Početna stranicaPortalFAQPretraľnikRegistracijaLogin
Share | 

Ibogain - postoji li protuotrov za svaki otrov?

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Autor/icaPoruka
silver
Majmun
Majmun

Male
Pisces Horse
Broj postova: 1439
Registration date: 25.10.2007

PostajNaslov: Ibogain - postoji li protuotrov za svaki otrov?   pon stu 05, 2007 8:16 am

Ibogain je dugotrajni halucinogen koji se dobiva iz korijena biljke iboge (tabernantha iboga), koja raste u zapadnoj Africi.
U tradicionalnoj afričkoj kulturi(odnosno, religiji), koristi se u različitim ritualima(inicijacije, plemenski plesovi), a uzima se žvakanjem korijena iboge.
Na Zapadu, obično se koristi u obliku finog bijelog praha ili laboratorijski sintentiziranog, ili kemijski ekstraktiranog iz korijena iboge.

A zašto bi se uopće koristio na Zapadu?
Pa, u njegovoj upotrebi postoji nešto što u novije vrijeme privlači sve veću pažnju znanstvenika.
Koliko god to bajkovito zvučalo, istraživanja pokazuju da ovaj prirodni lijek ima velik potencijal u liječenju ovisnosti o heroinu, kokainu, cracku, metadonu, alkoholu, a prema nekima, čak i cigaretama.

Djelovanje

Jedna jedina doza ima tipična tri efekta koja se koriste u liječenju ovisnosti o drogama:

1. uzrokuje kompletno uklanjanje ili ogromno smanjenje simptoma apstinencijske krize (u 90% slučajeva), tako omogućujući relativno bezbolnu detoksifikaciju tijela.

2. Mnogi ovisnici svjedoče, a znanstvena istraživanja potvrđuju da dolazi do smanjenje (ili potpunog izostanka) želje za uzimanjem droga neko vrijeme nakon tretmana ibogainom, obično između jednog tjedna i nekoliko mjeseci (u 60% slučajeva).

3. Na kraju, psihoaktivna priroda tvari (u većim dozama može uzrokovati stanje nalik sanjanju na više sati) pomogla je mnogima da shvate i riješe probleme koji stoje iza njihove ovisnosti (u 30% slučajeva).

Ibogain se može lako dati, u obliku kapsule, a važno je napomenuti da sam uopće ne izaziva ovisnost (za razliku od metadona)!

To je, u biti, lijek koji se, korišten u klinici s odgovarajućim nadzorom pacijenta, do sada čini siguran za upotrebu.
Iako je rijetko da pojedinac stalno prestane uzimati droge samo zbog jedne jedine doze ibogaina, kao početna faza u cijelom rehabilitacijskom programu ova tvar bi mogla ponuditi mnogo.
Po svemu sudeći, izgleda da je priroda vec odavno predvidjela protuotrov za svaki otrov...

Otkriće da može izliječiti ovisnost o drogi obično se pripisuje Howardu S.Lotsofu – bivšem ovisniku o heroinu iz New Yorka koji je uzeo ibogain 1962. godine, vjerujući da se radi o novoj drogi, ali, 30 sati kasnije, odjednom je shvatio da nije osjećao želju za heroinom.
Eksperimentiranjem na prijateljima ovisnicima otkrio je da je taj učinak uobičajan.

Ibogain je dozvoljen u medicinskim istraživanjima za tretiranje ovisnosti u SAD-u već početkom devedesetih, no problemi s financijskom podrškom usporavali su (i još uvijek usporavaju) njegov razvoj, pa sve do danas ostaje nerazvijen i nedostupan većini ovisnika u cijelom svijetu. Postoji nekoliko privatnih klinika koje su većinom smještene oko Kariba i Mexica, koje nude tretman ibogainom za cijenama od oko Ł4,000, a u Europi neki laici nude nižu cijenu tretmana, bez medicinskih klinika.
Uz to, ibogain, ili u čistom stanju ili kao ekstrakt biljke, postao je dostupan preko nekih amaterskih izvora na internetu.
Ima legalan status u Engleskoj, i velikom dijelu svijeta, kao eksperimentalni, neslužbeni lijek, i zbog toga posjedovanje ibogaina nije prekršaj, iako bi distribucija mogla biti kažnjiva zakonom. Kao tvar, zabranjen je u nekim zemljama (čak i samo posjedovanje), uključujući SAD, Švicarsku, Švedsku i Belgiju.

Zašto se ibogain još uvijek službeno ne koristi u liječenju ovisnika o drogi? Od njegovog otkrića, kroz povijest, bilo je mnogih problema. Osnovana je kompanija koja je radila na liječenju ovisnika ibogainom, ali zbog administrativnih problema između te kompanije i Sveučilišta u Miamiju, gdje je djelovala, zaustavila je kliničko liječenje ibogainom, koje je bilo odobreno. U pitanju nije uopće bila sigurnost korištenja ibogaina. 1995. godine, nakon nekoliko godina naglog interesa za ibogain, komitet za odobrenje ibogaina u NIDA-i (američki nacionalni institut za zloupotrebu droga) odlučio je uvelike smanjiti istraživanje tvari. O pravom razlogu tog postupka samo možemo nagađati.
Iako je vrijeme odmicalo, nije se mnogo poduzimalo oko korištenja ove tvari u liječenju. I tako je do danas...
Napomena: U Sloveniji postoji tajno lječilište koje se bavi ovakvim tretmanima (koji su vrlo uspješni, sudeći po svjedočanstvima)..
PROČITAJTE

Moje mišljenje?
Posao s drogom danas je vrlo razvijen u svijetu, radi se o razvijenim mrežama u kojima ponekad sudjeluju i političari, zastupnici cijelih država.. To je posao u kojem se vrte milijuni... A što bi se dogodilo da se to sve prekine zbog jednog jedinog lijeka? Koliko bi novca određeni ljudi na visokim položajima izgubili, što mislite? Eto, takav je današnji svijet...
Iako je očajnički potreban milijunima ovisnika diljem svijeta, ibogain danas nije mnogo bliže da postane dostupniji.

P.S. Svaka čast onima koji su stigli dovde bez preskakanja djelova teksta! :D A što vi mislite o ovome?

Dodatna literatura:

http://www.dragoplecko.hr/ibogain.htm
http://hr.wikipedia.org/wiki/Ibogain

VAZNA NAPOMENA:
Ako budete surfali internetom na ovu temu malo, mogli bi naici i na drugu stranu price (naravno, o kojoj ce govoriti zapadnjacki medicinski strucnjaci), te o nekim smrtnim slucajevima vezanim uz ovo uzimanje. Mislim da tu ima malo vise lazi nego istine, ali isto tako, vazno je napomenuti da (ako se dobro sjecam, ovo je neprovjerena informacija), u kombinaciji s heroinom ibogain moze biti letalan, zbog čega se i provjerava kod ovisnika razina te tvari u krvi prije tretmana.
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Legenda foruma CE-4

Female
Aquarius Dragon
Broj postova: 29065
Registration date: 15.09.2007

PostajNaslov: Re: Ibogain - postoji li protuotrov za svaki otrov?   pon stu 05, 2007 11:25 pm

Pročitala sam bez preskakanja face

Već sam o tome čitala i raspitivala se, liječnici su skeptični oko tih biljnih pripravaka jer se boje nuspojava kojih ovdje ima. No od droge se vrlo brzo umire ako se ovisniku ne pruži pomoć, stoga mislim da bi i ovaj lijek trebalo procjenjivati u smislu postizanja maksimalnog učinka uz najmanju štetu, kao npr. citostatike koji su strahovito agresivni prema organizmu, ali ipak mogu donijeti spas tamo gdje ga još nedavno nije bilo.
[Vrh] Go down
silver
Majmun
Majmun

Male
Pisces Horse
Broj postova: 1439
Registration date: 25.10.2007

PostajNaslov: Re: Ibogain - postoji li protuotrov za svaki otrov?   uto stu 06, 2007 8:28 am

da, vrlo su skepticni kad se radi o ibogainu, ali kad je rijec o metadonu koji stvara ovisnost i ima jos niz popratnih stetnih ucinaka na zdravlje, to je ok. a i slazem se s tim sto si rekla, na kraju krajeva, a kakav je ucinak heroina na organizam? I sad.. ma, eto, mislim da im je to samo paravan, jednostavno se boje neceg takvog. A i ako africki domoroci mogu zvakati ibogu bez ikakvog loseg djelovanja, dapace, onda ne znam zasto i zapadnjaci ne bi mogli konzumirati nesto slicno u svrhu lijecenja.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin

Female
Aries Goat
Broj postova: 28850
Registration date: 30.09.2007

PostajNaslov: Re: Ibogain - postoji li protuotrov za svaki otrov?   uto stu 06, 2007 5:43 pm

Procitala sam tekst bez preskakanja djelova :)
Slazem se s tobom...lova je tu u pitanju...nece oni tek tako propustit golemu zaradu dozvolivsi uporabu necega sto zapravo funkcionira. Mislim da je slicno i sa naftom radi koje se i ratovi vode, a da se dopusti davno se moglo komercializirati alternativno gorivo kao npr. struja...a jos bi bilo dobro za okolis...Cini se da ce to biti izvedivo tek kad se iscrpi zadnja kapljica iz zemlje...Tako ce i ovaj protuotrov dopustit na svetog nikad. Money makes the world go around tongue

Ibogain - postoji li protuotrov za svaki otrov?

Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 1 / 1.

Similar topics

-
» Molitve poslije svete mise za svaki dan u tjednu - sveti Alfonz Maria de Liguori
» Evolucija..ljudi i majmuni..
» Otrovne ribe i biljke u Jadranu
» Upaljači
» Ugriz poskoka-Moja priča