Početna stranicaPortalFAQPretraľnikRegistracijaLogin

Share | 

Ekliptika

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Go to page : 1, 2  Next
Autor/icaPoruka
Legionar
Moderni čovjek

Male
Gemini Dog
Broj postova : 8711
Registration date : 27.07.2008

PostajNaslov: Re: Ekliptika   sub pro 26, 2009 2:38 pm

schmizzl je napisao/la:
lijepo mi je bilo vidjeti u stellariumu nebo u trenu kada sam se rodila.. sunce, mjesec i još 6 planeta savršeno poredani.. wow..mora da sam ja nešto posebno.. a onda razmislim malo bolje, i zaključim da se još 100 000 ljudi rodilu u istom trenutku kao i ja..
A to ti je uvijek tako zato što planeti i Sunce uistinu i jesu na istoj liniji zvanoj ekliptika :P

PraGlodavac

Female
Aries Tiger
Broj postova : 594
Registration date : 19.11.2009

PostajNaslov: Re: Ekliptika   sub pro 26, 2009 4:43 pm

nisam na to mislila.
u stellariumu odi na vrijeme 19.04.1986. 17h i 55 min pa ćeš vidjeti na što mislim... ako ništa drugo izgleda lijepo.. :)
sunce, zapad ti mora biti u centru.. :)
[Vrh] Go down
Legionar
Moderni čovjek

Male
Gemini Dog

PostajNaslov: Re: Ekliptika   pon pro 28, 2009 3:41 am

Obično za ljude ograničene svijesti i pameti kažemo da imaju - rupu u glavi zubi
@schmizzl, pogledao sam. Svi su na ekliptici, tako su uvijek miga

PraGlodavac

Female
Aries Tiger

PostajNaslov: Re: Ekliptika   uto pro 29, 2009 11:26 pm

@legi..ekliptika je putanja (elipsa), ne linija. zamisli da je ona vertikalna..linija o kojoj sam ja govorila je "okomita", meni izgleda kao pod kutem od 45 stupnjeva.

a i planeti se okreću oko sunca različitim brzinama, pa tako da ne izgleda svima isto noćno nebo u trenutku kada su se rodili.
ako se varam, ispravi me.

baš sam sada gledala razne datume, i ne izgledaju svi isto.

a ponavljam, moja je linija imaginarna, ne mislim na ekliptiku. :) :) :)
[Vrh] Go down
Legionar
Moderni čovjek

Male
Gemini Dog

PostajNaslov: Re: Ekliptika   sri pro 30, 2009 12:40 am

@schmizzl, zbunjuje te sferna geometrija ;)
Ako postaviš stajalište u ravnini s tom ''kružnicom'' koja je na sferi ravna linija, ekliptika će ti se isto činit kao ravna linija.
A ta ravna crta, kako kažeš, je gledano sa stajališta središta sfere, tj. pravog položaja planeta, upravo krivulja koja podsjeća na kružnicu. Tako da ovisi o položaju, ako je tako, onda u tvom slučaju planeti zapravo nisu u ''lijepom'' položaju, nego su u slučajevima kada odstupaju ravnina svojih staza :P

PraGlodavac

Female
Aries Tiger

PostajNaslov: Re: Ekliptika   sri pro 30, 2009 7:19 pm

@LEGI..ja nemam pojma o čemu ti pričaš!
ekliptika mi se nikada ne čini kao ravna linija. a planeti se ne kreću po našoj ekliptici, već paralelno sa njom. pa zar nema svaki planet svoju ekliptiku? kako oni mogu odstupadi od svojih staza? zar ne briju uvijek po istoj stazi, oko sunca? :)

moguće je da imaš inženjerski sindrom! :) :) znaš o čemu pričaš, ali ne objašnjavaš dobro laicima! :)
ne kužim što mi želiš reći... ajde, podrudi se i objasni mi na dugo i naširoko, ovo me stvarno zanima sada! :) hvala!
[Vrh] Go down
Grinder
Višestanični organizam

Female
Capricorn Broj postova : 85
Registration date : 05.12.2009

PostajNaslov: Re: Ekliptika   sri pro 30, 2009 7:55 pm

@ smizl

Zao mi je ali legi je u pravu. Planeti odstupaju od svojih staza, da uvijek idu u istom smjeru u krug, ali odstupaju tijekom te kretnje. Zamisli si mjesec kako se okrece oko zemlje npr., on nikad ne radi prave krugove, krece se oko zemlje ali putanja mu uvijek zavrsi malo unutar tog kruga, pa opet siri i tako stalno - mozemo ga tako vidjeti neke pute blize ili dalje zemlji.

To je samo primjer mjeseca
[Vrh] Go down
Legionar
Moderni čovjek

Male
Gemini Dog

PostajNaslov: Re: Ekliptika   sri pro 30, 2009 11:32 pm

@schmizzl, inače sam jako dobar u objašnjavanju, al sam se žurio, a ova tema baš i nije za to. Preselit ću ove neke postove na novu temu i objasniti ti to lijepo, da znaš neke osnove nebeskih koordinatnih sustava i gibanja planeta i tijela zubi
Teško je to objašnjavat prek kompa, pogotovo Foruma, kada je jedino sredstvo komunikacije pisanje, riječi, a ovdje treba i crtanja, pokazivanja rukama, vizualizacije... :)

PraGlodavac

Female
Aries Tiger

PostajNaslov: Re: Ekliptika   čet pro 31, 2009 2:07 pm

@legi... sve sam pronjuškala, i sve sam skužila....
nisu na ekliptici, neko se čine kao da jesu, i to ne svi.. :)
hvala što si se trudio.. :)

aaaaaali...i dalje smatram da je položaj planeta na tu noć bio prekrasan - jer ljepota je subjektivan pojam, a ja sam hedonista i egoista samo takiiii.. :)
[Vrh] Go down
schmizzl
PraGlodavac

Female
Aries Tiger

PostajNaslov: Re: Ekliptika   čet pro 31, 2009 2:15 pm

@gri... da, baš mi je frendica sinoć objašnjavala, ako to i nisi bila ti... hihihhihi.... :) imam osjećaj da se poznajemo! :)

pronjuškala sam i to, spominje se nešto slično tome, anomalija mjeseca, ili tako nešto.. :) i da, staza mu ide prema naprijed, pa zato to radi.. :)

a za ostale sam planete saznala samo da su im staze elipsoidne - to objašnjava sve anomalije elipse, ali to sam znala, međutim, nedostajalo mi je ime za to.. :) još uvijek nigdje ne pronalazim točnu definiciju tog odstupanja planeta, a voljela bih.. :) (mjeseca jesam)
zbog promjenjive brzine kretanja, stvara se elipsoidna orbita..i još nečega..hm, što je to bilo??? :) a booo.. :)
i da, drugi planeti utječu na našu orbitu, pa valja i mi na njihovu.. :)

a ta brzina kretanja.. baš zato nema boga da su svi planeti uvijek na istoj liniji.. ili ima?? :) ako je linija krivudava, onda ima...

ja sam spominjala onu svoju liniju, jer mi se činila ravna, i to lijepo raspoređeni planeti na njoj.. :)
[Vrh] Go down
Legionar
Moderni čovjek

Male
Gemini Dog

PostajNaslov: Re: Ekliptika   čet pro 31, 2009 3:44 pm

Ovako... Sunce ima svoj ekvator i u ravnini s njim, ako zamislimo da proširmo ekvator, dobivamo ravninu po kojoj se proteže ekliptika.
Planeti se gibaju po elipsama, elipsa ima dva žarišta, jedno je jako blizu središta Sunca. Zato se može reći da je to središte za sve planete približno isto.
Planeti se otprilike gibaju po toj ekliptici, no njihove elipse su malo nagnute.
Sada, planeti po svojim stazama od te zamišljene ravnine, plohe, ekliptike oko Sunca odstupaju tako da se ne gibaju točno po tom zamišljenom ekvatoru Sunca, nego idu malo ''gore'', pa prođu kroz to središte (ekliptiku), pa onda dole. Kut od 'najgornje' (ili 'najdonje') točke gdje planet može biti do mjesta gdje planet pređe ekliptiku (sjecište ekliptike) zove se inklinacija. Ona je relativno mala, znam da je nekom planetu 5°, ne znam točno kojem, no tako je otprilike i drugim planetima, nekima manje, nekima više.
U tvom slučaju, gledano iz središta Zemlje, koja je ujedno i središte sfere, planeti odstupaju tako da prividno čine ravnu liniju, no ako malo pomakneš stajalište, negdje, trebaš ga dobro namjestiti, vidjet ćeš da se svi otprilike nalaze na toj ekliptici.
Nadam se da će sada biti jasno conf1

PraGlodavac

Female
Aries Tiger

PostajNaslov: Re: Ekliptika   pet sij 01, 2010 5:41 pm

@legi...možda i tebe zbunjuje sferna geometrija? :) :)
ekliptika nije to što misliš da je.. :) čak, ekvator sunca i ekliptička ravan odstupaju za određen broj stupnjeva.. :)
a ekliptika je osim te ravni (kojom mi kružimo oko sunca), i prividno kretanje sunca tokom godine (gledano sa zemlje).

i svi su planeti više manje u ekliptičnoj ravni, a zbog ovih dodirnih točaka dolazi do npr. tranzita venere.. :)

ovo o čemu grinder piše se zove perturbacija :)

uvijek je poanta u kutu gledanja ili perspektivi.. :) ja sam za svoj datum odlučila da mi je glediše sa letjelice koja je iza zadnjeg planeta kojeg smatram dijelom "linije" onda bi ih zbilja kao liniju i vidjela.. no ako odletim na zapad, činit će mi se razbacani.. :)
[Vrh] Go down
Legionar
Moderni čovjek

Male
Gemini Dog

PostajNaslov: Re: Ekliptika   pet sij 01, 2010 10:15 pm

@schimzzl, jao, sada bismo mogli u potpunosti zakomplicirati... zubi
Znam da je ekliptika prividno kretanje Sunca (i približno planeta) tokom godine, ali to upravo proizlazi iz toga da se planeti gibaju po ravnini na kojoj je ekliptika... uostalom, Sunce također nikada nije u potpunosti na ekliptici niti se giba ravnomjerno po njoj, pa onda dolazimo do jednadžbe vremena i srednjeg sunčeva vremena što je totalno druga tema :P
Citat :
čak, ekvator sunca i ekliptička ravan odstupaju za određen broj stupnjeva..
Istina, taj kut odstupanja čak se i mijenja od planeta do planeta, mislim da je to zbog toga što svaki planet ima drugo stajalište. A niti jedan profesor kojeg sam pitao mi ne zna objasniti zašto ekliptika nije točno zamišljeni produžetak ekvatora Sunca kako je bilo u počecima stvaranja Sunčevog sustava, jer upravo vrtnja oblaka u kojem su nastali planeti i Sunce bila je u istoj ravnini te kako se Sunce formiralo u zvijezdu, zadržalo je tu primarnu os vrtnje, dok su se staze planeta promijenile. Zato bi se moglo reći da je ravnina na kojoj je ekliptika (ti to zoveš ekliptička ravan) zamišljeni produžetak sunčeva ekvatora :)
Uglavnom, tko ti to sve objašnjava? :)

Zadnja promjena: Legionar; pet sij 01, 2010 10:23 pm; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh] Go down
Flamezar
PraGlodavac

Male
Aries Broj postova : 695
Registration date : 07.05.2008

PostajNaslov: Re: Ekliptika   pet sij 01, 2010 10:22 pm

Ha?
[Vrh] Go down
schmizzl
PraGlodavac

Female
Aries Tiger

PostajNaslov: Re: Ekliptika   pet sij 01, 2010 11:44 pm

evo, ja ću ti objasniti - baš zato jer su se promijenile staze, promijenilo se i naše poimanje ekliptičke ravni.
jer mi za sada poznajemo naše postojanje, i kako sve konkrento mjerimo sa zemlje - mi moramo biti nulta točka, nulta ravnina, kako god želiš.. :) zbilja, to je zato, da i sebi malo olakšamo posao... :)

jer ovako, možemo mjeriti odstupanje planeta i od ekliptike i od sunčeva ekvatora! :)

jer kad pričamo o ekliptici, koja je imaginarna, stavljamo zemlju u prvi plan.. :)

znam čemu srednje vrijeme sunca, tako da nemoramo zalaziti tamo.. :)

sve si objašnjavam ja sama..hm..ne znam kako da ti to objasnim.. :) logičko zaključivanje (induktivno i deduktivno) su mi očito prerazvijeni, jer da usvojim neku temu, bilo kojeg sadržaja i baratam njenim osnovnim pojmovima do granice poučavanja drugih je od 20 min do par sati! :)
[Vrh] Go down
Legionar
Moderni čovjek

Male
Gemini Dog

PostajNaslov: Re: Ekliptika   pet sij 01, 2010 11:56 pm

Ma ja pitam zašto je došlo do tog pomaka, a ne zašto ga mi drugačije mjerimo?
I zašto razlika kutova planetova odstupanja od ekvatora Sunca i ekliptike nije isti?

Na Olimpijadi sam imao zadatak za odrediti kada je ravnodnevnica na Saturnu. Imao sam podatke inklinacije Saturna gledano sa Sunca. Tada sam napisao da se sunčev ekvator nalazi na ravnini ekliptike te da zbog toga kut inklinacije Saturna treba biti nula. Taj zadatak sam točno riješio :)
Ja upravo govorim gledano sa stajališta Sunca i trebalo bi se tako gledati, ekliptika gledana sa stajališta Zemlje služi nam za lakšu definiciju tog pojma i lakše snalaženje na noćnom nebu :)

PraGlodavac

Female
Aries Tiger

PostajNaslov: Re: Ekliptika   sub sij 02, 2010 1:06 am

čestitam za olimpijadu.. (iako ne kužim koji ti je u biti bio zadatak :) )

1. zbog perturbacije orbita i utjecaja gravitacije drugih planeta..bar to tako ja doživljavam)
perturbacija je odstupanje planeta od svoje elipsaste staze - malo simo, malo tamo. a možda i precesija ima veze s tim... nisam baš sigurna.. :) mogu samo pretpostavljati..makar mislim da i nisam puno pogriješila! :)

2. zato što i ekvator sunca i naša ekliptika odstupaju međusobno...

Zadnja promjena: schmizzl; sub sij 02, 2010 1:19 am; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh] Go down
Legionar
Moderni čovjek

Male
Gemini Dog

PostajNaslov: Re: Ekliptika   sub sij 02, 2010 1:18 am

schmizzl je napisao/la:
2. zato što i ekvator sunca i naša ekliptika odstupaju međusobno...
Precesija ima veze s utjecajem gravitacije Mjeseca na Zemlju :) Mislim, ima i to što si ti rekla, ali jako, jako sitno. U Svemiru se sve uzima u obzir i najveći je problem odrediti što zanemariti, a što ne miga
1. Gravitacija drugih planeta je mogla utjecati (iako zanemarivo) na eliptičnost staza planeta, ali budući da su u početku svi planeti bili u ravnini, ona nije mogla 'nagnuti' stazu planeta.
2. Ovako, imamo Merkur. Merkur je nagnut za x stupnjeva od Sunčeva ekvatora, a od elipse za y stupnjeva.
x-y=z
z nije jednak kutu odstupanja sunčeva ekvatora i ekliptike! Zašto?
Venera je nagnuta od Sunčeva ekvatora za kut a, a ekliptike za kut b.
a-b=c
c također nije jednak kutu odstpuanja sunčeva ekvatora i ekliptike, a također nije niti jednak kutu z. Zašto?! :D

EDIT: pa postoji wikipedia s podacima! zubi
Ime Nagib prema
ravni Ekliptike (°)=prvi broj Nagib prema
Sunčevom ekvatoru (°) =drugi broj
Merkur 7,01 3,38
Venera 3,39 3,86
Zemlja neprimjereno 7,155
Mars 1,85 5,65
Jupiter 1,31 6,09
Saturn 2,49 5,51
Uran 0,77 6,48 1,02
Neptun 1,77 6,43

Ovdje je očito da se gleda sa stajališta Zemlje zbog toga što kod Merkura 7,01-3,38=3,63, a eto, kod Venere -0,47°. Ne razumijem kako to može biti tako.
No kada bismo gledali ekliptiku sa stajališta Sunca ona se poklapa sa Sunčevim ekvatorom.

P.S. Hvala na čestitkama :)

PraGlodavac

Female
Aries Tiger

PostajNaslov: Re: Ekliptika   sub sij 02, 2010 1:26 am

hm...evo što mislim - zemljina orbita ima najveći nagib naspram sunčevog ekvatora. upravo je orbita put kojim kružimo oko sunca.
znači li to da se ekliptika i sunčev ekvator presijecaju? ja se kladim da je tako.. :)

sad si vizualiziraj sunčev ekvator i ekliptiku kao plohe koje se presijecaju..
vidi veneru i merkur... zbog njihovog položaja, odnosno udaljenosti i od ekliptike i od ekvatora, nisu na području istog otklona, zar ne?
kao ni ostali planeti - još ako uzmemo u obzir da su i njihove orbite pod pdređenim nagibima dobijemo zbilja uvijek druge rezultate!

mislim ja si ovo mogu vizualizirati i to bi trebalo funkcionirati, ukoliko je teorija ispravna.. :)

ako nije
[Vrh] Go down
schmizzl
PraGlodavac

Female
Aries Tiger

PostajNaslov: Re: Ekliptika   sub sij 02, 2010 1:34 am

jer kužiš, svaki planet, njegova orbita imaju specifičan nagib naspram sunčevog ekvatora!
i naša je specifična, (ekliptika), a nije u istoj ravnini sa sunčevim ekvatorom.
i od svakog planeta sa svojim specifičnim nagibima, mjeri se i nagib naspram naše ekliptike!
ako zamisliš da je s ekvator "ravna" ploha, a sve ostalo pod nagibima, rezultati skroz imaju smisla.. :)

sutra ću napraviti grafički prikaz da pokušam potvrditi ovu teoriju. ako uspijem, javim ti! )
[Vrh] Go down
Legionar
Moderni čovjek

Male
Gemini Dog

PostajNaslov: Re: Ekliptika   sub sij 02, 2010 1:51 am

Previdjela si dvije stvari!
Prva je ta da gledamo Zemljinu ekliptiku, zato je odstupanje Zemlje od ekliptike u tablici neizmjerljivo. Da je kod svakog planeta gledana planetova ekliptika kod svakog bi planeta ona bila neizmjerljiva.
Druga, upravo zato što se te dvije plohe (ekliptika i ekvator) sjeku tada odstupanje ekliptike planeta za neki broj stupnjeva od ekliptike Zemlje došlo bi i do odstupanja od Sunčeva ekvatora, i to za isti kut, pa bi se oni međusobno poništili. :)
Matematički prikazano:
i=inklinacija
e=odstupanje od Sunčeva ekvatora
z=kut odstupanja ekliptike od Zemljina ekvatora
b=neki kut
e=i+z
ako je
i(planeta)-i(Zemlje)=b
te je
e(planeta)-e(Zemlje)=i(planeta)+z -( i(Zemlje)+z)=i(planeta) +z - i(planeta) -z=i(planeta) - i(zemlje)=b !!!
A to u tablici nije slučaj scratch

Višestanični organizam

Female

PostajNaslov: Re: Ekliptika   ned sij 03, 2010 1:26 am

Ekliptika je ravnina kojom se Zemlja giba oko Sunca. Uslijed Zemljinog godišnjeg gibanja oko Sunca dolazi do prividnog gibanja Sunca po nebeskom svodu. Sunčeva putanja ocrtava na nebeskoj sferi kružnicu koja se na kartama neba također naziva ekliptika.

/ hebo ga jednostavniju definiciju nisam mogla naci za vas jer ova rasprava postaje smijesna

(smizzl ja mogu i vise :) )[/u]
[Vrh] Go down
schmizzl
PraGlodavac

Female
Aries Tiger

PostajNaslov: Re: Ekliptika   ned sij 03, 2010 2:56 am

a moja, nisi pročitala stranicu prije? :) :) :)
sad razbijamo glave oko kuteva inklinacije... i kikja i starog maltretiram s tim.. a i tebe ću, samo da mi se ukaže prilika.. :) :)
[Vrh] Go down
Legionar
Moderni čovjek

Male
Gemini Dog

PostajNaslov: Re: Ekliptika   ned sij 03, 2010 2:57 am

Grinder je napisao/la:
Ekliptika je ravnina kojom se Zemlja giba oko Sunca. Uslijed Zemljinog godišnjeg gibanja oko Sunca dolazi do prividnog gibanja Sunca po nebeskom svodu. Sunčeva putanja ocrtava na nebeskoj sferi kružnicu koja se na kartama neba također naziva ekliptika.
A to znam...:P
Ja pitam ZAŠTO ekliptika, tj. putanja Zemljine staze ne prati Sunčev ekvator conf1
Očito je jednostavno došlo do poremećaja, jer npr. Saturnovi prsteni koji su unutar Rocheove granice u svojoj stazi točno prate Saturnov ekvator. Ipak, taj sustav je vjerojatno upravo zbog toga i stabilniji! :)

Višestanični organizam

Female

PostajNaslov: Re: Ekliptika   ned sij 03, 2010 3:03 am

Ajoj smizzl nisam vidjela o cemu raspravljate nego legijev post o ekliptici... :)

Legi... nijedna staza nije pravilno-cisto oblikovana, svaka staza za svaku planetu ima odstupanja koja se ne mogu mjerit u nasim mjerama, cak bi i spominjanje u mm bilo preveliko. Planet ima svoju stazu ali ona nije savrsena, pa tako ni Zemljino pracenje sunceve staze, makar ne znam ni kako to mislis sunceve staze. Svi se planeti okrecu oko sunca ali svaki ima svoju stazu
[Vrh] Go down
Sponsored content

PostajNaslov: Re: Ekliptika   Today at 5:05 am

[Vrh] Go down

Ekliptika
Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 1 / 2.Go to page : 1, 2  Next