Početna stranicaPortalFAQPretraľnikRegistracijaLogin

Share | 

Drzava i Crkva

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Go to page : 1, 2  Next

Odobravate li mijesanje Crkve u Drzavna/Drustvena pitanja?
Da
7%
 7% [ 1 ]
Ne
93%
 93% [ 13 ]
Ukupno glasova : 14

Autor/icaPoruka
Alpha
Admin

Female
Aries Goat
Broj postova : 28999
Registration date : 30.09.2007

PostajNaslov: Drzava i Crkva   sri ruj 16, 2009 12:24 pm

"Crkva ima odgovore na sva pitanja, miješa se u sve, pa onda neka uvedu crkveni porez koji bi plaćali vjernici katolici kako ih država više ne bi financirala. Taj porez ne bi plaćali protestanti, Židovi, pravoslavci te agnostici i ateisti", izjavio je predsjednik Stjepan Mesić obnavljajući svoju polemiku s Crkvom koja traje već dva i pol mjeseca.
I očito ne jenjava! Posebice sada kada su pred vratima još jedni predsjednički izbori uoči kojih Crkva jasno iskazuje neželjenost lijevo orijentiranog predsjednika, a Mesić kaže da u tu bitku ne bi trebala gurati nos.
Prije nekoliko dana na propovijedi u Udbini biskup Štambuk upitao je ne bi li bilo normalno i poželjno da u katoličkoj Hrvatskoj njezin "predsjednik bude katolik, ali ne samo po svjedočanstvu krsnoga lista, nego po svjedočanstvu života po vjeri".
Mesiću nije dugo trebalo da "uzvrati paljbu" ističući kako Crkva krši Ustav i diskriminira građane na vjerskoj snovi. Jutarnji doznaje kako je Mesić o tom istupu pisao i papinskom nunciju u Zagrebu msgr. Cassariju.
Unatoč svemu tome, ali i prethodnim događanjima koja su izazvala neslaganja u, Uredu predsjednika kažu da sukoba s Crkvom nema, već da Mesić istupa principijelno štiteći sekularnu državu te želi "Crkvu smjestiti u ustavne okvire".
Crkva, pak, smatra da ima pravo na političku ulogu u društvu, u kojem se gotovo 80 posto ljudi deklarira katolicima. (Izvor)

Vec se neko vrijeme nas Predsjednik nadboguje sa Crkvom...pa smo imali raznih vise ili manje saljivih kao i vise ili manje tragicnih izjava sa raznih strana...

Osobno smatram da bi primarni i iskljucivi posao Crkve bio propovijedanje i objasnjavanje Religije koja joj pripada.

Cak ako se radi i o 100% pripadnosti drzavljana odredjenoj Religiji smatram da je mijesanje Crkve u Drzavna/Drustvena pitanja nesto sto upravo rusi njen kredibilitet. Naime, ne bi li bilo normalno i ocekivano da Crkva odgaja i duhovno razvija svoje vjernike? Istovremeno da vjeruje u njih cime vjeruje i u sebe, a i pozda se u Boga kojeg zaziva. Ako Crkva dospije do dusa ljudi i ako im objasni i priblizi zasto je, npr. abortus, losa stvar...tada bi bilo svejedno da li ga Zakon odobrava ili ne. Ali Crkva djeluje na princip zabrana. Tako samo diskreditira samu sebe i Boga iza kojeg stoji.

Vjerujem da bi se svatko trebao drzati svoga posla...da Drzava dopusti da ljudi odaberu svoju Vjeru, a doticna Crkva da istu propovijeda u svrhu razvoja duhovnosti...

Zadnja promjena: Alpha; sri ruj 16, 2009 4:31 pm; ukupno mijenjano 1 put. (Reason for editing : Jasnije definirano pitanje u anketi)
[Vrh] Go down
Michael Wittmann
Pračovjek

Male
Scorpio Broj postova : 2443
Registration date : 24.05.2009

PostajNaslov: Re: Drzava i Crkva   sri ruj 16, 2009 12:45 pm

Ja se ipak slazem, jer sto ima vise misljenja to je bolje.
[Vrh] Go down
Fantom
Superforumaš CE-4

Male
Gemini Pig
Broj postova : 10363
Registration date : 23.06.2009

PostajNaslov: Re: Drzava i Crkva   sri ruj 16, 2009 12:46 pm

Meni crkva dodje kao vegeta,u svasta se mijesa...
To nebi trebalo da iznenadjuje jer je tako oduvjek bilo,jeste i bice...
Moj odgovor na ovu anketu je definitivno DA tj. NE...

Pitanje nije bas dobro definisano,slazem se da se crkva mjesa ali neodobravam to mijesanje...
[Vrh] Go down
Michael Wittmann
Pračovjek

Male

PostajNaslov: Re: Drzava i Crkva   sri ruj 16, 2009 12:53 pm

Zasto ne odobravas? ona imaju cak mnogo bolje ideje i razmisljanja nego sami drzavnici. Jer crkva od svog misljenja ne dobija nikakve pare dok drzavnici uvek gledaju da u tome imaju korist tj dobiju pare. Zato se oni i najvise protiv mesanje crkve u politiku.
[Vrh] Go down
josip21
banned

Male
Libra Buffalo
Broj postova : 4822
Registration date : 15.12.2008

PostajNaslov: Re: Drzava i Crkva   sri ruj 16, 2009 3:07 pm

Mesicu svaka cast....jos cemo mi i plakat za njim.....

i nisam za to da katolicki svecenik nagovara svoje stado za koga da glasaju.....jos uz to nagovara ih iz totalno pogresnih razloga....

i nisam bas za to da se crkva mijesa u politiku....

jos uvijek se sjecam onih svecenika kako zagovaraju rat....i jedna i druga strana.....ima li sta gore na ovom svijetu nego kad ti to kaze svecenik.....
[Vrh] Go down
Nefertiti
Moderator

Female
Pisces Pig
Broj postova : 3651
Registration date : 15.10.2007

PostajNaslov: Re: Drzava i Crkva   sri ruj 16, 2009 3:52 pm

Ja se izjašnjavam kao nevjernica....po standardima koji su rašireni u našem društvu...odem dva puta godišnjena misu, jer me mama zamoli, pa njoj za ljubav odem, i svaki put se iživciram, jer odem u nadi da ću izaći nekako produhovljena a ne da neko spominje političare i politiku na misi....mislim stvarno.....

Još uvijek sam kod toga da se uvede crkveni porez u hrvatskoj, pa neka ljudi koji odlaze u crkvu financiraju svećenstvo i izgradnju crkvi, a neka novci od poreza koji ja platim (i slični meni) ode za neki vrtić, knjižnicu, dom kulture, prostore za djecu sa posebnim potrebama, opremi se neki odjel u bolnici sa novim instrumentima....

Skidam kapu Mesiću....mislim da je trebao i ranije tako...a ne sad samo pod kraj mandata.....
[Vrh] Go down
Alpha
Admin

Female
Aries Goat

PostajNaslov: Re: Drzava i Crkva   sri ruj 16, 2009 4:29 pm

@Fantom...slazem se da nisam dobro formulirala pitanje...i meni je nekako nezgrapno...mogla bih to popraviti...

EDIT ...evo, popravih...nadam se da je bolje zivili

Moderator

Female
Pisces Pig
Broj postova : 3651
Registration date : 15.10.2007

PostajNaslov: Re: Drzava i Crkva   sri ruj 16, 2009 4:39 pm

Bem mu miša, onda sam ja krivo glasala....
Možeš pobrisati moj glas? confused
[Vrh] Go down
Alpha
Admin

Female
Aries Goat

PostajNaslov: Re: Drzava i Crkva   sri ruj 16, 2009 8:00 pm

Mozes ga ti pobrisat jer sam sada upalila opciju da se moze ponistiti glas pa glasati ponovo :)

Čovjek

Male
Libra Dog
Broj postova : 6272
Registration date : 26.05.2009

PostajNaslov: Re: Drzava i Crkva   sri ruj 16, 2009 8:42 pm

Direktno miješanje ne odobravam u većini slučajeva, no činjenica je da bi puno više produhovljeni ljudi trebali voditi državu pa ne bi bilo potrebe za crkvenim intervencijama.
Čak mislim da pitanje nije dovoljno precizno, jer bih rekao da se slažem s uplitanjem do neke mjere, uloge savjetnika i glasa razuma, ali ne autoritativno uplitanje i nametanje svoje volje.

Ovako kako je postavljeno pitanje odgovorit ću s "Ne".

Pračovjek

Male

PostajNaslov: Re: Drzava i Crkva   sri ruj 16, 2009 9:04 pm

Ne znam, onda se nase i vase crkve poprilicno razlikuju iako sam ja mislio da su slicne. Ja od svestenika nikada nisam cuo da je izgovorio R od RATA a kamoli nesto vise od toga.
Nasi svestenici su po meni poprilicno mudri.
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian

Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8378
Registration date : 28.12.2007

PostajNaslov: Re: Drzava i Crkva   sri ruj 16, 2009 10:14 pm

Eh opet smo kod crkve, i ja sam mišljenja kao i većina ovdje, da crkva može imati svoje mišljenje i da može izreći svoje mišljenje, ali ono što ne bi smjeli raditi to je nametati svoje stavove, vrijeđati druge ljudi, pogotovo ne one koji nisi njihovi pripadnici ili pak one koji se s njima ne slažu.

Drugo ne znam zašto si crkva uzima za pravo da govori u ime svih vjernika, nitko od vjernika nije izabrao predstavnike crkve, nitko te vjernike nije pitao za mišljenje, da li se oni slažu sa službenim stavovima koje crkva iznosi u njihovo ime ili ne.

Na kraju, Mesić je izabran većinom ljudi koji su glasovali, ako crkva kaže da je u Hrvatskoj više od 90% katolika, onda je barem 40tak % katolika glasalo za Mesića, tako da mi se čini da je on pozvaniji da govori u njihovo ime više nego crkva.

I ono što je najžalosnije je to što se Mesić više drži duha Biblije i Isusog učenja nego crkva.

banned

Male
Libra Buffalo

PostajNaslov: Re: Drzava i Crkva   sri ruj 16, 2009 10:30 pm

Stayter je napisao/la:
Ne znam, onda se nase i vase crkve poprilicno razlikuju iako sam ja mislio da su slicne. Ja od svestenika nikada nisam cuo da je izgovorio R od RATA a kamoli nesto vise od toga.
Nasi svestenici su po meni poprilicno mudri.

pitaj tatu....mamu....bilo koga od starijih pa ces cuti sta ce ti reci......
[Vrh] Go down
Michael Wittmann
Pračovjek

Male

PostajNaslov: Re: Drzava i Crkva   sri ruj 16, 2009 10:35 pm

katolicka i pravoslavna crkva se razlikuju. Od techpriest-a je otac Pop pa mozes i njega da pitas kakav mu je otac. Poprilicno dobar covek ja bih reko da ni mrava ne bi zgazio a kamoli pricao o ratu.
[Vrh] Go down
josip21
banned

Male
Libra Buffalo

PostajNaslov: Re: Drzava i Crkva   sri ruj 16, 2009 10:42 pm

ti si stvarno naporan momak znas.......odi lijepo i raspitaj se.....pa se onda javi.....kako mozes nesto tvrdit o necemo a tad se nisi ni rodio........

ja nisam ni tvrdio da je otac od techpriest-a to radio.....reci mu da pita oca pa ces vidit sta ce da odgovori.....
[Vrh] Go down
Michael Wittmann
Pračovjek

Male

PostajNaslov: Re: Drzava i Crkva   sri ruj 16, 2009 11:07 pm

sta da ga pitam ?
[Vrh] Go down
josip21
banned

Male
Libra Buffalo

PostajNaslov: Re: Drzava i Crkva   sri ruj 16, 2009 11:12 pm

pitaj ga kako bebe dolaze na svijet.... neides
[Vrh] Go down
Michael Wittmann
Pračovjek

Male

PostajNaslov: Re: Drzava i Crkva   sri ruj 16, 2009 11:19 pm

ti to mene zajebavas?
[Vrh] Go down
josip21
banned

Male
Libra Buffalo

PostajNaslov: Re: Drzava i Crkva   sri ruj 16, 2009 11:23 pm

a jel ti mene zajebajes...?

o cemu pricamo....e pa o toj temi....jer ti ne mozes znati jer se tad jos nisi bio ni rodio......
[Vrh] Go down
Michael Wittmann
Pračovjek

Male

PostajNaslov: Re: Drzava i Crkva   sri ruj 16, 2009 11:28 pm

cetnici nisu isto sto i popovi ako si na to mislio.
[Vrh] Go down
josip21
banned

Male
Libra Buffalo

PostajNaslov: Re: Drzava i Crkva   čet ruj 17, 2009 12:07 am

ajme...ajme....Svjetlo jednom rece -"odustajem"......tako i ja sad odustajem.....
[Vrh] Go down
Michael Wittmann
Pračovjek

Male

PostajNaslov: Re: Drzava i Crkva   čet ruj 17, 2009 9:38 am

ne znam samo od cega
[Vrh] Go down
snake
Riba

Male
Leo Buffalo
Broj postova : 108
Registration date : 28.03.2008

PostajNaslov: Re: Drzava i Crkva   uto ruj 29, 2009 12:10 pm

religije su te koje generiraju nemir na planeti..
imam osjecaj da su se sve religije sastale i dogovorile da ce sluzbeno zagovarati mir i toleranciju, ljubovati izmedju sebe, Papa u dzamiju, a efendija u crkvu, a ispod stola su dogovorili sirenje netrpeljivosti preko obicnih ljudi, zalupanih vjernika koji crkvu/dzamiju vide kao jedino sredstvo komunikacije s Bogom..

zbog cega covjeku treba posrednik u komunikaciji sa Svevisnjim ??zar nije poenta svih religija da interno komuniciras sa Stvoriteljem, da ga se plasis, da izvrsavas njegove upute , a ne da mi tamo neki hodza ili pop palamudi kako moram glasati za ove ili one zbog toboznje nacionalne ugrozenosti ;

ma daj..
u sustini religije vec upravljaju planetom , pa se odgovor na pitanje namece sam po sebi..
[Vrh] Go down
Michael Wittmann
Pračovjek

Male

PostajNaslov: Re: Drzava i Crkva   uto ruj 29, 2009 12:15 pm

u Srbiji ne. Jedva da se cuje za crkvu u Srbiji i to mozda jedamput na 3-4 meseca bude nesto na vestima i to je to..
[Vrh] Go down
Fantom
Superforumaš CE-4

Male
Gemini Pig
Broj postova : 10363
Registration date : 23.06.2009

PostajNaslov: Re: Drzava i Crkva   uto ruj 29, 2009 12:28 pm

Stayter je napisao/la:
u Srbiji ne. Jedva da se cuje za crkvu u Srbiji i to mozda jedamput na 3-4 meseca bude nesto na vestima i to je to..

To nije istina Stayter....
[Vrh] Go down
Sponsored content

PostajNaslov: Re: Drzava i Crkva   Today at 2:37 pm

[Vrh] Go down

Drzava i Crkva
Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 1 / 2.Go to page : 1, 2  Next
 Similar topics
-
» Petrinja i Hrastovička gora
» ročna vojska