Početna stranicaPortalFAQPretraľnikRegistracijaLogin

Share | 

Ispovijed - da li vjerujete?

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Go to page : 1, 2, 3, 4  Next
Autor/icaPoruka
Greed
Višestanični organizam

Male
Virgo Horse
Broj postova : 90
Registration date : 16.07.2009

PostajNaslov: Ispovijed - da li vjerujete?   čet srp 16, 2009 4:18 pm

Za mene vječno pitajne, ipak sam agnostik,a i veliki protivnik crkve :/

Da li vjerujete da će zaista ispovjed/ispovjedanje i pokora riješiti sve vaše grijehe?
Da li je zaista od svih grijeha moguće dobiti otpust/oprost?

Da li ispovjed ima veze sa samom Bogom ili je to čista projekcija olakšavanja vlastite savjesti?
[Vrh] Go down
gloria_g
Čovjek

Female
Leo Tiger
Broj postova : 4131
Registration date : 16.11.2007

PostajNaslov: Re: Ispovijed - da li vjerujete?   čet srp 16, 2009 4:45 pm

ne! mislim da je to čista glupost, mislim klasična ispovijest kod svećenika.
uopće mi nije jasno kako ljudi, i dali su uopće iskreni, da nepoznatoj osobi govore svoje intimnosti???
to je samo forma. nekada je netko to izmislio i....
[Vrh] Go down
Fantom
Superforumaš CE-4

Male
Gemini Pig
Broj postova : 10363
Registration date : 23.06.2009

PostajNaslov: Re: Ispovijed - da li vjerujete?   čet srp 16, 2009 5:20 pm

Na ispovjesti ljudi nelazu jer mozes slagati paroha ili popa kojem je to samo dio duznosti i obaveza ali ako si vjernik nemozes da lazes Boga.
To je isto kao i pricest,svaki pop ili paroh ce te pricestiti na kraju
Bozicnog ili Uskrsnjeg(koji traju po nekoliko sedmica) posta ali ni jedan se dosad covjek nije usudio da primi pricest a da zaista nije postio.
Bez obzira bio ti vjernik ili ateist,postoje stvari u zivotu sa kojima se nije igrati.
[Vrh] Go down
Gea
Moderator

Female
Scorpio Snake
Broj postova : 10216
Registration date : 21.04.2009

PostajNaslov: Re: Ispovijed - da li vjerujete?   čet srp 16, 2009 8:18 pm

šro je ako te svećenik odbije ispovjedati?
poznajem ženu koju je odbio jer je bila u izvanbračnoj vezo
to mi je iskreno dvolično... ja inače ne vjerujem u nju, ona ide ruku uz ruku uz vjersko grizodušje i takav način vjere nikako ne podržavam

Superforumaš CE-4

Male
Gemini Pig

PostajNaslov: Re: Ispovijed - da li vjerujete?   čet srp 16, 2009 10:08 pm

Takav ili slican slucaj mi nije poznat.
Znam da je svestenikova duznost da ispovjedi i crnog djavola
ako to zatrazi od njega.

A sto se tice konkretno te zene za koju navodis da je u
izvanbracnoj vezi mogu reci da takvim osobama nije vjerovati.
Samim tim svojim cinom je prekrsila bozije zapovjesti i ponovo
napominjem da takvim osobama nije vjerovati.

Ima jedna stara narodna poslovica koja glasi:
ko o cemu,kurva o postenju i pravdi......
[Vrh] Go down
Gea
Moderator

Female
Scorpio Snake

PostajNaslov: Re: Ispovijed - da li vjerujete?   čet srp 16, 2009 10:27 pm

nemoj mi vrijeđati tu ženu mlati ( ona je bila rastavljena tada zubo krivo sam se izrazila )
predraga je osoba koja se napatila u prošlom braku i nije se mislila ponovno upuštati u nešto takvo i to s potpunim pravom kava

Superforumaš CE-4

Male
Gemini Pig

PostajNaslov: Re: Ispovijed - da li vjerujete?   čet srp 16, 2009 10:49 pm

Sad mi nije nista jasno.
Navodis da je svestenik nije htjeo ispovjediti jer mu je povjerila da je imala ili ima izvanbracnu vezu.
Kako sada da povezem predivnu osobu,izvanbracnu vezu,
svestenika i ispovjed.

Boga mi danas nije lako ni svestenik biti.
[Vrh] Go down
Gea
Moderator

Female
Scorpio Snake

PostajNaslov: Re: Ispovijed - da li vjerujete?   čet srp 16, 2009 11:24 pm

ovako - nije je htio ispovjediti jer mu je rekla da je u vezi s muškarcem s kojim nije u braku (ni ona nije bila u braku kad je bila u toj vezi) , a prije toga je imala crkveno sklopljen brak i potom se rastavila ( ali to svećeniku nije bilo važno)
nadam se da je sad jasno...

Stanica

Female
Aries Cat
Broj postova : 16
Registration date : 31.03.2009

PostajNaslov: Re: Ispovijed - da li vjerujete?   pet srp 17, 2009 12:49 am

Gea je napisao/la:
ovako - nije je htio ispovjediti jer mu je rekla da je u vezi s muškarcem s kojim nije u braku (ni ona nije bila u braku kad je bila u toj vezi) , a prije toga je imala crkveno sklopljen brak i potom se rastavila ( ali to svećeniku nije bilo važno)
nadam se da je sad jasno...

taj svećenik nije u redu ocito.
dali vjerujem u ispovjed?pa mislim da je to samo jedno psihicko olakšanje jer da je kajanje iskreno judi više nebi grišili.
osobno virujem u Boga ali u crkvu NE ako je to moj grih onda ga prihvacam.
[Vrh] Go down
Fantom
Superforumaš CE-4

Male
Gemini Pig

PostajNaslov: Re: Ispovijed - da li vjerujete?   pet srp 17, 2009 1:04 am

U patrijarhalnim sredinama se kaze:
"Kome crkva nije majka ni Bog mu nije otac".Amin
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4

Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Registration date : 01.10.2007

PostajNaslov: Re: Ispovijed - da li vjerujete?   pet srp 17, 2009 1:20 am

fantom je napisao/la:
Na ispovjesti ljudi nelazu jer mozes slagati paroha ili popa kojem je to samo dio duznosti i obaveza ali ako si vjernik nemozes da lazes Boga.

Točno, ali zato pop ili paroh nisu Bogovi, pa samim time oni, po meni, te ne mogu odriješiti grijeha, već to može jedino Bog. Dakle, jel ćeš ti ići nekom svećeniku reći što si zgriješio ili ćeš sam u sobici se obraćati izravno Bogu, ja biram ovo drugo jer ne kanim nekoj nepoznatoj osobi pričati što ja radim i što griješim, to je između mene i Boga, a popi se po meni tu nemaju šta miješati jer su samo ljudi kao što sam ja i kao što si ti.

fantom je napisao/la:

A sto se tice konkretno te zene za koju navodis da je u
izvanbracnoj vezi mogu reci da takvim osobama nije vjerovati.
Samim tim svojim cinom je prekrsila bozije zapovjesti i ponovo
napominjem da takvim osobama nije vjerovati.

Odakle da znamo što Bog želi od nas? Zato jer piše u nekoj tamo Bibliji? Tko želi, neka vjeruje u hrpu papira, ali ja osobno ne kanim živjeti po Biblijskim ''zapovjedima''. To što popi kažu da je recimo sex prije braka grijeh... To su po meni samo neke odrednice za religiju, ništa više. U budizmu nije tako, niti je u hinduizmu. Pa tko je onda ''Bog'' na zemlji da odredi da je krščanstvo ispred ostalih vjera? Nitko, to je stvar vjere pojedinca hoće li vjerovati da je Biblija dana od Boga ili će misliti da je pisana od ljudi. Iskreno, mislim da je Bogu svejedno, da je Njemu najbitnije kakav si jer možeš biti govno od čovjeka čak i da živiš po Bibliji.

fantom je napisao/la:
U patrijarhalnim sredinama se kaze:
"Kome crkva nije majka ni Bog mu nije otac".Amin

Kome treba crkva da bi mu Bog bio otac, neka preispita svoju vjeru. Gripphon
[Vrh] Go down
Fantom
Superforumaš CE-4

Male
Gemini Pig

PostajNaslov: Re: Ispovijed - da li vjerujete?   pet srp 17, 2009 1:52 am

Gripphon je napisao/la:
Točno, ali zato pop ili paroh nisu Bogovi, pa samim time oni, po meni, te ne mogu odriješiti grijeha, već to može jedino Bog. Dakle, jel ćeš ti ići nekom svećeniku reći što si zgriješio ili ćeš sam u sobici se obraćati izravno Bogu, ja biram ovo drugo jer ne kanim nekoj nepoznatoj osobi pričati što ja radim i što griješim, to je između mene i Boga, a popi se po meni tu nemaju šta miješati jer su samo ljudi kao što sam ja i kao što si ti.

Da svestenici su obicni ljudi ali ipak ljudi koji sluze i Bogu a i ljudima.
Znam neki ce reci da mu netreba posrednik izmedju njega i Boga ali
ipak vjera a i 20-vjekova tradicije tako nalazu(ovo se odnosi na Hriscanstvo)sto znaci ili si vjernik i samim tim se doslovno drzis crkvenog protokola ili nisi sto znaci da za tog istog vaze druga pravila igre koja
su samo njemu poznata i koja sam odredjuje sto je usko povezano sa sektastvom i trazenju sacice istomisljenika.

Gripphon je napisao/la:
Odakle da znamo što Bog želi od nas? Zato jer piše u nekoj tamo Bibliji? Tko želi, neka vjeruje u hrpu papira, ali ja osobno ne kanim živjeti po Biblijskim ''zapovjedima''. To što popi kažu da je recimo sex prije braka grijeh... To su po meni samo neke odrednice za religiju, ništa više. U budizmu nije tako, niti je u hinduizmu. Pa tko je onda ''Bog'' na zemlji da odredi da je krščanstvo ispred ostalih vjera? Nitko, to je stvar vjere pojedinca hoće li vjerovati da je Biblija dana od Boga ili će misliti da je pisana od ljudi. Iskreno, mislim da je Bogu svejedno, da je Njemu najbitnije kakav si jer možeš biti govno od čovjeka čak i da živiš po Bibliji.

Da bi bio istinski vjernik moras imati cvrstu i nepokolebljivu vjeru jer sve druge nedoumice vode u drugu krajnost koja nema nista zajednickog sa vjerom.

Gripphon je napisao/la:
Kome treba crkva da bi mu Bog bio otac, neka preispita svoju vjeru. Gripphon

Crkva treba svima kojima krstenje,krizma,vjencanje,pricest,ispovjedanje,
paljenje svjeca za duse preminulih itd. da nenabrajam vise znace
nesto sveto i koje niukojem slucaju nemozes obavljati u nekoj tajnosti i
u cetiri zida svoga doma.

Zadnja promjena: Alpha; pon srp 20, 2009 11:53 am; ukupno mijenjano 2 put/a. (Reason for editing : Fantom nije koristio Quote kada je citirao Gripphona - popravljeno)
[Vrh] Go down
argonian
Višestanični organizam

Male
Cancer Tiger
Broj postova : 40
Registration date : 10.07.2009

PostajNaslov: Re: Ispovijed - da li vjerujete?   pet srp 17, 2009 2:57 am

Greed je napisao/la:

Da li vjerujete da će zaista ispovjed/ispovjedanje i pokora riješiti sve vaše grijehe?

Da li ispovjed ima veze sa samom Bogom ili je to čista projekcija olakšavanja vlastite savjesti?
ja vjerujem, idem na ispovijed jednom ili dva puta godišnje, i stvarno se osjetim nekako pročišćeno nakon toga :) sad je li to projekcija moje savjesti ili mi je Bog oprostio grijehe o tome se da raspravljat :)
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4

Male
Sagittarius Snake

PostajNaslov: Re: Ispovijed - da li vjerujete?   pet srp 17, 2009 3:10 am

fantom je napisao/la:

Da svestenici su obicni ljudi ali ipak ljudi koji sluze i Bogu a i ljudima.
Znam neki ce reci da mu netreba posrednik izmedju njega i Boga ali
ipak vjera a i 20-vjekova tradicije tako nalazu(ovo se odnosi na Hriscanstvo)sto znaci ili si vjernik i samim tim se doslovno drzis crkvenog protokola ili nisi sto znaci da za tog istog vaze druga pravila igre koja
su samo njemu poznata i koja sam odredjuje sto je usko povezano sa sektastvom i trazenju sacice istomisljenika.

Zapravo za neke znam koji nisu služili Bogu, već svojem đepu, a za neke nisam siguran za što točno služe. A i popovi su bili špijuni tijekom rata, korumpirani na nekim područjima. Da ne zarađuju pare sa tim svojim propovjedima, baš me zanima koliko njih bi zbilja ostalo da služi ''Bogu''.

Upravo si rekao svoju subjektivnu definiciju vjernika, to je čovjek koji se pokorava crkvenim protokolima i slijedi strogo određena pravila. Ja ne mislim tako, za mene je pojam vjernika mnogo dublji od nekih zakona napisanih na papiru. Zapravo ako si doista neki totalno zatucani vjernik, ti ćeš teže razumjeti one koji ti nisu slični i koji ne misle poput tebe za razliku od nekoga tko nije zatucan. Općenito vrijedi za sve ljude sa krutim stavovima.

Ne znam kako si ti uspio povezati subjektivan pogled na Boga sa sektama. Neki zbilja traže istomišljenike jer se inače osjećaju nesigurno, neki osnivaju i sekte, ali velika većina ih nije takva. Uostalom, jel doista trebaju postojati striktna pravila da bi se neko vjerovanje prozvalo ''valjanim''? U to što ja vjerujem, meni je dovoljno da je samo meni to tako, a to hoće li i drugi dijeliti moj pogled na Boga, to je njihova subjektivna procjena kao što je moja hoću li prihvatiti popovske zakone ili ne.

A što se tradicije tiče... Da je tradicija sve što je bitno, još uvijek bismo bili u kmetsko-plemićkim odnosima, a žene ne bi imale pravo glasa. Drugim riječima tradiciju je ponekad dobro - promijeniti.

Citat :
Da bi bio istinski vjernik moras imati cvrstu i nepokolebljivu vjeru jer sve druge nedoumice vode u drugu krajnost koja nema nista zajednickog sa vjerom.

Koja je po tebi osnovna razlika između istinskog vjernika i vjerskog fanatika?

Citat :

Slažem se, kome je to sveto, neka bira Crkvu kao svoju majku. Ja sam s druge strane izabrao Život kao svoju majku neovisno o crkvi, jer jedino život smatram pravom učiteljicom, a sve ostalo mi je samo dio života.
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4

Male
Sagittarius Snake

PostajNaslov: Re: Ispovijed - da li vjerujete?   pet srp 17, 2009 3:35 am

Greed je napisao/la:

Ako se radi o crkvenoj ispovijedi, tada ne vjerujem u takvu ispovijed. Ono što vjerujem jest da je najbitnije da se osoba zbilja iskreno pokaja za nešto što misli da je zgriješila, a to jel se obraća nekoj osobi ili Bogu izravno... Ako vjeruje da je neka osoba doista bogomdana da može oprostiti grijehe, onda neka se ispovjeda toj osobi.

Da li je moguće od svih grijeha dobiti otpust/oprost, to pitanje zasad nema odgovora, to jest odgovor se ne zna, ne na objektivnoj razini, sigurno će se naći pojedinac koji će svojim subjektivnim mišljenjem objektivno zaključiti da se sve oprašta... Dovoljno za reći :P

Ispovijed uvijek ima veze sa Bogom, makar subjektivnim Bogom. Samo oproštenje grijeha, ukoliko se ide u crkvu na ispovijed pa ti pop kaže ''izmoli 3 oče-naša i grijesi će ti biti oprošteni'', to je po meni čisti primjer olakšanja vlastite savjesti. Slično je i sa onima koji se sami kod kuće izravno Bogu ispovijedaju. Nakon što priznaju neke grijehe, osjećaju olakšanje u sebi jer su imali hrabrosti priznati da su pogriješili, još nakon toga ako griješnik smatra da će mu Bog onda oprostiti grijehe zbog priznanja grijeha, to može dovesti do dodatnog olakšanja.

Ali sada pazite primjer. Osoba živi po Bibliji, ide u crkvu, vjeruje u krščanskog Boga. Problem je taj što ta osoba stalno radi jedno-te-istu pogrešku, stalno tuče ženu jer se ne može kontrolirati pa mu je poslije žao i ide se ispovijedati u crkvu za taj čin. Drugi dan napravi to isto, opet se ide ispovijedati, treći dan isto... I tako svaki dan.
Upravo na temelju danog primjera ja smatram da se grijesi ne otpuštaju samom svjesnosti osobe o nekom grijehu, već da se grijeh oprosti ako osoba nešto nauči iz toga i trudi se ne raditi isti taj grijeh stalno. E to je po meni pravi put za ispovijedati se, DJELA, NE RIJEČI. Riječi su samo govorna vještina, svjesnost je samo spoznaja nečega, ali osim toga bitan je i trud, želja za promjenu na bolje, te na kraju krajeva, djela koja će dokazati taj trud. Pravi trud i jest djelo samo po sebi.

Zaključujem da je, zbog svega napisanoga, po meni crkvena ispovijed smiješna i nema veze sa nekom stvarnošću kao i pravim duhovnim razvojem niti nekim stvarnim oproštenjem grijeha, već samo subjektivnom olakšanju pojedinca iz gore navedenih razloga, a mogućnost je ta da ta osoba, ako ima hrabrosti da prizna grijeh, da će onda pokušati popraviti se. Ipak, svjesnost i priznanje su glavni preduvjeti da bi neka osoba uopće krenula popraviti se, treba znati što uopće ''popraviti''. Može netko vjerovati u Boga, stalno se ispovijedati i do kraja života ostati - ološ. Prava ispovijed su djela, ne riječi.

Neki se uzdižu svojim grijesima, a neki svojim materijalnim padovima - Gripphon aka Omega.

The first step in a person's salvation is knowledge of their sin - Seneca
[Vrh] Go down
Greed
Višestanični organizam

Male
Virgo Horse
Broj postova : 90
Registration date : 16.07.2009

PostajNaslov: Re: Ispovijed - da li vjerujete?   pet srp 17, 2009 6:38 pm

Gripphon je napisao/la:
Greed je napisao/la:

Ako se radi o crkvenoj ispovijedi, tada ne vjerujem u takvu ispovijed. Ono što vjerujem jest da je najbitnije da se osoba zbilja iskreno pokaja za nešto što misli da je zgriješila, a to jel se obraća nekoj osobi ili Bogu izravno... Ako vjeruje da je neka osoba doista bogomdana da može oprostiti grijehe, onda neka se ispovjeda toj osobi.

Da li je moguće od svih grijeha dobiti otpust/oprost, to pitanje zasad nema odgovora, to jest odgovor se ne zna, ne na objektivnoj razini, sigurno će se naći pojedinac koji će svojim subjektivnim mišljenjem objektivno zaključiti da se sve oprašta... Dovoljno za reći :P

Ispovijed uvijek ima veze sa Bogom, makar subjektivnim Bogom. Samo oproštenje grijeha, ukoliko se ide u crkvu na ispovijed pa ti pop kaže ''izmoli 3 oče-naša i grijesi će ti biti oprošteni'', to je po meni čisti primjer olakšanja vlastite savjesti. Slično je i sa onima koji se sami kod kuće izravno Bogu ispovijedaju. Nakon što priznaju neke grijehe, osjećaju olakšanje u sebi jer su imali hrabrosti priznati da su pogriješili, još nakon toga ako griješnik smatra da će mu Bog onda oprostiti grijehe zbog priznanja grijeha, to može dovesti do dodatnog olakšanja.

Ali sada pazite primjer. Osoba živi po Bibliji, ide u crkvu, vjeruje u krščanskog Boga. Problem je taj što ta osoba stalno radi jedno-te-istu pogrešku, stalno tuče ženu jer se ne može kontrolirati pa mu je poslije žao i ide se ispovijedati u crkvu za taj čin. Drugi dan napravi to isto, opet se ide ispovijedati, treći dan isto... I tako svaki dan.
Upravo na temelju danog primjera ja smatram da se grijesi ne otpuštaju samom svjesnosti osobe o nekom grijehu, već da se grijeh oprosti ako osoba nešto nauči iz toga i trudi se ne raditi isti taj grijeh stalno. E to je po meni pravi put za ispovijedati se, DJELA, NE RIJEČI. Riječi su samo govorna vještina, svjesnost je samo spoznaja nečega, ali osim toga bitan je i trud, želja za promjenu na bolje, te na kraju krajeva, djela koja će dokazati taj trud. Pravi trud i jest djelo samo po sebi.

Zaključujem da je, zbog svega napisanoga, po meni crkvena ispovijed smiješna i nema veze sa nekom stvarnošću kao i pravim duhovnim razvojem niti nekim stvarnim oproštenjem grijeha, već samo subjektivnom olakšanju pojedinca iz gore navedenih razloga, a mogućnost je ta da ta osoba, ako ima hrabrosti da prizna grijeh, da će onda pokušati popraviti se. Ipak, svjesnost i priznanje su glavni preduvjeti da bi neka osoba uopće krenula popraviti se, treba znati što uopće ''popraviti''. Može netko vjerovati u Boga, stalno se ispovijedati i do kraja života ostati - ološ. Prava ispovijed su djela, ne riječi.

Neki se uzdižu svojim grijesima, a neki svojim materijalnim padovima - Gripphon aka Omega.

The first step in a person's salvation is knowledge of their sin - Seneca

:bow: manje vise se slazem u svemu
ne prakticim ispovjed, kad vidim da mi je pop pijanica koja redovito ide na lijecenje od alkohola...
moji grijesi su stvar mene i Boga, za kojeg neznam jel postoji, i nikoga vise, i ne treba mi neko sredstvo izmedu
pa kvragu, jednom crkva kaze molitva je razgovor s bogom, drugi put da se samo preko svecenika moze pricat s njim, pa tko je tu lud?

osobno mislim da se svaki grijeih moze oprostit, ali samo ako je nekome istinski zao, sto je stvarno rijetkost, stoga je apsurdno ici na ispovjed i nastavit u istom grijesit, bar meni...

biblija je za mene samo knjiga koja ima vecinu pravila koja su ujedno i osnovna moralna nacela...oko nekih ekstrema se ne slazem, ja imam svoj zivot, moralni zakoni su ponzati, i trudim se drzat ih sto vise mogu, ak zgrijesim, ne trazim oprost od boga, nego se molim da cu bit bolji, easy case for me
[Vrh] Go down
Aurora Borealis
Dinosaur

Female
Scorpio Cat
Broj postova : 474
Registration date : 25.06.2009

PostajNaslov: Re: Ispovijed - da li vjerujete?   sub srp 18, 2009 12:58 am

što bi se ijedan vjernik ima ispovjedat svećeniku ako ,navodno može i sam doma pričat s bogom preko molitve. onda se može ispovjedit tako i doma,uz molitvu i svoje grijehe priznat bogu. nema mi smisla ta ispovijed,svećenik je tu kao neka tampon zona do Boga. suludo
[Vrh] Go down
Jaykof
Pračovjek

Male
Gemini Goat
Broj postova : 2477
Registration date : 30.07.2008

PostajNaslov: Re: Ispovijed - da li vjerujete?   sub srp 18, 2009 1:22 am

To je zato jer se prije "kupovalo" grijesima. Tj, morao si platit ak si htio da ti se grijesi oproste. A di ćeš bolje zarade nego u neukom puku koji misli da se sve vrti oko Boga :D
[Vrh] Go down
Aurora Borealis
Dinosaur

Female
Scorpio Cat
Broj postova : 474
Registration date : 25.06.2009

PostajNaslov: Re: Ispovijed - da li vjerujete?   sub srp 18, 2009 3:51 am

to se zna :) čak u splitu još i danas stoji usred grada u jednoj uličici nekakva rupa u zidu ,ko drevni sef "prilozi crkvi za otkupljenje grijeha". smuči mi se. A u mojoj župi se od milodara zabludjelih u zadnjih 5 godina diga cili jedan kat crkve, stavili pvc prozori,solarne ćelije na krov, grčki stupići,napravila se i terasica laganini, svećenik vozi Audija,čini mi se... dođe mi da tučem glavom u zid. Ako daješ pare,daj onima kojima je najpotrebnije,obiteljima bez krova nad glavom,njihovoj djeci za mliko i pelene,da se školuju a ne nekom popu ajme -.-
skrenuh s teme. uglavnom, zašto se ta ispovijed održala do dana danšnjeg? crkva ne želi priznat određeni stvari koje je radila u prošlosti očito ;)
a ljudi ka ovce i dalje slipo slijede sve zapovijedi i poštuju sve dogme- ne usude se otvorit vidike... no
[Vrh] Go down
gagi_
Višestanični organizam

Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 75
Registration date : 03.09.2008

PostajNaslov: Re: Ispovijed - da li vjerujete?   sub srp 18, 2009 4:09 pm

Ma ljude uče od malih nogu da ispovijed oslobađa od grijeha pa se zato osjećaju pročišćeno nakon nje, ali misli da to danas pali jos samo kod djece i baba, osobno sam imao neugodno iskustvo s ispovjedi i jednim svećenikom, taka da me nitko vise ne moze natjerati u ispovjedaonicu, mislim da je bolje sam doma malo porazmislit o ''grijesima'' i vidjet sta se moze naucuti iz njih, moje mišljene :)
[Vrh] Go down
zvezda
Guardian

Female
Capricorn Rooster
Broj postova : 3230
Registration date : 23.09.2007

PostajNaslov: Re: Ispovijed - da li vjerujete?   sub srp 18, 2009 11:41 pm

fantom je napisao/la:
Gripphon je napisao/la:
...pop ili paroh nisu Bogovi, pa samim time oni, po meni, te ne mogu odriješiti grijeha, već to može jedino Bog. Dakle, jel ćeš ti ići nekom svećeniku reći što si zgriješio ili ćeš sam u sobici se obraćati izravno Bogu, ja biram ovo drugo jer ne kanim nekoj nepoznatoj osobi pričati što ja radim i što griješim, to je između mene i Boga, a popi se po meni tu nemaju šta miješati jer su samo ljudi kao što sam ja i kao što si ti.

...ili si vjernik i samim tim se doslovno drzis crkvenog protokola ili nisi sto znaci da za tog istog vaze druga pravila igre koja su samo njemu poznata i koja sam odredjuje sto je usko povezano sa sektastvom i trazenju sacice istomisljenika.

fantom je napisao/la:
Gripphon je napisao/la:

Sveće za duše ja palim na groblju. One za zdravlje i druge stvari palim upravo u privatnosti svog doma, jer je moja vera moja privatna a ne javna stvar.

Citirala sam te jer u prvom pasusu zvučiš kao nezatucani čovek bez predrasuda, koji misli svojom glavom a veruje srcem... Moliš se sam u svojoj sobi... I u trećem pasusu misliš sam i imaš svoj stav (i istovremeno bogohuliš ;) ).
Već u drugom pasusu zagovaraš crkvu i strogo praćenje njenih kanona. Istu crkvu koja je spaljivala na lomačama, mučenjem iznuđivala neistinita priznanja, potplaćivala lažne svedoke, prodavala oproste grehova i zavlačila svoje duge prste (što i danas čini) u sasvim svetovne tokove moći, uticaja, vlasti, politike i finansija. U našem selu sveštenik ima svesku u koju beleži koliko mu ko od siromašnih meštana duguje za njegovo posredovanje između ljudi i Boga i onda nakon molitve i pričesti ili osvećivanja panaije za porodične slave, on pred svim okupljenim vernicima u crkvi naglas čita imena ljudi i koliko mu ko duguje... Nemam komentar... :(
Uostalom, kakva je svaka veza koju moraš da platiš?... Zna se kakvu ženu i kakvu vezu novcem možeš platiti...
Žao mi je što ne mogu da kažem da bi ovakvi ljudi i ovakva institucija mogli poslužiti kao moja "veza" sa Bogom... *

Zadnja promjena: Alpha; pon srp 20, 2009 11:58 am; ukupno mijenjano 1 put. (Reason for editing : Popravljen citat koji je djelovao kao da je citav Fantomov dok se zapravo radi o dialogu Fantom-Gripphon)
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4

Male
Sagittarius Snake

PostajNaslov: Re: Ispovijed - da li vjerujete?   ned srp 19, 2009 4:28 am

Nesporazum, čovjek nije quotao moj post, već je kopirao ono što sam napisao, pa je ispalo kao da je on to napisao. Iz citiranog dijela prvi i treći pasus su moji, a njegovi su 2. i 4.
Naravno, ovako pomiješano sve je izgubilo svoj smisao jer su citati izvađeni iz konteksta. Obrati pozornost na taj njegov post koji si citirala i pročitaj moj post prije njegovog tek toliko da uočiš što je njegovo, a što moje ;)
[Vrh] Go down
zvezda
Guardian

Female
Capricorn Rooster
Broj postova : 3230
Registration date : 23.09.2007

PostajNaslov: Re: Ispovijed - da li vjerujete?   ned srp 19, 2009 11:09 am

Hvala. To objašnjava mnogo toga... :)
Baš mi je bilo kontradiktorno... *

Superforumaš CE-4

Male
Sagittarius Snake

PostajNaslov: Re: Ispovijed - da li vjerujete?   ned srp 19, 2009 6:58 pm

Nema na čemu. Moj post je odmah prije njegovog i oba posta počinju potpuno jednako...
[Vrh] Go down
Alpha
Admin

Female
Aries Goat
Broj postova : 28999
Registration date : 30.09.2007

PostajNaslov: Re: Ispovijed - da li vjerujete?   pon srp 20, 2009 11:59 am

Popravila sam te krive citate...tj. nedostatak istih u slucaju Fantom-Gripphon-Zvezda...radi kojih je dolslo do malog nesporazuma tko sto pise...

PostajNaslov: Re: Ispovijed - da li vjerujete?   Today at 4:27 pm

[Vrh] Go down

Ispovijed - da li vjerujete?
Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 1 / 4.Go to page : 1, 2, 3, 4  Next