Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Vijesti iz znanosti

Go down 
+19
petarbosni4
Floridain
Melkior
Archangel
Chakotay
kjersti
Athena
Cinderella
Dragony
Jaykof
Blizzard
Legionar
Svjetloisjena
Alpha
biga
Neobicni forumas
Armin od Irima
MoW
floridana
23 posters
Go to page : 1, 2, 3, 4  Next
Autor/icaPoruka
floridana
Legenda foruma CE-4
floridana


Other / Decline to state
Aries Tiger
Broj postova : 27984
Age : 61
Registration date : 22.09.2007

Vijesti iz znanosti Empty
PostajNaslov: Vijesti iz znanosti   Vijesti iz znanosti Icon_minitimesri oľu 17, 2010 9:38 am

U potrazi za izvanzemaljskim životom, znanstvenici su posljednjih godina pokrenuli intenzivnija istraživanja tzv. ekstremofila, životnih vrsta koje uspijevaju preživjeti u iznimno negostoljubivim uvjetima - na vrlo visokim ili vrlo niskim temperaturama.

NASA-ini znanstvenici pronašli su ispod 200 metara debelog sloja leda na Antarktiku, na mjestu na kojem nisu očekivali nikakve oblike više od nekih mikroba koji mogu podnijeti temperature niže od ledišta vode, neočekivano složen organizam - rođaka kozice.

"Jednostavno smo se izbezumili", opisao je nevjericu svojeg tima Robert Bindschadler koji će otkriće predstaviti sutra na konferenciji American Geophysical Uniona. Njegova je ekipa spustila kameru kroz rupu izbušenu u ledu, a s njom je na površinu izvukla još i krakove za koje vjeruju da pripadaju nekom obliku meduze.

U potrazi za izvanzemaljskim životom, znanstvenici su posljednjih godina pokrenuli intenzivnija istraživanja tzv. ekstremofila, životnih vrsta koje uspijevaju preživjeti u iznimno negostoljubivim uvjetima - na vrlo visokim ili vrlo niskim temperaturama na mjestima do kojih ne dopire sunčeva svjetlost, a hranjive tvari su oskudne. Naime, stručnjaci smatraju da se u traganju za životom ne bi trebali ograničiti isključivo na planete koji imaju uvjete za život identične ovima na Zemlji te da se on mogao razviti i na svjetovima kao što je Jupiterov zaleđeni mjesec Europa.

"Kad pomislite da tu ništa ne može živjeti, pronađete ne jednu, nego dvije životinje", komentirala je biologinja Stacy Kim. "Mi pojma nemamo što se sve nalazi tamo dolje."

Uvjerena je da pronađena stvorenja stalno žive pod ledom, odnosno da nisu doplivala, jer se mjesto istraživanja nalazi gotovo 30 kilometara od otvorenih mora. Ističe da je Bindschadler izbušio rupu promjera 20 centimetara u koju se skupila mala količina vode te da je praktički nemoguće da dva bića doplivaju iz velikih udaljenosti i zajedno se nađu na tako malom prostoru.

Stvorenje dužine 7,5 cm latinskog naziva Lyssianasid amphipod daleki je rođak kozice.

Vijesti iz znanosti Zivot_200m_ispod_leda_200_200


Zadnja promjena: floridana; uto oľu 30, 2010 10:07 am; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Vijesti iz znanosti Empty
PostajNaslov: Re: Vijesti iz znanosti   Vijesti iz znanosti Icon_minitimesri oľu 17, 2010 9:58 pm

Život svugdje nalazi puteve...

U ovom konkretnom slučaju, možda se radi o stvorenju čijeg je prapretka prenio komet ili meteor koji je udario u antarktički led prije mnogo godina.
[Vrh] Go down
floridana
Legenda foruma CE-4
floridana


Other / Decline to state
Aries Tiger
Broj postova : 27984
Age : 61
Registration date : 22.09.2007

Vijesti iz znanosti Empty
PostajNaslov: Re: Vijesti iz znanosti   Vijesti iz znanosti Icon_minitimesri oľu 17, 2010 10:15 pm

život je žilav. život voli život.
možda ,ali ono šta je bitno nakon ovakvih i sličnih otkrića je da se mijenja pogled na to gdje treba tražiti život u svemiru.
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Vijesti iz znanosti Empty
PostajNaslov: Re: Vijesti iz znanosti   Vijesti iz znanosti Icon_minitimečet oľu 18, 2010 9:13 pm

Meni je zanimljivo i to koliko života ima u dubokom moru, daleko izvan dosega sunca. Doslovce čitava jedna drugačija biosfera. Slično tako, i u zemljinoj unutrašnjosti, duboko dolje, nalazimo bića kao što su čovječja ribica i slične životinje.
Jednostavno, mislim da još i mnogo Zemlje nije istraženo, a mi mislimo da sve znamo. :)
[Vrh] Go down
Armin od Irima
Majmun
Armin od Irima


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 1091
Age : 34
Location : Zagreb
Registration date : 23.01.2010

Vijesti iz znanosti Empty
PostajNaslov: Re: Vijesti iz znanosti   Vijesti iz znanosti Icon_minitimečet oľu 18, 2010 11:41 pm

U StarTrek-u su prikazali mnogo oblika života od kojih neki uopće nisu bili temeljeni na ugljiku, nego na nekim drugim elementima ili pak na energiji. Organski život kakvog znamo (i ne znamo) možda je samo početak...
[Vrh] Go down
Neobicni forumas
Majmun
Neobicni forumas


Male
Libra Rat
Broj postova : 1133
Age : 39
Location : En lignje
Registration date : 19.11.2007

Vijesti iz znanosti Empty
PostajNaslov: Re: Vijesti iz znanosti   Vijesti iz znanosti Icon_minitimepet oľu 19, 2010 10:05 pm

Ne kužim, kako može bit temperatura niža od ledišta a da se voda ne zaledi?
[Vrh] Go down
biga
Pračovjek
biga


Male
Taurus Cat
Broj postova : 2861
Age : 36
Registration date : 28.08.2009

Vijesti iz znanosti Empty
PostajNaslov: Re: Vijesti iz znanosti   Vijesti iz znanosti Icon_minitimepet oľu 19, 2010 10:51 pm

može ako voda stalno cirkulira...

a još ljudi i neznaju kakva sve bića žive... marijanska brazda duboka 11 kilometara, tko zna šta sve dole ima...
[Vrh] Go down
Neobicni forumas
Majmun
Neobicni forumas


Male
Libra Rat
Broj postova : 1133
Age : 39
Location : En lignje
Registration date : 19.11.2007

Vijesti iz znanosti Empty
PostajNaslov: Re: Vijesti iz znanosti   Vijesti iz znanosti Icon_minitimepet oľu 19, 2010 10:53 pm

Temperatura može ić beskonačno u minus, glavno da voda cirkulira ili ima neka granica u tome?
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Vijesti iz znanosti Empty
PostajNaslov: Re: Vijesti iz znanosti   Vijesti iz znanosti Icon_minitimesub oľu 20, 2010 1:18 am

Sto lediste ne ovisi i o tlaku, a ako govorimo o morskoj vodi onda je tu i sol...
[Vrh] Go down
biga
Pračovjek
biga


Male
Taurus Cat
Broj postova : 2861
Age : 36
Registration date : 28.08.2009

Vijesti iz znanosti Empty
PostajNaslov: Re: Vijesti iz znanosti   Vijesti iz znanosti Icon_minitimesub oľu 20, 2010 1:52 am

gledaj, to neznam znanstveno, al znam iz iskustva da se voda npr u cijevi neće smrznut ni kad je ispod nule temperatura ako stalno protiče kroz cijev... a granica normalno postoji, al ima i ovoga što Alpha kaže, salinitet (more se mrzne mislim tek na -2 al salinitet mora varira..), pa tlak (čini mi se što veći tlak to manja temperatura treba da se smrzne)... ako sam nešto pogrešno napisao nek me netko ispravi...
[Vrh] Go down
Neobicni forumas
Majmun
Neobicni forumas


Male
Libra Rat
Broj postova : 1133
Age : 39
Location : En lignje
Registration date : 19.11.2007

Vijesti iz znanosti Empty
PostajNaslov: Re: Vijesti iz znanosti   Vijesti iz znanosti Icon_minitimesub oľu 20, 2010 2:51 am

Ja se stvarno ne razumijem u to al me zanima kolika temperatura može biti dolje ispod 200 metara leda.
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Vijesti iz znanosti Empty
PostajNaslov: Re: Vijesti iz znanosti   Vijesti iz znanosti Icon_minitimesub oľu 20, 2010 3:02 am

Ovako ide.
Voda ako je čista (H2O), bilo da se kreće bilo da stoji, pri standardnom atmosferskom tlaku od 1013 hPa zaledit će pri temperaturi od približno 0 stupnjevva Celzija.
To naravno vrijedi za svaku skupinu molekula vode koja dođe do 0 Celzija.

Međutim, ako postoje otopljene soli, tada ovisno o koncentraciji soli u moru, morska voda ide do negdje -4 Celzija. Potpuno zasićena otopina vode i soli ima ledište na -21 Celzij.

Što je tlak veći, to je ledište niže, tako da ako je tlak vrlo visok, ledište se može spustiti i ispod -50 Celzija. To su specijalna stanja vode koja ne nalazimo baš u prirodi.

E sad dolazi onaj "tricky" dio. :)

Ako se voda giba kroz cijev, tada se ne hladi uniformno. Voda bliže rubu cijevi se prije hladi, ali zbog toka kroz cijev, molekule se gibaju čas bliže centru cijevi, čas bliže rubu. To omogućuje da se voda ne zaledi, čak i ako je vanjska temperatura i ispod nule, budući da se molekula ne stigne dovoljno ohladiti. Tada vanjska temperatura potrebna da se sva voda u cijevi zaledi ovisi primarno o debljini cijevi i o brzini protoka vode, ali i o nekim drugim manje važnim faktorima.
Zapamtite da svaka skupina molekula vode koja dosegne približno 0 Celzija će se zalediti, ali onda ako je cijev dovoljno debela i ostala voda ju ponovno zagrije, ona će se odlediti. :)
[Vrh] Go down
floridana
Legenda foruma CE-4
floridana


Other / Decline to state
Aries Tiger
Broj postova : 27984
Age : 61
Registration date : 22.09.2007

Vijesti iz znanosti Empty
PostajNaslov: Re: Vijesti iz znanosti   Vijesti iz znanosti Icon_minitimened oľu 21, 2010 10:54 am

Znanstvenici prvi put očima vidjeli kvantnu mehaniku na djelu

Zbunjujući zakoni kvantne mehanike prema kojima se isti atomi i molekule mogu istovremeno nalaziti na dva mjesta, odnosno mirovati i kretati se istovremeno, po prvi su put potvrđeni na primjeru očima vidljivog tijela.

Naime, američki tim znanstvenika uspio je izazvati kvantno stanje u predmetu koji je milijardama puta veći od ranije testiranih, odnosno pokazati da se kvantna mehanika može primijeniti na svakodnevne predmete kao i na atomske čestice.

Prema kvantnoj teoriji malene čestice djeluju kao valovi. Princip neodređenosti pokazuje da je za njih nemoguće istovremeno znati točan položaj i točnu brzinu (odnosno impuls) istovremeno, međutim, čestica može istovremeno biti u više različitih stanja (superpozicija) - kretati se i mirovati. To se zbiva sve dok neka vanjska sila ne djeluje na njih, odnosno do trenutka kada pokušamo izmjeriti njezino stanje. Tada će ona odjednom odabrati jedno od mogućih stanja.

Fizičar Andrew Cleland s Kalifornijskog sveučilišta i njegovi kolege u svojem su eksperimentu upotrijebili metalnu lopaticu koja obično vibrira kada struja prolazi kroz nju.

Ohladili su je na jednu tisućinku stupnja iznad apsolutne nule, što je vrlo blizu kvantno mehaničkom energetskom minimumu na kojem se energija više ne može izvući iz sustava, odnosno prenijeti u neki drugi sustav. Tim je potom posebno konstruiranim električnim krugom lopatici dodao samo jedan kvant električne energije. Lopatica je prešla u stanje energije između nule i jednog kvanta, a precizna mjerenja pokazala su da se u isto vrijeme pokretala i stajala na miru.

Lopatica je u novom eksperimentu tako utjelovila paradoks Schroedingerove mačke - slavni zamišljeni eksperiment koji je 1935. postavio austrijski fizičar Erwin Schroedinger. On je opisao situaciju u kojoj je mačka zatvorena u čeličnu kutiju zajedno s posudicom otrova i minijaturnom količinom radioaktivne tvari - tako malom da u roku od jednoga sata u njoj dođe do raspada samo jednog atoma. Nakon jednog sata raspad se dogodio ili se, s jednakom vjerojatnošću, nije dogodio. Ako se dogodio, pokrenuo je Geigerov brojač koji je pak razbio posudu u kojoj se nalazi otrov, a mačka je uginula. Ako se nije dogodio, mačka je ostala živa. Schroedinger je zaključio da bi, prema zakonima kvantne fizike, mačka u zatvorenoj kutiji bila u "superpoziciji" - istovremeno i živa i mrtva, odnosno da njezino stanje ne bi bilo određeno budući da su istovremeno postojala oba događaja i raspad i "neraspad" atoma. O njezinoj sudbini odlučilo bi tek konačno otvaranje kutije - odnosno "mjerenje" koje prema kvantnoj mehanici utječe na ishod.

"Ovo je važna potvrda kvantne teorije, kao i važan korak u istraživanju nanomehanike. Nitko do danas nije pokazao da zakoni kvantne mehanike djeluju i na veće predmete koji se sastoje od bilijuna atoma, da se ona može primijeniti na njihovo kretanje", rekao je profesor Cleland za časopis Nature.

Pa zašto onda ne vidimo autobuse kako istovremeno stoje i kreću se? Profesor Cleland objašnjava kako je, što je predmet veći, vanjskim silama lakše poremetiti njegovo kvantno stanje.

Vijesti iz znanosti Kvant01_200_200

izvor
[Vrh] Go down
floridana
Legenda foruma CE-4
floridana


Other / Decline to state
Aries Tiger
Broj postova : 27984
Age : 61
Registration date : 22.09.2007

Vijesti iz znanosti Empty
PostajNaslov: Re: Vijesti iz znanosti   Vijesti iz znanosti Icon_minitimened oľu 21, 2010 11:46 am

uhh..jako mi je teško shvatiti da je mačka u kavezu u isto vrijeme i živa i mrtva. svi mi logično razmišljamo ali ako uzmemo u obzir da je i to logično razmišljanje naučeno možemo biti potpuno u krivu. pa sam na kraju zaključila da dvoje ljudi sa potpuno različitim naučenim logičnim razmišljanjem u trenutku otvaranja kaveza mogu viditi i razlilčito stanje mačke. za jednog će to biti mrtva mačka a za drugog živa.
po nekoj mojoj logici onda je sve u svemiru u nekom jednoličnom stanju ( ne znam kako bi to opisala, kao kaša) dok ga mi kao promatrači ne pogledamo. onda ono poprima oblik ili svojstvo kako nama logika nalaže.
a ovaj eksperiment baš i ne kužim a vjerovatno je on ključ razumijevanja.
u stvari ništa ne kužim kava
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Vijesti iz znanosti Empty
PostajNaslov: Re: Vijesti iz znanosti   Vijesti iz znanosti Icon_minitimened oľu 21, 2010 11:57 am

Te priče o lopatici i mački podsjećaju me na koan. Skužiš ga tek u trenutku kad doživiš satori iliti prosvjetljenje... mudri
[Vrh] Go down
Legionar
Moderni čovjek
Legionar


Male
Gemini Dog
Broj postova : 8711
Age : 29
Location : Negdje u mislima
Registration date : 27.07.2008

Vijesti iz znanosti Empty
PostajNaslov: Re: Vijesti iz znanosti   Vijesti iz znanosti Icon_minitimened oľu 21, 2010 2:14 pm

Je li se u biti ovim pokusom dokazalo da nešto postoji određeno tek mjerenjem ili zapažanjem neke svjesti??
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Vijesti iz znanosti Empty
PostajNaslov: Re: Vijesti iz znanosti   Vijesti iz znanosti Icon_minitimened oľu 21, 2010 4:05 pm

Sve što je ovim pokusom potvrđeno već je davno teorijski poznato, jer se cijela kvantna mehanika, od 30. godina prošlog stoljeća, bazira na tome.
Dakle, pokazano je da objekt bez obzira na veličinu može biti odjednom u više kvantnih stanja.
Tek će mjerenje, odnosno promatrač otkriti koje je stanje toga što promatra. Taj pokaz ukazuje na univerzalnu povezanost svega što nas okružuje, naime sile prirode, ove ili one, uvijek utječu na nas i čine da smo u određenom poznatom kvantnom stanju. Ako se neka jedinka uspije izolirati od svih ostalih, onda prelazi u superpoziciju stanja i ustvari ona postoji u svim stanjima sve dok je netko ne opazi, tj. dok ne djeluje na nju nekom silom, u ovom slučaju kvantom energije.
[Vrh] Go down
Legionar
Moderni čovjek
Legionar


Male
Gemini Dog
Broj postova : 8711
Age : 29
Location : Negdje u mislima
Registration date : 27.07.2008

Vijesti iz znanosti Empty
PostajNaslov: Re: Vijesti iz znanosti   Vijesti iz znanosti Icon_minitimened oľu 21, 2010 5:07 pm

Nije da se baš imam pojma, ali ipak da pitam :P
To znači da su tijela ovisna o tome koja/koliko/kakva sila utječe na njih?
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Vijesti iz znanosti Empty
PostajNaslov: Re: Vijesti iz znanosti   Vijesti iz znanosti Icon_minitimened oľu 21, 2010 5:38 pm

Ajmo to ovako reći: čim primi dovoljno energije da prijeđe u neko stanje, događa se kopals valne funkcije i tijelo postane vidljivo.
Dakle, tijelo prestaje biti u kvantnoj superpoziciji
čim se izvrši mjerenje, tj. ako se na njega primijeni dovoljan iznos energije. Taj iznos je redovito vrlo malen, ali konačno malen.
Nije bitno iz kojeg je smjera ili koji je to točno tip energije. U ekperimentu su koristili kvant električne energije.
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Vijesti iz znanosti Empty
PostajNaslov: Re: Vijesti iz znanosti   Vijesti iz znanosti Icon_minitimesri oľu 24, 2010 11:00 am

@ Flo

Ovaj zamišljeni eksperiment sa mačkom je metafora za opis ovoga sa kvantnim stanjima što MoW kaže. Mi dakako znamo da mačka ne može istovremeno biti i živa i mrtva, no to se odnosi na kvantna stanja. zubi
Sve to je pomalo baza za pitanje ''Postoji li Mjesec dok se ne gleda u njega?'' Naizgled bedasto pitanje, ali ima tu oko tog pitanja više filozofije nego si mislimo. Jednostavno rečeno, kvantna fizika je drugačija od naše naučene klasične fizike, prevladava drugačiji način razmišljanja u njoj.
[Vrh] Go down
floridana
Legenda foruma CE-4
floridana


Other / Decline to state
Aries Tiger
Broj postova : 27984
Age : 61
Registration date : 22.09.2007

Vijesti iz znanosti Empty
PostajNaslov: Re: Vijesti iz znanosti   Vijesti iz znanosti Icon_minitimesri oľu 24, 2010 11:08 am

srce si. već sam mislila da nisam normalna zubi
ja ću ostati u ovom klasićnom svemiru a kvantni prepuštam drugačijima :D
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Vijesti iz znanosti Empty
PostajNaslov: Re: Vijesti iz znanosti   Vijesti iz znanosti Icon_minitimesri oľu 24, 2010 11:14 am

To i jest najpametnije. Na faksu imamo jedan predmet cijeli semestar koji nas tek priprema da naučimo razmišljati na drugačiji način za kvantnu fiziku. Naravno da ne postoji univerzalna teorija da spoji sve dijelove fizike kad su kvantna i klasična fizika ko kruške i jabuke. Zato se toliko šuška da je kvantna fizika nelogična, uglavnom od onih koji ju niti ne razumiju. Ta grana fizike je recimo malo otvorenija, po meni, te je netko čak napisao knjigu gdje kvantnomehanički opisuje sve stvari koje znamo, pa čak i samu misao te snove. Ne znam koja je knjiga u pitanju, ali mi je zanimljivo to. zubi
[Vrh] Go down
floridana
Legenda foruma CE-4
floridana


Other / Decline to state
Aries Tiger
Broj postova : 27984
Age : 61
Registration date : 22.09.2007

Vijesti iz znanosti Empty
PostajNaslov: Re: Vijesti iz znanosti   Vijesti iz znanosti Icon_minitimesri oľu 24, 2010 11:20 am

ali i od krušaka i jabuka se može napraviti dobra voćna salata samo triba imati dobar recept....a do recepta zivili
[Vrh] Go down
MoW
Čovjek
MoW


Male
Libra Dog
Broj postova : 6339
Age : 41
Location : Zagreb
Registration date : 26.05.2009

Vijesti iz znanosti Empty
PostajNaslov: Re: Vijesti iz znanosti   Vijesti iz znanosti Icon_minitimesri oľu 24, 2010 12:04 pm

Da kažemo jednostavno: statističkim usrednjavanjem rezultata u kvantnom svijetu dobivamo naš svijet velikih događaja.
Primjerice, ako se više atoma giba ulijevo nego udesno, onda se na većoj skali primijećuje pomak udesno. :)
[Vrh] Go down
floridana
Legenda foruma CE-4
floridana


Other / Decline to state
Aries Tiger
Broj postova : 27984
Age : 61
Registration date : 22.09.2007

Vijesti iz znanosti Empty
PostajNaslov: Re: Vijesti iz znanosti   Vijesti iz znanosti Icon_minitimeuto oľu 30, 2010 10:04 am

Ponovo Veliki prasak - LHC sudara rekordnom snagom

Sutra, odnosno u utorak, 30. ožujka, u Švicarskoj se ponovo pokreće moćni LHC – Veliki hadronski sudarač. Po prvi puta će se pokušati izazvati sudar čestica u uvjetima sličnima onima koji su postojali u vrijeme Velikog praska. Sudari energijom od 7 TeV stvorit će minijature 'Velikih prasaka', a stručnjaci će potom rezultate analizirati još godinama. Riječ je o sudaru protonskih zraka pri najvećoj ikad zabilježenoj energiji generiranoj od strane čovjeka.

Direktor akceleratora i tehnologije u CERN-u (Europski centar za nuklearna istraživanja), Steve Myers, rekao je kako je pred njima veliki izazov – poravnati zrake tako da se sudare. „To je kao da ispalite igle s dvije suprotne obale Atlantika i navedete ih da se na pola puta sudare“, prokomentirao je Myers koji je nedavno najavio i privremeno zatvaranje LHC-a.

U sklopu suradnje s multimedijalnim odjelom CERN-a, CARNet će svima zainteresiranima omogućiti direktan prijenos sudara protonskih zraka u utorak 30. ožujka od 8:30 do 18:00 sati. Tako će se na linku: http://mod.carnet.hr/index.php?q=watch&id=943 moći pratiti uživo što će se točno dogoditi, odnosno kakav će rezultat nastati prilikom sudara protonskih zraka pri energiji od 7 TeV.

Energija sudara trebala bi pomoći rasvijetliti neka od ključnih pitanja fizike čestica, postojanja tamne tvari i prvih trenutaka nakon Velikog praska u kojem je, kako znanstvenici vjeruju, prije oko 14-15 milijardi godina nastao Svemir. Teorija Velikog praska (eng. The Big Bang Theory) kaže kako se Svemir počeo širiti iz točke neizmjerne gustoće te se nastavio širiti do danas. Ova teorija, prema Wikipediji, obuhvaća koncepte mijenjanja i evolucije Svemira te je zato jedina u stanju objasniti pojave kao što su Hubbleov zakon, kozmičko mikrovalno pozadinsko zračenje i omjer lakih elemenata u Svemiru.

Tim LHC-a će prije svega tragati za tzv. Higgsovim bozonom, hipotetičnom elementarnom česticom koja je ključni i jedini još nepronađeni sastojak tzv. Standardnog modela elementarnih čestica, a kojoj je zbog značaja koji ima za razumijevanje fizike nadjenuto ime 'Božja čestica'.
izvor
[Vrh] Go down
Sponsored content





Vijesti iz znanosti Empty
PostajNaslov: Re: Vijesti iz znanosti   Vijesti iz znanosti Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Vijesti iz znanosti
[Vrh] 
Stranica 1 / 4.Go to page : 1, 2, 3, 4  Next
 Similar topics
-
» CE-4 VIJESTI
» Na rubu znanosti
» Dobre vijesti

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Znanost i tehnologija-
Forum(o)Bir: