Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Glad u Svijetu

Go down 
+3
Legionar
Skulptura
Alpha
7 posters
Autor/icaPoruka
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Glad u Svijetu Empty
PostajNaslov: Glad u Svijetu   Glad u Svijetu Icon_minitimečet lis 15, 2009 9:48 am

Da bi se buduće stanovništvo nahranilo, poljodjelci će do 2050. morati proizvoditi milijardu tona žitarica više, 3 milijarde umjesto 2,1 milijarde danas

Do 2050. godine svijet će morati proizvoditi 70 posto više hrane kako bi nahranio novih 2,3 milijardi ljudi kojih će tada, prema UN-ovim predviđanjima, biti 9,1 milijardu, ocijenila je svjetska organizacija za hranu (FAO).

"FAO je oprezno optimističan o potencijalu svijeta da nahrani stanovništvo do 2050.", rekao je Hafez Ghanem, zamjenik generalnog direktora FAO-a, prenijela je agencija AFP. Organizacija sa sjedištem u Rimu sazvala je za 12. i 13. listopada Forum stručnjaka koji trebaju razmotriti strategije za budućnost.

Predviđa se da će do 2050. broj stanovnika sa sadašnjih 6,8 milijardi narasti na 9,1 milijardi, pretežito u zemljama u razvoju, što je velik porast u odnosu na sadašnju brojku. Najveći rast stručnjaci predviđaju u subsaharskoj Africi i to 108 posto, odnosno 910 milijuna ljudi. Najslabiji rast bio bi u istočnoj i jugoistočnoj Aziji: 11 posto ili 228 milijuna ljudi.

Da bi se to buduće stanovništvo nahranilo, poljodjelci će do 2050. morati proizvoditi milijardu tona žitarica više, 3 milijarde umjesto 2,1 milijarde danas. Proizvodnja mesa morat će porasti više od 200 milijuna tona i doseći 470 milijuna tona, navodi FAO.

Rast će i potražnja za biogorivom, ovisno napose o cijeni energije i politikama pojedinih vlada. Proizvodnja hrane povećat će kroz 90-postotno povećanje prinosa.

No za veću proizvodnju hrane trebat će povećati obradive površine za 120 milijuna hektara u zemljama u razvoju, napose u subsaharskoj Africi i Latinskoj Americi.

U svijetu ima dovoljno zemlje da se prehrani buduće stanovništvo, no velik dio te buduće obradive zemlje neuporabljiv je zbog kemijskih i fizičkih zapreka, endemskih bolesti, nepostojanja infrastrukture i drugih teškoća.

Globalni izvori svježe vode dostatni su, ali nisu ravnomjerno raspoređeni, ističe FAO. Nestašice vode alarmantne su u nekim područjima, primjerice na sjeveru Afrike i jugu Azije, prenosi Reuters. Potrebe za vodom za navodnjavanje obradivih površina trebale bi se povećavati sporije, ali bi svejedno trebale porasti za 11 posto do 2050. (Izvor)
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Glad u Svijetu Empty
PostajNaslov: Re: Glad u Svijetu   Glad u Svijetu Icon_minitimečet lis 15, 2009 2:38 pm

Dakle...htjedoh reci ovdje...interesantno kako se najveca glad razvija upravo u zemljama iz koje prakticki potjece ljudski rod...
Nevjerojatno je kako to da u Aziji i Africi vlada tolika glad, a opet toliki prirast stanovnistva. Mislim...ta su podrucja bila naseljena tisucama godina prije nego su se pojavile ekipe iz stare Europe i, naravno, Amerike da izigravaju spasitelje. Ako su tamo neuvjeti za zivot onda bi se on daaavno ugasio. Ali nije. Zanimljivo. Kako to da je zivot opstajao tako dugo bez dezurnih 'spasitelja'?

Zgodno je to Zapad zamislio...izrabljuje ljude i zemlju tih podrucja, a onda salje pomoc i predstavlja se kao spasitelj. Obraca paznju citave zemaljske kugle upravo u tom pravcu. Ono, kao, vidite kako se mi trudimo pomoci. Vidite kako je tamo glad i svi bi pomrli bez nas. Da, bas. Ljudi su stvarno ovce. Ako nesto hoces sakrit od nekog najbolje da mu to pod nos serviras. Jeftin trik. Eh...
[Vrh] Go down
Skulptura
Guardian
Skulptura


Male
Leo Buffalo
Broj postova : 6015
Age : 38
Location : Earth
Registration date : 05.09.2009

Glad u Svijetu Empty
PostajNaslov: Re: Glad u Svijetu   Glad u Svijetu Icon_minitimečet lis 15, 2009 3:36 pm

Mislim da bi ljudi sa tih podrucja prezivjela i bez pomoci zapadnjaka ili drugih. Zive tako vec tisucama godina i navikli su na takav nacin zivota. Mozda im je jedino potrebna neka medicinska pomoc poput ljekova i slicno. Makar oni u prirodi pronalaze mnoge alternative kemijskim ljekovima, od kojih su, naravno neki ucinkoviti, a neki pak ne. Sto se tice gladi u tim zemljama, to niti meni nije jasno. Mozda zapadnjaci ubijaju previse zivotinja koje tamosnjim stanovnicima sluze za prehranu.
[Vrh] Go down
Legionar
Moderni čovjek
Legionar


Male
Gemini Dog
Broj postova : 8711
Age : 29
Location : Negdje u mislima
Registration date : 27.07.2008

Glad u Svijetu Empty
PostajNaslov: Re: Glad u Svijetu   Glad u Svijetu Icon_minitimečet lis 15, 2009 5:13 pm

Alpha je napisao/la:
Dakle...htjedoh reci ovdje...interesantno kako se najveca glad razvija upravo u zemljama iz koje prakticki potjece ljudski rod...
Nevjerojatno je kako to da u Aziji i Africi vlada tolika glad, a opet toliki prirast stanovnistva. Mislim...ta su podrucja bila naseljena tisucama godina prije nego su se pojavile ekipe iz stare Europe i, naravno, Amerike da izigravaju spasitelje. Ako su tamo neuvjeti za zivot onda bi se on daaavno ugasio. Ali nije. Zanimljivo. Kako to da je zivot opstajao tako dugo bez dezurnih 'spasitelja'?

Zgodno je to Zapad zamislio...izrabljuje ljude i zemlju tih podrucja, a onda salje pomoc i predstavlja se kao spasitelj. Obraca paznju citave zemaljske kugle upravo u tom pravcu. Ono, kao, vidite kako se mi trudimo pomoci. Vidite kako je tamo glad i svi bi pomrli bez nas. Da, bas. Ljudi su stvarno ovce. Ako nesto hoces sakrit od nekog najbolje da mu to pod nos serviras. Jeftin trik. Eh...
U dijelu posta u kojem govoriš o egoističnosti Europljanja i Amerikanaca se slažem, ali nikako se ne slažem s time da ljudi koji žive na tim prostorima sposobni normalno preživljavati.
Prirast stanovništva kod njih je tolik jer je natalitet u tim zemljama fiziološki, a ne racionalni kao u Europi, pa oni zapravo imaju djece- kolko ide, ide zubi
Upravo to što su tako dugo na istom području koje im, u ovakvim okolnostima (!), nije sposobno pružiti zadovoljavajuće uvjete života, pokazuje da su zaista manje sposobni voditi život od 'nas' egoističnih, koji smo u potrazi za boljim načinom života otišli u bolje krajeve. Dakle, naši potomci su tražili bolje. Prirodna evolucija, migracija, napredak...
Dovoljno je reći da je u južnoj Africi preko 70% stanovništva zaraženo HIV-om!
Znaju za te probleme, no nemaju nikakav plan za rješavanje istih niti ga ne smišljaju.
I onda dođemo mi, 'spasioci' kako si nas ti nazvala, i smanjimo smrtnost kod njih raznoraznim lijekovima, a natalitet ostaje isti i dolazi to enormnog povećanja stanovništva. Zašto je došlo do tolike gladi?
Mi smo prije nekoliko stoljeća živjeli na isti način, s nestabilnim prirastom stanovništva, stalnim epidemijama i velikom količinom gladi, no onda su spontano došla znanstvena otkrića koja su polako smanjivala smrtnost. Uskoro je došlo do povećanja stanovništva, pa su Europljani počeli nakon izvjesnog vremena imati manje djece. Sada smo u ovoj fazi - niske smrtnosti i nataliteta.
No mi smo sada njima pristupili tako da smo im donijeli znanstvena otkrića i tehnologiju, no napravili smo grešku i nismo educirali stanovništvo. To stanje traje već 40, sad već 50 godina-uvidjeli smo greške.
Opet, mogli su ih oni sami uvidjeti - no nisu, jer sada nisu na stupnju tehnološke i znanstvene razvijenosti na kojoj smo mi bili prije par stoljeća.
Stoga, njima usitinu nisu trebali spasioci, ali sada im zaista trebaju!
[Vrh] Go down
gagi_
Višestanični organizam
gagi_


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 75
Age : 34
Location : Planet Earth
Registration date : 03.09.2008

Glad u Svijetu Empty
PostajNaslov: Re: Glad u Svijetu   Glad u Svijetu Icon_minitimepet lis 16, 2009 12:44 am

Negdje sam pročitao da je priča o ''oskudici'' glavno oružje da se poveća cijena nekog proizvoda tj. da današnji monetarni fond opstane kao takav ... nadam se da neće još dugo tako stvari funkcionirati :)
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Glad u Svijetu Empty
PostajNaslov: Re: Glad u Svijetu   Glad u Svijetu Icon_minitimepet lis 16, 2009 11:39 am

@Gagi...naravno...na kraju je sve samo stvar novca...

@Legi...khm...dakle...ajmo reci da se mi mjesamo zadnjih 100 godina...ma nek je i 200...ali prije toga je bilo 'kud koji mili moji'...a ekipa na jugu Afrike sigurno nije postala ultra plodna bas zadnjih 100 godina Glad u Svijetu 961139
Vidi...kada zena izgubi na masi i njena plodnost se smanjuje pa cak i nestaje. Do prije 50 godina je svugdje bio princip 'koliko Bog da' tako da...
Dakle, da ovi nisu mogli sami - izbrisali bi se sa lica Zemlje debelo prije nego smo se mi odlucili umjesati.
HIV ne spominji, pls, jer postoje jake indicije da je isti izasao iz labaratorija i namjerno plasiran na odredjena podrucja. Isto kao i ono "cjepivo" kojim su cijepili curice na istoku...niti se ne sjecam za sto su im izlagali da je to cjepivo da bi ispalo da su im ubrizgavali nesto za izazivanje neplodnosti.

Da, naravno da nas trebaju...to je isto kao da ti ja polomim ruke i noge, a sami smo na pustom otoku. Naravno da me trebas.

Znas...ima jedna Balaseviceva pjesma posvecena Milosevicu...pa mu kaze: "Nemoj nas više braniti, Brigom ćeš nas sa'raniti."
[Vrh] Go down
Michael Wittmann
Pračovjek
Michael Wittmann


Male
Scorpio Broj postova : 2443
Age : 132
Location : Heidenheim
Registration date : 24.05.2009

Glad u Svijetu Empty
PostajNaslov: Re: Glad u Svijetu   Glad u Svijetu Icon_minitimepet lis 16, 2009 12:40 pm

Resenje: izazovite ww3
[Vrh] Go down
tomi
Pračovjek
tomi


Male
Libra Goat
Broj postova : 2381
Age : 32
Location : Zagreb
Registration date : 22.08.2009

Glad u Svijetu Empty
PostajNaslov: Re: Glad u Svijetu   Glad u Svijetu Icon_minitimepet lis 16, 2009 12:44 pm

Alpha je napisao/la:
Znas...ima jedna Balaseviceva pjesma posvecena Milosevicu...pa mu kaze: "Nemoj nas više braniti, Brigom ćeš nas sa'raniti."

Sloboda - ne!


@Legi: Nije se AIDS sam pojavio u Africi.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Glad u Svijetu Empty
PostajNaslov: Re: Glad u Svijetu   Glad u Svijetu Icon_minitimepet lis 16, 2009 12:58 pm

Upravo ta Tomi, upravo ta miga hug
[Vrh] Go down
Legionar
Moderni čovjek
Legionar


Male
Gemini Dog
Broj postova : 8711
Age : 29
Location : Negdje u mislima
Registration date : 27.07.2008

Glad u Svijetu Empty
PostajNaslov: Re: Glad u Svijetu   Glad u Svijetu Icon_minitimepet lis 16, 2009 5:22 pm

@Alpha, ne, nije tako!
AIDS neću miješati u priču... OK.

Mi smo se umiješali tek nakon 2. svj. rata kao ''spasioci'. Prije smo ih prevozili kao robove u Ameriku, no to jesu značajne, ali i nisu značajne količine ljudi.
U Europi je takav princip ''kolko Bog da'' bio zastupljen u seoskim krajevima prije 50.god., ali se počeo smanjivati još u 19. st.! Tada su djeca korištena kao radna snaga u industriji što se na kraju pokazalo lošim jer je došlo do naglog povećanja gladi.
Alpha je napisao/la:
a ekipa na jugu Afrike sigurno nije postala ultra plodna bas zadnjih 100 godina Glad u Svijetu 961139
Jesi li ti uopće pročitala moj post ili to pišeš samo onako, radi rasprave pa da tema bude zanimljivija?
Citat :
Dakle, da ovi nisu mogli sami - izbrisali bi se sa lica Zemlje debelo prije nego smo se mi odlucili umjesati.
Mogli su oni sami, ali živjeli su u nevjerojatno mizernim uvjetima života, vjerovala ili ne, sada im je puno bolje nego prije (ne računamo li HIV koji si sama zatražila da ga ne spominjemo).
Pomoć u Africi koju dajemo nije dovoljna za rješenje situacije, ali je itekako dovoljna da nešto promijeni. Uostalom, mi nismo niti dužni njima slati pomoć, ali to ipak radimo? I onda treba osuđivati zbog toga?
Dakle, da ponovim, zbog te pomoći smanjila se smrtnost, došlo je do donekle boljih uvjeta života te se, totalno kontradiktorno svakom racionalnom postupku jedne zajednice, povećala rodnost! Rezultat toga je dolazak puno novih ljudi na ionako siromašno područje male površine ekumene (prostora pogodnog za život).


Pazi pričaš li o siromašnim dijelovima Afrike ili Bliskom Istoku. Za Bliski Istok uopće ne odobravam ulogu spasitelja jer njima zaista jest bilo bolje bez nas, ali s Afrikom sigurno nismo postupili na način da smo im odrezali ruke i noge na pustom otoku. Upravo suprotno, ponudili smo im ih, a njima je trebalo ili treba 50 godina da ih zakače za tijelo zubi
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

Glad u Svijetu Empty
PostajNaslov: Re: Glad u Svijetu   Glad u Svijetu Icon_minitimesub lis 17, 2009 12:17 am

Ovo je zanimljiva tema, no mislim da mi ne možemo dati neki pametan odgovor, jer ne znamo sve činjenice, npr. da li je teorija o jednoj svjetskoj nadvladi o kojoj govore teorije urote točna ili nije, ako je onda oni sigurno imaju svoje prste u svemu tome.

Alpha ima pravo kad kaže da se naša civilizacija razvila u područjima Azije i Afrike, no opet na tim područjima vlada konstanta napetost, konstantni sukobi, nekako se čini da ti ljudi ne napreduju nego nazaduju. To vrijedi i za Afriku, ali i za Bliski istok. Je da su ih kolonisti izrabljivali dosta dugo, moguće je da su im ubacili i AIDS (Afrika), ptičju gripu (Azija), Amerikanci se konstantno miješaju i ili prijete ratovima ili vode ratove. No nekako mi se čini da niti oni sami baš ne žele mir. Zašto se Europa razvila brže od njih dole to je teško reći

No tema je glad u Svijetu, meni nikako nije jasno kako se netko može zalagati za biogorivo kad se time iskorištava zemlja koja bi mogla poslužiti za proizvodnju hranu. Energente bi mogli dobivati i iz nekih drugih umjetnih izvora, ali hranu je ipak bolje dobivati na prirodan način nego iz laboratorija.
[Vrh] Go down
Legionar
Moderni čovjek
Legionar


Male
Gemini Dog
Broj postova : 8711
Age : 29
Location : Negdje u mislima
Registration date : 27.07.2008

Glad u Svijetu Empty
PostajNaslov: Re: Glad u Svijetu   Glad u Svijetu Icon_minitimesub lis 17, 2009 1:29 am

Chakotay je napisao/la:
Zašto se Europa razvila brže od njih dole to je teško reći
Kasniji uvjeti života prisilili su ljude na to.
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

Glad u Svijetu Empty
PostajNaslov: Re: Glad u Svijetu   Glad u Svijetu Icon_minitimesub lis 17, 2009 1:47 am

Legionar je napisao/la:
Chakotay je napisao/la:
Zašto se Europa razvila brže od njih dole to je teško reći
Kasniji uvjeti života prisilili su ljude na to.
Je ali se Europa razvila i mi se i dalje razvijamo, a oni stagniraju. Sad su ustvari kod njih lošiji uvijeti za život nego u Europi.
[Vrh] Go down
tomi
Pračovjek
tomi


Male
Libra Goat
Broj postova : 2381
Age : 32
Location : Zagreb
Registration date : 22.08.2009

Glad u Svijetu Empty
PostajNaslov: Re: Glad u Svijetu   Glad u Svijetu Icon_minitimesub lis 17, 2009 2:05 am

@Legi: Neznacajne kolicine ljudi?

Samo Amerika je imala 4 milijuna robova iz Afrike.

Mozes pogledati po netu podatke i vidjeti koliko je robova bilo u samoj Africi. Da skratim, kroz povijest kolonizacije se brojke uglavnom vrte oko 1/3 stanovnistva. Porazan je podatak da je 1930-ih godina 1/4 - 1/8 stanovnistva Etijopije bilo smatrano robovima.

Robova jos uvijek ima. Konkretno, smatra se da je za II. Sudanskog rata (1983-2005) 200 000 ljudi zavrsilo kao robovi.

I to je samo sto se tice eksploatacije ljudstva. Bolesti smo rekli da necemo spominjati.


Vec sam negdje pejstao izvjesce Kofia Annana. Budem opet ovdje. Isjecak iz Jayovog i mog seminarskog o UN-u.

Citat :
UN pokušava podići životni standard u vrlo siromašnim zemljama. 2001. je tako tadašnji glavni tajnik Kofi Annan iznio zapanjujuću statistiku kako bi natjerao ljude da se zapitaju koliko su u stvari bogati. Neki od podataka su:

- tri najbogatija čovjeka na svijetu imaju više novaca nego što je GDP 48 najsiromašnijih država svijeta zajedno

- Europljani troše 11 milijardi $ godišnje na sladoled što je prema procjenama 2 milijarde $ više nego što bi bilo potrebno da se riješi problem čiste vode i kanalizacije u cijelom svijetu

- Amerikanci i Europljani troše godišnje 17 milijardi $ na hranu za kućne ljubimce što je prema procjenama 4 milijarde $ više nego što bi bilo potrebno da se osigura osnovni zdravstveni uvjeti i hrana u cijelom svijetu

- prosječni Amerikanac godišnje pojede 40 puta više mesa nego prosječni stanovnik Bangladeša
[Vrh] Go down
Sponsored content





Glad u Svijetu Empty
PostajNaslov: Re: Glad u Svijetu   Glad u Svijetu Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Glad u Svijetu
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Glad
» Glad
» Pripadate li ovom svijetu?

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Društvo-
Forum(o)Bir: