna stvarnost.
Ne svida mi se jer je ovakva recenica precesta ..ne svida mi se jer se njom podcjenjuju ljudi koji idu na te „ceremonije“, jer se podcjenjuju oni koji nisu kao „ja“...jer se kategorizira, odvaja, ... a to mislimo samo zato sto nismo ovakvi „napredni“ u stanju zivjeti jednostavnije stvari.. a gledajuci ovako, to je izgleda teze od razumjeti Platona ili Kanta!

Sve u svemu..jako lijep post, Castrumrider, i drago mi te citati..otvaras dosta tema za razmisljanje. A to volim.

I da..sto se postanja i neuspjelog objavljivanja tice vrlo je moguce, kako ti vec receno, da je tesko uploadati velik text, mozda je do browsera (npr. Opera ili IE8 ne podrzava dobro svaki stranicu)...
Velike postove, savjetujem, mozes pisati u notepadu ili wordu i pastas u post..
[Vrh] Go down
castrumrider
Višestanični organizam
castrumrider


Male
Virgo Horse
Broj postova : 34
Age : 57
Location : Castrum Novum
Registration date : 06.05.2009

Stanja disocijacije i opsjednutosti u različitim kulturama - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Stanja disocijacije i opsjednutosti u različitim kulturama   Stanja disocijacije i opsjednutosti u različitim kulturama - Page 2 Icon_minitimesub svi 16, 2009 3:46 pm

Lullaby, trenutno sam zauzet, a lijepo cu se napricati kad budem u prilici. To sto si me citirala pa komentirala, zavredjuje paznju. Trebam na put u Zagreb pa ne znam kada cu next time doci na post. Tebi i svima lijepi pozdrav.
[Vrh] Go down
castrumrider
Višestanični organizam
castrumrider


Male
Virgo Horse
Broj postova : 34
Age : 57
Location : Castrum Novum
Registration date : 06.05.2009

Stanja disocijacije i opsjednutosti u različitim kulturama - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Stanja disocijacije i opsjednutosti u različitim kulturama   Stanja disocijacije i opsjednutosti u različitim kulturama - Page 2 Icon_minitimesub svi 16, 2009 6:21 pm

Imam nešto vremena, pa ću ga "mudro" iskoristiti" da sa pažnjom dam neke osvrte na osvrte.
Lullaby, to što je tebe zasmetalo, kako kažeš, a odnosi se na tvoj doživljaj traženja istine.
Prvo, NISAM manijakalno čitao ni Platona, niti bilo koga, niti bilo šta. To što nazivaš tuđim posmatranjima...pa...tako sam naučio čitati i pisati. Neko drugi me je podučio a ja sam dalje sam razvijao. Koliko sam u tome napredovao, radije bih da drugi to ocjene. NIKO nije apsolutni autoritet na polju bilo čega. Pročitaj onu Sufi izreku koju sam stavio dan-dva prije. Takvo iskustvo ja prolazim a vjerujem i mnogi od nas. ne tražim ja iznimno u nekim drugim svjetovima, nego počinjem sa ovim životom i ovim svijetom, ali ne okrećem leđa drugim životima i drugim svjetovima, naročiti kada se ovaj svijet u kome živimo i drugi svjetovi isprepletu i utiču na ukupna zbivanja. Nisam znao, ali sam spoznao da postoje drugi svjetovi. To ne mogu negirati.

REKLA SI :

" Istina je u djecijem oku, Bog je rano jutro, Ljubav je dodir, ..itd..a sve je to samo zato sto je to u nama. Kako doci do toga? Nekom nije lako, nekom da.. Treba stati..smiriti se..disati lagano..osluskivati, osjecati..biti spojen sa okolinom i sobom samim..."

I fantastično se slažemo nas dvoje. Mislim u ovome što si napisala.

Mi iste stvari vidimo drugačijim očima. I to je normalno. Zamisli da sjediš u nekom cafeu, i vidiš da na vrata ulazi društvo od njih petoro. Stvari stoje ovako - Pet različitih ljudu ušlo je u pet različitih kafića.

Part two.
Ne, ne podcjenjujem nikoga iako sama kažeš da je taj text koji si citirala "djelomično istinit i tužna stvarnost"

A zaista je tužno da su mnogi, mnogi ljudi zavarani i izmanipulisani onim u što vjeruju a drugi to koriste protiv njih samih zarad vlastite koristi.

Ne kategoriziram i ne odvajam. Nemam taj čip.
Kant ili Platon nemaju dodirne tačke s tim ljudima. Istina, meni mnogi "prigovaraju" da previše istražujem. Koliko je previše kada je istina u pitanju.
Dobro si rekla. Život je lijep i jednostavan. Samo...kada se osvrenm a počnem od sebe, ne vidim baš da je tako, tako ga niko ne živi. Mali broj ljudi poput tebe ima tu priliku da to kaže. Zamisli koliko ih govori drugačije. Slušam ih svakog dana.

I rekla si: " I zato se ne slazem sa opceprihvacenim teskim filozofijama i definicijama bilo cega, pa i Boga, Ljubavi, Istine...bilo cega. "

pa... Ni ja se ne slažem sa ovim što si rekla.

Naravno, zahvalan sam ti što me tjeraš da se preispitujem.
[Vrh] Go down
zvezda
Guardian
zvezda


Female
Capricorn Rooster
Broj postova : 3245
Age : 42
Location : Gore
Registration date : 23.09.2007

Stanja disocijacije i opsjednutosti u različitim kulturama - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Stanja disocijacije i opsjednutosti u različitim kulturama   Stanja disocijacije i opsjednutosti u različitim kulturama - Page 2 Icon_minitimepon svi 18, 2009 1:48 am

Dugo me nije imalo, a tema je opširna i duga, pa čitam redom...
Usput ću pitati ono što me zanima ili komentarisati... Nadam se da neće biti previše konfuzno, ali pokrenuto je dosta zanimljivih tema u okviru ove teme...

@castumrider: "Kad jednog dana shvatiš da apsolutno ne upravljaš svojim životom ma koliko se trudiš...
Na kraju, Istina je da sve ovo UOPŠTE Nije kako izgleda."
Sa prvim delom se ne mogu složiti. Mislim da smo upravljači mi, iako nam je iz ove "donje" perspektive teško da to sagledamo. Verujem da smo scenario sami osmislili i da smo to uradili s' razlogom, a razlog bi se mogao nazvati "učenje" ili "usavršavanje". Svodi se na dostizanje Sebe. Što se tiče drugog dela citata, Slažem Se Sasvim. Ali me zanima - kako Jeste, tebi? Želim znati koliko je subjektivno ono što smatramo objektivnom realnošću...

Pomenuta su bića koja vladaju regijama Zemlje. O ovome bih volela čuti više i detaljnije. Veoma mi je važno, iako još uvek ne znam zašto...

_________________
"...ja sam Bog, ja sam junak, ja sam filozof, ja sam Đavo i ja sam svet, a to je zamoran način da se kaže da ne postojim."
[Vrh] Go down
zvezda
Guardian
zvezda


Female
Capricorn Rooster
Broj postova : 3245
Age : 42
Location : Gore
Registration date : 23.09.2007

Stanja disocijacije i opsjednutosti u različitim kulturama - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Stanja disocijacije i opsjednutosti u različitim kulturama   Stanja disocijacije i opsjednutosti u različitim kulturama - Page 2 Icon_minitimepon svi 18, 2009 2:25 am

Nastavljam čitanje... pa koga mrzi da odgovara, jer ja pravim tešku retrospektivu teme, nema veze...

@ Alpha, vuk nije zao jer on na svom nivou svesti uopšte nije sposoban pojmiti kategorije dobra i zla. On je samo to što jeste. Što se ne može reći za ljude, koji mogu odabrati i menjati izbore. Svaka raskrsnica je prilika, ako ne projuriš kroz nju. Ali i prilika da se zezneš i skreneš...
Postoje teorije o tome da se oko nas stalno vrzmaju razni entiteti... Sad, stvar je u tome da si toga svestan i da dobro motriš na sebe, nešto kao uhođenje samoga sebe... Povremeno se zapitaš zašto baš to, a ne nešto drugo, činiš ili govoriš. Koliko od Ti si zapravo Ti...

@ Castrumrider, o bogovima u množini i u oba pola govori i Biblija. Slažem se sa svatom da je Bog kreator i daleko je od naivne predstave starca duge sede brade koji sedi na oblacima! Stvoreno jeste više svetova. Meni se dopada Kabalistički prikaz drveta života sa sefirama, ali i klipotama. Klipote se objašnjavaju kao mračna strana sefira (nadam se da je ovo pravilna množina od sefirot, nikad ne znam), a u njima obitavaju upravo oni entiteti koji su tema ove diskusije... Rad sa klipotama je, tako kažu, a ja verujem, veoma nezgodan... Nismo ni svesni šta sve Postoji... Priča o mački u kutiji je odlična. Uči nas da su mogućnosti bezbrojne... dok neke sami ne zatvorimo.

@ Alpha, OPS se pokoreva Univerzalnom Zakonu koji važi i za nas i za sve. Svi mi (i oni) smo deo Jednoga i ne bismo mogli postojati jedni bez drugih. Svako ima svoje mesto i svoj put. OPS nije nužno zlo po nas. Naprotiv...
Što se Čuvara tiče, ja bih ih pre nazvala Mentori...

_________________
"...ja sam Bog, ja sam junak, ja sam filozof, ja sam Đavo i ja sam svet, a to je zamoran način da se kaže da ne postojim."
[Vrh] Go down
castrumrider
Višestanični organizam
castrumrider


Male
Virgo Horse
Broj postova : 34
Age : 57
Location : Castrum Novum
Registration date : 06.05.2009

Stanja disocijacije i opsjednutosti u različitim kulturama - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Stanja disocijacije i opsjednutosti u različitim kulturama   Stanja disocijacije i opsjednutosti u različitim kulturama - Page 2 Icon_minitimepon svi 18, 2009 9:49 pm

Da...mi jesmo upravljači, po defaultu. Ali isto tako zbog neodgovornosti prema sebi i Zakonu stvaranja, taj dar nam se na izvjestan način oduzima od strane onih koji vide više od nas. Jednostavno je, ne čuvamo vrijednost koju posjedujemo i ako tu vrijednost ne koristimo, dešava se sasvim normalno da prelazimo pod uticaj druge jače sile. MI imamo moć, ali je ne koristimo, stoga jer ne znamo da je to naša suštinksa sposobnost. To je princip po kome sve funkcioniše. Tada na scenu stupaju oni koji našu ranjivost iskorištavaju zbog dominacije nad nama. Osvrnimo se, koliko ljudi u nama bliskom i poznatom okruženju "upravlja", bilo sobom bilo mogućnostima koja se ispoljavaju.

Zato sam rekao : "Kad jednog dana shvatiš da apsolutno ne upravljaš svojim životom ma koliko se trudiš...

To samo znači da nismo bili Svjesni. Nije Svjesnost o kojoj govorim, obična svjesnost, već Svjesnost, da postojimo u beskonačnom Biću, koje je stvorilo sve unutar Sebe, pa i nas.Pokušajmo razumjeti da smo, recimo, tek jedna molekula ili još manje u usporedbi sa veličinom Života u kojem živimo. TO je Bog, koji je Svestvoritelj. TO Biće nas voli jer nas je stvorilo od sebe samog i živimo u njemu. Drvo Života je upravo TO Biće. Postoje podjele u drvetu života, ali ih treba gledati samo kao sredstvo da sebi približimo veličanstvenost Savršenog Života u kojem živimo.Nema podjela. Sve prožima sve. ONO je svjesno nas i svega u sebi da postoji. To je, kao kad majka osjeti svoje dijete dok ga nosi u utrobi. Osjećaj bi bio još veličanstveniji kada bi mogla svojom voljom da u sebi stvori život od same sebe. TO je Stvaranje.
Zapravo, ja pokušavam ,kao i mnogi prije mene, objasniti neobjašnjivo. Izreći neizrecivo. Zahvaljujući pitanjima, dok odgovaram, ljepše osjećam Ono čega sam svjestan.

Zvezdo, da li sada iole približavam ono što sam rekao za upravljanje.
Mi jesmo "upravljači" kako ti to kažeš. Pa...upravljajmo.

Budimo bolji.
Prema drugima. Prema sebi.

Objektivna realnost, je subjektivna realnost. I subjektivnija je do te mjere koliko je sve do sada, do danas, do ovog trenutka, uticalo na stvaranje naše predstave realnosti.
Zapravo, realnost je ista tebi, meni i svima nama. Nepromjenljivo ista. To što sam rekao da uopšte nije ovako kako izgleda, to mi niko nije rekao, to nisam pročitao, to nisam čuo. Ja jesam O tome i čitao i slušao. I o tome razgovarao. Svejedno, tada nisam mogao reći ovo što sada kažem: Ovo, uopšte nije ovako kako izgleda.
Pitaš, a kako meni Jeste. Pa da pokušam. Kad sam naslutio to što sada osjećam, odnosno, doživljavam, bio sam...ne znam, zaustavio sam se, ili mi je izgledalo da je sve nekako stalo. Ja vrlo teško nalazim prave riječi, ali nastojim to izraziti. Zapravo, počelo mi je biti smiješno sve ovo, radosno smiješno. To je valjda posljedica nalaženja, povratka sebi. Jer, kada se vratimo sebi samima, budemo što jesmo, tada je normalno i da vidima ono što jeste. Ništa ljepše od toga.
To mi je lakše izraziti kada sam nekome fizički prisutan, jer tada dok to nekome pokušavam reći, te osobe to nekako i dožive. Tako su mi bar neki rekli da su to od mene doživjeli. Neki kažu: sad mi je sve jasnije, ne koliko tebi ali sada znam o čemu pričaš.
Tako...to što meni Jeste, je lijepo, bez obzira kako neko nešto u tome jeste nazvao. Sve što znam, to je da je sve Sve.
[Vrh] Go down
zvezda
Guardian
zvezda


Female
Capricorn Rooster
Broj postova : 3245
Age : 42
Location : Gore
Registration date : 23.09.2007

Stanja disocijacije i opsjednutosti u različitim kulturama - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Stanja disocijacije i opsjednutosti u različitim kulturama   Stanja disocijacije i opsjednutosti u različitim kulturama - Page 2 Icon_minitimepon svi 18, 2009 10:03 pm

Lepa razmatranja. Veoma si blizak Kabali negde. Sve je jedno. Kako je gore, tako je i dole. Materijalni svet je refleksija duhovnog. I obrnuto. Sve se prožima. Zato Drvo ima 32 staze (koliko i Isus godina, koliko i šah figura ili polja svake boje, toliko stopa vodeni mlaz moze u vazduh, sve je povezano).
Ali moja subjektivna percepcija sveta oko sebe je neverovatno dinamična i svetla. Sve je u stalnom kretanju, talasanju, gibanju, vibriranju. Vidim da se kreće i ono za šta znam da miruje. Vidim svetlosne senzacije i boje kojih ne bi trebalo biti. itd...
O Drvetu života još mogu reći da su staze impresije doživljaja, kretanje po njima je šetanje po sebi...

A bića koja postoje na Zemlji duže od nas?... *

_________________
"...ja sam Bog, ja sam junak, ja sam filozof, ja sam Đavo i ja sam svet, a to je zamoran način da se kaže da ne postojim."
[Vrh] Go down
castrumrider
Višestanični organizam
castrumrider


Male
Virgo Horse
Broj postova : 34
Age : 57
Location : Castrum Novum
Registration date : 06.05.2009

Stanja disocijacije i opsjednutosti u različitim kulturama - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Stanja disocijacije i opsjednutosti u različitim kulturama   Stanja disocijacije i opsjednutosti u različitim kulturama - Page 2 Icon_minitimepon svi 18, 2009 10:53 pm

Znam da sam nešto izostavio. Svejedno, poimanja su nam slična. Iako sam rekao da mi se čini da se sve zaustavi, da stoji, zapravo...
pokušavam reći da tada mogu sagledati sve pojedinačno a sve je u cijelini. Kraj drveta, koje nije drvo, stanem i mogu "čuti" kako živi, kako mu kroz tkivo teče život koji se ne vidi a ipak se vidi.

I naravno, Zemlja je drugima dom davno prije nego što smo čak i postali. Zemlja je nama planeta na ovoj ravni postojanja. I to onoliko dugo koliko postoje uslovi za život kakvi su nama potrebni. Zemlja postoji i u drugoj dimenziji postojanja, i takvu, sa takvim uslovima za život, nastanjuju drugi oblici života, neki slični našima, neki naša obrnuta stvarnost, neki su tu stalno a neki povremeno dolaze i svi oni bez razlike dolaze u kontakt s nama. "Višeg" ili "nižeg" statusa (po našem viđenju), oni su ipak na nivou iznad nas, mislili mi o njima šta god želimo. Oni mogu, ato i čine, ulaziti i izlaziti ovdje gdje smo mi. Mi ne možemo.
Zato bi bilo dobro imati neko "poštovanje" prema svemu tome, tj. njima i iskustvu koje posjeduju. Biće nam lakše da se prebacimo na "viši", tj. njihov nivo. A tada su nam moguće mogućnosti, jeoš brojnije.
[Vrh] Go down
zvezda
Guardian
zvezda


Female
Capricorn Rooster
Broj postova : 3245
Age : 42
Location : Gore
Registration date : 23.09.2007

Stanja disocijacije i opsjednutosti u različitim kulturama - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Stanja disocijacije i opsjednutosti u različitim kulturama   Stanja disocijacije i opsjednutosti u različitim kulturama - Page 2 Icon_minitimepon svi 18, 2009 11:43 pm

Ako sam dobro shvatila, neke od tih nivoa nazivamo astrali i sa pojedinim bićima koja u njima obitavaju možemo stupiti u kontakt. Uzgred, trebamo dobro znati šta radimo ako ovo pokušavamo... ;) *

_________________
"...ja sam Bog, ja sam junak, ja sam filozof, ja sam Đavo i ja sam svet, a to je zamoran način da se kaže da ne postojim."
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Stanja disocijacije i opsjednutosti u različitim kulturama - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Stanja disocijacije i opsjednutosti u različitim kulturama   Stanja disocijacije i opsjednutosti u različitim kulturama - Page 2 Icon_minitimeuto svi 19, 2009 5:02 pm

Malo mi je neka guzva pa nikako nac prostora i vremena da na miru procitam nove postove... :P

@Castrumrider...lijepo objasnjena razmisljanja u postu od 15.05. u 19i31 :)
Koliko sam do sada iz tvojih postova shvatila, OPS-ovci (koristimo sad taj naziv radi jednostavnosti iako tu spada sve ono sto si naveo pa i jos ponesto) kao da nemaju slobodnu volju. Slicno govore i drugi (svasta nesto sto sam citala o toj temi) kako OPS-ovci i OPD-ovci jesu na visem denzitetu, jesu na visoj razini svjesti ali nemaju slobodnu volju. To mi je blago mutno (da ne kazem ne jasno/ne logicno). Sto se desava s njima kada 'umru'? Da li ovi koji su OPS uopce mogu napredovat dalje ili se vrte u krug?
Isto tako ispada kako smo samo mi ti koji zapravo imamo slobodnu volju. Da budem jasnija, mnogi kazu kako su ljudi (za razliku od entieta na drugim razinama) posebni bas radi toga. Ako je tako onda je ovo postojanje jedino u kojem mozemo uciti, napredovati i sebi presuditi. Hm. Nekako mi se nikako ne dopada ideja da moje ucenje i napredak prestaje sa postojanjem na ovoj razini :P Sto ti/vi misls(te) o tome?
Nego, pitanje zubi ...kazes da je samoubojstvo prekid u prici zapisanoj u Knjizi. OK, predpostavimo da Knjiga postoji. I da je sve zapisano. Onda to anulira slobodnu volju. Dolazi do kontradiktornosti. Ne znam. Vjerujem da je moguce da neke stvari jesu 'zapisane', da mozda odredjujemo tj. biramo roditelje i td. prije rodjenja (u suradnji s nekim Visim Bicem) ali da na tom putu mozemo itekako skrenuti s ucrtanog i razviti se jos bolje ili losije nego sto je bio osnovni 'plan' za ovaj zivot. Isto tako samoubojstvo moze biti jedna od mogucih upisanih 'izlaznih postaja'. Ili ne moze? Zasto to ne bi moglo?

E, sto se tice malog bijelog 'sunca'...koje bas nije ni tako malo...je l ima tko ideju o cem bi se moglo radit?

@Lullaby...vidim zasto su ti neke stvari iz Castrumriderova posta zasmetale ali vjerujem da ima dosta istine u onoj da je vazno tko kaze nego sto kaze. Pod time se podrazumjeva i kontekst i namjera, a cini mi se da Castrumrider nije krenuo s losom namjerom vec je samo ono kazao kao neku vrst ilustracije koja nije generalna ni u 'kamenu zapisana'. To je moj dojam tih rijeci koliko god 'tvdo' zvucale.
Osobno vjerujem da svatko ima svoj put. I vjerujem da se s time slazu svi koji su do sada postali na ovoj temi. Castrumriderov put je samo njegov, moj je samo moj i td. Ali prepricavajuci iskustva sa tog puta, ono sto smo naucili i kako, moze pomoci da se i drugi lakse snalaze i prepoznaju putokaze na svom (samo svom) putu. Na koncu, ovako ili onako, doci cemo do istog (barem bi trebali, jelte zubi )...
Inace, Nirvana o kojoj pricas...rekla bih - najbrzi put do Boga. Ne mislim time da je najlaksi ili nesto ali svatko tko iole osluskuje sebe i prirodu moze se naci i prepoznati trenutak kada tocno osjeti i zna da je sve Jedno. Tada postajemo svjesni(ji) Boga (Vise Sile) i sebe kroz jedno lijepo iskustvo. Bog, Bozja blizina, se takodje moze savrsno osjetiti u (naj)tezim trenutcima covjekova zivota samo sto je tada covjek teze zamjeti jer ga osobna bol omete. To je barem moj neki dojam/dozivljaj...

@Zvezda...procitala sam par puta ovo sto si kazala za vuka pa ne kuzim. Ja i jesam rekla da vuk nije Zao. On samo Jeste. Pa sam postavila pitanje da li Univerzalno Zlo uopce postoji. Kotam da jesi dala neki odgovor ali da ga jednostavno ne uvdijam pa ajd ako mozes opet to malo... :)
OPS, Zlo...da, slazem se, a i kazala sam ranije - Svako zlo za neko dobro. Mi nemamo pojma sto je zapravo zlo. Ima ona prica kada je promrzla ptica upala u kravlje govno zubi ...vjerujem da ju svi znate zubi
I sad...ostaju pitanja da li Univerzalno Zlo uopce postoji i na kojem nivou titranja/svjesnosti/denzitetu uopce mozemo pojmiti to (stvarno) Zlo.

Sto se tice Osobnih Cuvara. Slozila bih se...Mentori bi isto bio jako dobar i precizan naziv. Ipak, kako se prvi pojam vec ustalio u koristenju, a u jednu ruku se radi i o Mentorima ali i Cuvarima, onda koristim bas taj izraz :)
Mogla bih reci da je moj Osobni Cuvar prije svega Mentor al mi se sve nekako cini da je mozda i Cuvar vise nego sto mogu pojmiti.

_________________
Respect
[Vrh] Go down
castrumrider
Višestanični organizam
castrumrider


Male
Virgo Horse
Broj postova : 34
Age : 57
Location : Castrum Novum
Registration date : 06.05.2009

Stanja disocijacije i opsjednutosti u različitim kulturama - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Stanja disocijacije i opsjednutosti u različitim kulturama   Stanja disocijacije i opsjednutosti u različitim kulturama - Page 2 Icon_minitimeuto svi 19, 2009 9:26 pm

SVI imaju slobodnu volju.
Nama je to poimanje dosta teško shvatljivo i prihvatljivo. Što je i razumljivo. Ovdje gdje smo, okruženi ovim čvrsto materijalnim ( bar to mnogi misle ) što nam je ograničavajući faktor, većina, velika većina, pored najbolje volje, želje da shvate duhovnost, da dosegnu mir, da ko zna kojim putem krenu u potrazi za nečim....
Ispočetka, sve što znamo smo naučili. Poslije to učenje "biramo" mi sami i učimo ono što nam se čini da je dobar, pouzdan ili barem prilično siguran vodič na putu koji smo opet mi sami izabrali.
I pored toga što, prije nego što dođemo ovdje, detaljno, uz Vodiča ili Mentora ( oboje je ispravno ), a najviše mi sami, odlučujemo o svemu što svjesno ( jer smo tamo gdje smo a p s o l u t n o S V J E S N I ) stavljamo pred sebe da bi smo se kroz još jednu priliku razvili do još višeg nivoa i došli bliže izvoru Svega.
Tako naše učenje i napredak ne prestaje nikada. To se odvija bilo ovdje, bilo tamo odakle ovdje dolazimo, a zatim tamo gdje idemo nakon što smo tamo, odakle smo dolazili ovdje, unaprijedili svoje biće za druge, više oblike postojanja. I tako uvijek dalje, više, učimo, stvaramo ali ne sebe kako mi to poimamo, već usavršavamo ono što mi Jesmo.
Znam da nekome možda ovakvo pisanje nije možda najjasnije što želim reći, i to je posljedica ograničenosti pismom, govorom, sredstvima koja nam stoje na raspolaganju. Ali kako neko bude na svom putu odlazio dalje, dublje, više...znam da će mu kao i meni, biti teže drugima reći svoj doživljaj, ushićenost, mir, razumjevanje, i sve ono što je sagledao kad je zakoračio iz ovoga u ONO. I Ovo i Ono, su "razdvojeni" a ipak nerazdvojeni u Cjelini Svega. Kad se iz perspektive "tamo" pogleda Ovo ovdje, i sve obuhvati...tada više nema povratka na staro. Tada počinjemo činiti sve da se pripremimo na povratak. To neki zovu prosvjetljenje, nirvana, blaženost...itd...i to je upravo to.
Prestaju razlike, dobro, zlo, sve ima svoj uzrok i svrhu...
Samoubojstvo, NIJE kreacija. Ne biramo ga kada postavljamo preduslove prije nego dođemo ovamo. Kada zalutamo, ovdje gdje jesmo, a učinili smo to svojom voljom, i dovedemo sebe u situaciju da taj teret koji smo sebi ( opet sami mi ) stvorili, odbacimo tako što prekidamo izabrani život, Mi, koji smo stvoreni, uništavamo ono Što je Živo Biće stvorilo unutar sebe. Slobodna volja, je Sloboda da se ovakvi, stvoreni od Stvoritelja Svega, razvijemo tako da TO što je stvorilo sve, zbog toga bude još veće i savršenije.
Sve nam je darovano samo zato da bi mi u tim blagodatima uživali i bili zahvalni.
OPS, ne "umiru", već poput nas prelaze iz oblika u oblik, a u skladu sa svojom slobodnom voljom. Zakon Stvaranja je takav. Ne razlikuje na neki način ono što mi gledamo kao različito.
" U krug se vrte" svi koji tako izaberu.
Tako " izlazne postaje " mogu biti ovom nivou postojanja svojstveni načini, poput izabrane bolesti, kratke ili duge, nesretnog slučaja, pogibije u raznim okolnostima poput rataova, nepogoda...itd.
Nekada nisam prihvatao neke događaje, poput patnje ili smrti beba ili djece. Oni, koji su prije dolaska tako izabrali, dosegli su vrlo visoko stanje čistote svoje suštine, i sa milošću i ljubavlju se odlučuju na takvo nešto. Da, teško je, ali to se dešava zbog nas kojima se to dešava.
Neko dođe u porodicu gdje su njeni članovi u stanju gdje niko nikoga ne voli, cijeni niti poštuje život koji živi. Dođe, rodi se, i bude djete roditelja, brat ili sestra starijim članovima obitelji, a onda bude dugo bolestan, možda ne vidi, poremećaj razvoja, nemogućnost hoda i govora...i desi se da se svi članovi u toj kući, do te mjere "promjene" i kroz olakšavanje života tom malom biću, spoznaju ponovo ljubav i među sobom i prema drugima.
Time je taj dolazak ispunio svoju svrhu, jer ne dolazimo više zbog sebe samih, već da bi smo pomogli drugima. Iako to treba stalno da činimo na putu ka OPD.

Sve ovo, što sam naveo, neko razumije, neko ne, neko nazire ono o čemu pričam a neko to i Zna.

Od Zemlje i nebesa vrijedniji ste
No vrijednost svoju ne znate.

Nemojte se prodati u bescijenje
U Nebeskim očima vrijednosti ste velike.

Dž. Rumi
[Vrh] Go down
Lullaby
Višestanični organizam
Lullaby


Female
Capricorn Monkey
Broj postova : 93
Age : 103
Registration date : 01.05.2009

Stanja disocijacije i opsjednutosti u različitim kulturama - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Stanja disocijacije i opsjednutosti u različitim kulturama   Stanja disocijacije i opsjednutosti u različitim kulturama - Page 2 Icon_minitimesri svi 20, 2009 1:29 am

castrumrider je napisao/la:
Lullaby, trenutno sam zauzet, a lijepo cu se napricati kad budem u prilici. To sto si me citirala pa komentirala, zavredjuje paznju. Trebam na put u Zagreb pa ne znam kada cu next time doci na post. Tebi i svima lijepi pozdrav.
Jako mi je zao sto sam ovoliko odsutna..
Pojavim se , procitam koji redak..ali nikako da uhvatim vremena toliko da otipkam veci smislen post ..
Uglavnom, procitala sam za sada na miru samo post onaj ispod ovog u quotu koji si odgovorio na moju repliku...
prije nego nastavim citati zelim da znas da nije bio negatiivan, i da nisam htjela omalovazavti necije razmisljanje,... vec samo pisem o onom sto JA osjecam i kako dozivljavam u odnosu na npr. Tvoje napisano..

Inace..ova tema me jako veseli i tako ju je ugdno citati i biti sudionik..pa makar povremeno !!

Alpha je napisao/la:


@Lullaby...vidim zasto su ti neke stvari iz Castrumriderova posta zasmetale ali vjerujem da ima dosta istine u onoj da je vazno tko kaze nego sto kaze. Pod time se podrazumjeva i kontekst i namjera, a cini mi se da Castrumrider nije krenuo s losom namjerom vec je samo ono kazao kao neku vrst ilustracije koja nije generalna ni u 'kamenu zapisana'. To je moj dojam tih rijeci koliko god 'tvdo' zvucale.
Osobno vjerujem da svatko ima svoj put. I vjerujem da se s time slazu svi koji su do sada postali na ovoj temi. Castrumriderov put je samo njegov, moj je samo moj i td. Ali prepricavajuci iskustva sa tog puta, ono sto smo naucili i kako, moze pomoci da se i drugi lakse snalaze i prepoznaju putokaze na svom (samo svom) putu. Na koncu, ovako ili onako, doci cemo do istog (barem bi trebali, jelte zubi )...
Inace, Nirvana o kojoj pricas...rekla bih - najbrzi put do Boga. Ne mislim time da je najlaksi ili nesto ali svatko tko iole osluskuje sebe i prirodu moze se naci i prepoznati trenutak kada tocno osjeti i zna da je sve Jedno. Tada postajemo svjesni(ji) Boga (Vise Sile) i sebe kroz jedno lijepo iskustvo. Bog, Bozja blizina, se takodje moze savrsno osjetiti u (naj)tezim trenutcima covjekova zivota samo sto je tada covjek teze zamjeti jer ga osobna bol omete. To je barem moj neki dojam/dozivljaj...

Gle.. kad sam rekla" zasmetale" takos am napisala jer nisam nasla u tom trenu nijedan blazi izraz..samo to..vise je bilo nesto na sta sam htjela odgovoriti..
Costrumrider je to sve pisao mozda bas onako kako bi i ja...ali ako imam i drugo misljenje (ja sama mogu imati dva misljenja o jednoj stvari).. htjela sam ga otipkati... Posve sam razumjel ai njega, a mozda sam ja malo grubo zvucala..ali nisam to i bila..

Sto se tice "Niravnom do Boga"..paaaa..u mom dozivljaju je to malo drugacije..nekako mi blize rec "jednostavnoscu do mira i nirvane, a to je Bog".. (uh sto ga ja zakomplirah, hehe). A da je nalakse tako doci do Boga ..i tu se ne slazem, jer puno toga treba da se izdogada, poslozi, bude sposoban da dodes do mira.. Osobito jer nismo svi isti..
A sad ..da bi bilo sve puuuno jasnije trebalo bi pisati o konkretnim primjerima ..a to u ovom trenu ne zelim..ali bar sam dala natuknicu da postoje i drugacije situacije i načini..
[Vrh] Go down
Lullaby
Višestanični organizam
Lullaby


Female
Capricorn Monkey
Broj postova : 93
Age : 103
Registration date : 01.05.2009

Stanja disocijacije i opsjednutosti u različitim kulturama - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Stanja disocijacije i opsjednutosti u različitim kulturama   Stanja disocijacije i opsjednutosti u različitim kulturama - Page 2 Icon_minitimesri svi 20, 2009 1:55 am

castrumrider je napisao/la:

Prvo, NISAM manijakalno čitao ni Platona, niti bilo koga, niti bilo šta. To što nazivaš tuđim posmatranjima...pa...tako sam naučio čitati i pisati. Neko drugi me je podučio a ja sam dalje sam razvijao. Koliko sam u tome napredovao, radije bih da drugi to ocjene. NIKO nije apsolutni autoritet na polju bilo čega. Pročitaj onu Sufi izreku koju sam stavio dan-dva prije. Takvo iskustvo ja prolazim a vjerujem i mnogi od nas. ne tražim ja iznimno u nekim drugim svjetovima, nego počinjem sa ovim životom i ovim svijetom, ali ne okrećem leđa drugim životima i drugim svjetovima, naročiti kada se ovaj svijet u kome živimo i drugi svjetovi isprepletu i utiču na ukupna zbivanja. Nisam znao, ali sam spoznao da postoje drugi svjetovi. To ne mogu negirati.

na ovo sam odgovorila onako kako sam odgovorila iz jednog jednostavnog razloga:
kao da sam htjela reci ljudima koji po mom nekom utisku citaju puno, analiziraju, uvlace se u duboke polemike, formule itd..da postoji jedan nacin koji je drugaciji...a opet mozda jos i tezi za neke ljude, ko zna..

Ok..ajmo malo konkretnije...
U jednom mom periodu zivota sam puno citala ali razlicite stvari. U isto vrijeme se dogadalo dosta nekakvih prekretnica, nazovimo ih tako, i u zivotu i tada se uporedo s tim dogadale razlicite manifestacije u meni mijesajuci procitano i zivot.
Npr. citala sam knjigu (ne sjecam se, autor Milan nesto, naziv: mozda Carifornia Blues, nisam sigurna...a i naslovi su u ovoj cijeloj prici nebitni i uopce knjige)...koju sam progutala u hipu... i totalno em obuzela..cijelu. Sama prica, fabula nije toliko sprektakularna koliko ono sto je uradila meni nakon toga. Prmijenila me. Kako? Ne znam..odraslija? Starija? Ozbiljnija?... Ne znam, ali me rasteslo. To je bilo dovoljno jako i za mene sve to ukupno cudno da sam se preplasila utjecaja nekih slova na mene samu. dugo me bilo strah procitat i slikovnicu..hehehe..

Knjige su prelijepe..rijeci ..slova, stilovi pisanja, razmisljanja i nacin na koji nam autor daje sebe...uzivanje.

Posebno sam tada u tom nekom periodu gutanja slova se odusevila slovima tipa Halil DŽubran koji je uletio sa svojom predibnom jednostavnoscu, velicinom stvari o kojima pise .. i nacin na koji dozivljava svijet oko sebe. Htjela sam biti Halil.. KAo on... Zivjeti na njegov nacin...

Phill Bosmans i "Jednostavno volim te".. je jos laksi..kao cvijet, oblak,.. proljetno jutro...prelijepa svjeza jednostavnost o velikim stvarima.
I onda sam, uporedo za zivotom koji sam tada zivjela , stala i rekla sebi : pa sve moze bit tako jednostavno i divno... Boze pomozi mi da mogu zivjeti jednostavno... jednostavno u sebi, oko sebe, sa sobom.


Samo da napomenem..naslovi i knjige nisu bitne u ovoj mojoj sad prici..zelim reci da mir mi trazimo sami..mir, istinu, Boga .. ili kako vec ko naziva ono cemu teži.
Svi imamo ili imaju svoje nacine... ja se nadam da sam izabrala za sebe najbolji, a najlaksi ne mora biti.

Ah...
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Stanja disocijacije i opsjednutosti u različitim kulturama - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Stanja disocijacije i opsjednutosti u različitim kulturama   Stanja disocijacije i opsjednutosti u različitim kulturama - Page 2 Icon_minitimesri svi 20, 2009 4:53 pm

@Castrumrider...Da, Vodic sapuce ali covjek prihvaca ili ne... zivili
Sto se tice samog Covjeka...puno je price (ne mislim od tebe nego opcenito) da je Covjek jedini entitet koji ima Slobodnu volju. Meni to malo cudno zvuci. Odmah postavim pitanje ucenja. Naime, smatram da se jedino kroz Slobodnu volju bice zbilja moze razvijati. Kako li to funkcionira na drugim nivoima bez te Slobodne volje mi nije jasno. Zato sam misljenja da je malo tesko da to bude istina. Mislim da se i bica na visim razinama svijesti mogu 'okrenti' na Dobro ili Zlo. Upravo zato uzimam primjer OPS-ovaca. Sto je s njima? Jel oni mogu napredovat? Jasno, slazemo se da ne umiru jer nam se citava koncepcija temelji da nista zapravo ne umire. Ali kruzi. I oni tako na neki nacin 'umiru'. I sto onda? Kada nisu imali slobodnu volju tj. ako ju nisu imali....kako ce napredovat (ili nazadovat)? Kud kruze? Na nizi denzitet?
Sto se tice izlaznih postaja i samoubojstva...evo ovaj primjer sa povratkom kako bi drugi napredovali...netko se vrati u ovo postojanje sa planom da se rodi sa smrtonosnom bolescu. Ljudi oko njega napreduju ili nazaduju time, a on je u biti dosao sa vec konacnom presudom samom sebi. Jednom vrstom samoubojstva. Samo sto je to odredio na visem nivou. Zato se pitam da li i 'obicno' samoubojstvo moze biti isto tako iskustvo kojim taj pojedinac uci lekciju i cijim postupkom utjece na one koji ostaju. Relativno je to. Barem meni.
Nego, drugu stvar da pitam. Ako samoubojstvo jeste 'zabranjeno' sto se, po tvom misljenju, desava s dusom te osobe? Spomenuo si kucne duhove. Sto to tocno znaci? Duse koje su za vjecnost zarobljene u medjuprostoru/vremenu? Da li je moguce da se ipak izvuku i kako? Da li im pomazu bica visek denziteta i da li i oni ('kucni duhovi') uce iz situacije u kojoj su se nasli?


@Lullaby...mislim da smo se razumjele oko ovog tko je sto reko i tko je sto mislio :) ljubi

Vezano za Nirvanu, ne, nisi zakomplicirala. Lijepo si kazala. Puno preciznije od mene svakako. Ja sam to malo previse uopcila pa je ispalo da je tek tako doseci to stanje. Nadam se tvojim primjerima kada ces naci vremena :) A evo mog nekog razmisljanja oko toga. Vjerujem da netko tko citav zivot trci za materijalnim i fizickim zadovoljstvima ne moze doci niti prepoznati situacije koje bi ga dovele do doticnog stanja. Ali netko tko se trudi osluskivati i ako mu se stvari posloze, kako si i sama kazala, moci ce osjetiti/prepoznati...a kasnije ce to biti jos i lakse. Kazem, moze biti kroz (subjektivno) lijepa ili manje lijepa iskustva npr. kroz prirodu ili kroz jaka emotivna iskustva npr. velike emocionalne boli (ne mora biti bol, ofc, moze biti i sreca ali mislim da se kroz prizmu boli vide neke 'boje' koje se na druge nacine teze primjete).

Pises o knjigama...heh...da, ima onih koje ocaraju...kako i sama kazes...ima onih kroz koje prolazis i osjecas kao da si upravo prozivio jos jedan zivot. Svega se kroz knjige moze nauciti...od emocionalnog pa gotovo do iskustvenog napretka i sve izmedju...o logici da ne pricamo... Eto, mnoga su velika djela citana i citirana bez da se citac uopce zamislio i zapitao nad onim sto citira. A nema razvoja logike ako se ne pokusa naci 'rupa' u necijoj (pa i svojoj, ofc) teoriji. Puno je istina i mudrosti koje se valja dobro odvagati kako bi se koristile upravo u pravom momentu. Ako je netko rekao neku mudru to ne znaci da je primjenjiva na sve i da je dogmaticna. Ne bih htjela da ispadne kao da ovo nesto nekom objasnjavam ili popujem...samo dajem neki svoj pogled na to sve...
Sto ti/vi mislis/te? study :)

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Sponsored content





Stanja disocijacije i opsjednutosti u različitim kulturama - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Stanja disocijacije i opsjednutosti u različitim kulturama   Stanja disocijacije i opsjednutosti u različitim kulturama - Page 2 Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Stanja disocijacije i opsjednutosti u različitim kulturama
[Vrh] 
Stranica 2 / 3.Go to page : Previous  1, 2, 3  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Psihologija-
Forum(o)Bir: