Početna stranicaPortalFAQPretraľnikRegistracijaLogin

Share | 

Nepotizam

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Autor/icaPoruka
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4

Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Registration date : 15.09.2007

PostajNaslov: Nepotizam   sub kol 22, 2009 1:23 pm

Nepotizam je vrlo negativna društvena pojava gdje ljudi bez ikakve zasluge dobivaju veće privilegije samo zato što su u rodbinskoj ili prijateljskoj ili nekoj sličnoj vezi s osobom na vlasti koja im te privilegije (radno mjesto, povišicu, posebne bonitete itd.) osigurava.

Inače je česta pojava i donekle normalna da roditelji ili rođaci prime ili gurnu u poslu rođaka koji se odlučio za istu struku, pa se i u takvim slučajevima netko sposobniji ili primjereniji može naći zakinut. No to se uglavnom tolerira s razumijevanjem, dok se ne prijeđe mjera koja se katkad krajnje bezočno prelazi u nestabilnim društvima kakvo je naše.

ČLANAK:

Citat :
Nema diplomu, prije je radio kao voditelj poslovnice cipela, a onda je u vrijeme dolaska HDZ-a na vlast dobio posao direktora u HEP-u. Riječ je o bratu HDZ-ovca Petra Mlinarića.

Nikola Mlinarić nema diplomu, ali ima brata u Saboru. Do 2004. bio je zaposlenik Borova, u sklopu kojeg je jedno vrijeme vodio poslovnicu cipela. Kada je stranka njegova brata Petra došla na vlast, Nikola je postavljen na mjesto direktora financija u HEP-u. Ondje se susreo sa starim prijateljem Ivanom Mravekom, šefom Uprave HEP-a, koji je živio je u susjedstvu rodne kuće braće Mlinarić u Vukovaru.

"Istina je da sam uz redovni posao, redovno, u roku završio Višu ekonomsku školu u Vukovaru, opći smjer. Nakon toga sam upisao Ekonomski fakultet u Osijeku, ali ga zbog poslovnih obveza nisam završio", otkriva Nikola koji u HEP-u zarađuje 13 tisuća kuna i ima sve direktorske beneficije.

O svom zapošljavanju nije želio govoriti, no Jutarnji saznaje u Hrvatskom elektrogospodarskom sindikatu da nije uobičajeno da se nekoga s višom stručnom spremom zapošljava na direktorsku funkciju.

"Njegova jedina referenca jest to da je brat HDZ-ova zastupnika", prokomentirao je jedan djelatnik HEP-a.

Slične riječi mogu se čuti i u njegovom Vukovaru.

"Prije dolaska u Zagreb Nina (nadimak Nikole Mlinarića) je bio organizator prodaje u Borovu, zatim šef poslovnice, a onda smo jednoga dana doznali da je postao direktor u HEP-u. Svi smo bili u čudu jer se znalo da ima višu ekonomsku školu, a otišao je u državnu tvrtku za financijskog direktora", kažu njegovi poznanici iz Vukovara.

Sam Mlinarić tvrdi da nije istina da je posao dobio zbog brata i susjeda.

"Dobio sam posao na temelju stručnosti i rada. Bi li to značilo da ni Mravekova kći ne smije nigdje raditi jer je to što jest? Mi, po vašem mišljenju, ne bismo trebali imati posla nigdje u Hrvatskoj? Meni su braća i sestra otišli raditi izvan Hrvatske, što bih i ja trebao također raditi vani?", kaže pak Mlinarić.

Takve stvari nisu ništa novo pod suncem, no trenutno me zanima ono što je dolje boldano. Pitanja koja si vjerojatno postavljaju takvi "progurani" pojedinci. U trenutku kad im se posao ili što već ponudi, oni sigurno znaju da to nije po pravu i zakonu. No možda se pitaju - što ako ja ne prihvatim, prihvatit će netko drugi, a ja ću se gristi cijeloga života. Što mislite, kako biste vi reagirali u sličnoj situaciji. Biste li odbili bez razmišljanja ili si barem uzeli malo vremena da o svemu promislite...?
[Vrh] Go down
inflameswetrust
Višestanični organizam

Male
Pisces Horse
Broj postova : 63
Registration date : 19.08.2009

PostajNaslov: Re: Nepotizam   uto kol 25, 2009 12:14 pm

Jedno je sigurno, nikoga se ne pita da li je sposoban raditi posao nego je li PODOBAN. To je tako kod nas bilo za jednog režima, a sada je još gore.

Ja bih odbio takav posao, čista savjest vrijedi više od sveg novca svijeta.
[Vrh] Go down
floridana
Legenda foruma CE-4

Female
Aries Tiger
Broj postova : 27972
Registration date : 22.09.2007

PostajNaslov: Re: Nepotizam   uto kol 25, 2009 11:59 pm

dobro ti je to pitanje Svjetlo. da, kako odbiti tako dobru ponudu znajući da će ti se život iz korijena promjeniti.... a svi rade po istom principu. uskočiti u vlak ili ne pitanje je sad. ne znam. nikad nisam bila u takvoj poziciji i mislim da je pošteno reći da ne znam šta bi napravila iako znam da nije moralno. vjerovatno bi dosta razmišljala o tome.
[Vrh] Go down
inflameswetrust
Višestanični organizam

Male
Pisces Horse
Broj postova : 63
Registration date : 19.08.2009

PostajNaslov: Re: Nepotizam   sri kol 26, 2009 12:29 am

Ko kad je onaj policajac mogao uzet mito od Bandića kad je ovaj vozio mrtav pijan. Isplatilo bi mu se kratkoročno ali dugoročno bi mu bilo gore.

Kod nas ovo neće još dugo trajati, od rata je prošlo 15 godina i sada će stvari sjedati lagano na svoje mjesto. Mi kao narod moramo samo odlučiti pametno hoćemo li malo pomalo stajati tome nakraj. Sretan sam jer poslije ovog da mi oprostite, sranja, imat ću čist obraz izići na ulicu i raditi svoj posao.
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian

Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8385
Registration date : 28.12.2007

PostajNaslov: Re: Nepotizam   sri kol 26, 2009 11:47 pm

Dobra tema svjetlo i čini se kao sve vremenska na ovim našim prostorima :)

Pitanje ovog tipa da li to znači da on ne bi smio raditi nikakav posao, ako mu je brat saborski zastupnik je razumljivo samo na prvi tren. Naravno da se on može javiti na javni oglas i naravno da bi trebao biti primljen ako se u fer i poštenom postupku izbora kandidata pokaže da je on najkvalificiraniji i najkvalitetniji od svih prijavljenih i da bi on mogao najbolje obavljati taj posao. E sad ako je to bilo tako onda se njemu nema što prigovoriti.

Nažalost znamo kako ti ljudi obavljaju svoj posao, ne samo da su primljeni preko veze, nego oni nemaju pojma kako raditi taj posao, pa onda nanesu puno veće štete firmi u kojoj rade nego koristi. Zbog njihove nesposobnosti trpe zaposlenici, njihovi poslovni partneri i svi porezni obveznici jer se te firme saniraju iz državnog proračuna.

Da li bi ja prihvatio takav posao, vjerojatno bi jer sam svjestan da ta je to kod nas tako i da samo temeljem svojih sposobnosti i kvaliteta teško mogu dobiti posao, no kad bi mi netko ponudio posao za koji nisam kvalificiran i za koji znam da ga ne bi mogao raditi, to bi odbio

Admin

Female
Aries Goat
Broj postova : 29066
Registration date : 30.09.2007

PostajNaslov: Re: Nepotizam   čet kol 27, 2009 11:09 am

Znate sto je meni fascinantno...kako ti ljudi nemaju nikakvu samokritiku...ali NIKAKVU...da, ja bih se itekako pitala i na koncu, najnajnajvjerojatnije odbila, da mi netko sada ponudi neku, na znam kakvu poziciju, a u kojoj nemam nikakvog iskustva...i to govorim kao dipl.ing., dakle netko tko ima neke papire, a bome znam ponesto i radit...
E sad...da se razumjemo...ovo sto sam napisala da bih 99% odbila...da se radi o nepotizmu na poziciju na koju 'padam s neba' jednostavno se ne bih usudila dovesti osobu koja me moze tu postaviti u neugodnu poziciju...tu se sada vec radi i o ugledu i obrazu doticnog rodjaka/prijatelja...tako da cak kada bih procjenila da bih mogla obnasati funkciju svejedno bih se debelo zamislila i tesko da bih prihvatila...

Naime...kada covjek krece u neke nove poslove moze postojati strah da li ce se snaci, da li ce biti dobar u tome i td. ali ako si do tog posla dosao normalnim putem, ako je to nesto sto je ipak u nekom normalnom skladu sa tvojim mogucnostima onda smatram promjene poslova necim dobrim jer se siri iskustvo i znanje...tako da ako netko krene s neke pozicije pa napreduje i na koncu dojde do direktorske funkcije...to je jedno...a ovo...jedan dan prodaje cipele drugi dan je direktor financija HEP-a...

A situacija gdje se radi o nepotizmu s time da je osoba kvalificirana, sposobna i td...to je vec malo drugacije...naime, recimo, kod privatnih firmi to potpuno razumjem jer se prilikom zaposljavanja nekog s preporukom pokusava zagarantirati i neko povjerenje...

Superforumaš CE-4

Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Registration date : 01.10.2007

PostajNaslov: Re: Nepotizam   čet kol 27, 2009 7:36 pm

Citirat ću likove iz Dragonball movie - Tree of Might

Turles: Kakarot, you raised this Saiyan too much like an earthling.
Kakarot (angry): I raised him to know the difference between good and evil, unlike some people!
Turles: Oh, I know the difference, I just don't care.
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian

Male
Scorpio Dragon

PostajNaslov: Re: Nepotizam   čet kol 27, 2009 10:03 pm

Alpha je napisao/la:
Znate sto je meni fascinantno...kako ti ljudi nemaju nikakvu samokritiku...ali NIKAKVU...da, ja bih se itekako pitala i na koncu, najnajnajvjerojatnije odbila, da mi netko sada ponudi neku, na znam kakvu poziciju, a u kojoj nemam nikakvog iskustva...i to govorim kao dipl.ing., dakle netko tko ima neke papire, a bome znam ponesto i radit...
Ne samo da oni nemaju nikakvu samokritiku, nego su oni uvjereni da sve znaju i da im ne treba naobrazba, naravno da oni znaju o ekonomiji i vođenju neke firme više od diplomiranih ekonomista, naravno da o pravu znaju više od pravnika i naravno da su svi drugi krivi kad se ta firma kojom oni upravljaju nađe u problemima. Ti ljudi jednostavno ne znaju da ne znaju i da krivo rade.

Taj problem se javlja i u privatnim firmama, naravno da kod privatnih firmi vrijede druga pravila i da oni ne krše zakon zato što zaposle nekog svog poznanika, no problem se javlja, što taj poznanik ne zna raditi taj posao i tada stvara probleme koje moraju drugi ispravljati.
[Vrh] Go down
d_sasha
Višestanični organizam

Female
Aries Buffalo
Broj postova : 31
Registration date : 24.04.2009

PostajNaslov: Re: Nepotizam   čet kol 27, 2009 10:57 pm

Da, vjerojatno bih razmišljala, ali sumnjam da bih prihvatila, jer čak i ako izuzmemo komponentu morala, i je li nešto po zakonu ili ne... postoji nešto što se zove ponos. Prvo, bilo bi me stid same od sebe, kao i od drugih sjediti na nekom mjestu za koje po svemu sudeći nisam kvalificirana, (pa je posao koji ću obavljati u startu osuđen prije ili kasnije na propast, gubitke i sl.) a da svi znaju da ti nisi tamo zbog svojih komptencija, već zato jer si od prikinog prike nećakinja.
Mislim da nema većeg zadovoljstva nego kad prođeš selekciju za određeno radno mjesto, zato što imaš tražene vještine, znanja, kompetencije i osobine. Isto tako mislim da bi svatko morao znati svoje granice, odnosno dobro poznavati što zna, što ne zna, što može, što ne može...jer " najveći neprijatelj znanja nije ignoriranje, već iluzija znanja"
mudri
[Vrh] Go down
Alpha
Admin

Female
Aries Goat
Broj postova : 29066
Registration date : 30.09.2007

PostajNaslov: Re: Nepotizam   pet kol 28, 2009 10:00 am

@Chakotay...privatnici imaju pravo zaposliti koga god hoce, kao sto si i sam kazao...ali kod njih se odabir rodjaka i prijatelja malo drugacije ocjenjuje...naime, kada netko radi za sebe i svojim novcima tada ce svakako radije zaposliti osobu od povjerenja (dakle, prijatelja/rodjaka) ali ipak uz uvjet da je doticni/a kvalificiran/a...jer kada radis za sebe onda nema 'lako cemo'...
Najlakse je zaposliti nekog svog na poziciji gdje ti nista ne riskiras...sto bi se u mom kraju reklo 'lako je s tudjim ku*biip po kupinama mlatit' gica

Višestanični organizam

Female
Aries Buffalo
Broj postova : 31
Registration date : 24.04.2009

PostajNaslov: Re: Nepotizam   pet kol 28, 2009 10:33 am

Alpha je napisao/la:
...naime, kada netko radi za sebe i svojim novcima tada ce svakako radije zaposliti osobu od povjerenja (dakle, prijatelja/rodjaka) ali ipak uz uvjet da je doticni/a kvalificiran/a...jer kada radis za sebe onda nema 'lako cemo'...
Najlakse je zaposliti nekog svog na poziciji gdje ti nista ne riskiras.

Složila bih se s ovim... zato takve "stručnjake" najviše zapošljavaju u državnim službama...
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4

Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Registration date : 01.10.2007

PostajNaslov: Re: Nepotizam   pet kol 28, 2009 10:42 am

Nisam baš siguran da nitko od njih nije svjestan da ne zna baš raditi taj posao. Ali kao što napisah, mislim da su neki svjesni, ali da ih nije briga. face
[Vrh] Go down
urbanaaa
Čovjek

Female
Scorpio Tiger
Broj postova : 3747
Registration date : 24.09.2007

PostajNaslov: Re: Nepotizam   pet kol 28, 2009 5:59 pm

Stari mi radi u privatnoj firmi koja broji 80-ak zaposlenika, četvrtina njih su gazdini rođaci hehe
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian

Male
Scorpio Dragon

PostajNaslov: Re: Nepotizam   pet kol 28, 2009 9:55 pm

Alpha je napisao/la:
@Chakotay...privatnici imaju pravo zaposliti koga god hoce, kao sto si i sam kazao...ali kod njih se odabir rodjaka i prijatelja malo drugacije ocjenjuje...naime, kada netko radi za sebe i svojim novcima tada ce svakako radije zaposliti osobu od povjerenja (dakle, prijatelja/rodjaka) ali ipak uz uvjet da je doticni/a kvalificiran/a...jer kada radis za sebe onda nema 'lako cemo'...
Najlakse je zaposliti nekog svog na poziciji gdje ti nista ne riskiras...sto bi se u mom kraju reklo 'lako je s tudjim ku*biip po kupinama mlatit' gica
Pretpostavljaš da su to osobe kojima je cilj raditi dugo i uspješno i tek nakon nekog vremena zaraditi neki novac. No i u privatnom sektoru ima svakakvih, većina njih želi uložiti malo novca i na brzinu puno zaraditi. I tada zapošljavaju i surađuju s onima koji puno obećavaju, bez obzira na njihove sposobnosti.

@omega ima i onih koji su svjesni toga, ali ih nije briga. Ustvari svi oni postanu svjesni svojih nesposobnosti nakon nekog vremena, po uvjetom da ih prije ne smjene :)
[Vrh] Go down
Sponsored content

PostajNaslov: Re: Nepotizam   

[Vrh] Go down

Nepotizam
Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 1 / 1.