Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Velika Gospa

Go down 
5 posters
Autor/icaPoruka
josip21
banned



Male
Libra Buffalo
Broj postova : 4822
Age : 50
Location : Kerumovo city
Registration date : 15.12.2008

Velika Gospa Empty
PostajNaslov: Velika Gospa   Velika Gospa Icon_minitimesub kol 15, 2009 8:45 pm

Velika Gospa je dan svetkovine Uznesenja Blažene Djevice Marije na nebo. Slavi se 15. kolovoza svake godine. Taj dan je i državni blagdan u Republici Hrvatskoj.

Na svetkovinu, mnoštvo vjernika hodočasti u mnogobrojna Marijina svetišta. Prema katoličkoj teologiji, Marija je uznesena na nebo, dušom i tijelom. Nauk o Marijinu uznesenju na nebo, proglasio je papa Pio XII., 1. studenog 1950. Tome prethodi duga tradicija, stara gotovo kao i samo kršćanstvo. Mnogi crkveni oci i sveci poput sv. Bernarda, sv. Antuna Padovanskoga i dr., kroz stoljeća su razmatrali i pisali o Marijinu uznesenju na nebo.

Blagdan se slavi u velikom broju država, ponajviše u Europi i Južnoj Americi. Održavaju se procesije i festivali. Anglikanci i luterani slave blagdan, ali bez službenog spominjanja riječi „uznesenje”.

IZVOR:Wikipedija


zanimljivo je da na današnji dan katolici slave događaj, koji nije zapisan čak ni u Bibliji…već se odnosi na nagađanja kroz cijelu povijest i konačnog proglašenja dogmom...prije tek 57 godina.
Bulom „Mumificentissimus Deus“ papa Pio XII. Proglasio je 1. studenog 1950. dogmu o Marijinom uznesenju na nebo.


slavite li vi ovaj dan....i kako....da li pohodite Marijina svetista....

ja sam bio dosta puta u Sinju...cak sam i dva puta isao pjeske u Sinj ali to je vise bilo onako iz djira kad sam bio mladji...isla je ekipa pa sam i ja isao s njima....iako nisam bas neki zagrizeni vjernik....
[Vrh] Go down
Lukini
Riba
Lukini


Male
Capricorn Cat
Broj postova : 184
Age : 36
Location : Split, Hrvatska
Registration date : 26.07.2009

Velika Gospa Empty
PostajNaslov: Re: Velika Gospa   Velika Gospa Icon_minitimesub kol 15, 2009 9:05 pm

ja slavim, odem do Sinja jer mi je blizu; najčešće sa prijateljima po noći pješke naravno... malo žrtve - nije teško hodati cilu noć... tamo u Sinju na misu i onda nazad kući autobusom

Sveta Marijo pomozi nam svima :)
[Vrh] Go down
floridana
Legenda foruma CE-4
floridana


Other / Decline to state
Aries Tiger
Broj postova : 27984
Age : 61
Registration date : 22.09.2007

Velika Gospa Empty
PostajNaslov: Re: Velika Gospa   Velika Gospa Icon_minitimesub kol 15, 2009 9:31 pm

iskreno rečeno, današnji dan mi ništa ne znaći. znam je priizivati i sjetim se nje kad mi je teško i pri tom imam neki poseban osjećaj, nekakve bliskosti. ne izgovaram to tek tako, baš se obraćam. ćesto se pitam, pošto ne obilazim takva mjesta na kojima se odaje počast ili šta već svecima i tim uzvišenim osobama, jesam li sebična i očekuje li se to od mene? znam i zaboraviti zahvaliti se.
[Vrh] Go down
josip21
banned



Male
Libra Buffalo
Broj postova : 4822
Age : 50
Location : Kerumovo city
Registration date : 15.12.2008

Velika Gospa Empty
PostajNaslov: Re: Velika Gospa   Velika Gospa Icon_minitimesub kol 15, 2009 9:37 pm

ja sam mislio danas ici pa ipak nisam otisao...nisam imao s kim ici...niko od prijatelja nije htio ici....a samome mi se neda...
[Vrh] Go down
stella
Majmun
stella


Female
Pisces Rat
Broj postova : 902
Age : 52
Registration date : 06.02.2008

Velika Gospa Empty
PostajNaslov: Re: Velika Gospa   Velika Gospa Icon_minitimesub kol 15, 2009 11:35 pm

Kod nas je na taj dan veliko slavlje jer je kod nas proštenje.
U našu župu se slijeva masa ljudi i zaista je posebno! moli
Od svih svetaca, meni je Majka Božja nekako najbliža i posebna, tako da mi je Velika meša blagdan ravan Božiću.
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Velika Gospa Empty
PostajNaslov: Re: Velika Gospa   Velika Gospa Icon_minitimesub kol 15, 2009 11:43 pm

Odemo na sv. misu u crkvu. Inače sam bila na Trsatu i u Mariji Bistrici, ali nevezano na datume.
[Vrh] Go down
Sponsored content





Velika Gospa Empty
PostajNaslov: Re: Velika Gospa   Velika Gospa Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Velika Gospa
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» ja mala, a haljina velika
» Velike sike-velika pamet
» Pronađena velika piramida u Indoneziji!
» Piramide kao velika energetska postrojenja

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Duhovnost-
Forum(o)Bir: