Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Putovanje kroz vrijeme

Go down 
+18
Einar
mznida
wanderer
bider
konoko1
Archangel
Alpha
hromi
bros
Skulptura
tomi
Legionar
MoW
Fantom
Dragony
Chakotay
Jaykof
Blizzard
22 posters
Go to page : 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  Next
Autor/icaPoruka
Legionar
Moderni čovjek
Legionar


Male
Gemini Dog
Broj postova : 8711
Age : 29
Location : Negdje u mislima
Registration date : 27.07.2008

Putovanje kroz vrijeme - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Putovanje kroz vrijeme   Putovanje kroz vrijeme - Page 2 Icon_minitimečet pro 24, 2009 8:28 pm

MoW je napisao/la:
Pa jednostavno tako, iz iskustva i iz određenih znanstvenih pokusa, no morat ćeš mi vjerovati. zubi
face
Pa ajde podijeli s nama, ovo je ipak Forum gdje te nitko neće ismijati :)

_________________
"Learn what is true in order to do what is right."
[Vrh] Go down
tomi
Pračovjek
tomi


Male
Libra Goat
Broj postova : 2381
Age : 32
Location : Zagreb
Registration date : 22.08.2009

Putovanje kroz vrijeme - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Putovanje kroz vrijeme   Putovanje kroz vrijeme - Page 2 Icon_minitimepet pro 25, 2009 1:51 am

Mislio sam da je ovo neka stara tema, a ne friska. Sve procitah i vrlo mi je zanimljivo study Meni jos fali dosta znanja fizike da se upustim u raspravu, tako da cu samo upijati :)
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Putovanje kroz vrijeme - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Putovanje kroz vrijeme   Putovanje kroz vrijeme - Page 2 Icon_minitimepet pro 25, 2009 2:46 pm

Legionar je napisao/la:
MoW je napisao/la:
Pa jednostavno tako, iz iskustva i iz određenih znanstvenih pokusa, no morat ćeš mi vjerovati. zubi
face
Pa ajde podijeli s nama, ovo je ipak Forum gdje te nitko neće ismijati :)

Mnogi se psiholozi i filozofi slažu da je najveće dostignuće 20. stoljeća otkriće podsvijesti. Važnije od nuklearne energije, računala i svega ostalog.
Naša podsvijest, koja je naše više tijelo, komunicira sa svijesti u svakom trenutku. Problem je što mi to ne razumijemo i ne znamo kako s njom razgovarati.
Jedna od definicija Prosvjetljenja je da je to kad se naša podsvijest i svijest stope u jedno, kad mi vidimo sve u svjesnom stanju što podsvijest vidi. Naša svijest se nalazi zatvorena u okvirima 3D tijela.
Točnije, nalazi se u mozgu. Međutim, naša podsvijest se ne nalazi u mozgu, već se nalazi u jednom nadprostoru u kojem vrijeme ne teče linearno, nego ono uvijek Jest. To bi značilo da je iz te dimenzije, u kojoj se nalazi naše više tijelo, cijelo vrijeme pregledljivo. Što se dalje udaljavamo od ovog 3D svijeta, to nam se i naše poimanje vremena čini neispravnije. U višim dimenzijama postoji stalno vrijeme, vječna sadašnjost.
Neki ljudi su uspjeli dovoljno dobro komunicirati sa svojom podsvijesti da zavire u prošlost ili budućnost, gledano iz naše perspektive.
Naša perspektive vremena je, apsolutno gledano, iluzija. Upravo zato je moguće vidjeti buduće i prošle događaje s višim tijelom, a naprednijim pojedincima je omogućeno i djelovati na prošle i buduće događaje.
To su nedvosmisleno pokazali pokusi na generatorima slučajnih brojeva.
Pragmatično promatrano, utjecaj našeg višeg tijela na događaje u prošlosti i budućnosti je vrlo slab, ali postoji. Međutim, ne poznajem za neka ograničenja toga što bi mi kao ljudi mogli postići u tom pogledu.

_________________
"Let food be thy medicine" - Hippocrates
[Vrh] Go down
tomi
Pračovjek
tomi


Male
Libra Goat
Broj postova : 2381
Age : 32
Location : Zagreb
Registration date : 22.08.2009

Putovanje kroz vrijeme - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Putovanje kroz vrijeme   Putovanje kroz vrijeme - Page 2 Icon_minitimepet pro 25, 2009 6:03 pm

Svidja mi se objasnjenje. Imas neki link na te pokuse s generatorima slucajnih brojeva ili ako bi mogao malo bolje objasniti o cemu se radi :)
[Vrh] Go down
Skulptura
Guardian
Skulptura


Male
Leo Buffalo
Broj postova : 6015
Age : 38
Location : Earth
Registration date : 05.09.2009

Putovanje kroz vrijeme - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Putovanje kroz vrijeme   Putovanje kroz vrijeme - Page 2 Icon_minitimepet pro 25, 2009 6:19 pm

Kakvi su to generatori slučajnih brojeva? Kako to funkcionira?
Koliko znam, sa računalima nema slučajnosti.
Jedino ako ovo radi na nekom drugom principu...

_________________
When you have eliminated all which is impossible, then whatever remains, however improbable, must be the truth.
[Vrh] Go down
tomi
Pračovjek
tomi


Male
Libra Goat
Broj postova : 2381
Age : 32
Location : Zagreb
Registration date : 22.08.2009

Putovanje kroz vrijeme - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Putovanje kroz vrijeme   Putovanje kroz vrijeme - Page 2 Icon_minitimepet pro 25, 2009 7:10 pm

Skulptura je napisao/la:
Kakvi su to generatori slučajnih brojeva? Kako to funkcionira?
Koliko znam, sa računalima nema slučajnosti.
Jedino ako ovo radi na nekom drugom principu...

Jedna od metoda je mjerenja vremena koliko je potrebno za pristup memoriji. Kako to jako varira, moze se uzeti da je broj koji se dobije nasumican.

Danas postoje funkcije koje na temelju jednog podatka, npr. broja izgeneriraju cijeli niz brojeva. Taj niz brojeva se ponavlja svaki put kad se upise isti argument u funkciju. Jedinstvenost argumenta se osigurava tako sto se funkciji salje timestamp ili nesto slicno.

U proslosti su postojali isto neki pokusaji stvaranja opisnih random funkcija, no nije bilo neke koja bi stvarno generirala nasumican broj - radilo se o pseudonasumicnim brojevima (nakon nekoliko broja ponavljanja, funkcija bi usla u ciklus). Najpoznatija je takva metoda "metoda srednjeg kvadrata". Uzme se neki pocetni broj, npr 3252, kvadrira se (i dobije 10 575 504) i zatim uzme srednjih X znamenaka dobivenog kvadrata ( 5755 ). Postupak se zatim ponavlja ( 5755 ^2 ... )
[Vrh] Go down
Skulptura
Guardian
Skulptura


Male
Leo Buffalo
Broj postova : 6015
Age : 38
Location : Earth
Registration date : 05.09.2009

Putovanje kroz vrijeme - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Putovanje kroz vrijeme   Putovanje kroz vrijeme - Page 2 Icon_minitimepet pro 25, 2009 7:21 pm

Pseudo koristi matematičku jednadžbu kojom stvara "nasumične" brojeve. Oni, naravno, nisu nasumični već izračunati i moguće ih je predvidjeti. Noviji generatori koriste frekvenciju elektrona od koje stvaraju nasumične brojeve. Ali ni to nije 100% nasumično.

EDIT: Kakve uopće veze imaju nasumični brojevi sa putovanjem kroz vrijeme. Meni tu ništa nije jasno...

_________________
When you have eliminated all which is impossible, then whatever remains, however improbable, must be the truth.
[Vrh] Go down
tomi
Pračovjek
tomi


Male
Libra Goat
Broj postova : 2381
Age : 32
Location : Zagreb
Registration date : 22.08.2009

Putovanje kroz vrijeme - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Putovanje kroz vrijeme   Putovanje kroz vrijeme - Page 2 Icon_minitimepet pro 25, 2009 7:53 pm

Istina, malo smo odlutali, no i dalje smo "tu negdje" :)
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

Putovanje kroz vrijeme - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Putovanje kroz vrijeme   Putovanje kroz vrijeme - Page 2 Icon_minitimepet pro 25, 2009 8:23 pm

Slažem se sa MoW da je moguće putovati kroz vrijeme u nekim višim dimenzijama, no čini mi se da to nije bila tema ovog topica.

Pitanje je da li se može u ovom našem 3D + 1D svemiru putovati kroz vrijeme. E sad ako može zašto nema vremenskih putnika, zašto već nismo vidjeli nekoga tko je doputovao iz budućnosti. Ako bar ne iz naše budućnosti onda barem iz alternativnih svemira.

Iako se Omega potrudio objasniti u uvodnom topicu što je vrijeme i što znači putovati kroz vrijeme još uvijek je sve to nejasno. Npr. što znači kad je bt jednako nuli, tj. kad vrijeme ne teče. Kao da bi tada sve bilo «smrznuto», kao kad stisnemo pauzu na DVD playeru. Da li se tako nešto dogodi i kad putujemo brzinom svjetlosti??? Što se sa situacijom kad je bt manje od jedan, a veće od nule, čovjek bi u takvom sustavu stario brže i ustvari bi se kretao u vremenu sporije od onoga u «vanjskom» sustavu, pa bi opet na neki način ostao u prošlosti.

Sve u svemu dosta komplicirano :)

_________________
Ako misliš da možeš ili pak misliš da ne možeš... i u jednom i u drugom slučaju si u pravu.
[Vrh] Go down
Skulptura
Guardian
Skulptura


Male
Leo Buffalo
Broj postova : 6015
Age : 38
Location : Earth
Registration date : 05.09.2009

Putovanje kroz vrijeme - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Putovanje kroz vrijeme   Putovanje kroz vrijeme - Page 2 Icon_minitimepet pro 25, 2009 8:49 pm

Pa barem bi ti, kao prvi časnik trebao znati pravila.
Vremenski putnici ne smiju niti na jedan način utjecati na vremenski tok :)

Moje mišljenje je da se kod putovanja brzinom svjetlosti tok vremena ne bi mijenjao. To je jednostavno brzina i nije mi jasno zašto se povezuje sa vremenom. Možda se tako mislilo i za brzinu zvuka pa se nije ništa desilo kad smo ju dostigli i prestigli.

_________________
When you have eliminated all which is impossible, then whatever remains, however improbable, must be the truth.
[Vrh] Go down
tomi
Pračovjek
tomi


Male
Libra Goat
Broj postova : 2381
Age : 32
Location : Zagreb
Registration date : 22.08.2009

Putovanje kroz vrijeme - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Putovanje kroz vrijeme   Putovanje kroz vrijeme - Page 2 Icon_minitimepet pro 25, 2009 9:30 pm

Mozda su mali zeleni ustvari vremenski putnici scratch
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

Putovanje kroz vrijeme - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Putovanje kroz vrijeme   Putovanje kroz vrijeme - Page 2 Icon_minitimepet pro 25, 2009 10:06 pm

@Tomi da moguće je da i jesu, ima teorija koje govore i o tome, tj. da to ustvari i nisu neki vanziči, nego mi tj. zemljani samo iz daleke budućnosti.

@skulptura ne može se uspoređivati brzina zvuka sa brzinom svjetlosti jer je svijetlost puno, puno brža i iz nekog razloga vrijeme sporije teče u sustavu koji se giba. To nije toliko uočljivo kod malih brzina kao što je brzina zvuka, ali pri velikim brzinama to usporenje je značajno, nije to samo teorija nego je potvrđeno u bezbroj eksperimenata. E sad što bi se desilo kad bi se neki sustav gibao brzinom svjetlosti? Da li bi vrijeme u tom sustavu stalo? Teoretski bi, no što to doista znači, da li bi promatrač u takvom svemirskom brodu imao dojam da se nalazi u svakom dijelu svemira u isto vrijeme ili bi bio «razmazan» po cijelom svemiru. Ko zna, nećemo niti saznati jer se ništa ne može gibati tako brzo zbog problema povećanja mase, ona teži beskonačnosti što se više približavamo brzini svjetlosti.

_________________
Ako misliš da možeš ili pak misliš da ne možeš... i u jednom i u drugom slučaju si u pravu.
[Vrh] Go down
tomi
Pračovjek
tomi


Male
Libra Goat
Broj postova : 2381
Age : 32
Location : Zagreb
Registration date : 22.08.2009

Putovanje kroz vrijeme - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Putovanje kroz vrijeme   Putovanje kroz vrijeme - Page 2 Icon_minitimepet pro 25, 2009 10:17 pm

Moram pothitno prouciti brzinu svjetlosti study
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Putovanje kroz vrijeme - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Putovanje kroz vrijeme   Putovanje kroz vrijeme - Page 2 Icon_minitimened pro 27, 2009 5:09 am

@ Chakotay

Jednadžba kojom sam pokušao definirati putovanje kroz vrijeme jedan je od načina, ali nemam pojma kako znanstvenici preciznije definiraju putovanje kroz vrijeme, a i da vidim jednadžbu, vjerojatno bi ju gledao ko tele :P

U zadanoj definiciji, slučaj kada je bt=0 je nemoguć zato jer vanjsko vrijeme dijelimo sa unutarnjim, a vanjsko vrijeme je konstanta, barem je tako zadana u definiciji. Zato bt nikako ne može biti 0.

Ali teoretski, kada bi vanjsko vrijeme bilo jednako nuli, to bi značilo da opće vrijeme koje smo uzeli u definiciju stoji, pa bi i svaka promjena ovisna o općem vremenu također bila nula. Kao što mi brzinu određujemo tako da usporedimo relativno gibanje jednog tijela na drugo s tim da si možemo zadati da je jedno tijelo naspram drugog stacionarno, pa onda određujemo brzinu kretanja drugog tijela. Tako bismo i ovdje zapravo uspoređivali 2 vremena da odredimo brzinu promjene između njih. Stoga ako stavimo da je vrijeme s kojim uspoređujemo putnikovo vrijeme jednako nuli, to je isto kao da uspoređujemo relativno gibanje neke čestice s obzirom na nešto što ne postoji.

Putovanjem brzinom svjetlosti bi značilo da je bt jednak beskonačnosti, što je zapravo nedefiniran slučaj s obzirom na to da se masa relativno povećava sa povećanjem brzine, a kod brzine svjetlosti teži ka beskonačnosti, a opet ne može jedna čestica imati veću masu od cijelog svemira u kojem se zapravo nalazi gledano sa mirujuće točke.
No, ako bi postojao način da se pobijede sve relativističke teorije i ako se postigne brzina veća od svjetlosti, to bi prema danoj definiciji putovanja kroz vrijeme bt = vt/ut značilo da tijelo putuje u budućnost, ali ne po bazi relativnosti, nego doslovno.
Ali tu je beskonačnost granični slučaj kao što je to nula sa druge strane zadane jednadžbe definicije. bt vrijeme opisuje relativistička kretanja jednog tijela s obzirom na drugo, dok su slučajevi onih pravih putovanja kroz vrijeme van graničnih slučajeva koji su pak po fizici nedostižni, ili po samoj definiciji.

Kad je bt manji od jedan, to znači da putnikovo vrijeme brže teče, pa on stari brže od onih iz vanjskog vremena. :)
To je isto kao kada putnik putuje velikom brzinom nekoliko godina, te se vrati na Zemlju mlađi od svog brata blizanca, samo što su se u slučaju bt < 1 uloge zamijenile, Zemlja je putovala jako brzo, a putnik je mirovao zubi
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Putovanje kroz vrijeme - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Putovanje kroz vrijeme   Putovanje kroz vrijeme - Page 2 Icon_minitimened pro 27, 2009 5:47 am

Problem prostornog položaja

Ovo je još jedan problem koji se javlja kod teoretiziranja u vezi putovanja kroz vrijeme. Naime u filmovima, kada likovi putuju kroz vrijeme, oni se nađu na istom mjestu sa kojeg su krenuli, samo u drugom vremenu.
Ali upravo to je i problem. Naime, Zemlja, Sunce, zvijezde, galaksije... Sve je to u nekom kretanju. Zemlja se vrti oko Sunca, Sunce oko središta galaksije, galaksija oko centra mase lokalnog jata galaksija, lokalno jato oko centra mase lokalnog superjata... Zato se postavlja pitanje s obzirom na što bi se odredile koordinate mjesta gdje bi se vremenski putnik trebao pojaviti?

Ako bismo gledali neki bazni 3D sustav, dakle onaj svemirski, i ako bi se po tom sustavu vremenski putnik uvijek nalazio u istoj točki, tada bi to ukratko rečeno značilo da se mi makar 5 minutnim vraćanjem u prošlost više nećemo pojaviti na istom mjestu, okruženi poznatim objektima i ljudima, već u svemiru! A putovanjem 10 godina u prošlost mi bi se, gledano na ovaj način, pojavili negdje van sunčeva sustava. Isto vrijedi i za putovanje u budućnost.

Ako je ova teorija točna, tada to znači da mi moramo napraviti vremenski stroj koji je ujedno i svemirski brod, tako da uopće dođemo do Zemlje povratkom u prošlost ili putovanjem u budućnost. Isto tako trebali bi se nadati da se nećemo stvoriti u središtu Sunca recimo zubi Iako bismo onda imali tako naprednu tehnologiju da bismo znali izračunati gdje bi se pojavili.

Ono što se postavlja pitanje jest s obzirom na što se pamti informacija o putniku koji putuje kroz vrijeme. Je li se zbilja radi o zamišljenim prostornim koordinatama ekspandirajućeg svemira, ili bi objekt koji putuje kroz vrijeme bio podložan djelovanju sila iz okoline, pa bi ga Zemljina gravitacija zadržala da ne ''otplovi'' u svemir, pa bi se na taj način doista pojavili na istom mjestu sa kojeg smo i krenuli, s obzirom na položaj na Zemlji.

Iz ovoga se može razgraditi novi problem putovanja kroz vrijeme kao i nove teorije, recimo da su većina NLO-a zapravo ti vremenski strojevi zubi
[Vrh] Go down
tomi
Pračovjek
tomi


Male
Libra Goat
Broj postova : 2381
Age : 32
Location : Zagreb
Registration date : 22.08.2009

Putovanje kroz vrijeme - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Putovanje kroz vrijeme   Putovanje kroz vrijeme - Page 2 Icon_minitimened pro 27, 2009 7:11 am

Wow, bas dobro :)
[Vrh] Go down
Skulptura
Guardian
Skulptura


Male
Leo Buffalo
Broj postova : 6015
Age : 38
Location : Earth
Registration date : 05.09.2009

Putovanje kroz vrijeme - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Putovanje kroz vrijeme   Putovanje kroz vrijeme - Page 2 Icon_minitimened pro 27, 2009 8:45 pm

Chakotay je napisao/la:

@skulptura ne može se uspoređivati brzina zvuka sa brzinom svjetlosti jer je svijetlost puno, puno brža i iz nekog razloga vrijeme sporije teče u sustavu koji se giba.
Da, jasno. Brzina svjetlosti je puno veća od brzine zvuka.
Spomenuo sam brzinu zvuka kao primjer.

Chakotay je napisao/la:

To nije toliko uočljivo kod malih brzina kao što je brzina zvuka, ali pri velikim brzinama to usporenje je značajno, nije to samo teorija nego je potvrđeno u bezbroj eksperimenata.
Čak mislim da sam i gledao neki dokumentarac. Doduše, mjerili su vrijeme u avionu i na zemlji sa dva jednaka uređaja. Na ovom uređaju u avionu je vrijeme kasnilo naspram onog na tlu. No to je bila neka jako jako jako malo razlika. Možda čak i manja od jedne tisućitog djela sekunde. Ako ne i manja.

Chakotay je napisao/la:

E sad što bi se desilo kad bi se neki sustav gibao brzinom svjetlosti? Da li bi vrijeme u tom sustavu stalo? Teoretski bi, no što to doista znači, da li bi promatrač u takvom svemirskom brodu imao dojam da se nalazi u svakom dijelu svemira u isto vrijeme ili bi bio «razmazan» po cijelom svemiru. Ko zna, nećemo niti saznati jer se ništa ne može gibati tako brzo zbog problema povećanja mase, ona teži beskonačnosti što se više približavamo brzini svjetlosti.
Nadam se da ćemo saznati još za našeg života. Ako je ta teorija točna. I ako se u budućnosti moguće vratiti u prošlost, onda mislim da vremenski putnici postoje. Ko zna koliko se čovječanstvo razvilo u narednih 100, 1000 ili stotinu tisuća godina.

Zamisli da je godina 100458 affraid

_________________
When you have eliminated all which is impossible, then whatever remains, however improbable, must be the truth.
[Vrh] Go down
tomi
Pračovjek
tomi


Male
Libra Goat
Broj postova : 2381
Age : 32
Location : Zagreb
Registration date : 22.08.2009

Putovanje kroz vrijeme - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Putovanje kroz vrijeme   Putovanje kroz vrijeme - Page 2 Icon_minitimened pro 27, 2009 9:17 pm

Sto se tice pokusa s tijekom vremena na raznim brzinama, citao sam da su to uspjeli "dokazati" sa satelitima (koji se ipak krecu brze od aviona) i atomskim satom.
[Vrh] Go down
Skulptura
Guardian
Skulptura


Male
Leo Buffalo
Broj postova : 6015
Age : 38
Location : Earth
Registration date : 05.09.2009

Putovanje kroz vrijeme - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Putovanje kroz vrijeme   Putovanje kroz vrijeme - Page 2 Icon_minitimened pro 27, 2009 9:31 pm

Ma ovo nije bio niti neki posebno brzi avion. Običan putnički samo što se vrijeme jako precizno mjerilo. Očekivao se minijaturni pomak. Ovo sa satelitom je po mom mišljenju bio nepotrebni trošak novaca. Nisu valjda očekivali da će vrijeme kasniti cijelu sekundu.

_________________
When you have eliminated all which is impossible, then whatever remains, however improbable, must be the truth.
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

Putovanje kroz vrijeme - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Putovanje kroz vrijeme   Putovanje kroz vrijeme - Page 2 Icon_minitimened pro 27, 2009 11:16 pm

Ustvari nije važno da li se koriste avioni ili sateliti, pomaci su vrlo mali, ali oni postoje, no kod velikih brzina tj. brzina bliskih svjetlosti te razlike su velike. Upravo to čini naš Svemir dosta čudnim, ja ne znam zašto postoji ta dilatacija vremena, možda zna netko tko se bavi fizikom npr. Omega ili netko drugi. Koji je razlog zašto je baš brzina c konstanta, zašto se ništa ne može gibati brže od nje i zašto ona iznosi baš 300 000 km/s. Ispada da kad bi se netko tijelo mase m gibalo brzinom c, da bi to iz perspektive tog tijela izgledalo kao da se giba beskonačno brzo, jer za njega vrijeme stoji, pa je zato to i ne moguće.

@Omega dobro si zaključio da kad bi se gibali kroz vrijeme morali bi se gibati i kroz prostor. No zašto je po mom mišljenju nemoguće gibati se kroz vrijeme. Ako to usporedimo sa gibanjem kroz prostor, gdje imamo točku A iz koje npr. krećemo i točku B u koju želimo doći. I točka A i točka B postoje, bez obzira gdje se mi nalazimo mi znamo da te obje točke postoje. I naravno možemo se uvijek vratiti natrag. No kod kretanja kroz vrijeme trebali bi se kretati iz trenutka A u trenutak B i onda opet natrag u trenutak A.

E sad što je to trenutak A, mi ga ne možemo nikako drugačije definirati nego kao sustav koji je uređen na neki način, npr. položaj zvijezda, planeta pa do najsitnijih čestica. U trenutku B položaj tih tijela i čestica je drugačiji. Ako je trenutak A u prošlosti on je prošao, ti planeti više nisu tamo gdje su tada bili i to više ne postoji. Ako nešto ne postoji onda ne može niti doći u taj trenutak/mjesto ili na tu koordinatu. Naravno ono što postoji je informacija o tome, no ako imamo informaciju o nečemu ne znači da i to nešto ne postoji.

Valjda kužite što želim reći

_________________
Ako misliš da možeš ili pak misliš da ne možeš... i u jednom i u drugom slučaju si u pravu.
[Vrh] Go down
Skulptura
Guardian
Skulptura


Male
Leo Buffalo
Broj postova : 6015
Age : 38
Location : Earth
Registration date : 05.09.2009

Putovanje kroz vrijeme - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Putovanje kroz vrijeme   Putovanje kroz vrijeme - Page 2 Icon_minitimened pro 27, 2009 11:20 pm

Svijetlost se giba brzinom - svjetlosti. Elektroni se gibaju istom tom brzinom.
Da li to znaci da za npr. čestice (ili što već) el. struje, vrijeme stoji? Pošto se el. struja kreće brzinom svjetlosti...

_________________
When you have eliminated all which is impossible, then whatever remains, however improbable, must be the truth.
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

Putovanje kroz vrijeme - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Putovanje kroz vrijeme   Putovanje kroz vrijeme - Page 2 Icon_minitimened pro 27, 2009 11:31 pm

Elektroni se ne gibaju tako brzo, puno, puno sporije, no elektromagnetski val se širi brzinom svjetlosti pa se čini da se i elektroni tj. el. struja giba brzinom c. No pojedini elektron u žici kod nas prevali nekih dva do tri metra i tako 50 puta u sekundi.

_________________
Ako misliš da možeš ili pak misliš da ne možeš... i u jednom i u drugom slučaju si u pravu.
[Vrh] Go down
Skulptura
Guardian
Skulptura


Male
Leo Buffalo
Broj postova : 6015
Age : 38
Location : Earth
Registration date : 05.09.2009

Putovanje kroz vrijeme - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Putovanje kroz vrijeme   Putovanje kroz vrijeme - Page 2 Icon_minitimened pro 27, 2009 11:46 pm

Ne kužim :P
Prevali 2 do 3 metra u sekundi i tako 50 puta u sekundi ili?
Zar se struja u žicama ne kreće brzinom od 300 000 km/s?

_________________
When you have eliminated all which is impossible, then whatever remains, however improbable, must be the truth.
[Vrh] Go down
Chakotay
Guardian
Chakotay


Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8409
Age : 47
Location : Zagreb
Registration date : 28.12.2007

Putovanje kroz vrijeme - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Putovanje kroz vrijeme   Putovanje kroz vrijeme - Page 2 Icon_minitimepon pro 28, 2009 12:34 am

Da radi se o izmjeničnoj struji pa onda elektroni tj. nosioci el. naboja mijenjaju smjer i to 50 puta u sekundi obzirom je određeno da to bude na frekvenciji od 50 Hz.

I da ne mogu se elektroni gibati brzinom c.

_________________
Ako misliš da možeš ili pak misliš da ne možeš... i u jednom i u drugom slučaju si u pravu.
[Vrh] Go down
tomi
Pračovjek
tomi


Male
Libra Goat
Broj postova : 2381
Age : 32
Location : Zagreb
Registration date : 22.08.2009

Putovanje kroz vrijeme - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Putovanje kroz vrijeme   Putovanje kroz vrijeme - Page 2 Icon_minitimepon pro 28, 2009 1:04 am

Sto onda s ovih "2-3 metra"? scratch
[Vrh] Go down
Sponsored content





Putovanje kroz vrijeme - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Putovanje kroz vrijeme   Putovanje kroz vrijeme - Page 2 Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Putovanje kroz vrijeme
[Vrh] 
Stranica 1 / 11.Go to page : 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  Next
 Similar topics
-
» Putovanje kroz vrijeme
» Putovanje kroz vreme-VREMEPLOV
» Putnik kroz vrijeme
» Putujte kroz vrijeme na Youtubu!

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Znanost i tehnologija-
Forum(o)Bir: