Početna stranicaPortalFAQPretraľnikRegistracijaLogin

Share | 

Overclock

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Autor/icaPoruka
dr.chaos0
Majmun

Male
Taurus Rooster
Broj postova : 1100
Registration date : 26.11.2009

PostajNaslov: Overclock   ned sij 24, 2010 11:26 pm

Svi mi volimo da dobijemo vise, a za manje para. OC nam to i omogucava.
Dakle... Sta je overclock? - Evo, npr. imate procesor, koji radi na 2.4GHz. A zelite mnogo vise od njega i ne ulazu vam se novce? - Nikakav problem, i to je moguce. Uz blagi overclock (bez rizika), moze se postignuti da stabilno radi na 2.8 ili 3GHz. Tako na primjer, procesor placen 60 eura radi jednako kao neki od 100-150E
Kako to uraditi? - Evo, da pocnemo... Prvo i osnovno - overclock se radi iz BIOSa i vrlo je bitno da znate sto cinite. Dakle, nikad ne valja pretijeravati s voltazama, da nebi izgorjeli sto. Da napomenem, s vecim voltazama dobija se i stabilniji overclock, ali nam je cilj imati sto manju voltazu i sto bolji overclock. Znaci, sa prevelikim voltazama skracujemo radni vijek , a i imamo vecu sansu da nesto "pregori". Kod Intel C2D i dual core procesora overclock se postize FSB-a. A ukupan takt se dobija kad se FSB pomnozi s mnoziocem (multiplier). Tako npr, ako imate FSB 200 i Muliti X10 - Procesor vam radi na 2000Mhz ili 2GHz... Ukoliko dovedete FSB do 250MHz, a na istom mnoziocu, dobicete 2500MHz ili 2.5GHz. Ono na sta treba obratiti paznju kod intel procesora je da sa FSBom zajedno overclockujete (to jest podizete) takt RAM memorije... Da bi i ona stabilno radila, treba joj ili smanjiti frekvenciju ili "opustiti latencije" - tj. ako je memorija nestabilna na CL 5, mi cemo je povecati na CL 6 da bi sve bilo kako treba.

Ukoliko se desi da precerate s overclockom i "zeznete" podesavanja, pa PC nece da se upali, izvadite kabal od struje iz kucista, otvorite stranicu i izvadite bateriju s ploce, spajalicom ili nekim drugim celicnim materijalom na 2 sekunde spojite ona 2 chelicna jezicka (onaj na dnu i onaj sa strane)
To ce resetovati podesavanja, samo vratite bateriju, upalite PC i vozite dalje.

Isto tako. Potrebno je testirati/nadgledati stabilnost i rezultate overclocka. Za nadgledanje su dovoljni programi CPU-Z i CPUID HWmonitor.
A programi koji opterecuju i testiraju stabilnost sistema su: Prime 95, Orthos i OCCT (ne valja koristiti vise njih istovremeno). Stabilnim sistemom se smatra onaj koji izdrzi 3 sata testiranja pod full opterecenjem.

Za bilo kakvu pomoc i detalje, obratite se meni.
[Vrh] Go down
QuarK
Višestanični organizam

Male
Sagittarius Monkey
Broj postova : 43
Registration date : 12.10.2009

PostajNaslov: Re: Overclock   uto sij 26, 2010 12:51 am

Kad smo već kod overclocka i sl. evo jedna super stvar za sve ljubitelje gaming-a --> AMD Fusion for gaming

Ja ga koristim već dulje vrijeme i ovo je po meni dosad nešto najbolje što je AMD napravio.
Naravno, dostupno je samo za korisnike AMD-a :D
[Vrh] Go down
dr.chaos0
Majmun

Male
Taurus Rooster
Broj postova : 1100
Registration date : 26.11.2009

PostajNaslov: Re: Overclock   uto sij 26, 2010 7:58 am

Ma QuarK sve je to super ali nema barem po meni do overclocka ako ga se ne napravi reko biosa i to se napravi na taj nacin da se digne ghz za vise od 50 posto.
Ja sam svoj pcu digao sa 2.0 ghz na 3.1 ghz.
A samo hladenje mi nije problem posto su mi svi dijelovi kompa u mineralnom ulju osim hdd i napajanja.
Sve mi radi ko tane.
Cak sam bio radio testove koji dovode do 100 posto iskoristivosti cpu i radio je tako 24 h bez urusavanja sistema.
A mislim da bi mogao i duze.
A sada stedim pare da kupim novu maticnu i jaci hdd.
[Vrh] Go down
QuarK
Višestanični organizam

Male
Sagittarius Monkey
Broj postova : 43
Registration date : 12.10.2009

PostajNaslov: Re: Overclock   uto sij 26, 2010 1:48 pm

Da, istina je da ga je najbolje napravit preko biosa, ali ovo sam stavio čisto za one koji baš i ne znaju prčkati po biosu a žele da im komp radi ko zvjer, jednostavna stvar za korištenje - turn on/off, i to je to.
[Vrh] Go down
Sponsored content

PostajNaslov: Re: Overclock   Today at 11:09 pm

[Vrh] Go down

Overclock
Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 1 / 1.