Početna stranicaPortalFAQPretraľnikRegistracijaLogin

Share | 

Da li su religije izmisljene za zlouporabu ljudske energije?

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Go to page : Previous  1, 2
Autor/icaPoruka
Alpha
Admin

Female
Aries Goat
Broj postova : 28999
Registration date : 30.09.2007

PostajNaslov: Re: Da li su religije izmisljene za zlouporabu ljudske energije?   pon tra 19, 2010 1:56 pm

Ne zeli religija biti iznad svih, to zele ljudi koji se skrivaju iza lazne slike religije. O tome i jeste ova tema. Religija sama po sebi je sasvim ok stvar dok ne dojde u ruke odredjenim ljudima. I sad se ja pitam da li ti ljudi manipuliraju cak i pozitivnim energijama kojih svakako ima u religijskim zajednicama.
Naime, MoW je spomenuo kako je staro pitanje da li su religije temeljene na strahu i time osmisljene kao sredstvo manipulacije pa mozda cak i hranjenju tom energijom straha (reptili). Medjutim, pitam se da li se to manipuliranje, hranjenje ili nesto trece mozda odnosi na sveukupnu energiju koja dolazi iz neke religijske zajednice.

Ne bih rekla da religija svojata ljudski moral. Da je to tako ne bi bilo potrebe za ispovijedi. Ocito je da ljudi grijese iako su vjernici. Ocito je i da je to ocekivano.

To sto Crkva zeli biti iznad Drzave je opet stvar pojedinaca ne religije kao takve.

U ime vjere se svasta radilo. Recimo Krizarski ratovi, progon "vjestica" i td. Ne moze se za to optuziti religiju nego ljude. Da ljudi nisu htjeli to napraviti onda to ne bi tako bilo. Ali su htjeli pa su nasli opravdanje u tekstu koji znaci nesto drugo. Bas kao sto sam i navela u primjeru. Zabrinjavajuce je sto se najde jako puno takvih pojednica, istomisljenika. Ali...nije tome kriva religija, da nema toga naslo bi se nesto drugo jer svaki je razlog dobar kada netko bas hoce da izmisli opravdanje.
Recimo, evo nesto sto nema veze s religijom. Nekoc je bio obicaj kako svo imanje ide najstarijem ili jos bolje jedinom sinu. Kceri ne dobivaju nista. Danas zakon prica o obvezatnom djecjem dijelu ali se zapravo to ne moze provesti ako roditelj za zivota sve prepise na sina. I to i danas postoji. Jako realno postoji. Unatoc 21. stoljecu. Unatoc jednakosti spolova... Zamisli kako se osjeca ta kcer (ili kceri)? Manje vrijedno, manje voljenom ili uopce ne voljenom... Eto, nije religija, nije ni drzavni zakon...obicaj je...i isti drek...opravdanje je opravdanje :P

Tanka je granica kad su izbori u pitanju. U Starom Zavjetu pise "oko za oko, zub za zub". To ipak nije validan zakon. Crkva moze kazati da je pobacaj smrtni grijeh. To sto zele izbaciti isti iz okvira legalnog najvise ima veze s politikom. Opet pojedinci. Da li radi toga "ukinuti" religiju? A sto je sa religijskim zajednicama koje pomazu ljudima u teskim trenutcima kroz duhovne obnove? Sve ima dobru i losu stranu.
Osobno se slazem s tobom kako se Crkva ne bi smjela petljati u Drzavu. Ali svi znamo sto je Crkva. Slazem se i da bi pobacaj trebao biti legaliziran ali pitam se sto sa DNK istrazivanjima u smislu kloniranja? Da li i to legalizirati? Zato kazem da je tanka granica conf1

A sto se tice izbora i zasto se ne bi omogucilo svakome da cini samo svoj izbor. Pa, da se nastavim na onaj pobacaj. Kao sto rekoh, ja sam za legalizaciju pobacaja jer gledam iz svoje perspektive u kojoj to dozivljavam kao krajnju i nuznu akciju sa debelim razlogom. Ali to sam ja ili to si ti...a sto je vecina? Vecina su ovce...jbg, al tako je... Neke zene (a i nije ih bas malo) dozivljavaju abortus kao sredstvo kontracepcije. Hocu reci da Crkva obicno ima razlog zasto nesto hoce na silu. I motivi tog razloga su obicno pozitivni. Medjutim, izvedba je uvredljiva za normalnog covjeka. Problem je sto je pitanje koliki je postotak ljudi normalan, a koliki je...nesto drugo...

