Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Epidemija debljine

Go down 
+13
Jagor
utisana
biga
Michael Wittmann
Fantom
Alpha
Chakotay
ANTEA65
flory
Armin od Irima
floridana
Cinderella
MoW
17 posters
Go to page : Previous  1, 2, 3, 4
Autor/icaPoruka
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Epidemija debljine - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Epidemija debljine   Epidemija debljine - Page 4 Icon_minitimened lip 17, 2012 5:29 pm

Zar zeleni čaj nema također dosta kofeina? Meni je recimo jedan zeleni čaj od 2 dl ostavljen da odstoji samo 5 minuta dovoljno kofeina za cijeli dan. Da pijem toliko koliko je Korplikan napisao, najprije bih eksplodirao od energije, onda ne bih mogao uopće spavati i konačno bio bih svako malo na wc-u, mala+velika nužda. :D

[Vrh] Go down
Korplikan
Pračovjek
Korplikan


Male
Pisces Monkey
Broj postova : 2002
Age : 32
Location : Hrvatska
Registration date : 22.03.2011

Epidemija debljine - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Epidemija debljine   Epidemija debljine - Page 4 Icon_minitimepon lip 18, 2012 12:40 am

vidiš, na mene kofein ne djeluje... Evo, pijem već drugi zeleni čaj od 3 deci u roku od 2 sata i spava mi se mnogo...
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Epidemija debljine - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Epidemija debljine   Epidemija debljine - Page 4 Icon_minitimesub lis 27, 2012 2:27 pm

Kako smršaviti 4 kile u 3 tjedna, jednostavno, bez napora, bez brojanja kalorija, bez posebnog sortiranja hrane na zdravu-nezdravu, tek uz neka minimalna pravila:

1. Ne jesti iza pola 9 - 9 navečer. Ako ste gladni, umjesto da uzmete to meso od ručka ili se natrpavate kolačima, radije pojedite - voće! Jabuke znaju biti dovoljno zasitne, mandarine su zakon također.

2. Ne jesti puno za večeru, najesti se tek toliko da se utaži glad, da osjećate da može još stati, ali nemojte i to upotpuniti, ostavite malo prostora. Ako će glad dolaziti, pojesti voće i glad će otići. Ako i ostane, ostat će u malim količinama, što se onda ujutro lijepo nadopuni doručkom. Navečer sam jeo od hrenovki do čokolina, pa i juhe, kako mi se dalo.

3. Poželjno je ujutro nešto gricnuti da metabolizam proradi. Ako ostane malo osjeta gladi od večeras, ovdje će definitivno splasnuti i potaknuti vas da jedete ujutro. Meni je to tako bilo potrebno jer nemam običaj jesti ujutro, a čak ni uz to nisam uvijek jeo ujutro, iako sam trebao.

4. Za ručak se najesti normalno, bez nekih posebnih kalkulacija. Ne se prežderavati, naravno.

5. Piti puno vode. Osobno sam pio i puno soka pa mi nije škodilo, ali sam pio i puno vode dnevno. Voda pomaže i kod gladi koja može ostati, malo se vode popije i glad može nestati.

6. Kretao sam se minimalno sat i pol do 2 sata dnevno. Nije bio problem jer pješaćim do faksa, pa sam lako to odrađivao. Osobno sam 2 puta tjedno trčao po 20 minuta, ništa posebno. Kretanje je bitno, dovoljno je hodati, ne treba se trčati, to je meni bilo za gušt.

Nisam puno pazio da jedem zdravo, osim dijela sa voćem, mlijekom i juhom. I pio vode. Jeo sam od pizza do ćevapa pa hrenovke, piceka, pomfri, jednom tjedno si kupim ribe, sendviči...
Nisam išao za misijom da smršavim, već sam bio u manjku novaca pa sam se snalazio kako sam znao, zato sam i jeo malo navečer kad nisam imao što. Dovoljno da mi bude do jutra, recimo to tako.
Sretno :P
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Epidemija debljine - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Epidemija debljine   Epidemija debljine - Page 4 Icon_minitimesub lis 27, 2012 6:10 pm

@Blizz Zanimljiva "pravila" i iskustvo. Sve potpisujem. :)
Činjenica je da siromašniji ljudi imaju manje problema s kilogramima od onih koji imaju više novca ako ovi ne paze što jedu. Puno lakše je kad se nema šta jesti. :)

Osnovno pravilo je da se pojede onoliko koliko se i potroši. To je primarno, a onda slijedi sve ostalo što se tiče kvalitete same hrane što je, budimo realni, pitanje luksuza.
[Vrh] Go down
Remke
Pračovjek
Remke


Male
Libra Pig
Broj postova : 3399
Age : 28
Location : Osijek
Registration date : 05.07.2009

Epidemija debljine - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Epidemija debljine   Epidemija debljine - Page 4 Icon_minitimened kol 04, 2013 12:45 pm

"Pravila" iz osobnog iskustva. Ako zelite dosta smrsaviti probajte poceti s takozvanim "prociscavanjem", 3 dana samo na crnom caju i dvopeku/stapicima (osim ako idete u teretanu onda 1 dan zbog mogucnosti gubljenja misicne mase) moze se od toga izgubiti nekoliko kila (vecinom je to samo voda) ali stvar je u tome sto cete poslije toga lakse probavljati hranu i manje se debljati.
Poslije toga treba poceti s prehranom. Vise obroka je uvijek lakse probaviti, idealno je imati 4-5 obroka dnevno, znaci dorucak, lagana uzina (nekakvo voce), rucak, opet uzina i lagana vecera (ne kasnije od 8, ili od 6 ako nista neradite). Najveci problem je to sto se sitost osjeti tek nekoliko minuta nakon jela, probajte si za dorucak odrediti koliko cete pojesti, jedan sendvic; 2 jaja ili tako nesto, ovisi o tome kako cete provesti dan (ako radite nesto pojedite vise), naravno ako ste navikli vise jesti necete odmah biti siti, ali nakon nekoliko dana ili tjedana necete vise moci toliko puno pojesti i lako cete se zasititi. Za rucak najbolje meso je piletina, trebalo bi izbjegavati svinjetinu (barem ono masnije meso) i tjesteninu. Veceru je najbolje izbjegavati ako se nista neradi cijeli dan, ako ste jako gladni vecera mora ostati lagana, najbolje je zitarice u mlijeku (najbolje zitarice su bez secera, znaci s komadima voca).
Takodjer pozeljno je ici u teretanu, koliko god puta tjedno mozete. Radite sve normalne vjezbe (pozeljno je duze serije s manjom kilazom, zbog oblikovanja misica, dok su krace serije s vecom kilazom za stvaranje misica), i nakon treninga voziti bicikl ili trcati (trcanje pozeljno) oko 30-40 minuta. Na treningu izgubite tekucinu i tek poslije pocinjete gubiti masu, tj otapati kilograme.

Vise o prehrani mozete naci lagano na internetu (sto treba izbjegavati) ali ovo je opcenito i dovoljno je za gubitak kilograma. I netreba odustajati! Nemozete ocekivati gubitak kilograma preko noci, treba oko 2 tjedan da drugi primjete vas gubitak kilograma (manje ili vise), dok vama treba jos duze.
[Vrh] Go down
Dada289
Pračovjek
Dada289


Female
Libra Horse
Broj postova : 2222
Age : 45
Location : Beyond Earth
Registration date : 08.09.2010

Epidemija debljine - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Epidemija debljine   Epidemija debljine - Page 4 Icon_minitimened kol 04, 2013 1:26 pm

Ketogena dijeta, iliti ketogena (proteinska) prehrana, po mom je mišljenju najbolja za skidanje suvišnih kilograma. Isto tako, redovita tjelovježba je vrlo bitna kao i unos dovoljne količine tekućine, vode po mogućnosti ili nezaslađenog čaja.
[Vrh] Go down
Armin od Irima
Majmun
Armin od Irima


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 1091
Age : 34
Location : Zagreb
Registration date : 23.01.2010

Epidemija debljine - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Epidemija debljine   Epidemija debljine - Page 4 Icon_minitimened ruj 01, 2013 8:35 am

Ne znam koliko ste upoznati s intermittent fasting (IF u daljnjem tekstu) oblikom prehrane.
Ukratko, radi se o tome da se dobar dio dana posti i onda postoji "prozor" kad se jede. Većina ljudi kreće s 16 sati posta (koji uključuje i san) i onda 8 sati kad se može jesti. Polako si vrijeme kad se jede skraćuje, a količina hrane ostaje ista. Većina ljudi isto tako na kraju dođe na 18+6, odnosno 18 sati posta i 6 sati kad se jede.
Ovakav način prehrane ima nekoliko prednosti.
Prije svega, niste primorani jesti 5 ili više obroka dnevno, nego imate period unutar kojeg jedete i držite ga se svaki dan. Nadalje, velik broj obroka, ma koliko mali obroci bili, stvaraju ovisnost o hrani. E sad, da ne bude zabune, nije to prava ovisnost, nego se radi o tome da s puno obroka dnevno tijelo nikad ne dođe do faze gladi, ali ni prave sitosti. Konstantnim unošenjem se potiče stalno lučenje inzulina koji je, osim što je prijenosnik za glukozu i aminokiseline, također i glavni signal kad je vrijeme da se prestane jesti (iz tog razloga ide onaj savjet da pomalo jedemo - da do mozga stigne signal da smo napunili rezerve). Ono što se dogodi kad se stalno izlučuje inzulin jest da stanice počnu gubiti osjetljivost na inzulin i onda unosimo više nego što nam treba (osim pri strogoj kontroli), ali gubitak osjetljivosti ostaje. Pri IF-u do toga ne dolazi. Naprotiv, zbog dužeg posta, povećava se osjetljivost na inzulin i daleko veća količina ga se inicijalno može otpustiti i puno prije se stvara osjećaj sitosti. Velika osjetljivost znači da će se na stanicama pojaviti više receptora za inzulin koji će potaknuti još izlučivanja inzulina i još unosa glukoze i aminokiselina pomoću inzulina i konačno puno ranije dati signal sitosti.
Pune zalihe glikogena (jetrenog šećera; zalihe za koje se kaže da ih potrošimo prilikom prvih 20-ak minuta aerobnog treninga, a što isto nije baš točno, jer su one često već djelomično potrošene puno prije početka treninga) koje nam inače služe za održavanje metabolizma i rada mozga između obroka, odnosno nakon obroka (ukoliko je zadnji u danu), traju oko 12-14 sati. Nakon toga više nema glikogena i počinje proces lipolize, odnosno počinje metabolizam masti i koji tijelo koristi kao "novi izvor energije". Pričekati još koji ekstra sat prije prekida posta/prije prvog obroka znači pustiti tijelo da koristi masti kao izvor energije.
Također, često se kaže da je doručak najvažniji obrok u danu. Nije. Točka. Ne znam odakle je krenulo da je doručak najvažniji obrok u danu, ali to nije istina. Zapravo je puno lakše i kvalitetnije dan započeti šalicom crne kave ili crnog/zelenog čaja - bez ičega, bez mlijeka, šećera meda - bez ičega. Kofein i tein imaju stimulacijski učinak na središnji živčani sustav, a u maloj mjeri i na metabolizam masti. Doručak je stvar navike, a ne apsolutne potrebe.

Uz to, kao i uz bilo koji način prehrane, bez vježbe nema kvalitetnog napretka (osim ako samo želite izgubiti masno tkivo, ali ne zaboravite da uz gubitak masnog tkiva ide i gubitak mišićne mase, s obzirom da mišiće ne koristite, a nakon što smršavite, još ćete ih manje koristiti pošto više nema potrebe za naprezanjem zbog održavanja ravnoteže u pokretu veće mase vašeg tijela).
Većina sportskih fiziologa se slaže da je kombinacija vježbi snage i kardio vježbi idealna za gubitak masnog tkiva i za overall napredak. Vježbama za snagu se nećete nabildati, ali ćete ojačati mišiće i spriječiti mišićnu atrofiju. Također, za izvođenje vježbi snage koristi se nešto malo drugačiji izvor energije nego pri kardio vježbama. Nakon toga slijede kardio vježbe koje koriste još ono što je ostalo od glikogena i jednom kad se to potroši, mišići pokušavaju izvući energiju iz masti, ali to postaje već teže. To je izvedivo pri vježbama snage gdje su pokreti cjeloviti i opterećenje je veće, ali pri ovako kratkim pokretima, glikogen je najbolji izvor te svako dugo naprezanje pri kardio vježbama više šteti nego što koristi tijelu.
Iz ovih svih nabrojanih razloga, poželjno je odraditi taj trening natašte, odnosno prije prvog obroka, ali ako to nije moguće, onda je svakako poželjno odraditi ga prije zadnjeg obroka (jer se vježbanjem dodatno povećava osjetljivost na inzulin) ili pak sat-dva nakon obroka (ne želite povraćati tijekom vježbanja).

Nipošto nemojte zaboraviti piti vodu: litra i pol do dvije litre tekućine dnevno bi svakome trebalo biti i više nego dovoljno, a ako ste ozbiljni vježbač, možda ne bi bilo loše još malo vode ubaciti.


Svi oni kojima je ovaj jednostavan način prehrane prekompliciran (a doista je jednostavan, jer uopće ne traži od ljudi da nešto jedu ili ne jedu, nego samo kad da jedu i da se ne prežderavaju, nego da pojedu tijekom onog perioda ono što bi pojeli tijekom dana), uvijek se možete držati dvije moguće opcije:
1. izračunajte si BMR* i onda od toga si oduzmite 200-500 kcal i toliki bi vam trebao biti dnevni unos
2. jednostavno manje jedite i probajte jesti što više povrća

U oba slučaja, doista inzistiram da se krećete - šetajte (brisk walk), vozite bicikl, odite malo trčite 2-3 puta tjedno, umjesto da idete autom prošetajte rutu od nekoliko kilometara 2-3 puta tjedno - mogućnosti su doista brojne.
Vježbe snage: sklekovi, trbušnjaci, čučnjevi, leđnjaci (i zgibovi - tko može). Sve vježbe se mogu raditi u svim mogućim kombinacijama i intenzitetima.

*BMR - basal metabolic rate, odnosno bazalni metabolizam je mjera koja pokazuje koliko je pojedincu potrebno energije (izražene u kcal) tijekom jednog dana za održavanje rada metabolizma i mozga.

BMR za ŽENE: BMR = 655 + (9.6 x težina u kg.) + (1.8 x visina u cm) - (4.7 x dob u godinama)
BMR za MUŠKARCE: BMR = 66 + (13.7 x težina u kg.) + (5 x visina u cm) - (6.8 x dob u godinama)
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Epidemija debljine - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Epidemija debljine   Epidemija debljine - Page 4 Icon_minitimepon ruj 02, 2013 11:52 am

To bi oprilike značilo da bih ja trebao pojesti oko 1500 kcal (nakon šta sam oduzeo cirka 250 kcal) od ukupnog zbroja.
Normalno pojedem sigurno preko 2000, možda i oko 2500 kcal i jako sam mršav i nemam puno mišića.
Nikad nisam imao problema sa šećerom i inzulinom.
Ne bih rekao da bi meni odgovarala ova dijeta, prvo zato šta ako ne jedem ništa više od 5-6 sati tijekom dana budem jako gladan, padne mi energija i generalno se osjećam loše, a sutradan se znam i razboliti zbog pada imuniteta.
Stoga bih rekao da je i ova dijeta, kao i sve ostale, pitanje preferencije. Možda će nekome odgovarati, a nekome neće.
Čisto iz medicinske perspektive, razina šećera je konstantnija tijekom konzumiranja više manjih obroka za vrijeme dana. Kad čovjek dugo ne jede i onda jede barem 2 obroka tijekom spomenutih 6 sati tada dolazi do većeg inzulinskog skoka, šta se općenito smatra lošim za organizam jer izaziva veći stres. Međutim, ipak manji broj kalorija koji se konzumira na ovoj dijeti možda ne bi bio toliko loš po šećer kao kad bi konzumilrali isti broj kalorija u kraćem periodu. Jedino šta na ovaj način gubimo kile, pa to opet nije dobro za ljude koji već jesu mršavi.
[Vrh] Go down
Armin od Irima
Majmun
Armin od Irima


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 1091
Age : 34
Location : Zagreb
Registration date : 23.01.2010

Epidemija debljine - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Epidemija debljine   Epidemija debljine - Page 4 Icon_minitimepon ruj 02, 2013 1:15 pm

Ne znam zašto bi bilo što oduzeo ukoliko ne želiš mršaviti. Ti si vjerojatno onda jedan od onih koji puno jedu i ne debljaju se. BMR je zamišljen, kao i velika većina sličnih računica, za većinu osoba, odnosno za one s prosječnom brzinom metabolizma. Nije čak niti namijenjen onima koji jako sporo metaboliziraju, odnosno one koji se jako brzo debljaju.
Osobe kojima "pada šećer" tako brzo definitivno nisu za ovaj tip prehrane.

Iz daljnje medicinske perspektive, razina glukoze u krvi jest konstantnija pri konzumaciji većeg broja manjih obroka, ali upravo to treba izbjeći (ne pretjerano). Koncentracija glukoze u krvi mora padati kako bi se održala osjetljivost na inzulin koja je bitna kako se ne bi s vremenom povećao rizik od razvoja dijabetesa tipa 2 (inzulin rezistentni dijabetes).
Kraći periodi većeg lučenja inzulina nisu loši za tijelo, jer nisu dovoljno velike koncentracije da dovedu do simptoma hiperinzulinemije (glavobolje, žeđ, mišićna slabost, problemi s vidom, smušenost), a veća je iskoristivost svega što osoba pojede.

Pri IF-u čak i nema potrebe smanjiti kalorijski unos, nego je nekad potrebno čak ga i povećati da bi se zadržala tjelesna masa, osobito kad se radi o sportašima (koji i inače trebaju povećati unos, no u ovom slučaju nešto više). Netko bi mogao reći da je veća količina hrane opterećenje za probavu, ali nije. Veće je opterećenje stalno tjerati probavu da radi, nego ju "uključiti" 2 puta dnevno i onda ju pustiti nakon toga da "odmara".

E sad, samo da napomenem, ovo nije dijeta, nego nešto što doista način prehrane. Za razliku od ketogene dijete (mesna dijeta), ovo se može raditi stalno, odnosno ovo je doista način prehrane. Ketogena dijeta se ne smije raditi trajno, nego se radi u prosjeku 2-3 tjedna i onda se radi tolika pauza. Razlog tomu je taj što se tijekom izrazito niskog unosa ili apsolutnog izostanka unosa ugljikohidrata vrlo brzo počnu metabolizirati masti i u jetri dolazi do glukoneogeneze koja je dovoljna za održavanje tjelesnih funkcija. Ipak, velika količina proteina koji se unese se isto tako stalno metabolizira i dolazi do produkcije velike količine ketonskih tijela koja s vremenom počinju biti loša za mozak pa da bi se to izbjeglo, onda se ketogena dijeta radi sigurnim u intervalima.
[Vrh] Go down
Sponsored content





Epidemija debljine - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Epidemija debljine   Epidemija debljine - Page 4 Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Epidemija debljine
[Vrh] 
Stranica 4 / 4.Go to page : Previous  1, 2, 3, 4
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Zdravlje-
Forum(o)Bir: