Početna stranicaPortalFAQPretraľnikRegistracijaLogin

Share | 

Ispovijed - da li vjerujete?

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Go to page : Previous  1, 2, 3, 4
Autor/icaPoruka
Blizzard
Superforumaš CE-4

Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Registration date : 01.10.2007

PostajNaslov: Re: Ispovijed - da li vjerujete?   čet ruj 17, 2009 2:45 pm

zvezda je napisao/la:
To je stvar ličnih uverenja.
Ne bih se složila s' tim da su svi sveštenici osobe koje su život posvetile duhovnosti... *

Ovo je točno, naravno da nisu. :)
[Vrh] Go down
zvezda
Guardian

Female
Capricorn Rooster
Broj postova : 3230
Registration date : 23.09.2007

PostajNaslov: Re: Ispovijed - da li vjerujete?   čet ruj 17, 2009 8:09 pm

biga je napisao/la:

Da, djelomično se slažem, al ima i svećenika dobrih ljudi, i ima ih takvih što su život posvetili Bogu...
Slušaj, slažen se sa sound-of-stars.... znaš koje je olakšanje kad dođeš pred svećenika koji te sasluša, a ne pred onog koji te samo prekrsti i zada pokoru i briši...

Pa onda samo možemo reći da i u sveštenstvu, kao i u svakoj drugoj profesiji, ima i ovakvih i onakvih. Krasno.

Meni slušanje od strane sveštenika (ma kakvog) nije olakšanje. Recimo i zato jer znam da je on plaćen da sluša... Ali povremeno pomaže kada me sasluša neko zaista blizak ko za to ne dobija novčanu nadoknadu...

Suma sumarum, šta kome pomaže, to i radi... :) *

Pračovjek

Female
Virgo Rat
Broj postova : 2346
Registration date : 01.12.2007

PostajNaslov: Re: Ispovijed - da li vjerujete?   sri ruj 30, 2009 4:32 am

Greed je napisao/la:

Da li vjerujete da će zaista ispovjed/ispovjedanje i pokora riješiti sve vaše grijehe?

Ne.
[Vrh] Go down
morian
Stanica

Female
Taurus Rat
Broj postova : 22
Registration date : 05.09.2009

PostajNaslov: Re: Ispovijed - da li vjerujete?   čet lis 01, 2009 11:06 pm

ma ja se nikako ne volim ispovijedati...
Ne bih nikad ni išla, ali nas u školi tjeraju svako nekoliko, a još se moramo ispovijedati kod velečasnog koji nam je i vjeroučitelj -.-
Nelagodno se osjećam govoriti tamo nekom čovjeku svoje grijehe ili tajne ili bilo što... Radije se ispovjedam sama kod kuće najčešće prije spavanja, dok se molim.
[Vrh] Go down
Athena
Superforumaš CE-4

Female
Gemini Buffalo
Broj postova : 12302
Registration date : 09.09.2009

PostajNaslov: Re: Ispovijed - da li vjerujete?   pon lis 05, 2009 12:26 am

Teško mi je definirati jesam li vjernik ili agnostik. Uostalom, nije niti bitno. Vjerujem da postoji dobro i vjerujem da postoji zlo. Trebam/želim slijediti dobro i nije mi bitno u kojem je obliku ono utjelovljeno.

Ne ispovijedam se u crkvi još od osnovne škole, osmog razreda. S druge strane, često molim za dobro, mir i ostale vrijednosti, nekom "višem od mene same", koja sam samo čovjek, jer me to smiruje.

Ako Bog postoji (ili neko dobro u koje vjerujem) tada između mene i tog "višeg bića ili vrijednosti" smatram da ne treba posrednika/svećenika.
Ljudi se iz navike/očekivanja ispovijedaju u crkvi i nikako ne stoji da ćemo se trenutkom, datumom ispovijedi zaista pokajati za svoje grijehe. Kada će do pokajanja doći i hoćemo li se uopće pokajati, znamo najbolje mi sami. Svećenik ne može automatizmom "oprati" sve naše grijehe, jer naposljetku i sam je grešan. Sam proces ispovijedanja za mene je isključivo tradicionalan, simbolički, automatiziran. kava

Bitno je da čovjek uvidi sam svoje greške i dobrim će putem krenuti ako ih više ne ponavlja. Ipak, cijenim ljude koji vlastitu katarzu doživljavaju u crkvi, ispovijedajući se.
Ako im to donosi smirenje i ugodu, jer su svoje grijehe (ili ono što smatraju svojim grijesima, iako je i to subjektivno suspect ) podijelili sa svećenikom, a ne sa nekim drugim (obitelji, psihologom, oštećenikom) podržavam svaki takav pozitivno-emotivni pomak za pojednica. :)
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian

Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8378
Registration date : 28.12.2007

PostajNaslov: Re: Ispovijed - da li vjerujete?   sub lis 24, 2009 12:17 am

Athena je napisao/la:

Bitno je da čovjek uvidi sam svoje greške i dobrim će putem krenuti ako ih više ne ponavlja. Ipak, cijenim ljude koji vlastitu katarzu doživljavaju u crkvi, ispovijedajući se.
Mislim da je upravo to bit u ispovjedi, ja se već dugo nisam ispovjedio u crkvi, naljutili su me u par navrata, no ipak ne mogu se ljutiti na crkvu ipak sam u crkvi naučio puno toga o vjeri, Bogu, Isusu...
[Vrh] Go down
Sponsored content

PostajNaslov: Re: Ispovijed - da li vjerujete?   Today at 7:24 am

[Vrh] Go down

Ispovijed - da li vjerujete?
Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 4 / 4.Go to page : Previous  1, 2, 3, 4