Početna stranicaPortalFAQPretraľnikRegistracijaLogin

Share | 

Krila Andjela

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Go to page : 1, 2, 3  Next
Autor/icaPoruka
Alpha
Admin

Female
Aries Goat
Broj postova : 28999
Registration date : 30.09.2007

PostajNaslov: Krila Andjela   uto svi 12, 2009 2:37 pm

Zasto Andjeli imaju krila, odnosno zasto ih se tako prikazuje? Ako Andjeli zbilja postoje i ako su ih ljudi vidjeli (a neki tvrde da jesu) onda je logicno predpostaviti da zbilja imaju krila. Medjutim, sumnjam da im ta krila zbilja sluze za letenje tj. da im uopce necem sluze. Mozda samo za neko prepoznavanje ili ukras? A onda opet ako je to samo nacin da se prikazu nama, ljudima, jer je to lik koji povezujemo s pojmom Andjela opet je pitanje kako je do toga doslo. Morao je netko jednom reci/predpostaviti/vidjeti kako nesto zbilja jeste. Jedino u varijanti da su ljudi prvo sami sebi odredili sto ocekuju kada vide Andjela bi imalo smisla da onda i sami Andjeli uzmu to neko krilato oblicje.
U svakom slucaju, sto mislite (ili znate) da li Andjeli zbilja imaju krila i ako imaju - zasto?

Višestanični organizam

Female
Capricorn Monkey
Broj postova : 93
Registration date : 01.05.2009

PostajNaslov: Re: Krila Andjela   uto svi 12, 2009 4:52 pm

Nisam mogla a da ne proguglam malo... i imala sam jos par linkova u bookmarksima i izdvojicu par zanimljivijih...bas onako kako je i logično:

Citat :
Znajući sve to, pokušajmo u razredu metodički stvoriti individualizirani prikaz anđela. Povedimo s djecom razgovor podsjećajući da su anđeli nevidljiva bića, bića svjetlosti i duhovnosti. Kako ih zamišljamo? Ako svaki čovjek ima svog anđela čuvara, jesu li i ti anđeli svi različiti među sobom kao i ljudi? Mogu li i anđeli biti visoki i niski, mršavi i debeli? Kako bi izgledao anđeo čuvar jednog Eskima sa Sjevernog pola, a kako jednog crnca iz Afričke pustinje? Kako zamišljaju ribarevog, a kako rudarevog anđela čuvara; čak, kakvu opremu mora imati da bi čuvao svog čovjeka? Pri opisima ili pričama treba izbjegavati vizualne opise (jer je anđeo nevidljiv), i spominjati nevizualne: mekoću, toplotu, sreću, isijavanje svjetla i raspršivanje tame, širenje zvukova - možda poput zvončića ili kristalića, glazba i nebeski zbor; širenje mirisa - borovine, dunje, različitog cvijeća, tamjana... Time stvaramo velik raspon izražajnih mogućnosti u djece, od raznovrsnih figurativnih likova, do nefigurativnih, apstraktnih prikaza. Izbor tehnika je neograničen, kao i izbor likovnih problema. U ilustracijama vidimo dječje radove različitih tehnika i poticaja.
Miroslav Huzjak[quote]
Izvor

---

Citat :
Početno su se anđeli prikazivali kao mladići u bijelim haljinama, bez krila, ali su od četvrtog stoljeća "dobili" krila, najprije bijela, a kasnije šarena i zlatna. Njihova krila znak su nepripadnosti svijetu, te označavaju njihov boravak na nebu i u sferi savršenstva Božje blizine. O njihovom služenju Kristu govori Evanđelje nakon kušnje u pustinji: "Tada ga ostavi đavao, a pristupiše anđeli te su mu služili" (Mt 4, 11). Anđeli uvijek označavaju mistiku, i utjehu. Tako na primjer kod Kristove tjeskobe na Maslinskoj gori: "I ukaza mu se anđeo s neba koji ga ohrabri" (Lk 22, 43). Taj prizor se često prikazuje kako anđeo donosi Isusu kalež, ili mu briše znoj s čela. U Evanđelju se ponajbliže opisuje anđeo kod Isusovog uskrsnuća: "I gle, nastade žestok potres jer anđeo Gospodnji siđe s neba, pristupi, otkotrlja kamen i sjede na nj. Lice mu bijaše kao munja, a odjeća bijela kao snijeg" (Mt 28, 2-3). No, u umjetnosti i zapada i istoka, "proslava anđeoskog služenja" je u Apokalipsi, ili u Posljednjem sudu: "Kad Sin Čovječji dođe u slavi i svi anđeli njegovi s njime, sjest će na prijestolje slave svoje" (Mt 25, 31). Anđeli u Posljednjem sudu glavni su akteri - oni izvršavaju Kristovu presudu. Sviraju u trublje, vode pravednike u raj, osuđene izručuju paklu. Pripravljaju prijestolje (hetoimasia), nose znakove Kristove muke...

Renesansa je uz anđele uvela i male putte - gole dječačiće ili anđelke, kao direktni uzor na antičke amore i kupide. Vrlo su karakteristični za to razdoblje anđeli svirači koji muziciraju, bilo da prate neki događaj na nebu ili sudjeluju u njemu na zemlji. Anđeo s violom (prikazan na slici uz tekst) muzicira prateći Krista u slavi, nekada se nalazio kao dio freske u apsidi crkve Svetih Apostola u Rimu, a kasnije je prenesen u Vatikanske muzeje. Naslikao ga je Mezzo da Forli 1477. godine i predstavlja sjajan primjer renesansne živosti i ljupkosti. Razdoblje povijesti umjetnosti koje je najviše voljelo anđele svakako je barok, koji je u njima vidio posrednike i sponu neba i zemlje, uostalom kao i u svecima. Nikad prije, a ni poslije, nije bilo toliko razigranih anđela, ne samo na slikama ili oltarima, nego i na štukaturama, freskama, liturgijskom posuđu, odjeći, ogradama pjevališta, grobovima... Razdoblje koje je toliko njegovalo anđele, dalo je i najsavršenijeg majstora koji ih je izrađivao - Gian Lorenza Berninija. Njegovi anđeli po rimskim crkvama i mostovima postali su više od ideje pretočene u mramor. On je posve uspio dematerjalizirati materiju i u njihovim licima pokazati nedužnost, nadzemaljsko raspoloženje, nepomućenu radost koja ne izlazi iz njih samih, nego iz blizine Onoga kojeg licem u lice gledaju.

Danas, sve se više čini da su nam potrebniji oni anđeli iz ranokršćanskog vremena, kada su ih prikazivali bez krila, kao obične ljude koji su uvijek spremni pomoći, i priteći u nevolji, koji su poput anđela čuvara. Uz anđele čuvare smo sigurniji, ali potpuni tek kada se okrenemo, a iza nas stoji anđeo kojemu možemo pružit ruku i osjetiti čvrsti prijateljski stisak.

piše: Damir Tulić

Izvor

------

Znam da sam sad pokvarila raspravu i temu, i osobna razmisljanja, ali prije nego sam se usudila nagađati htjela sam saznati više.
Tekstovi su zanimljivi, dosta novoga se da pročitati...

Ali evo jedne zanimljivosti :
kad djetetu date da nacrta nesto sto je imaginarno ono to crta u slikama i po osobnom dozivljaju, tako da ce cesto uz pojam ljubav vezati slike majke, oca, brata,..itd. Tako i anđeli mozda..nesto njezno, lagano, nedodirljivo, plaho i svijetlo. Tako je moje dijete crtajuci zivotinje , lose je bojalo tamnim bojama , a dobre svjetlijim i njeznijim i cak sa krilima. Zasto? To je nesto iz djecije ciste nevine glave ...
[Vrh] Go down
Alpha
Admin

Female
Aries Goat

PostajNaslov: Re: Krila Andjela   uto svi 12, 2009 8:16 pm

E, ovo u drugom citatu se i meni cini najlogicnije/vjerojatnije. Da su krila dodali ljudi kako bi se istakla nepripadnost. Ali fora je kako od tada svi koji vide Andjele vide ih s krilima.

Moderni čovjek

Male
Gemini Dog
Broj postova : 8711
Registration date : 27.07.2008

PostajNaslov: Re: Krila Andjela   čet svi 14, 2009 2:35 pm

No ako se povedemo za onim da će nam se Bog prikazati onakvim kakvim ga zamišljamo onda je to sasvim logično. Tko zna, možda je cijeli Svemir, pa i Bog, zapravo projekcija naših misli i svijesti, tj. možda smo mi projekcija Boga...
Tu mi odmah na pamet pada kvantna fizika i metafizika.
Je li moguće da postoji druga dimenzija u kojoj obitava naš 'duh', tj. neka druga stvarnost u kojoj materija gubi na vrijednosti, kao paralelni Svemir, i ako znamo da u ovom Svemiru možemo razviti moći upravljanja materijom (telekineza, ..., itd.) možda u toj drugoj stvarnosti gdje isto obitavamo možemo svoju svijest i misao projicirati na stvarnost puno bolje nego u ovoj stvarnosti.

Admin

Female
Aries Goat

PostajNaslov: Re: Krila Andjela   čet svi 14, 2009 2:50 pm

Imamo temu o Paralelnim Svemirima. Samo se sad ne mogu sjetit gdje je tocno.

Pitanje je da ako se Bog prikazuje onako kako ga sami zamislimo da li je to zbilja Bog? Sto bi bilo da se prikaze drugacije?

Moderni čovjek

Male
Gemini Dog

PostajNaslov: Re: Krila Andjela   čet svi 14, 2009 2:55 pm

Alpha je napisao/la:
Pitanje je da ako se Bog prikazuje onako kako ga sami zamislimo da li je to zbilja Bog? Sto bi bilo da se prikaze drugacije?
Ili je to projekcija našeg uma ili misli ili svijesti...

Admin

Female
Aries Goat

PostajNaslov: Re: Krila Andjela   čet svi 14, 2009 3:14 pm

No, i sto onda? Upravo je to i poanta. Ako se prikazuje samo kako ga zamisljamo onda moze biti i 'halucinacija'...a sto to govori?

Moderni čovjek

Male
Gemini Dog

PostajNaslov: Re: Krila Andjela   čet svi 14, 2009 3:17 pm

Alpha je napisao/la:
No, i sto onda? Upravo je to i poanta. Ako se prikazuje samo kako ga zamisljamo onda moze biti i 'halucinacija'...a sto to govori?
Da je stvarnost preslika. Znači da možemo otići u druge oblike postojanja.
Znam da ne misliš na ovo.

Zadnja promjena: Legionar; čet svi 14, 2009 3:18 pm; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4

Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Registration date : 01.10.2007

PostajNaslov: Re: Krila Andjela   čet svi 14, 2009 3:18 pm

To mi govori da je Bog dio nas.
[Vrh] Go down
Legionar
Moderni čovjek

Male
Gemini Dog

PostajNaslov: Re: Krila Andjela   čet svi 14, 2009 3:19 pm

Gripphon je napisao/la:
To mi govori da je Bog dio nas.
Zar to ne govori da mi činimo Boga?

Superforumaš CE-4

Male
Sagittarius Snake

PostajNaslov: Re: Krila Andjela   čet svi 14, 2009 3:28 pm

Logika se zasniva na argumentima i polaznim pretpostavkama, dakle logika nema samo jedan smjer, već više njih, ovisno o stvarima koje sam napisao. Može se doći i do toga što si rekao.
[Vrh] Go down
gloria_g
Čovjek

Female
Leo Tiger
Broj postova : 4131
Registration date : 16.11.2007

PostajNaslov: Re: Krila Andjela   čet svi 14, 2009 3:30 pm

e sad, to da sam ja dio Boga, tj. na neki način Bog, e to mi je teško prihvatiti....
kad se samo sjetim pogrešaka, slabosti....
kakav bi to bio Bog??
nije li on savršen? a ja sam tisuću svjetlosnih godina udaljena do toga...i u ovom momentu mogla bih se zakleti da je pitanje dali ću ikada to dostići ili se bar približiti
[Vrh] Go down
Legionar
Moderni čovjek

Male
Gemini Dog

PostajNaslov: Re: Krila Andjela   čet svi 14, 2009 3:32 pm

No isto tako možeš okrenuti razmišljanje i naći ćeš Boga kao savršenog!

Čovjek

Female
Leo Tiger

PostajNaslov: Re: Krila Andjela   čet svi 14, 2009 3:34 pm

ne kužim kaj hoćeš reći - pls objasni malo
[Vrh] Go down
Alpha
Admin

Female
Aries Goat

PostajNaslov: Re: Krila Andjela   čet svi 14, 2009 3:36 pm

@Gloria...e, tebe nisam dugo citala hug ...mozda mi imamo kriv pojam 'savrsenog' i kriv pojam sto je zapravo Bog. Jer ako je Bog Sve onda je on i dobro i lose i snaga i slabost i onda je on u Svemu. To sto mi kao ljudi nesto procjenjujemo kao dobro ili lose jeste nas subjektivni dojam.

Moderni čovjek

Male
Gemini Dog

PostajNaslov: Re: Krila Andjela   čet svi 14, 2009 3:40 pm

OK, nekada se zaista izrazim tako da ni samog sebe ne bih shvatio.
Alpha je sve rekla! :)

Čovjek

Female
Leo Tiger

PostajNaslov: Re: Krila Andjela   čet svi 14, 2009 4:09 pm

tisuću takvih i sličnih fraza sam milion puta čula.
ja mislim na stvarno razumijevanje, a ne frazeologiju.
e meni je to stvarno teško (možda čak i nemoguće za sada) u stvarnom životu pojmiti, prihvatiti, saživiti.
razumijem ja riječi napisane na papiru, ali stvarnost je nešto drugo...
kužite vi mene?
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4

Male
Sagittarius Snake

PostajNaslov: Re: Krila Andjela   čet svi 14, 2009 4:12 pm

gloria_g je napisao/la:
e sad, to da sam ja dio Boga, tj. na neki način Bog, e to mi je teško prihvatiti....
kad se samo sjetim pogrešaka, slabosti....
kakav bi to bio Bog??
nije li on savršen? a ja sam tisuću svjetlosnih godina udaljena do toga...i u ovom momentu mogla bih se zakleti da je pitanje dali ću ikada to dostići ili se bar približiti

Savršenstvo se sastoji od milijun malih dijelića, možda ti dijelići sami za sebe nisu ''savršeni'', ali kao cjelina jesu. Možda mitohondrij sam za sebe nije ništa posebno, kao ni ribosom niti stanica, a opet bilijun takvih čine nas, bića koja razmišljaju.
[Vrh] Go down
gloria_g
Čovjek

Female
Leo Tiger

PostajNaslov: Re: Krila Andjela   čet svi 14, 2009 4:28 pm

jako dobro rečeno.
al ne mijenja činjenicu da se ja fakat ne osjećam niti blizu nečego savršenog :D
[Vrh] Go down
Legionar
Moderni čovjek

Male
Gemini Dog

PostajNaslov: Re: Krila Andjela   čet svi 14, 2009 4:28 pm

gloria_g je napisao/la:
jako dobro rečeno.
al ne mijenja činjenicu da se ja fakat ne osjećam niti blizu nečego savršenog :D
Možda baš zato što moraš poraditi na tome što je Omega rekao, shvatiti sebe kao cjelinu!

Čovjek

Female
Leo Tiger

PostajNaslov: Re: Krila Andjela   čet svi 14, 2009 4:29 pm

cjelinu čega?
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4

Male
Sagittarius Snake

PostajNaslov: Re: Krila Andjela   čet svi 14, 2009 4:34 pm

gloria_g je napisao/la:
jako dobro rečeno.

Mislim da nije cilj pojedinca da se osjeti ''savršeno'', već da osjeti neku konekciju sa drugima i radi na tome. Dakle nije cilj da mitohondrij iz primjera počne razmišljati i pitati se tko je, već da osjeti svoju ''ulogu'' u stanici i traži pozitivne veze oko sebe kako bi na kraju nastalo biće.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin

Female
Aries Goat

PostajNaslov: Re: Krila Andjela   čet svi 14, 2009 5:01 pm

gloria_g je napisao/la:
tisuću takvih i sličnih fraza sam milion puta čula.
ja mislim na stvarno razumijevanje, a ne frazeologiju.
e meni je to stvarno teško (možda čak i nemoguće za sada) u stvarnom životu pojmiti, prihvatiti, saživiti.
razumijem ja riječi napisane na papiru, ali stvarnost je nešto drugo...
kužite vi mene?
Apsolutno. Ali u trenutcima kada se zapitamo to sto se ti pitas moramo se prisilit reci sebi i ovo drugo.
Jasno da nije isto znati i biti svjestan, a kamoli to jos sve sprovest u praksi. Ali kontam ako se podsjecas i podsjecas onda kada je to bitno onda ces na koncu i svijest razviti. Recimo, kada se desi smrtni slucaj covjek najcesce se pita 'zasto' ili 'zasto bas on/ona' ili 'zasto bas meni'...u svojoj zalosti malo tko pomisli da je to zapravo pravi trenutak za tu osobu. Ljudi se koncentriraju na svoj gubitak iako je smrt upravo naredak na visi nivo za doticnu osobu sto nam je tesko prihvatiti cak i ako krenemo razmisljati o tome. Poanta je u pristupu. Svatko ce imati period tugovanja i kasnije ce to obraditi na neki nacin i zivjeti s time. Ali tesko da ce itko kazati da je smrt nesto dobro sto se desilo toj osobi. Medjutim, ako pokusamo prihvatiti, zbilja prihvatiti smrt kao nesto dobro onda se mijenja i nasa percepcija.
Naravno, nije to tek tako niti lako niti znaci da ce eliminirat tugu gubitka...ali neke stvari/pogledi ce biti drugaciji.

Čovjek

Female
Leo Tiger

PostajNaslov: Re: Krila Andjela   pet svi 15, 2009 10:37 am

slažem se s tobom Alpha, u potpunosti.
čak mislim, kad si se dotakla te teme oko smrti, da stvarno fakat svatko od nas sam odlučuje kada će umrijeti.
nedavno sam čitala knjigu od D. N. Walsha (mislim da je to njegova posljednja knjiga) koja se upravo bavi temom smrti, i znate kako on već "razgovara" s Bogom, Bog mu je rekao da nitko ne umire bez svoje volje, želje i pristanka. kad sam to pročitala, pomislila sam, Bože, koje gluposti, ali počela sam promatrati ljude oko sebe koji su umirali, i zaključila da je fakat istina. jednostavno neki su se umorili, neki odustali....

no, nismo li se udaljili od teme?? :D
[Vrh] Go down
Alpha
Admin

Female
Aries Goat

PostajNaslov: Re: Krila Andjela   pet svi 15, 2009 12:25 pm

Mozda i jesmo ali nema veze...vec cemo se vratiti na temu...

Velika je razlika izmedju rijeci i djela kao i izmedju znanja teorije i sviejsti o istoj. Svi mi znamo puno mudrih izreka, a tesko ih je zivjet. Ipak, polako nas zivot provlaci kroz te izreke. I onda preko tog iskustva postanemo zbilja svjesni 'sto je pjesnik htio reci' ali ta svjesnost ovisi samo o nama.

Smrt...netko tko upravo umire ne bi se slozio s time da odlazi svojevoljno. Netko priziva Smrt, a ona ne dolazi. Da li je moguce da je pristanak na nekoj visoj razini svijesti? To bi bilo logicno. Osobno sam sklona razmisljanju kako zbilja odlazimo kada na to sami pristanemo iako ne znam kako bi to tocno funkcioniralo. Mozda ipak nije samo do nas. Mozda ovisi o jos necem sto nismo u stanju pojmiti sada.

PostajNaslov: Re: Krila Andjela   Today at 4:52 am

[Vrh] Go down

Krila Andjela
Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 1 / 3.Go to page : 1, 2, 3  Next
 Similar topics
-
» Dravantura 2010
» Proljetni mini trening u prirodi - 3 dana
» Kabanica
» Šatorsko krilo (minimalistički zaklon)
» Šatorsko krilo