Riba

Female
Capricorn Goat
Broj postova : 121
Registration date : 15.04.2010

PostajNaslov: Re: Da li su religije izmisljene za zlouporabu ljudske energije?   pon tra 19, 2010 2:26 pm

Izgleda da religija jako često dolazi u ruke određenim pokvarenim ljudima affraid
Ne možemo baš reći da nije kriva i religija - uzmi Bibliju i osim lijepih i hvalevrijednih odlomaka o univerzalnoj božjoj ljubavi, možeš naći opravdanje za najniže ljudske gnjusobe. Uostalom, ako sam bog laže (Adam i Eva nisu umrli onako kako im je on rekao nakon što su pojeli sa Stabla spoznaje), zašto ne bi njegovi glasnici ;) Ako bog može pobiti cijeli narod ili dati dozvolu za to (što se kosi sa "Ne ubij"), zašto ne bi i njegovi glasnici (kao n.pr. papa Inocent III. koji je toliko žarko htio iskorijeniti Katare, koji su također bili kršćani, da mu nije bilo bed poslati križare da počine pokolj u ime boga i "prave vjere").
Također u Kur'anu, Alah je na mahove milostiv i pun ljubavi, a s druge strane potiče na klanje nevjernika.
Kakav bog takvi sljedbenici.
Odnosno, ljudi nisu na sliku i priliku boga, već je bog na sliku i priliku ljudi shock

Ispovijed - "logični" nastavak grijeha. Institucionalizirana religija te najprije uvjeri da si grešnik, čak se rodiš već obilježen grijehom, a onda ti daje "slamku spasa" u vidu ispovijedi, ujedno "poticaj" na daljnji grijeh - koliko god ti griješio, tu je ispovijed da te spasi ;) Kad ne bi bilo koncepta grijeha, ne bi bilo potrebe za ispovjedanjem. Ujedno, to je i dobar uvid u ljudske slabosti, što predstavlja moćno oružje za kontrolu stada.

Za pobačaj se slažem - smatram da svaka žena ima pravo na taj izbor, no ne sviđa mi se to kada ga se koristi u kontracepcijske svrhe no Ali zbog njih ne možemo zabraniti pobačaj svima. Uostalom, ako netko prihvaća moralne vrijednosti Crkve, pobačaj neće uopće biti opcija ;) Pobačaj je sam po sebi trauma za ženu, a ako joj se još prikrpa etiketa ubojice uopće joj se ne pomaže. Crkva bi općenito trebala imati trunčicu više razumijevanja - umjesto da osuđuje, trebala bi preuzeti tješiteljsku ulogu i pokušati shvatiti motive za taj tužan čin.

Ima previše religija koje razdvajaju ljude, a niti jedne koja bi ih ujedinila.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin

Female
Aries Goat

PostajNaslov: Re: Da li su religije izmisljene za zlouporabu ljudske energije?   pon tra 19, 2010 3:07 pm

Bibliju su pisali ljudi, a ne Bog (ma sto god netko kazao). Ubijaju ljudi koji kazu da ubijaju u ime Boga ali to nije tocno. Ako ja dojdem i ubijem te i onda kazem da te nisam ubila ja nego Bog, a ja sam samo orudje u njegovim rukama to je bullshit.
I sama kazes da ispada da je Bog na sliku i priliku ljudi umjesto obrnuto kako pise u svetim spisima. No, pa to je samo potvrda tko je pisao te spise.

Nije cudno ni da su na vrhu uvijek oni neki...bez obraza i morala...to je barem logicno...oni vide gdje ima prostora za njihove manipulacije i tamo se ubacuju. Ipak, oni nisu mjerna jedinica citave institucije.

Ne znam...osobno se ne slazem sa pojmom Crkve ali se slazem sa ucenjem Novog Zavjeta tj. primjerom koji nam pokazuje Isus. Nije vazno da li je on fiktivan ili stvaran, poruka je vazna...

E sad...kada bi bilo po mom, a ocito i po tvome, svecenici bi postojali samo kao oni koji drze crkve cistima ili koji se brinu oko onih kojima treba. A crkve bi postojale samo zato da ako netko treba neko mirno mjesto da bude sa svojim mislima moze ici tamo...

Ali, jbg, lako je nama tu sad mlatit...ljudi su izgubljeni, trebaju nekoga da ih vodi... Zalosno ali istinito...

Riba

Female
Capricorn Goat

PostajNaslov: Re: Da li su religije izmisljene za zlouporabu ljudske energije?   pon tra 19, 2010 3:20 pm

Istina da su ljudi pisali Bibliju/Kur'an/whatever...Ali kako onda znato što bog želi? Jer upravo ti ljudi stavljaju bogu u usta i na dušu sve i svašta.

U biti, mislim da bi svima bilo lakše kada bi ti religijski autoriteti išli u penziju. A još bi bolje bilo da stave ključ u bravu.

Tko smatra da su Isusove/Buddhine/Muhamedove/whoever poruke i nauk ok, neka ih se drži, neka to proučava za sebe i poboljšanje svojeg života. Čim se sve to organizira u hijerarhiju i postane mašinerija koja se krpa na moć, imam dojam da prave poruke poštovanja i tolerancije gube na značaju. Svaka religija će za sebe ustvrditi da je jedina i da prenosi ostavštinu jedinog boga, a to ne može nikako dovesti nečemu dobrome. Umjesto takvog kolektiva, univerzalnosti, treba čovjeku dozvoliti da bude individua, živi svijet i u svijetu te da upoznaje svijet u sebi i oko sebe.
Novi Zavjet mi nije baš napet, ipak su i to pisali i preradili ljudi, Isus ispada previše savršen. Međutim, zanimljiva su mi Gnostička evanđelja, Isus mi je nekako čovječniji i bliži ljudskom rodu. I po meni ne mora uopće biti Sin božji, najbitnije je da je čovjek koji traži svoj put, a da li je on postojao ili nije, neka odluči svako za sebe. Osobno, ne vjerujem da je postojao Sin božji ili Bogočovjek kojeg Crkva "zastupa", a još manje vjerujem da je, ako je postojao ikakav Isus, on imao na umu organiziranu religiju (pogotovo u ovom dogmatskom obliku).
A uzimajući u obzir povijest i kontekst, ne znam baš da li je njegova poruka bila za "kolektivni spas kojeg svi moraju prihvatiti".

Pa ako baš moraju postojati svećenici/vodiči, voljela bi da se drže Isusovog nauka, odnosno da budu nalik na Franju Asiškog. Jedan takav čovjek, koji pomaže siromašnima i propovjeda o božjoj ljubavi mi je svakako uvjerljiviji od mojeg lokalnog svećenika koji vozi Audija, farba kosu i ima 2 nezakonita sina.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin

Female
Aries Goat

PostajNaslov: Re: Da li su religije izmisljene za zlouporabu ljudske energije?   pon tra 19, 2010 3:31 pm

Slazem se...poanta je u poruci...ma neka ispada najsavrseniji, ma neka i jeste najsavrsenji vazno je da se pozitivne rijeci i djela prepoznaju i protumace na ispravan nacin.

Mislim da znas zasto ljudi kazu da govore u ime Boga, jel da?

Nego, sto mislis kako bi svjet izgledao da nema religije uopce, da nema zajednca takvog tipa, da nema ustroja ni hijerarhije...ali ne gledaj iz svog kuta i onoga tko si ti niti sa svog nivoa duhovnog razvoja vec iz kuta mase, vecine...

Superforumaš CE-4

Female
Gemini Buffalo
Broj postova : 12302
Registration date : 09.09.2009

PostajNaslov: Re: Da li su religije izmisljene za zlouporabu ljudske energije?   pon tra 19, 2010 3:49 pm

@Tia, pa tko brani čovjeku da bude individua?
Formalno sljedba vjere (u Crkvi) nije obvezna.confused
S druge strane, na jedan je način netolerantno zalagati se za ukidanje religijskih institucija, isključivo radi samih sebe, jer ima onih koji tvrde da odlazeći npr. na mise, pronalaze spokoj. I to je opet njihovo pravo. ;)

Naposljetku, ima varijacija. Ne treba se automatski povezivati vjernike sa ovcama, koji će slijediti Crkvu i crkvenjake.
Čovjek treba čitati, educirati se. Nije nužno prihvatiti cijeli crkveni ili drugi "paket" da bi bio vjernik, već se ta vjera potvrđuje svjetonazorom i vlastitim djelima.

U Bibliji je mnogo toga simbolički napisano. Ipak, kaže se da je prije potopa "svijet bio uništen padom i izgubio se u bezakonju, a pokvarenost ljudi je rasla. I tako ispunjen nasiljem došao je svijet pod sud i bijaše uništen potopom".
Dakle, iz ovoga bi se isto moglo pročitati poruka, nasilje se ne smije tolerirati, bezakonje je zlo.
Sukladno tome, postavlja se pitanje tko može postavljati i kreirati "zakone vjere" i kako ćemo definirati supremaciju Boga, glavnog suca, da li u obliku nekog dobra ili sl. ;)

Postoji mnoštvo stvari koje su okrenute procjeni i interpretaciji samog čovjeka. Mislim da je potrebno da ih samo on odvagne i protumači.
Danas je Biblija zajedno sa vjerskim knjigama često interpretirana od strane Crkve, a pojedini članovi je tumače (logično) sukladno svojim interesima, jer činjenica jest da je Crkva prvenstveno jedna moćna materijalna institucija, često podređena politici. kava

Da li je odmah radi toga u startu ocijenjivati lošom sve ono što propagira (barem na misi)?
Osim toga, zakoni kreiraju i sankcioniraju dopuštene i nedopuštene radnje, a s druge strane odgovorni za provođenje njih samih, često ih u praksi koriste kao oruđe vlastitih interesa i time zagrizaju u bezakonje.
Da li bi zato trebalo ukinuti zakone?

Osobno znam primjere ljudi koji automatski ne generaliziraju Crkvu kao "lošu i nemoralnu" instituciju, iako neki njeni službenici očito imaju prste na nedopuštenim mjestima, poput politike pa i čine mnoga kaznena djela.
Činjenica je da svaka takva ogromna institucija ima hijerarhiju i da ne može biti utopija, ideal da bi funkcionirala.

Vidim primjere ljudi koji odu koji puta na misu, zato jer se žele opustiti. Slušaju propovijed (iako se ne slažu sa svim crkvenim svjetonazorima), pričanje o Isusu i posljednjoj večeri i sl. i kažu da im upravo to koristi i da se radi toga trude biti bolji ljudi.
Nekome to ne treba, ali činjenica je da Crkva ili bilo koja druga religiozna institucija, neće svojim postojanjem ni propovijedima prouzročiti zlo među ljudima. To će ipak učiniti samo ljudi, postojale religijske institucije ili ne.

Sjećam se da sam slučajno na jednoj davnoj misli čula nešto, što sam zapamtila. Bilo je rečeno "najgore je kad čovjek negira postojanje vraga" iliti zla.
S time bih se složila i mislim da to ne bi smjeli zaboraviti ni istinski vjernici, a najviše ne oni koji uzimaju "sebe", čovjeka kao središte svega, negirajući pritom i postojanje dobra/zla. confused
S druge strane, mnogi će reći da se radi o čovjekovoj slobodi od "ralja" religije, ali očito je da ni ta čovjekova "sloboda", često objektivno ne mora biti moralna spram drugih.
Zašto onda samo definirati i zalagati se isključivo za tako nekakav oblik interpretacije "slobode" kao optimalan za sve? ;)

Admin

Female
Aries Goat

PostajNaslov: Re: Da li su religije izmisljene za zlouporabu ljudske energije?   pon tra 19, 2010 3:56 pm

Athena, slazem se ali ne bih rekla da je najgore kada covjek negira postojanje vraga vec mislim da je upravo najgore kada se covjek poziva na istog. Naime, time prebacuje odgovornost sa sebe. Eno, vidi Papu i ekipu...kazu kako su oni njihovi pedofili koje su zataskavali pali pod utjecaj djavola. Kao, nisu oni krivi. Djavo je kriv. Je, aha, kak ne. Da ja tebi sada dojdem i zamlatim te sakom u glavu...to nisam ja...djavo je kriv... :P

Jos nesto...eto, i ja danas stalno nesto spominjem ljude i ovce u istoj recenici...ma ti si u pravu...ne bi trebalo to tako govoriti da su ljudi ovce ali koristila sam tu metaforu zato jer je jako puno ljudi u potrebi za nekim da ih striktno vodi, da im da pravila i da onda oni mogu biti dobri i poslusni... Valjda je to neka patologija proizisla iz odgojnih metoda...ili tako nesto...

Riba

Female
Capricorn Goat

PostajNaslov: Re: Da li su religije izmisljene za zlouporabu ljudske energije?   pon tra 19, 2010 3:59 pm

Alpha je napisao/la:

Nego, sto mislis kako bi svjet izgledao da nema religije uopce, da nema zajednca takvog tipa, da nema ustroja ni hijerarhije...ali ne gledaj iz svog kuta i onoga tko si ti niti sa svog nivoa duhovnog razvoja vec iz kuta mase, vecine...

Hmmm...Ne znam koliko bi svijet bez hijerarhije općenito mogao izdržati, izgleda da ljudi imaju potrebu organizirati svoj život u neku vrstu sustava, ili barem imati neki sustav zakona.

Bez religijske hijerarhije...Bilo bi to jako teško zamisliti budući da smo navikli na postojanje religijskih hijerarhija.
Mogući scenarij bi bio neka vrsta intelektualnog upgradea, ljudi bi mogli stvarno potražiti odgovore na neka "egzistencijalna pitanja" onako čisto radi sebe.
Moguća varijanta bi bila i da bi ljudi tražili hijerarhiju i pastira.
A možda ih uopće ne bi zanimalo.

Previše bi se faktora trebalo uzeti u obzir.

Da bi religijske hijerarhije mogle nestati, trebalo bi počet odgajati buduće generacije tako da uopće ne uzimaju u obzir mogućnost njihovog postojanja. Na žalost, te hijerarhije ne mogu nestati preko noći.

@ Athena - možda nije obavezno formalno slijediti vjeru, no zašto je ukorijenjena tradicija krstiti djecu (koja ne mogu izraziti pristanak) zbog nekakve tradicije, a ako to ne učiniš gledaju te kao čudaka?
Već tu se djetetu oduzima pravo da kaže ne, i svaka je daljnja rasprava suvišna jer je taj čin nametanje i neka vrsta onemogućavanja da bude individua koja sama bira.

Crkva sama poisovjećuje vjernike s ovcama, i baš ne primjećujem da se vjernici bune scratch

Gle, možeš pokušati umanjiti Crkvene krivice, ali činjenica jeste da postoje dogme, a i činjenica jeste da vjernik nema šta interpretirati Bibliju jer to nije njegovo pravo.

Ti pričaš o kršćanstvu u nekom čistom obliku i mješaš ga sa institucionaliziranom katoličkom religijom o kojoj je ovdje riječ.
Katoličanstvo nije tolerantno kako bi ti htjela kava
[Vrh] Go down
Athena
Superforumaš CE-4

Female
Gemini Buffalo

PostajNaslov: Re: Da li su religije izmisljene za zlouporabu ljudske energije?   pon tra 19, 2010 4:02 pm

@Alpha svakako da nisu svi ovce, iako možemo vidjeti primjere jako puno ovaca, koji se praktički deklariraju kao vjernici (često odlaskom na misu), a s druge strane su potpuno nekritični spram sebe samih.
Tu se radi o nekom automatizmu, koji se očituje (kod nekih) i za vrijeme misa, a posebno tijekom ispovijedi, koja kao takva uopće nema nikakvog smisla.

Vjerujem da se na to pozivala i Tia, jer to i jest isprazno. miga
A što se tiče đavola, dakako da on nije izvan ljudi, nego u ljudima i njihovim djelima, ali nije naravno ušao tamo samo tako, automatizmom. :P

Riba

Female
Capricorn Goat

PostajNaslov: Re: Da li su religije izmisljene za zlouporabu ljudske energije?   pon tra 19, 2010 4:04 pm

Pa ako smo kod takvih pojmova, i bog i vrag su uvijek u nama.
[Vrh] Go down
Athena
Superforumaš CE-4

Female
Gemini Buffalo

PostajNaslov: Re: Da li su religije izmisljene za zlouporabu ljudske energije?   pon tra 19, 2010 4:18 pm

TiaMa'at je napisao/la:

@ Athena - možda nije obavezno formalno slijediti vjeru, no zašto je ukorijenjena tradicija krstiti djecu (koja ne mogu izraziti pristanak) zbog nekakve tradicije, a ako to ne učiniš gledaju te kao čudaka?
Već tu se djetetu oduzima pravo da kaže ne, i svaka je daljnja rasprava suvišna jer je taj čin nametanje i neka vrsta onemogućavanja da bude individua koja sama bira.

Crkva sama poisovjećuje vjernike s ovcama, i baš ne primjećujem da se vjernici bune scratch

Gle, možeš pokušati umanjiti Crkvene krivice, ali činjenica jeste da postoje dogme, a i činjenica jeste da vjernik nema šta interpretirati Bibliju jer to nije njegovo pravo.

Ti pričaš o kršćanstvu u nekom čistom obliku i mješaš ga sa institucionaliziranom katoličkom religijom o kojoj je ovdje riječ.
Katoličanstvo nije tolerantno kako bi ti htjela kava

Slažem se, po meni se radi o bezveznoj tradiciji.
S druge strane, koliko god neopravdano bilo, logično je da ljudi pokušavaju odgojiti dijete u duhu svoje vjere, tj. tradicije, ali s time da vjerojatno ne promišljaju o tako nekim detaljima.
Ipak, dijete kasnije može birati u što će vjerovati (barem je tako u većini slučajeva).
Što se tiče ispitivanje vjere ljudi, većina ih je u Hrvatskoj katoličke vjere, ali opet nema posebne podskupine vjernika koji tu vjeru ostvaruju u instituciji, Crkvi, tj. ona se statistički ne diferencira. scratch

Rekla bih da većina ljudi, osobito mlađih, uzima parcijalno neke religijske svjetonazore u vidu obreda koje propagira Crkva.
Čak sama Crkva prelazi preko toga pa vjenčavaju ljude koji su npr. imali seksualne odnose prije braka, iako to zabranjuju. :P

Mislim da kao institucija, ne bi opstala, ako bi inzistirala na striktnom poštovanju svih pravila, a to bi s druge strane bilo i nekritično.
Kad se govori o religijskoj instituciji, Crkvi, ipak ne vidim razloga da netko pa makar djelomično ne ostvaruje svoje vjerske težnje i potrebe (npr. prilikom odlaska na misu), ukoliko to želi. To je ono što sam htjela naglasiti.

A svaka institucija kao takva organizacija ima brdo pravila i isto toliko vlastitih propusta. Naravno, mi kao ljudi, nesavršena bića, nećemo ih ni u potpunosti poštovati.
Kako bilo, to je opet samo moje gledište. ;)
Možda netko striktno poštuje cijelu proceduru i živi crkveno učenje ili ono neke druge institucije, u svim segmentima pa bi mu se i taj izbor trebalo omogućiti.:)

Zadnja promjena: Athena; pon tra 19, 2010 4:19 pm; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin

Female
Aries Goat

PostajNaslov: Re: Da li su religije izmisljene za zlouporabu ljudske energije?   pon tra 19, 2010 4:18 pm

Ne znam...ne volim kazati da su "oni u nama" bilo da se odnosi na dobro ili lose...tim izricajem kao da odvajamo doticne pojmove, i ono sto oni jesu, od nas samih, a to je, smatram, neodvojivo. Ne mogu reci da su u meni Bog i Vrag...prije bih rekla da ja jesam i Bog i Vrag...

Superforumaš CE-4

Male
Sagittarius Snake
Broj postova : 15088
Registration date : 01.10.2007

PostajNaslov: Re: Da li su religije izmisljene za zlouporabu ljudske energije?   pon tra 19, 2010 4:50 pm

Drugim riječima, mi stvaramo i percipiramo dobro i zlo miga
[Vrh] Go down
TiaMa'at
Riba

Female
Capricorn Goat

PostajNaslov: Re: Da li su religije izmisljene za zlouporabu ljudske energije?   uto tra 20, 2010 9:18 am

Alpha je napisao/la:
Ne mogu reci da su u meni Bog i Vrag...prije bih rekla da ja jesam i Bog i Vrag...

Omega je napisao/la:
Drugim riječima, mi stvaramo i percipiramo dobro i zlo miga

U potpunosti se slažem 5

Što se tiče poštivanja crkvenih pravila i proglašavanja vjernikom (u ovom slučaju katolikom) po meni su te dvije stvari usko povezane. Mislim, ne može netko od cijelog tog opusa uzeti samo ono što mu se sviđa - ili jesi ili nisi ;) , pa nije vjera/religija švedski stol da si uzmeš ono što ti paše, a ostalo guraš pod tepih ili se ponašaš kao da ne postoji.

Ostvarivanje duhovnosti, makar djelomično, putem Crkve ne bi bio problem kada ta masa ljudi (kao u HR) toj istoj Crkvi ne daje moć. Zato što se ti "vjernici" makar načelno slažu sa crkvenim naukom, brojka se fino napumpa na 80-90% vjernika (ili "vjernika") i onda se Crkva bahati i želi odlučivati o zakonima za sve. A da ne govorim o tome koliko nam ta institucija pojede novaca...
Mislim, ako ljudi vjeruju u načela te institucije, neka ju izvole financirati. Ja bi svoj novac radije dala za znanstvena istraživanja ili nezbrinutu djecu kava
[Vrh] Go down
Alpha
Admin

Female
Aries Goat

PostajNaslov: Re: Da li su religije izmisljene za zlouporabu ljudske energije?   uto tra 20, 2010 10:12 am

Po meni je vjera bas to - svedski stol. Naime, svaka postena vjera se temelji na zakonima ljubiavi. To je ono bitno. Medjutim razlicite vjere nude razlicite putove. Kako svatko ima svoj put logicno je da se moze nece u potpunosti naci samo u jednom tumacenju duhovnosti. Ne mislim da je licemjerno pristupiti religijama tako i "uzeti" dio od svega jer zapravo nikom nista ne uzimamo. Vjerske smjernice ne pripadaju nikome.

Riba

Female
Capricorn Goat

PostajNaslov: Re: Da li su religije izmisljene za zlouporabu ljudske energije?   uto tra 20, 2010 10:15 am

Prije bi rekla da moralne smjernice ne pripadaju nikome, a moralan se može biti i bez vjere.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin

Female
Aries Goat

PostajNaslov: Re: Da li su religije izmisljene za zlouporabu ljudske energije?   uto tra 20, 2010 10:18 am

To sam i kazala...tj. na to sam i mislila... Ono sto pripada nekoj religiji, ali bas pripada, su zakoni stvoreni od strane covjeka, a ti me bas slabo zanimaju :)

Riba

Female
Capricorn Goat

PostajNaslov: Re: Da li su religije izmisljene za zlouporabu ljudske energije?   uto tra 20, 2010 10:21 am

Ali na temelju ljudi koji prihvaćaju njihove moralne smjernice, religije mlate veliki novac - za prodaju nečega što im ne pripada.
Zar ne bi bilo bolje svu tu silnu lovu dati nekome tko ju stvarno treba?
Jer malo mi je kontradiktorno da mi lik propovjeda o skromnosti okružen zlatom i umjetninama.
[Vrh] Go down
Alpha
Admin

Female
Aries Goat

PostajNaslov: Re: Da li su religije izmisljene za zlouporabu ljudske energije?   uto tra 20, 2010 10:24 am

Slazem se...i meni je to rigo

Ali to je samo pokazatelj da su ljudi ovce, da im treba vodja. Jbg, odgajamo se sa osjecajem krivnje i sukladno tome se priklanjamo vjeri koja se slaze sa nasom patologijom. Ergo, ljudi ne misle svojom glavom, ergo, ljudima je religija neophodna...nazalost...jos uvijek... conf1

Guardian

Male
Scorpio Dragon
Broj postova : 8378
Registration date : 28.12.2007

PostajNaslov: Re: Da li su religije izmisljene za zlouporabu ljudske energije?   pet tra 23, 2010 9:52 pm

TiaMa'at je napisao/la:

Što se tiče poštivanja crkvenih pravila i proglašavanja vjernikom (u ovom slučaju katolikom) po meni su te dvije stvari usko povezane. Mislim, ne može netko od cijelog tog opusa uzeti samo ono što mu se sviđa - ili jesi ili nisi ;) , pa nije vjera/religija švedski stol da si uzmeš ono što ti paše, a ostalo guraš pod tepih ili se ponašaš kao da ne postoji.
Ukoliko vjernika smatraš kao nekoga tko pripada nekoj od crkava kao instituciji onda se slažem s tobom, jer ako želiš biti član neke institucije onda moraš poštivati njihova pravila i slijediti upute vodećih ljudi te institucije.
No što je s osobom koja vjeruje u Boga i u npr. Isusovo učenje, ali se baš ne slaže sa Papom i općenito postupcima katoličke crkve, što ako takva osoba smatra da su njihova postupci suprotni Isusovom učenju. Da li se i ta osoba može smatrati vjernikom, ja mislim da može. To bi bila malo šira definicija vjernika. Slažem se tu s Alphom ta učenja se zasnivaju na univerzalnim načelima i ne pripadaju nikome, ja sam mišljenja da nitko nema pravo na vjerodostojno i isključivo tumačenje tih načela, pa makar se radilo i o samom Papi.

Alpha je napisao/la:
Athena, slazem se ali ne bih rekla da je najgore kada covjek negira postojanje vraga vec mislim da je upravo najgore kada se covjek poziva na istog. Naime, time prebacuje odgovornost sa sebe. Eno, vidi Papu i ekipu...kazu kako su oni njihovi pedofili koje su zataskavali pali pod utjecaj djavola. Kao, nisu oni krivi. Djavo je kriv. Je, aha, kak ne. Da ja tebi sada dojdem i zamlatim te sakom u glavu...to nisam ja...djavo je kriv... :P
Malo ću skrenuti s teme obzirom se slažem da mi sami odabiremo i dobro i zlo. Ja čak ne mislim da je najgore to što Papa i ekipa kao što Alpha kaže :) pokušavaju naći neko opravdanje za svoje kolege, jer ustvari time pokazuju da slijede Isusovo učenje i ne žele odbaciti i osuditi osobe koje su počinile teška kaznena djela. Isus je doista rekao ne sudite, tako da se oni u tom djelu dosta korektno ponašaju. No ono što je najgore u toj priči je to što oni imaju dvostruka mjerila i vrlo lako će osuditi ateiste, muslimane, ljude koji prakticiraju jogu, reiki, meditiraju..... i to samo zato što su drugačiji od njih, nisu se čak niti potrudili saznati o čemu se tu radi, već cijele skupine ljudi osuđuju i omalovažavaju. Je da se ponekad i ispričaju, no sve je to slabo jer da nisu tako mislili ne bi to niti rekli. I tu su zaista prvorazredni licemjeri, s jedne strane se drže načela i ne žele suditi iako se radi o teškim moralnim prekršajima, a s druge strane osuđuju cijele skupine iako se u tim skupinama nalaze pošteni i moralni ljudi koji se trude biti dobri i koji su možda i puno moralniji od njih samih. I tu se ja pitam da li je možda i sam Papa prvi koji iz Isusovog učenja uzima ono što mu odgovara kao sa švedskog stola kao što Tia kaže, a kad mu to isto ne odgovara onda to zanemaruje i na taj način zloupotrebljava i svoj položaj i sama načela.
[Vrh] Go down
Star
Dinosaur

Male
Broj postova : 391
Registration date : 13.04.2010

PostajNaslov: Re: Da li su religije izmisljene za zlouporabu ljudske energije?   pon tra 26, 2010 4:39 pm

Nemojte se prevariti, ljudi jesu ovce ali samo kao masa, ne kao individue. Problem je sto ljudi odvajaju religiju kao zasebnu vertikalu u svojim zivotima. Ako vec u nesto vjerujes onda tako i zivi, tj ukratko, zivi svoju vjeru.
Ako je isus rekao da zivis cedno i skromno onda tako i zivi. Nemoj poceti Sra*t i izmisljati neke nove fore kako treba otkupiti svoje grijehe novcem i slicne budalastine. Iako neznam zasto se ljudi toliko drze tih grijeha kao da su smrtni, sto vise negiras svoju seksualnost kao svecenik naravno da ces poceti gledati male djecake i djevojcice.
Kada nesto ide kontra ljudske prirode onda se pocnu dogadati lose stvari. Covjek onda postaje vuk u ovcjoj koži.

Takva ogromna mentalna masa sigurno ima svoj potencijal, ona nemora biti nuzno energetske prirode pa da sada netko koristi tu energiju, dovoljno je da papa ustane sa svoje stolice i kaze kako su svi svecenici koji su silovali malu djecu ocisceni od grijeha. Narod ce odmah prihvatiti to cudoviste nazad u svoj krug. Mislim da se o takvoj moci radi, ne nuzno energetskoj.

Ako se netko zeli zvati krscaninom onda neka prati isusove zapovijedi, neka cita bibliju i neka ju cita kako spada a ne da se pocnu izmisljavati nove cinjenice.

Covjek uglavnom sudi prema nagonu, ne svojoj slobodnoj volji. Kada bi vidjeli posljedice svojih akcija i razumijeli ih kroz empatiju, drustvo ne bi trebalo vodje. Nikoga tko ce reci sto treba uciniti i sto se nesmije uciniti jer bi svi razumijeli. A toga nema u masi pa se onda to moze lagano iskoristiti u sebicne svrhe.
[Vrh] Go down
TiaMa'at
Riba

Female
Capricorn Goat

PostajNaslov: Re: Da li su religije izmisljene za zlouporabu ljudske energije?   uto tra 27, 2010 9:08 am

Star je napisao/la:

Covjek uglavnom sudi prema nagonu, ne svojoj slobodnoj volji. Kada bi vidjeli posljedice svojih akcija i razumijeli ih kroz empatiju, drustvo ne bi trebalo vodje. Nikoga tko ce reci sto treba uciniti i sto se nesmije uciniti jer bi svi razumijeli. A toga nema u masi pa se onda to moze lagano iskoristiti u sebicne svrhe.

Ovaj dio mi se jako sviđa.
[Vrh] Go down
Sponsored content

PostajNaslov: Re: Da li su religije izmisljene za zlouporabu ljudske energije?   Today at 7:38 am

[Vrh] Go down

Da li su religije izmisljene za zlouporabu ljudske energije?
Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 2 / 2.Go to page : Previous  1, 2
 Similar topics
-
» Početničke avanture u prirodi
» gladovanje vs količina kalorija niža od bazalnog metabolizma
» Obnovljivi izvori energije