Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Je li Mjesec ostatak propalog planeta?

Go down 
+10
MisteryManiac
Hexenkind
Remke
Mystica
Svjetloisjena
Alpha
Berny_Sinara
Blizzard
Legionar
ThE_IMMORTAL
14 posters
Go to page : 1, 2  Next
Autor/icaPoruka
ThE_IMMORTAL
Majmun
ThE_IMMORTAL


Male
Taurus Goat
Broj postova : 1324
Age : 32
Location : Evanescence Croatia
Registration date : 18.09.2007

Je li Mjesec ostatak propalog planeta? Empty
PostajNaslov: Je li Mjesec ostatak propalog planeta?   Je li Mjesec ostatak propalog planeta? Icon_minitimepet svi 22, 2009 8:31 pm

Pitanje kako je nastao Zemljin prirodni satelit jedna je od najvećih astronomskih zagonetki. Nova NASA-ina istraživanja možda su nas približila odgovoru.

NASA-ine dvojne sonde STEREO prilaze Suncu sa suprotnih strana kako bismo dobili trodimenzionalni prikaz Sunčeve aktivnosti. Na svom putu približile su se "gravitacijskim bunarima" Sunčeva sustava. To su Lagrangeove točke - područja u kojima mala tijela, pod utjecajem gravitacije nekoliko većih tijela, ostaju u orbiti na približno istoj udaljenosti od njih. Ta mala tijela, planetezimali, mogu se naći na pet lokacija u Sunčevu sustavu, a STEREO sonde prilaze lokacijama L4 i L5.
Razlog zanimanja za te lokacije su novi računalni modeli koji ukazuju na to da se ondje u vrijeme formiranja Sunčeva sustava moglo akumulirati dovoljno materijala da nastane planet nazvan Theia. Jačanjem gravitacijske sile Venere Theia je mogla napustiti svoju putanju i usmjeriti se prema Zemlji. Nakon njihova sudara od ostatka s obaju tijela se u Zemljinoj orbiti formirao njezin satelit - Mjesec.
Takav scenarij objasnio bi brojne karakteristike lunarne geologije kao što je veličina Mjesečeve jezgre te gustoća i izotopski sastav Mjesečevih stijena. STEREO sondama je to usputni zadatak na putu prema Suncu, a najbliže gravitacijskim bunarima L4 i L5 približit će se u rujnu i listopadu ove godine. Cilj je utvrditi postojanje i brojnost planetezimala i asteroida kako bi se moglo odlučiti ima li smisla poslati novu misiju s ciljem prikupljanja podataka o sastavu tih tijela. Ako bi njihov sastav bio sličan Zemljinu i Mjesečevu, to bi bio dokaz da je Theia postojala i objašnjenje kako je nastao Mjesec.

IZVOR: Meridijani, broj 135;

sto mislite o ovome? meni je ovo jako intersantno, najprije zbog mogućnosti da je zemlja i život kakav sada poznajemo na njoj nastao tek nakon sudara, a kako je na planeti bilo prije sudara je veliko pitanje.
[Vrh] Go down
Legionar
Moderni čovjek
Legionar


Male
Gemini Dog
Broj postova : 8711
Age : 29
Location : Negdje u mislima
Registration date : 27.07.2008

Je li Mjesec ostatak propalog planeta? Empty
PostajNaslov: Re: Je li Mjesec ostatak propalog planeta?   Je li Mjesec ostatak propalog planeta? Icon_minitimesub svi 23, 2009 12:32 am

Sigurno je da je Mjesec nastao prije nego se Zemlja ohladila, tj. onda kada je Zemlja bila užarena masa. Tako da bilo kakav oblik života kakav znamo nije bio ostvariv.
Što se tiče Mjeseca ima više teorija:
-teorija udara - Mjesec je nastao od materijala izbačenog sa Zemlje prilikom udara nekog većeg tijela u Zemlju. Ono što ide u prilog ovoj teoriji jesu analize Mjesečeve kore koja pokazuje sličnosti sa Zemljinom
-teorija cijepanja (roditeljska) - Mjesec je nastao iz odbačenog materijala Zemljinom rotacijom
-teorija istodobnog nastanka (sestrinska)
-teorija zahvata - Mjesec je 'dolutao' do Zemlje i ona ga je zarobila svojim gravitacijskim poljem

_________________
"Learn what is true in order to do what is right."
[Vrh] Go down
ThE_IMMORTAL
Majmun
ThE_IMMORTAL


Male
Taurus Goat
Broj postova : 1324
Age : 32
Location : Evanescence Croatia
Registration date : 18.09.2007

Je li Mjesec ostatak propalog planeta? Empty
PostajNaslov: Re: Je li Mjesec ostatak propalog planeta?   Je li Mjesec ostatak propalog planeta? Icon_minitimesub svi 23, 2009 1:18 am

predpostavljao sam da ne bi moglo biti zivota u tako ranom stadiju solarnog sustava, ali bio sam malo brzoplet pa nisam ni gledao sto pisem :P
znaci ova teorija je kao mix tvoje prve i zadnje navedene.
[Vrh] Go down
Legionar
Moderni čovjek
Legionar


Male
Gemini Dog
Broj postova : 8711
Age : 29
Location : Negdje u mislima
Registration date : 27.07.2008

Je li Mjesec ostatak propalog planeta? Empty
PostajNaslov: Re: Je li Mjesec ostatak propalog planeta?   Je li Mjesec ostatak propalog planeta? Icon_minitimesub svi 23, 2009 1:50 am

ThE_IMMORTAL je napisao/la:

znaci ova teorija je kao mix tvoje prve i zadnje navedene.
upravo tako ;)

_________________
"Learn what is true in order to do what is right."
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Je li Mjesec ostatak propalog planeta? Empty
PostajNaslov: Re: Je li Mjesec ostatak propalog planeta?   Je li Mjesec ostatak propalog planeta? Icon_minitimesub svi 23, 2009 12:56 pm

Zapravo je sve to obuhvćeno u prvoj teoriji. Naime Mjesec ne bi mogao kružiti oko Zemlje da ga ona nije zahvatila na neki način. Razlika između teorija jest samo porijeklo, ali ne i način zahvata.
[Vrh] Go down
Berny_Sinara
Pračovjek
Berny_Sinara


Female
Sagittarius Snake
Broj postova : 2704
Age : 34
Location : Zagreb :D
Registration date : 24.02.2009

Je li Mjesec ostatak propalog planeta? Empty
PostajNaslov: Re: Je li Mjesec ostatak propalog planeta?   Je li Mjesec ostatak propalog planeta? Icon_minitimesri lip 03, 2009 2:15 pm

ovako :D ja sam ucila astronomiju i receno je da je Zemlja odbacila sadasnji mjesec a kao dokaz ima udubljenje :)
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Je li Mjesec ostatak propalog planeta? Empty
PostajNaslov: Re: Je li Mjesec ostatak propalog planeta?   Je li Mjesec ostatak propalog planeta? Icon_minitimesri lip 03, 2009 2:22 pm

Kakvo udubljenje? Na koji način misliš ''odbacila''?
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Je li Mjesec ostatak propalog planeta? Empty
PostajNaslov: Re: Je li Mjesec ostatak propalog planeta?   Je li Mjesec ostatak propalog planeta? Icon_minitimesri lip 03, 2009 3:04 pm

Mozda udubljenje u kojem je sada ocean? Odbacila kao odbila od sebe?

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Legionar
Moderni čovjek
Legionar


Male
Gemini Dog
Broj postova : 8711
Age : 29
Location : Negdje u mislima
Registration date : 27.07.2008

Je li Mjesec ostatak propalog planeta? Empty
PostajNaslov: Re: Je li Mjesec ostatak propalog planeta?   Je li Mjesec ostatak propalog planeta? Icon_minitimesri lip 03, 2009 6:20 pm

Mislim da misli na teoriju cijepanja.

_________________
"Learn what is true in order to do what is right."
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Je li Mjesec ostatak propalog planeta? Empty
PostajNaslov: Re: Je li Mjesec ostatak propalog planeta?   Je li Mjesec ostatak propalog planeta? Icon_minitimesri lip 03, 2009 6:22 pm

Berny je ponekad prekratkorječiva zubi
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Je li Mjesec ostatak propalog planeta? Empty
PostajNaslov: Re: Je li Mjesec ostatak propalog planeta?   Je li Mjesec ostatak propalog planeta? Icon_minitimečet lip 04, 2009 11:49 pm

Berny, bude što ili da odgovorim pretpostavljajući o čemu se radi?
[Vrh] Go down
Mystica
Višestanični organizam



Male
Taurus Goat
Broj postova : 51
Age : 44
Registration date : 27.05.2009

Je li Mjesec ostatak propalog planeta? Empty
PostajNaslov: Re: Je li Mjesec ostatak propalog planeta?   Je li Mjesec ostatak propalog planeta? Icon_minitimeuto lip 09, 2009 1:16 am

Doveden je u putanju.

Umjetno.

Big brather.

Je li Mjesec ostatak propalog planeta? Big_brother_is_watching_you_red
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Je li Mjesec ostatak propalog planeta? Empty
PostajNaslov: Re: Je li Mjesec ostatak propalog planeta?   Je li Mjesec ostatak propalog planeta? Icon_minitimeuto lip 09, 2009 1:20 am

Ima li ta teorija objašnjenje, argumente?
[Vrh] Go down
Mystica
Višestanični organizam



Male
Taurus Goat
Broj postova : 51
Age : 44
Registration date : 27.05.2009

Je li Mjesec ostatak propalog planeta? Empty
PostajNaslov: Re: Je li Mjesec ostatak propalog planeta?   Je li Mjesec ostatak propalog planeta? Icon_minitimeuto lip 09, 2009 1:24 am

Gripphon je napisao/la:
Ima li ta teorija objašnjenje, argumente?

Zavisi.
[Vrh] Go down
Mystica
Višestanični organizam



Male
Taurus Goat
Broj postova : 51
Age : 44
Registration date : 27.05.2009

Je li Mjesec ostatak propalog planeta? Empty
PostajNaslov: Re: Je li Mjesec ostatak propalog planeta?   Je li Mjesec ostatak propalog planeta? Icon_minitimeuto lip 09, 2009 1:28 am

Metalan je iznutra.

Traži anomalije.

Astronomske naravno jer očito želiš argumentiran odgovor.

Potraži ga sam.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Je li Mjesec ostatak propalog planeta? Empty
PostajNaslov: Re: Je li Mjesec ostatak propalog planeta?   Je li Mjesec ostatak propalog planeta? Icon_minitimeuto lip 09, 2009 10:24 am

Ok, argumenti se mogu i potraziti ako je teorija jasna...a meni bas i nije. Tko je doveo Mjesec u putanju i kakve veze Big Brother ima s time? Jel ja jednina ovo ne kuzim? suspect

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Je li Mjesec ostatak propalog planeta? Empty
PostajNaslov: Re: Je li Mjesec ostatak propalog planeta?   Je li Mjesec ostatak propalog planeta? Icon_minitimeuto lip 09, 2009 10:27 am

Pa neizrečene teorije zavjere stvarno nije lako skužiti zubo
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Je li Mjesec ostatak propalog planeta? Empty
PostajNaslov: Re: Je li Mjesec ostatak propalog planeta?   Je li Mjesec ostatak propalog planeta? Icon_minitimeuto lip 09, 2009 11:14 am

Mystica je napisao/la:
Metalan je iznutra.

Traži anomalije.

Astronomske naravno jer očito želiš argumentiran odgovor.

Potraži ga sam.

Sasvim je argumentirano da je Mjesec normalan satelit nastao prirodnim putem kao i 100 drugih u Sunčevom sustavu, ali da je nastao umjetno, za to nema znanstvenih potvrda niti znam neki dobar argument za to. I stvarno, kakve to veze ima s Big Brotherom?

Vuče mi na jednu od onih slavnih teorija 'zavjera'.
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Je li Mjesec ostatak propalog planeta? Empty
PostajNaslov: Re: Je li Mjesec ostatak propalog planeta?   Je li Mjesec ostatak propalog planeta? Icon_minitimeuto lip 09, 2009 11:27 am

Berny_Sinara je napisao/la:
ovako :D ja sam ucila astronomiju i receno je da je Zemlja odbacila sadasnji mjesec a kao dokaz ima udubljenje :)

Ok, budući da ti pišeš na princip rekla-kazala, onda ću sam pretpostaviti o čemu se radi i odgovoriti. Udubljenja na Zemlji ima puno, ali pretpostavljam da se misli na Tihi Ocean. Problem je taj što je do odvajanja moglo doći onda kada se Zemlja još nije ni formirala kako treba, jer da je već nastala ''kugla'', više se gravitacijski ne bi mogao izbaciti komad van jer inače se niti ne bi skupila kugla.
Mogućnost jest da je to potaknuo dodatan sudar koji je dao energiju komadu Zemlje da izleti van i nastane Mjesec, a to je zapravo upravo teorija u kojoj se Zemlja sudarila sa masivnim objektom davno.
[Vrh] Go down
Remke
Pračovjek
Remke


Male
Libra Pig
Broj postova : 3399
Age : 28
Location : Osijek
Registration date : 05.07.2009

Je li Mjesec ostatak propalog planeta? Empty
PostajNaslov: Re: Je li Mjesec ostatak propalog planeta?   Je li Mjesec ostatak propalog planeta? Icon_minitimepon srp 06, 2009 12:24 am

mjesec je nastao dok se jos oblikovala zemljina povrsina, planet je jurio prema zamlji i zabio se u nju sa svojom "stranom" i "rasprsio se oko zemlje" i "komadić" tog planeta je kruzio oko zemlje i skupljao ostatke tog planeta (tj. plinove i material) i tako se formirao mjesec.Do tog zakljucka je dosla jedna znanstvenica sasvim slucajno i napravila je moguću reprodukciju tog sudara i otkrila da je tocno tako mogao nastati mjesec
[Vrh] Go down
Hexenkind
banned
Hexenkind


Male
Gemini Rat
Broj postova : 278
Age : 51
Location : Zagreb
Registration date : 01.07.2009

Je li Mjesec ostatak propalog planeta? Empty
PostajNaslov: Re: Je li Mjesec ostatak propalog planeta?   Je li Mjesec ostatak propalog planeta? Icon_minitimepon srp 06, 2009 9:48 pm

o vo je zanimljivo pitanje na koje točan odgovor vjerojatno nikad nećemo saznati...postoji samo mnoštvo teorija...međutim, postoji jedna vrlo važna činjenica, Mjesečeve stijene imaju identičan sastav kao i Zemaljske, a na jednoj strani naše planete doista zjapi ogromna rupetina, koja je sada istina ispunjena vodom. Ta se rupa danas naziva Tihi ocean...jedina razlika u građi između zemlje i Mjesec je ta da Mjesec nema usijanu jezgru...dakle, postoji mogućnost da je u jednom trenutku došlo do kolizije Zemlje s nekim drugim masivnim nebeskim tijelom uslijed čega se Mjesec odovojio od Zemlje i zauzeo današnju putanju...identitet tog nebeskog tijela je teško otkriti, netko spominje Veneru, netko Nubiru, netko neku nepoznatu kometu, netko čak i Pluton..a tu je i misterij nastanka asteroidnog pojasa između Marsa i Jupitra, koji bi isto tako mogao biti ostatak nekog većeg svemirskog tijela...
[Vrh] Go down
Remke
Pračovjek
Remke


Male
Libra Pig
Broj postova : 3399
Age : 28
Location : Osijek
Registration date : 05.07.2009

Je li Mjesec ostatak propalog planeta? Empty
PostajNaslov: Re: Je li Mjesec ostatak propalog planeta?   Je li Mjesec ostatak propalog planeta? Icon_minitimeuto srp 07, 2009 9:35 am

Hexenkind je napisao/la:
o vo je zanimljivo pitanje na koje točan odgovor vjerojatno nikad nećemo saznati...postoji samo mnoštvo teorija...međutim, postoji jedna vrlo važna činjenica, Mjesečeve stijene imaju identičan sastav kao i Zemaljske, a na jednoj strani naše planete doista zjapi ogromna rupetina, koja je sada istina ispunjena vodom. Ta se rupa danas naziva Tihi ocean...jedina razlika u građi između zemlje i Mjesec je ta da Mjesec nema usijanu jezgru...dakle, postoji mogućnost da je u jednom trenutku došlo do kolizije Zemlje s nekim drugim masivnim nebeskim tijelom uslijed čega se Mjesec odovojio od Zemlje i zauzeo današnju putanju...identitet tog nebeskog tijela je teško otkriti, netko spominje Veneru, netko Nubiru, netko neku nepoznatu kometu, netko čak i Pluton..a tu je i misterij nastanka asteroidnog pojasa između Marsa i Jupitra, koji bi isto tako mogao biti ostatak nekog većeg svemirskog tijela...

ovo sto sam ja bio napiso je vec dokazano, dok je zemlja jos bila mlada planet se ogromnom brzinom sudario s zemljom i resprsio u krhotine, a zemljina povrsina je jos bila tekuca tada i nije joj bilo nista to sam gledo u jednoj emisiji, samo mi je zao sto sam propustio dio o tome kako je dosla voda na planet :(
[Vrh] Go down
Hexenkind
banned
Hexenkind


Male
Gemini Rat
Broj postova : 278
Age : 51
Location : Zagreb
Registration date : 01.07.2009

Je li Mjesec ostatak propalog planeta? Empty
PostajNaslov: Re: Je li Mjesec ostatak propalog planeta?   Je li Mjesec ostatak propalog planeta? Icon_minitimeuto srp 07, 2009 4:28 pm

Jes, tu je teoriju popularnom stvorio Zecharia Sitchin, na temelju proučavanja mezopotamskih epova Gilgameša i Enuma Eliša...ja nisam fizičar, niti geolog, tako da ne znam da li ta priča ima i neko znanstveno uporište...
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Je li Mjesec ostatak propalog planeta? Empty
PostajNaslov: Re: Je li Mjesec ostatak propalog planeta?   Je li Mjesec ostatak propalog planeta? Icon_minitimeuto srp 07, 2009 8:27 pm

Hexenkind je napisao/la:
a tu je i misterij nastanka asteroidnog pojasa između Marsa i Jupitra, koji bi isto tako mogao biti ostatak nekog većeg svemirskog tijela...

Možda je riječ o ostatku neuspjelog planeta. Kako je Jupiter nastao, tako je gravitacijski remetio svoju okolinu i možda je utjecao na to da se ta hrpa kamenja nikad ne spoji u planet.
[Vrh] Go down
Hexenkind
banned
Hexenkind


Male
Gemini Rat
Broj postova : 278
Age : 51
Location : Zagreb
Registration date : 01.07.2009

Je li Mjesec ostatak propalog planeta? Empty
PostajNaslov: Re: Je li Mjesec ostatak propalog planeta?   Je li Mjesec ostatak propalog planeta? Icon_minitimeuto srp 07, 2009 10:57 pm

Moguće je i to...samo tvrdim da pravu istinu vjerojatno nikad nećemo saznati, bez obzira na silne teorije...meni su to jako zanimljiva pitanja, međutim svjestan sam činjenice da lutamo po gustoj šumetini s puno stabala, a tražimo travku...mislim da bi se trebali držati činjenica, ali njih je toliko malo i zapravo su tako nepovezane da su zbog toga i moguće tolike teorije
[Vrh] Go down
Sponsored content





Je li Mjesec ostatak propalog planeta? Empty
PostajNaslov: Re: Je li Mjesec ostatak propalog planeta?   Je li Mjesec ostatak propalog planeta? Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Je li Mjesec ostatak propalog planeta?
[Vrh] 
Stranica 1 / 2.Go to page : 1, 2  Next
 Similar topics
-
» Mjesec
» Sudar dvaju planeta
» Kretanje Planeta oko Sunca........
» Mjesec se udaljava od Zemlje

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Misterije i neobjašnjivi fenomeni :: Astronomija i misterije svemira-
Forum(o)Bir: