Početna stranicaPortalPretraľnikLatest imagesRegistracijaLogin

 

 Teorija individualne percepcije vanjskog svijeta

Go down 
+7
userNejm
vladimir je idiot
gloria_g
Svjetloisjena
Gea
Alpha
Blizzard
11 posters
Autor/icaPoruka
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Teorija individualne percepcije vanjskog svijeta Empty
PostajNaslov: Sličnost percepcija   Teorija individualne percepcije vanjskog svijeta Icon_minitimened svi 24, 2009 2:37 am

Ova tema je uspoređivanje naše percepcije sa tuđom, u vezi materijalnih stvari. Na pamet mi pada pitanje, po čemu možemo znati jel i drugi vide zelenu boju isto kao i mi? Kako možemo znati da netko zelenu ne vidi kao smeđu, netko drugi kao crvenu, a treći kao plavu?
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Teorija individualne percepcije vanjskog svijeta Empty
PostajNaslov: Re: Teorija individualne percepcije vanjskog svijeta   Teorija individualne percepcije vanjskog svijeta Icon_minitimeuto lip 30, 2009 10:05 pm

Nikako zubi

Ljudi npr. razlicito vide boje. Boja je mjerljiva i neki ljudi imaju puno bolje razvijenu percepciju boje sto se dokazuje time da vide puno vise nijansi od 'obicnih' ljudi. Isto je s muzikom...neki ljudi imaju savrsen sluh...
Hocu reci da sumnjam da uopce ima dvoje ljudi koji istu stvar vide i dozivljavaju jednako.

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Gea
Moderator
Gea


Female
Scorpio Snake
Broj postova : 10254
Age : 34
Location : Iznad Oblaka
Registration date : 21.04.2009

Teorija individualne percepcije vanjskog svijeta Empty
PostajNaslov: Re: Teorija individualne percepcije vanjskog svijeta   Teorija individualne percepcije vanjskog svijeta Icon_minitimeuto lip 30, 2009 11:15 pm

da se nadovežem na Alphu - isto je i sa osjećajima, svako osjeća na svoj način iako gledajući široku sliku ti se osjećaji mogu karakterizirati u ljubav, bol, itd.

_________________
I never lose myself because I never found me
[Vrh] Go down
Svjetloisjena
Legenda foruma CE-4
Svjetloisjena


Female
Aquarius Dragon
Broj postova : 29065
Age : 59
Location : Zagreb
Registration date : 15.09.2007

Teorija individualne percepcije vanjskog svijeta Empty
PostajNaslov: Re: Teorija individualne percepcije vanjskog svijeta   Teorija individualne percepcije vanjskog svijeta Icon_minitimesri srp 01, 2009 9:14 am

To je ono gnoseološko pitanje koje me kopka od malih nogu. Mislim da postoji dio percepcije koji je svojstven svima, tamo gdje se perceptivna područja pojedinaca (ako smijem to tako nazvati) uglavnom poklapaju. No vjerujem da svakom zapažanju, svakom nazovi objektivnom doživljaju svatko od nas dodaje nešto svoje. Slažem se s Alphinom posljednjom rečenicom.
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Teorija individualne percepcije vanjskog svijeta Empty
PostajNaslov: Re: Teorija individualne percepcije vanjskog svijeta   Teorija individualne percepcije vanjskog svijeta Icon_minitimesri srp 01, 2009 11:20 am

Sjetih se nečega. Možda je svima ista boja ona najljepša. Nekome je plava, nekome crvena, nekome zelena... A možda se radi o jedno te istoj boji, možda svima ta boja izgleda jednako zubi

Mislim da je svakome narančasta slična crvenoj kako god da vide te boje jer je riječ o nijansama, pa tako i plava i ljubičasta. Nisam još upoznao nikoga tko bi rekao da se ljubičasta ne dobi kombinacijom plave i crvene.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin
Alpha


Female
Aries Goat
Broj postova : 29076
Age : 45
Registration date : 30.09.2007

Teorija individualne percepcije vanjskog svijeta Empty
PostajNaslov: Re: Teorija individualne percepcije vanjskog svijeta   Teorija individualne percepcije vanjskog svijeta Icon_minitimesri srp 01, 2009 11:30 am

Kako mislis ista? Ista u odnosu na sto? Sam kazes da se mjesanje boja dobije uvijek na isti nacin...dakle ako netko hoce dobit svoju najdrazu boju koja je npr. plavo-zelena onda sigurno nece mjesat zutu i crvenu. A da ne govorimo o definiranju pojma - najljepsa zubi


Nego, zakljucak na uvodni post bi bio da upravo znamo da ne postoji dvoje ljudi koji jednako vide zelenu boju miga

_________________
Respect
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Teorija individualne percepcije vanjskog svijeta Empty
PostajNaslov: Re: Teorija individualne percepcije vanjskog svijeta   Teorija individualne percepcije vanjskog svijeta Icon_minitimesri srp 01, 2009 11:51 am

Ista kao ista nijansa. Možda svi navedeni ljudi vide svoje omiljene boje kao smeđu ili kao plavu, ali uglavnom kao istu boju.
[Vrh] Go down
gloria_g
Čovjek
gloria_g


Female
Leo Tiger
Broj postova : 4131
Age : 49
Location : Zagreb
Registration date : 16.11.2007

Teorija individualne percepcije vanjskog svijeta Empty
PostajNaslov: Re: Teorija individualne percepcije vanjskog svijeta   Teorija individualne percepcije vanjskog svijeta Icon_minitimesri srp 01, 2009 12:58 pm

ja ne kužim smeđu boju, maslinastu i bordo.
i ubiteme, pokažite mi smeđu, ja ću vam reći da je bordo ili obratno. ne kužim kaj se tu događa, osim da meni mozak šalje poruku da je to npr. smeđa. kak on to razluči i na osnovu čega? nemam pojma.
[Vrh] Go down
vladimir je idiot
Dinosaur
vladimir je idiot


Female
Taurus Dog
Broj postova : 417
Age : 53
Location : Trocadero,Paris
Registration date : 25.05.2009

Teorija individualne percepcije vanjskog svijeta Empty
PostajNaslov: Re: Teorija individualne percepcije vanjskog svijeta   Teorija individualne percepcije vanjskog svijeta Icon_minitimesri srp 01, 2009 1:40 pm

Onda ajde i o daltonizmu....
boja kao boja donekle i definise stanje svesti i ono sto jesmo i kako osecamo a ne mora znaciti...
meni je najdraza boja lila boja pa su me gde god sam to rekao okarakterisali kao homoseksualca....
mislim,boja ne definise osobu...
eto ja obozavam biti obucen u crno,pogotovo kosulje....a daleko od crnosti:
les gouts et les couleurs ne se disputent pas
[Vrh] Go down
userNejm
Pračovjek
userNejm


Male
Leo Rooster
Broj postova : 3398
Age : 30
Location : Mars
Registration date : 01.10.2007

Teorija individualne percepcije vanjskog svijeta Empty
PostajNaslov: Teorija individualne percepcije vanjskog svijeta   Teorija individualne percepcije vanjskog svijeta Icon_minitimepon oľu 29, 2010 12:14 am

Prvo, ne znam jel tema spada pod ovaj pdf, ali ako ne spada, modovi premjestite :)

Imam jednu teoriju (kojoj sam prije koji sat izmislio ime) pa me zanima djeluje li to vama logično (znam da će neki informatičari brzo shvatiti, stvar naučenosti na računalno razmišljanje 8) )

Teorija se sastoji u tome da nitko od nas ne vidi svijet isto, tj. da nam mozak iste stvari svakome dekodira na drugačiji način, ali ih svi shvaćamo jer znamo što te informacije predstavljaju - ovo je individualna stvar :)

Boje: da li nijansu koju ja smatram zelenom ti vidiš isto ili ne?
Teorija individualne percepcije vanjskog svijeta Zafhr
naše oko vidi sliku i prima kodirane informacije (ja sam ih zamislio kao ove bx kodove), on to šalje mozgu...

Mozak prima npr. b10 kod i "čita" da je ime te boje zelena, te ti znaš da je to zeleno, jer su i drugi kad su vidjeli b10 govorili da je zelena pa si i ti tako naučio

znači, svi znamo za b10 da se zove zelena jer se tako zove, ali ne mora značiti da naš mozak drugačije ne "iscrtava" ("renderira" računalnim rječnikom) tu boju kao svi ostali.

Znači > b10 : Ime: zelena
b10 : Prikaz -> neka nijansa koja je upisana u naš mozak za tu boju koja ne mora biti jednaka.

Ovo se meni čini logično i da se primjeniti ne samo na boje nego na svaku individualnu percepciju vanjskog svijeta, bili to oblici, zvuk, okus, opip, svjetlost, bol, itd.

Kod:

Moja tablica boja
+--------+---------+---------+
|  Boja  |  Ime  | Nijansa |
+--------+---------+---------+
|  b10    | zelena  | 12345  |
+--------+---------+---------+
|  b42    | žuta    | 23495  |
+--------+---------+---------+
+...

Tvoja tablica boja
+--------+---------+---------+
|  Boja  |  Ime  | Nijansa |
+--------+---------+---------+
|  b10    | zelena  | 9388    |
+--------+---------+---------+
|  b42    | žuta    | 12346  |
+--------+---------+---------+
+...

Malo detaljnije objašnjenje ove tablice.
Boja - to je vanjski svijet, slika koju prima naše oko, raw informacija.
Ime - kada smo vidjeli određenu boju, uz nju smo vezali određeno ime koje smo čuli iz vanjskog svijeta
Nijansa - moj mozak b10 tumači kao nijansu 12345, tvoj kao nijansu 9388 (bzvz brojevi)

Zašto svi imamo isto ime i istu boju u tablici, a nijansu različitu, ne bi li i nijansa trebala biti ista svima?
Ne, boja i ime su također svima različiti, tj. drugačije ih imamo kodirane u mozgu, ali zbog jednostavnosti miješao sam vanjsku stvarnost i individualnu percepciju - individualna tablica je drugačija - kada tu tablicu dekodiramo u univerzalno dobivamo iste vrijednosti.

moj 12345 > univerzalno dekodirano na: b10
tvoj 9388 > univerzalno dekodirano na: b10

jesu li moja i tvoja b10 boja iste boje? da. da li ih isto percepiramo? ne.

dajte molim vas recite da barem jedna osoba shvaća ovo... :)
[Vrh] Go down
Legionar
Moderni čovjek
Legionar


Male
Gemini Dog
Broj postova : 8711
Age : 29
Location : Negdje u mislima
Registration date : 27.07.2008

Teorija individualne percepcije vanjskog svijeta Empty
PostajNaslov: Re: Teorija individualne percepcije vanjskog svijeta   Teorija individualne percepcije vanjskog svijeta Icon_minitimepon oľu 29, 2010 12:18 am

Da, da, da, da!!!! :)

To sam još prije nekoliko godina pomislio!
Što ako mi sasvim drugačije vidimo, ne samo boje, nego oblike, ako drugačije osjećamo. Što ako smo naviknuti da bol boli jer je to tako rečeno.
Baš to! Mi nikako ne možemo primjetiti da netko vidi nešto drugačije od nas. Tako daltonisti ne shvaćaju da su daltonisti!
Nećeš vjerovati, ali jučer sam se nakon dugo vremena opet sjetio tog razmišljanja!

Ja te shvaćam u potpunosti :)

_________________
"Learn what is true in order to do what is right."
[Vrh] Go down
Dragony
Majmun
Dragony


Male
Pisces Rat
Broj postova : 1048
Age : 28
Registration date : 16.12.2009

Teorija individualne percepcije vanjskog svijeta Empty
PostajNaslov: Re: Teorija individualne percepcije vanjskog svijeta   Teorija individualne percepcije vanjskog svijeta Icon_minitimepon oľu 29, 2010 12:22 am

Ovo me podsjetilo na jedno razmišljanje kad sam bila manja!

To mi je "razmišljanje" (ne znam kako da kažem) došlo dok sam gledala neki spot na tv-u te u jednom njegovom dijelu je slika naizmjenično mijenjala boje iz negativa u ove "obične" boje i nazad.

Naravno, nisam mislila toliko u detalje, ali sam mislila "Zašto bi svi vidjeli isto? Možda netko vidi sve u negativu (suprotnim bojama), a netko u nekim trećim bojama"...
[Vrh] Go down
userNejm
Pračovjek
userNejm


Male
Leo Rooster
Broj postova : 3398
Age : 30
Location : Mars
Registration date : 01.10.2007

Teorija individualne percepcije vanjskog svijeta Empty
PostajNaslov: Re: Teorija individualne percepcije vanjskog svijeta   Teorija individualne percepcije vanjskog svijeta Icon_minitimepon oľu 29, 2010 12:25 am

e baš to, kad jednom shvatiš, možeš primjeniti na bilo koji osjećaj, emociju, percepciju, oblike...

moje razmišljanje je išlo toliko daleko da sam shvatio da postoji mogućnost da nitko od nas uopće kompletan svijet i svemir ne vidi isto, te da čak jedna osoba informacije npr. zvuka može obrađivati na totalno drugačiji način nego druga osoba, itd. :)

EDIT: @dragony tako je počelo i moje razmišljanje, prije nekoliko godina, pa sam danas na drugom forumu vidio sličnu temu i sjetio se i svoje teorije, napravio sliku u Photoshopu i malo to razradio :)
[Vrh] Go down
floridana
Legenda foruma CE-4
floridana


Other / Decline to state
Aries Tiger
Broj postova : 27984
Age : 62
Registration date : 22.09.2007

Teorija individualne percepcije vanjskog svijeta Empty
PostajNaslov: Re: Teorija individualne percepcije vanjskog svijeta   Teorija individualne percepcije vanjskog svijeta Icon_minitimepon oľu 29, 2010 12:49 am

nisi jedini koji tako razmišlja ili je bar razmišljao.
ja sam se uglavnom bazirala na boje. nisam išla dalje od toga.
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Teorija individualne percepcije vanjskog svijeta Empty
PostajNaslov: Re: Teorija individualne percepcije vanjskog svijeta   Teorija individualne percepcije vanjskog svijeta Icon_minitimepon oľu 29, 2010 1:12 am

Evo teme Klik
Čak sam postavio pitanje za istu boju zubi

Nije ova tema za astronomiju...
[Vrh] Go down
userNejm
Pračovjek
userNejm


Male
Leo Rooster
Broj postova : 3398
Age : 30
Location : Mars
Registration date : 01.10.2007

Teorija individualne percepcije vanjskog svijeta Empty
PostajNaslov: Re: Teorija individualne percepcije vanjskog svijeta   Teorija individualne percepcije vanjskog svijeta Icon_minitimepon oľu 29, 2010 1:16 am

hehe, drago mi je što puno ljudi tako razmišlja :D
[Vrh] Go down
floridana
Legenda foruma CE-4
floridana


Other / Decline to state
Aries Tiger
Broj postova : 27984
Age : 62
Registration date : 22.09.2007

Teorija individualne percepcije vanjskog svijeta Empty
PostajNaslov: Re: Teorija individualne percepcije vanjskog svijeta   Teorija individualne percepcije vanjskog svijeta Icon_minitimepon oľu 29, 2010 8:58 am

Omega je napisao/la:
Evo teme Klik
Čak sam postavio pitanje za istu boju zubi

Nije ova tema za astronomiju...
a da je spojimo sa tvojom?
[Vrh] Go down
bros
Majmun
bros


Male
Leo Tiger
Broj postova : 1348
Age : 37
Location : Osijek
Registration date : 01.12.2009

Teorija individualne percepcije vanjskog svijeta Empty
PostajNaslov: Re: Teorija individualne percepcije vanjskog svijeta   Teorija individualne percepcije vanjskog svijeta Icon_minitimepon oľu 29, 2010 10:49 am

Palo je i meni tako nesto jednom na pamet, sta god vidimo, vidimo istu stvar, i kategoriziramo je jednako, zato i sluzi edukacija i komunikacija, tako da uopce nije bitno. A so se tice boli od malena sam razmisljao o tome kako je bol samo osjetilo, signal koji nam nesto govori, i nebi nas trebao paralizirati.Sta ce se dogodit u tjelu nakon sto osjeti bol, i oce li nas taj signal nokautirat,paralizirat ili samo dat doznanja da se nesto opasno događa pitanje je građe, treninga i iskustva.

Stvarno je moguce to o cemu pricas, ali ne vjerujem da se ikakva korist iz toga moze izvuc.
[Vrh] Go down
Blizzard
Superforumaš CE-4
Blizzard


Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Age : 34
Registration date : 01.10.2007

Teorija individualne percepcije vanjskog svijeta Empty
PostajNaslov: Re: Teorija individualne percepcije vanjskog svijeta   Teorija individualne percepcije vanjskog svijeta Icon_minitimepon oľu 29, 2010 6:55 pm

floridana je napisao/la:

a da je spojimo sa tvojom?

Kako god želite. zubi
[Vrh] Go down
Sponsored content





Teorija individualne percepcije vanjskog svijeta Empty
PostajNaslov: Re: Teorija individualne percepcije vanjskog svijeta   Teorija individualne percepcije vanjskog svijeta Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Teorija individualne percepcije vanjskog svijeta
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Pakao - Teorija
» Teorija struna
» Teorija HUMANOIDNE-LJUDSKE PANSPERMIJE

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
CE-4 Misterije i neobjašnjivi fenomeni ::  Svijet oko nas :: Filozofija-
Forum(o)Bir: