Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Hrvati otkrili molekulu vrijednu milijune dolara!

Go down 
+7
Cinderella
Legionar
Fantom
Chakotay
Alpha
MoW
Skulptura
11 posters
Autor/icaPoruka
Skulptura
Guardian
Skulptura


Male
Leo Buffalo
Broj postova : 6015
Age : 38
Location : Earth
Registration date : 05.09.2009

Hrvati otkrili molekulu vrijednu milijune dolara! Empty
PostajNaslov: Hrvati otkrili molekulu vrijednu milijune dolara!   Hrvati otkrili molekulu vrijednu milijune dolara! Icon_minitimečet stu 26, 2009 1:50 am

Dugo vremena nakon otkrića Azitromicina, poznatijeg kao antibiotik Sumamed, vodeća svjetska farmaceutska kompanija preuzet će prava za razvoj novog lijeka od hrvatskih znanstvenika.

Naime, između hrvatske biotehnološke kompanije Genera i američkog Pfizera potpisan je ugovor vrijedan milijune dolara kojim je američka kompanija kupila prava na otkriće o proteinu kojim će razvijati lijek za bubrežne bolesnike, javlja Večernji list.

Takav bi lijek bolesnicima mogao omogućiti duže održavanje funkcije bubrega i odgodu početka dijalize. Primao bi se u injekcijama.
'Analizirajući uzorke krvi zdravih osoba i bolesnika s kroničnom bolesti bubrega znanstvenici s Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu otkrili su da u krvi obiju skupina cirkulira protein astacin-toloid, ali da ga u bolesnih ima znatno više. Takav šteti tkivu bubrega i ubrzava oštećenje njegovih funkcija', izjavio je za taj dnevni list prof. dr. Slobodan Vukičević, a kao jednu od najistaknutijih sudionica istraživanja izdvaja doc. dr. Lovorku Grgurević.

Znanstvenici su otkrili da antitijelo koje su proizveli potiskuje takvo štetno djelovanje te produžuje životni vijek.
'Riječ je o otkriću svjetskih razmjera koje bi moglo imati golemo značenje u liječenju bolesnika sa smanjenom funkcijom bubrega', istaknuo je dekan Medicinskog fakulteta prof. dr. Davor Miličić.
Otkriće je zaštićeno patentom, a u američkim laboratorijimapotvrđeni su rezultati do kojih su došli hrvatski znanstvenici.

Izvor: http://dnevnik.hr/vijesti/znanost-it/hrvati-otkrili-molekulu-vrijednu-milijune-dolara.html

_________________
When you have eliminated all which is impossible, then whatever remains, however improbable, must be the truth.
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Hrvati otkrili molekulu vrijednu milijune dolara! Empty
PostajNaslov: Re: Hrvati otkrili molekulu vrijednu milijune dolara!   Hrvati otkrili molekulu vrijednu milijune dolara! Icon_minitimečet stu 26, 2009 2:07 pm

Otkriće je obećavajuće za probleme s bubrezima. Međutim, kao i ostala zdravstvena rješenja prevladavajuće znanosti, liječe se više-manje simptomi i produljuje se životni vijek.
Ne pitaju se zašto je došlo do zatajenja bubrega, a to je najčešće zbog suviše soli u prehrani te stresa. Zašto to ne riješe, pa neće ni morati izmišljati nove lijekove?

_________________
"Let food be thy medicine" - Hippocrates
[Vrh] Go down
Skulptura
Guardian
Skulptura


Male
Leo Buffalo
Broj postova : 6015
Age : 38
Location : Earth
Registration date : 05.09.2009

Hrvati otkrili molekulu vrijednu milijune dolara! Empty
PostajNaslov: Re: Hrvati otkrili molekulu vrijednu milijune dolara!   Hrvati otkrili molekulu vrijednu milijune dolara! Icon_minitimečet stu 26, 2009 2:18 pm

Ma meni je samo glupo sto su odmah prodali to. Tako je sa svime sto otkrijemo ili izmislimo...

_________________
When you have eliminated all which is impossible, then whatever remains, however improbable, must be the truth.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Hrvati otkrili molekulu vrijednu milijune dolara! Empty
PostajNaslov: Re: Hrvati otkrili molekulu vrijednu milijune dolara!   Hrvati otkrili molekulu vrijednu milijune dolara! Icon_minitimečet stu 26, 2009 2:54 pm

@MoW...koliko soli sam ja do sada pojela trebala sam riknut prije 10 godina zubi

A ovo drugo...zasto lijece posljedice, a ne uzrok...pa to se barem zna. Radi love. Sto bi radile farmaceutske kompanije kad bi ljudi bili zdravi? Vidis da izmisljaju nove tipove gripa pa ti onda prodaju antibiotik koji cisto nisam sigurna jel uopce ista djeluje al dobro i jos se deru o smrtnim slucajevima doticne gripe kako bi svi pohrlili kupiti i cjepivo za svaki slucaj, a propuste reci da svake godine prilican broj ljudi podlegne upravo od najnajnajobicnije gripe.

Zapadna medicina funkcionira na nacin da suzbije simptome. Naravno, to ne rjesi uzrok pa pacijent oboli na nesto drugo i ajmo ponovo... Jedan od razloga zasto je zapadna medicina tako popularna je sto kemija koju nudi daje vrlo brze rezultate gdje je pacjentu najcesce jedini 'posao' piti tablete. Pa tako ako nas boli glava uzet cemo nesto za tu vrstu bolova. Zasto se zamarati i pitati se o uzrocima? I jos k tome sto uklanjanje uzroka traje puno duze i trazi konkretnog truda od strane pacjenta. A to se nasem modernom drustvu - ne da.

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

Hrvati otkrili molekulu vrijednu milijune dolara! Empty
PostajNaslov: Re: Hrvati otkrili molekulu vrijednu milijune dolara!   Hrvati otkrili molekulu vrijednu milijune dolara! Icon_minitimečet stu 26, 2009 7:34 pm

A i ljudi ne žele da im se «kopa» po životu i da se istražuju uzroci, jer bi tada sami trebali aktivno raditi na uklanjanju tih uzroka. Ovo je puno lakše za sve, za pacijente jer ne trebaju ništa raditi, čak i mogu nastaviti po starom, za farmaceutsku industriju jer lijepo zarađuju, za doktore koji također fino zarađuju, a ako baš netko želi saznati uzrok neke bolesti i malo razgovarati sa svojim doktorom na kvalitetan način, za to postoje psiholozi i psihijatri :)

_________________
Ako misliš da možeš ili pak misliš da ne možeš... i u jednom i u drugom slučaju si u pravu.
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Hrvati otkrili molekulu vrijednu milijune dolara! Empty
PostajNaslov: Re: Hrvati otkrili molekulu vrijednu milijune dolara!   Hrvati otkrili molekulu vrijednu milijune dolara! Icon_minitimened stu 29, 2009 2:57 pm

Tako je, @Alpha & @Chakotay. zivili

Zato, ajmo svi na svjež zrak, protegnuti (ne otegnuti :D) papke i jesti finu zdravu hranu. Pa nećemo ni trebati "čudotvorne" molekule.
Nema bolje znanosti od prirodne znanosti, samo to mnogi ljudi ne vide...

_________________
"Let food be thy medicine" - Hippocrates
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Hrvati otkrili molekulu vrijednu milijune dolara! Empty
PostajNaslov: Re: Hrvati otkrili molekulu vrijednu milijune dolara!   Hrvati otkrili molekulu vrijednu milijune dolara! Icon_minitimepon stu 30, 2009 12:59 pm

Svjez zrak je prilicno deficitaran u danasnje doba :P

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Fantom
Superforumaš CE-4
Fantom


Male
Gemini Pig
Broj postova : 10363
Age : 52
Location : Salzburg
Registration date : 23.06.2009

Hrvati otkrili molekulu vrijednu milijune dolara! Empty
PostajNaslov: Re: Hrvati otkrili molekulu vrijednu milijune dolara!   Hrvati otkrili molekulu vrijednu milijune dolara! Icon_minitimepon stu 30, 2009 2:43 pm

Ma kakav svjez zrak,imali su ga Neandertalci u izobilju pa znamo kako su zavrsili a kako su izgledali,daleko bilo,
nebih nikome pozelio...Hrvati otkrili molekulu vrijednu milijune dolara! 888361
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Hrvati otkrili molekulu vrijednu milijune dolara! Empty
PostajNaslov: Re: Hrvati otkrili molekulu vrijednu milijune dolara!   Hrvati otkrili molekulu vrijednu milijune dolara! Icon_minitimepon stu 30, 2009 9:33 pm

@Fantom Neandertalci nisu rano umirali niti izumrli zbog svježeg zraka, već zbog teških uvjeta života i konkurencije u vidu mnogo inteligentnijih homo sapiensa. :)

@Alpha Nije, to ljudi samo misle. Ako odeš bilo gdje u prirodu, zrak je vrlo čist. Problem je što ljudi nisu više okrenuti i ne dive se prirodi. Njih više zanimaju svakodnevne "preokupacije".

_________________
"Let food be thy medicine" - Hippocrates
[Vrh] Go down
Skulptura
Guardian
Skulptura


Male
Leo Buffalo
Broj postova : 6015
Age : 38
Location : Earth
Registration date : 05.09.2009

Hrvati otkrili molekulu vrijednu milijune dolara! Empty
PostajNaslov: Re: Hrvati otkrili molekulu vrijednu milijune dolara!   Hrvati otkrili molekulu vrijednu milijune dolara! Icon_minitimepon stu 30, 2009 9:36 pm

MoW je napisao/la:
@Alpha Nije, to ljudi samo misle. Ako odeš bilo gdje u prirodu, zrak je vrlo čist. Problem je što ljudi nisu više okrenuti i ne dive se prirodi. Njih više zanimaju svakodnevne "preokupacije".

Bas se nebi slozio sa tvojom tvrdnjom da je zrak vrlo cist. Cinjenica je da nije. A sto se tice ovoga da ljude vise zanimaju svakodnevne preokupacije nego priroda, sa tim se djelomicno slazem. Kod nekih ljudi je to doista tako dok vecina zapravo ne moze pronaci vremena za izlete i sl.

_________________
When you have eliminated all which is impossible, then whatever remains, however improbable, must be the truth.
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Hrvati otkrili molekulu vrijednu milijune dolara! Empty
PostajNaslov: Re: Hrvati otkrili molekulu vrijednu milijune dolara!   Hrvati otkrili molekulu vrijednu milijune dolara! Icon_minitimepon stu 30, 2009 9:48 pm

Pa, zrak osim u jeku prometa po velikim urbanim centrima zapravo jest čist. Prilično čist. Iznimka su područja oko velikih prometnica te centar većih gradova.
Konkretno, ako pričamo o Zagrebu, zrak je prilično čist, pogotovo u odnosu na prijašnja desetljeća kad je industrija bila jača i auti su više ispuštali smoga.
Za ovo zadnje jednostavno nije istina da se ne može pronaći vremena za izlete. Samo je stvar što ljudi rađe gledaju telku ili surfaju nego što idu u prirodu.

_________________
"Let food be thy medicine" - Hippocrates
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Hrvati otkrili molekulu vrijednu milijune dolara! Empty
PostajNaslov: Re: Hrvati otkrili molekulu vrijednu milijune dolara!   Hrvati otkrili molekulu vrijednu milijune dolara! Icon_minitimepet pro 04, 2009 3:38 pm

Mislim da se tvoj pojam 'cist' nekako razlikuje od Skulpturinog i moga... Kako je zrak u npr. ZG cist kada se smog lijepi za odjecu? OK, definitivno je cisci nego u nekim drugim milionskim gradovima ali ipak...

Ovo sto kazes da ljudi radije sjede doma nego idu na izlete...pa u jednu ruku je tocno, a u drugu ruku nije iznenadjujuce obzirom se iscrpe ne poslu toliko da vise ne mogu mrdat :P

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Legionar
Moderni čovjek
Legionar


Male
Gemini Dog
Broj postova : 8711
Age : 29
Location : Negdje u mislima
Registration date : 27.07.2008

Hrvati otkrili molekulu vrijednu milijune dolara! Empty
PostajNaslov: Re: Hrvati otkrili molekulu vrijednu milijune dolara!   Hrvati otkrili molekulu vrijednu milijune dolara! Icon_minitimepet pro 04, 2009 8:22 pm

Otkad se vratih iz Kine, meni je sve čisto cerek

U Zagrebu su česti dani s iznimno čistim zrakom, a kada se uvjeti potrefe ne mogu/može se normalno disati niti u predgradskim naseljima (Dubrava).
Moj stari ima kuću iznad Zagreba na obroncima Medvjednice gdje se vidi cijeli Zagreb i kada je lijepo vrijeme često se ujutro iznad Zagreba pojavi kupola smoga. Tada se točno vidi koliko smoga ima u Zagrebu.
Nasprem broja stanovnika i u usporedbi s drugima gradovima sa cca. milijun stanovnika Zagreb ima veoma čist zrak, a opet, koliko je to ustvari čisto, pitanje je sad zubi

_________________
"Learn what is true in order to do what is right."
[Vrh] Go down
Cinderella
Majmun
Cinderella


Female
Aquarius Cat
Broj postova : 1675
Age : 36
Registration date : 01.11.2009

Hrvati otkrili molekulu vrijednu milijune dolara! Empty
PostajNaslov: Re: Hrvati otkrili molekulu vrijednu milijune dolara!   Hrvati otkrili molekulu vrijednu milijune dolara! Icon_minitimepet pro 04, 2009 8:49 pm

Ja sam na selu i meni je super cerek
Nebi ga mijenjala ni za jedan grad!
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Hrvati otkrili molekulu vrijednu milijune dolara! Empty
PostajNaslov: Re: Hrvati otkrili molekulu vrijednu milijune dolara!   Hrvati otkrili molekulu vrijednu milijune dolara! Icon_minitimepet pro 04, 2009 9:06 pm

@ MoW
Zrak čist u Zagrebu? Gdje moram ići da to osjetim? :P
[Vrh] Go down
tomi
Pračovjek
tomi


Male
Libra Goat
Broj postova : 2381
Age : 32
Location : Zagreb
Registration date : 22.08.2009

Hrvati otkrili molekulu vrijednu milijune dolara! Empty
PostajNaslov: Re: Hrvati otkrili molekulu vrijednu milijune dolara!   Hrvati otkrili molekulu vrijednu milijune dolara! Icon_minitimesub pro 05, 2009 1:29 am

Omega je napisao/la:
@ MoW
Zrak čist u Zagrebu? Gdje moram ići da to osjetim? :P

Pitaj Legija sto misli nakon bliskog susreta s Kinom :D
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Hrvati otkrili molekulu vrijednu milijune dolara! Empty
PostajNaslov: Re: Hrvati otkrili molekulu vrijednu milijune dolara!   Hrvati otkrili molekulu vrijednu milijune dolara! Icon_minitimesub pro 05, 2009 1:54 pm

Dakle, govorim o relativnoj čistoći zraka, a ne o tome da Zagreb ima isto čist zrak kao Lika i Gorski gotar. :)

Zrak je dakle prilično čist u Zagrebu u usporedbi s drugim milijunskim gradovima. Naravno da ima dana kad zrak "stoji", no ima više onih dana kad se i usred donjeg grada osjeća da se može normalno disati.
Inače Omega, Zagreb ima dosta zelenih površina, kao što su Maksimir, Lenucijeva potkova, Trg francuske republike, niz manjih trgova i parkića, a veći dio podsljemenske zone je isto tako zelen. Konačno, samo dva dijela grada držim da imaju iznadprosječno zagađeni zrak: Novi Zagreb i Dubrava. U Donjem Gradu su problem samo visokofrekventne prometnice u doba odlaska i dolaska na posao: Ilica, Savska, Selska, Vukovarska, Heinzelova, Držićeva, Maksimirska, Vlaška, Zvonimirova, Zeleni val i Slavonska. Manje ulice nemaju tako loš zrak.

_________________
"Let food be thy medicine" - Hippocrates
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Hrvati otkrili molekulu vrijednu milijune dolara! Empty
PostajNaslov: Re: Hrvati otkrili molekulu vrijednu milijune dolara!   Hrvati otkrili molekulu vrijednu milijune dolara! Icon_minitimesub pro 05, 2009 2:29 pm

Dakle, radi se o usporedbi. To ima smisla zubi

Bio sam na većini od tih mjesta, a kako sam sa sela, tako sam imao priliku usporediti i zaključiti da niti na tim zelenim površinama nije baš nešto kvalitetan zrak :P
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Hrvati otkrili molekulu vrijednu milijune dolara! Empty
PostajNaslov: Re: Hrvati otkrili molekulu vrijednu milijune dolara!   Hrvati otkrili molekulu vrijednu milijune dolara! Icon_minitimesub pro 05, 2009 3:00 pm

Naravno, nije isto kao na selu ili u prirodi, šumi, na livadama i gorama. To ne možemo ni očekivati, barem ne zasad...

_________________
"Let food be thy medicine" - Hippocrates
[Vrh] Go down
schmizzl
PraGlodavac
schmizzl


Female
Aries Tiger
Broj postova : 594
Age : 38
Location : Alnilam sys
Registration date : 19.11.2009

Hrvati otkrili molekulu vrijednu milijune dolara! Empty
PostajNaslov: Re: Hrvati otkrili molekulu vrijednu milijune dolara!   Hrvati otkrili molekulu vrijednu milijune dolara! Icon_minitimesub pro 05, 2009 5:24 pm

MoW, ti živiš u Zg-u pa imaš drukčije percepciju od moje..
od par puta što sam ja bila u Zg-u, zrak mi se nikad nije doimao čistim..
jedino manje i više "nečistim"...
ja ti živim u Puli.. zbilja, zrak je i tu šugav.. ali čim izađeš 5 km iz grada, zrak je fenomenalan..baš udišeš punim plućima...
[Vrh] Go down
Athena
Superforumaš CE-4
Athena


Female
Gemini Buffalo
Broj postova : 12351
Age : 38
Registration date : 09.09.2009

Hrvati otkrili molekulu vrijednu milijune dolara! Empty
PostajNaslov: Re: Hrvati otkrili molekulu vrijednu milijune dolara!   Hrvati otkrili molekulu vrijednu milijune dolara! Icon_minitimesub pro 05, 2009 5:31 pm

schmizzl je napisao/la:
MoW, ti živiš u Zg-u pa imaš drukčije percepciju od moje..
od par puta što sam ja bila u Zg-u, zrak mi se nikad nije doimao čistim..
jedino manje i više "nečistim"...
ja ti živim u Puli.. zbilja, zrak je i tu šugav.. ali čim izađeš 5 km iz grada, zrak je fenomenalan..baš udišeš punim plućima...

Da? shock
Jako često idem tamo.
Kad si pričala o luci i kako ne možeš radi zagađenosti luke promatrati zvijezde, odmah sam u glavi imala sliku pulskog Uljanika.
Neobično. :P

Meni se ne čini da je zrak tamo loš, izuzev užeg gradskog područja i samog grada.
Oni predjeli uz more i šume su mi vrlo ugodni.
Možda se varam. scratch
Dok za Zagreb, posebno područje centra ne bi mogla reći isto.
Vjerojatno da i tamo neka područja kao što su Sljeme i zelenije zone obiluju čišćim zrakom. roll

_________________
"Riječi…spajaju ljude kao mostovi, stvarajući u isto vrijeme između čovjeka i čovjeka nepromostivosti vrlo često dublje od najmračnijega ponora."
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Hrvati otkrili molekulu vrijednu milijune dolara! Empty
PostajNaslov: Re: Hrvati otkrili molekulu vrijednu milijune dolara!   Hrvati otkrili molekulu vrijednu milijune dolara! Icon_minitimesub pro 05, 2009 5:35 pm

Pa, u principu je i tu tako. Ako se makneš par kilometra od rubnih dijelova, zrak je posve čist. Dakle, na Samoborskom gorju, na Sljemenu, južno od Novog Zagreba, istočno od Sesveta zrak je čist i možeš ga udisati punim plućima.
Međutim, uvijek recimo kad dođem na more, a često sam u Novom Vinodolskom, osjetim da je zrak mnogo bolji nego u Zg-u.
Ipak, moramo razlikovati između neidealnog zraka i otrovnog zraka. Veliku većinu vremena zrak u centru Zagreba nije idealan, ali je zbilja rijetko otrovan. Kao što već negdje spomenuh, utjecaj na zdravlje pluća je jednako u slučaju ako cijeli dan stojiš na raskršću Vukovarske i Savske kao i ako si popušio jednu cigaretu. Dakle, situacija nije alarmantna.

_________________
"Let food be thy medicine" - Hippocrates
[Vrh] Go down
Sponsored content





Hrvati otkrili molekulu vrijednu milijune dolara! Empty
PostajNaslov: Re: Hrvati otkrili molekulu vrijednu milijune dolara!   Hrvati otkrili molekulu vrijednu milijune dolara! Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Hrvati otkrili molekulu vrijednu milijune dolara!
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Kod Umaga otkrili grad ispod mora
» Tajne dolara
» Izdao knjigu bez teksta i zaradio milijun dolara

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Znanost i tehnologija-
Forum(o)Bir: