Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 PaRkoUr

Go down 
4 posters
Autor/icaPoruka
parkour95
Višestanični organizam
parkour95


Male
Libra Pig
Broj postova : 51
Age : 28
Location : LA
Registration date : 09.03.2010

PaRkoUr Empty
PostajNaslov: PaRkoUr   PaRkoUr Icon_minitimeuto oľu 09, 2010 10:19 pm

U osnovi, Parkour je prirodna metoda razvijanja ljudskog tijela kako bi bilo sposobno kretati se sto brze i efikasnije, koristeci pritom okolinu koja je oko nas. Ovo umijece kretanja ne zahtjeva posebne pribore za vjezbanje. Tijelo je jedino orudje. Moglo bi se klasificirati kao atletska disciplina pristupna svima, jer se sastoji od svih prirodnih vjestina covjeka: trcanje, skakanje, penjanje... Parkour je vjestina koja nam omogucava da istrazimo potencijal naseg tijela. Daje mogucnost prelazenja i fizickih i mentalnih prepreka s kojima se susretnemo, bez obzira nalaze li se one u prirodnoj ili urbanoj okolini, u potrazi za kretnjama koje spajaju djelotvornost i kontrolu. Jedina potrebna oprema su obicna majica, udobna trenirka i par trkacih tenisica.

"C'est comme si votre corps avait toujours été en pilotage automatique et que vous découvriez soudain que vous etes capable de le piloter vous meme".

-- ili, kao da je vase tijelo do sada cijelo vrijeme bilo vodeno automatski, te ste tek sada otkrili kako ste u mogucnosti da ga kontrolirate! Trcanje, puzanje, skakanje, te ostale metode poput hvatanja za objekte, vjesanje i balansiranje su bit onoga sto pokrece ovu vjestinu, a sve za jedan cilj: nikada biti zaustavljen ijednom preprekom, bilo da se radi o zidu, ogradi, drvecu, kamenju, vozilima, ponorima itd, nego se sa svakim prelaskom prepreke prilagoditi. Ovaj nacin kretanja postojao je od pocetka vremena, kada su prvi ljudi trebali izvjezbati vjestinu kretanja za lov, napad i obranu. Kasnije, posebne skupine poput Ninja, te jos kasnije komandosa, ucile su kretnje kako bi im pomogli pri napadackim misijama. Danas, vatrogasci, vojnici i specijalna policija jos uvijek uce kako se kretati kako ne bi bili sprijeceni preprekama.

Jedan covjek -- David Belle -- predao je svoj zivot razvijanju ove vjestine. Okružen obitelji koja se sastojala od sportskih heroja, David je vjezbao sport koji je ima fizicke kretnje kao temelj, koje su mu dopuatale da se krece s efektivnosti (poput gimnastike, atletike, penjanja i borilackih vjeatina.). S obzirom na ovo, David Belle je rekao (prevedeno sa francuskog): "Strast, nacin zivota, a danas i vjestina -- Parkour je prije svega bio prirodna metoda razvijanja svih prirodnih kvaliteta kojima raspolaze ljudsko tijelo. Jacanje snage, okretnosti i brzine bili su prvi koraci u ovoj potrazi. Kako sam trenirao gimnastiku, atletiku i borilacke vjestine, vec sam imao odredene vjestine i sposobnosti za koje sam otkrio da su ogranicene razlicitim sportovima koje sam trenirao. Tako sam odlucio stvoriti vjestinu u vlastitom stilu, tako reci, bez materijalnih ogranicenja; jedna trenirka, majica i par tenisica, te ja sam." "Dok bih se kretao, zacrtao bih si tocku koja bi predstavljala cilj, te bih rekao sam sebi: "Stici cu tamo; stici cu tamo direktno; stici cu tamo brzo; i nista me na putu nece sprijeciti.". Moram dodati da sam oduvijek bio entuzijasticni citatelj Daredevila, Spidermana i ostalih super heroja iz stripova, crtanih i obicnih filmova. Svi tako savrseni ratnici, i svi tako slobodni." Parkour cilja na to da bude "kompletna" vjestina, setom stavova koji inspirira one koji ga prakticiraju isto koliko i brojem vjestina koje razvija. Teska je to disciplina za treniranje, jer stalno testira granice svakoga tko trenira Parkour. Radi se o tome da pojedinac treba znati da li je spreman zaglaviti u sadasnjim granicama, ili je spreman gurnuti granice sto je dalje moguce. Pristupacan svima koji su 15 godina ili stariji (zbog neophodnog fizickog razvoja), Parkour nam omogucava da razvijemo fizicku spremu i koordinaciju dok istovremeno razvijamo snagu uma, odlucnost, motivaciju, snagu, izdrzljivost, okretnost i hrabrost: bitne kvalitete u zivotu! Uci nas i informira mlade ljude koji su zeljni novih iskustava. "Moto" Parkoura je : être et durer sto u prijevodu znaci biti i trajati. Parkour je puno vise od vjestine, parkour je nacin zivota, nacin "pronalazenja sebe", upoznavanje i kontroliranje vlastitoga tijela. Postajemo jaci i ucimo kako se nositi sa mentalnim preprekama isto kao i sa fizickima. Rijec upozorenja: pojedini ljudi -- oni bezobzirni -- koji su umisljeni sa svojim fizickim mogucnostima i/ili ne uzimaju potrebnu kolicinu rizika cesto zavrse ozljedeni. U Parkouru, stav je kombinirati tijelo i duh, snagu i kontrolu. Bezvezno je "traziti slobodu", te onda zavrsiti slomljen u kolicima -- stoga budite oprezni! Takoder, dobar Traceur (naziv za one koji treniraju Parkour) ce biti odlican i u drugim sportovima koji zahtijevaju dobru okretnost, snagu, dobru samokontrolu, te toliko drugih kvaliteta koje Traceuri razvijaju dok treniraju "L'Art du Deplacement." Ovo je razlog zasto je Parkour najkompletnija vjestina; istovremeno zahtjeva sve fizicke mogucnosti ljudskog tijela i sposobnost percepcije prostora, koja je ustvari trodimenzionalna: procjena daljina, procjena mogucnosti i procjena rizika. Na zalost puno puta dolazi do zabune, definicija Parkoura obicnog 'gledatelja' je skakanje po krovovima zgrada i razni flipovi i trikovi koji ne spadaju u Parkour. Iako je Parkour sam po sebi teško definirati, jedan zakon Parkoura je vrlo jednostavan i treba ga se drzati: Svi pokreti koji narusavaju efikasnost prelaska prepreka nisu dio Parkoura. Izvor http://parkour.hr
[Vrh] Go down
parkour95
Višestanični organizam
parkour95


Male
Libra Pig
Broj postova : 51
Age : 28
Location : LA
Registration date : 09.03.2010

PaRkoUr Empty
PostajNaslov: Re: PaRkoUr   PaRkoUr Icon_minitimeuto oľu 09, 2010 10:22 pm

[Vrh] Go down
parkour95
Višestanični organizam
parkour95


Male
Libra Pig
Broj postova : 51
Age : 28
Location : LA
Registration date : 09.03.2010

PaRkoUr Empty
PostajNaslov: Re: PaRkoUr   PaRkoUr Icon_minitimeuto oľu 09, 2010 10:24 pm

Dokumentarna emisija snimana sa ekipom iz udruge "Parkour Hrvatska" iz Zagreba. www.parkour.hr

part 1 : https://www.youtube.com/watch?v=YWHqabjNys8

part 2 : https://www.youtube.com/watch?v=J12whB9fNQM&feature=related

part 3 : https://www.youtube.com/watch? v=rbZfPP2cR5w&feature=related
[Vrh] Go down
parkour95
Višestanični organizam
parkour95


Male
Libra Pig
Broj postova : 51
Age : 28
Location : LA
Registration date : 09.03.2010

PaRkoUr Empty
PostajNaslov: Re: PaRkoUr   PaRkoUr Icon_minitimeuto oľu 09, 2010 10:28 pm

postoji i freeruning..Freerun za razliku od Parkour-a kojemu je smisao stici od jednog cilja do drugog,bolje receno od tocke A do tocke B u sto brzem,kracem roku i fluidnom tjeku bez zaustavljanja i zastajkivanja, sadrzi mnogo opasnije elemente kao sto su npr."flipovi".U freerun-u vasa sloboda nije ogranicena kao u parkour-u(ovo baš i nije istina),ne morate odrediti gdje cete krenuti a gdje stati. U parkour-u je cilj brzina i tecnost,a u freerun.u umjetnost,tj. ljepota kretanja."

Najpoznatija obitelj freeruning-a : 3run family ...

link : https://www.youtube.com/user/3runtube?blend=2&ob=4
[Vrh] Go down
Cinderella
Majmun
Cinderella


Female
Aquarius Cat
Broj postova : 1675
Age : 36
Registration date : 01.11.2009

PaRkoUr Empty
PostajNaslov: Re: PaRkoUr   PaRkoUr Icon_minitimeuto oľu 09, 2010 10:37 pm

Šta ti ljudi rade, svaka im čast! Ja bih crkla od straha da moram preskočit s jedne zgrade na drugu PaRkoUr 276381
Ustvari, crknem od straha kad moram preskočit bilo što duže od metra!
[Vrh] Go down
parkour95
Višestanični organizam
parkour95


Male
Libra Pig
Broj postova : 51
Age : 28
Location : LA
Registration date : 09.03.2010

PaRkoUr Empty
PostajNaslov: Re: PaRkoUr   PaRkoUr Icon_minitimeuto oľu 09, 2010 10:40 pm

haha..u to i je stvar..parkour i 3runing je sport u kojem se oslobađas straha..
[Vrh] Go down
baglic
Stanica



Male
Gemini Pig
Broj postova : 26
Age : 28
Registration date : 25.01.2010

PaRkoUr Empty
PostajNaslov: Re: PaRkoUr   PaRkoUr Icon_minitimeuto oľu 09, 2010 10:47 pm

bravo..dobra tema parkour95..koda se poznamo ma ne koda se druzimo...xd
[Vrh] Go down
Cinderella
Majmun
Cinderella


Female
Aquarius Cat
Broj postova : 1675
Age : 36
Registration date : 01.11.2009

PaRkoUr Empty
PostajNaslov: Re: PaRkoUr   PaRkoUr Icon_minitimeuto oľu 09, 2010 10:48 pm

Neka mene na zemlji !!!! PaRkoUr Icon_razz
[Vrh] Go down
parkour95
Višestanični organizam
parkour95


Male
Libra Pig
Broj postova : 51
Age : 28
Location : LA
Registration date : 09.03.2010

PaRkoUr Empty
PostajNaslov: Re: PaRkoUr   PaRkoUr Icon_minitimeuto oľu 09, 2010 10:49 pm

bas @baglic...hh..cinderella neka neka..
[Vrh] Go down
baglic
Stanica



Male
Gemini Pig
Broj postova : 26
Age : 28
Registration date : 25.01.2010

PaRkoUr Empty
PostajNaslov: Re: PaRkoUr   PaRkoUr Icon_minitimeuto oľu 09, 2010 10:52 pm

parkour..nije tezak samo se netreba bojat i moras stalno probavat..a ne ko nas lega koji se bavi sa svime...xd
[Vrh] Go down
parkour95
Višestanični organizam
parkour95


Male
Libra Pig
Broj postova : 51
Age : 28
Location : LA
Registration date : 09.03.2010

PaRkoUr Empty
PostajNaslov: Re: PaRkoUr   PaRkoUr Icon_minitimeuto oľu 09, 2010 10:53 pm

heh..pda..koi onaj sto ima powers ?
[Vrh] Go down
baglic
Stanica



Male
Gemini Pig
Broj postova : 26
Age : 28
Registration date : 25.01.2010

PaRkoUr Empty
PostajNaslov: Re: PaRkoUr   PaRkoUr Icon_minitimeuto oľu 09, 2010 10:59 pm

pa da..ma dosta sad o njemu..kako si se ti opce poceo bavit parkourom..jesi kad sta slomio???
[Vrh] Go down
parkour95
Višestanični organizam
parkour95


Male
Libra Pig
Broj postova : 51
Age : 28
Location : LA
Registration date : 09.03.2010

PaRkoUr Empty
PostajNaslov: Re: PaRkoUr   PaRkoUr Icon_minitimeuto oľu 09, 2010 11:01 pm

slomio koljeno..poceo se baviti oko 10-e godine..kad si se ti poceo baviti ? dali se jos bavis ?
[Vrh] Go down
baglic
Stanica



Male
Gemini Pig
Broj postova : 26
Age : 28
Registration date : 25.01.2010

PaRkoUr Empty
PostajNaslov: Re: PaRkoUr   PaRkoUr Icon_minitimeuto oľu 09, 2010 11:03 pm

nesto slabo..ja nisam nista slomio ali sam iscasio nogu..onda se ti dosta bavis sa tim i jel znas dosta toga
[Vrh] Go down
parkour95
Višestanični organizam
parkour95


Male
Libra Pig
Broj postova : 51
Age : 28
Location : LA
Registration date : 09.03.2010

PaRkoUr Empty
PostajNaslov: Re: PaRkoUr   PaRkoUr Icon_minitimeuto oľu 09, 2010 11:08 pm

ma znm..dosta toga..3runing mi je najj..znm dosta tog..
[Vrh] Go down
ShadowDancer
Stanica
ShadowDancer


Male
Leo Rooster
Broj postova : 18
Age : 30
Location : negdje u zraku!!
Registration date : 23.12.2007

PaRkoUr Empty
PostajNaslov: Re: PaRkoUr   PaRkoUr Icon_minitimeuto kol 31, 2010 8:58 pm

hh to sam i ja prije treniro ko luc, sad sam se pak prebacio na ninjutsu da netreniram sam tjelo vec i duh
[Vrh] Go down
Sponsored content





PaRkoUr Empty
PostajNaslov: Re: PaRkoUr   PaRkoUr Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
PaRkoUr
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Sport-
Forum(o)Bir: