Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Crkva i narod

Go down 
+20
Marko Crnoggorac
Lyra
primitive101
Green
Legionar
Melkior
AVeT_
Tommaseo
zvezda
gloria_g
Blizzard
Athena
biga
Star
mznida
Archangel
Chakotay
Casper
Skulptura
dr.chaos0
24 posters
Go to page : Previous  1, 2, 3, 4
Autor/icaPoruka
Melkior
PraGlodavac



Male
Capricorn Monkey
Broj postova : 685
Age : 43
Registration date : 24.12.2010

Crkva i narod - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Crkva i narod   Crkva i narod - Page 4 Icon_minitimesri pro 29, 2010 3:55 pm

Thanks na toj informaciji! :)
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

Crkva i narod - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Crkva i narod   Crkva i narod - Page 4 Icon_minitimeuto kol 16, 2011 10:52 am

Don Ivan Grubišić odlazi u mirovinu

Crkva i narod - Page 4 GetImage

"U posljednjem intervjuu koji daje kao župnik, danas, kada se oprašta od svoje zajednice Svetog Roka u Splitu i kada kreće u 'aktivnu' pastoralnu mirovinu, don Ivan Grubišić, jedan od rijetkih hrvatskih crkvenih proroka, u izvornom biblijskom smislu toga pojma, upozorava da često i pastiri zalutaju, da su i svećenici umreženi u kriminalu i korupciji i da je to vrhunac zala kojima je Hrvatska premrežena"

Više na T-portalu

Što vi mislite o njemu? Meni je on super, uvijek odmjereno i objektivno nastoji govoriti o svim stvarima, bez straha od kritike.

_________________
Ako misliš da možeš ili pak misliš da ne možeš... i u jednom i u drugom slučaju si u pravu.
[Vrh] Go down
biga
Pračovjek
biga


Male
Taurus Cat
Broj postova : 2861
Age : 36
Registration date : 28.08.2009

Crkva i narod - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Crkva i narod   Crkva i narod - Page 4 Icon_minitimeuto kol 16, 2011 1:14 pm

ma nije loš, gledao sam ga čini mi se na tv jadran da je imao neku emisiju svoju il nešto slično.

samo mi ide na živce njegovi govori.. npr. počne nešto pričat, priča priča, onda odjednom stane, nasmije se(i sad ti gledaš jel se smije tebi kako si glup il mu je muha prozujala kraj glave il šta je????) i onda opet oplete priču...

al to je moj doživljaj, jednostavno mi čovjek zbog toga ne sjeda. al što se tiče sadržaja koji priča, sve 5...

_________________
I'm not a loser.
'Cause despite it all, me and every other guy who will never be what we wanna be
are still out there being what we don't wanna be 40 hours a week for life!
And the fact that I haven't put a gun in my mouth, makes me a winner!
[Vrh] Go down
Lyra
Majmun
Lyra


Female
Leo Snake
Broj postova : 1398
Age : 46
Registration date : 09.06.2011

Crkva i narod - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Crkva i narod   Crkva i narod - Page 4 Icon_minitimeuto kol 16, 2011 3:11 pm

Chakotay je napisao/la:
Don Ivan Grubišić odlazi u mirovinu...
Što vi mislite o njemu? Meni je on super, uvijek odmjereno i objektivno nastoji govoriti o svim stvarima, bez straha od kritike.

Meni se on jako dojmio. Slušala sam ga nekoliko puta na TV-u. A i imam ljude iz okruženja koji stalno radi njega, idu na njegove mise, koji su također oduševljeni njime.

Hm. Ja vam moram reći, da sam jako specifična što se tiče Religije, a posebno Crkve. Mene kada pitaju na tu temu, kažem da sam univerzalne vjere/religije. Jer ne želim da me itko djeli, svrstava, selektira. A zašto to ne želim? Zato što želim živit kako u svom srcu osjećam, a to je - da je jedan Izvor/Bog, i da smo svi na ovom svijetu braća i sestre, i jednaki. Pa zar je bitno koja je, da ne kažem ČIJA JE Crkva, jer se grozim tog izraza, i kako može biti OVA ili ONA Crkva, kada je to sve od jednog Ivora. I pitate li se, tko nam je i zašto nametnuo takvu podjelu?

Šta se mene tiče, Crkve ni ne moraju postojati, jer sam ja sa Bogom povezana priko svog srca.

_________________
南無 妙法 蓮華 経
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

Crkva i narod - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Crkva i narod   Crkva i narod - Page 4 Icon_minitimeuto kol 16, 2011 4:17 pm

Meni se sviđaju ljudi koji su spremni kritički sagledati sebe i svoje postupke, a don Grubišić je jedan od njih i upravo to mu daje objektivno i vrijedi ga poslušati ili pročitati što on kaže.

Problem crkve je isključivost, ja ne znam od kuda su oni to pokupili, ali Isus im nije ni u jednom trenutku rekao da budu takvu, nije nigdje rekao da samo neki mogu biti pripadnici crkve ili nešto slično... Eto ti si Lyra rekla da smo svi mi braća i sestre i potpuno se lažem s tobom u punom smislu te riječi, ja bi još dodao da smo svi mi Isusovi, Budini, a i Božji prijatelji :)

_________________
Ako misliš da možeš ili pak misliš da ne možeš... i u jednom i u drugom slučaju si u pravu.
[Vrh] Go down
Marko Crnoggorac
Prašina



Male
Cancer Pig
Broj postova : 5
Age : 28
Location : Lazarevac
Registration date : 24.09.2012

Crkva i narod - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Crkva i narod   Crkva i narod - Page 4 Icon_minitimepon ruj 24, 2012 9:10 pm

Ja sam naucio iz vjeronauke da je crkva rijec koja oznacava odredjenu zajednicu. Iz toga izvlacim da zajednicu cini odredjena drustvena grupa, znaci vjernici u ovom slucaju.

Vjernike cu podjeliti na one koji propovjedaju i one koji slusaju propovjed.
Propovjedaci, tj svestenici u danasnje vrijeme vise izvlace korist od svog posla, znaci samo se valjaju pare. Znam jako puno primjera o svestenicima koji ne postuju skoro ni jedan od principa Hriscanstva , tacnije pravoslavlja. Rijetko koji posti, poceli su da osvestavaju kamione i auta, policajce i slicne stvari.
Sa druge strane imamo narod koji slusa ovakve gluposti i baca se vise pod svaki moguci hir svestenika. Crkva je postala slaba organizacija upravo radi ovog iznad. Previse toga je postalo savremeno i interisticki, cak i oni stari obicaji su zamjenjeni nekim novim. Narod ili nece da slusa gluposti koje se pricaju danas ili slusa i pada pod potpunu manipulaciju.

Sve svojevremeno postaje smijesno svakome ko gleda sa strane..Svaka granica je predjena :)
[Vrh] Go down
Fantom
Superforumaš CE-4
Fantom


Male
Gemini Pig
Broj postova : 10363
Age : 52
Location : Salzburg
Registration date : 23.06.2009

Crkva i narod - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Crkva i narod   Crkva i narod - Page 4 Icon_minitimepon ruj 24, 2012 11:43 pm

Kome crkva nije majka,tome ni Bog nije otac... kava
[Vrh] Go down
Lyra
Majmun
Lyra


Female
Leo Snake
Broj postova : 1398
Age : 46
Registration date : 09.06.2011

Crkva i narod - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Crkva i narod   Crkva i narod - Page 4 Icon_minitimesri ruj 26, 2012 9:08 pm

Fantom je napisao/la:
Kome crkva nije majka,tome ni Bog nije otac... kava
Bitno da ti imaš "majku" i "oca". zubi


Razumijem da ljudi imaju potrebu za pripadnošću i deklariranjem, jer im je kao socijalnim bićima tako lakše funckionirati. I to uopće ni nije loša stvar, ali nije onda kada se radi o <svedobrojenergiji> koja propagira ljubav, ne pojačava razliku među ljudima, ne manipulira, ne ucjenjuje, i bavi se smislom i suštinom. Tada je takva pripadnost jako produktivna i pozitivna. I naravno da je gomila takvih ljudi učinkovitija od pojedinca.

Ljudima koji imaju potrebu za tim stvarima bih savjetovala da istažuju <vjere>, da tragaju, da uspoređuju ... i da oslobođeni od usađenih normi, od svih njih skupe ono što je najbolje. A ne da se fokusiraju na formalnosti i pravila.

I ko ima imalo soli u glavi, Crkvu stavlja tamo gdje joj je i mjesto.


Nedavno ja na kavi sa nekim društvom, i pričamo o stanju mojih leđa ... na to se jedna cura nadovezuje, i komentira kako i ona ima sličnih problema. Ja joj posavjetujem da krene na Yogu, a ona će meni: " A ne znam, Crkva ne odobrava Yogu baš, pa ..." .
Moram priznati da sam se jako šokirala. Zastala par sekundi ...ugrizla se za jezik ... i zašutila.

_________________
南無 妙法 蓮華 経
[Vrh] Go down
wanderer
Majmun
wanderer


Male
Cancer Cat
Broj postova : 1462
Age : 36
Registration date : 24.05.2010

Crkva i narod - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Crkva i narod   Crkva i narod - Page 4 Icon_minitimesri ruj 26, 2012 10:31 pm

Marko Crnoggorac je napisao/la:
Ja sam naucio iz vjeronauke da je crkva rijec koja oznacava odredjenu zajednicu. Iz toga izvlacim da zajednicu cini odredjena drustvena grupa, znaci vjernici u ovom slucaju.


Svi proroci pa i Isus su morali predvidjeti problem institucionalizacije vjere.
Čudno je, stvarno je čudno da oni to nisu predvidjeli zubo
Jer crkva je postala institucija i djeluje tako. Ali na vjeronauku se to ''zaboravi'' napomenuti učenicima zubi
A ''zaboravi '' se, jer je crkva od svog početka radila na tome da prikrije razliku između institucije i religije da ne izgubi vjernike.

Ali ono što je meni zanimljivo je da postoje vjernici koji redovno odlaze u crkvu i oni koji vjeruju, a ne idu u crkvu i ne slažu se sa njom.
Jer crkva iako je institucija ipak je i nositelj doktrine koja je sadržaj vjerovanja i onih prvih i onoh drugih gica
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Crkva i narod - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Crkva i narod   Crkva i narod - Page 4 Icon_minitimečet ruj 27, 2012 12:06 pm

good

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Einar
Majmun
Einar


Male
Capricorn Broj postova : 1241
Location : Daleko od zdravog razuma...
Registration date : 27.04.2010

Crkva i narod - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Crkva i narod   Crkva i narod - Page 4 Icon_minitimened kol 25, 2013 2:28 pm

wanderer je napisao/la:
Marko Crnoggorac je napisao/la:
Ja sam naucio iz vjeronauke da je crkva rijec koja oznacava odredjenu zajednicu. Iz toga izvlacim da zajednicu cini odredjena drustvena grupa, znaci vjernici u ovom slucaju.
Svi proroci pa  i Isus su morali predvidjeti problem institucionalizacije vjere.
Čudno je, stvarno je čudno da oni to nisu predvidjeli  zubo
Jer crkva je postala institucija i djeluje tako. Ali na vjeronauku se to ''zaboravi'' napomenuti učenicima  zubi
A ''zaboravi '' se, jer je crkva od svog početka radila na tome da prikrije razliku između institucije i religije da ne izgubi vjernike.

Ali ono što je meni zanimljivo je da postoje vjernici koji redovno odlaze u crkvu i oni koji vjeruju, a ne idu u crkvu i ne slažu se sa njom.
Jer crkva iako je institucija ipak je i nositelj doktrine koja je sadržaj vjerovanja i onih prvih i onoh drugih  gica  
Crkva je prije svega zajednica (što je bila ideja), a tek onda potom institucija. Zato čak i u instituciji/zgradi/hrpi ljudi koje zovemo Crkva postoji Zajednica Crkva. Postoje ljudi u Crkvi koji i dalje vjeruju u ono što su osjetili, s čim su imali iskustva, ili su jednostavno tradicionalistički odgojeni u tom duhu.
Ne volim neke stavke kod Crkve, ali ja sam samo laik. Ne slažem se s tim i dobro, idemo dalje. Ne volim kad svećenik vozi skupi auto, ne volim kad silne pare vide samo fondove. A milostinja? Zaje*avanje s milostinjom je jedan tako kompliciran proces koji mi je jedan prijatelj svećenik iz tajništva Kaptola objašnjavao: sve pare idu u metropoliju. Pa se dijeli po potrebi biskupijama. Dio ode u Vatikan. Dio ode odmah u misije. Pa se u svakoj (nad)biskupiji to opet dijeli po župama koliko kojoj šta treba i, naravno, dio ode u Caritas biskupije, dio ode u biskupske misije, pa onda svakoj župi dođe koliko treba, unaprijed određeno kolko treba dati za humanitarno. Svećenike jako loše plaćaju jer im, praktički ni ne treba. I što se onda dogodi? Nađe se kauboj župnik župe u npr. okolici Imotskog, fratar (znači, zavjetovan siromaštvom, da ironija bude veća) kojemu svaka kuća da po 20 000 kuna za obnovu crkve srušene za vrijeme rata. Sveukupno, broji se sedmeroznamenkasta cifra. Crkva se obnovi s parsto tisuća, a donacije još nastave...Gdje nestanu pare? Kuverta dođe iz obitelji kod njega u župni ured i bitno je da se njihovo ime kaže za misom (da svi znaju tko su bogati face u selu, a još k tome i Hrvatine koje vjeruju u Boga). Crkva je ekonomski na lokalnoj razini jako zastarjela. Nema R1, nema računa, nema ničega. Taj fratar je vozio BMWa X6 i našli su mu 2 stana od 80 kvadrata u Splitu. To je primjer. Kad imate kauboje kao dijelove institucije, a nitko kao pripadnik Crkve ne zna da je dužan prijaviti....zato je i takva situacija. Crkvi ne treba puno para. Ono para što dobiva kao kolektivna institucija unutar Hrvatske (znači na razini družbe nekoliko metropolija), to skoro SVE ode u Caritas, pučke kuhinje, školarine, sveučilišta i misije. Da Crkva na jedan dan prestane s humanitarnim radom, u Zagrebu bi nalazili trupla po podu, da prostite.

Da se vratim na te institucija-zajednica i vjera-religija odnose...vjerujem u načela Crkve kao zajednice. Vjerujem u Kristovu Riječ i vjerujem u to da je Crkva kao zajednica trebala nasljedovati Isusa Krista u vjeri, kako je On i rekao. Zato idem u Crkvu, zato pokušavam učiti u vjeri ono što znam i one koji su katolici kao i ja, a i one koji nisu. Crkvi treba unutarnja obnova. Deinstitucionalizacija. Papa Franjo je to također rekao. Zato se veselim promjenama.
[Vrh] Go down
Sponsored content





Crkva i narod - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Crkva i narod   Crkva i narod - Page 4 Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Crkva i narod
[Vrh] 
Stranica 4 / 4.Go to page : Previous  1, 2, 3, 4
 Similar topics
-
» Crkva Dzedaja
» Drzava i Crkva

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Filozofija-
Forum(o)Bir: